De lepra De hoeksteen van 't Fransche koloniale rijk strijd tegen de in onze Oost c Last van Uw zenuwen? AANPASSINGS POLITIEK? DE TROEBELEN IN MAROKKO EEN MOOI PLAN VAN ARTS VAN HEUTSZ COOPVAERT s? VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 'fir rosea Jonge werkloozen aan het bouwen Effectenhandelaar veroordeeld Recherchelij sten moeten worden geraadpleegd TEGEN TRAM GEBOTST Inbrekers dreigen een kind te ontvoeren Invloeden uit het buitenland Mijnhardt's Zenuwtabletten BU1TENLANDSCH OVERZICHT De gouddiefstal te Utrecht Commercieel middel voor humanitair doel uWlvQUattö&ch* djjfk TttPtabak %V coopvjtEm 4711Rheingold Eau de Cologne Een geur, zooals men om zich heen meent te speuren in de gelukkigste oogenblikken van het leven lieflijk, tegelijkertijd licht en sprankelend, samengevoegd met de verkwikkende kracht, aan Eau de Cologne eigen 4711" Tosca Eau de Cologne Omgeeft U met de milde atmosfeer van een geurende zomernacht met een accent van romantiek en lieflijkheid doortrokken van de verkwikking, eigen aan Eau de Cologne. Cau de V 6aa de J Een vroeg bezoek van minister Romme aan een werkobject te Leiden De minister van Sociale Zaken prof. mr, C. P. M. Romme heeft hedenochtend vroeg een bezoek gebracht aan tien nieuwe wo ningen, die jeugdige werkloozen in de Do- zystraat te Leiden bouwen en die bestemd zijn voor ouden van dagen. De minister, die vergezeld was van mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van de werk verschaffing en steunverleening, den heer Meyer de Vries, referendaris dier afdeeling en van den heer M. Vrijenhoek, architect en wet houder van stadsontwikkeling en volkshuisves ting te 's-Gravenhage, kwam om kwart voor negen met zijn gezelschap bij het bouwwerk aan. Hier waren te zijner begroeting aanwezig de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de heeren J. de Jong en H. Oostveen, on derscheidenlijk voorzitter en penningmeester van de ..Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige werkloozen ter verstrekking van wo ningen aan ouden van dagen." Deze stichting is ontstaan door het initiatief Van de federatie van Leidsche woningbouwver- eenigingen. Haar doel ligt in den naam opge sloten. De stichting (zuiver particulier initia tief) heeft opdracht gegeven een tiental wo ningen te bouwen als object van werkverschaf fing aan jonge werkloozen. Een verzekering maatschappij nam de eerste hypotheek en de deelnemende woningbouwvereenigingen namen de tweede. Ruim 40 jonge werkloozen (geschoolde en ongeschoolde) zijn sinds enkele maanden aan den slag gekomen. Zij werken tegen een wekelijksche vergoeding varieerende van 1.30 tot 3.—. Deze vergoedingskosten worden gedragen door het Rijk (voor 80 pet.) en de Leidsche gemeente (voor 20 pet.). Met levendige belangstelling luisterde minis- ier Romme naar de hem verstrekte mededee- lingen. Hij bezocht het schaftlokaal, de teeken kamer, de timmerwerkplaats' en maakte een wandeling over het terrein, welks oppervlakte 1040 vierkante meter is. De geest onder de jonge werkers is zoo Vernam de minister voortreffelijk. Met grooten arbeidslust wordt er gearbeid. Ongeveer dertig man is op het terrein zelf aan den slag. Een tiental verricht werkzaam heden op de centrale werkplaats. Er moet nog veel werk gedaan worden en op dit oogenblik is alleen op de teekeningen te zien, hoe het beeld worden zal. Ongeveer 'n half uur bleven de minister en zijn gezelschap op het terrein. Na afscheid te hebben genomen van den burgemeester en de beide bestuursleden vertrok hij met den archi tect, den heer Vrijenhoek, en de heeren Draayer an Meyer de Vries per auto naar Den Haag, om zijn departementale bezigheden te beginnen. IN ELK ONDERDEEL BETER De Amsterdamsche rechtbank heeft thans in een vonnis de vraag of een commission- hair verplicht is de recherchelijsten te raad plegen, bevestigend beantwoord. Deze recherchelijsten immers zoo overwoog de rechtbank worden aan de bankiers en commissionnairs rondgestuurd om het ver handelen van gestolen effecten te bemoei lijken en uit dien hoofde dienen de betrok kenen deze lijsten regelmatig te raadplegen, haar men zich anders aan schuldheling schuldig maakt. *n het onderhavige geval had een Amsterdam- tehe commissionnair effecten gekocht van een Zeer goed bekend staande bank te Parijs. Later toen de Amsterdammer de stukken al weer had doorverkocht bleek, dat de effecten ge stolen waren van een dame, tijdens een trein- reis tusschen Bazel en Bern. De gestolen effec ten stonden vermeld op de recherchelijsten, doch de commissionnair had hiervan geen nota ge- homen. De justitie was van meening, dat de Amsterdamsche commissionnair zich aan schuld heling had schuldig gemaakt. Daar het hier een prificipieele quaestie betrof, had de officier 10 boete gevorderd. De rechtbank achtte de schuldheling bewezen eh veroordeelde den commissionnair tot een geldboete van één gulden, daarbij ook in aan merking nemende, dat de secretaris van de Ver eniging voor den Effectenhandel, Mr. W. Cnoop fteopmans, in zijn rapport had medegedeeld, dat het vrijwel nergens in den effectenhandel usan- Ce is, de recherchelijsten te raadplegen, aange ven dit in de practijk practisch onmogelijk is en te veel tijd vergt. De verdediger, Mr. Th. Muller Massis, had aangevoerd, dat van schuldheling geen sprake °n zijn, daar hier niet van grove schuld ge sproken kan worden. De Parijsche bankinstelling stond uitstekend bekend en verd. deed reeds langen tijd zaken met haar. Hij kon dus abso luut geen vermoeden hebben, dat de stukken ge stolen waren. Bovendien was zoo voerde hij ter zitting aan geen sprake van winstbejag. De rechtbank beval in haar vonnis de terug- Save van de gestolen stukken aan de eigenaresse. Motorrijder in hopeloozen toestand opgenomen De 25-jarige motorrijder H. J., wonende in de ^alkenboschlaan te 's Gravenhage, is op den hoek van de Gebroeders Treublaan en Leidsche- teeg te Voorschoten in volle vaart met zijn mo- ter tegen een naderende blauwe tram uit Lei den gereden. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Nadat hem ter plaatse geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, is J. naar het ziekenhuis ver eerd. Hij heeft o.m. een schedelbasisf^"tuur Ziin tnpjïf.n nd is bnnoJnnc* Bij ongenood bezoek te Bussum een briefje achtergelaten Donderdagnacht is ingebroken in den krui denierswinkel van den heer C. M., aan den Laarderweg te Bussum. De vrouw des huizes hoorde 's nachts om 3 uur eenig gerucht, doch in de meening dat er een raam openstond, ging zij naar de tweede verdieping en sloot daar een raam. Zij ging daarna weder naar bed, doch toen hoorde zij beneden opnieuw eenig gerucht. Kordaat ging zij beneden kijken wat er aan de hand was, doch zij bemerkte niets bizonders. Toen het echtpaar 's morgens om half zeven opstond en in de benedenkamer kwam, was daar alles overhoop gehaald en nagezocht. Vreeselijk geschrokken ging men verder kijken en ook in de huiskamer op de eerste verdieping, die vlak aan de slaapkamer grenst, was alles opengebroken en onderst boven gehaald. Een geldkistje bleef onaangeroerd, doch een ander houten kistje, waarin een groot bedrag aan geld was geborgen, heeft men geledigd. Voorts heeft men een z.g. dubbeltjesspaarder, die geheel ge vuld was, leeggemaakt. Het zilverwerk heeft nen onaangeroerd gelaten. In de kamer op de bovenverdieping sliep een baby, die blijkbaar niet wakker geworden is. Vermoed wordt, dat men zfch door middel De pan-Arabische beweging, aan wier hoofd Koning Ibn Saoed staat, blijkt meer en meer ook naar Fransch Marokko over te slaan. In dit protectoraat heeft de Ara bische actie echter een aparte voorgeschiedenis. Zjj gaat uit van de groep „Marokkaansche ac tie", die wegens het gevaarlijk optreden van haar leiders op 18 Maart van dit jaar werd ont bonden. Sedert dien zijn onlusten aan de orde van den dag. De insurgenten ontvangen mach tigen steun van zekere zijde buiten de grenzen. En daarom zijn de onlusten, die men niet met het woord relletjes kan afdoen, voor Frankrijk zoo gevaarlijk. Het werk der „Marokkaansche actie" dateert niet van vandaag of gisteren. Kort na den Rif oorlog reeds werd deze organisatie in het leven geröepen en zij vond onmiddellijk steun in het buitenland, vooral bij de Derde Internationale, die toen nog op een wereldrevolutie op korten termijn hoopte en die ook Abd el Krim mate- rieelen en moreelen steun gegeven had, en, vervolgens, bij de Syrisch-Palestijnsche natio nalisten, waarvan de leiders, Emir Chekib Ars- lan en zijn adjudant Djabri, wel-is-Waar het grondgebied van Syrië hadden moeten verlaten, maar die hun werkzaamheid daarom toch niet hadden gestaakt. In de tien jaren, die volgden, hebben de agenten der wereld-revolutie en de vertegenwoordigers der Pan-Islamietische idee met meer of minder vrucht in Marokko en ook in Algerië en in Tunis hun denkbeelden kunnen propageeren. Dat hing voornamelijk van de minder of meer krachtige hand der Fransche ordebewaarders van het oogenblik af. Wat Marokko betreft was vooral 1930 een be wogen jaar en toen in den herfst van dit jaar van een valschen sleutel toegang heeft ver schaft of de inbrekers door een raam op de bovenste verdieping zijn binnengedrongen. Later ontdekte de vrouw, dat op een bloc note, die op tafel lag, het volgende geschreven was: Mevrouw, Wees zoo goed en pas goed op uw kind, daar het anders ontvoerd wordt vandaag of morgen. De moeder schrok natuurlijk geweldig en is, evenals de vader, geheel overstuur. De politie is op de hoogte gebracht en stelt thans een uitgebreid onderzoek in. Naar wij nog vernemen, hebben uit vrees de ouders en het kind den afgeloopen nacht niet in hun eigen huis, maar bij familieleden door gebracht. Mijnenvegers te Sabang De divisie mijnenvegers, onder bevel van luitenant ter zee le klasse jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, is 2 November Sabang binnengeloopen. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. de toenmalige president der republiek, Gaston Doumergue, het protectoraat bezocht, had géne raal Noguès, de resident-generaal, toen nog slechts directeur van de sectie voor inboorlin gen-aangelegenheden, de krachtigste voorzorgs maatregelen te treffen om nationalistische ma nifestaties te voorkomen. Tot voor betrekkelijk korten tijd beperkten de leiders der nationalisten hun werk zaamheid tot de groote centra, maar sinds in Frankrijk het Volksfront aan het bewind is, hebben zij, ten onrechte op zwakke reacties van Parijs rekenend, tot in de kleinste dorpen en bij ver van de steden levende stammen het zaad van den opstand uitgestrooid. De propaganda campagnes zijn, zoowel in Marokko als in Alge rië en in Tunis, talrijker geworden en hun in tensiteit is steeds toegenomen. In den aanvang van dit jaar reeds maakten zij, die geacht kunnen worden van den toestand in de landen aan Afrika's Noordkust op de hoogte te zijn, zich reeds ernstig ongerust over het feit dat het aantal aanhangers van de „Marokkaansche Actie" snel en in aanzienlijke mate groeide. Te Fez alleen hadden zes duizend inboorlingen zich onder de vaan van Allal el Fassi geschaard. Daarenboven leverden de stammen in de om geving van Fez vele leden, die er van overtuigd waren dat hun, met Vijf francs betaalde, lid maatschapskaart hen tegen hun natuurlijke chefs, die de raddraaiers „handlangers van den onderdrukker" noemden, afdoende beschermde. Allal el Fassi, die thans in de gevangenis zit, eischte van zijn adepten den volgenden eed: Ik zweer bjj God Almachtig en bij zijn vereerd Boek (den Koran), mij toe te wijden aan den godsdienst, aan mijn land en aan de partjj der Marokkaansche Actie. Ik heb lief wat zij lief heeft, ik haat wat zij haat en ik zal voor haar sterven." Nadat een onderzoek ingesteld was en adviezen van ter zake kundigen gevraagd waren, oordeelden de Fransche autoriteiten, dat het afleggen van dezen eed het gezag van den sul tan en van het Fransche bewind in het pro tectoraat schade deed en het gevolg daarvar. was. dat de organisatie der Marokkaansche Een tweede verdachte gearresteerd De Centrale recherche te Amsterdam heeft Donderdagavond in een woning aan de Dem pingstraat een 31-jarige ongehuwde vrouw ge arresteerd verdacht van medeplichtigheid en heling inzake den gouddiefstal uit het Tand heelkundig Instituut te Utrecht. De vrouw is overgegeven aan de Utrechtsche politie. Gezondheidsdienst voor vee- en melkcontröle De Bond van Kaasproducenten heeft in een Donderdag te Gouda gehouden ledenvergade ring in beginsel besloten tot de oprichting var een algemeenen gezondheidsdienst voor vee- en melkcontröle voor de provincies Zuid-Holland en Utrecht. Inrichting van een speciaal schip, dat tevens als drijvende ten toonstelling dienst doet Nog steeds is een der meest gevreesde ziekten in onzen Indischen Archipel die der leproosheid, die ondanks het vele, dat het gouvernement voor de leprabestrijding doet, zoowel op Java als in de Buitengewesten meer slachtoffers maakt dan door eenige statistiek kan worden benaderd. Met de hospitaliseering in de leprozerieën wordt slechts weinig bereikt, want niet alleen bestaat er geen dwang tot hospitaliseering in Nederlandsch-Indië, maar bovendien worden de lijders, die hier geïsoleerd worden, uit het ver trouwde milieu gerukt en soms voor hun geheele verdere leven verbannen uit de omgeving, die hun lief is. Vele lijders verkiezen daarom liever een ellendig leven of zelfs het te gronde gaan in de bosschen in eigen omgeving, dan opneming in een leprozerie. Bijna overal in de Buitengewes ten en in vele deelen van Java eischt de adat, dat de lepralijders uit de dorpsgemeenschap worden verstooten, doch dezelfde adat legt de (dorpsgemeenschap de verplichting op, den uit- 'gestootenen van het noodige voedsel te voor zien. Zoo blijven deze ongelukkigen in de om geving van hun dorp in een der bosschen, die meestal door de bevolking „kramat", heilig, worden verklaard, opdat de politie of mare chaussee de lepralijders nit in de rimboe op spoort en naar de verre leprozerie zendt. Een medicus, die jarenlange ervaring heeft opgedaan, ook op het gebied van leprabe strijding, in verschillende, door de meest uiteenloopende stammen bewoonde gedeelten van den Archipel, heeft reeds jaren geleden Actie ontbonden werd. Deze maatregel riep toen geen onmiddellijke reacties in het leven, maar maakte aan de werkzaamheden der geestdrijvers evenmin een einde. Vooral sinds dien tijd wordt Marokko overstroomd door in het Fransch en Arabisch gedrukte propaganda-blaadjes, die den geest van verzet levendig houden. Alle voor wendsels zijn daartoe goed. De ellende, die door de droogte in Zuid-Marokko veroorzaakt is, fle typhus, die vele slachtoffers gemaakt heeft er. de uitwijzing van den agitator Mokhtar Soessi leveren prachtige stof tot opstandige propa ganda. Allerwegen wordt geld ingezameld om scholen te openen, waar niet-gecontroleerd onderwijs moet gegeven worden en die broedplaatsen van jonge propagandisten beloven te zullen worden. Troepen Muzelmansche padvinders worden ge vormd, en ten slotte worden er, op het voor beeld van buitenlandsche politieke formaties, „stralen" en „cellen" georganiseerd, die met bepaalde werkzaamheden belast zijn en waar van sommige tot taak hebben den geest van insubordinatie bij de door inboorlingen ge vormde troepen te kweeken. Dat de steun, dien de nationalisten in het buitenland vinden, hun in steeds krach tiger mate ten deel valt, is voor niemand een geheim meer. Van sommige agitatoren is het bekend dat zij in nauwe betrekking tot agenten staan, die de belangen dienen van een mogendheid, die de Middellandsche Zee als „on ze zee" beschouwt en de kustlanden als „terra nostra", terwijl het befaamde boek van den dic tator, die in de inheemsche wereld van Marok ko „El Hitier" genoemd wordt, ijverig gelezen en vóórgelezen wordt.'Ook de inboorling is te genwoordig op de hoogte van wat er in de wijde wereld omgaat. Het aantal draadlooze ontvang toestellen in handen der inheemsche bevolking is van 1 Januari 1936 tot 5 April 1937 van 1525 tot 3588 gestegen en de uitzendingen in het Arabisch van over de grenzen nemen in het genoten programma een allereerste plaats in. Dat het Fransche gezag op alle mogelijke wijzen in Marokko en in de andere Fransche kust landen ondergraven wordt, loochenen ook de meest-optimistische elementen van het Volks front niet meer. Dat een ineenstorting van het Fransche koloniale rijk in Noord- en daarna in Midden-Afrika voor Frankrijk en voor de positie van dit land in Europa een ramp zou zijn, zai niemand willen ontkennen. Slechts de uiterste waakzaamheid en een politiek, die den inboor ling ten volle geeft wat hem toekomt, zal het gevaar misschien nog te rechter tijd kunnen bezweren een plan ontworpen om de leprabestrijding ook in de afgelegen gebieden krachtig te kunnen aanpakken, doch de economische crisis en de ineenstorting van het bedrijfs leven in Indië waren oorzaak, dat hij zijn plan niet lanceerde, totdat de opleving, die zich vooral in Indië zoo krachtig manifes teerde, hem aanleiding heeft gegeven, een begin te maken met de uitvoering van zijn plan, dat thans tot in onderdeelen is uitge werkt. De initiatiefnemer is de sedert 1934 te 's Gra venhage gevestigde medicus J. B. van Heutsz, een zoon van den grooten Gouverneur-Generaal. Reeds voor de oorlogsjaren was hij eerst als particulier arts en vervolgens als geneesheer op een rubberonderneming in Ned.-Indië werk zaam. Na tot 1918 in Nederland gemobiliseerd te zijn geweest, keerde hij naar Indië terug en werd gouvernementsarts op Midden-Java, in de Padangsche Bovenlanden en weer op Java, in Kediri. Daarna werkte de heer Van Heutsz ge- ruimen tijd in een plantershospitaal in Deli. Mits er een goede organisatie tot stand kan komen acht hij, met steun van de ver schillende zendingsposten, een doelmatige leprabestrijding mogelijk, wanneer men als kern van deze organisatie de beschikking heeft over een schip, speciaal voor dit doel ingericht en bemand door menschen, die land en volk door en door kennen en be halve groote deskundigheid ook den wil heb ben, alle moeilijkheden te overwinnen. Juist echter omdat dr. Van Heutsz een goede organisatie van doorslaggevende beteekenis acht, heeft hij gezocht naar een zakelijken financiee- len grondslag, die exploitatie van het leprabe- strijdingsschip mogelijk maakt, zonder dat men afhankelijk wordt van giften, opbrengsten van collecten of andere philanthropische bronnen, van welker regelmatig vloeien men nooit zeker kan zijn. Handelspolitieke zet Dr. Van Heutsz heeft gebruik gemaakt van zijn kennis van de Buitengewesten, waar de warendistributie voor groote gebieden vaak in handen is van handelaren, dikwijls Chineezen, die groote omzetten hebben. Veel te weinig wordt van de zijde der Nederlandsche onderne mers gedaan om deze gebieden te bewerken, zoodat maar al te vaak de handel in deze Bui tengewesten bijna uitsluitend niet-Nederland- sche producten koopt, zoowel uit onbekendheid met dat product, als omdat het niet te koop wordt aangeboden. Dr. Van Heutsz wil nu de ruimte op het schip, dat nimmer door leprabestrijders betreden mag worden en slechts de middelen voor de bestrij ding aan boord heeft, voor zoover deze niet voor het humanitaire doel noodig is, beschikbaar stellen als expositieruimte voor ondernemingen, die daar hun producten wenschen tentoon te stellen. In alle havens, die het schip aandoet, zal door middel van drukwerken en eventueel met behulp van een omroepzender aan boord, die buiten de driemijlszone ook uitzendingen kan organiseeren, voor de geëxposeerde produc ten reclame gemaakt kunnen worden. Reeds heeft een aantal ondernemingen, die zoowel met het humanitaire doel van een lepra- jestrijdingsschip sympathiseeren, als zakelijk voordeel van het exposeeren hunner producten op een rondreizend tentoonstellingsschip ver wachten, toezeggingen gedaan, die de verwezen lijking van het plan mogelijk maken, indien vol doende soortgelijke toezeggingen van andere zij den worden verkregen. Zoodra het aantal toe zeggingen de garantie biedt, dat men de be schikking krijgt over het benoodigde bedrag, kar met de uitvoering van het plan worden begon nen, aanvangende met het geven van de op dracht tot bouw van het schip. Voor de M.A.L.F.A. (Maleische Archipel lepro- sis fundatie associatie) is een motorschip ont werpen, dat speciaal voor het hierboven ge schetste dubbele doel is ingericht. Op het bruggedek komt een dokterskamer en daarachter komen hutten voor verpleegsters, hutten voor verpleegden, voornamelijk operatie patiënten of andere zieken, maar natuurlijk geen lepralijders, en daarachter een over de geheele breedte van het schip loopende operatiekamer met sterilisatiekamer en een laboratorium. Op het sloependek krijgt men de beschikking over 57 vierkante meter expositieruimte, op het bruggedek over 176 meter en op het tusschendek over 183 vierkante meter, welke ruimte zoodanig is ingedeeld, dat de bezoekers langs alle stands worden geleid. Plan de campagne De opbrengst van het commercieele gedeelte mag uitsluitend bestemd worden tot dekking van de kosten der leprabestrijdingskruistochten, welke het schip maakt. Het ligt in de bedoeling, volgens een vaste route regelmatig een grcoi. aantal havens aan de Oostkust van Sumatra, op Java, Bali en Lombok, verschillende Kleine Soenda-eilanden, Borneo en ook eenige havens aan de kust van Siam en Malakka te bezoeken. De medische staf begeeft zich aan land met groote voorraden medicamenten en treedt hel pend op. Belangrijker is echter, dat zij overal, waar zij daartoe de geschikte krachten vindt, practische voorlichting geeft, hoe helpend kan worden opgetreden, hoe de bestrijdingsmiddelen moeten worden toegepast, en dat men bovendien een grooten voorraad goede bestrijdingsmiddelen, die ook in handen van leeken ongevaarlijk zijn, kan achterlaten, zoodat een bezoek een heil zame uitwerking heeft, die nog doorwerkt als het leprabestrijdingsschip na geruimen tijd weel op dezelfde reede verschijnt. De beste steunpunten voor dit werk bieden Wie naïevelijk gemeend heeft, dat de devaluatie en de daarop ge volgde stijging van de Rijksmid delen een snel en radicaal einde zouden maken aan de strenge financieele Kneipp- kuur, waaraan ons land en volk sinds jaar en dag onder leiding van Dr. H. Colijn worden onderworpen, moet wel heel bitter teleurgesteld zijn in zijn al te hooge verwachtingen. De mondjesmaat toegemeten kleine sociale voorzieningen van het departement van Sociale Zaken, de Troonrede, maar sterker nog de Mil- lioenennota, hadden deze optimisten uit den droom van den geschoten beer moe ten helpen, maar velen zien zich nu door de Memorie van Antwoord op de alge- meene begrootingsbeschouwingen ge plaatst voor een kudde beren, die alle nog springlevend zijn en ons dwingen het weinige beschikbare kruit droog en in reserve te houden voor mogelijke be slissende en hachelijke momenten. Deze situatie is allerminst vroolijk en het psy chologisch effect daarvan zal de regee ring nog heel wat moeilijkheden en on aangename oogenblikken kunnen bezor gen. In plaats van een algemeene steun en loonsverhooging, inplaats van belas tingverlaging, inplaats van afschaffing van de omzetbelasting en vermindering der accijnzen, inplaats van verlichting van den druk, waaronder onderwijs ge bukt gaat, spreekt de Memorie van Ant woord van belastingherziening en nieu we belastingen, en dat, terwijl de vorige regeering reeds had moeten erkennen dat de belastingdruk te zwaar was. Als hoofdoorzaken van deze weinig opwekkende geschiedenis worden aange geven de onmiskenbare noodzakelijkheid om in de huidige precaire internationaal politieke omstandigheden onze nationale weerbaarheid ten koste van zwa,re offers op te voeren en het eveneens niet te loo chenen feit, dat de jarenlange crisis, waaruit wij later omhoog gekropen zijn dan wellicht noodig ware geweest, onze financieele en economische kracht sterker en dieper heeft aangevreten dan menigeen wel durfde veronderstellen. De socialisten, die nu moord en brand schreeuwen, omdat er tengevolge van de defensie-uitgaven zoo weinig op sociaal gebied kan worden gedaan, hebben dit voor een goed deel aan zichzelf te wij ten. Immers, hadden zij vroeger, toen het land in betere financieele omstan digheden verkeerde, zich niet stelselma tig verzet tegen redelijke legeruitgaven dan zou er thans, nu de lasten veel zwaarder drukken, niet zoo'n groote ach terstand op defensie-gebied moeten wor den ingehaald. Naast de socialisten hier te lande dragen echter ook de dictaturen de schuld ervan, dat wij thans ons milteb taire apparaat up-to-date moeten ma ken, want door hun machtspolitiek dwingen zij de andere mogendheden tot een geforceerden aanschaf van machts middelen. Dat de crisis, zoo grondig als thans blijkt, de welvaart van ons volk heeft kunnen aantasten, zoodat een meer dan voorzichtig beheer moet wor den voortgezet, moet mede geweten wor den aan de anti-devaluïsten, die de de valuatie hebben weten tegen te houden tot op een moment, waarop zich in hel buitenland reeds teekenen van een nieu we inzinking begonnen te vertoopen. Het helpt niet veel te blijven na kaarten over een spel, dat al ver knoeid is, maar toch dringt ziet de vraag naar voren, of dit geslacht, da' het al zoo zwaar te verantwoorden heef' gehad, nu allen last alleen moet dragen Het streven naar een sluitende begroo ting heet de taak en de ambitie van eer goed beheerder, maar die taak kan ooi al te enghartig op te korten termijn wer den gezien. De Millioenennota en tf< Memorie van Antwoord op de algemeem begrootingsbeschouwingen dragen nie onduidelijk de signatuur van Colijn ei De Wilde, en slechts de parafen van d< katholieke ministers, terwijl de verkla ringen van Dr. Colijn over de wijze, waar op deze regeering tot stand is gekomen den indruk wekken, dat hij en hij alleei tenslotte aansprakelijk wil gesteld wor den voor de samenstelling van het hui dige regeeringsteam en zijn program Hij heeft zijn program-ontwerp „i prendre ou a laisser" aan de aangezochte ministeriabelen voorgelegd. Het is goed dat dit thans duidelijk is geworden, want daardoor wordt op afdoende wijze de suggestie weerlegd, als zouden de katho lieken Colijn als een bevend vogeltje in de hand hebben gehouden om het te laten piepen, zooals zij zongen. De fi nancieele en economische politiek, welke door de regeering thans wordt voorge steld en verdedigd, riekt in meer dan een opzicht naar de aanpassingspolitiek der voorafgaande periode. Laten wij ho pen, dat ook deze soep niet zoo heet gegeten zal moeten worden, als zij wordt opgediend. Het is een bekende koop manstactiek méér te vragen dan men verwacht te zullen krijgen. Straks zul len in de Kamers de fracties aan het woord komen en dat er afgedongen zal worden, staat nu reeds vast. natuurlijk de zendingsposten en daarom is net verheugend, dat er volledige overeenstemming met de belangrijkste zendingsorganisaties is be reikt, die zich ten volle tot samenwerking be reid hebben verklaard. Het ligt in de bedoeling, dat de medische staf daar, waar men autowegen heeft, per auto het binnenland ingaat of de verder gelegen kust plaatsen afwerkt, terwijl het schip opstoomt naar een volgende haven, waar medici en ver plegend personeel weer aan boord kunnen gaan. Dr. Van Heutsz hoopt zooveel medewerking voor de verwezenlijking van zijn plan te vinden, dat binnen niet al te langen tijd de opdracht tot bouw van het schip gegeven zal kunnen Worden- f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5