EUWE BEHAALT ZIJN DERDE VOLLE WINSTPUNT Ia i m New-Yorksche Beurs ALJECHIN VERLIEST DE DERTIENDE PARTIJ VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 WEREL DKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Na 67 zetten moest de uitdager voor den wereldkampioen capituleeren Vrij langdurige extra zitting S. wm a iA? Sterk bezet tournooi te Moskou In Februari van het volgend jaar AUTOMOBILISME Reis om de wereld per automobiel Monster-toertocht der A.I.A.C.R. LAWNTENNIS Helen Moody-Wills nu beroepsspeelster Het is definitief, zegt zij WIELRENNEN GOEDE PRESTATIE VAN ITALIAANSCH AMATEUR Piebello vestigt nieuw wereld record 100 K.M. Hongerstaking op een boortoren Origineel protest van een arbeider te Boryslaw GOUDEN PROFESSIEFEEST Verdeelde stemming. De H. Vader houdt een dag rust Na de vermoeienissen van de afgeloopen week Faillissement nal. van E. D. van Wely, fabrikant van sigaren te Bloemendaal F amilieberichten Academische examens W iskunde-examens Apothekers-assistent Clearingkoersen MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 3 Nabeurskoersen van 4 November STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN De Donderdagavond in Krasna- polsky te Amsterdam voortgezette dertiende partij van de match om het wereldkampioenschap schaken is na 67 zetten door Euwe gewonnen. De stand is thans: Aijechin 7% pnt., waar van 5 winstpartijen: Euwe 5% pnt., waarvan 3 winstpartijen. De afgebroken stelling was: Zwart: Dr. Aijechin a o cdet g n Wit: Dr. Euwe Zooals bekend, had de wereldkampioen in couvert afgegeven: Tdl d7t. Het verdere verloop was als volgt: 41. Tdl d7t Lb6 c7 Gedwongen, want op Ka6 volgt Ta6: schaak, Kb6: en wit heeft de keus tusschen gf3: en Lg7:. De tekstzet leidt tot een algemeene af wikkeling, geheel in den stijl der eerste zitting. 42. Td7 X c7t Ka7 X b8 43. Tc7 X c2 Pf3 X e5 44. Tc2 có f7 f6 45. Tc5 X aö En eindelijk heeft de tusschen hoop en vrees geslingerde toeschouwer dan een overzicht van Qe situatie: door een gezonden plus-pion in combinatie met zwakke pionnen bij den tegen stander, wordt in het algemeen wel aan de voorwaarden voor de winst voldaan. 45Tg7 c7 46. Pbl d2 Tc7 c2 47. Ta5 d5 Kb8 c7 Alvorens de dreiging f2 f4 door Ke2 en h2 h3 wordt voorbereid, moet zwart den witten toren van de vijfde lijn kunnen verdrij ven, ten einde den ondergang van pion f5 nog wat uit te stellen. 48. Kfl e2 Tc2 b2 Hier staat de toren veiliger, ook in verband met latere schaaks op de c-Iijn. Indien thans 49. f4, dan volgt Kc6, Td8, Kc7, Td4, Pg6 en wit heeft niets bereikt. 49. h2 h3 Kc7 c6 50. Td5 d4 Kc6 c5 51. Ke2 e3 De eerste étappe is achter den rug: wit heeft het na zorgvuldige voorbereiding tot een drei ging gebracht, die geheel in overeenstemming is met de kenmerken der stelling en wel Tf4, waannede pion f5 zou worden veroverd. Zwart moet nu wel zijn toevlucht nemen tot terug trekkende bewegingen. 51Fe5 g6 Dreigt intusschen zelfs f5 f4t, Ke4 tKd3? Td2:t), f5t, enz., doch de witte toren was vol strekt niet van zins in het hol van den leeuw te blijven logeeren (hij zou dan trouwens veeleer in den aap gelogeerd zijn) en zet nu zelf een geduchte omtrekkende beweging in. 52. Td4 d8 Sterk in aanmerking kwam hier o. i. Td7, met de bedoeling, tot een opstelling in den geest van Tf7, (Tb6), Tg7, Kf4 te geraken. hi. Pg6e7 53. Ke3d3 Tb2b7 Anders kan Tf8 moeilijk met Pd5 beantwoord worden, wegens Tc8t (Kd6?, Pc4t). Intusschen is de tekstzet voor het oogenblik afdoende. Van daar, dat de wereldkampioen op zijn schreden terugkeert en een andere methode op de proef stelt. 54. Kd3e3 Tb7—b2 Misschien koestert de uitdager de illusie, dat Euwe op een herhaling van zetten aanstuurt en beijvert hij zich daarom tot de oude stelling te rug te keeren. Anders kwam hier Fd5t, Kf3, Ta7 sterk in aanmerking. 55. Td8d3! Dreigt Kf4, terwijl wit na 55Pg6 de gelegenheid zou krijgen, alsnog op het alterna tief Td7 in te gaan Stelling na 55. Td8—d3 Zwart: Dr. Aijechin Wit: Dr. Euwe 55 66. Ke3—f3 Pe7d5t Pd5b4 Erkennende, dat wit nu gunstig genoeg op gesteld staat, om tot de afwikkeling Pd2 fl e3 te kunnen overgaan, besluit zwart, nog een poging te doen, roet in het eten te gooien, doch hij komt daarmede van den regen in den drop. Evenwel: een bevredigende voortzetting was hier niet te vinden, want Kd6 faalt nog altijd op Pc4t. 57. Td3c3t! Kc5—d4 58. Tc3b3 Bewerkstelligt een belangrijke vereenvoudi ging. Het toreneindspel na Td2:, Td4:t is na tuurlijk veel gemakkelijker tot winst te voeren vandaar: 58Tb2xb3f 59. Pd2xb3t Kd4e5 60. g2g3 Essentieel voor wits geheele systeem is het vermijden van vereenvoudigen van het pionnen- materiaal. Het moest hier dus tot eiken prys de opstelling f5f4, Pb4d5 verhinderen. Thans volgt n.l. op f4 g3—g4, waarna wit goe de vorderingen zou hebben gemaakt. 60Pb4c6 61. h3—h4 Pc6d8 62. Pb3c5 Pd8—f7 Alvorens nu wit's vrijpion aan het woord komt, gaat het er voor hem om, zwart aan de zwakte zijner -pionnen te herinneren. Daartoe moet de witte koning naar f4 worden geboeg- seerd 63. Pc5d3f Ke5d4 64. Pd3—el Iets effectiever was: Pb4, Ke5, Pc6t, omdat wit dan na Kd6 het paard kan offeren: Kf4, Kc6:, Kf5:, enz. doch de wereldkampioen had voor den tekstzet nog slecht een halve minuut bedenktijd ter beschikking en kiest daarom het zekere voor het onzekere. 6 4Kd4e5 65 Pel—d3t Ke5e6 66. Kf3—f4 Dat is dus bereikt. Nu dwingt de dreiging Pc5t tot 6 6Pf7d6 En daarna zet 67. Pd3c5f Ke6—f7 68. Pc5b3 de kroon op het werk, want nu komt zwart na Kg7, Pd4, Kg6, f3 in tempodwang. Zwart geeft de partij dus op. Eindstand Zwart: Dr. Aijechin abcdefgh Wit: Dr. Euwe Wij blijven deze partij als de fraaiste van de match beschouwen en toch zelfs deze oogen- schijnlijk vlekkelooze prestatie is niet volmaakt. In plaats van 39. Tb8t had wit de partij met 39. Td7t reeds tijdens de eerste zitting kunnen beslissen, n.l. 39. Td7t, Kc6 (Ka6, dan Ta8t en Pa3t, of Lc7, Tc7:t, Tc7:, Lg7:), 40. Td6t, Kc7 (Kb7, dan Tb6:t en Lg7:, of gf3: en Kc5, dan Tc8t), 41. Td2f, Pe5:, 42. Tc2:, enz. Daar Aijechin, die zich in vrij nijpenden tijd nood bevond, nagenoeg a tempo moest spelen, is het psychologisch geheel verklaarbaar, dat Euwe in de dikwijls gemaakte fout verviel, zelf zonder noodzaak eveneens snel te zetten. „Een veel gemaakte fout", zal de verwonderde lezer opmerken, „maar Euwe is toch wereldkam pioen, hem zou men toch de noodige beheer- sching mogen toeschrijven?" „Zeker," zou het antwoord luiden, „maar zelfs een wereldkampioen is geen machine en al is de geestdriftige bezoeker ook geneigd, den schaakmeesters, die verwikkelingen beheerschen, welke voor de meesten abracadabra zijn, een zekere almachtigheid toe te kennen, alle men- schenwerk heeft nu eenmaal tekortkomingen. Trouwens, de wijze waarop Euwe de op bedoeld „vergrijp" volgende „straf" (een langdurige extra-zitting!) „onderging", mag als een vol ledige rehabilitatie worden beschouwd. „Als deze partij remise wordt, mag ik Pietersen heeten," verklaarde een op den wereldkampioen en zijn stelling rotsvast vertrouwende journa list, met het verrassende gevolg, dat hij door de twijfelende omstanders tot omstreeks den 57sten zet met „Pietersen" werd aangesproken. Toen het eindelijk duidelijk was geworden, dat Euwe langzaam maar zeker zijn doel zou berei ken, sloeg de meening natuurlijk geheel om. Toen heette het weldra: „Waarom geeft Aije chin eigenlijk niet op?" De uitdager gaf daarop het antwoord dooi nog elf zetten lang hardnekkig tegenstand te bieden. Toen echter legde hij zich bij het on vermijdelijke neer. LOD. PRINS De volgende partij wordt Zaterdagavond a.5 te Zwolle gespeeld. Naar wij vernemen zal in Februari 1938 te Moskou een internationaal tournooi worden ge organiseerd, dat, naar het zich laat aanzien, zeer sterk bezet zal zijn. In het tournooi zullen twintig deelnemers, waarvan tien buitenland- sche meesters, uitkomen. Het zou in de bedoeling der Russische regeering liggen, de volgende meesters uit te noodigen: wereldkampioen dr. Euwe, den ex-wereldkampioen Capablanca en dr. Las- ker, den officieelen F.I.D.E.-candidaat Flohr, verder Fine, Reshevsky, Keres en Lilien- thal en van Russische zijde in ieder geval Botwinnik en Loewenfisch. Het mag niet waarschijnlijk heeten, dat Euwe een eventleele uitnoodiging, hoe ook het ver loop van zijn match met Aijechin zou zijn, zal aanvaarden, een en ander in verband met zijn beroep. De Russische regeering zou voorts overwegen, ook Aijechin tot deelneming aan het tournooi uit te noodigen, indien althans de nog han gende moeilijkheden tusschen Aijechin en de Russische regeering tijdig uit den weg kunnen worden geruimd, iets, waarop zeker kans be staat. Aijechin zou niet ongaarne bereid zijn aan het Moskousche tournooi deel te nemen. Het zou sedert zijn vertrek uit Rusland de eerste maal zijn, dat hij weer naar zijn vrsegere va derland dat hij in 1920 verliet, terugkeert. De andere hier genoemde meesters zullen ze ker een invitatie aanvaarden, ooa dr. Lasker, die momenteel in Amerika vertoeft, doch tegen dien tijd weer in Europa zal zijn teruggekeerd. Reeds na het de vorige maand te Parijs gehou den congres van de A.I.A.C.R. werd met eenige woorden gewag gemaakt van een besluit aan gaande een reis om de wereld per automobiel. Eenige nadere bijzonderheden over deze groote toeristische gebeurtenis werden vastgelegd in een voorloopig plan, waarover de K.N.A.C. het vol gende kan mededeelen. In de eerste plaats wordt de aandacht gevestigd op de beteekenis van deze reis voor de ontwikkeling van het automobiel- toerisme, terwijl tevens de nadruk wordt gelegd op den zuiver toeristischen opzet van de reis, met uitsluiting van elk wedstrijdelement. Het ligt in de bedoeling begin October 1938 te starten in twee groepen, onderscheidenlijk van Casablanca en Parijs uit. Deze beide groepen komen in Beiroet te zamen, waarna na eenige rustdagen de reis gezamenlijk wordt voortgezet. De vertrekdatum is met opzet in October geko zen, daar de gunstigste tijd om Irak, Iran en Britseh-Indië benevens Siam, China en Japan per automobiel te bezoeken in de maanden November en December valt. Weliswaar wordt het daarna bezwaarlijk om in Januari en Fe bruari, dus midden in den winter, de Vereenigde Staten van San Francisco uit rechtstreeks naar New York te doorkruisen, maar de Zuidelijke route via San Diego, El Pado en Mexico City, welke met het oog op de te verwachten moei lijkheden op de Noordelijke route nu is gekozen, zal de deelnemers zeer zeker alleszins weten te bekoren. Te New York gaat men dan scheep voor Le Havre, waarna na het beëindigen van het laat ste traject Le HavreParijs een officieele ont vangst zal plaats vinden. De hier in grove trekken aangegeven route, waarvan ruim 25000 K.M. per automobiel zal worden afgelegd, neemt in totaal, rustdagen inbegrepen, ongeveer 155 dagen in beslag. In tegenstelling met vroegere dementi's wordt thans gemeld, dat Helen MoodyWills tot het professionalisme is overgegaan. De tennisspeel ster heeft dit bericht thans zelf bevestigd. Zij zal dezen winter een tournée maken door de Vereenigde Staten, waarbij zij o.m. zal uitkomen tegen mej. Jedrzejowska, de Poolsche kampioene. De laatste heeft n.l. een belangrijk aanbod ge kregen en men neemt aan, dat de Poolsche speelster dit zal aanvaarden. Helen MoodyWills heeft verscheidene malen het Wimbledon-kampioenschap gewonnen, een tournooi, dat eigenlijk als officieus wereldkam pioenschap wordt beschouwd. Als Helen Wills won zij het dames-enkelspel voor het eerst in 1927 als opvolgster van mevrouw Godfree, die in 1926 weer de periode van Suzanne Lenglen had afgesloten. In 1928, in 1929 en in 1930 won Helen Wills opnieuw den titel, doch in 1931 werd haar serie overwinningen onderbroken en wist Cilly Aussem in het enkelspel te zegevieren. Daarna heeft mevr. MoodyWills nog enkele malen op den titel beslag gelegd; ook in het dames-dubbel- en in het gemengd dubbelspel. Weer zal Wimbledon 1938, nu Helen Moody en Jadwiga Jedrzejowska tot de beroepssport zijn toegetreden, enkele bijzondere tennisfiguren missen. Wanneer zal de F.I.L.T, tot het open tournooi overgaan? Het zal nu toch wel lang zamerhand tijd worden. De Italiaansche amateur-wielrenner Piebello is er op de Vigorellibaan te Milaan in geslaagd het wereldrecord over '100 K.M. zonder gang- making met 1 min. 24 2/5 sec. te verbeteren en te brengen op 2 uur 29 min. 15 sec. Het oude record stond sedert 10 Augustus 1922 op naam van den Franschman A. Rousseau met een tijd van 2 uur 30 min. 39 2/5 sec. LWOW, 4 Nov. Een nieuwe wijze van hon gerstaking is uitgedacht door een arbeider op de olievelden van Boryslaw in Polen. Uit protest tegen zijn ontslag is de man. Thomas Kavan geheeten, naar den top van een boortoren geklommen, waar hij zich verschans te. Hij weigerde alle voedsel, dat hem aange boden werd door collega's. Als gevolg van zijn optreden heeft men het werk aan de oliebron stil moeten leggen. De vijf kinderen en de vrouw van den hon gerstaker blijven voortdurend in de nabijheid van den boortoren en onderhouden zich op de zen afstand met het gezinshoofd. 20 November hoopt de Eerw. Zuster M. Mar- garetha, van de Orde der Franciscanessen, in het R.K. Gasthuis „Charitas" te Rozendaal, haar gouden professiefeest te herdenken. Zuster M. Margaretha, in de wereld mej. Cornelia Maria Schakenbos, werd geboren te Rijpwetering gem. Alkemade. Als religieuse was zij werkzaam te Steenbergen, Oudgastel, Haarlem, Dordrecht, Oostburg en thans in het R.K. Gasthuis „Cha ritas" te Rozendaal. NEW-YORK, 4 Nov. (Part.). De onverwacht scherpe daling van gisteren had tot gevolg, dat de beurs heden opnieuw in een ongeanimeerds stemming opende. Bij opening was het aanbod wederom over- heerschend: Vooral staal- en automobielwaar den waren weer aangeboden, doch ook de mees te andere fondsen openden lager. De handel was tamelijk omvangrijk. Na de eerste transac ties bleven de koersen terugloopen, mede onde- invloed van de flauwe stemming op de graan markten en enkele andere goederenmarkten en deze daling duurde tot in het tweede uur voort, op welk moment de verliezen van 1 tot 3 dol lar beliepen. In het eerste uur werden 520.000 shares afgedaan. De aanhoudende geruchten in het buitenland omtrent een te verwachten ver dere devaluatie van den dollar vonden hier weinig geloof en bleven op de stemming aan vankelijk dan ook zonder invloed. Het scheen bovendien, dat er eenig aanbod van buiten- landsche zijde was, waarschijnlijk met de be doeling de opbrengst in goud om te zetten. Goudwaarden echter profiteerden ook nu weer van genoemde geruchten en bewogen zich tegen de algemeene tendenz in, waarbij sommige zelfs niet onbelangrijke winsten konden boeken Reeds vroeg in het tweede uur kwam de daling tot staan en kon zich geleidelijk aan een vrij krachtig herstel baanbreken, daar zoowel voor staal- als andere waarden steun werd geboden In vrij snel tempo en bij tamelijk ruime om zetten liepen de koersen toen op en in vele ge vallen werden de aanvankelijke verliezen ge heel ingehaald en kon zelfs eenige winst ten opzichte van het vorig slot worden geboekt. Het herstel was echter niet van langen duur, want later in den middag verkreeg het aanbod weer de overhand, waardoor de noteeringen weer ongeveer het laagste punt van de ochtend uren naderden, om vervolgens weer krachtig in herstel te verkeeren. Kort voor het einde van den beurshandel volgde weer op winstnemin gen eenige reactie, waardoor het slot of wat hooger, of wat lager dan dat van gisteren te recht kwam. Eenige specialiteiten echter ver lieten de markt met een grooter verschil en wel National Steels, die 1 punt moesten af staan, terwijl de overige staalwaarden zich bo ven de vorige slotprijzen konden handhaven. Van de mijnen zakten Amer. Smelting bijna 3 dollar in, mede in verband met de flauwe stem ming voor het product tin en lood. Equipment- shares konden zich eenigszins van het in de ochtenduren geleden verlies herstellen, doch verloren per saldo VA pnt. Van de warenhuis aandeelen waren het Sears Roebuck, die om en nabij het laagste punt van den dag sloten met een verlies van ruim 1 dollar. Aandeelen in fabrieken van electrische apparaten verkeerden Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 4 November: Na de vermoeienissen van Zijn terugkeer naar Rome, de overstelpende drukte van de audiëntie dér jonggehuwden 1.1. Zondag en de inwijding van het Lateraansch Athenaeum op Woensdag, heeft Z. H. de Paus op aanraden van professor Milani, den geheelen Donderdag absolute rust genomen. Morgen zal de H. Vader de plechtige H. Mis in de Sixtjjnsche kapel bijwonen, die wordt opgedragen voor de Kardinalen, die in het afgeloopen jaar zijn overleden. Het weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteurenlij st in bovengenoemd fafllisse. ment. Deze lijst telt 52 crediteuren, waarvan 3 met betwiste vorderingen. Het totaal passief be draagt f 194.348,17 waarvan preferent f 114.794,63 en betwist f 34.469,58. De baten zijn nog niet volledig bekend. (Uit andere bladen) Verloofd: P. Nolet en A. Teschmacher, Schie dam: L. Schreinemachers en Ph. Boudens, Ber gen op ZoomGoes. Ondertrouwd: W. van Dijk en W. Muskens SoerabajaRotterdam; F. Roozen en T. von Weyhrother, HeemstedeHaarlem; H. Hullegie en C. Elie, IJselstein. Getrouwd: B. van Rijn en M. Brounts, Schie dam; D. Dorrepaal en A. Gerretsen—Bom, Axel. Overleden: A. Liiken, Breda. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de muziekwetenschap, de heer M. H. Flothuis. Geslaagd voor het doctoraal examen in de ge schiedenis, cum laude, de heer L. de Jong. AMSTERDAM. Doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer H. v. d. Heide. ROTTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen in de economische wetenschappen de heeren J. H. Pasteuning, J. C. Piek, J. v. d. Burg, L. R. Pasman. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht: W. H. G. Reyntjes. 's GRAVENHAGE. M.O., akte k 1 (wiskunde) Geslaagd de heer P. H. R. Coenemans te Weert. Wiskunde L.O. Geslaagd de heer E. J. Smid te Finsterwolde. AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. C. Schreuder, Amsterdam en L. de Vries, Rotter dam. Koersen voor stortingen op 5 November 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 72,84; lires 9,61; peseta's 11.60. AMSTERDAM, 4 Nov. Eierveiling Centrale Markt, Heerengracht 23. 44-46 kg. 3.203.30, 46- 48 kg 3.40—3.60, 48-50 kg. 3.60—3.80, 50-52 kg. 3.80—4, 58-60 kg. 5.20—5.30, 60-62 kg. 5.305.40, 62-64 kg. 5.405.50. Aanvoer 2400o st. Stemming kalm. eveneens in reactie en Westinghouse zakten IK dollar in. Chemische waarden waren ver deeld, met Du Pont 2K punt beneden het slot van gisteren. Automobielwaarden, sporen, pu blic-utilities, rubber- en oliewaarden waren verdeeld, meerendeels met kleine verschillen. Tabakken waren aan den luien kant. Daaren tegen betoonden luchtvaartfondsen, aandeelen in telegraafmaatschappijen én idem in levens- middelenbedrijven en Canningshares zich goed prijshoudend, evenals aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen. Flauw waren nog Eastman Kodak, die vier punten moesten af staan, niettegenstaande het slot niet op het laagste punt van den dag terecht kwam. De omzetten bedroegen in totaal 1.470.000 shares. Slotkoersen Nov. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera) Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building Gedaan en laten, t bieden. I ex. dividend. ex coupon. 2 156 155% 162 88% 881/4 917/g 21 2 i/4 23% 51 54% 57% 150% 1501/4 1533/4 71% 72 73 11% 12 127/s 27% 27% 30% 37% 38 40% 13 12% 13% 50 491/4 54 8% 8% 81/4 96% 96 99 f 32 33 33% 37% 37% 387/g 1% 1% 1% 70% 70 75% 2 2% 2% 23% 24% 257/g 31% 32% 341/4 31% 311/4 31% 25% 26% 25% 17 161/2 I8V2 33% 32% 347/g 118 1203/4 123 156 160 166 97/g 97/s 10% 38% 397/g 42 39% 39% 417/s 23 23% 25 8% 8% 9% llVs 12 123/4 70% 70 76% 441/8 447/8 463/8 6% 7 7% 31% 32% 361/4 2 1/4 *1/4 3% 3tA 33/4 39% 40% 43 28% 29 30 15% 15% '15% 19Vs 191/4 207/g 19 19 20% 193 192 192 22</4 221/4 24 43 y4§ 43% 46 481/s 48 49% 35 341/4 353/4 7% 7% 77/s 64% 653/8 68% 18% 18% 19 15% 16 17% 20% 197/g 217/b 13% 133/s 14% 9 9% 9% 50 50% 527/g 15% 151/4 157/g 92 911/4 96 18% 173/4 191/4 3% 31/4 3% 5% 57/8 63/g 27% 27 297/8 57% 56% 61 301/4 297/s 31% 97% 99 103% 40% 40% 41 NEW YORK, 4 Nov, Slotkoersen Nov. 4 3 2 16.98 16 94% 16 93 5 261/4 5.261/4 5.26 y4 6.25 6.25 6 25 23 14 23.11% 23.12% 18.85 1885 25.00 24.97 24.92% 5529 55.29 55.29 4.973A 4.97 4 96rr 3 38% 3.38 3.37% 40.26 40.22 40.19% NEW YORK, 4 Nov. 4 Nov. 3 Nov. 4 Nov. 3 Nov. Suiker Nov. 2.35 2 31 Mel 2.36-37 2.36-37 Dec. 2 33 2.32 Juli 2 38-40 2.38-39 Jan. 2 33-35 2.33-34 Sept 2 40-42 240-42 Mrt. 2.34-35 2.33-34 Rubber Standaard Sept'14.72- - 14.92-f Mel 14.95- - 1513 Dec. 14.73 14 93 Sept 15.06- 15.19- Jan. 14 83- 15 01-- Oct. 15 10 15 22 Mrt. 14 89- 15.07 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4 82- - 4.99- Dec. 7 37 8 12- Mrt. 4 53-44 4 54- Mrt. 716-17 7.66- Mel 4 55 4 43- Mel 7.19 7.51- Juli 4.50 4 38- Juli 7 19 7 39- - Sept 4.48- - 4,35- Sept 7 17 7,29- Katoen Oct. 7 64 7 66-67 Mrt. 7 75 7,77-78 Dec. 7 65- 7 65 Mei 7.80 7 81 Jan. 769- 7.72 Juli 7,90 7 91 Tin Loco 45 25 46 00 Termijn 45 12% 45 87% CHICAGO, 4 Nov. 4 Nov. 3 Nov. 4 Nov. 3 Nov. Tarwe Haver Dec. 893A-% 917/g-92 Dec. 30%-- 30%-- Mei 90%-% 91%-% Mei 30 -- 30%-- Juli 85%-% •"3 ^CO t- so OO 28%-- 29%-- Mai's Rogge Nieuw contract Sept. 57%- 58 Sept. 70%- - 71%-- Dec. 59%-- 59% Dec. 68 'A - - 69% Juli 593/4.— 60 Juli 65 - - 65 Reuzel Oct. Jan, 9 60 9.50 Dec. 9 72% 9,52% Mei 1 55 9.52% Juli 9.30 9.47% WINNIPEG, 4 Nov. 4 Nov. 3 Nov. 4 Nov. 3 Nov. Tarwe Gerst Oct. Oct. Dec. 110%-- 112% - - Dec. 57%- - 57%- - Mei 108%- 1107/g- - Mei 56% - - 553/4.- Rogge Lijnzaad Oct. Oct. Dec. 767/g - 78% - - Dec. 172%- - 172%-- Mei 773/4 79%-- Mei 170 3/4- - 171 -- Hr.ver Oct. Dec. 45%. - 45 Mei 44%. 44 gedaan en laten J bieden (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Vein 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Tidewater Shell Union 351K 311 47 K47 K 19K—20 426 40K 35K35K 13 1/16—13 3/16 201K 1113/16 13 1/16—13 Van 4.305.00 uur Philips 311—312 Aku 48 K Anaconda 20—19 7/8 H. V. A. 427 U. S. Steel 40 7/8-411/8 Beth. Steel 36 Rep. Steel 13 3/16—13 5/16 A'dam Rubber 202 js nominaal BINNRNLANDSCI1E HAVENS IJMUEDEN, aangekomen 4 Nov., Borthwick, s., Leith; Gateshsad, s., Newcastle; Ransel, m.s„ Londen; Afon GwlH, s., Swansea; Haulerwijk, s., Archangel (voor Zaandam); Orwell, tank, Cor pus Christ!; Acclivity, m.s., Londen (voor Zaan dam); Everhope, s.. Leningrad (voor Zaandam); Themis, s„ Bremen. Aangekomen 4 Nov.: Vliestroom, s., Huil. Vertrokken 4 Nov., Rhein, s., Hamburg; Auda city, m.s., Hull; Stanja, s., Brake; Euterpe, s., Bordeauen; Trito, s., Belfast vla Rotterdam; Johan van Oldenbarnevelt, m.s., Batavia; Wa terland, s„ Hamburg; Jcobus, s„ Antwerpen; Mirach, s., Rotterdam. Aangekomen 4 Nov., Skagen, s., Rafso (voor Zaandam). Vertrokken 4 Nov., Granta, s., Newcastle; Friesland, s., idem. AMSTERDAM, aangekomen 3 Nov., Stanja, Zaandam, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenkol enHandel Maatschappij. 4 Nov., Borthwick, Leith, stukgoed en steenko len, Rietlanden, Verg. Cargadoorskantoor; Gates head, Newcastle, stukgoed en steenkolen, Riet landen. idem; Ransel, Londen. ledig, Steiger H. A. L. Dagenborg; Afon Gwili, Swansea, steen kolen, Rietlanden. Ruys én Co.; Neptun, Zaan dam, repareererr, Ned. Dok. Amons Co; The mis. Bremen, stukgoed Javakade Van Es Van Ommeren; Orwell, Corpus Chrlstl atookolie. Steiger. Bataafsche Petroleum Mij, Ruys Co. Aangekomen 4 Nov.: Holland. Deventer, uitkla ren, Steiger H.A.L., Wagenborg. Vertrokken 4 Nov.; Prokovsky, s.. Leningrad. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. MEROPE, 3 Nov. van Kopenhagen te Danzig. BERENICE, 4 Nov. van Venetië te Triëst. ODYSSEUS, Viga naar Amsterdam', pass. 4 Nov. v.m. 9 uur 30 Ouessant. VESTA, Middl. Zee naar Amsterdm, psss. 4 Nov. Ouessant. PERSEUS, 4 Nov. vn Livomo te Malaga. BAARN, thuireis, was 3 Nov. 12 uur des mid dags 10O mijlen van de Azoren. BENNEKOM, 3 Nov. n.m. van Balbao te Van couver. BERENICE, 3 Nov. van Venetië naar Triëst. - FAUNA, 2 Nov. van Algiers naar Amsterdam. HERCULES, 3 Nov. van Alexandrette naar Izmir. EERMES, 3 Nov. van Volos naar Malta. IRENE, 1 Nov. van New York naar Port au Prince. ORANJE NASSAU, 3 Nov. \"an Madeira naar Paramaribo. TRITON, 3 Nov. van Setubal naar Portimao. VESTA, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 4 Nov. v.m. 6 uur 30 Ouessant. EUTERPE, Amst. naar Hamburg, 4 Nov. van IJmuiden. HOLLAND—AMERIKA LIJN DELFTDIJK, Rotterdam nara Pacific Kust, 3 Nov. n.m. van Londen. EDAM. 3 Nov. van New York te Baltimore. BOSCHDIJK, 2 Nov. van Hallfax naar R'dam. MAASDAM, 3 Nov. van Rotterdam te Norfolk. ROTT. LLOYD GtAROET, thuisreis, vertrekt verm. 5 Nov. n.m. va nBavre. WELTEVREDEN, ultresl, pass. 3 Nov. n.m. 4 uur Sagres. BRASTAGI, uitreis, 4 Nov vjn. 7 uur te Bela- wan. KOTA AGOENG, 4 Nov. van Java voorgaats van den N. Waterweg; wordt opgehouden door mist. MIJ NEDERLAND. JOH. VGAN OLDENBARNEVELT, Ultre is,4 Nov. van IJmuideni. KONINKL. HOLL. LLOYD. WATERLAND, Amst. n. Hamburg, 4 Nov. van IJmuiden, VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN, 4 Nov. van Kaapstad naar Mosselbaai. RANDFONTEIN, 4 Nov. v.m. 6 uur van Ham burg naar Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. REGGESTROOM, 4 Nov. van R'dam te Hamburg. AMSSTELKERK, 2 Nov. van Kribl naar Lagos. MAASKERK, 2 Nov. van Bordeaux naar Dakar. DIVERSE SCHEPEN. JOBSHAVEN, 3 Nol', van Gdynia te Dakar. SCHIELAND, Hamburg n. Stettin, pass. 2 Nov. Brunsbuttel. STS. ANNALAND, Hamburg n. de Tyne, pass. 3 Nov. Cuxhaven. ST. PKILIPSLAND, Gdynia n. R'dam, pass. 2 Nov. Cuxhaven. HENNIE, 3 Nov. van Margate te Colchester. AALSUM, 3 Nov. van B.-Aires n. St. Vincent V.O. BEURSPLEIN, 4 Nov. van Narvik n. R'dam. LEAO, 3 Nov. van Montreal n. Antwerpen. SIRRAH, 3 Nov. van Cardiff n. Villa Constitucion EIBERGEN, 3 Nov. van Montevideo n. R'dam. SCHOKLAND, 3 Nov. van Grangemouth naar R'dam. SCHIELAND, 4 Nov. van Hamburg te Stettin. WESTLAND, 4 Nov. van R'dam te Leith. BEURSPLEIN, 4 Nov. van Narvik n. R'dam. JONGIE JOHANNA, Dakar n. Duinkerken, pass. 3 Nov. Ouessant. Opgegeven door v. d. Gtraaff Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 1 Nov. 1937 voorloopig verleend aan Jean Guillaume Raadts, koopman em grossier in pa pierwaren, te Amsterdam, Amstel no. 296, al daar, handel drijvende o. d. Firma J. W. Raadts (Proc. mr. L. M. Baruch Jr., Amsterdam-, Leid- scheplein 33). Tot bewindvoerder is benoemd mr. J. A. Bletz, Amsterdam, Keizersgracht 451. Ver hoor Maandag, 29 Nov. 1937 des v.m. te 11 uur in de raadkamer in het Paleis van Justitie te Amsterdam, Prinsengracht. Failliet verklaard: 2 Nov.: Kugelmann, Amsterdam. 3 Nov.: G. H. L. van Hees, Amsterdam. H. Kloosterman, Bovenkerk. J7 A. Matto Sr., Amsterdam. J. H. Boers, Enschede. De N.V. Sleepdienst Presta III, Dordrecht. J. van Gelder Jr., Zaltbommei. R. H. A. Bouman, hvr. J. Landman, Den Bosch. P. Pilkes, Zeist. H. W. Klos, Baam. H. J. Noordman, Utrecht. N.V. Woningbureau „Utrecht", Utrecht. W. H. Bodewes, Hasselt. A. M. ten Koppel, Zwolle. 4 Nov.: P. H. Kok, loodgieter en garage houder, wonende te Bussum. Vernietigd na gedaan verzet: H. van Poelgeest, gewoond hebbend, te Driebergen. Vernietigd: B. F. van Opaeeland, Amsterdam. G K. Oppenheimer, Amsterdam Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. F. Marjee, Voorburg; W. de Vries, Den Haag; Gt. P. P. Tummers, Den Haag; P. van Kam, Rijswijk. A. Hubert, Haarlem. E. Booy, wed. W. v. d. Weg, Heemstede. G. J. G. Nijenhui,s, Enschede. N.V. Ind. en Handels Mij. voor Technische en Techn. Prod. „Thermos", Best. Rectificatie: Opgegeven is, dat 1 Nov. 1937 is opgeheven wegens gebrek aan actief het faillissement ran W. de Vries, Den Haag. D. Hl. z.: M. de Vries, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2