F.UIbbfM Luchtbeschermingsdienst Show van gepluimde ijdelheid te Amsterdam «2**;S/ UejtüoHcie pjtifato VROOM DREESMANN ANGORA HOEDEN LilFffloiiifl 1897 TEEUWEiTS KOLENHANDEL 1937 V.ox>a «Stóefem. rooa Heydt ENGELSCHE HOE DE ORGANISATIE ZAL ZIJN 7000 HOENDERS ETC. NAAR DE APOLLOHAL LOU QUIST Mr. Vleeschhouwer ANTHONIESTRAAT 77-79 Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT yj ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 in diverse modekleuren 1075 BEVERWIJK Aan het luchtbeschermingsplan reeds een begin van uitvoering gegeven De opleiding Alarm! Opleiding begonnen Klokken luiden RIJKSSTRAATWEG 16 Pijnloos trekken inbegrepen HILLEGOM ZATERDAG 13 NOVEMBER A.S., NAMIDDAGS 3 EER. OFFIEIEELE HEROPENING van onze nieuwe modern geoutilleerde en geheel overdekte opslagplaats en tevens herdenking van ons 40-JARIC BESTAAN LISSE NOORDWIJK ZANDVOORT R. K. POLITIEBOND ANEGANG 44 Voor de eerste intern, tentoonstel ling van pluimvee en konijnen „Avicorni" Op 10-12 December Competitie Nederl. Dambond WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H.R.C. „Excelsior" 1ÓÖÓ iuii/tc WóIUh Jzicot dames {a\tóPtnen ch Diux, Pxeus vooc SERIE I. 350 WOLLEN TRICOT DAMES JAPONNEN, in diverse kleuren en modellen, prima afwerking en pasvorm '31 NÜ fc§) SERIE II. 250 ZUIVER WOLLEN TRICOT DEUX PlèCES en JAPONNEN, zeer vlotte, jeug dige modellen NU SERIE III 175 PRIMA WOLLEN TRICOT DAMES JAPONNEN en DEUX- PlèCES, ook in grote maten NU Zolan# de voeccaad steekt Verrast Uw kennissen en vrienden! Zendt hen een SPREKENDE BRIEF plm. 125 woor den op 'n onbreekbare gramofoonplaat25ct, Voice-Record spreekautomaat 5de Etage. OPGERICHT 1888 De gemeenteraad van Beverwijk heeft onlangs 'n crediet beschikbaar ten behoeve van de or ganisatie van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst. In de betrokken raadsvoordracht werd o.m. medegedeeld, dat een luchtbescher- mingsplan met bijbehoorende instructies, sa mengesteld overeenkomstig de door de regeering aangegeven richtlijnen, nagenoeg gereed is. De verschillende overheidsdiensten moeten zich thans gaan instellen op een eventueele samen werking overeenkomstig dit plan; hulpdiensten op vrijwilligen grondslag moeten worden inge richt en er dient 'n aanvang te worden gemaakt tnet de opleiding van het personeel, dat eventu eel in staat moét zijn, metterdaad op te treden en dat met zijn alsdan te verrichten taak ver trouwd moet worden gemaakt. Hieruit bleek dus, dat de organisatie van onzen plaatselijken luchtbeschermingsdienst voortgang vindt. Nu men bijna dagelijks herinnerd wordt aan de ernstige gevaren, welke ons in tijd van oorlog vanuit de lucht bedreigen, moet het ieder een interesseeren, wat er speciaal in onze eigen Plaats gedaan kan worden om ons in zulk een geval zooveel mogelijk te beschermen en de ge volgen te beperken. Wij hebben daarom te be voegde plaatse eens geïnformeerd naar den stand van zaken. De corpschef der gemeente-politie, inspecteur W. Ragut, die met de organisatie van den lucht beschermingsdienst is belast, was zoo bereidwil lig om ons over het luchtbeschermingsplan en de uitvoering daarvan eenfge nadere mededeelin- gen te doen. Voorop zij gesteld, dat de voorbereiding van den luchtbeschermingsdienst een veelomvattend Werk is.' De gegevens, welke inspecteur Ragut ons verstrekte, werden geput uit een zeer lijvig dossier, dat zich langzamerhand gevormd heeft en waarin thans een volledig plan ligt besloten, waaraan reeds een begin van uitvoering is ge- Teven. Zoo is men hier gereed met de uitwerking van een alarmsysteem, waarmede ingeval van nood de hulpdiensten en de bevolking tijdig kunnen Worden gewaarschuwd. Het bestaande brand- alarmeeringsapparaat kan zoodanig worden uit gebreid, dat daarmede alle personen, die bij de luchtbescherming een taak te vervullen hebben, kunnen worden gealarmeerd. In geval „lucht- gevaar dreigt", dus wanneer bij het hoofd van den dienst bericht is ontvangen, dat vijande lijke vliegtuigen in de- richting van Beverwijk koersen, rinkelen bij al deze personen de alarm- schellen, ten teeken dat zij zich zoo spoedig Hogelijk naar de hun aangewezen plaatsen moe ten begeven. Deze plaatsen voor eiken dienst verschillend, dus decentralisatie worden ten tijde van oorlog aangesloten op de radio-distri butie. Is er kans dat de naderende vliegtuigen blij kens bekomen informatiën over of langs Bever wijk vliegen, dan luiden op het sein „luchtge- vaar aanwezig", dat door de radio-distributie Wordt gegeven, tegelijkertijd de alarmschellen In de bedrijven, die over een stoomfluit of sirene beschikken, en de daarvoor aangewezen employé stelt die apparaten in werking zoodat, enkele seconden nadat het sein „luchtgevaar aanwezig" lh Beverwijk is ontvangen, de stoomfluiten en sirenes hun waarschuwend geloei laten hooren orn de bevolking van het komende gevaar te Verwittigen. Met een achttal bedrijven is hier omtrent een regeling getroffen; de instructies zijn gegeven en de personen aangewezen; de or ganisatie van dit onderdeel is dus geheel vol tooid. Bovendien wordt de bevolking nog gewaar schuwd door middel van de radio-distributie, Waarvan de vijfde lijn voor den luchtbescher mingsdienst wordt gereserveerd. Daartoe zal op het politiebureau of elders een microfoon worden opgesteld, waardoor ook de noodige instructies Worden gegeven. De plaatsen, waar de hulpdiensten zich verza melen, liggen gedecentraliseerd. Voor de over heidsdiensten vormen uit den aard der zaak de bedrijven enz. het verzamelpunt. Voor de overige hulpdiensten worden o.m. aangewezen het Roode Kryisziekenhuis, het Witte Kruis-badhuis en eon nader aan te wijzen schoollokaal, dat als noodziekenhuis kan worden ingericht. Al die Plaatsen zullen op de microfoon worden aange sloten, zoodat het mogelijk zal zijn den ver schillenden hulpdiensten onmiddellijk en tege lijkertijd mededeelingen en instructies te ver strekken. Nadat het alarm gegeven is, zal het de taak van politie en burgerwacht zijn om, voor 't ge val het gevaar des avonds of in den nacht dreigt, te controleeren, of de straatverlichting overal gedoofd is, of de particuliere verlichting onzicht baar gemaakt is en of de verkeerslichten op de voorgeschreven wijze zijn gemaskeerd. Voor dit doel is de gemeente verdeeld in drie wijken, die elk weer onderverdeeld zijn in vijf vakken. Met betrekking tot de straatverlichting vernamen wij, dat de directeur der lichtbedrijveh bezig is iets te vinden, dat het mogelijk maakt de ge- heele straatverlichting met een enkele manipu latie te dooven en weer te ontsteken. Zouden de vliegers er werkelijk toe overgaan hun verderfelijke lading over onze plaats uit te strooien dan is voor de hulpdiensten het oogen- blik aangebroken om daadwerkelijk op te treden. Zij hebben alle een speciale taak. Voor eiken hulpdienst liggen de instructies gereed en het zal nu zaak zijn om het personeel op te leiden en met zijn taak vertrouwd te maken. Het Roode Kruis, dat geheel in den Luchtbeschermings dienst is ingeschakeld, heeft de opleiding reeds ter hand genomen. Uit den aard der zaak zullen de hulpdiensten van het Roode Kruis, die in- tusschen reeds georganiseerd zijn, zich voor namelijk belasten met het transport en de ver pleging van gewonden en gaszieken. Valt er b.v. een scherfbom, dan trekt de Roode Kruisploeg er op uit, om de eventueele gewonden op te halen en naar het dichtsbijzijnde verplegingslokaal te brengen waar de binnen dienst, onder leiding van een dokter, de verzor ging op zich neemt. Is er een gasbom gevallen, dan komt de che mische dienst in actie, die nagaat met welk soort gas men te doen heeft. Is dat niet dadelijk vast te stellen, dan wordt snel een monster naar het laboratorium gezonden waar de binnendienst het gas definieert. Vervolgens gaat de gasploeg van het Roode Kruis, voorzien van bescher mende kleeding en maskers, er op uit om de getroffenen op te halen en m naar het Witte Kruisbadhuis te brengen. Onder leiding van een dokter worden de getroffenen daar verder be handeld. Voor het reinigen of vernietigen .van de besmette kleeding zullen wasscherijen wor den aangewezen. Wanneer het luchtgevaar geweken is, trekken de herstel- en ontsmettingsploegen er op uit, om eventueele ruïnes op te ruimen, wegen te herstellen en met gas besmette straten te rei nigen. In al deze gevallen zorgen politie en burger wacht zoo noodig voor de afzetting van de ge vaarlijke plaatsen. Tegen de uitwerking van een brandbom is weinig te doen. Alleen wanneer groote complexen dreigen te worden aangetast, treedt de brand weer handelend op. Tenslotte zal een ordonnance-dienst worden ingericht en hulpdiensten, die eventueele de fecten aan telefoon- en lichtleidingen zoo snel mogelijk kunnen herstellen. Het blijkt nu welk een omvangrijk werk de organisatie van een .luchtbeschermingsdienst meebrengt. Is het luchtgevaar eenmaal geweken, dan zal dat door het luiden der klokken worden ken baar gemaakt. Met kerken en instellingen, die over een klok beschikken, is daartoe reeds een regeling getroffen. Straks zal ook de bevolking zelf worden voor gelicht en vertrouwd moeten geraken met de gedachte, dat ieder geroepen zal zijn om het gevaar van lijf en goed dat uit de lucht kan dreigen, in zijn omgeving te beperken door maat regelen van zelfbescherming. Tot zoover de bijzonderheden over onzen plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Eigenlijk is het een trieste zaak, dat wij ons met zoo iets moeten bezig houden. Maar aan den anderen kant; wanneer geen maatregelen worden geno men, zou dat getuigen van gebrek1 aan verant woordelijkheidsgevoel tegenover de bevolking en de oorzaak kunnen zijn van bittere zelfverwijten, wanneer wij onverhoopt ooit door' de ramp van een luchtaanval zouden worden getroffen. R. K. Kiesvereeniging. In de ledenverga dering van de R. K. Kiesvereeniging van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad werden de aftredende bestuursleden, de heeren F. J. J. Moerel en J. Baltus, herkozen. In de plaats van den heer H. Boumans, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Heeremans. De heeren J. Ettema en J. Poelman werden aangewezen als afgevaardigden naar den kies kring Haarlem en den Statenkieskring Velsen. R.K. Vereeniging E.H.B.O. Voor het di ploma E.H.B.O. slaagden de dames: S. v. Hens- bergen, R. v. Hensbergen, C, Kuil, C. de Ruijter, Tr. Scheerman, J. Tervoort, J. de Vries, N. de Wit, C. Willemse, C. Zoutman en v. Zutphen, en de heeren: P. Haazevoet, A. Kooien, C. Ko ning, A. Poncin, J. de Vries, A. Weterings, B. B. de Wit en G. B. v. Zutphen. HAARLEM-N. TELEF 16726 Tegen onze bekende lage tarieven (Met garantie) BESLIST PIJNLOUZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 u., Zaterd. 912 u. Avondspreekuren Dinsd. Woensd en Donderd v 79 u e) I Concordia. Zondagmiddag speelt de R. K. Sportvereeniging „Concordia" (le elftal) den zesden competitiewedstrijd en wel tegen Sint Bernardus te Hazerswoude. St. Bernardus is een der sterkste elftallen uit de afdeeling van deze competitie, zoodat het a.s. Zondag een spannende strijd zal worden op het terrein aan de Burg. Pontstraat, daar ook Concordia haar best zal doen om de puntjes te Hillegom te houden. Concordia heeft van de 5 gespeelde wedstrijden er 3 gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 1 verloren. Concordia 2 gaat naar TYBB. Wij vertrou wen, dat Zondag a.s. vele katholieke suppor ters onze jongens door hun belangstelling zul len aanmoedigen. De St. Martinus-pastorie niet verkocht. Van volkomen bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht in ons blad van gis teren, waarin vermeld werd, dat de pastorie der St. Martinuskerk zou zijn verkocht, onjuist is. Wij betreuren deze vergissing. Tentoonstelling. De Hillegomsche Pluim- veevereeniging houdt op 12, 13 en 14 dezer in Zomerzorg een tentoonstelling. Door den Edel- achtbaren heer burgemeester is 'n eereprijs be schikbaar gesteld; meerdere ingezetenen schon ken ook prijzen. Het laat zich aanzien, dat een kerncollectie hoenders, konijnen en postduiven geëxposeerd zal worden. Groote Kinderoperette Onder leiding van mej. Rie Kruydenberg zal op Zondag 14 dezer, in de concertzaal van hotel „Flora", worde: opgevoerd: „Als de kinderen slapen" v. Brands Buys, gevolgd door de groote operette „De drie Kabouters" van Hendrika van Tusschenbroek Op Woensdag 17 dezer groot matinée. Gaarne wekken wij op dit sublieme spel te gaan zien het zal overweldigend mooi zijn! Onderwijs Tot tijdelijk onderwijzer aan de Boaz-sehool alhier is benoemd de heer J. Boers ma te Den Haag. Geslaagd Onze plaatsgenoote, mej. C. M Schoen, slaagde voor het diploma stenografie systeem Groote. Fostzegelautomaten Door B. en W. is aa. het Hoofdbestuur der Posterijen vergunnin verleend tot het plaatsen van postzegelautoma ten. Zij zullen geplaatst worden in de nabijhei; van de brievenbus, dus niet in de Hoofdstraat Het komt ons voor, dat van deze gelegenhei een zeer druk gebruik zal worden gemaakt. Versiering Kanaalstraat. In de vergade ring, welke het Kanaalstraatcomité Vrijdag avond belegde in de Kleine Vereeniging, deelde de voorzitter, A. J. v. Zeist, allereerst mede .dat r nog voor pl.m. 100.aan vërsieringsmate- ■iaal van de feestelijkheden in Januari was vergebleven. Vervolgens bracht hij ter kennis ier vergaderden, dat het comité in zijn geheel .ftrad en verwachtte, dat anderen nu zijn taak wilden overnemen. Ondanks de groote waardeering, waarvan de .anwezigen blijk gaven en ondanks den sterken aandrang, dien zij op het comité uitoefenden om aan te blijven, handhaafde dit zijn besluit, zoodat tot het kiezen van een nieuw comité werd overgegaan. Als voorloopig comité werden nu gekozen de heeren J. de Vos, P. O. Revet, C. v. d. Eist, Th. Jansen, W. Boot en J. P. Raaphorst. Het ligt in de bedoeling van het comité de Kanaalstraat, Lisse's voornaamste winkelstraat, bij de komende feesten van een pittige versie ring te voorzien. Over den aard der versiering kon echter nog geen beslissing worden genomen. Uitzending naar Steenwijk stopgezet Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de Mi. nister van Sociale Zaken, na ampele overwe ging besloten heeft, voorloopig van verdere uit zending van werkloozen naar de werkverschaf fing te Steenwijk af te zien. Onze werkloozen zullen dus voorloopig niet meer naar Bteen- Wijk behoeven te worden gezonden. Bijz. Vrijw. Landstorm. Op 30 November a.s. hoopt de afd. Noordwijk van den B.V.L. een groote propaganda-vergadering te houden in Hotel Royal, waar de nieuwe Landstormfilm „Je Maintiendrai" vertoond zal worden. De schietoefeningen van dezen winter zullen weder beginnen op Vrijdag 19 November a.s. en vervolgens op de Vrijdagen 26 Nov., 3, 10 en 17 December, terwijl we in 1938 weder beginnen op Vrijdag 14 Januari, en dan iederen Vrijdag tot 20 Maart. In dezen winter is er voor iedere klasse een wisselbeker beschikbaar voor het hoogste gemid delde met een minumum van 10 schietbeurten, terwijl er voor iedere klasse ook ,een wissel- medaillé beschikbaar is voor het hoogst gemid delde van iederen avond. Beker of medaille wordt het eigendom van hem, die driemaal achter elkaar of 5 maal in het geheel het hoogst gemiddelde behaald heeft. Het gouden echtpaar gehuldigd Het echt paar Jacob Paap en Neeltje Paap-Koper, dat vandaag zijn gouden huwelijksfeest viert werd gisteravond na een uitvoering van De Schakel voor de ouden van dagen en werkloo zen gehuldigd. Toen de klok het middernachte lijk uur aankondigde in gebouw Monopole, werd hét bruidslied uit „Lohengrin' gespeeld, waarna het bruidspaar midden naar de zaal werd ge leid. De heer Hildering sprak de krasse oudjes hartelijk toe en bood hun een bouquet bloemen aan alsmede aan de bruid een flesch eau de cologne 'en aan den bruidegom een kistje sigaren. Mevr. Dinnewet, die als opoe in „Opoe" optrad, overhandigde het paar een fraai bouquet bloe men, terwijl Leentje Keur een gedicht opzegde. Ten slotte gaf de heer G. Kiefer namens de directie van Monopole nogmaals bloemen en „Twie kertjes voor de revue". Woensdag vierde de Ned. R. K. Politiebond St. Michael, afd. Kennemerland, zijn jaarlijksch patroonsfeest. De dag werd begonnen met een H. Mis, opgedragen door den geest, adviseur der afdeeling, dr. Holthuizen, in de kapel van het St. Joseph-rustoord te Beverwijk. Het altaar was voor deze gelegenheid door de eerw. zusters op feestelijke wijze versierd. De gezangen wer den op verdienstelijke wijze uitgevoerd door het zangkoor onder leiding van den heer L. Ter voort. Na deze plechtigheid vereenigden de le den zich met hun dames aan een gemeenschap pelijk ontbijt. Des avonds werd een feest- en propaganda-vergadering gehouden in de groote zaal van hotel „De Prins" te Velsen. Deze zaal was geheel met belangstellenden ge vuld, toen de voorzitter de heer J. J. Hugtenburg zijn openingsrede uitsprak. Vervolgens droeg spr. de verdere leiding van den avond over aan den humorist Jac. Funny die met de „Rhythm Kiddies" Band de aanwe zigen geruimen tijd aangenaam bezig hield. Toen het uur van scheiden was aangebroken, kon de voorzitter met recht spreken van een zeer geslaagden dag. De speciaalzaak in broeken Hoenders van elke pluimage, fazan ten, pauwen en kalkoenen, ganzen, eenden en duiven, zij strijken hun veeren en pluimen op voor een groote gebeurtenis in December a.s.: de massale show van het puikje van Neerlands sportpluimvee in de Apollohal te Amsterdam. En met hen zullen konijnen, Guineesche big getjes en kleurmuizen de groote reis naar de hoofdstad ondernemen om er te pralen en te pronken met schoonheid en zuiverheid van ras. Op 10, II en 12 December a.s. organiseeren de samenwerkende Kon. Ned. Vereeniging „Avicul- tura" en de Utrechtsche Vereeniging tot Ver edeling van Pluimgedierte „Ornithophilia", de eerste internationale tentoonstelling van pluim vee en konijnen onder den naam „Avicorni". In korten tijd is Pluimvee-Nederland voor deze grootsche show gemobiliseerd Vrijwel'alle groote „Speciaal-clubs" verleenen hun medewerking, zooals de Nederlandsche Hoenderclub, de Wyandotteclub, de Dwerghoen- derfokkersvereeniging, de Hollandsche Kropper- club, de Holl. Kopperclub en de Meeuwenclub. Totaal worden 7000 dieren verwacht; zij zullen in de Apollohal een concert ten beste geven, zooals Amsterdam nog nimmer heeft beleefd. En terwijl het nederig „nutpluim- vee" zijn plicht doet door eieren te leggen of zijn lijn in overeenstemming te brengen met de eischen van soep- of braadpan, zul len de trotsche Wyandotten strijden om de hoogste eer, tot vreugde van hun bezitters en ter oprechte verheugenis van het publiek. Een geweldige lijst van eereprijzen wacht den deelnemers, daar men steun mocht ontvangen van het Koninklijk Huis H.M. schonk deze tentoonstelling Haar Hooge Bescherming van tal van autoriteiten en particulieren. Het eere-voorzitterschap van „Avicorni" werd aan vaard door Minister Steenberghe, mr. dr. A, baron Röell, commissaris der Koningin in Noord- Holland en dr. W. de Vlugt, burgemeester var. Amsterdam. Het bestuur wordt gepresideerd door G. J. A. A. baron van Heemstra, terwijl als secretaris voor propaganda fungeert de heer J. B. W. A. Giesbers. Het bureau der V.V.V. ver leende zijn medewerking door twee étalages ter beschikking te stellen ter opwekking van de be langstelling van het publiek De expositie is ook daarom belangrijk, wijl zij voor het eerst sinds tal van jaren haar internationaal karakter heeft gekregen door inzendingen uit Engeland, Duitschland. Bel gië en Frankrijk. Tevens hoopt men door het welslagen van deze grootsch opgezette show de mogelijkheid te scheppen, tot een West- Europeesche tentoonstelling. Nu het Chrys- tal Palace te Londen, dat steeds deze éer ge noot, is afgebrand, zou wellicht de Amster- damsche Apollohal deze traditie kunnen voortzetten. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat tij dens de tentoonstelling een speldjescollecoe wordt gehouden voor de getroffen pluimveehou ders van Landsmeer, te wier behoeve door de pluimveevereenigingen reeds zooveel is gedaan. Voor de derde klasse competitie van den Ned. Dambond (district Noord-Holland) speelde te Haarlem de Damvereeniging „D.O.S." 1 tegen de Damclub „T.O.P." 1 uit Velsen. D.O.S. won met 200. A.s. Zondag om 10 uur vertrek van het Hout plein. voor het rijden van een trainingsrit. De vergaderingen worden wederom 's Maan dagsavonds gehouden om 8.30 uur in de boven zaal van Café Bruggink. Koningstraat 54. Aller komst dringend gewenscht. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag haar tweeden competitiewedstrijd voor A, C en Junioren over een afstand van 25 K.M. De veteranen rijden hun laatsten competitie- rit over 12 ts K.M.; bijeenkomst 9.30 uur, ver trek 9.45 uur. Zij waren pas in de stad komen wonen, En wisten in Haarlem heg noch steg; Maar dit hadden zij al spoedig vernomen, Voor vleesch kan je het best bij LOU QUIST terecht! TELEFOON 15795 HAARLEM J<peS~-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7