Defensie-uitgaven New-Yorksche Beurs DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 Hij kwam te laat op zijn eigen begrafenis Een man, die ijzer met zijn oogen buigt De bloembollencultuur in Italië Korte berichten NEDERLAND—DUITSCHLAND Justitieele gegevens aan derden Een circulaire van minister Goseling Wijziging douane- en crediet- verdrag Stearman Hammond-Y der K.L.M. naar Engeland C.A.O. IN DE TYPOGRAFIE Verbindendverklaring gevraagd HET LUCHTVERKEEER MET TWENTE EN GRONINGEN Dit jaar in niet onbelangrijke mate gestegen RADIO-BIOLOGISCH WERK WORDT VOORTGEZET Gesteund door de Rockefeller Foundation LOUIS VAN TULDER Nadere mededeelingen van de Regeering over de stijging der kosten De Diepenbrock-medaille ontvangen NIEUWE MIJNENVEGERS TE TANDJONG-PRIOK Een tocht van maanden volbracht TINBAGGERMOLEN NAAR BILLITON MIST TE VLISSINGEN Scheepvaart ernstig belemmerd Aanvang flauw in herstel later AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 8 November KUNST VAN HEDEN Kon. Schouwburg te Den Haag VOETBAL NED. B-ELFTAL—ZWALUWEN Woensdag a.s. wedstrijd te Utrecht WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Oct, STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS Clearingkoersen R.K. Universiteit Academische examens LONDEN, 8 Nor. (A. N. P.) Een 46-jarige man, die bij zijn zuster te Bath logeerde, kreeg de vorige week bericht, dat zijn lijk uit het water was opgehaald, en dat hij denzelfden middag te Shoreham in Sussex zou worden begraven. Hij nam den eersten trein naar Shoreham, de stad waar hij jarenlang ge woond had, en waar zijn vrienden thans om hem treurden. Zooals begrijpelijk is, verwekte zijn verschijnen aldaar groote sensatie. De man, die des middags begraven was, scheen zulk een treffende gelijkenis met den doodge waande te vertoonen, dat zijn vrienden bereid waren er een eed op te doen, dat hij het was. NIEUW DELHI, 8 Nov. (ANP) Een Hindoe, Charan Das geheeten, die ijzeren staven met zijn oog kan buigen en geblinddoekt kan zien, zal binnenkort een toumée door Engeland ma ken, vergezeld van zijn vriend, een slangen eter. Op het oogenblik houdt de Hindoe zich op in de Pendsjabstaten, waar zijn ongehoorde daden groote belangstelling wekken. Tijdens één zijner demonstraties nam hij twee ijzeren staven, elk V/2 cM. dik: Deze zette hij rechtop op den grond, plaatste de uiteinden tegen zijn linker oog en oefende zulk een druk op de sta ven uit, dat zij gebogen werden. Ook wist hij een dikke staaf te buigen door het uiteinde tegen zijn keel te drukker Charan Das laat zich zijn oogen niet afdek ken met een zakdoek, maar met deeg. Deson danks weet hij alles te ontcijferen, wat neer geschreven is op een bord, dat voor hem ge plaatst wordt. Zijn vriend, Barkat de slangen eter, is reeds eerder in Engeland geweest. ROME, 8 Nov. (Stefani). De Italiaansche bond van landbouwers heeft medegedeeld, dat de bloembollencultuur in Italië aanmerkelijk is toegenomen, vooral in Sicilië, Toscane en de Romeinsche Campagna. Naby Palermo strekt de met bloembollen gebouwde oppervlakte zich uit over zeventig hectare met een productie van ongeveer zeven en een half millioen bollen per jaar. In de provincie Messina zijn dertig hectare met bollen beplant, terwijl in de pro vincie Toscane de gemiddelde productie ander half millioen bloemen bedraagt met bovendien anderhalf millioen bollen om opnieuw uit te zetten. In deze landbouwgebieden worden steeds min der artikelen uit het buitenland ingevoerd, ter wijl de uitvoer toeneemt, vooral naar Engeland en Duitschland. Het huwelijk van prins Paul van Griekenland met prinses Frederica van Hannover van Groot- Brittannië en Ierland zal op 9 Januari a.s. tc Athene worden ingezegend. Van de werven te Fiume is fcondag een Ita liaansche torpedoboot, de „Lupo", te water ge laten. Bovendien is te Spezia wederom een duik boot van de z.g. Ethiopië-serie van stapel geloo- pen. De bodem is „Neghelli" gedoopt. vliegtuig der K.L.M. Zooals men weet, is dit een vliegtuig met neuswiel, aangeschaft door de maatschappij om haar vliegers gelegenheid te geven zich te oefenen met toestellen met eer- dergelijk landingsgestel, dat waarschijnlijk in de toekomst tot de uitrusting van vele ver keersvliegtuigen zal gaan behooren. De Minister van Justitie heeft aan de Pro cureurs-Generaal bij de Gerechtshoven een nieuwe circulaire doen toekomen, gedateerd 1 Nov., in zake de kwestie van het verschaffen van justitieele gegevens aan derden. Nadat de Minister uitdrukkelijk hgeft vast gesteld, dat onverlet blijft de bevoegdheid tot het geven van inzage in of afgifte van stuk ken aan derde belanghebbenden voor civiele doeleinden, bepaalt hi? nader, dat in strafza ken betreffende verkeersongevallen zonder machtiging zijnerzijds door de Justitie de namen en adressen van hen, die bij het on geval getuige geweest zijn, aan derden mogen worden meegedeeld. Ten slotte wijst hij op een punt, dat het bo venstaande raakt, zonder daarmee steeds samen te vallen, nJ. de voorlichting, die van de zijde der politie herhaaldelijk wordt verstrekt over gegevens, die dikwijls deels van strafrechterlij ken aard geacht kunnen worden, deels min of meer daar buiten liggen. Een algemeen voor schrift zal bezwaarlijk te geven zijn. De hoof den van Politie zullen moeten beslissen in hoe verre eenige inlichting kan gegeven worden. Bij meer of mindere vrijheid tot het doen van mededeelingen denkt de Minis ter aan een noodige samenwerking van de Politie met de Pers. Waar de vroegere toe stand, voor zoover den Minister bekend, in deze in het algemeen niet tot gerechte cri- tiek heeft aanleiding gegeven, heeft hij geen bezwaar, dat deze gehandhaafd blijft. Ingediend is een wetsontwerp houdende goedkeuring van het derde verdrag tot wij ziging van het Nederlandsch-Duitsche dou ane- en credietverdrag van 26 November 1925, op 30 April 1937 te 's Gravenhage tusschen Nederland en Duitschland ge sloten. In het op 6 Juni 1934 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten tweede ver drag tot wijziging van het Nederlandsch- Duitsche douane- en credietverdrag van 26 November 1925, werd o.m. bepaald, dat de loop tijd van het crediet van 140 millioen gulden aan Duitschland voor den aankoop van grondstof fen (rekening b) met drie jaren werd verlengd, terwijl voorts o.m. ten aanzien van de aflossing werd overeengekomen, dat uiterlijk op 31 Dec. 1940 het dan nog uitstaande bedrag zou worden afgelost. Toen in den aanvang van dit jaar van Duit- sche zijde werd aangedrongen op het openen van onderhandelingen betreffende een nieuwe verlenging van het crediet, heeft de regeering gemeend aan dezen aandrang te moeten vol doen, zich daarbij rekenschap gevend van de nauwe handelsbetrekkingen, welke tusschen Nederland en het Duitsche rijk bestaan er, mede in aanmerking nemend, dat in verband met de huidige deviezenpositie van het Duit sche rijk de hoogerbedoelde wijze van aflossing van dit crediet in een reeds nabije toekomst ernstige bezwaren zou medebrengen voor de wederzijdsche handelsbetrekkingen. De besprekingen, welke te 's Gravenhage tus schen de vertegenwoordigers der beide regee ringen zijn gevoerd, hebben geleid tot het op 30 April 1937 gesloten derde verdrag tot wijziging van het Nederlandsch-Duitsche douane- en cre dietverdrag van 26 November 1925, ten aanzien waarvan het onderhavige wetsvoorstel de inge volge artikel 58 der Grondwet vereischte goed keuring der Sta ten-Generaal beoogt te verkrij gen. De ministers van Financiën en van Bui- tenlandsche Zaken meenen, dat de gevraag de goedkeuring behoort te worden verleend, wijl zij van oordeel zijn, dat de'thans ge troffen aflossingsregeling, gepaard aan een verlenging van het crediet gedurende een aantal jaren op gronden van practischen aard verkieslijk is te achten boven de be staande regeling. In het verdrag is voorts uitdrukkelijk vastge legd, dat de rentevoet op 4 pCt. bepaald blijft. De rentebetaling heeft geregeld plaats. Op Woensdag 10 November om half elf zal op Croydon voor Engelsche luchtvaartautoriteiten en journalisten een demonstratie gegeven wor den met het nieuwe Stearman-Hammond Y De regeeringspersdienst meldt: Door den Nederlandschen Bond van boek binderspatroons, den Algemeenen Nederland schen Typografenbond, den Nederlandschen Ka tholieken Grafischen Bond, den Nederland schen Christelijken Grafischen Bond, en den Nederlandschen Grafischen Bond is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepa lingen van de op 30 Maart 1936 in werking ge treden collectieve arbeidsovereenkomst, afgeslo ten tusschen de vorengenoemde organisaties. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld ver zoek kunnen schriftelijk worden ingebracht bij den minister van Sociale "Zaken voor of op 27 November 1937. Het bovengenoemde verzoek en de betreffende collectieve arbeidsovereenkomst liggen tot en met 26 November 1937 voor belanghebbenden ter inzage op de bureelen van de districtshoof den der arbeidsinspectie te Amsterdam, Haar lem, 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen. Bij het departement van Sociale Zaken zijn exemplaren van bedoelde stukken verkrijgbaar. Zij worden aan belanghebbenden, op aanvraag, toegezonden. Op den eersten November zijn de luchtlijnen naar Twente en Groningen gesloten, zoodat ge durende de wintermaanden in het binnenland sche luchtverkeer nog de tweemaal-daagsche dienst op Haamstede en Vlissingen, Texel en Eindhoven wordt onderhouden. Het vervoer door de lucht naar Groningen en Twente is dit jaar in niet onbelangrijke mate gestegen, voornamelijk dank zij de groote regel maat, waarmede de diensten werden uitge voerd, en het snelle Douglas-materiaal, dat op deze lijnen gebruikt werd. Van en naar Gro ningen steeg het passagiersvoer in de vijf maanden, gedurende welke de luchtverbinding werd onderhouden, van 1380 tot 1537. De druk ste maand was Juli met een verkeer van 441 reizigers. De Twente-lijn heeft het in verhouding nog beter gedaan dit jaar. Bijna 500 passagiers wer den in dit seizoen meer vervoerd dan in 1936. De vervoercijfers waren resp. 1349 en 867 pas sagiers.' Het doorgaande vervoer van Twente naar het buitenland, is ook aanmerkelijk ge stegen. De meeste belangstelling was voor Lon den, gevolgd door Parijs. Ook voor de rond vluchten, welke van het vliegveld Twente geor ganiseerd werden, was meer belangstelling. Niet minder dan 790 passagiers werden geboekt te gen nog geen 400 in het vorige jakr. Het vlieg- veldbezoek steeg in 1937 met ruim 10.000 be langstellenden tot 24.794. Uit een en ander moge blijken, dat het Ne- derlandsche volk elk jaar weer een grooter be langstelling aan den dag legt voor de lucht lijnen, welke de K.L.M. in eigen land onder houdt. De Rockefeller Foundation te New-York heeft besloten gedurende vijf jaar een belangrijke bijdrage te geven aan prof. A. Kluyver te Delft en prof. L. S. Omstein te Utrecht, ten einde hun radio-biologisch werk, dat reeds gedurende drie jaar doo rdeze stichting gesteund werd voort te zetten. Bovendien zal door de Rocke feller Foundation nog een belangrijke gift wor den aangeboden om voor radio-biologisch werk het physisch laboratorium te Utrecht uit te breiden. In een nota naar aanleiding van h,et verslag der Tweede Kamer over het eerste hoofdstuk der rijksbegrootfng 1938 (alg. beschouwingen) deelt de regeering mede: Bij de commissie van rapporteurs is twijfel gerezen over de vraag, of de passages van de millioenennota en die van de memorie van ant woord met betrekking tot de uiteindelijke stij ging van de. defensie-uitgaven, vergeleken bij de begrooting voor 1937, elkander wel volkomen dekken. Ter verduidelijking van het verband der be treffende passages wordt het volgende opge merkt: In de millioenennota wordt medegedeeld, dat de meerdere uitgaven, welke op de defensiebe- grooting voor 1938 in vergelijking met die voor 1937 moesten worden geraamd, ongeveer f 25.5 millioen beloopen. De millioenennota vervolgt dan: „Daar in deze stijging mede zijn begrepen alle kosten van aanbouw van nieuw materiaal voor de staatsmarine, waartegenover hoofdstuk 12 een verlichting ondergaat, kan de nieuwe last uit hoofde van de aanspraken, welke de de fensie in vergelijking met de begrooting voor 1937 stelt, op ongeveer f 18.2 millioen worden aangenomen." Schematisch zouden de genoemde cijfers als volgt kunnen worden weergegeven: verhooging verlaging van uitgaven van uitgaven Verlaging hoofdstuk 12, in verband met wijziging van de verdeeling van de kosten van de zeemacht tusschen Nederland en Nederl. Indië f 13.8 mill. Verhooging van hoofdstuk 8 in verband met wijziging van de verdeeling van. de kosten van de zeemacht tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië f 7.3 mill. Overige verhooging van hoofdstuk 8 f 18.2 mill. Mevrouw Diepenbrock heeft aan den beken den zanger Louis van Tulder ter gelegenheid van zijn 25-jarig zangersjubileum de Diepen brock-medaille toegekend als blijk van waar deering voor de wijze waarop- Louis van Tul der jarenlang liederen en solopartijen van den componist Diepenbrock heeft uitgevoerd, y- Uit deze cijfergroepeering blijkt, dat het bedrag van f 18.2 millioen de verhooging van de defensie-uïtgaven aangeeft, ontdaan van den invloed der gewijzigde kostenver- deeling tusschen Nederland en Nederlandsch- India* Het voordeel uit dezen laatsten factor wordt in den gedachtengang der millioenennota als een geheel op zich zelf staande verlaging van uitgaven aangemerkt. Wil men echter verband leggen en derhalve het voorstel uit de gewijzigde kostenverdeeling voortvloeiende, hetwelk zich begrootingstech- nisch als een voordeel van f 13.8 millioen op het hoofdstuk koloniën en als een nadeel van f7.3 millioen op het hoofdstuk Defensie openbaart, als een voordeel voor Defensie aanmerken, dan komt men tot de volgende gevolgtrekkingen: le. indien .de bestaande verdeeling van de kosten gehandhaafd blijft, dan zal het bedrag der meerdere defensie-uitgaven f 18.2 millioen bedragen; 2e. indien de kostenverdeeling, waarmede in de begrooting bereids rekening is gehouden, wordt gevolgd, dan zal het bedrag vfin f 18.2 millioen worden verhoogd met f7.3 millioen en worden verlaagd met f 13.8 millioen. De vraag, of in meergenoemd bedrag van f 18.2 millioen het voordeel, dat uit de gewij zigde kostenverdeeling voortvloeit, is verdiscon teerd de twijfel, waarvan de commissie van rapporteurs doet blijken, heeft hierop betrek king meenen de betreffende ministers met het vorenstaande genoegzaam te hebben toege licht. Daarmede is dan tevens de juistheid aan getoond van de opmerking in de memorie van antwoord, dat in het bedrag van f64 millioen waarmede uiteindelijk, vergeleken by de be grooting voor 1937, de lasten der defensie zouden stijgen nog niet is verdisconteerd de bate van f 6.5 millioen, welke uit de wijziging der kosten verdeeling tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië zal voortvloeien, zoodat, indien de be doelde bijdrage zal worden verkregen, de ver hooging der uitgaven nog zal worden beperkt tot f 57.5 millioen. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta). Na een tocht van maanden over de zeeën en oceanen liepen hedenochtend de vier nieuwe mijnenvegers voor de Indische Marine twee aan twee, resp. te 10 voor 7 en 5 voor 7 in den morgen, de haven van Tandjong Priok binnen, waar zy lig plaats kozen aan de boeien van de eerste bin nenhaven. De officier van het piket begroette den ge zagvoerder namens den commandant der zee macht, waarna de commandant van het flot tielje de traditioneele bezoeken aan den wal bracht. Hedenmorgen te half elf zal de comman dant-Zeemacht een bezoek brengen aan de münenvegérs. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta). Hedenochtend te circa 12 uur verliet de tinbaggermolen „Pring' welke in 5!4 maand door de Droogdok-Maat schappij „Tandjong Priok" voor de Billiton- mij. werd gebouwd, met de vlag in top de ha ven van Tandjong-Priok, gesleept door de sleepbooten van de N. I. S. H. M. „Kraus" en „Flip", onder commando van kapitein H. van Nifterik. De molen is bestemd voor de noordkust van Billiton, waar hij op de Pring-rivier, naar welke rivier de molen is genoemd, in gebruik zal worden gesteld. Zware mistbanken hebben de scheepvaart bij Vlissingen Maandag ernstig belemmerd. Er moest zeer voorzichtig worden gevaren door de nog sporadisch passeerende schepen. De kapitein van de „Oranje Nassau", de mail boot van Engeland, toonde een goed zeman- schap, door ondanks de telkens weer opdoemen de mistbanken en terwijl twaalf schepen voor anker lagen, de haven van Vlissingen te berei ken, NEW YORK, 8 Nov. (Particulier). De ef fectenbeurs opende heden in een zeer nerveu ze stemming. De verdere daling, die Zaterdag heeft plaats gehad, heeft de ongerustheid nog vergroot, terwijl de berichten uit het bedrijfs leven eveneens 'n hoogst onaangenamen indruk maken, vooral wat betreft de staal- en de automobielindustrie. De scherpe daling op de goederenmarkten werkt de flauwe stemming bovendien nog in de hand. De vrees wordt gekoesterd, dat de daling op de goederenmarkten evenals de vo rige maand liquidaties op de effectenbeurs tot gevolg zal hebben ter sauveering van zwakke goederenposities, al mag men veilig aanne men, dat de speculatieve goederenposities in middels aanzienlijk zullen zijn ingekrompen. De flauwe goederenmarkten hebben echter ook een zeer ongunstigen directen invloed op han del en bedrijfsleven en uit dien hoofde weegt dit voor de effectenbeurs zeer zwaar. Tenslotte wordt thans een nieuw element van onzeker heid en onrust gevormd door de ontwikkeling op de wisselmarkt. Op groote schaal wordt bui- tenlandsch kapitaal uit de Vereenigde Staten weggetrokken. Op zichzelf behoeft dit niet als een ernstig verschijnsel te worden beschouwd. Men zat er hier genoeg mee in zijn maag. Doch de omstandigheden waaronder dit gé- schiedt zqn van dien aard, dat deze ontwikke ling zeker reden tot ongerustheid moet geven. Deze kapitaalvlucht toch weerspiegelt de vrees voor een verderen terugslag in het Ameri- kaansche bedrijfsleven. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de stemming bij ope ning flauw was. Het aanbod overheerschte over de geheele linie en de koersen stelden zich direct 1 tot 2 dollar lager. Buitenlandsche verkoopen waren hierop mede van invloed. De handel was aanvankelijk druk. opnieuw ble ken groote posten te worden aangeboden, voor al in U. S. Steel en Chrysler. Na de eerste transacties zakten de koersen nog iets verder in, waarna een snel herstel in trad op verspreide aankoopen, en baissedek kingen, waardoor in vele gevallen de verliezen ruimschoots werden ingehaald. Het herstel vond in een zeer geagiteerde stemming plaats, doch ging gepaard met een sterke inkrimping van den handel. In het eerste uur werden 500.000 shares afgedaan. Later op den dag kromp de nandel in., Zoo wel in het derde, als in het vierde uur werden 190.000 shares verhandeld en in het laatste, toen de beurs zich overwegend in opgaande lijn bewoog, 310.000 shares, waardoor hot totaal gebracht werd op 1.380.000 stuks. Aanvankelijk had het aanbod in de tweede beurshelft weer de overhand, doch toen de noteeringen weer op een beduidend lager niveau terecht waren gekomen, volgde eerst schoorvoetend en later op overtuigender wijze een herstel, zoodat in vele gevallen weer een grooter of kleiner voor- deelig verschil kon worden opgeteekend. Van de staalwaarden zakten U. S. Steels weer tot 51^ in, Bethlehem Steel tot 44^ en hoewel niet in een rechte lijn de noteeringen verbe terden, kwam het slot voor beide fondsen resp. VA en 17/8 punt hooger af. Republic Steels verlieten de markt 1 punt hooger, doch Natio nal Steels moesten 114 afstaan. De bedryvig- heid in de staalindustrie werd door het Amer. Iron Steel Institute op 41 pCt. (v.w. 48".6 pCt.) geschat. Ook automobielwaarden konden na een scherpe inzinking (Chryslers tot 6i'A), die veroorzaakt werd door teleurstellende voor uitzichten wat den afzet van de nieuwe model- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zoon en L. Siyper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie '333—335 Philips 2981/2—302 Unilever 14014141% Aku 44%—45 Anaconda 17 7/16—18% H. V. A. 407—409 Ned. Scheepv. Unie 1UX U. S. Steel 37%38% Beth. Steel 323/s—33 Rep. Steel 12%—12%' A'dam Rubber 193%—196 Tidewater 11% Shell Union 12%—12% Balt. en Ohio 9 North Am. Rayon 17% Van 4.30—5 uur Kon. Olie 334 Aku 45—45% Anaconda 177/s-18% Ned. Scheepv. Unie 1H% U. S. Steel 38 Beth. Steel 33%—33 Rep. Steel 12%12 11/16 Kennecott 21 Shell Union 12 7/16 City Service l3/s Naar wq vernemen ligt het in de bedoeling van de Commissie van Beheer over den Ko- ninkiyken Schouwburg te 's Gravenhage om na beëindiging van het- contract met het Vereenigd Rotterdamsch Hofstadtooneel, het sedert jaren deugdeiyk bevonden systeem van een vasten be speler te handhaven. t De voetbalwedstrijd tusschen het Ned. B-elf- tal en het Zwaluwen-elftal, welke op 20 October j.l. te Utrecht wegens den mist moest worden gestaakt, zal Woensdag 10 Nov. a.s. worden overgespeeld. De ploegen zullen in de volgende opstelling in het veld komen: Doel: van Male (Feyenoord). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Punt (D.F.C.) Midden: de la Mar (Haarlem), Wallaart (P.S.V.) en Bool (H.V.V.). Voor: van Vliet (H.B.S.), de Bock (Bloemen- daal), ten Duis (Enschede), Drouen (P.S.V.) en Mynders (D.F.C.). Zwaluwen-elftal: Doel: Dykstra (Z.F.C.). Achter: Walhain (H.B.S.) en van der Linden (N.A.C.). Midden: Pellikaan (Longa), Dorland ('t Gooi) en van Es ('t Gooi). Voor: de Winter (Haarlem), Schüvenaar (E.D.O.), v. Dük (N.A.C.). Timmerman (E.D.O.) en Ooms (D.W.V.), sen gaven slechts kleine voor- of nadeelige verschillen te zien terwyl tabakken prijshou- dend waren. Slotkoersen Nov. 8 6 5 Allied Chemical 151 152% 159 American Can Co. 85% 87% 87% Am. Car. F.dry 19% 20 21 Am. Smelt. Ref. 47 467/8 50% Am. Tel. 6f TeL 1497/8 148 150% Am. Tobacco B. 72% 72 717/g Am. Waterworks 12% 11% 12 Anaconda Copper 25% 25 27 Atchison Topeka 37% 37 38% Baltimore Ohio 11% 12% 13% Bethlehem Steel 47% 45 49% Canadian Pacific 8 7% 8 Case Treshing 91 92 96 Chase National B. 31 31% 32% Ches. Ohio 36% 37 37% Chicago Rock Is). 1% 1% 1% Chrysler 67% 67% 69% Cities Service IVa 17/8 2 Consol Gas N.Y. 241/s 23% 24% Continental Oil 30% 31 31 7 Dawesl. 31 31 5% Young 25% 25% 25% Deleware Huds. 16 15% 16% Douglas Aircraft 32% 31 32% Dupont de Nem. 114% 115% 118 Eastman Kodak 154 155 156 El. Bond Sh. 97/s 9% 10 General Electric 38% 38 397/8 General Motors 39% 38% 39% Good Year 21% 22 227/8 Hudson Motor 8 8 8% Illinois Centra) 11% 11% 11% Intern. Harvester 64% 65 70% Intern. Nickel 417/a 42% 43% Intern. Tel. Te). 6% 6% 7% Kennecott Copper 29V4 29% 31 Missouri Pacific 2% 2 2 Idem pref. 3 3% 3% Montgomery Ward 37% 37% 397/g Nat. City Bank 27 27% 28% Nat. Dairy Prod. 15% 15 15% New York Central 18% 18% 19 North. Amer. Co. 197/s 18% 19 Norfolk Western 192 193 194 Pennsylvania 21% 21% 22% Phillips OH 41 41% 42% Proctor Gamble 46 47 47% PubL Serv. N. J. 33% 34% 35 Radio 'Corporation 7% 7% 77/g Sears Roebuck 61% 61% 64 Shell Union Oil 17% 17% 18 Soeony Vacuum 15% 15% 15% Southern Pacific 197/g 19% 21 Southern Railway 131/g 127/g 13% Standard Brands 87/g 87/8 9 Stand. Oil of N.-J. 49% 49% 503/4 Tidewater Ass. Oi 15 15 15% Union Pacific 90 91% 93 United Aircraft 177/a 17% 18% United Corp A. 3 3% 3% U. S. Leather 5% 5% 5% U. S. Rubber 26 25% 27% U. S. Steel 54% 53 567/g Western Union 29 297/8 30% Westingh. Electr. 92 93% 95% Wool worth Building 38% 39% 39% len tegen verhoogde prijzen betreft, beduidend monteeren. Zoowel voor General Motors als voor Chryslers bleef de winst echter tot frac ties beperkt. Hoewel de producten koper en tin weer gevoelig in reactie verkeerden, verlieten de betreffende waarden de markt op wat hoo ger peil, met uitzondering van Int. Nickel, die bijna 1 dollar inzakten. Sporen waren ver deeld; Union Pacific gaf het grootste nadeelicr verschil te zien en wel van VA punt. Ook pu blic-utilities waren verdeeld; eenige van deze rubriek waren echter goed gevraagd, n.l. Amer. Waterworks en North American, die ruim 1 punt winst boekten, doch Public Service moes ten 1 punt afstaan. Canningshares, chemische waarden, en aandeelen in fabrieken van land bouwwerktuigen gaven verliezen tot VA dol lar te zien, terwijl Douglas Aircraft en A. T. T. rsp. 1 a en 114 punt beter afkwa men. Rubbers, oiiewaarden en warenhuisfond- Gedaan en laten, t bieden. ex. dividend. ex coupon. NEW YORK, 8 Nov. Slotkoersen Nov 8 6 5 17.07 17 04 17 03 5 26% 5.27 5.26 6.25 6.25 6 25 23 273/4. 23.25% 23 23 Weenen 19.00 18.9 i 1885 25.22% 25.15 25.10 55.55 55.39 55.28 Londen 5.0HJ 5 00% 499% 3 41% 3 40% 3.40 40.47 40.40 40.31 8 Nov. 6 Nov. NEW YORK, 8 Nov. 8 Nov. 6 Nov. Suiker Nov. 2 35 2.35— Mel 2.38-39 2.38-39 Dec. 2.34-35 2 33-35 Juli 2.40-41 2 39-41 Jan. 2.34-35 2 34-35 Sept 2.41-43 2.41-43 Mrt. 2.35-36 2.35-36 Rubber Standaard Sept 14.30 14.45-f Mel 1456 14.73-f Dec. 14 33- 14.50 Sept 14.62- 14.78- Jan. 14 40-— 14 59 Oct. 14.65 14.81 Mrt. 14.49 14 66 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4.78— 4 52-- Dec. 6 85-88 7 70 Mrt. 4 65-- 4 37-38 Mrt. 6 92 6 58 Mei 4 59 4 32 Mel 6.93 6.72 Juli 4 53 4,25 Jull 6 98-- 6 72-75 Sept 4.53 4.23-- Sept 7,02 6 77 Katoen Oct. 7,82 7.70 Mrt. 7,91-93 7.80-81 Dec. 7 80 7 68-- Mei 7 96-97 7.84-85 Jan. 7 86 7 75 Juli 8 05-06 7,94 Tin Loco 42 50 43 87 %Termyn 42 50 43 75 CHICAGO, 8 Nov. 8 Nov. 6 Nov. 8 Nov. 6 Nov. Tarwe Haver Dec. 86%" 86%-86 Dec. 2>%-~ 29%-- Mei 867/8.87 86% - Mei 29%-- 29%-- Juli 8-3/4-7/8 827/8.83 Juli 28% 28%-- Maïs Rogge Nieuw contract Sept. 55%- 55 - Sept. 65% 66 -- Dec. 57 57 Dec. 65 - 65 - Juli 58 58 - Juli 62 62% Reuzel Oct. Jan. 9.37 9 45 Dec. 9,52% 960 Mei 9.35 9 45 Juli 9.12% 9.35 WINNIPEG, 8 Nov. 8 Nov. 6 Nov. 8 Nov. 6 Nov. Tarwe Gerst Dec. 1077/8 - - 1067/8 Oct. Mei 1053/4-- 104% Dec. 56V8 56%- - Juli 100 3/1 - - 99% Mei 55% 54% Rogge Oct. Dec. 70 - - Lijnzaad Oct. Dec 172 - 69% 172 Mei 72%-- 707/8 Mei 172%- - 173%-- Hr.ver Dec. 431/g Mei 417/8 43%-- 42% gedaan en laten t bieden ss nominaal BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekom'en 8 Nov.: Friburg, s., Java; Ransdorp, m.s., Hamburg; Anna W„ m.s„ Danzig. Aangekomen 8 Nov.: Euterpe, s.,-Hamburg. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Jov.: Ramo, Vel- sen, repareeren, Ned. Dok, Ned, Bevr. kantoor; Euterpe, Hamburg, stukgoed, Si jnatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Freburg, Java, stukgoed, Java- kade, Wm. H. Müller Co.; Ransdorp, Stockholm, ledig, Nieuwendammerkade, Ketjen; Anna W., Dan zig, hopt, Houthaven, Scheepvaartbedrijf Gruno. KON. PAKETV. MIJ. LEMATANG, 6 Nov. van Port Elisabeth. BONTEKOE, 6 Nov. van Lorenao Marques naar Beira. OMBILIN, 6 Nov. van Saigon te Port Louis. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJILEBOET, arr. 5 Nov. te Batavia. TJINEGARA, 6 Nov. van Manilla n. Macassar. TJISALAK, 5 Nov. van Bat. te Hongkong. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, uitreis, 6 Nov. te Sabang. JOHAN DE WITT, thuisreis, pass. 6 Nov. Gi braltar. CHR. HUYGENS, uitreis, 7 Nov. te Sabang. SIMALOER, thuisreis, 8 Nov. te Suez. JAVA-NEW-YORK LIJN TALIS'SE, 6 Nov. van Norfolk te New Orleans. BINTANG, 7 Nov. van New-York te Batavia. KE1RTOSONO, 7 Nov. van Java te Boston. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SIANTAR, 6 Nov. van Bellingham' te Vancouver. TO SARI, 8 Nov. van Pacific Kust te Manilla. HOLLAND - AMERIKA LIJN BLOMMERSDIJK, 6 Nov. van Galveston naar New Orleans. DELFTDIJK, R'dam naar Pacific Kust, was 6 Nov. 2 uur 30 n.m. 150 mijjpn Z.W. van Lands End. BINNENDIJK, uitreis, pass. 7 Nov. Dungeness. BILDERDIJK, 7 Nov. van Philadelphia te R'dam. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, uitreis, pass. 6 Nov. Dungeness. MONTFERLAND, uitreis, 8 Nov. te Rio Janeiro. KON. NED. STOOMB. MIJ. TITUS, Amst. naar Bordeaux, pass. 7 Nov. Dun geness. BOSKOOP, uitreis, pass. 6 Nov. Bevezier. BAARN, thuisreis, was 7 Nov. 1 uur 50 n.m. 32 mijlen W. van Lands End. STUYVESANT, thuisreis, was 6 Nov. 12 uur 25 v.m. 750 mijlen Z. van Lands End. MARS, Middl. Zee naar Amst., pass. 8 Nov. Gi braltar. PLUTO, Amst. naar Kopenhagen, pass. 8 Nov. Holtenau. STUYVESANT, 8 Nov. n.m. 1 uur van Plymouth naar Havre. NEREUS, arr. 8 Nov.. te Kopenhagen. EUTERPE, 8 Nov. van Hamburg te Amst. JUNO, 8 Nov. van Amst. te- Hamburg. SATURNUS, 8 Nov. van Istanboul te Thessa loniki. AURORA, 7 Nov. van Calamata naar Amst. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, naar Genua, pass. 6 Nov, Bevezier. STAD ARNHEM, R'dam naar Bagnoli, 7 Nov. uit den N. Waterweg. ROTT. LLOYD WELTEfVREDEN, uitreis, pass. 8 Nov. Kaap del Armi. GAROET, 9 Nov. v.m. van Java te R'dam ver wacht. BARSTAGI, 8 Nov. van R'dam te Batavia. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, Java naar Amst., 7 Noy. te Co lombo. POLYDORUS, Java n. Amst., pass. 8 Nov. Gi braltar. VER. NEDERL. SCIIEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJn GAASTERKERK, uitreis, 8 Nov. te Genua. SEROOSKERK, .thuisris, 8 Nov. van A'dam. ZUIDERKERK, thuisreis, 6 Nov. van Kobe. HOLL AND-AFRIK A LIJN JAGERSFONTEIN, uitreis, 8 Nov. te Durban; vertrekt 10 Nov. naa,r Lorenzo Marques. HOLLAND-BR. INDIE LIJN STREEFKERK, Schiedam' naar Bremen, 7 Nov. uit deni N. Waterweg. DIVERSE SCHEPEN PRINS MAURITS, R'dam naar Lissabon, pass. Nov. Dungeness. MAJA, pass. 7 Nov. Dungeness, n. St. Kitts v.o. RANDWIJK, pass. 7 Nov. Dungeness. BERKEL, naar Libreville, pass. 7 Nov. 1 uur 25 n.m. 50 mijlen Z.W. van Niton. DUIVENDRECHT, naar Avonmouth, was 7 Nov. 8 uur 40 v.m. 75 mijlen N. van Lands End. KERKPLEIN, naar Wabana, was 7 Nov. 2 uur 5 n.m. 25 mijlen Z.W. van Niton. LEKHAVEN, naar Montreal, was 7 Nov. 9 u. 55 v.m. 120 mijlen N.W. van Wick. MIRALDA, naar Londen, was 6 Nov. 3 uur 10 v.m. 340 mijlen Z.W. van Lands End. SELENE, naar Londen, was 6 Nov. 3 uur 10 v.m. 1150 mijlen Z.W. Van Lands End. ERINNA, Pauillac naar Rouaan, pass. 6 Nov. Ouessant. ALUDRA, thuisreis, pass. 7 Nov. Fernando No- ronha. SfPAR, arr. 7 Nov. te Garston. VECHTSTROOM, 7 Nov. van Amst. te Hull. IDA WESTERS, mi., 6 Nov. van Cardiff te Trinidad. TONIJN, m.s., arr. 6 Nov. te Trinidad. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 4 Nov. 1937 voorloopig verleend aan de N.V. Holland Rubberfabriek „Radium" te Maastricht. Tot bewindvoerder is benoemd mr, Jos. Stroom. Maastricht. Verhoor Vrijdag 10 Dec. 1937 des V.m. te 10 uur in het paleis van justitie te Maastricht. Een ontwerp-accoord is bij het verzoekschrift niet gevoegd. Failliet verklaard: 5 Nov.: W. Hila, Rotterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdams D. Vogel, te Castricum. Opgeheven wegens gebrek aan actief: G. W. F- G. Eichhorn, Den Haag; J. Lammerse, Schevenin- gen; I. Smit, Den Haag; A. van Dijk, Heerde; F. W. van Efferen, Dordrecht; Chr. Vigelius, Dord recht. Geëindigd door homologatie van het aangebo den accoord: G. M. F. Joosstens, Den Haag. AMSTERDAM, 8 Nov. Eierveiling Centrale Mart. 4446 Kg. 3.20—3.30. 4648 Kg. 3.30—ƒ3.50. 48—50 Kg. 3.60—3.90. 50—52 Kg. 3.904.20. 52— 54 Kg. 4.204.40. 58—60 Kg. 5.30—540. 60—62 Kg- 5.405.50. Aanvoer 24000 stuks. Stemming kalm. APELDOORN, 8 Nov. Vee. Aanvoer 95 nuchtere kalveren 511 per st.; 85 biggen 1620 per stJ 7 geiten 512 per st.; 6 schapen 1628 per st. Handel: redelijk. APELDOORN, 8 Nov. Pluimvee. Aanvoer: 10.000 kippen 0.280.36 per kg., 0.500.80 per St.; 500 jonge kippen 11.75; 200 hanen; 0.550.85, 700 jonge hanen 0.350.70, 220 eenden 0.350.65, alles per St.; Noord-Hollandsche blauwen 0.50 0.62 per kg. Handel: redelijk. APELDOORN, 8 Nov.: Gemeentelijke eierhal.' Aanvoer: 160.000 stuks. Groote bruine 5.505.75-, kleine bruine 5.355.45, zwaar gemengd 5.40— 5.50, groote witte 5.255.35, kleine witte 3.40—4 alles per 100 stuks. Handel: goed. Koersen voor stortingen op 9 November 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f72.86, Lires f9.61 en Peseta's f 11.60. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Germaansche taal en letterkunde (Duitsch) de heer C. A. van Zijl, uit Nymegen. UTRECHT.Doet. examen Indisch recht: J» van Petten. LEIDEN. Geslaagd examen volgens art. 135 der Hooger Onderwijswet: de heer C. van Wf- meskerken, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2