Een subcommissie zal als bemiddelaar optreden Het vraagstuk der vrijwilligers Stadt Schanke Japansche aanval mislukt GERUCHTEN RONDOM STARHEMBERG Geen erkenning van Franco Het nieuws van heden DE BAROMETER Overeenstemming te Brussel bereikt Spaak formateur? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20852 De Italianen en Russen zouden moeilijkheden maken tegen de formule Hedenmorgen wederom besloten bijeenkomst Hij houdt de opdracht nog in beraad Staking by Krakau Tienduizend mijnwerkers leggen het werk neer Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii^ Chineesche tegenstand by de Soetsjau is buitengewoon heftig Fransch schip lastig gevallen Nationalistisch vliegtuig trachtte het te Barcelona te bom bardeeren ROEMEENSCH BEZOEK AAN ITALIË De Londensche hoofdcommissie heeft de resolutie en aanbe velingen goedgekeurd Bezwaren van Maisky en Grandi Rust keert weer in Palestina De Geheel huis spoorloos verdwenen Met inwoners en al bij overstroo ming weggespoeld Hij zou weer in het politieke leven willen terugkeeren De bewapening ter zee Britsch-Duitsch en -Russisch vlootverdrag geratificeerd Fransche socialisten gaan beraadslagen Over samenwerking met de V olksfrontregeering Britsche agenten in rechtsch Spanje zullen geen diplo matieke functie hebben, zegt Chamberlain Zwitserland strijdt tegen communisme Spaansche schepen in beslag genomen Geschil over treilers in de haven van Lorient HANDELSVERDRAG VAN OOSTENRIJK MET ITALIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BRUSSEL, 4 Nov. (Reuter;In de bijeenkomst van de vertegenwoordigers van acht mogend heden alhier is, naar verluidt, overeenstemming bereikt over het zenden van een nieuwe uit- noodiging aan Duitschland en over de benoe ming van een commissie van drie of vier staten, die zich tot Japan zou moeten wenden, teneinde te vernemen op welke voorwaarden dit land zou willen medewerken. Hedenmiddag half drie zijn de deelnemers aan de conferentie in geheime vergadering bij een gekomen. Eerst werd het resultaat van de besprekingen van hedenochtend uiteengezet, waarna van gedachten werd gewisseld over de samenstelling en het programma van de sub commissie, welke men wil oprichten. De eigenlijke geheime vergadering begon eerst hedenmiddag kwart over drie, aangezien de afgevaardigden eerst particuliere besprekin gen voerden. Zoo heeft Eden gesproken met den Italiaanschen vertegenwoordiger, Aldro- vandi. Naar verluidt bestaat bij de Italianen en Russen een zekere tegenstand tegen de for mule van nieuwe stappen bij Japan, welke Werd voorgesteld. Litwinof heeft vanmiddag met Norman Da- vis geluncht De conferentie heeft in beginsel aange nomen een subcommissie te vormen, welke een antwoord aan Japan moet opstellen en haar diensten als bemiddelaar moet aan bieden. De besloten vergadering, die vanavond om 18 uur zou worden gehouden, is afgezegd. Mor genochtend te half elf zal men weer in be sloten vergadering bijeenkomen. Vanmiddag verwachtte men, dat een beperk te ondercommissie zou worden samengesteld uit twee of drie Europeesche persoonlijkheden. Nader wordt nog gemeld: In de morgenochtend te houden bijeenkomst van de conferentie zal gesproken worden over de samenstelling van een beperkte ondercom missie. In de vergadering van hedenmiddag bracht Spaak in herinnering, dat Japan, hoewel het de Belgische uitnoodiging van de hand heeft gewezen, niet de bepalingen van het verdrag van Washington verworpen heeft. Daarop stelde Davis voor een beperkte onder commissie te vormen, welker taak het zal zijn het antwoord op de Japansche nota op te stel len en tot Japan een beroep tot verzoenings gezindheid te richten. Eden steunde dit denk beeld, waarna Aldrovandi herinnerde aan zijn voorstel, zich ertoe te bepalen, China en Ja pan nader tot elkaar te brengen. Davis verklaarde echter, dat het niet in overeenstemming met het doel der confe rentie zou zijn, de partijen tegenover elkaar te laten staan, zonder handelend op te tre den. Ook Delbos steunde het voorstel tot vorming van een beperkte ondercommissie, waaraan zou moeten worden opgedragen haar diensten aan te bieden aan Japan en China. Het voorstel van Davis, aangevuld met dat van Delbos, werd daarop aangenomen. Tijdens de besprekingen werd melding ge maakt van een officieus Japansch telegram, volgens hetwelk Japan een eventueele nieuwe uitnoodiging voor de conferentie zou afwijzen. Dit is de reden, waarom de voorstellen van Da- vis werden aangenomen. BRUSSEL, 4 Nov. (Belga). Koning Leopold van België heeft Spaak belast met de vorming eener regeering van nationale eenheid. Spaak heeft verzocht zich te mo gen beraden en zijn politieke vrienden te mogen raadplegen. Onze Brusselsche correspondent seint ons hieromtrent: i Tijdens de receptie van de delegaties van de negen-mogendheden-conferentie, die Donder dagmiddag om half vijf ten paleize werd ge houden, heeft Koning Leopold aan Spaak de ppdracht gege ven een ka binet te vor men. Spaak heeft echter nog 22 uur be denktijd ge- zraagd, hetgeen fle Koning hem .oestond. Spaak heeft dezen be denktijd ge vraagd blijk baar in ver band met den delicaten toe stand, waarin de socialisti sche partij ver keert na de li berale weige ring van 'n ka binet-De Man. Ook zal Spaak eerst 't bureau van den Socia- listischen par tijraad willen raadplegen en evenzeer Henri de Man zelf. En tenslotte heeft Spaak bedenktijd gevraagd in verband met zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de negen-mogendheden-con ferentie. Spaak heeft Donderdagavond aan een 70-tal leden van de vreemde delegaties in het ambts gebouw van het ministerie van Buitenlandsche Zaken een diner aangeboden, waarna een groote ontvangst plaats had van een 300 tal vooraanstaande personen uit de Belgische hoofdstad die waren uitgenoodigd. Spaak behoort tot dezelfde socialistische nu ance als Henri de Man, dus tot de zoogenaam de groep der nationale Belgische socialisten. Het zal dus voor de socialisten gemakke lijk zijn om over den smaad heen te komen, die in De Man aan de partij door de libe ralen werd aangedaan. Wij vermoeden, dat de liberalen hun verzet niet zullen handhaven tegen Spaak, en dat deze een ernstige kans heeft om te slagen in de vorming van een regeering. P. H. SPAAK WARSCHAU, 4 Nov. (P.A.T.) De Poolsche bladen melden, dat in het steenkolenbekken bij Krakau een staking is uitgebroken, waaraan door 10.000 mijnwerkers wordt deelgenomen. De stakers eischen verkorting van den arbeidstijd. j= Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeel- j= telijk bewolkt, in het Westen wat och- 5j tendnevel, overigens droog weer, aan- vankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii SJANGHAI, 4 Nov. (Havas) Volgens den woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier zijn de Japansche aanvallen bij de Soetsjau mislukt, doordat het Chi neesche geschut twee van de drie geslagen bruggen heeft vernield. Sedert drie dagen wordt verwoed gevochten te Oesjiaso, 10 kilometer ten Westen van de in ternationale nederzetting, waar de Japanners over de Soetsjau willen trekken en bovendien de verdedigers van Nantsjiang aan de Zuidzijde v/illen omsingelen. De zware strijd bij het Soetsjaukanaal aldus het D.N.B. heeft den geheelen dag voortge duurd; de artillerie had een aanzienlijk aandeel in de operaties. De Japanners hebben geen sue cessen behaald, doordat de Chineesche tegen stand buitengewoon heftig is. De Japansche afdeeling, die aan het Noorde lijk front de vluchtende Chineezen achtervolgt, is Tsjilintoh, 30 kilometer ten Noorden van Taijoean, gepasseerd. De Japanners konden zoo snel oprukken, doordat de Chineezen geen ge bruik konden maken van de in de bergachtige streek van Kwangtsoentsjen aangelegde ver dedigingswerken. Op een punt staan de Japan ners op 20 kilometer van Taijoean: zij verwach ten den val van die stad binnen vier of vijf dagen. Terwijl het aantal Japanners te Tientsin voor het begin der vijandelijkheden 20.000 bedroeg, is het thans tot 30.000 gestegen. Op de scholen in Tientsin en Peiping wordt Japansch onderwezen. BARCELONA, 4 Nov. (Havas). Hedenoch tend half negen hebben twee watervliegtuigen van de luchtmacht van Franco getracht nabij Mataro benoorden Barcelona, aan de Catalaan- sche kust, het Fransche schip „La Corse", te bombardeeren. Het schip werd niet getroffen en vervolgt zijn weg, begeleid door de Fransche torpedoboot „Suffren". De Roemeensche minister van Luchtvaart en Marine is naar Italië vertrokken, om daar een bezoek aan de scheepswerven te brengen en de organisatie van de vliegtuigindustrie te bestu- deeren. Bijna dagelijks wordt Sjanghai gebombardeerd. Luchtfoto genomen tijdens een aanval van Japansche bombardementsvliegtuigen LONDEN, 4 Nov. (Reuter) In voltal lige bijeenkomst heeft de commissie voor de niet-inmenging de ontwerp-resolutie betref fende de verwüdering der vrywilligers en het toekennen van oorlogsrechten en de aanbe veling, volgens welke de voorzitter gemach tigd wordt, zich nopens de resolutie tot de Spaansche partyen te wenden, goedgekeurd. De bijeenkomst werd te 15.45 uur geopend en eindigde te 17.50 uur. Hoewel de ontwerp-resolutie, die het Britsche plan belichaamt, door alle gedelegeerden is aangenomen, heeft Maisky, de Russische ver tegenwoordiger, verklaard zich van stemming over de kwestie van de toekenning der oorlogs rechten te onthouden. De beide aanbevelingen der ondercommissie werden eenstemmig goedgekeurd. De commissie heeft den voorzitter gemachtigd zich onverwijld tot de Spaansche partijen te wenden, en haar te verzoeken de aangelegenheid als dringend te willen behandelen. De voorzitter zal de Britsche legeering vanavond mededeeling doen van de documenten, die naar Spanje gezonden zullen worden. In zijn rede zeide Maisky, dat Rusland het Britsche plan niet in zijn geheel kan goedkeu ren, evenmin als de ontwerp-resolutie, maar omdat een negatieve stem het geheele plan voor de verwijdering der vreemdelingen zou dooden, zou Rusland de resolutie aanvaarden, met het voorbehoud, dat het niet zou stemmen over de deelen, die verband houden met de toekenning der oorlogsrechten. Een doeltreffend toezicht is noodzakelijk voor een werkelijke niet-inmenging: indien men een bevredigend stelsel kan opbouwen, zal de Sovjet-Unie haar houding ten aanzien van het bijdragen in de onkosten wellicht kunnen herzien. De Italiaansche gedelegeerde, Grandi, zeide, dat. men wel moet begrijpen, dat de aanvaarding van het Britsche plan door Italië nog afhanke lijk blijft van de voorwaarde, dat de 27 landen, die in de commissie vertegenwoordigd zijn, het plan zonder voorbehoud goedkeuren. De Italiaan sche regeering acht zich niet gebonden door voorzieningen ten aanzien van de verwijdering der vrijwilligers, indien er eenige twijfel bestaat over de eenstemmige aanvaarding en de ver bintenissen der andere regeeringen ten aanzien van de toekenning der belligerentenrechten en het herstel van het toezichtsstelsel. Daarom aldus de Italiaansche afgevaar digde kan de commissie geen uitvoering aan het Britsche plan geven, vóór dat in de eerste plaats Sovjet-Rusland zijn houding herzien heeft en als alle andere Staten de negen onderling samenhangende punten van het plan aanvaard hebben, en in de tweede plaats de mogendheden het eens zijn gewor den over de maatregelen, die genomen moe ten worden om de ernstige gevolgen van Ruslands onthouding onder het oog te zien. De Duitsche vertegenwoordiger, Woermann, en de Portugeesche gedelegeerde sloten zich bij het Italiaansche standpunt aan. Corbin (Frankrijk) steunde in het algemeen het Britsche plan en gaf uiting aan de hoop, dat ieder de resolutie zou aanvaarden. De.Oostenrjjksche gedelegeerde stemde met 't plan in en sloot zich bij Duitschland en Italië aan voor wat betreft het punt van geschil: de Russische onthouding ten aanzien van de kwes tie der oorlogsrechten. De Hongaarsche en Albaneesche vertegen woordigers namen hetzelfde standpunt in. De vergadering bracht geen verrassingen. Een nieuwe bijeenkomst voor hoofd- of ondercommis sie is nog niet vastgesteld. - Het vraagstuk van de samenstelling der twee commissies, die naar Spanje gezonden moeten wordén, zal door de ondercommissie moeten worden besproken. in JERUZALEM, 4 Nov. (Havas). Het schijnt „i geheel Palestina rustiger te zijn geworden. Te Jeruzalem en te Nazareth zijn de bepalin gen, volgens welke de bewoners zich op be paalde uren niet op straat mogen begeven, in getrokken, na .veertig dagen gegolden te heb ben. LEIDSCHEPLEIN 5—9, A'DAM, TEL. 33072 serveert 24 verschillende PLATS a 40 CENT HEDEN SPECIAAL AANBEVOLEN: Gebakken Schol, tartaarsaus, aardappelsla Oeuf poché, tomatensaus, aardappelpurée, Geb. Kalfsoester, gebakken aardappelen. BELGRADO, 4 Nov. Een houthakker in de nabijheid van Bugoyna in Joego-Slavië is met huis, vrouw en vijf kinderen spoorloos verdwe nen. Tijdens een overstrooming is het huis met de inwoners door de rivier opgenomen, en sindsdien is geen spoor van hen teruggevonden. Onze Weensche correspondent schrijft ons; De geruchten omtrent prins Starhemberg willen niet verstommen. In de internationale pers duiken telkens weer berichten op, welke door het Weensche publiek gretig worden ge lezen en geloofd. Natuurlijk zijn er in de hoofdstad altijd menschen, die de sensatio- neele berichten uit de allerbeste bron kun nen bevestigen. Men beweert, dat de gewezen vice-kanselier prins Starhemberg weer ge noeg heeft van zijn verborgen leven op het vroegere keizerlijke slot Schwarzau, dat zijn „vriend", de befaamde joodsche munitiefabri- kant Mandl, hem ter beschikking stelde. Star hemberg zou reeds in October van plan ge weest zijn een groote politieke rede te Weenen te houden voor de hem trouw gebleven Heim- wehrmannen, met het doel, weer medezeg genschap te krijgen in de politiek en wel het liefst in het ministerie zelf. Dat Starhemberg zekere aspiraties heeft, willen we niet betwijfelen. Hij heeft een veel te bewogen leven achter den rug en is nog veel te jong om filosofeerend asceet te wor den. Men bevestigde ons ook, dat proefballon netjes worden opgelaten en dat contact wordt gezocht met zekere legitimistische persoonlijk heden. Toch gelooven wij niet, dat binnen af- zienbaren tijd er eenige kans bestaat voor prins Starhemberg weer in het ministerie Schuschnigg te worden opgenomen. Als men den kanselier vraagt of er mutaties in zijn kabinet te verwachten zijn, dan ant woordt hij, dat er wel eens een wijziging in zijn ministerie zal komen, maar dat voorloo- pig niets sensationeels is te wachten. Trouwens men kan zich niet voorstellen, dat Schuschnigg, dip met de uiterste krachtiin spanning Starhemberg heeft weten terug te dringen, hem thans weer zal terugroepen. Er gaan geruchten dat de vice-kanselier Hülgert en de minister zonder portefeuille GlaiseHorstenau en nog een minister onte vreden zijn over den gang van zaken. Deze ge ruchten hebben inderdaad een zekeren on dergrond, doch al te veel waarde moet er niet aan gehecht worden. Te Berlijn is het nieuwste snufje op vliegtuig, dat behalve loodrecht luchtvaartgebied gedemonstreerd; een stijgen ook achteruit kan vliegen De Poolsche Posterijen hebben een zegel met het beeld van maarschalk Rydz-Smigly uitgegeven LONDEN, 4 Nov. (Reuter). Heden zijn in het Foreign Office de ratificatie-oorkonden van het Duitsch-Britsche verdrag inzake de beperking van de bewapening ter zee en de mededeelin gen over de vlootbouw-programma's; dat 17 Juli van dit jaar gesloten is, uitgewisseld. Ook het Engelsch-Russische vlootverdrag is geratificeerd. De verdragen worden onmiddellijk van kracht. PARIJS, 4 Nov. (Havas) De nationale raad van de Fransche socialistische partij (SFIO) zal zes en zeven November a.s. te Parijs vergade ren. De besprekingen zullen voornamelijk han delen over het vraagstuk van de samenwerking van de socialisten met de regeering van het Volksfront onder radicale leiding. LONDEN, 4 Nov. (Reuter) Neville Cham berlain heeft in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering niet voornemens is haar houding ten aanzien van beide partijen in Spanje te wijzigen, aangezien deze houding overeenkomstig de niet-inmengingsovereenkomst is. Evenwel moet de Britsche regeering de ver antwoordelijkheid dragen voor het beschermen van de Britsche onderdanen en van de Britsche handelsbelangen in geheel Spanje, ook in dat groote deel in het Noordwesten en Zuidwesten en in Spaansch Marokko, dat door Franco is bezet. Dientengevolge is de Britsche regeering in onderhandeling getreden, teneinde door haar en Franco agenten te doen aanwijzen, die de Spaansch-Britsche handelsbelangen moeten be spreken. Deze agenten zullen geen diplomatieke functie hebben. Overleg met andere mogendheden was niet noodig, doch de Fransche regeering is op de hoogte gehouden. Op een vraag van Attlee, die wilde weten of dit niet in feite een erkennen van de re geering van Franco beteekende, antwoordde Chamberlain ontkennend. BERN, 4 Nov. (D.N.B.) De kantonnale raad van het kanton Schwyz heeft vanmiddag met op één na algemeene stemmen besloten alle communistische en andere staatsgevaarlij ke organisaties te verbieden. In het kanton Zürich is eveneens van de zijde der burgerlijke partijen een actie gaande, wel ke een verbod der communistische partij be oogt. Te Brussel is in beginsel besloten een subcom missie als bemiddelaar te laten optreden in het Japansch-Chineiesche conflict. Spaak heeft opdracht gekregen tot het vormen van een Belgisch kabinet; voorloopig houdt hu deze opdracht in beraad. De non-interventie-commissie heeft de resolutie en aanbevelingen inzake het vrüwilligersvraag- stuk aangenomen. Chamberlain heeft uitdrukkelijk ontkend, dat de Britsche agenten in rechtsch Spanje een feite lijke erkenning van Franco beteekenen. De Japansche aanvallen aan de Soetsjau mis lukten. Een vliegtuig der Spaansche nationalisten trachtte een Fransch koopvaardyschip te bom bardeeren. De Britsche vlootverdragen met Duitschland en Rusland zün geratificeerd. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bestryding van ziekten van bloembollen. De toewijzing van vaarskalveren is voor 1938 met 25.000 verhoogd en op 375.000 gebracht. De gevaren van den weg; commissie inzake wet- telijke aansprakelijkheid ingesteld. Scharpeurder uit Beetgumermolen vermist; on derzoek door reddingsbooten was tot nu toe ver- geefsch. Euwe wint de dertiende party van de match om het wereldkampioenschap schaken. New-Yorksche beurs: verdeelde stemming. O De tooneelspeler In het Groote Schouwtooneel der Wereld, leert Calderon bns dat ieder zijn rol te spelen krijgt van God, en dat we onze levensrol naar behooren moeten vervullen. Dezevoorstelling van den priester-dichter komt meer overeen met het opvoedende karakter van de tooneelspeelkunst dan het ge bruiken door de domme menigte van het woord „tooneelspeler" als scheld woord. „Speet geen comedie!" voegen we elkander soms toe. Intusschen schuilt ook hierin een zekere erkenning der taak van den tooneelkunstenaar. De ze moet zich geheel en al in het ka rakter van een ander kunnen inden ken en zich zelf totaal kunnen weg cijferen, om een andere persoonlijk heid voor te stellen. Dit nu mogen we in het gewone leven niet: daar moe ten we ons zelf blijven. Daar moeten we onze eigen rol naar behooren ver vullen die door God ons, volgens Cal deron, is toebedeeld. We dienen in ons leven dus niet als de tooneelspeler comedie te spelen door een ander te willen zijn, maar we moeten wèl hem navolgen, door onze eigen rol en niet die van een ander! behoorlijk te vervullen. LORIENT, 4 Nov. (Havas.) De reeder van de treilers, waarmede een aantal manschappen van het leger der Spaansche regeering uit Gijon is gevlucht, is naar Lorient gekomen, om deze schepen te bemannen met een equipage, welke met Franco sympathiseert. Deze schepen voer den bij aankomst te Lorient niet de vlag van de Spaansche regeering. De Spaansche consul heeft zich verzet tegen het vertrek van de schepen, aangezien zij vol gens zijn meening door de Spaansche regee ring in beslag zijn genomen. Op zijn verzoek zijn de schepen aan den ketting gelegd. De ree der heeft besloten zich tot de Fransche justitie te wenden. Onder leiding van den gevolmachtigden mi nister dr. Schüller, is gisteren een Oostenrijk- sche delegatie naar Rome vertrokken, voor het voeren van handelsbesprekingen met Italië, teneinde te geraken tot het sluiten van een nieuw handelsverdrag. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 769.7 Vorige stand: 767.6.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1