De Conferentie te Brussel zendt nota aan Japan Roept Italië zijn gezanten terug? ENGELSCHE KLOKKEN Overeenstemming was spoedig bereikt De toestand van den H. Vader Spaak gaat voort met bespreken Chineezen onder den indruk Benoeming van kardinalen Het nieuws van heden Hevige onlusten in Madrid? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 7 NOVEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20856 w -M.#-" c* Tokio wordt uitgenoodigd deel te nemen aan een bespreking in eten commissie Dinsdag wederom een bijeenkomst Een open brief van Matsjek Naar aanleiding van de bloeidige botsingen te Novigradatsj Geruchten omtrent Hitier tegengesproken Geruchten omtrent verslechtering ongegrond Koning Boris bij Eden Represaille-maatregel tegen de landen, die het „Imperium" niet erkennen Niet op den verkeerden weg, maar nog niet gereed, zeggen de katholieken De Oslo-conferentie uitgesteld Internationale besprekingen dwongen ertoe Koningin Elisabeth doctor Een Tsjechoslowaaksche volksmuziekkapel verwelkomde Koning Carol en kroon prins Michaelbü hun bezoek aan Zidlowitsch in Mahren Het Weer Verrassende landing van hun vijanden aan de Hangtsjau- baai werkt ontmoedigend Begin December zou een Consis torie gehouden worden Von Ribbentrop in de Wilhelmstrasse De geruchten houden aan Von Hassell toch naajr Londen? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Overloopers naar de rechtschen melden pogingen tot opstand in de Spaansche hoofdstad Mgr. Antoniutti LAMÉRIS De ontvoering van missionarissen Bevestiging te Rome ontvangen Arabieren doodden de Britsche soldaten Twintig jaar terreur in Sovjet-Rusland Een droeve balans WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? ZELDZAME POSTZEGEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. V -X-.- 1 De Koning van Griekenland, legde bij zijn bezoek aan Parijs een krans op het Graf van den Onbekenden Soldaat BRUSSEL, 6 Nov. (Havas). In de vanmorgen gehouden vergadering der negen-mogendheden-conferentie is overeenstemming bereikt over den tekst van de aan Japan te zenden ontwerp-nota De overeenstemming inzake den tekst van de ontwerp-nota aan de Japansche regeering werd betrekkelijk snel bereikt. De Italiaansche dele gatie liet geen bezwaren gelden. Een door de Amerikaansche delegatie ingediend amende ment werd in den tekst opgenomen. In Chineesche kringen is men tevreden over den door de conferentie uitgewerkten tekst. De nota behelst ook een Fransch amendement, het welk aanduidt, dat de besprekingen van Brus sel zullen worden voortgezet op basis van het negen-mogendheden-verdrag. In de thans gepubliceerde nota der negen- mogendheden-conferentie aan Japan wordt het betreurd, dat Japan niet ter conferentie aanwe zig is. Voorts wordt gezegd, dat de vertegen woordigers van de staten, die te Brussel zijn bijeengekomen, gaarne zouden willen weten, of de Japansche regeering bereid is een of meer vertegenwoordigers af te vaardigen, teneinde van gedachten te wis selen met de vertegenwoordigers van een beperkt aantal mogendheden, die tot dit doel zullen worden pangewezen. Zulk een gedachtenwisseling zou plaats vinden bin nen het kader van het negen-mogendhe- den-verdrag, en overeenkomstig deszelfs be palingen. Het doel ervan zou zijn, meer licht te wer pen op verschillende punten, en de regeling van het conflict te vergemakkelijken. De op de conferentie te Brussel vertegenwoordigde sta ten zouden gaarne zoo spoedig mogelijk het standpunt van Japan ten aanzien van dit Voorstel vernemen. De ambassadeur van Japan in Brussel is reeds in het bezit gesteld van den tekst der nota, welke de conferentie zal richten tot de Japansohe regeering. De conferentie heeft de volgende vergade- zing vastgesteld op a.s. Dinsdag, teneinde dan eventueel kennis te nemen van het antwoord ZURICH, 6 Nov. (Havas). Naar aanleiding Van de bloedige botsingen te Novigradatsj in «Joego-Slavië tusschen gendarmen en Kroati sche boeren, heeft Matsjek, de leider der Kroa tische oppositie, een open brief gericht aan Stoyadinowitsj, den eersten minister, welke thans in den vorm van brochures in omloop is. ■Matsjek zegt daarin, dat er 5 en niet 4 dooden Waren, zooals de officieele communiqué's deden Voorkomen; dat de slachtoffers uitsluitend aan de zijde der boeren vielen, en dat tijdens het Vervoer der slachtoffers schoten zijn gelost door con kolonie van Servische oud-strijders. Matsjek besluit, dat het Kroatische volk geweld zal stel len tegenover geweld. Tevens wordt vernomen, dat op den zelfden dag de leider van een plaat selijke Kroatische organisatie door Servische °hd-strijders is vermoord. der Japansche regeering. Inmiddels zullen de delegaties van gedachten wisselen, met name over de samenstelling van een commissie, welke eventueel de onderhandelingen met Japan zal voeren. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert een nota van den volgenden inhoud: „Het is ondenkbaar, dat Hitier een be middeling zou ondernemen in de huidige phase van het Chineesch-Japansche con flict. De berichten betreffende een derge lijke bemiddeling zijn waarschijnlijk onwaar heden, die in omloop gebracht worden door sommige partijen, die daarbij belang heb ben en onbekende doeleinden nastreven". De woordvoerder van het Chlnèesche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft de volgende verklaring gepubliceerd: „De geruchten over Chineesch-Japan- sche onderhandelingen buiten de conferen tie te Brussel om zijn ongegrond. Zij zijn verspreid door de Japanners om de werk zaamheden der conferentie te belemmeren." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 6 November: Het feit, dat de H. Vader door de vele cere moniën, welke Hij ofwel heeft verricht, ofwel heeft bijgewoond, eenige dagen geen audiëntie heeft verleend, heeft aanleiding gegeven tot ge ruchten als zou de gezondheidstoestand van Z. H. verminderd zijn. De gezondheidstoestand van den Paus mag echter, gezien Zijn hoogen leeftijd, al leszins redelijk worden genoemd. Vandaag had wederom een openbare audiëntie plaats voor 400 jonggehuwde paren en een aantal pelgrims, w.o. zich ook een groep neomisten bevond. LONDEN, 6 Nov. (Reuter). De Koning en Koningin van Bulgarije hebben vanmiddag het noenmaal gebruikt ten huize van Eden, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 November: Uit politiek zeer goed geïnformeerde krin gen deelt men ons mede, dat Italië in de allernaaste toekomst zijn gezanten zal terug roepen uit alle landen die het „Imperium" niet erkennen. Zy zouden vervangen worden door zaakgelastigden. BRUSSEL, 6 Nov. (Belga). Spaak heeft hedenmorgen koning Leopold op de hoogte gebracht van de onderhandelingen, die hij als kabinetsformateur tot dusverre gevoerd heeft met het oog op de vorming van een nieuwe Belgische regeering. Het politieke bureau van het Katholieke blok heeft de door de voorzitters aangenomen hou ding goedgekeurd, en het vertrouwen in hen vernieuwd bij hun onderhandelingen met den kabinetsformateur Spaak. De leden van het politieke bureau verklaar den het eens te zijn over het Katholieke stand punt in zake de kwestie van het regeeringspro- gram en van de toekenning der portefeuilles. Voordien had Hoyois, de voorzitter der Ka tholieke sociale partij, afgevaardigden van Rex ontvangen, die hem den tekst brachten van een beroep, dat Degrelle heeft gedaan op de Katholieke partij. De Katholieken verklaarden na afloop van het onderhoud met den formateur, dat de onderhandelingen niet op den verkeerden weg, maar nog niet voltooid waren. De Liberale partij heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een combinatie van nationale eenheid onder leiding van Spaak. Spaak heeft vanmiddag den algemeenen raad der socialisten van zijn besprekingen op de hoogte gebracht. Het bureau van den algemee nen raad zal morgenavond om acht uur op nieuw een onderhoud met Spaak hebben. Naar hedenavond verluidt, zou De Man zich zijn antwoord ten aanzien van even- tueele deelneming aan de te vormen regee ring hebben voorbehouden. Naar de bladen melden, is de conferentie der Oslo-staten, welke in de eerste helft van deze maand te Kopenhagen zou gehouden worden, uitgesteld tot Januari 1938. Dit uitstel staat in verband met de drukke po litieke werkzaamheden van internationaal en dringend karakter, waarvoor de minder urgente Oslo-besprekingen moeten wijken. LONDEN, 6 Nov. Naar vernomen wordt, heeft Koningin Elisabeth aanvaard, a.s. Woensdag het eeredoctoraat in de letteren, haar door de Lon- densche universiteit verleend, in ontvangst te nemen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, 3 Oostelijke tot Zuidoostelijken wind, meest betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Aanvan- kelijk nog weinig verandering. SJANGHAI, 6 Nov. (D.N.B.) Van offici eele Chineesche zijde wordt toegegeven, dat on geveer 3000 Japanners in de baai van Hang- tsjau aan land zijn gegaan en Singjien en Kingsjan, beide ten Zuiden van de Wangpoe, hebben bereikt. De Japansche troepen ten Zui den van de Soetsjau-kreek worden door de Chineezen geschat op 5000 man Het verrassende succes van de Japanners aan de baai van Hangtsjau, waarmede de afsnijding van Sjanghai bespoedigd wordt, heeft een drukkende werking uitgeoefend op de stemming der Chineezen De woordvoerder van het Japansche leger De woordvoerder van 't Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen, ter sterk te van twee divisies, die in de baai van Hangtsjau aan land zijn gegaan, snel naar het Noorden zijn opgerukt en na een gevecht van zes uur den rechteroever van de Wangpoe, op dertig K.M. van de plaats van ontscheping, hebbben bereikt. Aan de Soetsjau-kreek hebben de Chinee zen zich na zes Japansche aanvallen een weinig teruggetrokken in de richting van Orroyo Sjoesjiapang. De Japanners hebben thans 5000 man aan den Zuidelijken oever der rivier, waar zij hun stellingen verster ken. De Japansche bond van katoenspinners heeft besloten in Noord-China een katoenmaatschap pij op te richten met een bedrijfskapitaal van 3 millioen yen. Op dit bedrag zal worden in geschreven door den bond van katoenspinners, alsmede door den bond van Japansche katoen spinners in China en door den bond van katoenimporteurs. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 6 November: Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat na de retraite van Z. H. den Paus, welke zooals gemeld 28 November aanvangt en 1 December eindigt, een Consistorie zal worden gehouden, ter benoeming van eenige nieuwe kardinalen. LONDEN, 6 Nov. (Havas). Volgens den diplo- matieken redacteur van de „Evening News" zou Von Ribbentrop nog eenige maanden ambassa deur te Londen blijven en vervolgens Von Neu- rath opvolgen als rijksminister van Buiten landsche Zaken. De vooraanstaande rol, welke hij de laatste maanden gespeeld heeft, zou er op wijzen, dat hij de meest gezaghebbende tolk geacht wordt van de nationaal-socialistische buitenlandsche politiek. In gezaghebbende kringen te Londen ontkent men categorisch, dat er waarheid zou zijn in berichten uit' Brussel, volgens welke Von Rib bentrop benoemd zou zijn te Rome, ter vervan ging van Von Hassel. Von Ribbentrop, zoo zegt men, zal aan het einde van de week te Londen terugkeeren, en voor het oogenblik is er geen sprake van, dat hij zijn post zal verlaten. Mussolini heeft in het Palazzo Vene2ia heden Von Ribbentrop ontvangen, met wien hij in tegenwoordigheid van Ciano een onderhoud had, dat twee uur duurde. Volgens Havas staat het thans vast, dat de Duitsche ambassadeur te Rome, Von Hassell, zal worden overgeplaatst naar Londen. De laat ste dagen werd nog steeds ontkend, dat hij te Rome door Von Ribbentrop zou worden ver vangen, doch thans wordt dit niet zoo krachtig meer tegengesproken. De mogelijkheid blijft derhalve bestaan, alhoewel niets met zekerheid is te zeggen. Italië zou spoedig al zijn gezanten terugroepen in die landen, die het „Imperium" niet erkennen. De negen-mogendheden-conferentie zendt een nota naar Japan, waarin dit wordt uitgenoodigd deel te nemen aan besprekingen in een com missie. Volgens het Belgische Katholieke blok is Spaak met zijn besprekingen als formateur op den goeden weg, maar nog niet gereed. In December zou een consistorie gehouden wor den ter creatie van nieuwe kardinalen. De geruchten omtrent een verslechtering van den gezondheidstoestand van den H. Vader zyn ongegrond. Schachi verklaarde, dat zijn wensch. af te tre den als minister van Economische Zaken, niet het gevolg is van tweespalt in de Duitsche re- geering. De geruchten houden aan, dat Von Ribbentrop minister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn zal worden. Ten aanzien van het Volkenbondspact zeide Sandler, dat Zweden zijn onafhankelijkheid en vrüheid van bandelen moet handhaven. De V. S. gaan hun vloot op groote schaal uit breiden. De Chineezen bij Sjanghai zijn onder den in druk van het Japansche succes in de Hang- tsjau-baai. Bijzonderheden over het eerste te stichten Dieselgemaal voor den Noordoost-polder. Demonstratieve vergadering van het Comité van Samenwerkende Onderwijzersorganisaties ter verkrijging van een verlaging der leierlingen- schaal. New-Yorksche beurs: Stemming flauw. In de nabijheid van Torbay (Devon) wisten Engelsche visschers een z.g.n. men- schenhaai te vangen na een strijd van ruim twee uur NAVAL CARNERO, 6 Nov. (Havas) Mi- licianos, die naar de gelederen van Franco overloopen, bevestigen allen, dat zich voort durend zeer ernstige onlusten in Madrid af spelen, en dat het hoofdkwartier herhaal delijk een beroep heeft moeten doen op de internationale brigades, ten einde de po gingen tot een opstand in de kiem te smoren. De consul-generaal van Frankrijk te San Se bastian heeft den autoriteiten van Salamanca een officieel protest van de Fransche regeering overhandigd betreffende de door de autoriteiten der Canarische eilanden genomen maatregelen, waarbij de consulaire bevoegdheid van den Franschen consul te Las Palmas en van andere Fransche consulaire agenten op de Canarische eilanden wordt opgeschort. Het antwoord van Salamanca op dit protest is nog niet ontvangen. In welingelichte Poolsche kringen wordt ver klaard, dat er geen sprake is van een erkenning der regeering van Franco door Polen. Het is echter bekend, dat een delegatie, die geen officieel karakter draagt, en die afgevaar digd is door de vereeniging van Kamers van Koophandel, twee maanden geleden naar Sala manca en Burgos is gegaan, ten einde Poolsche vorderingen te liquideeren, die in rechtsch Spanje geblokkeerd zijn, en waarschijnlijk om de mogelijkheden na te gaan van een hervatting der handelsbetrekkingen met dit deel van Spanje. Z. H. de Paus ontving heden Mgr. Ildebrando Antoniutti, den vertegenwoordiger van den H. Stoel bij de regeering van Burgos. Het is de eerste maal, dat de prelaat naar Italië komt sinds hij in rechtsch Spanje is geaccrediteerd. UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT18 10 11 12 1 A 9 7 6 5 4( Waarom? Waarom" is de vraag van alle kin deren, en ze kunnen het ons ouderen leélijk lastig maken met hun „waar om". Maar we moeten ons er niet met een Jantje van Leiden van afmaken. Dooddoeners helpen niet! Natuurlijk kan niet alles verklaard in het leven, doch we moeten zooveel mogelijk een redelijke oplossing zoeken voor veel. We kunnen nu eenmaal met ons ver stand niet alles achterhalen, en we dienen veel aan te nemen op goed ge loof. Doch ook dit geloof dient dan stevig gefundeerd te zijn, en de rede lijkheid van ons gelooven moet logisch kunnen worden verklaard. Daarom dienen we nimmer terug te schrikken van waarom's in het leven, en moe ten we ons van lastige vragen niet afmaken met onbenullige daarom's, doch met een logische redeneering We mogen nooit terugschrikken om lastige vragen te beantwoorden op dat we onze overtuiging gegrondvest weten op logische redeneering. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 6 Nov.: De H. Congregatie de Propaganda Fide beves tigt de gevangenneming in Chenting Fu te Hopei (China) van Mgr. Chewen en zeven mis sionarissen, waaronder twee Nederlanders. JERUZALEM, 6 Nov. (Havas) De eerste resultaten van het onderzoek naar den moord op twee Schotsche soldaten wijzen uit, dat zij werden gedood door drie Arabieren, die ver borgen waren achter de bergen langs den weg, die de oude stad van Jeruzalem van de nieu we Joodsche wijken scheidt. Politiehonden hebben het spoor der moorde naars gevolgd tot het dorp Sille, dat door de troepen werd omsingeld. Men heeft besloten de ijzeren poorten, welke onlangs in de stadsomheining werden ge plaatst, te sluiten. Het persagentschap „Eastern Information" publiceert een statistiek, waaruit blijkt op welke wijze de kerkvervolging in Sovjet-Rusland in de laatste 20 jaar heeft gewoed. In totaal wer den 129.000 kerken, kapellen en bedehuizen aan den eeredienst onttrokken. Meer dan 24.000 kerkgebouwen werden onder diverse voorwend sels met dynamiet opgeblazen, de andere kerken werden afgebroken of voor andere doeleinden ingericht. Het aantal geestelijken, dat vermoord werd, bedraagt meer dan 40.000. Alleen in den loop van het vorig jaar werden 2600 geestelijken van verschillende godsdienstige gezindten onder allerlei voorwendsels gearresteerd, verbannen of gefusilleerd. Heiligeweg 39-45. A'dam. A. J. v. d. MADE Te Hamburg werd een postzegel van Mauri tius geveild, welke 34.100 Mark heeft opge bracht» iNo li v u u tumiimiii n Df 4^7 Stand op Zondag 1 uur v.m.: 767.7 Vorige stand: 766.3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1