L2 van cayenne &E VLUCHTELING ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 K.N.I.L.M. koopt nog twee Lockheeds Vijf dezer toestellen zullen thans op het Indische net vliegen GEYSENDORFFER VERTREKT NAAR AMERIKA Om de bestelde Lockheeds over te nemen SCHEEPVAARTVERKEER MET INDIË Vervroegd vertrek van Genua der uitgaande passagiersschepen MOND- EN KLAUWZEER Bijna duizend bedrijven in Limburg besmet Postzegels buiten gebruik gesteld Visscherij Noordelijke wateren De regeering verleent steun aan proefneming SUIKER IN PLAATS VAN KININE Wettelijke maatregelen in overweging FEESTELIJKHEDEN TE BATAVIA Bij de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis JAMBOREE-POSTZEGELS Ruim 33 millioen verkocht PRINSELIJK PAAR NAAR SOESTDIJK De „Gelderland" van Gibraltar vertrokken De „Hertog Hendrik" te Tanger De steunverleening aan de melkveehouderij Ambtenaren, die ontslagen wor den, krijgen hun deel uit het uitgangsfonds SPEENHOFF IS EEN MANU SCRIPT KWIJT Hij gaf het ter lezing aan een vriend, die het ook weer uitleende DIEFSTAL VAN GEDROOGDE HUIDEN Tegen de drie verdachten ander half jaar geëischt DOOD DOOR SCHULD Autobestuurder gevangenisstraf opgelegd ARBEIDER DOODGEVALLEN Van twaalf meter hoogte neergestort ONBETROUWBARE BODEN Gestolen accu te koop aangeboden Verkeersongevallen In vijf maanden tijds 274 dooden en 2177 zwaargewonden Een der drie vermisten gelukkig terecht Uit baloorigheid om een repri mande aan het zwerven geraakt HET VERMISTE JONGETJE TE ROTTERDAM Politie verspreidt een signalement GASTVRIJHEID SLECHT BELOOND Heethoofdige neef verwondde den gastheer en diens vrouw De inval in het speelhol te Scheveningen Voorloopig vrij rustig weer te wachten Geen groote veranderingen op til DE BRAND TE ROTTERDAM Het vuur nog niet geheel gebluscht OP SLAG GEDOOD Ernstig verkeersongeval te Zeist Steun aan de verre visscherij Een halve ton beschikbaar gesteld DIETSCHE BRIEFWISSELING Bevordering van de cultureele saamhoorigheid UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Onderwijs V olksgezond heid Loodswezen Girodienst DOOR OTTWELL BINNS De leiding van de K. N. I. L. M. besloot buiten de drie reeds bestelde en tegen het einde van het jaar in Indië te verwach ten Lockheed Super Electra's nog twee toe stellen van hetzelfde type te bestellen, ge zien de mogelijkheid, dat de binnenlandsche lijnen in de naaste toekomst zullen wor den uitgebreid, terwijl ook verschillende lijnen op het buitenland in voorbereiding zijn. Hiermede is dus het totaal aantal Lockheeds, dat de K. N. I. L. M. over eenigen tijd zal ex- Ploiteeren; gestegen tot vijf, een uitstekende aanwinst voor de luchtvloot van onze Indische luchtverkeersmaatschappij. De eerste toestellen hebben boven het vlieg veld van de fabriek te Burbanks in Californië proef gevlogen en bleken geheel te beantwoor den aan de verwachtingen, welke men van deze supersnelle moderne verkeersmachines koes terde. De nieuwe Lockheed is een van de snelste Verkeersmachines ter wereld. De grootste snel heid van het sierlijke, slanke vliegtuig bedraagt tegen de 400 K.M. per uur, terwijl de kruissnel heid omstreeks de 330 K.M. ligt. De actieradius Van de Lockheed Super Electra bedraagt niet blinder dan 3.200 K.M. Met het middagvliegtuig naar Londen is de bekende K.L.M.-gezagvoerder Geysendorffer Vrijdag naar Engeland vertrokken, vanwaar hij zich per boot naar de Vereenigde Staten zal be geven, om de voor Nederland bestemde Lock- heed-vliegtuigen van de Lockheedfabrieken over te nemen. Aanvankelijk zou hij samen met Rüpplin von Keffikon naar Amerika zijn ge gaan om dan ieder een der beide voor West-. Indië bestemde Super-Lockheeds naar Cura sao te vliegen. Door den terugkeer van Verhoe ven was de aanwezigheid van Von Keffikon in tVest-Indië echter eerder vereischt, zoodat deze leeds ruim een maand geleden daarheen is Vertrokken. Geysendorffer zal dan ook eerst een der beide hieuwe machines naar West-Indië brengen en han naar de Vereenigde Staten terugkeeren om he tweede te halen. In den loop van de komen de maanden zal dan ook het derde toestel, dat door de K.L.M. in Nederland zal worden ge bruikt, per boot naar Europa worden verzon den, terwijl ook de vier voor de K.N.I.L.M. be stemde Lockheeds gereed zullen komen. Indien Geysendorffer tijdens zijn verblijf in de Vereenigde Staten daartoe den tijd kan Vinden zal hij ook nog een bezoek brengen aan de Douglasfabrieken te Santa Monica, teneinde Zich op de hoogte te stellen van dë vorderingen met den bouw van de DC-4, het nieuwste Dou- glas-toestel en het eerste groote verkeersvlieg tuig met neuswiel-onderstel. Als uitvloeisel van de beslissingen der confe rentie te Nyon volgen de schepen der N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland" in de Middel- tendsche Zee de beschermde route, welke o.a. voor de van Genua vertrekkende schepen even wel een langere route beteekent. Teneinde het hiermede gepaard gaande tjjds- Verlies op te vangen, heeft de „Nederland" be goten het vertrekuur van Genua, dat tot dus- v®r op 14 uur was bepaald, voorloopig tot 11 dur v.m. te vervroegen, ingaande met het m.s. >.Johan van Oldenbarnevelt" op 12 November v*h Genua. In verband hiermede zal ook de aansluitende boottrein vroeger uit ons land vertrekken. Blijkens een mededeeling van den inspecteur Van den veeartsenijkundigen dienst en volks gezondheid in de provincie Limburg zijn op det oogenblik ruim 950 landbouwbedrijven door *hond- en klauwzeer besmet. De besmetting Srypt zeer snel om zich heen en dagelijks wor den gemiddeld zestig bedrijven als besmet op gegeven. In Vaals zijn 153 boerderijen besmet, J® Wittem 206, Venray 76, Arcen 36, Heerlen 6' Kerkrade 48 en Sittard 2. ^tet ingang van 1 Januar as. worden buiten Sebruik gesteld en derhalve voor de frankee- lflg waardeloos: de postzegels, uitgegeven in 1913 ter herden king van Nederlands herstelde onafhankelijk heid en in 1923 van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin; de vredespostzegel van 12% cent; de weldadigheidspostzegels, uitgegeven in 1932 en de bijzondere postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van de wereldjamboree 1937. Omtrent de inwisseling van de eerstgenoem- herdenkingspostzeglels tot 1 Januari 1938 en van den vredespostzegel van 1 Januari tot 1 Juli 1938 verstrekken de postkantoren nadere in lichtingen. Het ligt, naar wij van bevoegde zijde verne men, in het voornemen der regeering, steun te verleenen voor het uitoefenen van de visscherij in de Noordelijke wateren. Hoewel deze vissche rij, gelijk van zelf spreekt, niet het eenige mid del is, dat de moeilijke omstandigheden, waarin het IJmuider visscherijbedrijf verkeert, kan ver lichten, is het toch gewenscht, met deze vis scherij een proef te nemen, ten einde in de eerste plaats te kunnen vaststellen, of de uit komsten van deze visscherij een uitoefening daarvan door Nederlandsche schepen mogelijk kunnen maken en in de tweede plaats te trach ten, de positie, welke IJmuiden vroeger in de vischvoorziening van het buitenland had, daar door te herwinnen en daarna zoo mogelijk te vergrooten. Wegens het zeer experimenteele karakter van deze visscherij voor het Nederlandsche bedrijf, heeft de regeering gemeend, den steun voor ten hoogste zes maanden te moeten verleenen. BATAVIA, 5 November. (Aneta). In aanslui ting aan het bericht van gisteren dient nog ten aanzien van de daarin vermelde ernstige ge volgen van het gebruik van suikerboontjes in plaats van kinine-tabletten te worden opge merkt, dat deze gevallen uiteraard niet als een direct gevolg van het nuttigen der suikerboon tjes kunnen worden beschouwd, doch wel als 't gevolg van het feit, dat de betrokken patiënten gedurende langeren of korteren tijd in plaats van geneeskrachtige kinine slechts een waarde loos product gebruikten. Aneta verneemt, dat de verkoop van suiker boontjes in plaats van kinine-tabletten der re geering aanleiding geeft wettelijke maatregelen te overwegen in zake den verkoop van deze boontjes, die onder diverse merken in den han del worden gebracht. BATAVIA, 5 Nov. (Aneta) In de aan den gemeenteraad voorgelegde gemeentebegrooting wordt voor de hoofdstad van Nederlandsch-In- dië gerekend op bijzondere uitgaven ter gele genheid van de „blijde gebeurtenis" in het Koninklijk Huis. Onder andere zal een groot vuurwerk worden ontstoken. De uitwerking van het programma ter zake wordt geheel gedele geerd aan het college van B. en W. Van de ter gelegenheid van de Wereld-Jam boree 1937 uitgegeven bijzondere postzegels zijn in totaal de volgende aantallen verkocht: 14.544.361 van 1% cent, 14.796.494 van 6 cent en 3.870.173 van 12% cent. Deze zegels werden slechts „op verzoek" aan het publiek verstrekt, van 1 April tot en met 31 Augustus j.l. De geldigheid voor de frankee ring duurt tot 31 December 1937. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Donderdagmiddag, vergezeld van Prins Asch- win, per auto van Het Loo naar Soestdijk te ruggekeerd. De andere gasten, die voor de hof jachten op Het Loo verblijf hielden, zijn weer vertrokken. Hr. Ms. kruiser „Gelderland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen is, onderweg naar West-Indië, op 4 November van Gibraltar naar Ponta Delgada vertrokken. H. Ms. „Hertog Hendrik" is 5 November te Tanger aangekomen. Zooals gemeld, zullen door de vereenvoudi ging in het uitvoerings- en controle-apparaat bij de steunverleening aan de melkveehouderij 150 a 200 tijdelijke ambtenaren worden ontsla gen. Dezen zullen nu het hun toekomend aandeel uit het z.g.n. „uitgangsfonds" ontvangen. Reeds dadelijk is het volgende 'systeem bij de crisisdiensten ingevoerd De crisisambtenaren storten 5 pet. van hun salaris in een spaarfonds, terwijl het Landbouw crisisfonds in het eerste jaar eveneens 5 pet. stort en elk volgend jaar één procent meer tot een maximum van 10 pet. Dit geld krijgen de ambtenaren, die ontsla gen worden, nu uitbetaald. De bekende dichter-zanger J. H. Speenhof! wordt sinds anderhalf jaar gekweld door een geheimzinnige geschiedenis. Er is een manuscript van hem zoek geraakt, dat hij na zijn Indische reis schreef over het leven in onze Oost, in het bijzonder dat op de olie-ondernemingen. Hij gaf anderhalf jaar geleden dit manuscript ter lezing uit aan een van zijn intieme vrienden en deze gaf het weer aan een ander. Sindsdien is het werk, bestaande uit circa 100 getypte vel len, spoorloos verdwenen. Nu hij ten slotte tot openbaarmaking van zijn verlies is overgegaan, hoopt hij, dat dit tot terugbrenging van het manuscript moge leiden. Voor de rechtbank te Assen hebben terecht ge staan J. ter H. uit Meppel, C. B. en J. J. M. K., beiden uit Amsterdam, verdacht van diefstal in vereeniging van 141 gedroogde huiden, toe- behoorende aan den Nederlandschen Huiden en wolhandel en vellenlooierij te Meppel. Sub sidiair werd Ter H. diefstal en den twee ande ren heling ten laste gelegd. De Officier van Justitie achtte diefstal voor alle drie verdachten bewezen en eischte tegen ieder een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van Ter H., mr. v. d. Rhoer uit Meppel, pleitte clementie; mr. Oosterhuis uit Assen, die de beide Amsterdammers verdedigde, vroeg vrijspraak. Uitspraak 19 November. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende het ernstige auto-ongeluk op 2 Augustus op den weg tus schen Middelburg en Veere, waarbij de naas den bestuurder zittende H. C. W. onmiddellijk werd gedood. Wegens dood door schuld veroordeelde de rechtbank den bestuurder, den 34-jarigen win kelier K. M. uit Middelburg, tot vier maan den gevangenisstraf en verbod voor den tijd van een jaar om een motorrijtuig te besturen. De eisch luidde negen maanden gevangenis straf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Vrijdagmiddag om ongeveer een uur was de 58-jarige electrician J. A. Meervoord bezig werkzaamheden te verrichten op een loopkraan in de machinefabriekvan de N.V. Backer en Rueb te Breda, toen hij tusschen de loopkraan en den muur bekneld raakte. Hij viel van een hoogte van twaalf meter naar beneden en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. Donderdagmiddag vervoegden Zich aan een garage aan de Aelbrechtskolk te Rotterdam twee mannen, die een accu te koop .aanboden. De eigenaar van de garage vertrouwde het zaakje niet, waarom hij de politie van de aan bieding in kennis stelde. De beide mannen zijn aangehouden en naar het politiebureau over gebracht. Het bleken te zijn de 22-jarige chauf feur J. L. en de 23-jarige metaalslijper A. P., beiden uit Hoorn, die een bode-dienst op Rot terdam onderhielden. Den accu hadden zy te Hoorn gestolen. Tegen de beide mannen is proces-verbaal op gemaakt, waarna zij zijn heengezonden. Dit is gebeurd in verband met het feit, dat het twee- tal een wagen vol goederen bij zich had, welke goederen nog bezorgd moesten worden. Om het publiek niet te dupeeren heeft men beiden la ten gaan. De K. N. A. C. schrijft: Sinds Mei van dit jaar publiceert het Cen traal Bureau voor de Statistiek op korten ter mijn voorloopige cijfers omtrent de ernstige verkeersongevallen. Destijds heeft de K.N.A.C. hierop ten zeerste aangedrongen, omdat de uitvoeriger en uiterst nauwkeurig bewerkte jaarcijfers uiteraard im mers eerst zeer laat bekend konden worden ge maakt. De cijfers vertoonen van Mei t/m September het volgende beeld: In Mei werden 61 personen gedood en 446 ern stig gewond. In Juni resp. 41 en 453; in Juli resp. 47 en 390; in Augustus resp. 64 en 471; in Sep tember resp. 61 en 417. Sinds Augustus is dus weer een kleine verbe tering ingetreden. Toch zij wederom by alle weggebruikers op aandacht en voorzichtigheid in het verkeer en op strikte eerbiediging der ver keersregels aangedrongen. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat het aantal doo den bij verkeersongevallen grooter is, daar niet is vermeld, hoeveel ernstig gewonden later aan hun kwetsuren zijn overleden. Dezen keer zij herinnerd aan de bepaling, dat het verboden is te parkeeren 8 m. van een hoek van wegen, naast een verkeersheuvel of binnen een afstand van 8 m. daarvan, alsmede in bochten binnen bebouwde kommen en in bochten buiten bebouwde kommen, waar het uitzicht niet vrij is. De te Rotterdam vermiste 12-jarige scholier H. J. is Vrijdagmiddag te Amersfoort aange houden. De jongen zwierf aldaar in de bosschen. De reden van zijn plotseling verdwijnen was ge legen in het feit, dat zijn vader hem wegens een minder gunstig schoolrapport onder han den had genomen. Uit baloorigheid was hy toen „op stap" gegaan. In een buitengewoon politieblad verzoekt de commissaris van politie (bureau Oostervant- straat), te Rotterdam opsporing en terugbren ging van Martinus Antonius Louis Speter.s, geb. te Rotterdam 23 Februari 1934, die sedert 1 November 1937 te 11.30 uur v.m. voor de ouder lijke woning aan de Puntstraat 66b aldaar wordt vermist. Het signalement luidt: ong. 80 90 c.m. lang. tenger postuur, lang aangezicht, gezonde kleur, blond haar, lichtblauwe oogen, ronde kin, gaaf gebit, praat moeilijk (slist), gekleed met bruine broek, grijze trui met ritssluiting, lange grijze kousen, hooge zwarte schoenen, grijzen jekker met ceintuur en pet. Een familie in de van Goghstraat te Der. Haag had Donderdag haar 22-jarigen neef op het avondmaal genoodigd. Blijkbaar doordat het eten hem niet goed be viel, kreeg hy ruzie met zijn gastheer, waarbij hij zich zoo opwond, dat hij op een gegeven moment een bordje opnam en dat naar den heer des huizes smeet. Deze moest met snij- en kneuswonden aan het hoofd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd worden en ook zijn echtgenoote bekwam letsel, n.l. een snijwond aan haar arm. Deze wond werd door den geneeskundigen dienst verbonden. Omtrent den inval in het speelhol aan den Zeekant te Scheveningen, kan nog medege deeld worden, dat de beide bankhouders, de 46-jarige P. L. G. S. en de 44-jarige D. R., bel den uit Den Haag, zich nog steeds in arrest bevinden. ZOO IETS KOMT NOOIT VOOR. „Hoor je dat Karei, daar heb je het sig naal! Vlug nog even de robber uitmaken 1" Nadat het weer langen tijd zeer rustig is geweest, schijnt nu de tijd gekomen om de vraag te stellen, of er geen aanwijzingen zijn, dat wij spoedig een omslag hebben te wachten. Daarbij hebben wij niet alléén onder de oogen te zien hoe het weer over enkele dagen zal zijn, maar ook hoe daarna het algemeen karakter van het weer zou kunnen worden. Voor de eerstvolgende dagen staan de kansen aldus: Over Rusland ligt, in overeenstemming met 't jaargetijde, 'n gebied van hoogen druk en daar komen reeds zeer lage temperaturen voor. Dit gebied heeft een uitlooper over Scandinavië er. Midden-Europa en het schijnt wel, dat deze uitlooper stand zal houden of slechts in geringe mate naar het Oosten zal terugwijken. Veel hangt daarbij af van hetgeen in het Westen ge beurt. Daar moeten wy dus eerst naar kijken Wij zien dan, dat in het Westen en Noord westen op grooten afstand eenige depressies zijn gepasseerd, die eerst al heel weinig invloed hebben uitgeoefend op het weer in het Westen van ons werelddeel, maar die gaandeweg hun invloed hebben uitgebreid in de richting van het vasteland. Wanneer deze reeks van voorbij trekkende depressies lang zou aanhouden, zou den wij hier te lande zeker niet vrijloopen van storingen in den vorm van regen en wind. Evenwel schijnt het, dat de reeks weer spoe dig afgesloten zal worden, waarbij de laatste depressie der reeks aan het einde der week in het Westen passeeren zal, waarschijnlijk zon der een omwenteling in de weersgesteldheid te brengen. Het weer zal daarom voorloopig vry rustig blijven en het zal ook wel niet tot regen, al thans niet tot' veel regen komen. Mist is op zoo langen termijn niet zeker te voorspellen, en hoe wel bij onveranderden weerstoestand de kansen op mist even groot blijven als zij nu zijn. Van de temperatuur is even weinig te zeggen. Na dien, dus als de week zoo ongeveer om is, treedt weer een vry korte rustpoos in het voor bijtrekken der depressies in het Westen in, waarna de eerste depressies van een nieuwe reeks voorloopig weinig invloed zullen uitoefe nen. In het algemeen is er dus nog niet spoedig een weersomslag te verwachten. (Nadruk verboden) v Nog steeds is de brand in het gebouwencom plex van pakhuismeesteren aan de Rijnhaven te Rotterdam niet geheel gebluscht, zoodat er nog doorloopend wacht by de gebouwen moet worden gehouden. Inmiddels is men van de zijde van de assu radeuren begonnen met het leeghalen van de panden. Zooveel mogelijk worden eerst die goe deren eruit gehaald, welke nog het minst te lijden hebben gehad. Een precies overzicht van de veroorzaakte schade is nog niet te geven. Daarbij komt, dat er in de panden ook goederen opgeslagen lagen, die thans heel wat minder handelswaarde hebben dan in den tijd, toen zij er werden opgeborgen. Waarschijnlijk heeft deze brand de grootste schade veroorzaakt, welke ooit by een brand te Rotterdam is voorgekomen. Vrijdagmiddag kwam de heer A. M. Carree, wonende aan de Cronjélaan te Zeist, uit de Montaubanlaan den Utrechtschen weg in die gemeente oprijden, toen uit de richting Utrecht een auto naderde. De heer C. weifelde een oogenblik, met het gevolg, dat hij door den wagen werd gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Hij was vrijwel op slag dood. Den be stuurder van den auto treft geen schuld aan het gebeurde. Blijkens de crisis-steunbeschikking 1937 zal uit het Landbouw-crisisfonds voor het tijdvak van 1 November 1937 tot 1 Mei 1938 tot ten hoogste ƒ50.000 steun worden verleend aanree- ders, die de verre visscherij uitoefenen. De steun zal slechts worden verleend aan ree- ders, die de door hen van verre visscherij aan gevoerde, voor menschelijke consumptie ge schikte zeevisch afleveren over een openbaren afslag. Men schrijft ons: In het begin van dit jaar is tot stand ge komen de Stichting „Dietsche Briefwisseling", welk lichaam zich het schoone doel heeft ge steld, allen, die van Nederlandsche beschaving zijn, hetzy dat zij wonen in Nederland, in Vlaanderen, in Fransch-Vlaanderen, in Zuid- Afrika, in Nederlandsch Oost-Indië, in Suri name, op de Nederlandsche Antillen of in Bel gisch Congo door briefwisseling nader tot el kaar te brengen en daardoor de cultureele ver bondenheid van deze gebieden te bevorderen. De naam van dit, vier werelddeelen omvattend, organisme wordt door den aard van zijn wer king volledig verklaard. Immers de Stichting wenscht te bereiken, dat alien, die van .Diet sche tale zijn", in welke afzonderlijke kamer van het weidsche bouwwerk der Nederlandsche beschaving zy ook speciaal mogen thuis be- hooren, elkaar door middel van rechtstreek- sche briefwisseling zullen leeren kennen, waar- deeren en zich zullen één-voelen over'scheiden de grenzen en oceanen heen en tegen hard nekkige vooroordeelen in. „Schuilt hier misschien een politiek addertje onder het gras?" is reeds gevraagd. „Geenszins". De Stichting werkt slechts voor de cultureele saamhoorigheid van de deelen van den Dietschen stam. Zij doet dienst als bemiddelingskantoor en dat op zeer zorgvuldige en nauwgezette wijze. Zij, die zich tegen betaling van een zeer kleine jaarlijksche geldelijke bijdrage (te storten op postrekening No. 306625 van den secre taris voor Nederland der S. D. B., Westerha venstraat 18, Groningen) als „briefwisselaar" laten inschrijven, krijgen een natuurlijk ver trouwelijk behandelde vragenlijst in te vul len. De Secretarissen van de gebiedsdeelen zenden de bij hen binnengekomen lijsten naar het algemeen secretariaat, dat alle voorzor gen neemt, dat niemands overtuiging door de door hem tot stand te komen briefwisselingen wordt gekwetst. Nauwlettend houdt het reke ning met den persoon en de wenschen der aan vragers en zoo wordt katholiek verbonden met katholiek, democraat met democraat, protestant met protestant, jong met jong, oud met oud, intellectueel met intellectueel, enz., tenzij uit drukkelijk anders wordt verzocht. Daarna tre den de verbonden personen rechtstreeks met elkaar in briefwisseling. Het zal wel niet noodig zijn, er op te wijzen, dat de Stichting niets gemeen heeft met de tallooze z.g. „correspondentieclubs", welke vrij wel steeds zakelijke ondernemingen zijn zonder ideëel doel. De Stichting „Dietsche Briefwisse ling" is uit idealisme geboren en stelt zich zon der eenig bij-oogmerk in dienst van de Neder landsche cultuurgedachte. Verleend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan E. Zwart, organist van de Nederduitsch Hervormde ge meente te Wartena (gemeente Idaarder'adeel). Aan den majoor J. W. Oosterveen, van den staf der brigade grenadiers en jagers (le in fanteriebrigade), is vergunning verleend tot het aannemen en het dragen op de uniform van de ordeteekenen van officier in de Orde van Leo pold II. TydeHjk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Amersfoort, J. van Ravenswaay, wo nende te Haarlem. Met 1 Januari 1938 is aan dr. J. H. Tuntler, geneeskundig inspecteur van de volksgezond heid te Groningen, op verzoek eervol ontslag verleend, met dank. Benoemd tot bureelambtenaar le klasse, chef de bureau, van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting te Harlingen, in vas ten dienst, de bureelambtenaar bij het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting aldaar J. van der Meij. Met 1 Nov. zijn benoemd bü het bestuur van den Postcheque- en Girodienst tot adjunct commies de kantoorbedienden J. Dun, H. A. Koenraads en B. Hoppel. 3 52 Langdon sloop snel verder tot aan den rand de open plek, en de anderen volgden hem. 5°en hij de laagste boomen bereikte draaide hij 'ch om en deelde fluisterend zijn instructies Uit. '.Jij sluipt heelemaal naar het andere einde j'an de open plek, Harborough, en jij Jules, blijft halverwege. Als we hen overvallen, trach ten ze natuurlijk een goed heenkomen te zoe- eh, hetgeen we hun in ieder geval moeten he etten. Houd je gereed als je mij te voorschijn ^et komen." Hü wachtte tot de twee anderen verdwenen *aren, en loerde dan voorzichtig naar het r^hhp. Hetgeen hij te zien kreeg, was waarlijk ®iet geschikt, hem kalm te doen blijven. Een «foot vuur brandde in het midden van de open ®'ek, den ganschen omtrek helder verlichtend. *en klein eindje daar vandaan zat Sandy Mulr ^Sen een kist geleund, stevig vast gebonden. r*i) scheen half buiten kennis. Le Coq zat in een "^Wipstoel, met drie leege flesschen naast zich een tinnen beker in zijn hand. Hij was vol- a8en dronken. De andere drie stonden dicht 'j hem, terwijl Adèle een klein eindje van hen af stond, haar gezicht doodsbleek, maar haar zwarte oogen brandend als vuur. „Dat zul je nooit doen, Le Coq," zei ze wild. „O neen?" Le Coq lachte verachtelijk. „Dat kippetje probeert te kraaien of het een echte haan is! Maar we zullen zien, wie er hier de baas is! Hij wendde ziqh met een dronkemansstem tot Philibert. „Het schijnt me toe, mijn vriend, dat je het blijde nieuws aan je uitverkorene zelf zult moeten meedeelen." Philibert, die eveneens onder invloed van geestrijk vocht bleek te verkeeren, liet een ru wen lach hooren, en deed eenige schreden in de richting van de hut. Maar met de snelheid van den bliksem greep de vrouw een der geweren, die tegen de andere hut stonden, en plaatste zich daarmee dreigend tusschen hem en de schuilplaats van het bedreigde meisje. „Pas op Philibert," zei ze, en in haar stem klonk een vastberadenheid, die den naderenden man gewaarschuwd zou hebben, indien hij vol komen nuchter geweest was. Philibert sloeg echter geen acht op haar woor den maar lachte minachtend, en deed een sprong voorwaarts. Op hetzelfde oogenblik, voor Langdon kans gezien had, tusschenbeide te ko men, weerklonk een schot, en een seconde lang stond Philibert met een weerzinwekkende, ver baasde uitdrukking op zijn gemeen gezicht, roerloos, dan zakte hij in zijn knieën door, en viel met een harden slag tegen den grond. „Vervloekt," brulde Le Coq, plotseling geheel ontnuchterd, uit zijn stoel springend. „Ze heeft Philibert gedood. Vlug, idioten." Op hetzelfde oogenblik, dat de mannen naar hun geweren snelden, trad Langdon vanuit de schaduw der boomen te voorschijn, zijn geweer gericht op Le Coq. „Halt," beval hij met snijdende stem. Le Coq bleef als een standbeeld staan, stom verbaasd naar de onverwachte verschijning staren. Dan schreeuwde hij: „De Engelschman." Pedro hield op dit geroep zijn vaart in en keek over zijn schouder, wat er aan de hand was. Op het zien van het gereed gehouden ge weer bleef ook hij roerloos staan. André toonde echter meer moed. Zonder aarzelen snelde hij verder, greep een geweer en rende vervolgens zoo hard hij kon naar het bescherming biedend woud. „Schiet, monsieur!" schreeuwde Adèle waar schuwend. „Hij is gevaarlijk." Langdon schoot evenwel niet, wetend wat er volgen zou. „En nu, mijnheer de tuchthuisboef, is het uw beurt uw handen omhoog te steken." Er lag een triomfantelijke klank in de stem van André, en op het geluid hiervan was Le Coq oogenblikkelijk weer zichzelf. Hij lachte alsof de situatie-hem buitengewoon veel genoe gen verschafte. „De bordjes zijn snel weer verhangen, Lang don." Langdon gaf geen antwoord, en vanuit het duister klonk het klikken van een haan, die overgehaald wordt. „Dwaas, ik tel tot vyf, en dan....'" André be gon harop te tellen.... „Een, twee, drie...." Verder kwam hij niet; achter hem maakte zich een schaduw los uit de duisternis van de boomen. Slechts Langdon en Pedro bemerkten de nieuwe verschijning, en waarschuwend schreeuwde Pedro: „Pas op, André Op hetzelfde oogenblik snelde de schaduw toe, een hevige slag met de kolf van een geweer volgde, en met een gekreun als van een wild dier ging André tegen den grond. Het geweer viel hem uit de hand. Met opgeheven buks kwam Jules te voor schijn. Dudley uitte een kort lachje. „Zooals u opmerkte, Le Coq, de bordjes zijn weer snel verhangen. Kijk eens achter u." Le Coq draaide zich haastig om en zag hoe Harborough hem van de derde zyde naderde. Hy liet een verwensching hooren. „U heeft alle troeven in handen, monsieur. Ik ben geheel in uw macht. U heeft het spel gewonnen. „Juist," onderbrak Langdon hem koud. „Ik heb de hoogste kaarten. Houd je handen hoo- ger, Le Coq, dat is veiliger." „Vervloekt," schreeuwde Le Coq woedend. „Op een goeden dag zal ik je levend het vel van het lichaam laten ranselen. Hiervoor zul je te ruggaan naar die hel in Cayenne, jij en dat zwijn daar." „Je deed verstandiger, een beetje meer op je woorden te letten, mannetje," sprak Jules. „Ik ben niet zoo toegeeflijk als monsieur Langdon, in Parijs zou ik je voor dat woord kennis heb ben laten maken met mijn mes." „Snij Sandy eerst los, John." onderbrak Langdon de twistenden. „En jij, Jules, zorg er voor, dat die twee kerels stevig gebonden wor den." Hij wendde zich naar de hut en riep be zorgd: „Mimi, Mimi." Snel kwam het meisje naar buiten, en de glans in haar oogen openbaarde haar gevoelens duidelijker dan woorden doen konden. Le Coq merkte dat op, en lachte kwaadaar dig. „Kijk," riep hij uit. „Daar is Mimi weer. Wel, wel, liefde is een der teederste gevoelens, maar ik geloof, dat er dingen zijn, die hier wel een eind aan zullen maken. Die vrouw daar Je zult het waarschijnlijk nog niet weten is de moeder van je liefste." „Dat weet ik heel goed. Houd je mond dicht." De Coq grinnikte genoeglijk. „Dus dat weet u reeds. En maakt het werkelijk geen verschil? U is wel een edele minnaar. Maar ik kan u nog iets anders mededeelen. U heeft een doodsvij and, de man, die u door middel van een val- schen eed naar Cayene deed transporteeren voor een misdaad, die hijzelf bedreven had.... Langdon deed een stap naar hem toe. „Houd je mond, of ik schiet je als een hond neer, schurk." „O neen, dat zul je heusch niet doen, zoo vlak voor de oogen van je lieve Mimi, zelfs al is ze dan de dochter van Henri de Faramond." Hij lachte gemeen bij zijn onthulling, en het meisje liet een smartelijken kreet hooren, ter wijl ze haar gezicht in haar handen verborg. Een seconde bewoog Langdon zich niet, en overtuigd, dat hij doel getroffen had met zijn openbaring, sprak Le Coq weer met giftige stem: „Dat wist je nog niet, hé? Je kleine meisje is werkelijk de dochter van...." „Je vergist Je alweer, Le Coq," onderbrak Langdon hem met kalme stem. ,Ik wist het reeds langer." „Vervloekt," riep Le Coq spijtig uit. „Je schijnt werkelijk alwetend te zijn." Mimi liet haar handen zinken en hief een doodsbleek, betraand gezichtje op. Aarzelend deed zij eenige schreden naar Dudley. „Je wist dusbegon ze met trillende stem. „Ik wist het al een poosje voor die idioot daar het vertelde, lieveling," antwoordde hU met een geruststellenden glimlach. „Wist je het al, toen je me beloofde dat „Neen, Mimi. Ik deed die belofte, omdat ik je liefhad, en om die reden zal ik ze ook hou den." „O, mijn liefste." „Ga terug in je hut, Mimi," onderbrak Lang don haar, ziende dat de heftige inspanning, die ze de laatste uren door had moeten maken, haar dreigde te overweldigen. „Madame, als u op haar wil passen Adèle leidde het meisje liefdevol weg, en na dat Jules klaar was met Pedro, wendde hij zich tot Le Coq. „Het is uw beurt, mijnheer," grijnsde hij. „Houd uw handen alsjeblieft een oogenblik ach ter uw rug." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3