We luisteren naar CAM Men èciïujft om: FINANCIEN 1\/Q, f STEUNVERLEENING AAN DE MELKVEEHOUDERIJ De weerstoestand Dagfilm VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 Belangrijke vereenvoudiging in het uitvoerings- en controle- apparaat Crisis-botermerk verdwijnt POSTW1SSELVERVALSCH1NG IN HET GROOT Revisiezaak voor het Amster* damsche Hof Twaalf-jarige scholier vermist Niet van een fietstocht terug gekeerd De vermiste visscher gevonden Ongeveer 48 uur heeft hij in de open vlet doorgebracht Zakenman met veel fantasie Grootsch opgezet bedrijf na enkele weken failliet LOCOMOTIEF ONTSPOORD Het treinverkeer ondervond vertraging MET DE FEESTDAGEN OP ZEE Bewijzen en meeleven met onze marinemannen HET DRAMA TE ZEIST Instructie nog niet gesloten GROEPSVORMING IN HET AUTO-LOONVERVOER AAN DEN GROND GEVAREN Tros in de schroef Een commissie ingesteld Hofjacht ELLENDIG DOOR RHEUMATISCHE RUGPIJN Thans nergens meer last van Nog twee rijwieldieven aangehouden Audiëntie Zaterdag 6 November OOSTENWIND HOUDT AAN Droog weer met toenemende bewolking li JÊMQÈk. 8ÉV m Verkoop van Madoera-zout aan Japan De „Prins Maurits" vlot Nijmeegsche Studentencorps Van bevoegde zijde deelt men ons het vol gende mede: De voortdurende stijging van de Leeuwarder commissienoteering voor boter heeft deze thans op een peil gebracht, dat het mogelijk maakt in de uitvoering der steunverleening aan de melkveehouderij eenige vereenvoudinng aan te brengen. Het verschil in heffing op boter en steun- nitkeering op tot boter verwerkte melk was de laatste weken vrijwel verdwenen. Voor het vervolg zal, met ingang van Zondag 7 November a-s„ het bedrag van de Uitkeering over de tot boter verwerkte melk gelijk worden gesteld met de heffing op bo ter. Bij uitvoer zal, evenals tot dusverre, gelijk vanzelf spreekt een restitutie gelijk san het bedrag van de heffing geschieden. Hiermede wordt dus de toestand van de laatste weken geconsolideerd en daardoor wordt een belangrijke vereenvoudiging in het uitvoerings- en controle-apparaat mo gelijk gemaakt. Deze vereenvoudiging zal bestaan in een ver mindering van het aantal crisis-ambtenaren bij verschillende diensten, welke vermindering ver moedelijk 150 a 200 zal bedragen, terwijl voorts een vereenvoudiging van de administratieve voorschriften voor de boterproducenten mogelijk wordt. 0.m. zal het kamverbod kunnen verval len en verdwijnt het crisis-botermerk. Het ligt in de bedoeling restitutie bij uitvoer van boter te verleenen tot een bedrag, gelijk aan de heffing, welke geldt in de betreffende week van export, met dien verstande, dat bij uitvoer op een Donderdag gerestitueerd zal wor den de heffing, welke zal gelden op den Vrij dag daaropvolgende. Dit punt is langdurig overwogen en hoewel er tegen dezen maatregel bezwaren bestaan, vergeleken met het verlee nen der restitutie op basis van de week van productie, hetgeen trouwens ook met moeilijk heden gepaard zou gaan, heeft de regeering gemeend den eersten weg te moeten kiezen, omdat deze tot een grootere vereenvoudiging aanleiding kan geven. Immers aldus zal de ge- heele bemoeiing met de controle op de bin- nenlandsche boter-productie kunnen vervallen. Als overgangsmaatregel zal gelden, dat gedurende drie weken op boter, welke be reid is vóór 7 November 1937, bij uitvoer zal gerestitueerd worden de daarop betaal de heffing. De binnenlandsche groothandelsprijs voor boter zal in het vervolg beslissen over den melkprijs, die aan de veehouders voor de tot boter bereiding bestemde melk kan wor den betaald. Het ligt in de bedoeling, dezen op een bedrag van ongeveer 1.45 per K.G. voor dezen winter vast te stellen, met dien ver stande, dat deze winterprijs min of meer als een gemiddelde moet worden beschouwd. De wekelijksche boterprijs kan dus van week tot week eenigszins fhictueeren. Van het stelsel, dat gedurende ruim vijf jaar heeft gegolden en waarbij deze melkprijs afhankelijk was van de Leeuwarder noteering, vermeerderd met de steunuitkeering, wordt dus afstand gedaan en in de plaats van Leeuwarder noteering plus uitkeering komt nu de binnen- landsche groothandelsprijs voor boter, hetgeen meer met normale omstandigheden overeen komt en een automatischen afloop der maat regelen bij stijgende Leeuwarder noteering ga randeert. Het is niet mogelijk gebleken, deze wijzigin gen op denzelfden voet door te voeren in het stelsel van heffingen en uitkeeringen voor kaas en melkproducten. Voor deze producten zal de toestand op dit oogenblik ongewijzigd blijven. De heffing op melkpoeder, waaromtrent inder tijd werd bekend gemaakt, dat deze, behou dens zeer onvoorziene omstandigheden, gedu rende een jaar ongewijzigd zou blijven, wordt niet veranderd. Nagegaan zal worden of hier in nog verandering zal dienen te worden ge bracht. Naar wij vernemen zal het Amsterdamsche gerechtshof op 19 November a.s. de behande ling van de revisiezaak tegen den 38-jarigen Zwitserschen scheikundige G. L. H., die in Juni 1935 door de Haagsche Rechtbank wegens post wisselvervalsching tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, voortzetten. Op 24 Juni maakte het Hof met de behan deling van deze zaak een aanvang en na een uitvoerig verhoor van deskundigen en getuigen verwees het Hof de zaak naar de instructie voor een nader onderzoek. Op 19 November zullen de deskundigen op nieuw worden gehoord. Zooals men zich herinnert arresteerde de Amsterdamsche politie geruimen tijd geleden drie postwisselvervalschers, van wie de hoofd dader A. de V., bijgenaamd „de lamme consul", een groot aantal postwissels had nagemaakt Uit het onderzoek bleek, dat de valsche post wissels, die indertijd de veroordeeling van H tengevolge hadden en door hem zouden zijn vervaardigd, waarschijnlijk door den „consul1 zijn gemaakt. De zaak tegen den Zwitserschen scheikundige werd bij den Hoogen Raad aan hangig gemaakt. Deze stond revisie toe en ver wees de zaak naar het Hof te Amsterdam. moeten, - en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET.IDEAiE LAXEERMIDDE Verpakkingen a 10 tabletten fl. -.55, buisjes 30 tabletten fl. 1.20. Sedert Donderdagmorgen wordt te Rotterdam de 12-jarige scholier Hilbert Krijn Joldersma vermist, wonende Catharina Beersmanstraat 101a. De jongen heeft Donderdagmorgen met zijïï fiets de ouderlijke woning verlaten en is niet teruggekeerd. Hij is in het bezit van een oud heerenrijwiel. De politie verzoekt zijn opspo ring en terugbrenging. Vanmorgen in de vroegte is de reddingsboot .Abraham Fock" van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij er in geslaagd den vis scher J. de Beer uit Beetgum, die op 3 Nov. des middags was uitgevaren om scharren te visschen, op te sporen. De visscher was door den mist overvallen en verdwaald. Toen men hem vond lag hij met zijn kleine vlet dwars van Sexbierum, naar schatting ongeveer 3 K.M- uit den wal. Hij was geheel verkleumd. Ongeveer 48 uur had hij in de open vlet doorgebracht en hij was vrijwel aan 't einde van zijn krachten. Gelukkig had men er aan boord van de Abraham Fock" rekening mede gehouden, dat de visscher wel zeer koud en hongerig zou zijn. Mén gaf hem een warm maal, hetgeen den man merkbaar opknapte. Na den visscher naar het veerhuis „Zwarte Haan", benoorden St. Jacobiparochie, te hebben gebracht, is de „Abraham Fock" naar haar standplaats te Hollum teruggekeerd. Dit is de eerste maal dat deze reddingsboot, welke in Hollum gestationneerd is, en onder commands staat van schipper Botte Neij, hulp heeft ver leend. Aan boord bevonden zich vijf man. De reddingsboot „Brandaris" van de Noord en Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij, aie even eens ongeveer 24 uur naar de vermiste vlet heeft gezocht, is naar haar standplaats Ter schelling teruggekeerd. Donderdag heeft de rechtbank te Zutphen den directeur van het uitgeversbedrijf Agar, te Apeldoorn, failliet verklaard. Deze, de 21- jarige Tj. C. S. was vorig jaar met dit bedrijf begonnen. Enkele weken geleden had hij het een belangrijke uitbreiding doen ondergaan en het in het verbouwde voormalige Tempelieren huis aan den hoek van de Paschlaan met de Kerklaan gevestigd. Het pand was geheel naar de eischen des tijds ingericht. Het bedrijf werd van toen af betiteld als drukapparatenfabriek, uitgeverij en drukkerij. Een benaming voor een ander deel van het bedrijf luidde: De journa listieke pers. 's Avonds baadde het gebouw in den gloed van schijnwerpers. Met een groot feest, waar het royaal toeging, had de directeur het gebouw ingewijd. In de nieuwe zaak had hij twintig menschen aan het werk. Vorige week gaf hij hun gul een paar dagen vacantie, doch toen zij terugkwamen, vonden zij het bedrijf buiten werking gesteld. De directeur was naar Amsterdam vertrokken, Zij kregen te hooren, dat de zaak opgeheven zou worden en stonden nu zonder werk en met nog salaris te goed op straat. De zakenman-fantast had voor zijn nieuw be drijf niet minder dan vijf auto's aangeschaft. Hij reed zelf in een prachtigen sierlijken beige wagen. Ook had hij een eigen sportvliegtuig. Hij deed reeds vroeger van zich spreken door zijn propaganda voor de teelt van champignon in ons land. Hij weet door zijn beminnelijk optreden spoe dig menschen voor zich te winnen. Hieruit moet ook verklaard worden, dat het hem gelukt is zonder voldoende kapitaalkrachtig te zijn, een staat te voeren zooals hij te Apeldoorn deed, al waren daar zijn fantastische neigingen niet geheel onbekend. Donderdagavond ongeveer negen uur is op de lijn GoudaWoerden een locomotief ontspoord, waardoor eenige stagnatie in den treinenloop ontstond. Ten gevolge van de versperring van de lijn zijn de personentreinen uit Rotterdam en Den Haag. bestemd voor het Noorden, welke te Gouda worden gekoppeld, via het C-S. te Amsterdam over Amersfoort naar het Noorden gedirigeerd. Een en ander veroorzaakte een ver traging van ongeveer anderhalf uur. De storing was spoedig opgeheven. Het algemeen Nederlandsch Comité „Onze Marine" maakt bekend, dat het een oproep tot zijn leden, contribuanten, donateurs (trices) en belangstellenden heeft gericht ten einde zendingen samen te stellen voor de opvarenden van Hr. Ms. oorlogsschepen, die met de feest dagen St. Nicolaas, Kerstmis en van „Oud op Nieuw" op zee zulen zijn, ten bewijze van hun daadwerkelijk meeleven met de Marine. Waar zich deze belangstelling ongetwijfeld uitstrekt over het geheele Nederlandsche volk en er dus ook onder onze lezers (essen) zullen zijn, die aan hun medeleven met de marine uiting willen geven, wordt verzocht bijdragen voor dit doel te willen zenden: aan het Alge meen Nederlandsch Comité „Onze Marine", giro 42883, Den Helder, onder motto: „Met de feest dagen op zee". Voor het eventueel beschikbaar stellen van goederen in natura, pakjes met speciale be stemming e.d., wordt men verzocht zich met genoemd comité in verbinding te stellen. De instructie in de strafzaak tegen den zoon van den jachtopziener L. te Zeist, die zijn va der onlangs met een jachtgeweer doodelijk ver wondde, is nog niet gesloten. Als verdedigster van den jongen zal optre den mevr. mr. B. R. J. Beelaerts van Blokland Het uitgaande ss. „Prins Maurits", van de reederij Zeetransport te Rotterdam, is van nacht, tijdens dichten mist, nabij Poortershaven aan den Zuidwal aan den grond gevaren. Met het middaggetij zou men trachten zon der assistentie vlot te komen. De Nederlandsche sleepboot „Noordzee", van de firma Smit Co. te Rotterdam, is van Vlis- singen vertrokken in de richting van het En- gelsche Kanaal, ter assistentie van de Neder landsche sleepboot „Seine". De „Seine" die on derweg was met een lichter, heeft een tros in de schroef gekregen. De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (B. B. N.), waarvan de oud-minister van Waterstaat ir. M. C. E. Bongaerts algemeen voorzitter is, bereidt een reorganisatie voor, welke bedoelt het vervoer langs den weg in geheel Nederland in „groepen" bijeen te bren gen. Ook voor niet-leden van den B. B. N. is de deur geopend, doordat zij voor één jaar zich als hospitant-lid kunnen aansluiten. Voor de organisatie van de belangrijke groep „loonvervoer" is onlangs op initiatief van den B. B. N. een geheel zelfstandige commissie in gesteld, waarvan de oud-minister van Water staat Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude het voorzitterschap heeft aanvaard en mr. J. Nolen te Amsterdam als secretaris optreedt. Het loon vervoer is voorloopig gesplitst m zes takken: lijnvervoer, wild of ongeregeld vervoer, haven- vervoer, stadsvervoer, bijzonder vervoer en in ternationaal vervoer. Voor elk dezer takken is een voorloopig comité ingesteld. Een betere organisatie van het geheele loon vervoer langs den weg Is vooral urgent in ver band met de plannen van de regeering betref fende de coördinatie van het goederenvervoer. De regeering miste tot nu toe bij de voorbe reiding daarvan een representatief orgaan voor het autovervoer. Ook Donderdag had H. M. de Koningin een aantal gasten ten paleize Het Loo genoodigd om deel te nemen aan een jacht op wilde zwijnen in haar gebieden. 's Morgens heeft het gezelschap te Hoog- Soeren gejaagd onder leiding van houtvester J. C. E. C. N. Mulder en 's middags te Uddel onder leiding van houtvester jhr. ir. W. Röell. Het heeft in het Aardhuis te Hoog-Soeren, 'n bosch huis van de Koningin, gedejeuneerd. Prinses Juliana heeft zich hier bij hen gevoegd. De jacht had een bevredigend verloop. i Ingezonden Mededeeling) „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vreese- lijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na viermaal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts." Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke afvalstoffen, waaruit rheumati-sche pijnen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde werking van Uw inwen dige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. Te Rotterdam heeft een rechercheur van het centraal bureau voor een rijwielstalling aange houden twee Rotterdammers, den 24-jarigen slachter J. C. F. C. en den 42-jarigen metselaar C. J. de G. een goede bekende van de politie, die beiden in het bezit waren van een rijwiel. Het rijwiel van C. bleek gestolen te zijn te Delft, dat van de G. te Rotterdam. De rechercheur had dit tweetal al langen tijd in het oog gehouden, maar hij was er niet in geslaagd, vat op hen te krijgen. Daarom had hij nog een tweeden rechercheur in den arm genomen, wien hij verzocht had, ook eens op het span te letten. Toen de eerste rechercheur het tweetal naar het bureau bracht, arriveerde daar ook juist de tweede rechercheur, die zich, toen de eerste de beide mannen vóór de rij wielstalling oppikte, binnen bij den eigenaar van de stalling bevond, waar hij een derde rij wiel aantrof, dat van een diefstal in Den Haag afkomstig moest zijn. Het opgebrachte tweetal viel spoedig door de mand: S. bekende te Dordrecht een rij wiel gestolen te hebben, dat de G. te Rotter dam had verkocht. Bij het voortgezette onder zoek slaagde de politie er nog in vier andere rijwielen te achterhalen, die eveneens door dit tweetal zijn gestolen en verhandeld. Beide mannen zijn naar Delft op transport gesteld, waarna zij ter beschikking van den of ficier van justitie te 's-Gravenhage zijn ge steld. Zij zullen zich te verantwoorden hebben ter zake diefstal en heling. S. te Dordrecht bo vendien ter zake van diefstal, D, G. te Rotter dam terzake van diefstal en heling. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag én Woensdag audiëntie ver leenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda, zal Zater dag van deze week en Woensdag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenén. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Causerie. 4.05 „Blinden als musici", causerie. 4.25 Kinderkoor. 4.40 „Het practische nut van geleidehon den voor blinden", causerie. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Melodisten en solist. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illustra tie. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.40 Bont programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Filmpraatje. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek en gevarieerd pro gramma (gr.pl.). 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang en giano. 2.45 Optreden van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Zeeuwsche uitzending. 7.00 „Filmland". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Arbeiders-Zangvereeniglng „Kunst en Strfjd". 8.45 De Ramblers, de drie Melo-Parodis- ten en solisten. 9.25 „Alles Is een weet", gesprek. 9.35 Orgelspel. 10.15 Vervolg van 8.45. 11.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-Orkest en solisten. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. OROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern-orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.). 1.20 Commodore Grand Orkest. 2.25 Tenor en cello. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Orgelspel. 4.20 BBC-Schotsch orkest. 5.00 Declamatie. 5.20 Roy Föx en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-orkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variétéprogramma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 Viool en cembalo. 10.20 Wijnoogstprogramma. 11.05 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00, 8.50 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.36 Gevarieerd concert en zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 6.05 Dito. 8.50 Symphonieconcert. 11.201.20 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Luitsoli. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gevarieerd concert. 2.20 Pianovoordracht. 3.20 Keulsch accordeonkwartet, SA-Ork., H. Hagestedt's orkest en solisten. 5.25 Pianovoordracht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.5012.20 Egon Kaiser's orkest en Walter Raatzke's kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkést. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Kamermuziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Conservatorium-orkest en solist 6.35 Salonorkest. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Cabaret. 9.20 Nationaal orkest en solisten. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Omroapdansorkest. 11.3512.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkést. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Musette-orkest. 4.35 Radiotooneel. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Zang. 5.35 Kamermuziek. 6.35 Kleinorkest. 7.35 Vioolvoordracht. 8.20 Militair concert. 8.50 Reportage. 9.50 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Omroepdansorkést. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gevarieerd concert. 8.20 Berichten. 8.35 Romanoff Balalaika-orkest en solis ten. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 E Kaiser's dansorkest en het Raatzke-kwintet. W4II8II11II mi ti mum ui ui iiiiiuiii milium tumtum it mm ui ut hui ii ill De hooge druk nam bij de Oostzee tot bijna 775 m.m. toe. Ook in het Zuid-Westen nadert hooge drukking. De depressie krijgt bij IJsland versterking, ook in Spanje daalt de barometer. Op de Britsche eilanden nam de wind af en is de lucht meest betrokken of nevelig, Ierland heeft opklaring. In Scandinavië hield de lichte vorst in het Ncorden en in het binnenland aan, om de Zui delijke Oostzee bleef het zachte weer aanhouden met vrij warme en vochtige lucht tot op een kilometer hoogte en opdroging in het Oosten daarboven. In Zuid-Oost Duitschland valt plaatselijk mot regen. Frankrijk en België hebben grootendeels opge klaard weer met nog eenigen nevel aan het Ka naal; de temperatuur is er onder normaal ge daald. In Zwitserland is de lucht nog betrokken, de hoogste toppen melden sneeuw met tempera tuur minus 10 graden. De toestand wijst op aanhouden van den Oostenwind en droog weer. De bewolking kan morgen weer wat toenemen. Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST, tf R O N C H I T I S en andere aandoeningen der ademhalingsorganen KLEINE FLACON ƒ1.15 GROOTE FLACON ƒ1.90 Naar Aneta verneemt, zijn er onderhandelin gen gaande met Japan over den aankoop op commercieele basis van een groote partij Ma doera-zout van plm. 150.000 tons. Indien deze verkoop doorgaat, beduidt dit voor Madoera een belangrijke mogelijkheid voor een nieuwe werkverschaffing aan de bevolking. Het uitgaande Nederlandsche s.s. „Prins Maurits", dat, zooals gemeld, tijdens den mist nabij Poortershaven aan den grond was geva ren, is zonder assistentie vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Technische hoogeschool DELFT. Candidaatsexamen voor mijninge- nieur D. J. Knuttel. Dinsdag a.s. heeft in het Nijmeegsche Studen tencorps de jaarlijksche corpsinauguratie plaats. Den dag daarvoor geeft het Groenen-tooneel een voorstelling in het Eigen gebouw. Dinsdagmor gen zal in de St. Jozefkerk aan het Keizer Ka- relplein een H. Mis worden opgedragen door den moderator, Mr. Dr. R. Regout S.J. Des namiddags wordt in de aula een buiten gewone korpsvergadering gehouden. Deensch Rijkswoningfonds De inschrijving op 8.841.000.nom. 4 pet. Obligatiën van 1937, (gegarandeerd door het Koninkrijk Denemarken), ten laste van het Deensch Rijkswoningfonds, in stukken van 1000.aan toonder, is opengesteld op Vrij dag 12 November a.s., van 's morgens 9 uur tot 's middags 4 uur, tot den koers van 99% pCt. Houders van de per 13 December 1937 aflos baar gestelde niet uitgelote obligatiën der 5 pet. leening Deensch Rijkswoningfonds 1926, oor spronkelijk groot 10.000.000.en per resto groot 8.557.000.hebben bij de inschrijving recht op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag aan 4 pet. obligatiën. Het recht van voorkeur vervalt op Vrijdag 12 Nov. a.s., des namiddags 4 uur. Op het, na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht overblijvende gedeelte der leening wordt een vrije inschrijving opengesteld. De betaling der op de vrije inschrijving toe gewezen obligatiën moet geschieden ten kan tore van inschrijving op Maandag 13 Dec. a.s. met 997.50, vermeerderd met 4.67, per obli gatie van 1000.—, zijnde 1 maand en 12 da gen rente a 4 pet. Op denzelfden datum moeten de ter omwis seling aangenomen 5 pet. obligatiën Deensch Rijkswoningfonds 1926 ten kantore van in schrijving worden ingeleverd ter verkrijging van de toegewezen 4 pet. stukken (eveneens re- cepissen), onder vergoeding van 3.67 per obli gatie van 1000—, zijnde 2.50 voor koersver schil en 1.17 voor 1 pet. renteverschil van 1 November tot 13 December 1937. De hierover verschuldigde couponbelasting komt ten laste der houders en zal bij de verwisseling afzonder lijk worden verrekend. Over: HOMME'S SPAARSYSTEEM. Als bijzonder mooie sociale en paedagogische daad heb ik het spaarsysteem van onzen katho lieken minister Romme aangevoeld en gemeend dit als Vincentiaan op onze conferentie en vooral bij onze werklooze gezinnen te moeten aanbevelen. Wat ik deze week op mijn huisbezoek als Vincen tiaan heb vernomen betreffende dit spaarsysteem heeft mij doen besluiten, u, geachte Redactie, een plaatsje te verzoeken in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Ik bezocht een werkloos gezin, dat aan steun ruim 15.— per week geniet en aangezien ik weet dat er gezinnen zijn die geen of slechts met veel offers een kwartje per week kunnen sparen, kwam' mijns inziens dit gezin toch wel hiervoor m aanmerking. Toen ik informeerde of men aan het spaarsysteem van minister Romme meedeed, ont ving ik een ontkennend antwoord. Hieraan werd toegevoegd, dat deze kwestie op de laatste bonds vergadering van de R.K. Transportarbeiders door den voorzitter ter sprake was gebracht en wel niet was afgeraden, doch ook niet kon worden aan bevolen. Toen ik hier dieper op inging, vertelde mijn zegsman dat op de vergadering was gezegd, dat dit spaarsysteem wel eens een aanleiding kon zijn voor de Regeering om later tot verlaging van den steun over te gaan. Het gevolg was, dat van de ongeveer 400 aangesloten leden er maar 4. zegge vier. waren, die aan het sparen zouden gaan. Toen ik dit vernam, kwam mlin propagandis- De invoer van de Buitengewestenexclu sief Sumatra's Oostkust, Toedroeg in Sep tember f 11.900.000, tegen f 11.000.000 in Augustus en f 6.100.000 in September 1936. In de eerste negen maanden f 90.600.000, tegen f 48.900.000 in de overeenkomstige periode van het vorig aar. De uitvoer in September beliep f 38.300.000, tegen f 41.000.000 in Augustus en f 19.300.000 in September 1936. In de eerste negen maan den f 365.900.000 tegen 151.900.000 in de zelfde periode van het. vorig jaar. De rubberprijs te Londen daalde tot 7 d. of tot den laagsten stand sedert Februari 1936. Hierna trad herstel in tot 7 1/16 d. De tinprijs te Londen daalde met 3.5 tot 198.2.6, de koperprijs met 1 tot 40.8.1. Voor het eerst sedert Augustus 1936 daalde de koperprijs beneden 41 per ton. Te Londen spreekt men er van, dat een zekere beperking van de kunstzijdengarens- productie noodzakelijk zal zijn, wegens het langzaam afnemen van de afleveringen. Te Londen loopen hardnekkige geruchten omtrent een nieuwe staatsleening. Men is er niet zeker van, of het een conversie zal zijn, of een nieuwe tranche der groote be- wapeningsleening zal worden uitgegeven. Uit Parijs wordt gemeld, dat naast de fr. 52.179 mïllioen uitgaven (ruimschoots gedekt door fr. 53.780'mill, inkomsten) die de begrooting 1938 te zien geeft, voor ge noemd jaar fr. 26 milliard extra budpetaire uitgaven staan, waarvan fr. 18.5 milliard door den staat (grootendeels voor landsver dediging) en fr. 7¥i milliard door de pu bliekrechtelijke lichamen geleend moet wor den. Wil de schatkist met deze fr. 26 mil liard uitkomen, dan zullen noodzakelijk de belasting-ontvangsten in 1938 die van het loopende jaar moeten overtreffen. De nieuwe daling in Wallstreet heeft een export van fr. 3 milliard goud van New York naar Parijs tengevolge gehad. Voor de eerst komende weken is nog fr. 4Vs milliard goud voor Fransche rekening te New York be sproken. De repetrieering van het Fransche kapi taal uit New York heeft tot een gunstige stemming van den frank bijgedragen. De Standard Oil of California keert voor het vierde kwartaal, behalve het gewone kwartaal-dividend van 0.25. een extra dividend uit van 0.50 per aandeel. De netto-winst bedroeg in het derde kwartaal 13.35 mill, of 1.02 per aandeel, tegen S 7.68 mill, of 0.59 per aandeel in het derde kwartaal van het vorig jaar. Tot heden werd in 1937 totaal aan dividend 1.95 uit gekeerd, tegen 1.20 in het jaar 1936. De winst in de eerste negen maanden bedroeg 31.13 of 2.39 per aandeel, tegen 16.66 mill, of 1.28 p.a. in dezelfde periode van het vorig jaar. Woolworth en Co. boekte in October aan verkoopen 26.79 mill, tegen 24.27 mill, in September. In de eerste tien maanden s 232.4 mill., hetgeen 5.2 pet. meer is dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De American Woollen heeft de prijzen met gemiddeld 6 pet. verlaagd. In het Youngstown-district, waar vooral lichte staalsoorten worden vervaardigd, be droeg de staal-productie in het midden der ■week 51 pet. der capaciteit, tegen 54 pet- de vorige week. De productie was hoogcr dan de totale productie in Amerika, welke 48 pet. bedroeg. Bestuursleden van Amerikaansche auto- mobielmijen geven toe, dat de productie- vooruitzichten minder belovend zijn. Men verneemt, dat de automobielnijverheid de vierdaagsche werkweek zal invoeren, zoodai een der grootste producenten 1000 man zal moeten ontslaan. Vele fabrikanten hebben de levering van staal en andere producten uitgesteld. De niet-aangesloten koperproducenten in de Vereen. Staten bieden thans koper aan voor 0.11 per lb., aangezien onlangs voor O.HVj, geen voldoende vraag bestond. De groote smelterijen hebben den binnenland- schen koperprijs van 0.11tot O.llYz per lb. verlaagd. De American Smelting and Refining verlaagde den prijs tot 5 0.11 De leidende kaperprijzen houden echter den prijs nog op 0.12. De koperverkoopen in Amerika bedroeg n Woensdag 1.09 millioen lb. tegen 2.23 mil'- lb. Maandag j.l. Volgens opgave van het American Bured of Metal Statistics hebben zes toonaange vende industrieele ondernemingen, die zamen 50 pet. van het Amerikaansch koper- verbruik verwerken, in het derde kwartaal 33.967 ton gemiddeld per maand verbruik!:; tegen gemiddeld 43.633 ton per maand in het tweede kwartaal, 37.267 ton per maand in het eerste kivartaal en 31.167 ton per maand in het derde kwartaal 1936. De ge middelde dagelijksche productie bedroeg i'1 het derde kwartaal 130.900 ton tegen 143.700 ton in het tweede kwartaal en 110.500 ton in het derde kwartaal 1936. De American Waterworks and Electric behaalde in de eerste negen maanden een netto-winst van 3.19 mill, of 0.98 per aandeel'tegen 3.50 mill, of 1.24 per aan deel in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Continental Can behaalde in het boek jaar per 30 September een netto-winst van 8.59 mill., of 3.01 per aandeel, tegen 10.68 mill, of 3.76 p.a. in het vorig jaar. De New Yorksche makelaarsvoorschotten zijn in de vorige week met 8 47 millioen tct 732 mill, gedaald. In dezelfde week van het vorig jaar was het bedrag 981 millioen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.009.01'A v.sl y.OOVe), de Dollar op 1.80%—1-81 (1.80 15/16), de Frank op 6.106.12y2 (6.121/4), de Belgd op 30.68—30.71 (30.69) en de Zwitsersche Frank op 41.8041.90 (41.84). tenbloed in opstand em heb ik deze zaak én al® Vincentlaan én als propagandist van de R.K- Staatspartij, warm en met succes verdedigd, zóodjt dit gezin deze week het formulier heeft ingevuld en begonnen is met sparen. Ik heb gemeend deze misleidende Voorlichting van onze katholieke voormannen aan onze werk looze gezinnen bekend te moeten maken, hoewel ik vertrouw en hoop, dat deze leiders dit te goeder trouw hebbeni gedaan. Nog is het niet telaat. Naar ik meen kunnen alsnog tot 15 Nov. Inschrijvingen om te sparen geschieden. Laten vooral onze Vincentianen in de gezinnen, die er voor in aanmerking komen, dit prachtige sociale werk bij hun eerstvolgend huisbezoek aan bevelen, EEN VINCENTIAAW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6