Haarlem, 8 Nov Gouden Geluiden BAZAR „WINTERHULP" WIM WORM GOLDSCHMEDING 'n Moderne bril. Maar dan van WEBER! MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 FILMAVOND VAN DE GRAAL PIANO'S - RADIO - MUZIEK R.K. VOLKSBOND Nieuws op wielrennerij-gebied met een ouderwetsch gebrek aan belangstelling Bioscopen MUZIEK EN VROOLIJKHEID Wanneer raak ik van mijn trappers?" GEBOUW ST. BAVO, Smedestraat 23 HEDEN GEOPEND TOT 11 UUR St. Nicolaasfeest EERSTE ZONDAGMIDDAG CONCERT H.O.V. 9 November Solist: Hermann Silzer (viool) MUZIEK Winterhulp-bazar Kunst aan het Volk Hedenavond de laatste ronde INSTELLINGEN R.K. GEMEENTERAADSLEDEN KRING HAARLEM VERKEERSVEILIGHEID VAN VRACHTAUTO'S ANECANC 27 HAARLEM WOLLEN HEEREN ONDERGOEDEREN Donderdag a.s. controle De heer De Zwager jubileert WINKELDIEVEN AAN GEHOUDEN BURGERLIJKE STAND R.K. STAATSPARTIJ GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. Vergadering van den kring Leiden STADSSCHOUWBURG HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING Melkverstrekking aan school gaande kinderen te Haarlem de lichtommegang Gemeentelijke Concertzaal vijf bijeenkomsten over de melkverstrekking worden gehouden en wel om 2 en 4 uur namiddags en om 6.30, 8.15 en 9.30 des avonds. De toegangskaarten zijn aan de hoofden der scholen verzonden en worden vandaag of mor gen aan de ouders uitgereikt. Een der ouders kan de bijeenkomst bijwonen op het uur, op de kaart vermeld. Op andere tijden kan men niet worden toegelaten. Op het Graalhuis, Spaarne 29 Haarlem, wer den de nieuwere films van den Filmraad van de Graal vertoond voor een groep belangstellen den. Onder de aanwezigen bevonden zich de Hoogeerw. heeren Deken H. C. J. Sondaal en Plebaan P. Filbry, de heer van Liemt, loco burgemeester en tal van heeren pastoors en kapelaans van de stad en van de naaste om geving. Wat de filmraad hier bood uit eigen opnamen, stond op zoo goed en veelbelovend peil, dat de avond voor alle aanwezigen een genot was. Op het gebied der kleurenfilm werden twee bloe- menfilms vertoond, een in de lente-sfeer van de bollenvelden en een herfstbloemenfilm, die mis schien nog iets dieper van toon en rustiger was. Een buitengewoon goed filmpje met prachtige muzikale begeleiding was „de Zee". De Jamboree-kleurenfilm en de opnamen van het Vorstelijk bezoek aan Amsterdam vielen bij zonder in den smaak. De aanwezigen kregen in de film „de Nieuwe Wereld" een beeld van de Graalkampen op het Fort Ooltgensplaat, waar de vier Graalcam- pagnes van dit jaar werden voorbereid. De film gaf een goed idee, van hetgeen er aan practisch idealisme leeft onder de Graal- leden. De Tiltenberg-film toonde den aanwezigen het leven in het Moederhuis van de Vrouwen van Nazareth, die de hoofdleiding hebben in de Vrouwëlijke Jeugdbeweging. Na afloop van den avond dankte Deken Son daal namens alle aanwezigen de Vrouwen van Nazareth voor het gebodene en verzekerde haar opnieuw zijn volle sympathie en medewerking, die hij ook van alle aanwezigen vroeg, ieder op zijn of haar plaats. Zonder twijfel heeft deze avond bijgedragen tot nog meerdere waardee ring van het werk van de Graalbeweging. STAD De door mij bij U gekochte piano voldoet ons ten zeerste. Familie leden en kennissen, die haar heb ben bespeeld, waren getroffen door haar warmen klank. Tevens willen wij U dank zeggen voor de prettige leveringswijze en buitengewoon ruime coulance waarmede U ons van dienst zijt, H'stede. (wig.) P. J. C. S. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker pij r GROOTE MARKT Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur Gebouw St. Bavo: Bazar Winterhulp, 311 uur; ledenvergadering slagers, 8 uur; Haarl. Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. StadsschouwburgAbonnementsvoorstelling, Tooneelgroep „Het Masker", „Groote Liefde", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. de Griffie zal zang en muziek geleid worden door den heer Marinus Adam. Tot en met 8 November zijn deelname-kaart jes aan de bekende adressen te verkrijgen, daarna alleen aan het secretariaat; Hooge Duin en Daalscheweg 29, of 's avonds aan de scholen. In het laatste geval kan men niet meer van de voordeelige regeling van de tram profiteeren. De R. K. Volksbond houdt op Donderdag 11 November een belangrijke ledenvergadering, waarvoor de opkomst van alle bestuurders en leden wordt gevraagd. Behalve belangrijke me- dedeelingen en voorstellen, zal de Zeereerw. pater Alexander een rede houden. Allen wor den dus verwacht op Donderdag 11 November, des avonds acht uur in het gebouw van de Bavo. Rembrandt-theater: De koning en het revue meisje, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur, „Tusschen 5 en 6", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Ben Hur, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Kardinaal Richelieu, 2.30, 7 en 9.15. Cineone-theater: Ein Mann mit Herz, 1.30— 5.30, 711 uur. Den kinderen van de leden van den R. K. Volksbond wordt op Woensdag 1 December, des namiddags drie uur weer een St. Nicolaas feest aangeboden. Kaarten voor dit feest zijn reeds vanaf heden verkrijgbaar bij den heer G. Scholten, administrateur van St. Bavo. Iets, dat volgens de aankondigingen bijzon der interessant zou zijn, gebeurde Zondagavond in de Concertzaal Maar voor de zooveelste maal is gebleken, dat de Haarlemmers maling hebben aan „iets bijzonder interessants" en liever hun 52 Zon dagavonden gaan pandoeren met hun zwagers en hun nichten. Want zwagers en nichten waren er ook lliet in de zaal. Er was überhaupt niemand Geen toeschouwers bedoel ik. Want het podium stond vol met jury-leden, terwijl een 70 der 952 zitplaatsen bezet werden door deelnemers, echte wielrijders in spé, waarvan enkele hun luidruchtige dames hadden meegenomen. U kent die aardige teekening van een on metelijke zaal met twee menschen, die, naar het onderschrift vermeldt, zoo graag zouden Willen, dat de musicus op het podium iets zou spelen, dat ze „allemaal" m,ee konden zingen. Nu zooiets was het in de Concertzaal ook. Al leen nog iets erger. De matroos op het podium, die het muzikale gedeelte verzorgde, zoog uit zijn trek-harmonica een heelen hoop droefgees tige lucht en reeg die aaneen tot een lang gerekt klaaglied zonder einde. Ik weet niet of u wel eens een nijlpaard heeft hooren hoesten, maar zoo ja, dan zult u me moeten toegeven, dat dat een naargeestig ge luid geeft, doodelijk somber en tóch met een geweldige geluidssterkte. En het klinkt hol. De muziek van den matroos stond natuurlijk klas sen hooger, maar toch is het daar het best mee te vergelijken. Geen leeg vat zal holler kun nen klinken. Ergens midden in een verlaten rij ging ik zit ten en wachtte de dingen, die komen zouden. Maar al heel spoedig voelde ik me zóó troos teloos alleen en bovenal een overbodig eilandje In dien oceaan van stoelen dat ik me bij het kluitje voorin schaarde, waar gezellige intimiteit heerschte kijk, daar zit nog iemand. We zijn biet alleen en waar de stemming volmaakt Was. Al was het bezoek op dit eerste Zondagmid dagconcert goed te noemen, toch meenden we dat het getal bezoekers iets minder groot was dan we een vorig jaar gewoon waren. In ieder geval echter is de eerste stoot weer gegeven en kan het nog slechts crescendo gaan. Het verheugde ons dirigent Schuurman weer met zijn ensemble te zien optreden, want al hebben we dit niet met even zooveel woorden geschreven, onze lezers zullen in de eerste regels van ons verslag van het eerste ledenconcert toch wel hebben gelezen, dat we maar matig ingenomen waren met den gastdirigent, wiens directie bovendien nog zoo wat te wenschen over liet. Het is voor den leider van het orkest al moei lijk na een zoo lange periode van rust de musici weer stevig onder appèl te krijgen. Is het dan wonder, dat een gastdirigent, die bovendien als orkestleider niet ten volle berekend blijkt, hier mee moeite heeft? In de eerst gespeelde compositie van dezen middag, de mooie Ballet Suite van J. Ph. Ra- meau, bespeurden we reeds onmiddellijk de hand van den leider, al was de reactie vooral in de blazergroepen klarinet, fagot en hoorn, nog niet steeds op het onderdeel der seconde af. De klank en de kleur waren in ieder geval reeds veelbelovend, en we zouden in Beethovens Tweede Symphonie, na de pauze, de vinniger samenwerking dan ook dezen middag nog kunnen constateeren. Voor de pauze trad de Duitsche violist Her mann Silzer op met het levendige, veelgespeelde Vijfde Vioolconcert van Mozart, dat in A-dur. In het lange driedeelige Adagio bleek, hoe deze violist van eenvoudige allure, behalve over een fraaie techniek, ook over een fijn ontwikkelde muzikaliteit beschikt. Zijn toon bleef hier edel, we zouden zeggen bijna klassiek van eenvoud en gevoeligheid, en zonder opvallende opdrin gerigheid kregen we een zuiver artistiek ver antwoorde weergave van het kunstwerk. Het orkest sloot zich hierbij waardig aan. De kun stenaar werd hartelijk toegejuicht en tot drie maal toe teruggeroepen, waaruit de ingenomen heid der aanwezigen wel zeer duidelijk bleek. Na de Pauze volgde een zeer goede interpre tatie van Beethovens Tweede Symphonie, die in D. gr. t. De levensvreugde, de liefde tot de natuur, de humor, die er in spreken en in de verschillende deelen tot uiting komen, Frits Schuurman heeft ze ons met zijn musici alle opnieuw doen beleven in een over het algemeen zeer geacheveerde vertolking. Slechts het kla rinet-thema in het Larghetto werd even on zuiver geïntoneerd en 'n enkele maal was bij de fagotten en hoorn de inzet de bekende fractie van 'n seconde te laat. Doch ongetwijfeld zal dirigent Schuurman er in slagen, die absolute homogeniteit in alle onderdeelen te verkrijgen, welke onontbeerlijk is, en waarvan we ook een vorig jaar zoo vele malen hebben kunnen ge nieten. De violen leken ons in kracht iets toe genomen, of is bij deze waarneming de wensch de vader der gedachte? Laten we het eerste hopen. We zullen trouwens bij de leden-uit voering van morgen gelegenheid te over hebben om zulks te bestatigen. Mogen we op deze zeer veel belovende uit voering bij dezen nog eens de speciale aandacht vestigen van onze lezers en hen tot een bezoek aansporen? J. S. Gebouw St. Bavo: Best. Graf. Bond; St. Cae- cilia; Rechtsk. Bureau; Ledenverg. Trampers.; Gecomb. Kleermakers; Best. Herw. Levens kracht, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ver. „Geloof en Weten schap", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities, 105 uur. Op Donderdag 11 November concerteert het trio Pasquier in den Stadsschouwburg voor de vereeniging Kunst aan het Volk. Dit strijktrio, een der beste en fijnzinnigste kamermuzieken- sembles van het tegenwoordige concertpodium, is in Haarlem» reeds lang geen onbekende meer. De uitvoeringen, die het reeds in Haarlem gaf, behoorden tot de buitengewone muziekgebeur- tenissen. Daar de concerten van de vereeni ging „Kunst aan het Volk" ook voor niet-leden toegankelijk zijn, kan dus een groote opkomst van het Haarlemsche publiek verwacht worden. Het programma bevat werken van Mozart, Beet hoven en Pierné. Van den laatstgenoemden componist, in Haarlem o. a. bekend door zijn oratorium „la Croisade des enfants", gaat een trio, dat speciaal aan de gebroeders Pasquier is opgedragen. In Haarlem is in samenwerking met de Lan delijke Vereeniging ter behartiging van de be langen van kappers, schoonheidsspecialisten en kappers-parfumeriehandelaren Elveka een af- deeling Haarlem van genoemden Bond ge sticht. Rembrandttheater: De koning en het revue meisje, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; Tus schen 5 en 6, 7 en 8.15 uur. Luxor-theater: Ben Hur, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Kardinaal Richelieu, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-theater: Ein Mann mit Herz: 1.30 5.30, 7—11 uur. De wensch door den hoogeerw. heer Deken bij de opening van den Bazar „Winterhulp" uit gesproken, dat de opbrengst Van dezen Bazar die van vorige jaren zou overtreffen schijnt verwezenlijkt te worden. Haarlem, in het bijzonder katholiek Haarlem, heeft aangevoeld dat door de lang aanhouden de crisis de nood zooveel nijpender en de zorg van Comité „Winterhulp", om den nood in vele gezinnen te lenigen, zooveel grooter is. Vanavond de laatste ronde! Katholieken, laat er vanavond eens een lawine van liefdadige hulp naar St. Bavo stoi;men. Zet hedenavond de kroon op het werk. Ge zult er geen spijt van hebben, een gang naar St. Bavo beteekent voor u een avond *van vroolijkheid en een avond van voldoening. Om deelname aan de verschillende vermakelijkheden mogelijk te maken, hebben wij de prijzen zeer laag gesteld, terwijl zeer veel fraaie prijzen op gelukkige Win naars liggen te wachten. Eveneens heeft hedenavond de trekking plaats van onze groote loterij, waarvan de uitslag door middel van luidsprekers zal worden bekend ge maakt. We gaan den winter tegemoet! Helpt dus „Winterhulp"! Uw hulpbehoevende mede-broeder en -zuster zullen u dankbaar zijn, en God, de Gever van alle goede gaven, zegene daarvoor u en de uwen. Pers- en Propaganda-Comité Comité „Winterhulp-Actie". Bij Koninklijk Besluit is tijdelijk benoemd tot Leeraar aan de Rijks H.B.S. te Amersfoort de heer J. van Ravenswaay te Haarlem. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam slaagden voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de dames D. T. Coldewey en Cl. la Chapelle. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 'sMaandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 1112 uur. Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 (Telef. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. Bij de firma Enschede en Zn., Grafische in richting, heeft de heer N. P. Knape, thans werkzaam als chef op de afdeeling Rotogravure- etserij, zijn gouden jubileum gevierd in dienst der Vennootschap. Hij is hartelijk gehuldigd met bloemen en toespraken en geschenken. De directie complimenteerde den heer Knape eveneens, overhandigde hem een geschenk in portefeuille en deelde hem mede, dat het H.M. di Koningin behaagd had hem de eere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verleenen. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 Wat was nu het interessante, wat was nu die nieuwe en bijzondere Amerikaansche at tractie, waarvoor die min of meer verbijsteren de belangstelling geconstateerd kon worden? Op het podium- stonden naast elkaar 4 race fietsen. Rechts in den hoek stond een spik splinternieuwe heerenfiets, maar die had slechts zijdelings met de attractie te maken. Het was de hoofdprijs. Iedere race-fiets had een nummer en dat kwam overeen met een nummer op een bord, dat voor de fietsen geplaatst was. Bracht mon hu de pedalen langzaam in beweging, dan be woog ook het nummer op het bord zich lang zaam in de rondte, bracht men de pedalen vlug ger in beweging, dan ging ook hei nummertje Vlugger, bracht men de pedalen echter heel vlug in beweging en stootte men daarbij, dan hep de ketting er af en bewoog er heelemaal hiets. Nu waren er vier race-fietsen en drie num- hiers en toen er vier sprinters op de fietsen Plaats namen was dat alleen voor de foto, want er werd, slechts met drie fietsen gereden. De clou was om het desbetreffend num mertje zoo vlug mogelijk tweemaal in de rondte te laten draaien. Wiens nummer het eerste aankwam had gewonnen. Waarschijnlijk zult h dus denken: wie het hardste trapt wint. Maar dat is toch fout. In de practijk ging het zoo, dat hij, die het minste met zijn voet van de pedalen schoot den wedstrijd won. Toch was er nog spanning genoeg in de zaal eh het is verwonderlijk hoeveel geluid een en thousiast doch miniem aantal menschen kan Voortbrengen. ..Zet 'm op, Jan". ..Tanden op elkaar". ..Hebben!" De deelnemers vormden een cosmopolitisch gezelschap. Er waren echte wielrijders met lichtblauwe truien zonder mouwen, doch er V-'aren ook melkboeren, die hun levenlang drie wielers voortbewegen en meenden een kansje te kunnen maken. Doch de echte renners kon den hun onderscheidene spierballen „ins Freie hinein" ontwikkelen en de melkboeren hadden te kampen met manchetknoopen en stijve boordjes en ze werden geïntimideerd door de teeten hunner ega's. Geen wonder dat ze ver teren. Twee der deelnemers hadden mijn onverdeel de belangstelling. Op de eerste plaats de man Van 60 jaar met een hoed op, die won, omdat rivaal toch in den eindstrijd zou komen vriendelijk lachend van tijd tot tijd wachtte tet hij zijn voeten weer op de pedalen had en de jongen, die vanaf het podium ergens in de °heindige diepte van de Concertzaal wuifde, zijn tetgezakte kauwgum-wangen samengetrokken tot een beminnelijk glimlachje. Het kwam door den buitenissigen stand zijner oogen. Hij bedoelde zijn geliefde op de tweede rij. Maar Ze lachte niet terug. Na de laatste acte van het eerste bedrijf, teeh de matroos van zijn veranderde stemming blijk gaf door een pittige solo op het voorplan, strikte ik mijn das en verliet de zaal. Per slot van rekening raak je eens uitgeke ken op zich in varieerende snelheid bewegen de nummertjes. Maar ik heb iets gezien, dat veruit de mees- h mijner stadgenooten niet aanschouwden. En dat vind ik een prettig idee. Het resultaat van den wielerwedstrijd was, ba afloop van 't rijden der series, demi-finales finale, dat als eerste uit den strijd kwam Cor Meyer, die daarmee den hoofdprijs, een compleet heerenrijwiel, won, gevolgd door John ny Munck en als 3e van Loenen. Voor het ingenieursexamen electr. techn. slaagde te Delft de heer L. C, Zonneveld uit Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer M. L. A. Klein kwamen Zaterdagmiddag in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat de R. K. Ge meenteraadsleden uit den Kring Haarlem bij een. Bij de ingekomen stukken bevond zich o. a. een verslag van de federatie van R. K. Ge meenteraadsleden, waarin Haarlem tegenover andere gemeenten aan goed figuur sloeg. Dan was het woord aan den heer Bosman, hoofdcommies ter secretarie te Zandvoort, die een redevoering hield over het onderwerp: De gemeentebegrooting en -rekening. Op over zichtelijke wijze besprak hij de gewone uitgaven en de uitgaven op rekening van den kapitaal- dienst, terwijl hij tevens een overzicht gaf van de geschiedenis der gemeentefinanciën en de verhouding tusschen B. en W. en raadsleden. Over de begrooting voor 1938 wist spr. te ver tellen, dat 50 pCt. der gemeenten er hetzelfde voor staat als verleden jaar, 28 pCt. gunstiger (dat wil dus niet zeggen gunstig) en 22 pCt. ongunstiger. Naar aanleiding van zijn duidelijke rede wer den vele vragen gesteld, waarna de heer Klein den spr. dankte. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering van de Vereeniging van R. K. Gemeenteraads leden te Den Haag werd de voorzitter benoemd, terwijl de leden werden aangespoord in zoo groot mogelijken getale het congres ook op 20 November te Den Haag bij te wonen. Na nog eenige mededeelingen over de excursie naar het Electriciteitsbedfijf te Velsen, werd deze vrij goed bezochte vergadering gesloten. Voor het examen kantoor-stenografie syst. Pont te Den Haag slaagde o.m. de heer G. J. Slacht uit Haarlem. Tot opzichter van de woningstichting Patri monium is voorloopig voor den tijd van één jaar benoemd de heer L. Salie. De heer mr. J. Verheus heeft voor de Chr. Middenstandsvereeniging de Vestigingswet be sproken. De vergadering was uitstekend be zocht. Het denkbeeld van den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, om in samenwerking met het Wetenschappelijk Bedrijfsauto-Insti tuut controle mogelijk te maken op den toe stand van motorrijtuigen, zoowel met het oog op de verkeersveiligheid, als de bedrijfs zekerheid, heeft in de practijk zijn juistheid bewezen. Controle is noodig. Dat is een ervaring, die talloos vele bedrijfs-autohouders hebben opge daan. Zij is nuttig, omdat kostbare reparaties in een nabije toekomst vermeden konden wor den. Zij is voordeelig, doordat zij bedrijfsstoor- nissen, die geld kosten, voorkwam. De technische controle wordt in steeds meer landen uitgevoerd. De F. I. T. C. A., de inter nationale federatie van bedrijfsautohouders- bonden in de verschillende landen, heeft de noodzakelijkheid van technische controle ter verhooging van de verkeersveiligheid en de be drijfszekerheid voor het wegtransport erkend en zal die zooveel mogelijk bevorderen. De F. I. T. C. A. verbindt daaraan de voor waarde, dat de controle dient te geschieden door een neutrale instantie. Zij moet dus niet plaats hebben door of vanwege de gebruikers, die belang hebben bij de goedkeuring, noch door den Staat of eenige overheid, omdat die be lang hebben, althans kunnen hebben bij zaken, die weliswaar indirect verband houden met het autotransport, doch waarvoor beter afzonderlijke voorschriften kunnen worden gegeven. De internationale organisatie wenscht een internationaal en onafhankelijk instituut, dat in geen enkel opzicht betrokken mag zijn bij den handel in of het gebruik van automobie len, De B. B. N. is het ten deze al voorgegaan door de onderwerpelijke controle op te dragen aan het W. B. I-, dat werkt volgens de regle menten van het Bureau Veritas te Parijs en daardoor geheel aan de gestelde voorwaarden voldoet. Dat de bedrijfsautohouders vertrouwen stellen in deze neutrale controle, blijkt over vloedig uit het groote aantal wagens, dat voor onderzoek wordt aangeboden. Het is nu al voor de derde maal, dat de con- trölewagen te Haarlem aanwezig zal zijn, om aan de toenemende vraag om onderzoek van motorrijtuigen te voldoen. De controle vindt plaats op Donderdag, 11 November a.s., standplaats: Gebrs. du Mee. Rozenstraat 51 M. Iedere bedrijfsautohouder, die wil medewer ken aan de verkeersveiligheid en daarbij het belang van zijn bedrijf verstaat, stuurt zijn wegens ter contróle. Vanavond om 8.30 uur wordt in de raad zaal aan het Prinsenhof een vergadering ge houden, ter bespreking van de toepassing der Spaarregeling voor de werkloozen. De vergadering zal gepresideerd worden dobr wethouder Van Liemt. Aanwezig zullen o. a, zijn de heer Vader, directeur van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en bestuurs leden van verschillende instellingen van wel dadigheid. Op 18 November zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer Nico de Zwager zijn loopbaan als dirigent begon. Hij heeft eenige muziekvereenigingen, ge mengde koren, dubbel- en solokwartetten on der zjjn leiding gehad. Thans staan het solo- mannenkwartet „Orpheus" en het dubbel ge mengd kwartet „Kunst en Vriendschap" onder zijn leiding. Ook is de heer de Zwager geen onbekende in geheelonthouderskringen. Het zal den jubilaris op 18 November zeker niet aan belangstelling ontbreken. De huldiging wordt op 18 November des avonds om 8 uur in het ge bouw „Musis Sacrum" gehouden. Een winkelierster wonende aan den Vergier- deweg te Haarlem heeft aangifte gedaan van vermissing van voorraden kruidenierswaren. De politie heeft daarna aangehouden een 28-jari- gen melkhandelaar en een 25-jarigen schilder, beiden wonende te Haarlem. Zij hebben bekend sedert Juli kruidenierswaren uit den winkel ge stolen te hebben. Door middel van een valschen sleutel verschaften zij zich toegang. Bij huiszoeking heeft de politie 'n groote hoe veelheid waren in beslag genomen. De waarde van het gestolene bedraagt ruim f 125. In verband met dezen diefstal is ook aange houden de vrouw van een der verdachten. Na dat zij een gedeeltelijke bekentenis had afge legd, werd zij op vrije voeten gesteld. De beide heeren blijven in verzekerde bewa ring. Geboren: M. W. Tabbers—v. Twuijver z.; M. A. v. EngelenSchoorl z.; H. H. Molenaar—Sie gers z.; T. G. Koonings—Bakker z.; B. H. Put terGörgen z. Overleden: H. E. P. Hafkamp 34 j., Schoter- weg; E. H. Trijsburg—Keizer 72 j., Begijnesteeg; W. H. HaselagerHoedemaker 64 j., Hazepa- terslaan; A. C. Stamer, 60 j„ v. d. Vinnestraat; J. A. E. M. de Groot, 82 j., Spaarne; A. Janssen Evers, 83 j„ Scheepmakersdijk; M. T. Smeets, 59 j., Oranjeboomstraat. De Kring Leiden van de R. K. Staatspartij heeft Zaterdag te Gouda vergaderd. Aangenomen werd een door de afdeeling Lei den ingediende motie, luidende als volgt: „De afdeeling Leiden dringt er bij de afvaar diging der R. K. Staatspartij en het Parlement met kracht op aan bij een eventueele uitbrei ding van het legercontingent meer rekening te houden met de rechten en belangen van de groote gezinnen, dan zulks geschiedt in het in gediende wetsontwerp, o. a. door vrijstelling wegens broederdienst, waartoe een normale niet overdreven strenge keuring ruimte zou laten." Hierna nam de heer H. Bader (Sassenheim) afscheid als voorzitter, aangezien hij had mede gedeeld zich niet meer als zoodanig beschikbaar te stellen. Ruim tien jaar heeft de heer Bader het voorzitterschap op uitstekende wijze ver vuld, waarvoor hem van verschillende kanten dank werd gebracht. De stemming voor de verkiezing van negen bestuursleden, wegens periodieke aftreding van het geheele bestuur, had tot resultaat, dat ge kozen werden de heeren A. C. van Berkel, Was senaar; G. A. M. Weck, Gouda; Th. A. Houdijk, Boskoop; mr. E. J. H. M. Bolsius, Leiden; P. Heemskerk, Leiden; H. J. van Mil, Zoeterwoude; J. S. Beemer, Hillegersberg; B. N. Loerakker, Hillegom; J. Kortekaas, Lisse. Door de Staten- kieskringen Leiden en Gouda waren reeds als bestuursleden aangewezen de heeren H. Bader, Sassenheim; J. Schouten, Zoeterwoude; A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven en J. P. van Breu- kelen, Woerden. De heer J. C. J. de Leeuw te Pijnacker werd niet in het bestuur herkozen. Bij de verkiezing van een voorzitter werd het hoogste aantal stemmen uitgebracht op mr. E. J. H. M. Bolsius te Leiden, die evenwel zijn be noeming in beraad wenschte te houden. De heer A. C. van Berkel te Wassenaar werd met alle 224 geldige stemmen herkozen als secretaris. Het bestuur wees uit zijn midden aan als afgevaardigde voor den Partijraad mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden, en als plaatsvervanger den heer A. C. van Berkel te Wassenaar. Uit de 38 door de afdeelingen gestelde candidaten werden voor de Partijraad-afvaardiging gekozen de heeren A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven; W. J. Middelweerd te Gouda; P. Heemskerk te Leiden; C. W. de Jong te Hazerswoude; Th. A. Houdijk te Boskoop; H. C. A. M. Schölvinck te Nootdorp; H. J. v. d. Poll te Bodegraven. De begrooting 1938, welke vervolgens aange boden werd, vermeldde een totaal aan ontvang sten en uitgaven van 3810. Na een geanimeerde rondvraag werd de bij eenkomst gesloten. waar een ieder van zijn brillante dialogen naar behooren en veel meer kan genieten, dan bij een film mogelijk is. Daar ligt het accent im mers meer op het gezicht dan op het gehoor. Wij voor ons zien hem dan ook liever in dezen oorspronkelijken vorm, al was de uit voering ondanks haar vele goede hoedanig heden zeker niet heelemaal volmaakt. Sommige scènes misten de zoo noodzakelijke hartelijk heid, bleven wat oppervlakkig en tornden daar door aan de sfeer, welke Rosalinde (Mary Dresselhuys) ons zoo voortreffelijk en Cilia (Aus Koppen) in mindere mate wisten te scheppen. Ook aan Cor Hermus als Nar, kon men moei lijk gelooven; daarvoor miste hij de vereischte dartelheid en leutige speelschheid. Zijn aan wezigheid beheerschte vaak, buiten zijn schuld, het heele tooneel en het secundaire aanvullen de karakter van zijn rol kwam zoodoende op het eerste plan te staan. Hij viel ook min of meer uit den toon, alhoewel hij bovenmen- schelijke pogingen in het werk stelde om aan zijn creatie alle fleur en levendigheid te geven, welke er van vereischt werd. Erg goed was Joan Remmelts als de bittere filosoof Jacques, die den in ballingschap leven den hertog vergezelde, terwijl ook het ge reserveerde, correcte spel van Gerard Schild als Olivier, extra vermelding verdient. Gijsbert Tersteeg was een behoorlijke Orlando, zij het ook met vlakke momenten en Cees Laseur, in zijn dubbele rol, deed het verschil tusschen den boosaardigen en goedmoedigen hertog duide lijk uitkomen. Jan C. de Vos was een betere Willem dan Adam, terwijl Diny Heynes ons als Phebe de herderin, alle stupiditeit en onbenul ligheid gaf, welke van die rol vereischt werd. Dit waren zoo de meest op den voorgrond tredenden in dit onderhoudende en afwisse lende spel van liefde en haat en van ernst en luim. Dat costumeering en ensceneering overi gens „af" waren, is zeker wel overbodig te ver melden bij een uitvoering, waarvan Cees Laseur de artistieke leider is. Mary Dresselhuys kreeg een verdiende bloe menhulde, terwijl het publiek telkens na ieder bedrijf royaal applaudisseerde. „Naar 't U lijkt", Blijspel in 5 bedrij ven door William Shakespeare in de vertaling van Jac. van Looy, ten too- neele gebracht door Eduard Verkade Uitvoering van het Centraal Tooneel. Dinsdag vangt de serie der Dinsdag-concerten aan, onder leiding van Frits Schuurman. Eeni ge noviteiten staan op het programma: Van Wolfgang Fraenkel wordt uitgevoerd, onder lei ding van den componist, „Die 82. Sure des Ko ran", een cantate (voor altstem, strijkorkest en pauken) die den tekst van „De dag des oor deels" muzikaal uitbeeldt. De altpartij wordt ge zongen door Paula Lindberg, die tevens een aria van Gluck en de „Arioso" van Haendel voordraagt. Het concert wordt geopend met het „con certo grosso" in d-kleine terts van Vivaldi, de viool- en cello-soli zijn in handen van Hans Byvanck, Gerard Mulder en Louis van Maanen. Verder komen de „Trois Nocturnes" van Debus sy tot uitvoering. In „Sirènes" werkt „Aerden- houts vrouwenkoor", waarvan Felix de Nobel di rigent is, mede. Bizet's Suite „Jeux d"enfants" en de Ouverture „La princesse jaune" van Saints- Saëns completeeren het programma. Het is jammer, dat Shakespeare juist door zijn knapheid de prooi van vele geleerden is geworden, die alles van hem gingen uitpluizen, want daardoor werd hij van het groote publiek vervreemd en dat is te betreuren, daar juist Shakespeare een schrijver voor het volk ge weest is, die in zijn stukken alles gaf, wat hei volk meer graag op het tooneel zag. Velen staan dan ook tegenwoordig een beetje on- wenrfig tegenover dien Shakespeare. Ze zijn bang zich met hem te zullen vervelen, omdat de literatuurgeleerden beweerd hebben, dat hij een der beknaptste tooneelschrijvers was, die ooit geleefd hebben. En menschen, die uitgaan, willen meestal niet met van die hooggeprezen geniale geesten te doen heb ben, daar zij meenen, dat de inspanning hen meer vermoeit dan vermaakt. En toch heeft Shakespeare raker en duidelijker, ja zelfs geestiger dingen gezegd dan menige moderne tooneelschrijver. Toch heeft hij ondanks alle „antiqiuteit" kans gezien om ons moderne, ver wende menschen nog aangenaam en gespan nen bezig te houden, met een stuk dat voor onze verre voorouders bedoeld was. En niemand zal moeten erkennen, dat het hem moeite ge kost heeft zijn aandacht eraan te schenken, als hij dezen Zaterdag of Zondag naar de zeer behoorlijke uitvoering is gaan kijken, welke van zijn: As you like it, werd gegeven. Dit spel in vijf bedrijven en 21 tafereelen (het eenige wat misschien ons aan snelheid zoo gewende menschen stoorde, de lengte) heeft nog niets van zijn charme ingeboet, welke het ongetwij feld in Shakespeare's tijd heeft bezeten. Er is nog niet zoo heel lang geleden ook een film over gemaakt en die was misschien, ondanks haar volmaaktheid, minder voortreffelijk dan deze opvoering, die Shakespeare toch per slot van rekening voor het tooneel geschreven heeft, al- Zooals bekend, zullen op Woensdag a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal bijeenkomsten van ouders worden gehouden, waar een uiteenzetting zal worden gegeven van. de plannen voor de melkverstrekking aan schoolkinderen, met ver tooning van de film „2 minuten stilte". Het schoolcomité (voorzitter de heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs) was aanvanke lijk van meening, dat met 2 middag- en 2 avond bijeenkomsten zou kunnen worden volstaan, doch de animo blijkt buitengewoon groot te zijn. Niet minder dan pl.m. 7000 ouders hebben te kennen gegeven, dat zij bedoelde bijeenkomsten wen schen bij te wonen. Als gevolg hiervan heeft het comité nog één avondbijeenkomst aan de serie van 4 toegevoegd, zocdat nu alle aanvragen om toegangsbewijzen zijn ingewilligd. Aan het verlangen der ouders om middag- of avondkaarten te ontvangen, is zooveel moge lijk'voldaan. Woensdag 10 November zullen dus in de Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan rijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5