We luisteren naar FINANCIEN I Dag film DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 Voor het behoud van Limburgs schoonheid De eerste dag van een tweedaag- schen leergang UIT DE SIGARENINDUSTRIE Besprekingen in den Bedrijfsraad DE DIEFSTAL UIT EEN KERMISTENT In hooger beroep dezelfde straf opgelegd MAASVERBETERING Bochtafsnijding bij Neerloon en Balgoy aanbesteed DE HEROÏNE-SMOKKELZAAK Twee beklaagden tot hooge boeten veroordeeld DE „HERTOG HENDRIK" Van Leixoes vertrokken INVOERRECHTEN VOOR SIER- AARDEWERK EN SIERPOR- SELEIN Slag bij Mentana herdacht DE „MEERKERK" WEER VLOT Overheidstoezicht op particuliere loterijen gevraagd De burgemeester van Wageningen neemt ontslag Intieme feestviering bij den Pauselijken Internuntius MOEILIJKHEDEN IN DEN FRUITHANDEL Ordening noodzakelijk geacht VOETBAL NOORWEGEN—NEDERLAND IN 'T VOLGEND VOORJAAR? Uitnoodiging van den Noorschen Voetbalbond MOEILIJK BESLUIT VOOR DE F.I.F.A. Argentinië en de wereld kampioenschappen Cricket in Britsch-Indië Wat is een Mijjnhardije? Vrijdag 5 November DE VLIEGVELDEN IN INDIË K. N. I. L. M. deelt nadere bijzonderheden mede Apothekers-assistent Technische Hoogeschool Aankoopen van H. M. de Koningin bij „Arbeid Adelt" SCHAKEN BotwinnikLoewenfisch LOTING HET WITTE KRUIS Woensdagmorgen werd in de Redoutezaal te Maastricht de eerste'dag ingezet vandentwee- daagschen leergang over de schoonheid van Lim burg onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin in Limburg Mr. dr. W. van Sonsbeeck. Talrijke burgemeesters, bestuurderen van ver schillende genootschappen en onderwijsinrich tingen vulden tegen 10 uur de groote Redoute zaal en werden op hartelijke wijze welkom ge- heeten door den Commissaris der Koningin. Na deze welkomstwoorden vroeg de voorzit ter zich af of het eigenlijk noodig is de schoonheid van Limburg in dit gezelschap te bezingen? In algemeenen zin mag Limburg wel bekend geacht worden, maar niet in details en daarom zijn juist deze twee dagen georgani seerd om deze details eens nader onder het oog te zien. Door slechte lintbebouwing, dries te reclamezucht en ontbossching als gemakke lijke werkloozenzorg is veel van Limburgs schoon verloren gegaan, en alhoewel zich velen hieraan ergerden en dit tot uiting deden ko men in pers en geschriften, was dit nog niet genoeg en moest eens verzamelen geblazen worden. Het plan is daarom gerezen om in een tweedaagschen cursus de facetten van Limburgs schoon eens nader te beschouwen en gesteund door diverse anderen is dit thans tot stand gekomen. Dat in een tweedaagsche niet alle kanten besproken kunnen worden, is te begrijpen en diverse onderwerpen als beken, monumenten, vestingwerken, kerken en kerkhoven moesten onbesproken blijven. Na deze inleiding trad als eerste spreker op Ir. Th. J. Cuijpers, architect en voorzitter der Prov. Schoonheidscommissie, teneinde de aesthetische problemen rond de moderne ont wikkeling van Limburg nader te belichten. Spr. constateerde, dat van de ongerepte na tuur in deze provincie niet veel meer is over gebleven. Veel had voorkomen kunnen worden indien meer lijn gezocht was in het uitvoeren van utiliteitswerken, het aanleggen van spoorwe gen, kanalen en waterwegen en er harmonisch opgebouwd was geworden met het geheel. Inde toekomst zal daarin de oplossing gevonden die nen te worden, hetgeen te verkrijgen zal zijn door onderlinge samenwerking der schoon heidscommissies en het steunen van Heem schut. Met lantaarnplaatjes maakte spreker een en ander nog duidelijker aan de toehoorders. Vervolgens besprak de heer J. J, van Sons beeck, secretaris van de Stichting „Het Lim- burgsche Landschap" de zorg voor het Lim- burgsche Landschap, welks schoonheid be dreigd wordt door industrie en mijnen. Het doel en streven der Stichting is dan ook deze bedreigingen van het natuurschoon af te wen den. het markante beeld te bewaren en de taak alles wat daarmede in strijd is te voor komen. De schoonheid van het Limburgsche Land schap te bewaren, moet bezien worden als een sociaal begrip, teneinde te redden wat nog te redden is. Na dit pleidooi voor de Stichting „Het Lim burgsche Landschap" besprak Jhr. Mr. M. Mi- chiels van Kessenich de wering der reclame op het platteland, waarin op duidelijke wijze uit kwam hoezeer de schoonheid van het gewest door drieste reclamezucht verminkt wordt. Hiermede was het morgenprogram doorloo- pen en vereenigden zich allen aan een gemeen- schappelijken koffiemaaltijd in „du Casque", waarna onder leiding van Mgr. Dr. van Gils een bezoek gebracht werd aan het Geschied en Oudheidkundig Museum. Tegen half 3 was het wederom verzamelen in de Redoutezaal en behandelde al? eerste spre ker, na de heropening, Mr. Pranquinet, sub stituut-griffier bij de Utrechtsche Rechtbank, de „Limburgsche boerderijen." Met lantaarnplaatjes illustreerde spreker de verschillende typen en toonde tevens aan hoe juist de boerderij past in het Limburgsche landschap. Na deze interessante uiteenzetting hield Pastoor Welters uit Valkenburg nog een cau serie over „Het Limburgsche Veldkruis en zijn kapellen". Uitvoerig onderscheidde spr. de diverse krui sen. Pastoor Welters spoorde allen aan deze prachtige monumenten niet te laten vervallen en in eere te houden, daar zij passen in het Limburgsche Landschap. Na de diverse kruistypen behandelde spreker nog de kapellen. Met lichtbeelden werd het gesprokene aan de toehoorders nog duidelijker gemaakt. Tot slot van dezen eersten dag werd een film over Maastricht afgedraaid en een bezoek gebracht aan de tentoonstelling betreffende schoonheidszorg in de hal van het Gouverne ment, De Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie heeft te Eindhoven vergaderd. Bij den aanvang der vergadering heeft de heer G. Qemen, voorzitter van den R. K. Ta- baksbewerkersbond, het voorzitterschap van den Bedrijfsraad. dat jaarlijks verwisselt, overge nomen van het Tweede Kamerlid, den heer H. van der Putt, voorzitter van de Ned. R. K. Ver- eeniging van Sigarenfabrikanten. De nieuwe voorzitter hield een toespraak tot den raad. waarin hij op de toenemende betee- kenis van den Bedrijfsraad wees. Daarop werden de werkzaamheden verricht, die verband houden met de adviseerende taak van den Bedrijfsraad bi) de uitvoering van de mechanisatiewet, waarna geruimen tijd gedis cussieerd werd naar aanleiding van een confe rentie, die 22 October is gehouden op het de partement van Economische Zaken. De verschillende punten, die in de gedachten- wisseling werden betrokken zullen ter kennis gebracht worden van de bevoegde autoriteiten. Daarna werd overgegaan tot de vaststelling van de wijze, waarop de Bedriifsraad dit Jaar, evenals het vorige Jaar, in samenwerking met het Centraal Bureau voor de statistiek een loon-enquête zal instellen. Tot definitieve instelling van een enquête over de werkweek, eindigend tusschen 15 en 20 November 1937. werd besloten. De brief van de werk-commissie tot bestrij ding van de werkloosheid commissie-Vérwey gaf aanleiding tot ruime gedachtenwisseltng waarvan de conclusie was, dat een brief zal uitgaan aan genoemde commissie, waarin de Bedrijfsraad zijn volle medewerking bij het zoeken naar middelen ter bestrijding van de werkloosheid toezegt. Behandeld werd verder een brief van den minister van Sociale Zaken over de mogelijit heiri van invoering van arbeidsboekjes. welke volgens de meening van den raad uitgegeven zouden worden via den Bedrijfsraad. In principe kon de raad zich met die ge dachte vereenigen, waarvan ook kennis gegeven zal worden aan den minister, doch tegelijkertijd werd vastgesteld, dat over vorm, inhoud, enz van deze arbeidsboekjes nog zeer veel te zeggen is, zoodat een bespreking daarover ten departe- mente gewenscht zal zijn. In zake de wet op de bindend- en onverbin- dendverklaring van bepalingen van collectieve arbeids-overeenkomsten zullen, in verband met den afloop van het collectief contract over en kele maanden, reeds nu ten departemente de noodige inlichtingen worden ingewonnen. Gedurende de vergadering hebben verschil lende sprekers bij herhaling met nadruk gewe zen op den toestand in de sigarenindustrie, die voor alle betrokkenen bijzonder slecht is. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering aan dezen slechten toestand de noo dige aandacht zal besteden. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waar bij de Amsterdamsche caféhouder P. B. wegens diefstal van 2000.uit een kermistent te Be verwijk werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De diefstal werd gepleegd in den avond van 23 Augustus 1936. De dader had een gat gesneden in het achterzeil van de tent. Verd. bleef zoowel voor de rechtbank als voor het hof ontkennen. De Rijkswaterstaat heeft Woensdag te Maas tricht aanbesteed het maken van bochtafsnij dingen bij Neerloon en Balgoy en het verrui men van het rivierbed Balgoy—Grave, met bij komende werken, behoorende tot de werken van de Maasverbetering. De hoogste inschrjjfster was de N.V. Alber- ton te 's-Gravenhage voor 1.376.000 gulden, de laagste inschrijfster de firma A. Volker Lzn. te Sliedrecht, voor 1.102.000 gulden. BATAVIA, 4 November (Aneta). De raad van justitie veroordeelde den eersten beklaagde in de heroïne-smokkelzaak, Gan Chin Taku, tot vijf jaar gevangenisstraf plus een geldboete van f 3.000 (eventueel te vervangen door een gijze ling van ten hoogste vijftien maanden) en den derden beklaagde, Gan Chin Konsho, tot twee jaar gevangenisstraf plus een geldboete van f 2.000.(eventueel te vervangen door een gij zeling van tien maanden). De tweede beklaagde, Tjca Hong Sie, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Op het departement van Defensie is bericht ontvangen, dat H. Ms. „Hertog Hendrik" 3 Nov. van Leixoes is vertrokken. De laatste gelegenheid tot het verzenden van correspondentie voor Hr. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik", vóór den terugkeer van dezen oorlogsbodem naar Den Helder, is niet, zooals eenigen tijd geleden bericht is, op 8 December, maar op 1 December a.s. De brievenmaal, welke den oorlogsbodem in Gibraltar zal bereiken, vertrekt dien dag met den trein van 19.15 uit Amsterdam. Zooals reeds gemeld is, vindt ook op 10 No vember as. met denzelfden trein een mailzen ding voor dezelfde bestemming plaats. Het ligt in het voornemen der regeering een nota van wijziging in te dienen tot omzetting van het sedert 1 Augustus j.l. voor sieraarde- werk en sierporselein geldend invoerrecht van 12 pCt. der waarde, met een minimum van f 27 per 100 K.G. netto, in een invoerrecht van 20 pCt. der waarde, zonder meer, alleen voor sieraardewerk. Het is voorts hierbij de bedoe ling, te bevorderen, dat deze wijziging, doch alleen voor zoover zij een verlaging van de thans geldende heffing beteekent, ten spoedig ste bij Koninklijk Besluit in werking wordt ge steld, zoodat de heffing dan voor het sieraarde werk voorloopig zal bedragen 27 per 100 K.G. netto, maar niet minder dan 12 pCt. en niet meer dan 20 pCt. van de waarde, tenzij inge volge een anderen tariefpost een hooger bedrag aan invoerrecht verschuldigd is, terwijl dan de heffing voor het sierporselein wordt terugge bracht tot de vóór 1 Augustus gegolden hebben de heffing. Tevens zal dan een regeling worden ontworpen tot teruggaaf van hetgeen sedert 1 Augustus j.l. meer is betaald voor zoover het verschil der partij 50.of voor denzelfden afzender en denzelfden ontbieder in totaal 200 overtreft en behoudens betaling van 5.per aangifte als vergoeding voor administratiekos ten. Een en ander betreft alleen het gewone invoerrecht en dus niet het compenseerend en het bijzonder invoerrecht. Het s.s. „Meerkerk" is hedennacht met rijzend water vlot gesleept door de sleepbooten „Witte Zee", „Maas" en „Rotterdam". De vereeniging van Hoofdagenten van Parti culiere Loterijen heeft tot den Minister van Justitie het verzoek gericht, om overheidstoe zicht op het particuliere loterijbedrijf te willen instellen en dit bedrijf aan wettelijke regelingen te onderwerpen. Voor de goede instellingen is toezicht niet noodzakelijk, maar de twijfelachtige onderne mingen verzwakken het vertrouwen ook in het bona fide bedrijf. Adressante wijst er op, hoe reeds ettelijke ma len het vertrouwen van het publiek misbruikt werd. Toezicht van de Overheid, het stellen van be- trouwbaarheidseischen aan instellingen en per sonen, die in dat bedrijf werkzaam zijn, zou zeer nuttig zijn. Naar wij vernemen ligt het in het voórnemen van den burgemeester van Wageningen, den heer J. M. A. Wijnaendts van Resandt, op grond van de door hem gevraagde beslissing van den Pensioenraad, H. M. de Koningin te verzoeken hem met ingang van 1 Januari a.s. eervol ont slag uit zijn functie te verleenen. Woensdag is te Den Haag de zeventigste ver jaardag van den slag - bij Mentana in intiemen kring herdacht. Op verzoek van den Alg. Ned. Zouavenbond droeg Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Internuntius, in zijn huiskapel aan het met bloemen in de Pauselijke kleuren versierde al taar de H. Mis op voor de levende en overleden oud-zouaven. Hierbij waren tegenwoordig het volledig be stuur van den Bond en van het Ondersteu ningsfonds, de heeren J. Harks, W. A. C. Kui- tems, pastoor B. van Leeuwen, S. J. Witte- man, R. J. J. Heirman, kapelaan A. Verhaar, A. Duijnstee en pastoor I. Wils, zoon van wij len luitenant Wils. Onder de H. Mis reikte Z. H. Exc. de H. Communie uit aan de aanwezige leeken. Na de H. Mis onder het gebruik van de thee onderhield Mgr. Todini, secretaris van Mgr. Paolo Giobbe, zich met de gasten. Pastoor van Leeuwen dankte met enkele woorden den Internuntius voor deze intieme feestviering. Zijn Hoogw. Exc. sprak bij deze gelegenheid zijn bewondering uit voor de zouaven in het algemeen en voor de Nederlandsche zouaven in het bijzonder. Onder voorzitterschap van den heer R. Mol uit Rotterdam hield de Nieuwe Zuidvruchten- bond te Utrecht zijn algemeene jaarlijksche ver gadering. Bij de opening besprak de voorzitter de inter nationale verwikkelingen op economisch ter rein, alsmede de moeilijkheden die er voor den import van Spaansch fruit bestaan in verband met den burgeroorlog in Spanje. Een woord van dank bracht spr. aan de regee ring, die het door het convoyeeren der schepen mogelijk maakte, dat deze belangrijke invoer in het afgeloopen seizoen gaande kon worden gehouden, al waren de aanvoeren dan ook min der. De moeilijkheden voor het komende seizoen achtte hij echter nog grooter, daar door het voortduren van den oorlog verschillende be- noodigdheden voor den export wellicht slechts in beperkte mate aanwezig zullen zijn. Komende tot de toestanden op de binnen- landsche fruitmarkt zeide spr., dat het daar een chaos gélijkt. Ook op organisatorisch ter rein heerscht verwarring en achterstand. Volgens officieele gegevens is in Neder land niet één bedrijfstak te vinden, waar van de financieele uitkomsten zoo bedroe vend zijn als die van den aardappelen-, groenten- en fruithandel. Duizenden cliënten worden dagelijks den kleinhandelaren ontnomen door het distribu- eeren van groenten aan werkloozen, waarop spr. ernstige critiek uitbracht. Op verlaging van crisisheffingen alsmede der omzetbelasting werd aangedrongen, daar tot verlaging der kosten van het levensonderhoud, die door de regeering zelf is toegezegd, zoo spoedig mogelijk dient te worden overgegaan. Tenslotte riep spr. in een krachtig betoog de medewerking der vergadering in, om gezamen lijk te komen tot een betere regeling (ordening) in den handel, waarvoor hij ondernemers-over eenkomsten met verschillende groepen sterk aanbeval. den sterken Engelschen aanval scoorde Sind 348 (Quarmardin 90) en 835. Gover nam 477 Worthington 241, Jas Langridge 250 en I. A. R. Peebles 161. De Engelschen verloren op den 2den dag 5 wickets voor 91 runs. Edrich, die met Mc Cor keil de innings opende, scoorde een fraaie 140, hij kreeg steun van Lord Tennyson, die even eens een century (128) bijeen sloeg. De inning: sloot op 308. Hardstaff werd door den bowler Khadin Hussain aan het doode wicket uitge- rund toen Hardstaff medeloopende, zijn crease verliet voordat de bowler den bal losgelaten had De Britsch-Indiër, die in geen enkel opzicht tegen de spelregels zondigde, werd om deze, zonder voorafgaande waarschuwing ongebrui kelüke daad, door de 7000 toeschouwers minder vriendelijk bejegend. Volgens het Noorsche blad „Aftenposten heeft de Noorsche voetbalbond aan den KNVB het verzoek gericht om het volgend jaar in Noorwegen een wedstrijd te komen spelen als tegenbezoek voor de ontmoeting, welke in het najaar van 1936 te Amsterdam werd gehouden. Zaterdag komt het bestuur van de FIFA bij een om te beraadslagen over de al of niet deel name van Argentinië aan de wereldkampioen schappen voetbal in 1938. Zooals men weet heb ben de Argentijnen eerst kort geleden hun in schrijving gezonden aan het organisatie-comité van de wereldkampioenschappen, dat wil zeg gen vele maanden na den officieelen sluitings datum. De FIFA zal nu hebben te besluiten of Ar gentinië alsnog ingeschreven kan worden en of er een mogelijkheid bestaat de ploeg zonder het spelen van voorwedstrijden in het eind- toumooi te plaatsen. Een kwestie, die lastig zal zijn op te lossen! (Ingezonden Mededeeling) De 2de wedstrijd van Lord Tennyson's team te Karachi tegen Sind eindigde in een draw. Er werd op een mat-wicket gespeeld. Op het ruwe veld was geen grasspriet te bekennen. Op Een „Mijnhardtje" is een hartvormig ouweltje, dat gevuld is met een vernuftige combinatie van verschillende beproefde geneesmiddelen, welke elkander in hun werking wederkeerig ondersteunen. Hierdoor is een beter pijnstillend middel ver kregen dat krachtiger en gunstiger werkt en alles overtreft. Na het gebruik van een „Mijnhardtje" voelt ge als het ware de pijnen van U afvallen. En het bijzondere hierbij is, dat gij U daarna weer geheel frisch en op gewekt gevoelt en geen enkel gevoel van zwaarheid of moeheid achterblijft. Dit komt, omdat „Mijnhardtjes" geen schade lijke nevenwerking hebben en tevens bloeds omloop en stofwisseling stimuleeren. Klein en hartvormig van model, slikken ze zeer gemakkelijk in. Bereid volgens recept Apotheker Mijnhardt. Wondel snel helpen „Mijnhardtjes" bij: Hoofd pijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Kou en Griep, Moe- en Lusteloosheid. Koker 12 stuks 50 ct. Proefverpakking 2 stuks 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. HILVERSUM I, 1375 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 KRO-Orkest. 4.05 Zang en plano. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Vervolg zang en piano. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 De KRO-Melodisten en solist. (Om 6.0o Land- en tulnbouwcauserie). 7.00 Berichten. 7.15 „De wettelijke gezinsbijslagregeling in België", causerie. 7.35 Bedrijfsorganisatie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 „De Vondelstad aan d'Amstel en aan 't IJ", reportage. 9.00 KRO-Orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Herfst-programma. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10 40 De KRO-Boys en solist. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Het Kovacs Lajos' orkest en soliste. In de- pauze: Gramofoonmuziek. 1.30 Pianospel. 2.00 „De tuin in November", causerie. 2.30 Het Lyra-Trlo. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinrieruurtje. 5.30 „The Lucky Birds" en solist 6.00 Optreden van amateurs. 6,30 Politiek radiojournaal 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 N.V.V.-uitzending 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 8.00 Het Hollandsche Trio en solist. 8.30 Muzikale lezing. 9.00 Fragmenten uit de opera „Samson et et Dalilah". 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 11 00 Orgelspel. 11 30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. DKOITWICn, 1500 M. 11.4011.50 Pianospel. 12.10 Orgelconcert. 12.50 Glyn Samuel en z(jn Band. 1.352.20 Het Birmingham Dames-Strijk kwartet. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 4.50 Reportage. 5.20 Sopraan en alt. 5.40 Fr. Walker's Octet. 6.20 Berichten. 6.45 Muzikale causerie. 7.20 1ste acte van de opera „Zar und Zimmermann". 8.20 Jay Wilbur's Band. 9.00 Sportreportage. 9.20 Berichten. 9.40 Wetenschappelijke causerie. 10.00 BBC-orkest. 11.00 Declamatie. 11.20 Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00, 8 50 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Jane Evrard-orkest en zang. 4.20 Zang. 5.20 Hongaarsch kwartet. 8.35 Zang. 8.50 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. 11,20—12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Veirzoekconcert. 12.35 Omroepklelnorkest. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 4.40 Solistenconcert 6.30 Omroeporkest en militair orkest. 8.30 Omroeporkest en -koor en solisten. 9.5011'.20 Oskar Joost's orkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Omroeporkest. 1.302.20, 5.20, 6.5o en 8.20 Gramofoon muziek. 8.23 Omroeporkest en solisten. 0.20 Radlotooneel met muziek. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Klelnorkest. 1.50 Zang. 2.00.2.20 Gramofoonmuziek 6.00 Accordeonmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 6 50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.20 Klelnorkest en soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Georg Fuhr's Kamermuzicfcvereenl- Ring. 8.20 Nieuws uit Rusland. 8.35 Het Omroepkamerkoor, Lutz-kwartet en solisten. 9 20 Berichten. 9.50—11.20 Het Oskar Joost-orkest en so listen. Van 10.05—10.20 Scheêps- weerbericht. In aansluiting op het hieromtrent reeds ge publiceerde deelt de N.V. Koninklijke Neder- landsch-Indische Luchtvaart Mij., hoofdagente voor Nederlandsch-Indië van de K.L.M., offi cieel het volgende mede: In Mei 1937 werd het nieuwe gedeelte van het vliegveld te Medan in gebruik genomen. Kort daarop werd het oude gedeelte gesloten, teneinde door het aanbrengen van drainage dit te verbeteren. Bij het invallen van den regentijd blijkt thans, dat het nieuwe veld zich, ondanks de sinds veertien dagen dag aan dag vallende regens, goed houdt. Het landen en starten van de DC-3 Douglassen der K.L.M. die tweeduizend vijfhonderd kilogram zwaar der zijn van de DC-2's der K.N.I.L.M., achtte men echter voor deze DC-3 toestellen niet ten allen tijde voor honderd procent verantwoord Omdat de draineeringswerkzaamheden op het oude gedeelte nog niet voltooid zijn, besloot de K.L.M. voorloopig Medan over te slaan, totdat het vliegveld volkomen bruikbaar wordt ge acht voor de zware DC-3's. In overleg met de Posterijen in Nederl.-Ind'ië en Nederland werden onmiddellijk maatregelen beraamd om de nadeelige gevolgen van dit be sluit zooveel mogelijk te beperken, als maar eenigszins mogelijk was. Deze maatregelen be staan daarin, dat de K.N.I.L.M. in aansluiting op de vliegtuigen der K.L.M. een dienst tus schen Penang en Medan bevliegt gedurende het geheele tijdperk, dat de vliegtuigen der K.L.M, Medan overslaan. De K.N.I.L.M. onderhoudt deze lijn met een Fokker-vliegtuig, dat vier ma len per week MedanPenang vice-versa vliegt en dus ook aan passagiers de gelegenheidt biedt van deze verbinding met den overwal gebruik te maken. De vluchten MedanPenang geschie den op Zondag, Dinsdag, Woensdag en Vrij dag; die in omgekeerde richting op Zondag Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. De K.N.I.L.M.-diensten op Medan, ook die welke gevlogen worden met de DC-2, zullen normaal voortgezet worden, aangezien de ver schillende inspecties van het vliegveld te Me- dan hebben uitgewezen, dat het vliegveld voor de lichtere DC-2- en voor de Fokker-vliegtui gen der K.N.I.L.M. volkomen bruikbaar wordt geacht. In verband met het bovenstaande is het ver trek van de K.L.M.-vliegtuigen uit Batavia ver laat tot 12 uur, terwijl den eersten dag te Sin gapore overnacht wordt. Den volgenden dag wordt gevlogen SingaporePenangBangkok- Rangoon. In oostwaartsche richting wordt den voor- laatsten dag gevlogen Rangoon—Bangkok—Pe nangSingapore en den laatsten dag Singapo rePalembangBatavia. UTRECHT. Geslaagd de dames H. F. Keiler te Zeist en L. M. A. Middelbeek te Bilthoven en de heer M. H .L. Zui.dersma te Utrecht. DELFT Candidaatsexamen voor werktuig kundig ingenieur: J. A. Bolle, J. C. Koel en P J. Sorgedrager. H. M. de Koningin heeft belangrijke aan koopen laten doen op den jaarlijkschen bazar van „Arbeid Adelt" te Den Haag. De twaalfde partij van den tweekamp om het kampioenschap der Sovjet-Unie tusschen Botwinnik en Loewenfisch, werd na 40 zetten door laatstgenoemden speler opgegeven, zoo dat Botwinnik met 6'A$A de leiding heeft. Botwinnik heeft tot nu toe vijf en Loewen fisch vier partijen gewonnen. Trekking 1 N»v. Trekking van 1 November 1933. Uitgelote seriën' serie 175. 305, 475, 484, 1202, 1545, 2192, 2266, 2688, ^2712, 3088, 3234, 3267, 3361, 3441, 3704, 3927 4356. 5078, 5085. 5212. 5383. 560o, 5621 6332. Serie 1545 no. 18 premie f 10.000. Serie 1202 no. 25 premie 250'. Serie 3234 no. 11 premie f 100. Verder met een premie van 25 serie 175 no. s 175 no. 6, s. 175 n. 19, s. 175 no. 24, s. 175 no. 32 s. 475 no. 26, s. 1202 no. 42, s. 1202 n. 48, s. 1545 nff. 1, s. 1545 no. 3, s. 1545 no. 37, s. 2192 no. s 2192 no. 39, s. 2192 no. 41, s. 2266 no. 24, s. 2688 no. 49, s. 2712 no. 27, s. 2712 no. 48, s. 3088 no 28 s. 3088 no. 46, s. 3234 no. 42, s. 3267 no. 43, s. 3361 no. 19, s. 3361 no. 49, s. 3441 no. 5. 8. 3441 no. 9, s. 3441 no. 18, s. 3441 no. 29, s. 3927 n. s. 4356 no. 23, s. 4356 no. 25, s. 4356 no. 46, 4356 no. 49, s. 5073 no. 8, s. 5073 no. 9. s. 5078 no. 18, s. 5073 no. 26, s. 5073 no. 40, s. 5085 no. 28, s. 5085 no. 32, s. 5212 no. 11, s. 5212 no. 28, 5383 no. 37, s. 5383 no. 45, s. 5605 no. 8, s. 560} J. 17, s. 5695 no. 29. Trekking 1 Mel 1934 Trekking van 1 Mei 1934. Uitgelote seriën: Serie 280, 442, 656, 894, 1163, 1389, 2105, 2208, 2577, 2626, 2649, 2889, 3392, 3737, 3808, 4447, 4473, 4575, 4798, 5900, 6121, 6448. 6591. 6730, 6812. Serie 894 no. 18 premie f 10.000; Serie 3737 no. 18 premie f 250; Serie 6121 no. 14 premie I 100. En met een premie van 25: Serie 280 no. 7, s. 280 no. ft, s. 442 no. 1, s. 442 no. 25, s. 442 no. 29 s 442 no. 50, 3. 656 no. 4, s. 656 no. 6, s.656 no. 9, s. 894 no. 14, s. 894 no. 24, s. 894 no.46, s. 1163 no. 17, s. 1163 no. 45. s. 1389 no. 14. s. 1389 no. 39, s. 2105 no. 11, s 2105 no. 15, s. 2105 no. 19, s. 2105 no. 23, s. 2626 no. 7, s. 2649 no. 5, s. 2649 110. 21, s. 2649 no. 22, s. 2889 no. 16, s. 2889 no. 38. s. 3392 no. 14. 8. 3392 no. 49, s. 3737 no. 10, s. 3808 no. 8. s. 3808 no. 14. s. 4447 no. 2. s. 4447 no. 10 s. 4473 no. 17, s. 4473 no. 35, s. 4473. no. 42, s. 4575 no. 31, s. 4798 no. 14, s. 5900 no. 43, s. 5900 no. 45. s. 6121 no. 2, s. 6121 no. 26, s. 6121 no. 41. s. 6448 no. 27, s. 6448 no. 40, s. 6591 no. 39, s. 6730 no. 12. Trekking 1 Nov. 1934 Trekking van 1 November 1934. Uitgelote seriën: Serie 53 185 939 1656 2279 2281 2309 246S 2541 2583 2668 3184 3204 3289 3794 5008 5256 5275 5385 5443 5485 6390 6632 6722 6839. Serie 3184 no. 45 premie KJOOO. Serie 3204 no. 45 premie 250. Serie 2583 no. 34 premie 100. En met een premie van 25: Serie 53 no. 6. 53 n. 43. s. 3656 n. 5. s. 1656 n. 29, 8. 1656 n. 34. 1656 n. 47. s. 2279 n. 15. 8. 2279 n. 31. s. 2279 n. 49. s. 2281 n. 14. s. 2309 n. 16. s. 2309 n. 47, s. 2468 n. 5. s. 2468 n. 7, s. 2468 n. 41, s. 2541 n. 22. s. 2583 n. 29, s. 2583 n. 35, s. 2668 n. 16, s. 2668 n 17. s. 2668 n. 48. s. 3184 n. 25. s. 3184 n. 34, s. 3184 n. 35, s. 3794 n. 2, s. 3794 n. 27, s. 5008 n. 7. s. 5008 n. 28, s. 5008 n. 29, s. 5008 11. 33. s. 5008 n. 37, s. 5008 n. 39, s. 5266 n. 17, s. 5256 n. 37, s. 5256 n. 44. s. 5275 n. 49, s. 5-385 n. 36, s. 5385 n. 38, s. 5443 n. 10, s. 5443 n. 38, s. 5485 li. 4. s. 5485 n. 21. s. 6632 n. 18. 6722 n. 42 s. 6722 nè 46, s. 6839 n. 4, s. 6839 n. 37. Trekking 1 Mei 1935 Trekking van 1 Mei 1935. Uitgelote se riën: Serie 259 533 612 620 857 1637 2162 2256 2267 2399 2410 2654 2741 2772 3165 3393 3930 4014 5078 De Braziliaansche regeering heeft de uit- voerbelasting op koffie ad 45 milreis per baal met 75 pet. verlaagd. Alle Braziliaan sche koffiemarkten zijn tot nader order gesloten, ten einde elke speculatie in ver band met de nieuwe koffiepolitiek te ver hinderen. De verlaging van de belasting beteekent, dat de Braziliaansche koffie van nu af op dezelfde voorwaarden op de we reldmarkt kan komen als de andere Ame- rikaansche koffiesoorten. De beurzen te Rio de Janeiro, Santos en Victoria zullen tot nader order gesloten blijven. De Japansche regeering zal binnenkort een 3VZ pet. oorlogsleening van 200 millioen yen uitgeven tot den koers van 98 pet. De staalproductie in Amerika wordt mo menteel op 48 pet. der capaciteit geraamd tegen 51 pet. de vorige week, 55V2 pet. de voorlaatste week en 74 pet. een maand ge leden. De verkoopen van staal waren in October 15 a 30 pet. lager dan in Septem ber. Men neemt aan, dat het resultaat van de automobiel-tentoonstelling te New York van grooten invloed zal zijn op de staal- aankoopen door de fabrikanten. De ruw-ijzerproductie in de Vereenigde Staten bedroeg in October gemiddeld dage lijks 93.311 ton tegen 113.679 ton in Septem ber. Het aantal in bedrijf zijnde hoogovens bedroeg op 1 November slechts 151 tegen 181 een maand geleden. Deze daling is de sterkste in een maand sedert Mei 1924. De prijs van zwaar staalschroot te Pitts burgh is met 0.25 tot 14% a 15lA pef ton verlaagd. Deze is de laagste prijs van den laatsten tijd. De koperschroot-prijs in Amerika werd met XA dollarcent tot 83A d.c. per lb. ver laagd, hetgeen met een prijs van 10XA d e- per lb. voor geraffineerd koper overeen komt. De kop erv er koop en in de Vereen. Staten bedroegen Maandag 2.238.000 lb., tegen 7.200.000 lb. tegen het einde der vorige week. De American Smelting and Refining e.a. mijen hebben den loodprijs met 5 5 per ton verlaagd. De Studebaker Corp. leed in het derde kwartaal een netto-verlies van 5 666.000, tegen 296.000 in het derde kwartaal 1936. In het eerste halfjaar werd een netto-winst behaald van 1.17 mill., tegen 1.00 mill, in het eerste halfjaar van 1936. In de eerste negen maanden 509.000, tegen 709.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Phillips Petroleum behaalde in de eerste negen maanden een netto-winst van 19.81 mill., tegen 12.83 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar, overeenkomende met 4.45 tegen 3.08 per aandeel. De winst in het derde kwartaal beliep 7.13 mill, of 1.60 per aandeel, tegen 5.50 mill, of 1.31 p.a. in het derde kwartaal van 1936. De Standard Oil of Kentuckey verhoogde den benzine-prijs met V2'dollarcent per gal lon. De Standard Oil of Indiana verlaagde den groothandelsprijs met 0.3 dollarcent. De benzinevoorraden bij de Amerïkaan- sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 36.320.000 vaten, tegen 36.227.000 vaten in de voorlaatste week. De voorraden benzine en stookolie te zamen 121.070.000 vaten tegen 119.634.000 vaten. De effectenbeleeningen van de leden der New Yorksche effectenbeurs bedroegen eind October 725.6 millioen, tegen 1039 mil lioen aan het einde der vorige maand. De Amerikaansche minister van handel, Roper, deelde mede, dat de goederen-uitvoer naar China in September ten opzichte van Augustus van 6.08 mill, tot 1.56 mill, is gedaald. In September 1936 bedroeg de uit voer 5 3.63 mill. De uitvoer naar Japan daalde van 24.64 mill, tot 16.84 mill. De invoer uit China daalde van 7.96 mill, tot 5.71 mill, en de invoer uit Japan van 16.39 mill, tot 15.98 mill. De American Tel and Tel heeft 2.92 mill. 41/2 pet. converteerbare obligaties, die in 1939 vervielen, aflosbaar gesteld. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen iveek 3.603.000 vaten tegen 3.613.300 vaten in de voorafgaande week. Symington en Wilson nemen vrij zeker aan, dat het Internationale Rubber Restric tie Comité in de vergadering van 30 Novem ber a.s. tot een belangrijke verlaging van de quota in het eerste kwartaal van 1938 of misschien zelfs in het eerste halfjaar 1938 zal besluiten. De Amerikaansche schatkist boekte in de periode 1 Julieind October een deficit van S 562.40 millioen, hetgeen S 132.5 mill, lager is dan de herziene raming voor het geheele fiscale jaar. De openbare schuld bedroeg 39.956 millioen. I Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.98'A9.00Vi vorig slot 8.98), de Dollar op 1.803/1.81 (1.8015/16), de Frank op 6.10—6.14 6.09 de Belga op 30.65—30.72'A (30.62) en de Zwitsersche Frank op 41.7741.82Vi (41.78) De Conference voor de passagiersvaart naar het Verre Oosten, waartoe ook de Holl. Oost-Azië Lijn behoort, verhoogde de ta rieven met 10 pet. Ook zijn de uitgaande vrachten naar La Plata voor staal, cement, krantenpapier e.a. artikelen, ingaande net volgend jaar, verhoogd. De Nivas verkocht 734 tons superieure suiker en 101 tons bruine suiker voor con sumptie. Voorts 508 tons superieur voor export. 5258 5463 5631 5039 6039 6661. Serie 533 no. 11 premie 10.000. Serie 612 no. 6 premie 250. Serie 6661 no. 47 premie f 100. En niet een premie van I 25; Serie 259 no. lo, s. 259 n. 24. 8. 533 n. 3. 533 n. 14. s. 533 n. 19, s. 612 n. 33, 3. 620 n. 14, s. 620 no. 31, s. 620 n. 48, s 857 n 40, s. 857 n. 50, s. 1937 n. 3, s. 2162 n. 18, s 2162 n. 21, s. 2162 n. 35, s. 2162 n. 37, s. 2258 n 7 s. 2256 n. 20. s. 2267 n. 47, 8. 2399 n. 23, s. 2399 n. 40 s. 2410 n. 47. s. 2741 n. 49. s. 3165 n. 16, s. 3165 n. 28, s. 3393 n. 23, 8. 3393 n. 28. s. 3930 n. 26, s. 4014 n. 25, s. 4014 n. 44, s. 5078 n. 8, s. 5078, n. 10, s. 5078 n. 11. 8. 5078 n. 28, s. 5078 n. 37, s. 6078 n. 44, s. 5258 n. 22, s. 5258 n. 20. s. 5463 n. 2 s. 5631 n. 9, s. 5631 n. 13, a. 5631 n. 39, s. 6039 n. 23, s. 6661 n. 18, s. 6661 n. 23, s. 6661 n. 29, s. 6661 n. 39. Alle andere nummers vervat in de bovenge noemde seriën zijn uitgeloot en aflosbaar met den minsten prijs van 16. De uitgelote premie-aandeelen zijn betaalbaar op 31 Maart 1938. De volgende trekking zal plaats hebben 1 No vember 1938. Vanaf heden tot 30 December 1937 bestaat de gelegenheid de niet uitgelote premie-aandeelen ter overneming aan te bieden bij de Kas-Vereeni ging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6