Bestaan hier onderaardsche gangen? lANO'S 1 B HANDELS- EN BOUWCREDIETEN W. ALPHENAAR BAZAR WINTERHULP WIM WORM Haarlem, 6 Nov. NCASSO-BANK N.V. BIBLIOTHEKEN MAGDALENA-KLOOSTER Strenge controle JT. JSEEIiEltf ct Zn Kort en volledig OVERHEMDEN RADIO MOORS CREDIETEN SAFE-DEPOSIT HET ZOU U BEVALLEN, GEBRUIK TE MAKEN VAN DE ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 HAARLEM AMSTERDAM B E V E R W IJ K WIJ VERSTREKKEN De man, die 25 meter onder den grond wandelde, wil zijn naam niet noemen Zijn bezoek wordt nog op prijs gesteld Het oordeel van een ouden grondwerker! Het Magdalenaklooster COMITÉ VAN XATH. ACTIE ORGELS VLEUGELS GROOTE MUZIEK VOORRAAD HIER TER STEDE VIOOLBOUW EN REPARATIE- INRICHTING KRUISWEG 49 HAARLEM MUZIEK EN VR00LIJKHEID ïj OPENING BAZAR „WINTER HULP" Opbrengst voor de werkloozen Bleekersvaartweg 13 - Heemstede - Tel. 28189 VEERTIGJARIG JUBILEUM TEEUWEN'S KOLENHANDEL Hoe het groeide Graalnieuws AAEGAAG 27 - HAARLEM AGENDA WAT DOET DE MIVA? Een missionaris aan het woord 7 November Bioscopen 8 November ST. CHRISTOFFEL R.K. Vereen, van Handelsreizigers en agenten Programma Radio-centrale Zondag 7 November Maandag 8 November Café ,,'t Heerenhek" Een nieuwe adviseur bij T.Y.B.B. KRUISWEG 59 HAARLEM St. Josephgezellenvereeniging WEEKAGENDA ST. VINCENTIUS- VEREENIGING SPAARIME STAD In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 19 October schreven wij, dat 'wij, alvorens te ge- looven aan het bestaan van een net van onder- aaj"dsche gangen, overtuigender bewijsmateriaal bilden zien, dan de verzekering van een wichel- r°ede-loopster en dat wij er bezwaar tegen Iïlaakten, dat aan het werken met de wichelroede c'e Waarde werd toegekend van een deugdelijke Werkmethode. De Directeur van den Geologischen Dienst, en o°k Prof. Holwerda en Prof. Buytendijk nemen, ""jkens de door ons gepubliceerde artikelen, eenzelfde voorzichtig standpunt in, zoodat wij 111 goed gezelschap zijn. Wij gelooven echter niet, dat het gemeente bestuur van Haarlem een bedrag van 1500 (het bedrag, dat door Prof. Holwerda is genoemd) beschikbaar zal willen stellen voor het contro leren van één proef der wichelroedeloopster. Daar is het oordeel van de door ons geciteerde hooggeleerde heeren te afwijzend voor. En toch is het van belang, dat de praatjes °ver het bestaan van onderaardsche gangen in Haarlem uit de wereld worden geholpen. Of misschien is een nader onderzoek niet meer hcodig na alles wat reeds is bekend geworden? De heer Kruijf, onze directeur van Bouw- en Woningtoezicht, heeft immers verklaard, dat hij Seen enkele aanwijzing ooit heeft gehad, waaruit het bestaan van onderaardsche gangen in Haar- Jem zou kunnen worden afgeleid. En bij de ver bouwing van de Janskerk aan de Jansstraat tot Gemeentelijk archief is ook geen spoor van een onderaardsche gang ontdekt, welke daar toch ^o'gens de aanwijzingen zou moeten zijn. Bij deze verbouwing zijn palen tot groote diepte in den grond gedreven en is met gewichten ge- Werkt, die zoo zwaar zijn, dat zij noodzakelijk het tem inzakken van een eventueel bestaande gang gevolge hadden moeten hebben. De heer Tjaden, de bekende firma, die zich ^o'ast met diepboringen, bronbemetselingen en atervoorzieningen, een man, die, mag men zeg- gen> zijn heele leven in den Haarlemschen grond Sewxoet heeft, vertelde ons, dat hij bij zijn werk- aamheden nog nóóit een onderaardsche gang is egengekomen. Wel is hij een enkelen keer, op °hd drie meter diepte, met zijn boor op een oonlaag terecht gekomen en viel de boor, als b daar doorheen was, plotseling naar beneden, eh bewijs, dat onder de steenlaag een holle birnte was, maar deze ruimte was dan een on- ?f'raardsche kelder, zooals «r veel in Haarlem 'Jh. Bij dieper boren komt men wel eens puin ,eSen, maar een onderaardsche gang niet. De eer Tjaden achtte het öok vrijwel uitgesloten, dat - er vroeger onderaardsche gangen in Haar- b! konden worden gebouwd en zeker achtte hij „et onmogelijk, dat er zoo'n gang onder het ^Paarne aanwezig zou kunnen zijn. Graaft men eniee meters onder den grond, dan loopt het _.egraven gat onmiddellijk vol grondwater, zeide deze dank man der practijk. In onzen tijd kan men, zij technischen modernen hulpmiddelen, den j^and van* het grondwater eenige meters ver ben en zoo ondergrondsche werken maken, aar in de middeleeuwen toen moeten die deraardsche gangen immers gemaakt zijn! ■J>ren die technische hulpmiddelen onbekend, j d men zekerheid, of er onderaardsche gangen Haarlem zijn, dan vond de heer Tjaden het ^oodzakelijk, dat b.v. op de Groote Markt 8 me- der diep zou worden gegraven op de plaats, waar Gangen zouden moeten zijn, en slechts door jj Geheel uit te graven zou dan eventueel zeker- 'd kunnen worden verkregen, dat men niet biet overgebleven muurresten of puinhoopen te -j, ®11 heeft. Onder het huis van den heer van ^tering aan de Groote Markt is een groote kel- P zeide de heer Tjaden, en daaronder zou toh ns de wichelroede nog weer een onderaard- n.e gang zijn. Dat nu aldus de heer Tjaden 15 technisch vrijwel onmogelijk. i u 9°k het onderzoek ter plaatse, waar vroeger I Magdalenaklooster (aan de Magdalena- jbat) stond, is negatief uitgevallen. De proef heri hier °nc'c!' de meest gunstige omstandig- Ve ®n worden genomen, omdat daar juist een bouwing plaats heeft, waarbij het alleroudste j^deelte van het klooster op één muur na tegen h grond is gegaan. Ook naar het Magdalena- a °oster zou, zooals beweerd wordt, een onder- rdsche gang loopen, komende van de Groote ?Qerk- Met groote zorgvuldigheid is een onder- ek ingesteld. Er is niets gevonden en zoowel t Prchitect van 't nieuwe werk als de opzich- i van De Spaarnestad, die de verbouwing laat tet1V°er'en. verklaarden, dat naar hun beste we- Oiw en naar menschelijke berekening daar geen beraardsche gang aanwezig is. jHadat dit bekend was geworden, verscheen in II Plaatselijk blad een bericht, dat de redactie een mededeeling had gekregen van een Haar lemmer, die in 1914 vaak in het Militaire Hos pitaal kwam, dat in dien tijd rondom de oude Magdalenakapel gehuisvest was. In dien tijd was volgens dien zegsman de onderaardsche gang nog open. Hij zelf zou er wel 25 meter in zijn geweest. Verder kon hij niet, omdat de gang daar was ingestort. Er zelf den grootsten prijs op stellend de onderaardsche gang te vinden, heeft de bedrijfsleiding van De Spaarnestad zich tot het dagblad gewend, waarin deze mededee ling voorkwam, en verzocht in verbinding te worden gesteld met den Haarlemmer, die zelf in de gangen zou zijn geweest. Na eenige dagen kwam, jammer genoeg* bericht, dat de Haarlem mer bezwaar had zijn naam te noemen en ook herhaald aandringen op nadere gegevens om dat De Spaarnestad anders genoodzaakt zou zijn vast te houden aan haar eerste overtuiging gaf geen beter resultaat. De Spaarnestad stelt ook nu het bezoek van den Haarlemmer nog zeer op prijs, belooft hem geheimhouding van zijn naam als hij daar op gesteld is en hoopt, dat het een Haarlemsch agent van politie is, opdat stante pede van het binnendringen in de Haarlemsche onderwereld' proces-verbaal kan worden opgemaakt. Wij kennen die verhalen trouwens van ande ren. Het blijkt dan echter bij onderzoek steeds, dat de menschen in de uitgestrekte prachtig ge bouwde kelders van het Magdalenaklooster zijn geweest, waar nu nog een klein gedeelte van over is. Deze kelders zijn echter bijna geheel steen voor steen weggebroken en wij kunnen de verzekering geven, dat aan de werklieden geen enkele bijzonderheid is ontsnapt, omdat zij allen stuk voor stuk hoopten iets waardevols op deze historische plek te yinden. Van onderaardsche gangen is niemand iets gewaar geworden. Ook het kleine nog niet geamoveerde gedeelte is aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Dit is alzoo een on derzoek zoo grondig als men maar wenschen kan. Wij zeggen niet, dat hiermede bewezen is, dat er in Haarlem absoluut geen onder aardsche gangen zijn, maar wel is bewezen, dat op één, als men de Janskerk er bij re kent, op twee plekken, door de wichelroede loopster aangewezen, de door haar gewekte verwachtingen niet zijn uitgekomen. Alvorens dit artikel te besluiten nog enkele mededeelingen. In een plaatselijk blad komt een verhaal voor van een onderaardsche gang, welke aanwezig zou zijn onder het huis in de Jansstraat, waar nu de St. Elisabethsvereeniging gehuisvest is. Dat huis zou vroeger bewoond zijn geweest door den De ken van Haarlem en in de gewelven van dat huis zou een schuilkerk van de katholieken zijn ge houden onmiddellijk na den tijd der Kerkher vorming. Deze gegevens zouden aan het blad zijn verstrekt door den directeur der R. K. Lees zaal. Deze laatste heeft ons de copie toegezonden van een brief, welken hij aan de redactie van dat dagblad heeft gestuurd, waarin hij zich be klaagt over de onnauwkeurige weergave van een gesprek, dat bovendien niet voor publiciteit be stemd was. Nooit is door hem beweerd, dat de z.g. gangen in de Jansstraat gebruikt werden om toegang te verschaffen tot het bijwonen van godsdienstoefeningen van katholieken. Van andere zijde wordt ons verzocht er de aandacht op te vestigen, dat ter plaatse, waar nu de oud-katholieke kerk staat aan de Koksteeg, aan gene zijde van de Bakenessergracht, het kasteel van Haarlem niet gestaan heeft, zooals beweerd wordt in verband met onderaardsche gangen, welke daar zouden zijn geconstateerd, doch dat dit kasteel, als het er ooit geweest is, gebouwd was op het punt, waar thans de Ba kenessergracht in het Spaarne komt. Vandaar nog de naam ('s)Gravensteenenbrug. Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Maandag 8 Nov. 8.30 uur: Buitengewone al- gem. ledenvergadering van de R.K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek in het Gebouw, Nieuwe Gracht 40: 8.30 uur: Repetitie van de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „Ludamus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. 8.45 uur: Cursus in Wijsbegeerte voor leden van G. en W., door den zeereerw. heer pater P. J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. Dinsdag 9 Nov. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8 bis. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vin- centiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: Lezing voor de leden van Geloof en Wetenschap in het Concertgebouw. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het Vereenigingsgebouw Bagijnhof door de E.E. Pa ters Strijbosch en Van de Vrande. Woensdag 10 Nov. 5 uur: Repetitie Gym nastiek Jongensafdeeling R. K. Sportvereeni- ging „Hercules Winfried" in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 5.30 uur: Repetitie Jongensafdeeling Gym nastiek R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in het Gymnastieklokaal, Eemstraat H.-Noord. 8.15 uur: Ensemble-repetitie R. K. Orato- 'riumvereeniging in het Gebouw „Zang en Vriendschap." 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.30 uur: Cursus Esperantisten vereeniging „Abbé Richardson" in Gebouw „St. Bavo." Donderdag 11 Nov. 4.30 uur: Repetitie Gym nastiek Meisjesafdeeling R. K. Sportyereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tem- peliersstraat 1. 6.30 uur: Repetitie Gymnastiek Meisjesafd. R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in de school aan het Zandvoorterpad te Overveen. 8.15 uur: Repetitie R. K. Harmonie „Utile Dulci" in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Repetitie Gymnastiek R. K. Sport vereen. „Hercules Winfried" in de Doelenzaal. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R. K. Sport- vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureau-vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thhlia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. Vrijdag 12 Nov. 4.30 uur: Gymnastiek-repeti- tie van de Kieuterafdeeling R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in de R. K. school, Wes tergracht hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafd. R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm'', in de Studio, Lange Wijngaard straat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie Heerenafdee ling R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. m 8.30 uur: Repetitie af deeling Tafeltennis van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. Zaterdag 13 Nov. 5.30 uur: Gymnastiek-repe titie Kleuterafd. van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teyler- plein. 6.30 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdee ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt, allen R.K. Vereeni- gingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. 5, 6, 7 en 8 NOVEMBER, ST. BAVO, Smedesfraat 23 GEOPEND: Vrijdag 5 November des namiddags van 9 tot 11 uur. Zaterdags, Zondag 7, Maandag 8 November telkens van 3 tot 11 uur. Als men voor het gebouw „St. Bavo" staat, ziet men .direct al, dat er iets meer te doen is dan gewoonlijk. Een in verschillende kleuren verlichte transparant verkondigd reeds direct dat het hier om iets anders gaat dan om een feestavond of vergadering. Het comité „Winter hulp" houdt zijn jaarlijkschen bazar. Men gaat het gebouw binnen en bij het betreden van de zaal' waant ge u in een sprookjesland. Prachtige versiering, gezellige verlichting! Voor vroolijke muziek zorgt de jazzband van den heer G. Else- neurs. Gisterenavond is de bazar geopend. De voor zitter van het comité, de heer J. B. Veltman, riep een welkom toe tot den loco-burgemeester, den heer W. J. B. van Liemt, deken H. G. J. Sondaal, de heeren G. Weustink en P. van Te- tering, leden van den raad, mej. Teppema, voorzitster van den R. K. Vrouwenbond, de ka pelaans P. Poppen, adviseur van den R. K. Volksbond, en Teyling, van den kring Haarlem (N.) en P. J. de Wit, den heer Ch. v. d. Bilt, verschillende besturen der onderafdeelingen, het groote leger van medewerkers en mede werksters en verder een aantal genoodigden. Deken Sondaal sprak hierna als volgt: Voor de vierde maal verplicht ons de chris telijke naastenliefde een bazar te houden, want de nood is hoog gestegen. De oogen van velen zijn opengegaan en zij zullen daadwerkelijk steunen. Dank aan God, priesters en leeken! Ieder heeft van God de verplichting gekregen zijn naaste, die buiten zijn schuld werkloos wordt, te helpen zooveel dit in zijn vermogen is. Niet alleen in woorden, maar ook in daden. Het is niet alleen goed 'n mooie preek te hou den, maar men moet ook het goede voorbeeld geven. Deken Sondaal had geen tij'd om alle stands te bezoeken, maar wilde toch een daad stellen door een gift te overhandigen aan den voorzitter van het comité. Tenslotte sprak de Deken den wensch uit dat de bazar zal slagen en dat de opbrengst grooter zal zijn dan vorige jaren, want de toestand is zorgwekkender. Hiermede verklaarde de Deken den bazar voor geopend. De heer J. Ph. H. Castricum voerde hierna het woord ais voorzitter van den R. K. Volks bond. Spr. hoopte evenzoo dat de bazar zal sla gen en bracht vooral dank aan den secretaris van comité Winterhulp, den heer J. Meis, voor zijn velen arbeid waardoor hij bijna dag en nacht in de weer was voor Winterhulp. Verder dankte spr. alle comitéleden en medewerksters, die opnieuw weer bereid waren hun tijd en krachten te geven. Er is hard gewerkt; gisteren stond de zaal nog vol stoelen, thans is ze om- getooverd in 'n bazar. Ook deze spreker hoopte dat deze bazar zijn voorgangers in opbrengst zal overtreffen. De heer Veltman bracht hierna den Deken en den heer Castricum dank voor hun toespra ken en vervolgens heel het comité en den staf medewerkers (sters) En toen ging de vroolijkheid hoogtij vieren. Alle stands werden in werking gesteld en het werd een en al jolijt. O.a. tombola, de Parijsche boemelaars, een spel ski-ball, de vliegtuigen, visschen, ballen werpen, schieten, touwtrekken en nog vele andere attracties zijn aanwezig. Moge heel katholiek Haarlem optrekken naar het gebouw St. Bavo, om indirect naastenliefde te beoefenen en veel vroolijkheid en ontspan ning te genieten. Het comité Winterhulp ver wacht allen, opdat Winterhulp weer anderen gelukkig kan maken. Als men den bazar verlaten heeft, vergete men waarbij we dankbaar profiteer den van de hulp van 's Rijks Vezel- dienst, heeft er toe geleid, dat de slijtage van het waschgoed in ons bedrijf tot een minimum beperkt is. Alles wat schadelijk is, wordt vermeden. Thuis kan het heusch niet voorzichtiger gebeuren. U kunt het wasschen veilig en voordeelig aan ons overlaten. Gedeeltelijke Mangelwasch 20 ct .p. K.G. Eenvoudige opmaakwasch. 30 ct. p.K.G. Dekens stoomen60 ct. N.emt U de proef eens, stuur ons even onderstaande coupon Wilt U a.s proefwasch halen bij dag Wasscherij niet een bezoek te brengen aan de bekende beignettent, waar de heerlijke oliebollen te ver krijgen zijn, welke men ook mee naar huis kan nemen. Laat ook huisgenooten weten dat Win terhulp een mooie bazar heeft, ten doel de werkloozen voor ondergang te behoeden! De bazar is geopend heden, Zondag en Maan dag van 311 uur. Op den laatsten dag wordt de trekking der loterij gehouden. Zaterdag 13 November viert Teeuwen's Kolen handel N.V. zijn veertigjarig bestaansjubileum. Tegelijk met de viering van dit waardig lustrum zal ook de officieele heropening plaats vinden. De laatste maanden hebben de opslagplaat sen der firma, aan de Haven te Heemstede, namelijk een groote verandering ondergaan. Onder architectonische leiding van den heer S. Switzar Jr. zijn de oude loodsen vervangen door een groote opslagplaats, die totaal 3200 M2. beslaat en welker voorkant 50 meter breed is. De aannemer van het werk was de heer H. Klaassen. Het groote voordeel van deze verandering is, dat nu alle kolen kurkdroog blijven. Er liggen daar heele bergen brandstof van alle mogelijke soorten. Anthraciet in alle groot ten, cokes, industrie-kolen, briketten, eierkolen enz. enz. Voordat ze daar liggen, hebben ze al een heele reis achter den rug, een reis, die be gonnen is in de mijnen en eindigt in de haven van Heemstede. Daar leggen groote booten van 400 a 500 ton aan. Dan worden de kolen met een electrische losmachine uit het ruim „gebaggerd" en ineen grooten bunker verzameld. Deze wordt van tijd tot tijd geleegd in een kiepauto, die de opslag plaats binnenrijdt. Daar worden de kolen langs den loopenden band naar de toppen der bergen getranspor teerd, en dan komen ze eindelijk even tot rust. Voordat ze echter by* den consument in het kolenhok liggen, moet er nog heel wat gebeu ren. Ze worden met groote machines gewogen en gezeefd gruis is uitgesloten in jute of papieren zakken verpakt en eindelijk op de vier bestelauto's, die de firma bezit, geladen. De huidige gang van zaken is wel heel an ders dan die van 40 jaar terug, toen de oprich ter, de heer G. Teeuwen, den grondslag voor de tegenwoordige gemoderniseerde zaak, met een keurig schaftlokaal voor de werklieden en een apart kantoor aan de Raadhuisstraat legde. Hij vervoerde de kolen toen perhondenwagen. Later, na de verhuizing naar de Raadhuisstraat, veranderde men dit in een paard en wagen en eindelijk in 1918 toen de loodsen naar den Ha ven verplaatst werden, reed de eerste auto. Een kelin begonnen firma, die het tot een grooten omvang heeft gebracht. Men kan nu elk gewenscht kwantum op ieder tijdstip leve ren, dank zij de gigantische voorraden en de vier bestelauto's, die dagelijks groote fabrieken, seminaries, wasscherijen en tal van woonhuizen bezoeken. De heeren H. en G. Teeuwen, de tegenwoor dige firmanten, bouwen gestadig voort aan wat de in 1928 overleden oprichter zoo stevig ge- fundamenteerd heeft. Het zal hun dan ook reker op Zaterdag 13 November, als des mid dags om 3 uur de officieele heropening en de viering van het 40-jarig jubileum in de opslag plaats zullen worden gehouden, niet aan be langstelling ontbreken. Ook wij wenschen deze firma succes toe en hopen dat zij zich steeds in stijgende lijn mag blijven ontwikkelen. Zondag 7 Nov. 12 uur: Districtskorfbalwed- strijden op het terrein aan de Slachthuisstraat. Dm 3.30 uur zangrepetitie voor den Cirkel Ex celsior in de Lidwinaschool. Maandag 8 Nov. 7.309.30 uur: Cursus dek ken en dienen, huishoudschool Voldersgracht. Potlood en opschrijfboekje meebrengen. Om 8 uur op het Spaarne costuumnaaien en knippen voor de leden van de Spaarne-paro- chie. Om 8.30 uur: De afgesproken praatavond voor de leden boven 16 jaar. We beginnen om half negen. Kom dus om kwart over acht. Breng de MIVA-kaarten mee om af te reke nen. De Liedertafel „Haarlems Zanggenot" te Haarlem, heeft besloten om ter gelegenheid van haar 70jarig jubileum 'n Nationalen Zangwed strijd uit te schrijven in de maanden Juni en Juli 1938, voor Mannen-, Gemengde-, Dames-, Kinder-, Christelijke koren en Dubbel-Kwartet- ten; dezelve zullen gehouden worden in de in den lande welbekende Concertzaal; de beoordee ling geschiedt volgens puntenstelsel. Nadere inlichtingen en propectussen aan te vragen aan het secretariaat W. J. Korte, Zijlstraat 32 rood te Haarlem. Na een inleiding van den heer Haitsma, hoofdbestuurslid van den bond van Geheelont houderszangkoren, werd op initiatief van het Drankweercomité hier ter stede een geheelont houderszangkoor op neutralen grondslag opge richt. De oprichtingsvergadering die een enthou siast verloop had, werd gepresideerd door den heer W. P. J. Overmeer. De heer C. v. d. Ploeg bericht ons, dat hij van heden af niet meer verbonden is aan het Haarlemsch Muziekinstituut als zangleeraar. Op Maandag, 8 November, wordt des avond half negen in het gebouw van de R.K. Lees zaal aan de Nieuwe Gracht 70, een vergadering gehouden van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, o. m. ter verkiezing van vier be stuursleden. Een missionaris schrijft uit Padang in Ned. Oost-Indië: Ons missiegebied heeft zes- a zevenmaal de oppervlakte van Nederland. Voor den goeden gang van het missiewerk echter kan ik nu niet meer buiten een auto En wel voor het pas-begonnen, veel-belovende werk in de Bataklanden. Balige is een statie midden in de Bataklanden, welke nu één jaar bestaat. Daar zijn nu al 25 bij-staties, er zijn al meer dan 2500 menschen aan het leeren om Katholiek te worden. Spoedig zullen er 30 bij staties zijn, terwijl het aantal catechumenen iederen dag toeneemt. De missionaris kan dat alles niet vasthouden, indien hij niet dikwijls op die bijstaties verschijnt en zich niet snel bewegen kan. Zoo is het lichamelijk niet vol te houden. Heeft hij een kleinen wagen, dan kan hij zelf gemakkelijk alles bereiken, hij kan zijn ca te. chisten meenemen, die hij dan hier dan daar kan afzetten. Al had tot heden onze missie geen enkelen auto, nu kan ik er niet meer bui ten en moet ik, in het belang eener zoovee belovende missie, een auto aanschaffen. Er komt bij, dat alle protestantsche zende lingen, die er velen in de Bataklanden zijn, hun eigen wagentje hebben." Miva, Missie-Verkeersmiddelen-Actie, zorgt er voor! Bezoekt de propaganda vergadering op Donderdag 11 November in het Gemeentelijk Concertgebouw. Gebouw St. Bavo: Bazar Winterhulp, 3 uur: R. K. Raadsleden, 3 uur; Rest. R. K. Kamer- centr. Haarlem, 3 uur; Geel Wit, 6 uur; Gew. zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel: „Naar het u lijkt", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 10—5 uur. Kunstzaal Recker: Expositie 35 uur. Café „Dreefzicht": Heemsteedsch Fanfare corps „Excelsior". Gebouw St. Bavo: Bazar Winterhulp, 311 uur. Stadsschouwburg: Naar het u lijkt, Centraal Tooneel, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 105. uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V.-concert, 2.30 uur. Rembrandt-theater: „De koning en het re vue-meisje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Onthullin gen uit het land der brandende zon", 11.30 uur. Cinema Palace: „Tusschen 5 en 6", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Ben Hur", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Kardinaal Richelieu", 2.30, 7 en 9.15 uur. „Verschroeide aarde", half twaalf. Cineone-theater: Ein Mann mit Herz, 1.30, 5.30, .711 uur. Gebouw St. Bavo: Bazar Winterhulp, 311 uur; ledenvergadering slagers, 8 uur; Haarl. Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. StadsschouwburgAbonnementsvoorstelling, Tooneelgroep „Het Masker", „Groote Liefde' kwart over 8. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 10—5 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 6 tot en met 12 November waar genomen door P. Th. van Rijn. KI. Houtweg 15, C. Loomeijer en Zn., Zijl weg 34 en Schoter- boschapotheek, Soendaplein 28. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging hield j.l. Donderdagavond haar maandelijksche ledenvergadering in hotel „Royal". Nadat de notulen goedgekeurd waren en de voorzitter diverse mededeelingen gedaan had, hield M. J. G. van Dijkman een korte cau serie over het verkoopkwartiertje met als onder werk „Het verkoopgesprek". Een zeer aangenaam debat volgde hierop. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden zal gegeven worden op Zondag 12 December a.s. 2.20 Diversen; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 5.20 Parijs Radio; 6.20 London Regional; 7.20 Beromunster; 8.20 Di versen; 8.50 Lyon La Doua. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Di versen; 10.35 London Regional; 12.45 Droitwich; 1.20 London Regional; 4.20 Droitwich; 8.05 Lon don Regional; 8.50 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen; 7.00; 1. Le Roi de Musette; 2. Liondes Guitares; 3. Reine de Musette; 4. Au Luxembourg; 5. Bella Ra- gazzina; 6. Le.s* Triollets Indie; 7. Boeroeng Kaka; 8. Sari Kabinangkitan; 9. Ajoen ajoen; 10. Mina Bobo; 11. Extra Sari Kabinangkitan; 12. Ja Hoera Argentinië; 13. Tus ojos Negros; 14. Poema; 15. Tango Mio; 16, Tahiti; 17. Paris Noel; 18. Mi Madrid; 8.0012.00 Diversen. Programma I Hilversum I Programma II Hilversum II Programma III 8.30 Keulen; 9.20 Fransch Brussel; 10.50 Keulen; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Fransch Brussel; 2.35 Ned. Brussel; 3.20 Keu-, len; 5.20 Parijs Radio; 7.20 Pauze; 7.25 Weenen; 9.10 Fransch Brussel; 10.50 Berlijn. Programma IV; 8.30 Ned. Brussel; 9.50 Diver sen; 1.35 Droitwich; 2.20 Diversen; 2.40 Droit wich; 3.50 London Regional; 4.40 Droitwich; 5.20 London Regional; 5.50 Boedapest; 6.10 London Regional; 6.50 Droitwich; 7.35 Fransch Brussel; 7.50 Parijs Radio; 8.15 Droitwich; 9.05 Diversen; 9.25 Parijs P. P.; 10.05 Droitwich; 11.Boedapest; 11.25 Parijs Radio. Programma V: 8.30—12.00 Diversen. Programma I Hilversum I Programma II Hilversum II Programma III: 8.00 Keulen; 8.50 Parijs Radio; 9.40 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 11.05 Droitwich; 11.35 Keulen; 12.20 Ned. Brussel; Gisterenavond had in bovengenoemd café- restaurant de feestelijke uitreiking plaats van de prijzen, beschikbaar gesteld voor hen, die den besten naam voor het onder nieuwe direc tie gestelde café, aan het Plein 12, instuurden. Er waren vijf menschen, die ,,'t Heerenhek" gekozen hadden en aan ieder werd een en veloppe met f20.uitgereikt. Verder werden op dezen genoeglijken avond, opgevroolijkt door een puike damesband, nog zeer vele andere prijzen uitgereikt. Het reclame- advies-bureau Mohr te Amsterdam, met wiens medewerking de prijsvraag tot stand kwam, had een haas beschikbaar gesteld voor den- gene, die den naam café „Houtpoort" bedacht heeft. Door drukke parochieele werkzaamheden ge dwongen heeft Kap. J. F. M. de Sain zijn functie als Adviseur van T.Y.B.B. neer moeten leggen. In zijn plaats is door Z. H. Exc. Mgr. Hui- bers benoemd Kap. A. S. van Rijn. PHILIPS WAOIO KRUISSTRAAT 38 - TELEF V 1*609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. Zondag: Spreekuur bij den praeses 12.00— 12.30; 2.30 competitiewedstrijd DelftOranje- zwart; 4.30 verloofdencursus; 7.3010.30 gele genheid tot ontspanning. Maandag: 8 uur damclub T.E.P.; tooneelciub St. Genesius. Dinsdag: 9 uur Schola cantorium. Woensdag: 8.30 verplichte avond Vondelher denking. Donderdag; 8.15 Miva Concertzaal; 9 uur Schola cantorum. Vrijdag: 8 uur biljartclub Haarlem I; 9.30 Paladijnen. Zaterdag: 8 uur tafeltennis Oranje-Zwart. Zondag 7 Nov. a.s. zal om half vijf in 't Gezel- lenhuis voor het 2de jaar een verloofden cursus georganiseerd worden, waarbij de Gezel len en hun verloofden verwacht worden. Werd het vorig jaar het eerste gedeelte van de ency cliek „Casti connubii" behandeld, dit jaar zal het tweede gedeelte onderwerp van bespreking worden. Ook langs dezen weg zal getracht wor den, om aan onze katholieke jongeren de groote beteekenis en verantwoordelijke roeping van het H. Sacrament des Huwelijks kenbaar te maken, om zoodoende het Christelijk Huwelijk met zijn hooge, met zijn Goddelijke opvattingen ook onder het opluikend geslacht te bewaren. Blijft het christelijk huwelijk bewaard, dan blijft ook het christelijk leven bewaard. Alleen door een diep beleefd christendom zal de maatschappij gekerstend kunnen worden. Moge ook deze nieuwe poging weer rijke vruchten afwerpen der Toegankelijk voor een ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week De bibliotheken zijn geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagmiddags 34 uur (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdagmiddags 23.30 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavond v. 7J48'/2 u. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagmiddags 1.302.30 (voor kinderen), Dinsdagsavonds 89 uur, Vrijdagsavonds 7.308.^0 u. GEN. DE LA REYSTR. 17, Woensdagmiddags 3.305 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds v. 8'/29'/2 u. RIJKSSTRAATWEG 304, Woensdagmiddags 2.303.30 (voor kinderen), Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8—9 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5