Duitsch koloniaal vraagstuk op den voorgrond WILTZ\NGK W,- JOOST VAN DEN VONDEL 17 N OVE MB KR *%15Ö7 #HHJ937# PUROL K, STAPPEN VAN HITLER EN MUSSOLINI 3 DE MACHT DER PERS t Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT De wijzen waarop nog onbekend W eldadigheidszegels voor het kind Uitgifte 1937/1938 naar een schilderij van Frans Hals DE VLEESCHPRIJZEN Geen algemeene verlaging te verwachten RONDOM EEN BOETE OPLEGGING Mag de huisbrandcommissie dat doen? VREDESSLUITZEGELS KUNSTZIJDE-F ABRICAGE De Nijma in het ongelijk gesteld VLIEGVELD BIJ OVERSCHIE Onderhandelingen tusschen Den Haag en Rotterdam Gagementen en pensioen West- Indische militairen Technische Hoogeschool Vreemd sterfgeval te Huizen Moeder van vier kinderen in een regenput gevonden Vetwormpjes en pukkels DRINKWATERSCHAARSCHTE OP URK Meermalen wordt pompwater gebruikt ONGELUKKIGE VAL Kindje overleden Suriname's koffie cultuur De schrikbarende prijsdaling beteekent den ondergang ELECTRICITEITS- VOORZIENING Vereeniging van Nederlandsche gemeenten adresseert FIETSER DOODELIJK GEWOND Door een auto gegrepen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Intrekking restitutieregeling bij den uitvoer van zalm Academische examens R.K. Bond voor groote gezinnen adresseert De doelbewuste gezinspolitiek van het Kabinet met instemming begroet VERKEERSONDERWIJS OP SCHOOL In het leerplan te 's Gravenhage opgenomen Lezing over dr. Ariëns St. Radboudstichting Zuster Odulpha t Geen audiëntie Het Duitsche Koloniale vraagstuk blijft een moeilijk geval. Het heeft vele kan ten: politieke, economische en van pres tige. Vooral de laatste is van gewicht. Op de goed bedoelde plannen, Duitschland een groot gebied in Afrika aan te bieden, zal Hitier nooit ingaan. Hij wil de oude Duitsche koloniën te rug, die het Verdrag van Versailles, dat door hem op de vitaalste punten reeds werd ver scheurd, Duitschland ontnam. Het valt ook niet te ontkennen, dat Duitschlands eisch in zekere mate politiek is gerechtvaardigd. Deze recht vaardiging ligt in de geschiedenis van het ont nemen der koloniën aan het Rijk. Voordat in November 1918 Duitschland den wapenstilstand teekende, had het de toezegging gekregen, dat zijn koloniën niet zouden worden weggenomen. Dit gebeurde, zooals men weet, toch. Het ge zochte motief was, dat Duitschland niet in staat was en ook niet waardig was, Koloniën te beheeren. De Duitsche Koloniën werden man- daatsgebieden van den Volkenbond en in be stuur gegeven aan Engeland, Frankrijk en Bel gië voor wat betreft de territoria in Afrika en aan Japan voor wat betreft de eilanden in den Stillen Oceaan. Dit laatste land had zijn man daat terug moeten geven, toen het uit den Vol kenbond trad. Het heeft dit niet gedaan. En niemand had natuurlijk lust, het daartoe te dwingen. Tegen de mandaatsbepalingen in heeft het van de vroegere Duitsche Pacific- eilandjes sterk bevestigde vlootsteunpunten ge maakt, die in een oorlog met Amerika belang rijke diensten zullen kunnen verrichten. Van een teruggave der eilandjes aan vriend Duitsch land hoort de wereld niets. Het schijnt, dat Duitschland, toen het zijn anti-Komintern-ac- coord met Japan sloot, op deze teruggave heeft i.verzichtet" en practisch alleen nog staat op teruggave zijner vroegere gebieden in Afri ka en waarschijnlijk ook van zijn deel van Nieuw-Guinea, dat door Australië wordt be heerd. De vraag is nu maar, welken stap zal Duitschland doen, om zijn koloniaal ge bied terug te krijgen? Het wreekt zich thans geducht, dat Duitschland indertijd on doordacht uit den Volkenbond is getreden. Want de zaak moet allereerst aanhangig ge maakt worden bij het Geneefsch instituut. Daar helpt geen lieve moeder aan. Het in Duitsch land zoo gesmade instituut moet er aan te pas komen. Dit is een der redenen, waarom Duitschland zich zoo eng heeft verbonden met Italië. Italië is, ook ai houdt het zich, totdat de verovering van Abessinië officieel wordt erkend, buitenaf, lid van den Volkenbond gebleven en aanvaardt als zoodanig nog artikel XXII van het Volken bondstatuut, waarbij de mandatenkwestie wordt geregeld. Italië is echter, zooals uit de bekende redevoering van Mussolini blijkt, thans over tuigd, dat Duitschland zijn Afrikaansche kolo niën moet terug hebben. Het ligt dus voor de hand, dat Italië zijn vroegere onderteekening zal terugtrekken. Het zal dan, als niet alles be driegt, bij den Volkenbond een motie of iets dergelijks indienen, om artikel XXII af te schaffen of althans te wijzigen. Tegelijkertijd zal dan Duitschland op eep wijze, die negeeren onmogelijk maakt hoe dit gebeuren zal, is het geheim van de Duitsche regeering aan de mandaatsmogendheden doen weten, dat het artikel 119 van het Verdrag van Versailles opzegt. Dit artikel luidt: Duitschland ziet ter- gunste van de geallieerde en geassocieerde mo gendheden af van al zijn rechten en aanspra ken ten opzichte van zijn overzeesche bezittin gen". Het zal deze opzegging motiveeren door er op te w'ijzen, dat onderteekening van dit artikel indertijd werd afgedwongen. Deze twee acties van Italië en Duitschland zullen het pro bleem in zijn geheel op den diplomatieken voor grond schuiven, waarvan het niet meer zal ver dwijnen, voordat het op de een of andere wijze is opgelost. Hoe Duitschland de kwestie plech tig aan de orde zal stellen van de openbaarheid der wereld, is, zooals reeds gezegd, nog niet bekend. De geruchten willen niet verstommen, dat dit geschieden zal door een rede van Hitier in den Rijksdag. Mocht dit gebeuren, dan zal deze rede echter niets anders beteekenen, zoo als ergens gevat wordt opgemerkt, dan de pro pagandistische ondersteuning der twee boven geschetste Italiaansche en Duitsche diploma tieke acties. Méér kan op het moment van het geval niet worden gezegd, of men moet aan het fantaseeren slaan. Hoever de fantasie van som migen gaat, blijkt wel daaruit, dat men aan Duitschland het voornemen toeschrijft, ter on dersteuning van zijn diplomatieken stap eenige vlooteenheden te laten demonstreeren aan de kusten der Afrikaansche mandaatsgebieden. Wellicht hooren wij spoedig meer over de wijze, waarop Duitschland denkt op te treden, wan neer namelijk Hitler's speciale ambassadeur Von Ribbentrop, die op het moment te Rome be sprekingen voert, naar Duitschland zal zijn te ruggekeerd. Van 1 December tot en met 5 Januari 1938 bullen op de postkantoren wederom weldadig heidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waar van de netto-opbrengst boven de frankeer- Waarde ten bate komt van het bescherming- eh hulpbehoevende kind. De zegels worden uitgegeven met een fran- keerwaarde van rcsp. IA, 3, 4, 5, en 12 A cent en een verkoopprijs van 3, 5, 6, 8, en 16 cent. Ditmaal is de voorstelling der zegels een kin derkopje, ontleend aén een schilderij van Fl'ans Hals, naar aanleiding van de dit jaar gehouden tentoonstelling van den grooten hieester, wiens eeuwig-jonge kunst daar zoo verrassend in al haar volheid tot het Nederland sche volk heeft gesproken. Meester der vitali teit wist hij ook het kindergelaat te schilderen, z°ó, dat al het bekoorlijke en opwekkende van de jonge levenskracht tot uitdrukking komt. Een zijner schilderijen, op die tentoonstelling te zien, was daarom als aangewezen voor hoofd motief der kinderzegels van dit jaar. De schil dering van het kopje voor het zegel werd uit gevoerd door den kunstschilder Pijke Koch, het lettergedeelte is van de hand van den schrift kunstenaar J. van Krimpen. De kleur der zegels is resp.: donkergrijs, licht zoen, roodbruin, donkergroen en blauw. De af beelding is voor alle waarden dezelfde. De zegels Zijn vervaardigd in rotogravure. De afmeting Van het beeldvlak is 18 x 26 mm. De geldigheidsduur voor frankeering loopt tot eh met 31 December 1942. Het bureau van den Nederlandschen Slagers- bond te Utrecht schrijft ons: De afschaffing van de 5 procent crisisheffing rundvleesch per 1 November j.l. is door de jagers met groots voldoening vernomen. Vijf laar lang ging het slagersbedrijf onder crisis- lasten gebukt en buiten de heffing op gesmolten Vet is aldus door de slagers aan crisisheffingen °P vleesch niet minder dan 74 millioen gulden opgebracht, ten bate van het Landbouwcrisis fonds, hetwelk ongeveer ƒ7000 is per slagersbe- clrUfeen groot bedrag voor een gemiddeld klein middenstandsbedrijf, hetwelk niet in staat bleek deze lasten op den consument te verhalen, door scherpe concurrentie en sterk slinkend debiet. Het slagersbedrijf komt nu weer wat op adem en algemeen zou direct gevolg gegeven zijn aan öen wensch van minister Steenberghe om de vleeschprijzen evenveel te verlagen, als de af schaffing der 5 procent crisisheffing den kost erijs ontlast, dit is 45 cent per k.g., ware er 8een remmende factor Voortvarende plaatselijke slagersvereenigingen hebben reeds op 1 November tot deze prijsver- laging besloten. Andere, die later bijeen kwa men, zaten met de moeilijkheid, dat de slacht- Veemarkten van Maandag en Dinsdag j.l. een Vrij sterke stijging der veeprijzen lieten zien. Wat reeds door velen was voorzien en door de Afgevaardigden der beide bondsbesturen op 22 Zaken ook als hun oordeel was gegeven, n.l. dat als gevolg van het heerschen van mond- en klauwzeer en teeltbeperking een stijging der slachtveeprijzen was te verwachten, voltrok zich reeds deze week. De hoogere inzet van Dinsdag heeft zich n.l. Woensdag te Ben Bosch, Don derdag te Zutphen en Vrijdag 5 November op de markten te Leeuwarden, Zwolle en Leiden ge handhaafd en zich in niet mindere mate bij den kalverenhandel doen openbaren. Waar de inkoop van rundvee deze week 4 a 5 cent per k.g. steeg, is het voor de slagers al heel moeilijk geworden, op grond van de afschaffing der crisisheffing. De slagers, die den prijs ver laagden, zullen bij handhaving der huidigs hoo gere slachtvee-prijzen spoedig de vleeschprijzen moeten opslaan; vooral voor kalfsvleesch klemt dit stérk. De slagers, die deze week de prijzen nog niet hebben verlaagd, doen evenwel toch de afschaf fing der crisisheffing ten bate komen van den consument, want de inkoop zou bij niet-afschaf- fing der heffing tot opslag der vleeschprijzen hebben genoopt. Mocht de slachtveemarkt weer op lager niveau komen wat niet te verwachten en voor den veehouder, die veel verloor door het mond- en klauwzeer, ook niet wenschelijk is dan zullen de slagers zeker op grond van lageren inkoop en afschaffing der crisisheffing de vleeschprij zen algemeen verlagen. Momenteel is de marktpositie zóó, dat de con sument, ondanks de goede bedoeling van den minister van Economische Zaken en den goeden wil van de slagers, geen algemeene verlaging dei- rund- en kalfsvleeschprijzen mag verwachten. Het Soc.-dem. Tweede Kamerlid Drop heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Waterstaat gevraagd, of het hun bekend is, dat de huisbrandcommissie, ingesteld door de z.g. Kolenconventie, aan de Coöperatieve Kolen- vereeniging D. E. L„ te Vlissingen, een boete van f 1600 heeft opgelegd omdat deze coöpe ratie naar de meening van de huisbrandcom missie bij de vermelding van de onder goed keuring der huisbrandcommissie vastgestelde detailprijzen ook mededeelde, wat de werkelijk berekende prijzen zouden kunnen zijn. Willen de ministers mededeelen, of naar hun oordeel de huisbrandcommissie tot het opleg gen van vermelde boete bevoegdheid bezit, al dus vrager, en zijn zij niet van oordeel, dat boeteoplegging en toepassing van andere mid delen om tot naleving van Senzijdig vastge stelde regelen te dwingen, geen rechtskracht kunnen hebben? October aan het departement van Economische 100325), De commissie van moeders en opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede verspreidt een nieuwe circulaire voor haar jaarlijkschen Novemberverkoop van de inter nationale vredessluitzegels; „Pax in me- moriam". De opbrengst van de zegels zal evenals vo rige jaren uitsluitend worden besteed aan „vredesopvoeding" en wel geheel in harmonie met de Volkenbondsgedachte. Hoofddepot voor den verkoop der sluitzegels: mevr. Romeyn, Nassau Zuilensteinstraat 2. Den Haag, bvj wie ze a 25 cent per pakje van 20 te bestellen zijn, liefst per giro (giro-nr. Ï<VHJ !wt vrolytl votfelkyti Ost tn Jen boomgaen :ati Hoe hcctlyek Nitxkt <lc zonnesdiy» V«* rv> kdom en van selwt! Hen ruischt de koelie in eivkenhout En versch gcspmri-ti lol! flöe strfiflt de Kxcrbtoem ah «out! Wat heelt de wlUïaitg «nH Wat is een dief ïyn vryhoit weert! Wat «1st het acn ayn' tvens.il. Tenvjjl tie yreck ;yn ptsvjeii spnert! O slaef, o arinv «icnxcti! Waet groeien e.ieketi t Amsterdam - O kommeraccke beurs. Dacr noit genoegen binnen qttaro! Wat mist die plaets al geuts! ogels vliegen, tt.irtn gedost. Gerust van taek in tack. |)e hemel schaft ons dranck en kosi. Dé hemel is ons daek Wij raeien noch wy raapten met Wij tecten op den boet. Als 't koren tn zyn aiicn schiet Bestelt a! 't lant ons vofr. Wi) mmnnn eondrr hnct cn nyt, £n dansset» om tie bruit: Ons bruiloft bint ziet» aen geen tyr, Zn duurt ons leven uk. Wie nu een vogel worden wij, Die treeke pluimen aen, Veirny de statli. en swaeigescbil. p.n kicze een ruimer haen. Vondel voor de jeugd! De rijmprent, uitgegeven door de Wereldbibliotheek, op initiatief van het Nationale Vondelcomité, welke het gemeentebestuur van Amsten dam in 50.000 exemplaren op 17 November a.s., op de scholen zal doen uitreiken. Zooals destijds werd medegedeeld was door de Nijma hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den president van de rechtbank te Arnhem van 17 Februari 1937, waarbij aan de Nijma werd verboden om ten aanzien van gematteerde kunstzijdegarens de werkwijze toe te passen, omschreven in 't aan de N.K.I. toe- behoorende Nederlandsch octrooi 37773, en de Nijma werd veroordeeld tot betaling van een dwangsom van 1.per K.G. aldus gematteer de kunstzijdedraad, indien zij met de verboden handeling mocht doorgaan. In het genoemde octrooi 37773, dat door de N.K.I. tezamen met de A.K.U. wordt geëxploi teerd, is vervat de uitvinding van den Ameri kaan Singmester betreffende de vervaardiging van gematteerde kunstzijde, door toevoeging van titaan-dioxyde-pigment. Dit octrooi is of wordt in de meeste kunstzij de-produceerende landen fel omstreden, hetgeen niet valt te ver wonderen, indien men bedenkt dat de zoozeel gezochte diepmatte kunstzijde over de geheele wereld wordt vervaardigd met toepassing van het titaan-dioxyde-pigment. Na uitvoerige pleidooien, waarin voor de N.K.I. optrad mr. L. J. van der Valk te Breda, en voor de Nijma mr. A. F. Visser van IJsen- doorn te Den Haag, is thans door het gerechts hof te Arnhem arrest gewezen, waarbij de Nij ma ten opzichte van alle door haar tegen het vonnis in kort geding geformuleerde grieven in het ongelijk werd gesteld, en dit vonnis werd bevestigd, met dien verstande, dat het verbod aan de Nijma opnieuw werd geformuleerd, door namelijk te verbieden de werkwijze, waarbij titaan-dioxyde-pigment vóór de verspinning aan de spinstof wordt toegevoegd, totdat bij eindvonnis door den bevoegden rechter over de rechten van partijen zal zijn beslist. De dwang som van ƒ1.per K.G. op overtreding van het verbod werd eveneens gehandhaafd. In de memorie van antwoord betreffende de Haagsche gemeente-begrooting merken B. en W. op, dat thans de tijd voor belastingverlaging nog niet is gekomen, aangezien de begrooting nog een veel te onzeker beeld vertoont. Op grond hiervan moeten ook maatregelen tot incidenteele verlaging van speciale lasten voor het café- en restaurantbedrijf nog achter wege blijven. B. en W. verwachten in den aanvang van 1938 het voorontwerp voor het nieuwe stadhuis. Krachtig zal worden opgetreden tegen de groote baldadigheid van de hedendaagsche jeugo" en tegen het door motorrijtuigen veroorzaakte lawaai. Verder is in overweging een voorstel, waarbij het rooken in groote magazijnen wordt verboden. Omtrent de tot stand koming van een vlieg veld bij Overschie zijn met Rotterdam onder handelingen loopende, terwijl aangenomen kan worden, dat de ulannen betreffende een ge meenschappelijk vliegveld bij Delft en in ver band hiermede de verplichtingen van Den Haag ten aanzien van het vliegveld Waalhaven ver vallen zijn. Het denkbeeld van opneming van „Ypenburg" in het vliegverkeer zal intusschen worden overwogen. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit van 19 October. 1937 tot gelijkstelling van de voor 1920 aan de militairen van de voor malige landmacht in West-Indië verleende gage menten en pensioenen op den voet van de voor de militairen van het Koninklijk Nederlandsch- Tndische Leger geldende regeling, opgenomen in Indisch Staatsblad 1937, no. 443. DELFT. Candidaatsexamen voor electro- technisch ingenieur: A. de Haas en E. Kroeze. Ingenieursexamen voor electrotechnisch in- enieur: D. A. van den Berg, S. A. Bartstra, P. H. Boukema, O. L. Donker, A. T. Potjer, J. N. Vos, J. J. de Wijs en L. C. Zonneveld. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons: In onze dagen is de pers een der 4 grootste machtsmiddelen; zij kan zoowel de weldadigste als de nood- lottigste invloeden hebben op het welzijn van de Kerk. Al deedt ge niets meer dan de goede pers verspreiden, 4 dan zou dit reeds een heilig werk zijn. PIUS XI 4 TYYYYYYYTYYYYYYYYYTYYTYYYYYYYY Woensdagochtend te ongeveer zeven uur mis ten te Huizen de vier kinderen van de weduwe S. hun moeder. Zij waarschuwden hun tante, die in het huis er naast woont; onderwijl hoor de men gekreun en men kwam, volgens de Te legraaf, tot de ontzettende ontdekking, dat de vrouw des huizes in een regenput lag, waarvan het deksel dicht was. De vrouw was stervende en het is niet meer gelukt de levensgeesten op te wekken. De ca. 40-jarige weduwe stond als een flinke en opgewekte vrouw bekend. Het eerste onder zoek van de doctoren wees uit, dat hier geen moord in het spel was. Middelerwijl zijn echter eenige gegevens aan het licht gekomen, die den burgemeester, als hulpofficier van Justitie, aanleiding gegeven hebben om een nader on derzoek te gelasten. Een getrouwde zwager van de vrouw, die toeziende voogd van haar kin deren is en die regelmatig haar huis bezocht en zich met de kruidenierszaak, welke zij sinds den dood van haar man drijft, bemoeide, deelde haar dezer dagen mede, dat hij met een Duit sche vrouw in het huwelijk zou treden. Thans zijn er, zooals gezegd, aanwijzingen, die een na der onderzoek zeer wettigen. De zwager heeft geen gunstig verleden. Hij blijkt de Duitsche vrouw niet gezegd t hebben, dat hij nog gehuwd is. De patroon te Haarlem, bij wie de vrouw in betrekking is ge weest, heeft zich ter zake tot de Justitie ge wend. ontsieren het gelaat. Purol doet ze verdwijnen en maaktde huid zuiver en gezond In doozen 30-60 ct. Bij Apoth. en Drog. IMIJNHARDT Aangezien het op Urk al in maanden niet of weinig geregend heeft, heerscht daar thans een groote behoefte aan drinkwater. De kwali teit van het leidingwater is van dien aard, dat het onmogelijk als drinkwater kan dienen. Wan neer er niet spoedig verandering ten goede komt, zal er op het eiland een onhoudbare toe stand ontstaan. Het drinkwater is er al zoo ge ring, dat hiervoor reeds meermalen pompwater gebruikt wordt. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intreden, zal Urk binnen enkele dagen geheel en al zonder drinkwater zijn. Het ruim elf maanden oud zijnde kindje J. van der Heyden is in de ouderlijke woning aan de Tanne Bouwensstraat te Rotterdam, van een stoel gevallen en zoo ongelukkig terecht geko men, dat het korten tijd later aan de gevolgen .van den val is overleden. PARAMARIBO, 5 November (Aneta) Naar Aneta's correspondent verneemt, betee kent de schrikbarende daling van den koffie prijs den ondergang van de Surinaamsche koffiecultuur. Zelfs jMt afplukken en verwerken van de rijpe koffie is niet meer loonend. Men hoopt thans, dat de bacoven-cultuur krachtig zal worden aangepakt. Het bericht uit Paramaribo, dat de schrik barende daling van den koffieprijs den on dergang van de Surinaamsche koffiecultuur be teekent, was voor ons aanleiding nadere inlich tingen in te winnen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de koffiecultuur in Suriname al vele jaren noodlijdend is. De Surinaamsche koffie, de z.g. Liberia-koffie, had steeds een zeer beperkt afzetgebied, in tegenstelling met het Brazili- aansche product (Santos-koffie) en de Neder- landsch-Indiche koffie (Robusta-koffie). Alleen Scandinavië, Italië en Portugal konden tot het afzetgebied van de Liberiakoffie gerekend wor den. De Surinaamsche koffie is zeer sterk en haar smaak wijkt af van de beide andere soorten. In den loop der laatste jaren is het beperkte afzetgebied van de Surinaamsche koffie vrijwel verloren gegaan, ook omdat Noorwegen, het be langrijkste afnemend land, een overeenkomst met Brazilië sloot, waardoor Noorwegen zijn grenzen voor de Santos-koffie openstelde in ruimere mate dan voorheen het geval was. In Suriname werd getracht met hulp van re- geeringswege de koffiecultuur te helpen. Zoo werd opgericht de „koffie-centrale", een lichaam dat, in samenwerking met de particu lieren en gesteund door de regeering, probeerde te redden wat er te redden viel. Mede dank zij dien steun ging het den laat- sten tijd iets beter met de koffiecultuur in Su riname. Bezuinigings- en saneeringsmaatregelen droegen het hunne tot deze verbetering bij. De daling van den koffieprijs is voor de Su rinaamsche koffie een groote slag en de ge volgen zijn op dit oogenblik nog niet te over zien, zoo besloot onze zegsman. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft een adres verzonden aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal betreffende het bij de Kamer aanhangige ontwerp van wet, houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteits- voorziening. Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de wel haast onbeperkte mogelijkheid, die dit wetsont werp biedt, tot ingrijpen in de gemeentelijke bedrijven, zonder dat klaar en duidelijk is aan gegeven, voor welke doeleinden deze bevoegd heden zullen worden gebruikt en zonder dat waarborgen bestaan, dat met de plaatselijke be langen naar behooren rekening zal worden ge houden. Zeer bezwaarlijk is, dat ook voor de bestaande bedrijven het hebben van een concessie als eisch wordt gesteld. De wet bevat geen waar borgen, dat deze bedrijven door de concessie voorwaarden niet in een dwangpositie kunnen worden gebracht. Ook bij eventueele naasting ontbreekt elke waarborg, dat de eigenaar der bedrijven volle dig schadeloos zal worden gesteld. De inmenging van het provinciaal bestuur in de tarieven der voor zichzelf produceerende be drijven en der distrubutiebedrijven wordt voorts niet gemotiveerd geacht en te ver ingrijpend in de gemeentelijke zelfstandigheid. In het adres wordt ten aanzien van de koppe ling de meening voorgestaan, dat de oplossing van het koppelingsvraagstuk zal moeten ge schieden in overleg met de belanghebbende pro ductiebedrijven en dat, zoodra het onderzoek dienaangaande beëindigd is, deze materie bij een afzonderlijke wet behoort te worden gere geld, zoodat ook de Staten-Generaal hunne ge voelens hierover kunnen kenbaar maken. Vrijdagmiddag is op den Velperweg te Arn hem een doodelijk ongeval gebeurd. Een 55- jarige wielrijder, die op den Velperweg reed, werd ter hoogte van de Bronbeeklaan aange reden door een personenauto. De wielrijder werd tegen den grond geslingerd en bekwam hoofd wonden en een zware hersenschudding. Hij werd naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar, hij in den afgeloopen nacht aan de ver wondingen is bezweken. De auto werd beschadigd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek inge steld. Daar de invoerheffing op zalm is komen te vervallen, zal de restitutie, welke bij den uit voer van zalm gegeven wordt, met ingang van 8 November a.s. niet meer worden uitgekeerd. Exporteurs, die nog op restitutie aanspraak meenen te kunnen maken, kunnen zich onder nauwkeurige opgave van hun voorraden, den datum van invoer daarvan en eventueel den datum, waarop deze weder zullen worden uit gevoerd, wenden tot de Nederlandsche Vissche- rijcentrale, Juliana van Stolberglaan 34 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, 5 November 1937. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam» PLATS DU JOUR EN A LA (ARTS GRONINGEN. Geslaagd Vrijdagmiddag voor het artsexamen eerste deel: de heer A. W. Wit- termans, te Groningen. Bevorderd tot arts: de heer H. J. A. Specker. geboren te Musselkanaal Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft zich met een uit voerig adres tot den Ministerraad gewend, waar in warme instemming en diepe erkentelijkheid wordt betuigd met de verklaring in de Troon rede, dat het christelijk karakter van het door de Regeering te voeren bewind mede tot uiting zal komen „in werkdadige zorg voor een gezon de ontplooiing van het huwelijks- en gezins leven". Het hoofdbestuur begroet daarin het streven aan het politiek beleid bewust de ge dachte ten grondslag te leggen, dat de maat schappij niet enkel wordt gevormd door wille keurige groepen van individuen, maar dat zij in den grond bestaat uit gezinnen, een prin cipe, dat al te lang en niet zonder schade voor het ware volkswelzijn in het staatsbestuur van ons land is verwaarloosd. Het hoofdbestuur betuigt zijn instemming met de in voorbereiding zijnde wettelijke maat regelen tot beperking van den arbeid der ge huwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ofschoon, wat dit laatste betreft, het hoofdbestuur voor keur geeft aan een systeem van kinderrente o.m. omdat de kindertoelage in dat systeem ook niet-loontrekkenden kan ten goede komen, spreekt het zijn overtuiging uit, dat bij tot standkoming der voorgenomen maatregelen de weg zal zijn ingeslagen, waarlangs op de eenigst afdoende wijze voorzien kan worden in de moei lijke omstandigheden der groote gezinnen, bij zonder die met lagere inkomens. Het hoofdbestuur betoogt, dat in het kader van een doelbewuste gezinspolitiek verder pas sen maatregelen ter bescherming der christe lijke volkszeden tegen den invloed van een op dringerige propaganda eener naturalistische levensopvatting en levenswijze; maatregelen om tc voorkomen, dat gezinshoofden uit 't arbeids leven worden uitgestooten en om te bevorde ren, dat de jongeren daarin worden opgenomen; en maatregelen tot het scheppen van recht vaardiger verhoudingen in het heffen der be lastingen tusschen ongehuwden en gehuwden en gehuwden zonder en met kinderen. In dit verband wordt bijzondere aandacht gevraagd voor de nieuwere vormen van de Neo-Mal- thusiaansche propaganda en de uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd. Als maatregelen van oogenblikkelijk belang, met name voor de groote gezinnen, worden in het adres aangevoerd: verhooging, bijzonder in de groote steden, van het percentage van het standaardloon, dat het maximum bepaalt van het steunbedrag; de wijziging der leerlingen- schaal voor het lager onderwijs; herstel der op gelegde, vpor de groote gezinnen nadeelige, be palingen in de schoolgeldregelingen der nood lijdende gemeenten; vrijstelling van rijwielbe lasting voor schoolbezoek ten plattelande; be houd van de vrijstelling wegens broederdienst en ruimere vergoedingen wegens kostwinner schap in de Militiewet; verplichte invoering van kindertoeslagen in gemeentelijke en pro vinciale salarisregelingen; bespoediging van de afschaffing van crisisheffingen, die prijsver- hoogend werken; bevordering van een onder zoek naar de mogelijkheid van bijzondere ta rieven voor het reizen in gezinsverband. Deze punten zijn in het adres nader gemotiveerd. De Vereeniging voor veilig verkeer voor s-Gravenhage en omstreken mag een succes boeken: in het leerplan voor de openbare lagere scholen te Den Haag is thans het onderricht in veilig verkeer opgenomen. Het onderwijs hierin zal, te beginnen bij het derde leerjaar, worden gegeven voor wat de theorie betreft een kwartier om de veertien dagen tijdens de aardrijkskundeles (het is .n.l. nog niet moge lijk het als een afzonderlijk lesvak te beschou wen en derhalve moest het bij een van de be staande lesvakken worden ondergebracht) en voor het practische gedeelte, de toepassing van de verkeersregels enz., tijdens de lessen in lichamelijke oefening. De gemeente 's-Gravenhage is hiermede, met een enkele andere groote gemeente, baan- breekster voor het veilig-verkeersonderwijs, dat te zijner tijd naar de verwachtingen van de vereeniging over het geheele land tot alle open bare en bijzondere lagere scholen zal worden uitgebreid. Overleg met rijksonderwijsautori- teiten wordt dienaangaande reeds gepleegd. Het leven van wijlen Mgr. Dr. Alfons Ariëns is nog te weinig bekend. Het is zulk een grootsch leven geweest en het kan velen onder ons, vooral de jongeren, zoo ontzaglijk veel leeren. Met name dit, hoe ontzaglijk moeilijk het is geweest te bereiken wat nu ais dood gewoon wordt aanvaard en genoten. Misschien zijn er nog vereenigingen, die zoeken naar een interessant onderwerp in den komenden winter? Laat men zich eens wen den tot den zeereerw. Heer H. Geertman, Hooglandsingel 4, Enschede. Deze pastoor van de Ariënskerk zorgt voor een lezing met veel oorspronkelijke lichtbeelden uit Ariëns' leven. .atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te bescher men en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen overweldigen. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Ne derland hebben Mr. F. C. A. M. Tilman te 's-Hertogenbosch met 1 November benoemd tot lid van het bestuur der Sint Radboudstichting, ter vervulling van de plaats, welke door het overlijden van Jhr. J. J. S. M. van der Does de Willebois is opengevallen. Op 82-jarigen leeftijd is in het klooster der Franciscanessen te Heythuisen overleden de eerw. zuster Odulpha, in de wereld mej. J. Evers, geboren te Coevorden. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag en Woensdag a.s. geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9