Tai-joean door de Japanners veroverd De as Rome- Berlijn-Tokio De Zuid-Tiroolsche kwestie weer actueel Bombardement van Saragossa Het nieuws van heden DE TROEPEN TREKKEN OP NAAR DE GELE RIVIER DE BAROMETER Oplossing echter verder dan ooit verwijderd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27J^ ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20855 De troepenontschepingen in de baai van Hangtsjau wijzigen volkomen den toestand van het Sjanghai-front Een brug over de Soets j au-kr eek Italië sluit zich aan bij het anti komintern-pact Protocol hedenmorgen onderteekend Het Weer Amendementen op de nota aan Japan Geen bezwaren hiertegen verwacht Strenge winter in Patagonië 250.000 schapen van koude omgekomen Koning Karei voert besprekingen Uit angst voor de bomaanvallen der Japanners vraagt een oud moedertje aan een Chineeschen politie-agent te Sjanghai waar zij zich in veiligheid kan brengen De Tiroler verloochent zijn af komst niethij blijft Duitscher en wordt geen Italiaan Godsdienstonderwijs is prachtig geregeld Een luilekkerland voor zijderupsen Duitschland vervangt de heggen door moerbeistruiken Het rechtsche offensief in Aragon wordt voortgezet De onbekende duikboot duikt weer op Goebbels verdedigt het nazi-beleid Verdrag van Versailles de schuld van alles Duitsch driemanschap naar Danzig? Geruchten over een bezoek aan de Vrije Stad Politiek proces te Wilna N.V. C.A.v.d STEUR'S KLEEDERMAKERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Von Ribbentrop's positie Hij zou binnenkort Rijksminister worden Een Kardinaal speelt voor de film De Aartsbisschop van Parijs in de Studio MODERNE WONINGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEIPING, 6 Nov. (Reuter). De hoofdstad van Sjansi, Tai-joean, is in handen der Japanners gevallen na den verbitterdsten veldtocht, die nog tijdens de vijandelijk heden in Nóord-China is voorgekomen. Men verwacht thans, dat de Japanners aan alle Noordelijke fronten zullen opruk ken naar de Gele Rivier. Het Chineesche telegraaf-agentschap Central News bevestigt, dat Japansche troepen aan land gezet zijn te Tsjoeankoengting in de baai van Hangtsjau. Deze troepen, die oprukken naar het Noord-Westen in de richting van Sjanghai zouden te Sintsang nabij de grens van Kiangsoe Chineesche troepen hebben ontmoet. De stad Haijen in de baai van. Hangtsjau is gisteren zwaar gebombardeerd door Japansche oorlogsschepen, die de transporten begeleidden. De ontscheping van Japansche troepen in de baai van Hangtsjau wijzigt volkomen den toe stand aan het front van Sjanghai. Wanneer de ze nieuwe contingenten er in slagen snel op te marcheeren naar het Noorden, zullen de Chi neesche troepen zich zonder twijfel moeten haasten, terug te trekken tegenover de lijn Tsjangha-Soengkiang, waarvan de linkervleugel zelfs dan nog bedreigd zou worden. 1 Achter deze linie ligt een waterrijke streek, die een voortreffelijke natuurlijke verdediging vormt. Wanneer verder de Japansche troepen langs het Zuiden de Wangpoe bereiken, zullen de Chineesche troepen met omsingeling be dreigd worden. De Takoengpau meldt voorts, dat twee deta chementen Japanners, die trachtten den toe gang te forceeren tot de versterkte stad Anjang in de provincie Honan aan den spoorweg Peking—Hankau, met zware verliezen zijn te ruggeslagen, ondanks de voorbereiding der artillerie. Intusschen zijn de Japansche troepen aan het Westelijk front erin geslaagd een brug te slaan over de Soetsjau-kreek, welke ge mechaniseerde eenheden kan dragen. De Japansche ontscheping van Hangtsjau is ten uitvoer gelegd op drie punten, met pas uit Japan aangekomen troepen. Naar schatting zullen er spoedig op zijn minst 200.000 man Japansche troepen aanwezig zijn in het gebied van Sjanghai. De regeering te Tokio heeft de nationale commissie voor het ontwerpen van plannen opdracht gegeven een wetsontwerp uit te wer ken voor de nationale mobilisatie. Het ontwerp zal worden ingediend in het parlement dat per 24 December bijeengeroepen is. ROME, 6 Nov. (D. N. B.) In het Pa lazzo Chigi is hedenmorgen om 11 uur een protocol onderteekend, waarbij Italië toetreedt tot het op 25 Nov. 1936 tusschen Duitschland en Japan geslo ten verdrag tegen de communistische internationale. Italië treedt toe in de kwaliteit van een oorspronkelijk onder teekenenden staat. Het protocol is voor Italië onderteekend door den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, voor Duitschland door den buitenge wonen en gevolmachtigden ambassadeur van het Duitsche Rijk Von Ribbentrop en voor Japan door ambassadeur Hotta. Niettegenstaande den eenvoudigen vorm van 't document mag het belang hiervan toch niet Worden verwaarloosd, aangezien de draagwijdte van de overeenkomst van Berlijn erdoor wordt vergroot, met alles wat hieraan vast zit: n.I. uit wisseling *van inlichtingen tusschen de drie par tijen, samenwerking in maatregelen tegen het communisme en vorming van een front tegen het communisme met mogelijk deelnemen van andere mogendheden. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft: men kan ten aanzien van de houding van Italië tegenover het communisme herinneren aan de groote redevoering, welke Mussolini verleden jaar op 1 November te Mi laan heeft gehouden. Bij die gelegenheid verklaarde de duce, dat het geenszins te verwonderen is, dat wij nu een anti-bolsjewistische vlag hljschen. Het is onze oude vlag. Wij werden onder dit teeken ge boren. Wij streden tegen dien vijand, wij ver sloegen hem door onze opofferingen en ons bloed. Wat men bolsjewisme of communisme noemt is thans niets anders dan staats-super- kapitalisme, gedreven tot zijn meest hartelooze uitdrukking. Het is dus niet de negatie van het kapitalistische stelsel, maar de voortzetting en de vervluchtiging van dat stelsel. De Romeinsche correspondent van de Matin meldt aan zijn blad de volgende bijzonder heden over het Italiaansch-Japansche protocol: „Dit diplomatieke instrument zou, naar men zegt, een combinatie vormen van een defensief bondgenootschap tegen het' communisme, met de normale clausules van een niet-aanvals- verdrag. De drie mogendheden zouden zich ver binden elkander onderling steun te verleenen in geval van een aantal van buiten en voorts zouden zij zich verplichten tot wederzijdschen steun van dengene, die door een derde zou Worden aangevallen. Men meent bovendien te Weten dat Italië en Duitschland er zeer op ge steld zijn, dat de openbare wereidmeening het Pact niet zal interpreteeren als een sympathie betuiging voor Japan in het huidige conflict in het Verre Oosten. Bijgevolg zijn gisteren verzekeringen gegeven door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken aan de Chineesche ambassade te Rome, waarbij uit drukking gegeven werd aan de gevoelens van Warme vriendschap van Italië jegens China en aan de hoop dat de fascistische regeering in de toekomst met Nanking dezelfde vriendschappe lijke betrekkingen zal mogen onderhouden als in het verleden. Te Rome veronderstelt men in kringen, die in contact staan met leidende Duitsche kringen, dat een soortgelijke stap Vandaag te Berlijn is gedaan door den verte genwoordiger van de Wilhelmstrasse bij de Chi- Ueesche ambassade te Berlijn. Verwachting: zwakke tot matigen, Noord- p oostelijke tot Zuidoostelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 774.0 te Riga Laagste barometerstand 744.8 te Akureyri Zon op v.m. 7.06 onder. n.m. 4.21 uur. Licht op n.m. 4.51. Maan op v.m. 11.02 Dnder n.m. 7.15. Eerste kwartier 11 Nov. BRUSSEL, 6 Nov. (Havas) In den loop van gisteravond zijn twee amendementen, die door de Italiaansche delegatie ingediend zijn op het ontwerp van Spaak, verspreid. Ze zijn van redactioneelen aard en zullen wel geen moeilijkheden van belang opleve ren. De voornaamste wijzigingen van het ontwerp (voorgesteld door de Fransche en Amerikaansche delegaties) zijn: Verkorting van de passage be treffende de grieven van Tokio tegen Nanking en toevoeging van de vermelding, dat China Japan beschuldigt het negenmogendheden-ver- drag te hebben geschonden. Voorts wordt in de amendementen Japan ge vraagd, of het bereid is een of meer vertegen woordigers af te vaardigen, die tot taak zouden hebben te confereeren met de leden van het comité, bestaande uit een klein aantal mogend heden. SANTIAGO, 5 Nov. Gemeld wordt, dat in den afgeloopen winter ongeveer 250.009 schapen omgekomen zijn, ten gevolge van den hevigen sneeuwval in Chileensch en Argentijnsch Pa tagonië, en men vreest, dat nog meer schapen in de dooiperiode zullen bezwijken. Men heeft den strengsten winter achter den rug, die in de laatste 25 jaar is voorgekomen. PRAAG, 6 November (Havas) De laatste dag van het bezoek van koning Karei aan Tsjecho-Slowakije werd gekenmerkt door be langrijke besprekingen tusschen den koning en den Tsjechischen premier. Om drie uur vanmiddag kwam Hodza te Jidlochovicz aan, waarna de koninklijke gasten zich naar het kasteel begaven, waar president Benesj hun een thee aanbood. Om zes uur begaven de koning, de president der republiek, prins Michel en Hodza zich per auto naar het station van Gloesowany. De Slowaaksche bevolking, in nationale kleeder dracht, bracht het hooge gezelschap een harte lijke ovatie. In de ontvangkamer van het station heeft de president afscheid genomen van zijn gasten, die in een salonrijtuig van den president der republiek plaats namen. Hodza heeft den koning en den kroonprins tot Bratislava (Presburg) begeleid. (Van onzen Oostenrijkschen correspondent) Het Zuid-Tiroolsche vraagstuk is na Mus solini's bezoek aan Duitschland weer ac tueel geworden. Niet, omdat men thans, in verband met de groote vriendschap tusschen Italië en Duitschland, een redelijke oplossing verwacht, integendeel, juist omdat die op lossing momenteel verder dan ooit verwij derd schijnt. Men kent de Zuid-Tiroolsche kwestie. Zooals men weet, is het Zuidelijk van den Alpenkam gelegen gedeelte van Oud-Oostenrijk in 1919 aan Italië overgegaan. De voornaamste steden van het vroegere Oostenrijksche Zuid-Tirol Bozen (Bolzano) en Meran (Merano) zijn oer oude Duitsche steden; de bevolking van heel Zuid-Tirol is katholiek; in taal, zeden, gewoon ten is zij echt Duitsch en is dit ook na de an nexatie door Italië, ondanks de meest drastische maatregelen van Italiaansche zijde, gebleven. Reis door heel het prachtige Zuid-Tiroolsche land, eens de parel van Oostenrijk genoemd, nergens zal men een Duitsch opschrift vinden, ook niet naast Italiaansche opschriften, be halve in en aan de katholieke kerken. In de kerken wordt in het Duitsch gezongen en ge predikt. Nagenoeg alle openbare ambten zijn door Ita lianen bezet. Dat geldt ook voor alle scholen. De Duitsche onderwijzers, die hier woonden, zijn naar echt Italiaansche steden overgeplaatst. Op de scholen mag alleen maar In de Italiaan sche taal worden onderwezen. Zelfs privé-onder- wijs, binnenskamers in het Duitsch gegeven, is strafbaar. Alle schoolgaande kinderen en dat zijn Duitsch-sprekende kinderen van Duitsch-spre- kende ouders krijgen alle lessen, ook gods dienstonderwijs, op school in het Italiaansch te hooren. Vroeger kende de Italiaansche school geen godsdienstonderwijs zooals in Nederland, thans echter wel. Dat wordt echter niet door geestelijken, doch door de onderwijzers gegeven (men begint daar in Duitschland ook mee). Be grijpelijkerwijze acht de kerkelijke overheid een door leeken gegeven godsdienstonderwijs niet geheel voldoende. Daarom wordt in de beide Zuid-Tiroolsche bisdommen Triest en Brixen ook gods dienstonderwijs door geestelijken gegeven in de zoogenaamde parochiehuizen, welke praktisch buiten toezicht en controle der wereldlijke over heid staan. Men beroept zich op de in het Con cordaat gewaarborgde onafhankelijke zielzorg en de overheid waagt het niet hier in te grij pen, daar men geen conflict met het Vaticaan wenscht. De Duce wenscht, beïnvloed door zijn overleden broer Arnoldo, die overtuigd katholiek was, geen conflict met het Vaticaan. Bijna alle kinderen bezoeken dit door geestelijken in dc Duitsche taal gegeven godsdienstonderwijs. Het contact tusschen geestelijken en volk is nooit beter geweest dan op het oogenblik en zelfs meer of minder liberaal gezinde intellec- tueelen sturen hun kinderen vrijwillig naar de catechismusles, omdat die in de Duitsche taal gegeven wordt. Het probleem godsdienstonder wijs is in Zuid-Tirol zoo schitterend opgelost dat zelfs meer dan eens een commissie van Duitschland naar Zuid-Tirol getogen is, oip de werkwijze op dit gebied te bestudeeren en deze eventueel in Duitschland toe te passen. Natuurlijk kunnen de onderwijzers de geeste lijken wel hinderen door bijvoorbeeld den les rooster te veranderen, kinderen te laten school blijven enz. Vroeger gebeurde dit nogal eens. maar tegenwoordig komt dit plagen vrijwel niet meer voor, omdat men er toch niets mee bereikt. „Cultureel," hoorde ik uit den mond van een Zuid-Tiroolschen geestelijke, „is de slag al voor Italië verloren. Wij zijn niet te assi- mileeren. De ouden niet en ook de jongen niet, die nog radicaler zijn dan de ouden. De Tiroler verloochent zijn afkomst niet. Hij blijft Duitsch en wórdt geen Italiaan." Vroeger werd er veel geschermd met de leuze' Italië zal den Tiroolschen boeren de Romaan- sche cultuur brengen. Die leuze is allang ver stomd. Men zou zich direct belachelijk maken als men vandaag nog beweerde, dat b.v. de Zuid- Italiaansche cultuur boven die der Zuid-Tirool sche staat. Opvallend is, dat de Italiaansche mi litairen en er zijn er heel wat in Zuid-Tirol zich uiterst correct tegenover de bevolking gedragen. Huwelijken tusschen Zuid-Tiroolsche meisjes en de Italiaansche militairen komen zeer weinig voor. Over het Italiaansche burgerlijke bestuur zijn de Tirolers zeer verbitterd. Men spreekt van willekeur, zelfs van uitbuiting en corruptie, al geeft men toe, dat van deze corruptie in Rome meestal niets bekend is. Voor kroonprins Um- berto heeft men in Zuid-Tirol nogal sympathie. De Zuid-Tiroler vreest niets zoozeer als ont eigening, waartegen hij zich in de gegeven om standigheden niet zou kunnen verzetten. Ware het mogelijk, liever vandaag dan morgen keerde hij in den schoot van moeder Austria terug. Ook op grond van economische overwegingen (wijnbouw). Hij weet echter maar al te goed, dat daar in afzienbaren tijd niet aan te denken valt. Het is juist de Brenner, de strategische beteekenis van den Brenner, die Italië bij alle vriendschap met Duitschland als een troef in de hand houdt. Daarom ook heeft de vrij sterke nationaal- socialistische propaganda in Zuid-Tirol niet het succes, dat men verwachten zou bij een volk, dat zoo geprononceerd nationaal en Duitsch denkt als het Zuid-Tiroolsche volk. Overigens vergete men ook niet, dat dit volk door en door katholiek is en de kwestie Kerk en Staat in Duitschland nog lang niet opgelost is. BERLIJN, 6 Nov. (A. N. P.) De plaatselijke autoriteiten van Stade, in het Noord-Westen van Duitschland gelegen, hebben besloten alle heggen in het district weg te doen nemen en er moerbeistruiken voor in de plaats te planten, ten einde de zijderupsteelt te bevorderen. Men hoopt op deze wijze Duitschland zelf standiger te maken in de vervaardiging van natuurzijde. Tegelijkertijd worden Duitsche boe ren en eigenaren van tuinen aangemoedigd zijderupsen te telen. MADRID, 6 Nov. (Havas). Medege deeld wordt, dat gisteren veertig vliegtui gen der regeering de militaire doelen van Saragossa met succes bestookt hebben. Een hevige ontploffing heeft zich voorgedaan in de gebombardeerde stad, welke zeker af komstig was van een getroffen munitie depot. Alle vliegtuigen zijn veilig naar hun bases weergekeerd. Een officieel communiqué meldt o.a.„In Aragon, in den sector van Jaca, hebben de rechtschen verscheidene hoogten bezet. De re- geeringstroepen lieten bijna honderd dooden en verscheidene geweren en mitrailleurs, benevens een groote hoeveelheid oorlogstuig achter. Rechtsche escadrilles vliegtuigen hebben de mi litaire doelen van Barbastro gebombardeerd. Het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat in den loop van October met zekerheid neergescho ten is, bedraagt 26, terwijl nog 23 toestellen vermoedelijk neergeschoten zijn. Het officieele communiqué van het ministe rie van Nationale Defensie deelt mede, dat na een hevige geschutvoorbereiding de rechtschen gepoogd hebben de regeeringsstellingen vanPo- julla in Boven-Aragon te bezetten. De aanval werd met zware verliezen afgeslagen. De kustverdedigingsdienst, aldus meldt Havas uit Madrid, heeft het ministerie van Nationale Defensie er van in kennis ge steld, dat een onbekende duikboot gister middag om half vjjf ter hoogte van San Carlos de la Rapita een torpedo heeft af geschoten op een koopvaardijschip, dat ech ter niet getroffen werd. Verscheidene vlieg tuigen der regeering hebben projectielen neergeworpen op de plaats, waar men ver onderstelde, dat de duikboot zich bevond. De leden van het hooggerechtshof zijn Vrij dagmiddag van Valencia naar Barcelona ver trokken. BERLIJN, 5 November (D. N. B.) Minis ter Goebbels heeft Vrijdagavond voor een zeer groot gehoor in het Sportpalast te Berlijn een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de groote lijnen der Duitsche binnen- en buitenlandsche politiek. Hij besprak allereerst het vierjarenplan, dat hij een gevolg noemde van het verdrag van Versailles. Tegenover de meening in het buitenland, dat het vierjarenplan autarkie beteekent, moet er met nadruk op gewezen worden, dat de Duitsche regeering het haar eersten plicht acht, Duitsch land zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van de willekeur der overige wereld. Het stre ven is daarbij niet ersatz-goederen te fabricee- ren, doch goederen, die beter zijn dan de na tuurlijke. Vervolgens behandelde Gogbbels het pro bleem der voedselvoorziening en het grondge bied. Een ander volk zou op dit kleine grondgebied gedoemd zijn te verhongeren. Vervolgens critiseerde Goebbels op heftige wijze „zekere kerkelijke kringen, die in de open hartige levenswijze van het volk en in het bij zonder van de Duitsche jeugd een gevaar zien voor de zedelijkheid. Deze farizeesche houding werkt in onzen tijd alleen nog maar belache lijk vooral wanneer men let op de afschuwelij ke processen, die gevoerd moeten worden. Bo vendien is het een onbeschaamdheid, dat deze kringen zich het buitenland tot medeplichtige trachten te maken." Met betrekking tot de buitenlandsche critici zeide Goebbels, dat Duitschland voor alles van iedere inmenging in Duitsche binnenlandsche aangelegenheden verschoond wenscht te blij ven. DANZIG, 5 Nov. (Havas.) De architect Ahring, die de versieringen heeft ontworpen, welke ter gelegenheid van het bezoek van Mus solini te Berlijn waren aangebracht, is te Dan zig aangekomen. Op grond van dit feit doet in de Vrije Stad het gerucht de ronde, dat rijkskanselier Hitier, Goering en Goebbels binnenkort een bezoek aan Danzig zullen brengen. WARSCHAU, 5 Nov. (Havas). Voor de recht bank te Wilna zal een groot politiek proces beginnen. Een der leiders van de Lithausche organisaties in Polen, Constantin, wordt er van beschuldigd, met geld, dat op frauduleuze wijze Polen is binnengebracht, een anti-Poolsche be weging te hebben gefinancierd, met het doel Wilna weder bij Lithauen te voegen. KRUISSTRAAT 7, HAARLEM Hedenmorgen werd te Rome het anti-komin- tern-„protocol" door Italië onderteekend. Saragossa door de regeeringstroepen gebom bardeerd; opnieuw de onbekende duikboot. Tai-joean valt in handen der Japanners. Geen. algemeene verlaging van de vleesch- prijzen te verwachten. Ondergang van de Surinaamsche koffiecultuur ten gevolge van de schrikbarende prijsdaling. Geheimzinnig sterfgeval te Huizen. O OUDERS, kan Uw kind op Gymnasium, H.B.S. of 'ulo niet goed mee? ■je overvolle klassen der Lagere School zijn oorzaak, dat niet voldoende zorg kan worden besteed aan eiken leerling afzonderlijk. Helpt mee aan de VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL Kath. Onderw. Verbond LONDEN, 6 Nov. (Havas). Vernon Bartlett meldt uit Brussel aan de News Chronicle, dat volgens inlichtingen uit goede bron von Ribben trop benoemd zou worden tot ambassadeur te Rome en von Hassell tot ambassadeur te Londen. Over de toekomstige positie van von Ribben trop verstommen d egeruchten niet. Feit is, dat men in Londen ontstemd is, dat von Ribben trop verstommen de geruchten niet. Feit is, dat dere missies, in den laatsten tijd weer naar Italië, uitvoert en haast nooit in de Engelsche hoofdstad aanwezig is. De Berlijnsche correspondent van de N. R. C. schrijft in dit verband: „Ook in toonaange vende Duitsche kringen ziet men in dat zijn werkzaamheid als ambassadeur te Londen door de missie naar Rome bezwaard wordt, en ook hier wordt verwacht, (zooals trouwens reeds lang het geval is) dat von Ribbentrop nog voor de liquidatie van de Spaansche kwestie, welke nog lang op zich kan laten wachten, te Berlijn zal terugkeeren als buitengewoon gevolmach tigd ambassadeur des Führers, leider van zijn bureau van koloniale zaken en lid van het ka binet." In de studio van Joinville heeft dezer dagen Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, een rol vervuld in de film „Trèsor de Guerre", waarin de roem van de Fransche kerken in beeld wordt gebracht De opbrengst van deze film is bestemd voor den bouw van een kerk Joinville E.r werden verschillende opnamen gemaakt en de kardinaal mocht later verne men dat deze geslaagd waren. Deze film is geënsceneerd door André Lugot, terwijl de hoofdrollen werden vervuld door Harry Baur en Charles Boyer. Te Huur op mooi punt b/d. Hyacinthenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.— p. m. U kunt nu het beste uitzoeken en huren per eersten Jan., Febr., Maart of April. Bevr. o/h. werk en bij S. Veldkamp, van Dortstraat 90 Telefoon 16373 iNo I k w 11 r 111 IM r r j t 7 Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 766.3 Vorige stand: 767.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1