1 50 35 20 c. ook WYBERT Democratieën, dictaturen en Brussel H IJDEL GEBLAAS bJ'ldrlüMH Draaibare zendmasten te Huizen ■p EEN UNICUM OP DE WERELD VEEL GELD GELEEND OP EEN ERFENIS smaak! DE IDEOLOGISCHE STRIJD pel ■III: I lip- mm-1 Energie wordt gebundeld en over een bepaalde aardstreek uitgestraald Persmenschen bij N.S.F. De nieuwe masten Deze bestond echter alleen in de verbeelding van een geraffi- neerden oplichter Geslaagde list Thans met menthol Knoeierij met valsche kininetabletten Wintersport Verscheidene inlanders aan de gevolgen overleden Onbewaakte overweg in den mist Landbouwer door trein gegrepen en gedood Wielerbaan te Eindhoven wordt afgebroken BUIT EN LA NDSCH OVERZICHT AUTO RIJDT TEGEN EEN TRAM De zwakke steeën van het Westen Ernstige schade door een windhoos Een kind gedood en vele gewonden Gouddief ingesloten In verband met inbraak in tand heelkundig instituut Het ambtenarenverbod Persoonlijke toetsing op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IM DE ZU.EN1 PIJNSTILLENDE WATTEN Goederentrein grijpt een vrachtauto Onvoorzichtig chauffeur naar het ziekenhuis Lindeman verschenen met de voor den a.s winter geldende prijzen voor de hotels en alle mogelijke bijzonderheden over de wintersport. Een vlotte, in twee kleuren gedrukte courant, waarin van alle landen, die voor de wintersport in aanmerking komen, bijzonderheden voor den toerist zijn opgenomen. Woensdag is Philips wederom gastheer van de Nederlandsche pers geweest. Vertegenwoordi gers van al de bladen waren naar Hilversum genoodigd, om een bezoek te brengen aan de nieuwe draaibare zendmasten te Huizen. Voordat vertrokken werd, maakte men eerst een rondwandeling door de N. S. F.-fabriek, waar we in vogelvlucht veel interessants te zien kregen. Toen de persmenschen de fabriek be traden, was het etensuur juist aangebroken, zoodat van een indruk van het bedrijf in wer- 1 king geen sprake was. Aangezien er zooveel te zien is en de N. S. F. niet het doel was van den tocht, werd alles slechts vluchtig bekeken. Vooral in de zend-afdeeling trokken ver scheidene apparaten de bijzondere aandacht. Op de eerste plaats was daar de geheele studio apparatuur van den K. R. O., welke er prach tig uitziet. Regie- en gramofoontafels, contro le- en omroeptafels zijn niet alleen zeer fraai van uitvoering, doch buitengewoon overzichte lijk bovendien. Voorts stond daar een zendapparaat voor Britsch-Indië, waarvan er tien besteld en al twee afgeleverd zijn. Dan stonden daar ver schillende soorten seintoestellen voor vlieg tuigen en schepen, alsmede radio-telefoon-in stallaties voor schepen, waardoor het mogelijk is van een schip met alle steden in alle we- relddeelen te spreken. Maar niet te lang. mocht men dralen bij al die interessante zaken, want in Huizen lag het doel. Nadat men de fabriek had bezichtigd, werd naar Laren gereden, waar in Hamdorff de lunch gebruikt werd en daarna ging het op Huizen aan. Teneinde den P. O. J. kortegolf-omroepzen- der, die dit jaar zijn tienjarig jubileum vierde, in ruimere mate dienstbaar te maken aan de PHOHI-P.C.J.-werelduitzendingen, werd eeni- ge maanden geleden besloten, voor dezen zen der een draaibare beam-antenne te bouwen volgens een in het Philips Laboratorium aange geven idee. Twee zendmasten van ruim 60 meter hoogte rusten op een stalen brug, welke op 8 zware wielstellen gemonteerd over een cirkelvormige railbaan kan draaien. Dit geschiedt met be hulp van een lier of electromotor. Het middel punt wordt gevormd door een zware in beton gefundeerde spil. Het is hierdoor mogelijk de zendantenne op elk overzeesch land of gebied, waarheen uit gezonden wordt, zuiver in te stellen. Dit zou anders alleen mogelijk zijn door het oprichten van een zeer groot aantal zendmasten, elk met richtantenne, welke naar de gewenschte rich tingen uitstralen. Dit is uiteraard zeer kost baar. Daarbij komt, dat, als men niet voor elke afzonderlijke landstreek een dergelijk stel mas ten wil plaatsen, men nooit den stralingshoek zeer scherp kan maken en dus niet volledig ge bruik kan maken van de voordeelen, welke een beam-constructie biedt. Bovenop de zendtorens bevinden zich vier bordessen, waaraan de antenne bevestigd is. Be antennedraden zijn n.l. niet tusschen de twee torens bevestigd, maar zijn langs de to rens van boven naar beneden gespannen. In totaal zijn er 8 antennedraden, elk verdeeld in drie' geïsoleerde segmenten, zoodat er in totaal 24 dipool-antennes zijn. Deze worden gevoed door horizontale voedings-leidingen. De ruim 60 M. hooge houten torens zijn ge construeerd door de N.v. Nemaho te Doetin- chem, de stalen brug door de firma de Vries Robbé. Elke mast weegt 18 ton, de staalcon structie 95 ton. Normaal staat op eiken poot van den mast een druk van ca. 416 ton. Er is echter rekening gehouden met stormweer, want dan kan onder elk der torenpunten een druk van ongeveer 48 ton komen- te staan. De mid dellijn van de buitenrails is 45 M., van de bin- nenrails 18 M. De beide rails rusten op een betonnen fundeering van ca. 2% meter diepte. De zware spil, welke als middelpunt fungeert van de draaiconstructie, ligt vast in ca. 20 M3. beton. De wielstellen onder eiken poot van de torens zijn voorzien van zware klampen, waar mede de geheele constructie kan worden vast gezet en een zijdelings kantelen onmogelijk gemaakt wordt. Het effect van deze constructie is, dat de energie die wordt uitgezonden in de richting waarin de beam straalt, 24 maal sterker is dan de uitstraling van een gewone dipool-antenne. In dit geval staat dit gelijk met de uitzending van een normale naar alle richtingen stralende antenne van een zender van 1500 K.W.! Een geraffineerde oplichter, of was het een ontoerekenbare fantast, heeft zich vandaag voor de strafkamer van de Haag- sche Rechtbank te verantwoorden gehad en in deze strafzaak was ook zijn gewezen vrouw gewikkeld. Onder voorwendsel een groote erfenis van zijn tante wachtende te zijn, heeft hij van tal van personen geld geleend tot een be drag van ongeveer f 28.500, terwijl van te rugbetaling van deze sommen meestal geen sprate was. Verdachte, de 56-jarige J. E. C. G„ deed het bij zijn slachtoffers voorkomen, alsof zijn tante, die in Arnhem gewoond had en ongeveer drie jaar geleden was gestorven, hem een erfenis had nagelaten van ongeveer f 300.b00, doch dat hij deze erfenis eerst kon touchéeren, nadat hij drie jaar zonder zijn vrouw in het buitenland had vertoefd. Zijn tante zou deze bepaling heb ben gemaakt, omdat zij tegen verdachte's hu welijk was geweest. Om zijn verhaal geloof waardig te maken, toonde hij dengenen, van wie hij geld ter leen vroeg, een acte. In deze acte was bepaald, dat aan G. bij het overlijden van zijn tante een som van f 163.000 zou wor den uitgekeerd. Voorts dat f 50.000 voor zijn zoon bij een bankinstelling zou worden ge plaatst. De acte was onderteekend door de beide broers van G. en een bekenden notaris te Arnhem. Achteraf bleek deze acte geheel ver- valscht te zijn. Nu eens leende verdachte geld door te vertel len, dat hij naar Chamonix moest om een ge schikte villa te zoeken, waar hij de drie jaar wachttijd zou doorbrengen, dan weer moest hij eenigen tijd naar Arnhem om daar zaken te regelen. Een kleermaker te Den Haag die tenslotte achterdochtig begon te worden stelde zich met de politie in verbinding en vernam, dat G. geen onbekende van de politie was. Hij verzon daar op een list om G., die in Chamonix verblijf hield, naar Holland te lokken en deze list ge lukte. De kleermaker noodigde verdachte uit naar Den Haag te komen om daar eenige be stelde kleedingstukken in ontvangst te nemen. G. begaf zich inderdaad naar Den Haag, doch de kleermaker had inmiddels de politie ge waarschuwd. Toen G. de woning van den kleermaker bin nenkwam, werd hij onmiddellijk door eenige rechercheurs, die zich verdekt hadden opgesteld, gearresteerd en naar het hoofdbureau overge bracht. Voor de talrijke oplichterijen in de residentie gepleegd moest hij zich thans voor de recht bank verantwoorden. Hij werd verdedigd door mr. W. F. H. Zegers; zijn gewezen vrouw, mej. H. C. van der H., die wegens medeplichtigheid moest terecht staan, door mr. D. J. I. van den Oever. Zoojuist is het extra-wintersportnummer van ,Op Reis", uitgave van het reisbureau Lissone- Een toelichting op de vraag Wat is een Mijnhardtje? staat op pag. met Radio-programma De Indische dienst der volksgezondheid deelt mede, dat in verschillende deelen van den Ar chipel tabletten van waardelooze samenstel ling worden verkocht als kininetabletten. Voor malariapatiënten is het gebruik van deze suikerboontjes in plaats van volwaardige kininetabletten uiteraard gevaarlijk, omdat men een waardeloos product inneemt, waardoor een snelle genezing wordt vertraagd, terwijl ook levensgevaar kan optreden. Het hoofd van den dienst waarschuwt uiterst dringend om kinine tabletten slechts bij bona-fide' adressen en af komstig van betrouwbare fabrieken te koopen. Aneta verneemt nog, dat ernstige en in sommige gevallen zelfs doodelijke gevolgen gerapporteerd zijn van Koetaradja, Borneo, Midden-Java en uit de buurt van Padang. De kwestie is aanhangig gemaakt door een inlander uit Pati, Semarang, die bij de Ban- doengsche Kininefabriek een schriftelijke klacht indiende omtrent de vreemde wer king van kininetabletten, welke hij in Pati had gekocht. Een onderzoek, dat ingesteld werd, bracht de geheele affaire aan het licht. Op den onbewaakten overweg op de grens van de gemeenten Hoevelaken en Stoutenburg is vanmprgen te half tien een gespan bestuurd door den landbouwer E. Vreekamp bij het pas- seeren van den overweg door een uit de richting Hoevelaken komenden lokaaltrein gegrepen. Vermoedelijk heeft V. door den mist den trein niet zien aankomen. De voerman werd op slag gedood en de wagen werd totaal vernield. Het paard bleef ongedeerd. Naar wy vernemen, zal de wielerbaan De Zwaluw te Eindhoven, een houten baan van 200 meter, binnenkort worden afgebroken. Woensdagavond omstreeks kwart voor twaalf is op den Utrechtschenweg te Amersfoort een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip reed een luxe auto in de richting Utrecht. Nabij den Spitsheuvel zag de bestuurder een paar lich ten aankomen. Door den mist was het ontzet tend duister. De bestuurder heeft niet gezien, dat het de tram was uit Zeist. Daar hij meende, dat het 'n tegenligger was, wilde hij rechts pas- seeren. Bij deze manoeuvre werd de auto gegre pen en totaal versplinterd. De twee inzittenden A. S. en H. L„ beiden uit Utrecht, werden hierbij zwaai: gewond. Een van hen is nog naar een in de nabijheid staand huis gegaan en heeft daar de toedracht verteld, zoo dat het aanvankelijk leek, dat de verwondingen nogal meevielen. Beiden zijn later naar het zie kenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overge bracht. Hun toestand is van dien aard, dat zij nog niet gehoord konden worden. De Italiaansche afgevaardigde op de Facific-conferentie van Brussel, graaf Aldrovandi, die als pleitbezorger van het afwezige Japan optreedt, hield, evenals vele andere vertegenwoordigers een ware stort vloed van redevoeringen stortte zich over de con ferentie uit, wat zéér symbolisch is een rede ter uiteenzetting van zijn standpunt. Hy behield zich alle reserves voor omtrent eventueele re sultaten der conferentie, die naar zijn meening niet veel meer konden zijn dan platonische re sultaten, nieuwe bewijzen van onmacht, daar men geen rekening houdt met de werkelijkheid. Het eenige wat de conferentie kan doen, zoo besloot hij ongeveer, is China en Japan uit- noodigen, met elkander in direct contact te komen en als dat gebeurd is, valt er voor de conferentie niets meer te doen en kunnen we met ons allen onze koffers pakken. De Italiaan sche vertegenwoordiger heeft de kwestie in het hart gegrepen; de conferentie houdt geen reke ning met de werkelijkheid, zij is gedoemd tot machteloosheid. Er staat geen wil tot gebruik van macht achter al de woorden, die op de conferentie worden gesproken. Ook voorshands zelfs niet achter dreigende uitlatingen van Eder. in of buiten het Engelsche parlement. Dat weet Japan, dat weten de met Japan bevriende dic tatoren Mussolini en Hitier, welke, evenals Japan, de proef op de som hebben genomen met volledig succes: het veroveren van Abes- sinië en het verscheuren van het verdrag van Versailles. In een artikel in de New-York Herald Tribune heeft Walter Lippmann zonder erbarmen den sluier afgerukt van den werkelijken stand tvan zaken, XSfat de democratieën zouden willen, is ongestoord in het genot blijven van al haar bezittingen. En zy zouden willen, dat zij nooit behoefden te verdedigen, wat zij bezitten. Tot concessies op het terrein van koloniaal gebied zijn ze niet te bewegen. Zij willen de wereld in orde houden door er steeds aan te herinneren, dat het even edel als gemakkelijk zou zijn voor hen, indien alle verdragen eenvoudig werden gerespecteerd. Zij willen de eischers, de „onver- zadigden", de „have-nots" bevredigen door schoone gedachten uit te spreken en zij willen hen intimideeren met rhetorische dreigementen Het zijn wel harde noten, die de democratie hier te kraken krijgt. Er zijn echter nog har dere. Lippmann vervolgt en hij heeft geen ongelijk, ofschoon zijn uitdrukkingen wel héél hard zijn: „Maar o£ we dat nu prettig vinden of niet, de eischende mogendheden zijn even realistisch als meedoogenloos. Men kan ze op geen enkele manier voldoening geven met be loften en men kan ze onmogelijk bestrijden door redevoeringen af te steken. De eischers zijn gereed om te vechten voor hetgeen ze wen- schen; zij zijn er diep van overtuigd, dat zij het recht hebben te nemen, wat zij krijgen kunnen. Daarom kan men ze niet afschrikken met zedepreeken, wie ze ook houdt, en zij zijn veel te slim en veel te brutaal, om zich te laten overdonderen. Als zij b.v. den president van de Ver. Staten hooren praten over het in quarantaine stellen van de verdragsschenders, daar treft hen dat alleen, in zooverre zij meenen, dat hij werkelijk quarantaine zal afkondigen en die zoo noodig met de heele militaire macht der Vereenigde Staten zal handhaven. Maar om zijn praatjes alleen geven zij niets, hoe heerlijk die ook zijn voor de krantenlezers in Londen, Parijs, Valen cia, Moskou en Nanking. Zij vragen alleen maar, of hij heusch wat doen zal en als ze dan hooren, dat hij den Amerikaanschen kiezers haastig belooft, dat hij niets zal doen, wat oor logsgevaar meebrengt, dan heeft het woord qua rantaine geen waarde meer; het is niets anders dan humbug." et staat vast, dat de democratieën de eischers niet kunnen misleiden, maar dan is hqt tenslotte tqph een levens kwestie, dat zij zichzelf niet misleiden. Wij le ven nu eenmaal in een wereld, waarin groote gemilitariseerde naties op verovering uit zijn. De democratieën zijn potentieel sterker dan de dictaturen, maar zij zijn weeker, sneller tot toe geven geneigd en verlegener. Zij willen er niet aan gelooven, dat men tegenover regeeringen die bereid zijn te vechten, eigenlijk niets kan inbrengen, tenzij men zelf ook bereid is te vechten. Daarom is het niet alleen nutteloos, maar zelfs gevaarlijk, over sancties, quarantaine en andere vuistmaatregelen te praten, tenzij dit alles de bereidheid ten grondslag heeft, zoo noo dig een oorlog te riskeeren. In kwesties, waar bij levensbelangen op het spel staan, moet men niet aankomen met een halfslachtige en weife lende politiek. Het artikel in het genoemde Amerikaansche blad komt tot de volgende con clusie: „Duitschland, Italië en Japan zullen voor de Westelijke mogendheden alleen in zooverre ontzag hebben, als zy overtuigd zijn, dat er din gen zijn, waar de Westersche mogendheden voor zullen staan en vechten. Als de gemilitariseerde naties gelooven, dat er zulke dingen niet be staan, kan men ze niet dreigen, intimideeren of verzoenen. De kern van het probleem van oorlog en vrede is dit: óf de democratieën wer kelijk voornemens zijn zich te verzetten óf dat zij zullen toegeven. De politiek der dictators zal geleid worden door wat zij de werkelijke be doeling der democratieën achten. Indien de de mocratieën werkelijk voornemens zouden zijn zich te verzetten en dat zoo oprecht van plan waren, dat niemand er aan kon twijfelen, dan zouden ze sterk genoeg zijn om de orde in de wereld te herstellen en dan zouden ze vrede kunnen maken door belangrijke concessies te doen. Maar als de. democratieën zich niet willen verzetten, dan zullen zij stap voor stap, de eene positie na de andere, achteruit gedreven wor den van de plaats in de wereld en steeds die per in een gevaarlijk isolement geraken." Er steekt een bijna volledige kern van waar heid in dit alles. Geen waar christelijk mensch wil echter oorlog, hij verfoeit dien, maar dit neemt niet weg, dat het goed is, de harde wer kelijkheid onder de oogen te zien. En de werke lijkheid is de boven geschetste. Daaruit volgt, dat alle conferenties van het soort dat thans te Brussel Worden gehouden, weinig nut hebben voor verbetering van den werkelijken stand van zaken. Er kunnen pogingen tot bemiddeling van uitgaan. Maar dat is dan ook alles. Het oor logsgevaar blijft in de verte dreigen. Twee ideo logieën komen steeds scherper tegenover elkan der staan. Die van goeden wille zijn, moeten alle krachten inspannen een overbrugging te vinden zonder bloedigen strijd. God alléén weet, of dit mogelijk zal zijn, Men herinnert zich, hoe tijdens de verkiezingen de S.D.A.P. gehengeld heeft naar de gunst van de R. K. Staatspartij en hoe zij ook vlak na den uit slag, die voor Roomsch en rood succes op leverde nog den rooden dobber met den haak vol quasi-Christelijke verdraagzaamheid en groeiend begrip voor nationale waarden en nooden in het nog troebele water liet liggen in de hoop, dat de R. K. Staatspartij zou toebijten. Wellicht dat het voorbeeld van België de S.D.A.P. voor oogen zweefde en haar illusie levend hield, óók toen deze feite lijk al vervlogen diende te zijn. De Chris telijke partyen sloten zich voor een positief Christelijke politiek aaneen en vormden een parlementair toereikende meerderheid zon der de sociaal-democraten, de vryzinnig- democraten en de liberalen. De regeering werd dienovereenkomstig gevormd en alles wat linksch. was en gejuicht had over de overwinning van de democratie op 't natio- naal-socialisme begon rancuneus alarm te blazen tegen de Christeiyk democratische oplossing van de regeeringscrisis. De liberale bladen spanden in kleinzieligen wrok de kroon, maar ook de Arbeiderspers liet zich niet onbetuigd, ofschoon de sociaal-demo craten toch ook voorstanders van ordening beweerden te zijn. Als ware democraten hadden de socialisten toch vrede moeten nemen met een regeering, die op een parle mentaire meerderheid berust. De democratie eischt toch niet een bepaalde parlemen taire meerderheid, maar eenvoudig een parlementaire meerderheid zonder meer. Maar wanneer de socialisten niet mee mo gen doen, bevalt zelfs de hoogvereerde de- "mocratie hun niet meer. In een hoofdartikel blaast ,,Het Volk" thans verzamelen tegen deze regeering en parlementaire groepee ring, welke het een „burcht van onwaar achtigheid" noemt en waartegen „al wat in dit land democratisch voelt" storm moet loopen om „aan het parlement een nieuwe en meer bevredigende arbeidsmogelijkheid te schenken." Wat „Het Volk" beoogt, W duidelijk. Het wil de socialisten, die zich nu vergeefs bekeerd hebben tot meer plau sibele opvattingen over christendom, defen sie en monarchie, alsnog in den gesloten ring der regeeringspartyen werken. En om zijn lezers duidelijk te maken, hoe valsch en fictief de hechte samenwerking der Christelijke partijen is, speelt 't het antithe- sespook uit op gelijke wijze als het meest verwoede liberale blad. Tevens tracht het de verhouding tusschen de Christelijke par tijen te vertroebelen door te wijzen op wat niet bereikt werd, en te verzwijgen, wat wel bereikt werd. Het schrijft o.a.: ,,Het is de tragiek van het Christendom, dat wy allen heel goed weten wat zijn grondwaarheden zijn en welke eisen deze stellen aan ons levensgedrag, maar dat, zoodra het er op aankomt deze vorderingen te verwezeniyken in de levenspractyk, zulk een geweldige spanning ontstaat tussen woord en daad. Een socialistische gemeen schap in de volle betekenis van het woord dus niet alleen technisch-economisch ge sproken zou, wat betreft de verhoudin gen tussen de mensen, stellig in aanmerke lijke mate beantwoorden aan de eisen van een zuiver Christendom. De jammer is ech ter, dat het in de zogenaamde Christelijke staatkunde slechts voor een uiterst gering deel om verwerkelijking dier fundamenteele gedachten gaat. Men heeft in de loop der tijden daaromheen zoveel op al te menselijx eigen belang berustende bedenkselen ge vlochten, dat de nobele kern schier geheel bedolven is." Het is echter niet de tragiek van het Christendom, maar hoogstens van bepaalde Christenen, dat er in de levenspractyk een spanning ontstaat tus schen woord en daad, tusschen leer en be ginsel eenerzijds en de practische toepas- SEMARANG, 4 Nov. (Aneta). Elen hevige windhoos heeft de districten Bedji en Karang- dowo in de buurt van Klaten geteisterd. Hon derd inlandsche huizen zyn beschadigd, vier personen zyn zwaar en acht licht gewond. Naar verluidt zou een kind gedood zyn. Het zinken dak van de suikerfabriek Manishardjo is weg gewaaid en by de fabriek neergekomen. De koopman, die door de Utrechtsche recher che in samenwerking met die van Amsterdam in de hoofdstad was aangehouden, daar hy in het bezit was van een hoeveelheid goud, is thans ter beschikking van de Justitie gesteld en in het Huis van Bewaring te Utrecht inge sloten. Zooals men weet is de koopman aangehouden in verband met den goud-diefstal in het Tand heelkundig Instituut te Utrecht. Zooals gemeld, deelt de regeering in de me morie van antwoord over hoofdstuk I der Ryksbegrooting mede, dat wijziging van de voorschriften nopens het verbod voor ambte naren om deel te nemen aan de werkzaamhe den van bepaalde vereenigingen of groepen, in voorbereiding is. Naar aanleiding hiervan verneemt het Utr. Dagbl. dat de regeering het voornemen koes tert om de z.g. ïyst van verboden vereenigin gen geheel te doen verdwijnen en terug te keeren tot het systeem van persoonlijke toet sing van de gegadigden voor ryksbetrekkingen. sing daarvan anderzijds. Maar het is wel de tragiek van de socialisten in ons land dat zij hun Marxistische bëginselen en de histo- risch-materialistisdhe leer onder drang van de omstandigheden steeds principieeler moe ten verloochenen om het hoofd politiek boven water te kunnen houden. Een socialis tische gemeenschap in de volle beteekenis van het woord dus niet alleen technisch- economisch gesproken zou, wat betreft de sociale verhoudingen, misschien eenigs- zins beantwoorden aan enkele eischen van het zuivere Christendom, maar zou zoowel op religieus als moreel gebied volkomen daar mee in strijd zijn. Denken wij slechts aan de propaganda voor vrijdenkery, neo-Malthu- sianisme en het verworden huwelijk, die nog altijd in socialistische kringen opgeld doet. Zoolang de sociaal-democratische politiek ly'öt aan een opvallende dubbelzinnigheid, zoodra zij zich met vraagstukken van over de grenzen bezighoudt (Spanje), ontzeggen wy haar het recht de Christelijke staat kunde een „bouwsel, dat sterk herinnert aan de gepleisterde graven, waarover eenmaal een zoo scherp veroordeelend woord werd gesproken", te noemen. De Christelijke staatkunde in ons land met zyn gemengde bevolking is nu eenmaal democratisch ge bonden aan de grenzen van het in Christe lyke samenwerking mogelyk bereikbare. Ver geefs tracht „Het Volk" twist te zaaien tus schen de Christelyke partijen, en wel in dezer voege „Valselijk heeft men ons volk een tegen stelling gesuggereerd tussen de gelovigen en de paganisten. De eersten zaten in de Tweede Kamer rechts, de laatsten links van den voorzitter. Maar wat bleek? De ge lovigen der rechterzijde waren in zaken des geloofs onderling zo verdeeld, dat htm ds macht ontbrak om ook maar iets van be teekenis te kunnen verwezenlijken. De ka tholieken kregen hun processieverbod niet opgeheven; de anti-revolutionnairen moes ten hun ideaal van de Zondagsheiliging op het altaar van de coalitie-machtspolitiek ten offer brengen. Eki zo kon een lange lyst ge schreven worden. Zij is even bekend als wel sprekend." Er is inderdaad een werkelyke en niet slechts gesuggereerde tegenstelling tusschen positief Christelyken eenerzyds en vage sen timen ts-Christenen of. niet-Christelyken anderzijds. Deze tegenstelling is fundamen teel en scheidt de Katholieken van de socia listen. De geloovigen der rechterzijde ont kennen niet, dat er in zaken des geloofs on derlinge meeningsverschillen bestaan, maar er is méér dat hen principieel vereent. Te genover de lange, maar ongeschreven lyst van het door de coalitie-politiek niet be reikte, kunnen wy een veel langere plaatsen van alles, wat door samenwerking of onder invloed van de Christelyken wel bereikt werd. De vrymaking en gelijkgerechtigdheid van het bijzondere onderwijs, de wetten ter beteugeling van de openbare onzedelijkheid, het ontnemen van de radiostem aan de Vry- denkersorganisatie, enz. zyn even zoovele verworvenheden van een gelukkige samen werking der rechtsche positief Christelyke partyen, verworvenheden, welke onbereik baar zouden zijn geweest met voor de open bare school, voor neo-Malthusianisme en vrijdenkery pleitende en ageerende socialis ten. Wanneer „Het Volk" verzamelen meent te moeten blazen tegen de „kunstmatig le ven ingeblazen coalitie", zullen de Christe lyke partijen verzamelen blazen tegen allen, die de Christelijke samenwerking in de po litiek uit teleurgestelde machtsbegeerte zoeken te verlammen. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Het blazende „Volk" moge zich dit vaderland- sche spreekwoord voor den geest houden. doozen A 35 en 55 ct. Vanochtend om twee minuten voor zes is in zwaren mist op den onbewaakten overweg by Hoogkerk een vrachtauto, geladen met suiker bieten, welke bestemd waren voor de suikerfa briek te Vierverlaten, door een uit Groningen komenden goederentrein, bestaande uit negen en-dertig wagens, gegrepen. De chauffeur, de 22- jarige ongehuwde J. B. uit Niehove, gemeente Oldehove, die alleen in de cabine zat, werd ge wond en brak o.m. het neusbeen. Het slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Zyn toestand is niet ernstig. De locomotief van den goederentrein was door de botsing defect geraakt en moest door een an dere machine worden vervangen. Hierdoor kreeg de trein drie kwartier vertraging. De auto werd geheel vernield. De gemeentepolitie uit Hoogkerk heeft tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt, omdat deze behoorde te weten, dat hy met zyn bieten wagen niet vóór zes uur den onbewaakten over weg mag passeeren. Er stonden ter plaatse tal van bietenwagens, doch alleen B. passeerde, on danks het verbod, den overweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9