Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? J Laatste Nieuws Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen Ned. bondselftal samengesteld Sport en spel |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin)mïïiïïiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinminiillilliliiiiiiiiiiiiinmiinnmnng DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 giiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiminiiniininninnniintnnnnnmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniiiiiiiiiiiiiTiiiHiiiiiii^ G. P. RENIERSE OVERLEDEN Kindervoeding BURGERLIJKE STAND BLOEMEND AAL Verzoeken R. K. Volksbond HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE ZANDVOORT CRICKET CRICKET IN ENGELAND Walter Hammond geen professional meer Cricket in Australië en Britsch-Indië HOCKEY UIT DE HOOFDSTAD Ronselaar gepakt Reeds lang was de man verdacht NOG ALTIJD STIJGING DER PRIJZEN Kosten van levensonderhoud in October weer iets hooger AANBESTEDINGEN DER GEMEENTE DE LANGE ARM DER JUSTITIE Na een jaar vond zij haar man FIETSENDIEF IN ARREST BRANDJE IN EEN KELDER (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Koningin Maria van Roemenië ernstig ziek Scheepsbotsing bij Hoek van Holland Onrüstige Zondag in Palestina Bloedige botsing in Siloan Het pact van drie tegen Engeland? Ook Nederlandsch-Indië wordt bedreigd3 meent een Engelsch blad Verstekeling ontdekt Friesche jongeman maakt een avontuurlijken tocht Japanners vernielen een trein Ruim 200 dooden en gewonden Poging tot kinderroof? Vreemd geval te Bussum Ir. E. van Dijk plotseling overleden EEN KÖPENICKIADE IN HET GRENSGEBIED Pseudo-commies wil twee mannen arresteeren Om den gouden Onafhankelijk' heidsbeker Carillonplaat van het Haasjes-lied Op Soestdijk door K.R.O. aan Prinses en Prins aangeboden ZWARE JONGENS VOOR HET HOF Beschuldigd van inbraken te Haarlem VAN 1 WERD HET 310 Vervalscher van spaarbank boekje kreeg spijt BINNENHAVENBRUG TE ROTTERDAM GEOPEND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiF. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In den ouderdom van 72 jaar is te Haarlem overleden de heer G. P. Renierse, een goed be kend Overveener. De heer Renierse heeft talrijke bouwwerken in stad en omgeving uitgevoerd. De firma is de oudste zaak op dit gebied in Haarlem en omgeving. Jarenlang was de thans overledene bestuurslid van den Ned. Aanne- mersbond en voorzitter van de afdeeling Haar lem. Bij zijn aftreden werd hem het eerelid maatschap aangeboden. Hij was verder pres.- commissaris van de N.V. Ripperda te Haarlem, bestuurslid van Bloemendaals Bloei en van het Crisiscomité aldaar. Een zijner laatste groote werken was de bouw van de R.K. School voor zwakzinnige kinderen aan den Kinderhuis singel. De uitvaart is op Woensdag 10 November in de parochiekerk te Overveen. In de week van 26 November werden ver strekt 4915 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 947; Overtonstraat 2191; Zoetestraat 1153; Byzanthiumstraat 630; Kamperstraat 757; Buitengewoon Ónderwijs 106; Voorm. Spaarn- dam 31. Geboren, 6 November: H. J. M. Pietsers-Seg- gelen, z. M. M. W. Rijsdijk-de Goed, z. L. Walgien-Gooyer, z. S. J. de Jong-Medema, d. C. J. Koers-Smit, d. C. Nieuwveen-v. d. Oosterkamp, d. 8 November: P. Voetelink- Verbeek, d. K. S. Visser-Calis, z. C. Be- kooy-Koning, d. 7 Nov.: M. A. v. Veenen- daal-Rose, z. Overleden: 5 November: Th. Daudey-v. d. Ven, 57 j., Kruisstraat J. E. v. Bilderbeek- Zigterman 34 j., Zonnebloemstraat W. M. Batens-de Vink, 75 j., Dr. Schaepmanstraat A. M. v. Doorn-Heemskerk 43 j., Spaansche- vaartstraat W. M. Mathot-de Graaf 72 j., Amsterdamstraat W. A. de Koet, Bakenes- sergracht A. J. Noles-v. Dorp, 54 j., Wilhel- minastraat. Gemeenteraad. Er wordt een vergadering van den raad gehouden op Donderdag 11 No vember des namiddags twee uur in het Raad huis te Overveen. De agenda vermeldt o.a.: Beëediging en in stallatie nieuw inkomend raadslid; benoeming leerkracht aan de Vondelschool; benoeming lid van de Commissie van Toezicht op het M.O.; be noeming voorzitter en plaatsvervangend voor zitter in het scheidsgerecht voor de ambtenaren van politie; grondaankoop voor verbreeding van de Brederodelaan; overname van wegen in Rij- negom III; voorstel wijziging „Verordening ge meentepolitie"; vaststelling 6e suppletoirebe- grooting dienstjaar 1937; aangaan kasgeld- leening; voorstel wijziging art. 22 van het Amb tenarenreglement; verzoek toekenning van een bepaald bedrag aan personeel op weekloon, dat den dienst met vervroegd pensioen gaat ver laten; verzoek om wijziging van de groeps- indeellng van het gemeente-personeel; aanvraag gelden door het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Overveen voor stichting van een bijzondere school voor gewoon L.O. te Overveen; credietaanvrage voor het bouwen van 26 arbeiderswoningen aan het Joan Mauritsplein en de Recifelaan; grondverkoop Bloemendaal- scheweg hoek Zijlweg (z.g. Kuil)voorstel van 3 raadsleden en adres van de besturen der afd. Overveen en Vogelenzang van den Nederland- schen RK. Volksbond, betreffende kolentoeslag en wijziging werkloozenregeling. Kasgeldleening B. en W. stellen den Raad voor, ter voorziening van het in den loop van het jaar 1938 te verwachten gebrek aan kas geld, een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste driehonderd duizend gulden tegen een rente van niet meer dan 1 pet. boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. Verkoop 'terrein van voormalig raadhuis B. en W. stellen den Raad voor aan J. Roo- sen's Bouwbedrijf N. V. te Haarlem, voor de som van 50.000.als bouwterrein, met alle daaraan verbonden heerschende en lijdende erfdienstbaarheden, te verkoopen het terrein gelegen te Overveen tegenover de buitenplaats „Belvédère" aan den Bloemendaalscheweg hoek Zijlweg, ter oppervlakte van pl.m. 3680 M2, zulks onder bepaling, dat het terrein door en voor rekening der gemeente wordt opgehoogd tot het niveau van den aangrenzenden weg en voorts onder de volgende voorwaarden: dat koopster reeds dadelijk (vóór 14 Novem ber 1937) 'n waarborgsom van 2000.stort in de gemeentekas, als onderpand voor de na koming van hare verplichtingen jegens de ge meente, en dat de bebouwing op "het terrein in bouw- kundig-aesthetisch opzicht als een harmonisch geheel, ter beoordeeling van B. en W„ zal moe ten worden ontworpen en uitgevoerd. Bouw 26 woningen B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen om tot den bouw van 26 kleine woningen op reeds aan de ge meente in eigendom toebehoorende gronden te doen overgaan, n.l. 18 aan de Zuidzijde van de Recifelaan met het front naar het Joan Mau ritsplein, 4 aan de Westzijde en 4 aan de Oost zijde van dat plein, met verleening van een crediet voor den bouw van 94.800. De woningen zullen een huurwaarde hebben van pl.m. 5.per week en dienen ter voor ziening in de te Overveen bestaande behoefte aan woningen voor arbeiders, politiepersoneel en menschen met een gering inkomen. Architect is de heer J. A. van Asdonk. De exploitatie-rekening doet zien, dat de an nuïteiten zijn berekend naar een rentevoet van 3'A pet. en dat het bouwvoorschot ad 94800 over een tijdvak van 50 jaren en het grond- voorschot ad 29.400 over een tijdvak van 75 jaren loopt. Ingekomen verzoeken en voorstellen In gekomen is een voorstel van den heer w. Noor man en twee andere raadsleden om: le. de loo- r.en van tewerkgestelden met 1— per week te verhoogen; 2e. gedurende de maanden No vember en December 1937 en Januari t/m Maart 1938 een brandstoffentoeslag te verleenen aan de tewerkgestelden, op denzelfden grondslag als den vorigen winter is geschied. Naar aanleiding van het eerste voorstel dee- len B. en W. mede, dat het hun ongewenscht voorkomt reeds thans wijziging te brengen in de werkloozenregeling, zooals deze. is vastgesteld in de raadsvergadering van den 17en September 1936, omdat de toestanden sindsdien niet zoo danig veranderd zijn, dat de voorgestelde ver hooging gewettigd zou zijn. Wat betreft het tweede voorstel wordt op gemerkt, dat dit als vervallen kan worden be schouwd, aangezien brandstoffentoeslag inmid dels wordt toegekend. Ook zijn ingekomen verzoeken van de be sturen der afd. Overveen en Vogelenzang van den Ned. R. K. Volksbond: le. om een kolen- toeslag voor tewerkgestelden en het bedrag hooger te bepalen dan ten vorigen jare; 2e. her ziening artikel 3 der werkloozenregeling. Naar aanleiding van het verzoek sub le. dee- len B. en W. mede, dat de toegestane kolen- toeslag door hen voldoende wordt geacht. Wat betreft het verzoek sub 2e. adviseeren B. en W. daarop afwijzend te beschikken, om dat B. en W. krachtens art. 3 der Werkloozen regeling immers de bevoegdheid hebben in bij zondere gevallen ontheffing te verleenen van het in den aanhef van dit artikel bepaalde en zij het niet gewenscht achten het scheppen van gelegenheid om bij de werkverschaffing ge plaatst te worden te verruimen, om den trek van werkzoekenden naar deze gemeente te voorkomen. Burgerlijke Stand Geboren: z. van W. Bos nia—Moorman; d. van H. van Dijk—Veldema. Ondertrouwd: P. G. Rolvers en E. Berghaus. Getrouwd: D. P. Weegenhuise en J. M. Dijk stra; E. Clarke en S. S. E. Brissaud; W. van Wort en K. Maunz; W. C. Bouman en H. M. van der Ven; M. Mica en H. P. A. Goldfried. Overleden: R. H. van Daalen, 24 j., wonende te Haarlem; D. Bax, 73 j. Het Wit-Gele Kruis in nieuwe banen. De Noord-Hollandsche Bond van „Het Wit-Gele Kruis", die sedert eenigen tijd een sterke actie ontplooit, heeft ook te Haarlemmerliede de eer ste stappen gedaan, om aldaar te komen tot een definitieve organisatie van het Wit-Gele Kruis. Te Haarlemmerliede bestaat weliswaar reeds deze R.K. vereeniging, doch zij kan nog bezwaar lijk georganiseerd genoemd worden. Het werk moest zich totnogtoe bepalen tot het in gebruik geven van eenige verplegingsartikelen, doch een wijkverpleging met een eigen katholieke wijk verpleegster bestaat er nog niet, terwijl ook an dere diensten, die het Wit-Gele Kruis den men schen bieden kan, ontbreken. Of Haarlemmer liede zelfstandig, dan wel in samenwerking met een andere parochie zijn Wit-Gele Kruis zal opbouwen, is een vraag, die zich na nader on derzoek en overleg beantwoorden laat. Het eerst noodige evenwel fs, dat de bevolking van Haarlemmerliede wordt voorgelicht, opdat niets zoozeer het werk belemmert dan onvol doende kennis omtrent de beteekenis en het doel van het Wit-Gele Kruis. Daarom zal in overleg met den pastoor der parochie de Noord-Hollandsche Bond van „Het Wit-Gele Kruis" een propaganda-avond hou-, den, waar de diocesaan adviseur, tevens geeste lijke adviseur van den Bond, rector c. Vis van het St. Elisabeth-Zfekenhuis te Alkmaar en de secretaris van den Bond, de edelachtb. heer B. J. P. Sutman Meyer, burgemeester van Heer Hugo- waard, zullen spreken over de organisatie en het werk van het Wit-Gele Kruis. Deze propaganda-avond zal worden gehouden Vrijdag 12 November des avonds te half acht uur in het R.K. Vereenigingsgebouw te Spaarn- woude. Burgerlijke Stand: Geboren: z. van A. M. J. van Amerongen—Broers; z. van E. M. van Bruggen—Tümmer; d. van J. E. van der Eem Doeswijk; z. van W. C. van Empelen—Mei man. Ondertrouwd: H. Kokkelkoren en L. C. van der Voort; A. J. Jansen en B. Smidt. Getrouwd: H. A. van Kesteren en C. M. van der Horst; C. J. van Liere en W. T. Nieuwjaar. Overleden: M. S. 't Hooft, wed. van H. C. Voorhoeve, 73 j.; A. W. Warmerdam, echtge- noote van P. Ruygrok, 61 j.; E. C. M. Jansen, wed. van Th. L. J. Pex, 83 j.; M. W. Andree, wed. van C. Bekooü, 76 j.; M. L. Bouwman, echtgenoote van D. H. Hiel, 48 j.; F. c. Kost 52 j. EEN DRIELING GEBOREN Maandagavond omstreeks kwart voor acht werd het echtpaar J. van Norde—Koning, wo nende in de Noorderstraat 17 te Zandvoort, verblijd met de geboorte van een drieling, be staande uit drie meisjes. De toestand van de gelukkige moeder is zeer gunstig. De drie jong geborenen werden op advies van den dokter naar de Maria-Stichting te Haarlem overge bracht. Ook hun toestand is volgens de laatste berichten gunstig. De beroemdste van de twee Hammonds die als professional in Engelsch county-cricket uit komen n.l. „Wally" Hammond zal, wat hij reeds lang van plap was, amateur worden en als zoodanig naar alle waarschijnlijkheid voor zijn county Gloucestershire blijven spelen. W. R. Hammond behoort tot de beste all-rounders die Engeland ooit bezeten heeft. Vooral in de komende testmatches tegen Australië (1938) zal Engeland Hammond niet kunnen missen bij de poging om de „ashes" op de Aussies te her overen, Zuid-Australië won Maandag te Adelaide met 10 wickets van Nieuw-Zeeland, dat 151 (F. Ward 4—59, C. V. Grimmitt 3—21) en 186 (H. G. Vician 64, F. Ward 762) scoorde tegen Z. A. 331 (C. L. Badcock 114) en 70. Bradman scoorde slechts 11 runs. Lord Tennyson's XI won te Karachi de derde wedstrijd van den toer met 8 wickets. Scores' North Western XI 80 (Gover 515) en 167 (de amateur Peebles 7—38). Lord Tennyson's XI 225 (Hardstaff 80, N. W. D. Yardley 51) en 23—2. Westelijke le klasse B. M. H. C. 5 3 2 0 8 11—6 Hilversum 6 4 0 2 8 11—7 H. H. IJ. C.. 6 3 1 2 7 9—8 't Gooi 5 3 0 2 6 8—4 Amsterdam 6 2 2 2 6 8—5 Togo 6 2 1 3 5 9—9 H. O. C. 6 1 2 3 4 6—17 H. D. iM. 6 0 2 4 2 7—13 Promotieklasse A H. D. M. 2 6 3 3 0 9 23—11 S. O. S. 6 3 3 0 9 20—15 Leiden 6 2 3 1 7 16—12 Victoria 6 2 2 2 6 15—8 Delftsché St. 6 2 2 2 6 10—12 Strawberries 5 2 1 2 5 7—8 Alkmaar 5 0 2 3 2 9—14 H. H. IJ. C. 2 6 1 0 5 2 6—28 Promotieklasse B Laren 6 5 1 0 11 17—4 S. C. H. C. 6 4 0 2 8 16—8 Hilversum 2 6 3 1 2 7 18—19 Be Fair 6 2 2 2 6 10—13 Amsterdam 2 6 1 3 2 5 11—13 B. H. V. 6 2 1 3 5 69 't Gooi 2 5 1 1 3 3 8—15 B. M. H. C. 2 5 0 1 4 1 6—11 Dames Hockey Amsterdam 6 6 0 0 12 25—8 Rood Wit 6 4 1 1 9 22—10 H. D. M. 6 I 3 2 5 7—9 B. D. H. C. 5 2 1 2 5 8—13 Hilversum 5 2 1 2 5 6—10 H. O. C. 6 X 2 3 4 7—12 H. H. LJ. C. 5 1 1 3 3 11—13 't Gooi 5 0 1 4 1 3—14 In het Westelijk deel van de stad heeft de recherche een man gearresteerd, die ver dacht wordt verschillende menschen naar Spanje te hebben geronseëld. Deze man was een half jaar geleden reeds van dergelijke praktijken verdacht, doch moest, omdat men niet genoeg bewijzen had, op vrije voe ten worden gesteld. het ^eil der prijzen vóór den oorlog,f.l.ócmf Het indexcijfer der kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen in de hoofdstad bedroeg in October 1937 (op de basis van het peil der prijzen voor den oor log 100) 139.7, tegen 138.8 in September j.l. en 132.0 in September 1936, de maand der devaluatie. Het is derhalve 0.6 pCt. hooger dan in September 1937 en 5.8 pCt. hooger dan in September 1936. Voor de voeding alleen is de stijging grooter, n.l. 1.4 pCt. sedert September 1937 en 7.8 pCt. sedert September 1936, zulks als gevolg van de omsetandigheid, dat van het overige gedeelte van het budget de meeste rubrieken onveran derd zijn gebleven, hiervan vertoont alleen de post brandstof (anthraciet en briketten) een toeneming van eenige beteekenis. Wat daarentegen de voeding aangaat, is een stijging te vinden bij een aantal posten en wel melk, eieren, vetten (natuurboter), aardappelen en groenten en, in geringere mate, ook bij kaas en grutteraswaren, waartegenover een daling te vermelden valt alleen bü fruit en vleesch. Laatstgenoemde daling is het gevolg van prijs verlagingen van rundvleesch en schapenvleesch, welke slechts voor een gering gedeelte door een prijsverhooging van kalfsvleesch konden worden gecompenseerd. B. en W. zullen op Maandag 22 November, des middags twaalf uur, ten Gemeentehuize, in het openbaar aanbesteden: het leveren en opstellen van de staalconstructies voor een garage en werkplaatsen op een terrein der Stadsreiniging aan de Bilderdijkkade. Bestek en voorwaarden met één teekening dezer aanbesteding zijn van Zaterdag 13 No vember af verkrijgbaar ter Stadsdrukkerij. Op Maandag 29 November, des middags te twaalf uur, zullen B. en W. ten Gemeente huize, in het openbaar aanbesteden: het maken van een paalfundeering, ten behoeve van het spoorwegviaduct met onderdoorgangen bij den Omval, met bijbehoorende werken. Bestek en voorwaarden met één teekening dezer aanbesteding zijn van Zaterdag 13 No vember af verkrijgbaar ter Stadsdrukkerij. Wie op de pas ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). De recherche van bureau Adelaarsweg heeft een man gearresteerd, waarnaar men ongeveer een jaar gezocht heeft. Deze man had bij ver schillende ingezetenen kleeren en pakken voor een ververij en stoomerij aangenomen, doch nooit aan de ververij gedeponeerd maar ten eigen bate verkocht. Ook de Haagsche politie zoekt den man voor dergelijke feiten. Maandagmiddag heeft de centrale recherche een man gearesteerd, die talrijke fietsen, van diefstal afkomstig, naar andere gemeenten heeft verkocht. Hij is in het hoofdbureau in arrest gesteld. Het was de laatste jaren de gewoonte om fietsen, die in de verschillende deelen der stad werden gestolen, om te bouwen en aan helers te verkoopen, die de karretjes naar andere ge meenten verzonden en verkochten. Het aantal rijwieldiefstallen is den laatsten tijd aanmer kelijk verminderd. In den kelder van een café op de Rozen gracht hoek Prinsengracht ontstond Maandag avond brand doordat er een lek in de gasleiding was gekomen. Een aantal caféstoeltjes en hout werk gingen in vlammen op. De schade in den kelder was groot. De brandweer bluschte het vuur met twee stralen. BOEKAREST, 8 Nov. (Havas). De gezond heidstoestand van koningin-moeder Maria van Roemenië is achteruitgaande. Eenige buiten- landsche specialisten zijn ontboden en koningin Maria van Zuid-Slavië bevindt zich aan het ziekbed van haar moeder. In het medisch bulletin, dat heden werd ge publiceerd, werd gesproken over een aandoe ning van de lever. Koningin-moeder Maria is 62 jaar oud. Het Noorsche stoomschip „Stavanger", ko mende van Rotterdam met bestemming Go thenburg, is bij Hoek van Holland tijdens mist in aanvaring gekomen met het Duitsche stoom schip „Victoria", komende van Koningsbergen en bestemd voor Rotterdam. De „Victoria" is aan bakboordzijde bescha digd, en naby de plaats der aanvaring aan den grond gezet. Omtrent de schade van den „Stavanger" is niets bekend. Dit schip is bij dukdalf 1 ten anker gegaan. JERUZALEM, 8 Nov. (Havas). Zondag heb ben zich verschillende incidenten voorgedaan in Palestina, met name in het dorp Siloan, waar het ingestelde onderzoek naar de moordenaars der twee Britsche soldaten tot een bloedige botsing heeft geleid, waarbij twee Arabieren zjjn gedood en 17 gewond. Een groot deel der bewoners is in de bergen gevlucht. Ook in Trans-Jordanië was het onrustig. Er zijn bom aanslagen gepleegd op verscheidene openbare gebouwen. In verschillende plaatsen zijn de telefoonlijnen doorgesneden. LONDEN, 8 Nov. (Havas). „Het anti-komin ternpact is tegen Engeland bedoeld." Dit is de alarmkreet, welke vanmorgen zoo wel door de linksch gerichte Britsche bladen als de „News Chronicle" als door de anti-commu nistische bladen als de „Daily Telegraph" en „Morning Post" geuit wordt. De „Manchester Guardian" schrijft: „Het anti-Sovjetpact is niet gericht tegen Rusland alleen, het is in de eerste plaats gericht tegen Groot-Brittannië. Zonder Groot-Brittannië en in zekere mate zonder de Vereenigde Staten zou Japan de hegemonie bezitten in het ge- heele Verre Oosten, met inbegrip van Nederlandse h-I n d i Zonder Groot-Brittannië zou Italië meester zijn in het Westelijke bekken van de Middel- landsche Zee, want Frankrijk zou op zijn minst door Duitschland tot nonactiviteit gedoemd wor den. Zonder Groot-Brittannië zou Duitschland zijn programma van „Mein Kampf" kunnen ver wezenlijken, d.w.z. het zou zijn invloed kunnen laten gelden over het geheele Europeesche continent." Met een van de stoombooten van de Kon. Holl. Stoomboot Mij. is als verstekeling medegekomen een 2I-jarige jongeman, ge boren in Friesland, die een zeer avontuur lijken tocht achter den rug heeft. Hij vertrok onlangs naar Frankrijk om werk te zoeken, zwierf gedurende eenigen tijd in ie cmgeving van Parijs en bereikte tenslotte de Spaansch-Fransche grens. Op een nacht wist hij heimelijk op Spaansch grondgebied te komen. Hier werd hij gearres teerd en ingelijfd bij de Spaansche regeerings- troepen. Gedurende eenige weken vocht hij aan het regeeringsfront, deserteerde en kwam in Madrid terecht. Na verschillende wederwaar digheden bereikte hij het front van de troepen van Franco. Toen vocht hij aan deze zijde mee. Weer deserteerde hij, maar werd later opnieuw gegrepen. Hij werd ingelijfd bij het vreemde lingen-legioen. Na enkele weken zag hij echter kans Tunis te bereiken en hij wist heimelijk aan boord te komen van een der Nederland sche stoombooten. Tijdens de reis werd hij ont dekt en te Amsterdam door de politie van het bureau Kattenburg in arrest genomen. NANKING, 8 November (Reuter) Hier zijn berichten ontvangen, volgens welke ruim 200 personen gedood of gewond zijn, toen zes Ja- pansche vliegtuigen den naar het Zuiden rij denden blauwen express tusschen Tientsin en Poekau bombardeerden en zeven van de tien rijtuigen vernielden. In de gemeente Bussum loopen blijkbaar eenige individuen rond, die er op uit zijn som migen ouders schrik aan te jagen in verband met bedreiging tot kinderroof, zooals dat ver leden week geschiedde bij een inbraak in den kruidenierswinkel van den heer M. aan den Laarderweg. Thans komt ons een geval ter oore, dat van meer ernstigen aard is. Dit heeft zich als volgt toegedragen: Toen Zaterdagmiddag het 12-jarig dochtertje van een der vooraanstaande en zeer bemiddelde ingezetenen, in het Spiegel woonachtig, zich naar den kapper begaf, werd zij gevolgd door een juffrouw van middelbaren leeftijd. Het meisje heeft dit niet opgemerkt en is de kapperszaak binnen gegaan. Even daarna kwam echter de juffrouw binnen en vroeg of het meisje binnen was, want zij had opdracht van haar ouders om haar te halen. Zij noemde in derdaad den naam en voornaam van het meisje. Deze wist echter nergens van en liet eerst eens telefonisch informeeren bij haar ouders of deze inderdaad haar lieten afhalen. Tijdens het telefoongesprek is de juffrouw ongemerkt ver dwenen, doch heeft daarna nog eenigen tijd voor den kapperswinkel heen en weer geloopen. De vader heeft toen zijn dochtertje per auto afgehaald en vermoedt, dat men zijn dochtertje heeft willen ontvoeren. Er is aangifte bij de politie gedaan. Te Amsterdam is Maandagmorgen plotseling overleden ir. E. C. W. van Dijk, lid van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen. Eugen Carl Wijbe van Dijk werd in 1877 te Probolingo in Nederlandsch-Indië geboren. Zijn technische opleiding ontving hij op de Polytech nische school te Delft, waar hij in 1899 civiel- ir.genieur werd. Een jaar bleef hij in Delft as sistent en in 1900 werd hij adspirant-adjunct- ingenieur bij de Staatsspoorwegen, waarna hij in 1902 bij den Nederlandschen Centraal Spoor weg kwam. In 1907 werd hij bij deze maat schappij chef van den dienst van weg en wer ken, totdat hü in 1919 als hoofdingenieur bij de Nederlandsche Spoorwegen kwam. In 1920 werd hij daar secretaris en chef van den alge- meenen dienst, in 1924 chef van den dienst der exploitatie en in 1929 volgde zijn benoeming tot directeur van de Nederlandsche Spoor wegen. Ingenieur van Dijk zat in tal van commis sies en vervulde buiten zijn ambtelijke werk zaamheden verschillende functies. Van 1924 tot 1929 was hij voorzitter van de afdeeling voor verkeer en verkeerstechniek van het jKoninkl. Instituut van Ingenieurs voorts was hij lid van den Spoorwegraad en voorzitter van de beveiligingscommissie der Nederlandsche Spoor wegen. In „De Ingenieur" en in verschillende buiten- landsche tijdschriften heeft hij tal van artikelen over spoorwegaangelegenheden gepubliceerd. Twee mannen uit Kranenburg zijn in de af- geloopeh week bijna het slachtoffer geworden van een pseudo-commies. De een was met zijn vrouw op bezoek bij een vriend, die dicht bij de grens woont. Toen zij gezellig met hun vieren in de keuken aan het keuvelen waren, trad plotseling een man binnen, die de allures aan nam van grenskommies en met de wapenen in de hand beide mannen sommeerde hem te vol gen. Beide Duitschers wisten van den prins geen kwaad, maar vonden het toch geraden den ambtenaar te volgen. Toen zij in Kranenburg waren aangekomen, maakten zij aanstalten om aan hun geleider te ontkomen, maar deze zette hen onmiddellijk na. Beide mannen namen hun toevlucht in een café en verklaarden aan den kommies, die hun onbekend was en vermoede lijk een nieuweling moest zijn, niet mee te wil len gaan, voor zij het kantoor van den chef der douane te Kleef hadden opgebeld om te ver nemen, wat de reden van hun arrestatie kon zijn; beide mannen waren zich van niets be wust. Tot hun spijt konden zij in Kleef telefo nisch geen gshoor krijgen. De mannen gingen noodgedwongen met den kommies weer verder, tot zü een tweede poging waagden en opnieuw in een hun bekend koffiehuis binnengingen, om daar de hoofddouane opnieuw te bellen. Toen werd het den beambte blijkbaar te warm onder de voeten en hij verdween spoorloos, zoodat deze Köpenickiade in het grensgebied niet opging. Voor den wedstrijd om den Gouden Onaf hankelijkheidsbeker, welke op Zondag 14 Nov. a.s. op het Sparta-terrein zal worden gespeeld tusschen een Rotterdamsch elftal en een bonds-elftal, spelend onder den naam „Rest van Nederland" is het bondselftal als volgt samengesteld; Doel: Dijkstra (ZFC). Achter; Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (DWS). Midden: Pellikaan (Longa), Anderiesen (Ajax) en Looys (Ajax). Voor: Blomvliet (Ajax), Heetjans (Tubantia), de Boer (KFC), Smit (Haarlem) en Bergman (Blauw Wit). Enkele maanden geleden heeft de K. R. O. op een gramofoonplaat doen vastleggen het bekende liedje van Prinses- Juliana met toon zetting van Catharina van Rennes: „De dan sende Haasjes", gespeeld op het Paleis-carillon te Amsterdam, door Meester J. Vincent. Op uitnoodiging van Prins Bernhard. dis zich voor deze plaat interesseerde, zijn Maan dagmorgen de heeren P. Speet en L. Povel van den K. R. O., alsmede de beiaardier Meester Vincent, ten paleize Soestdijk ontvangen, waar zij de gramofoonplaat aan het Prinselijk Paar hebben aangeboden. Op verzoek van Prinses en Prins hebben zij de melodie op den reportage-wagen van den K. R. O. doen hooren, wat zeer in den smaak viel van het Prinselijk Paar. Onder dankbe tuiging heeft Z. K. H. de plaat in ontvangst genomen. Aan den eenen kant van de plaat komt „De dansende haasjes" voor, gespeeld op het Dam- carillon, terwijl aan den anderen kant het zelfde liedje staat, gezongen door José Can- del met pianobegeleiding van Fred. Boshart. Voor deze laatste opname was n.l. zorg gedra gen, opdat ook de tekst gehoord zou kunnen worden. In een onderhoud, dat de heer Speet met Prins Bernhard had, bleek diens groote be langstelling yoor de radio, ook voor de ultra- kortegolfzendingen. Een „zware jongen" uit Haarlem, die reeds dertien maal de gevangenisdeuren achter zich heeft hooren toevallen, stond in hooger be roep voor het gerechtshof te Amsterdam te recht. Twee jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, had de rechtbank te Haarlem hem opgelegd voor twee inbraken, n.l. in een manufacturenmagazijn te Velsen gepleegd in October 1934, en in een villa te Santpoort in Febr. '35. Ditmaal, zoo hield de recidivist stijf en strak vol, was hij volmaakt onschuldig. De vrouw, waarmee hij had samengewoond, had hem uit wraak ver raden. In Juni maakte het hof een aanvang met de behandeling van deze strafzaak en de juf frouw, die voor de rechtbank als hoofdgetuige optrad, kwam toen met een ander verhaal. Zij vertelde toen, dat zij voor de rechtbank gelo gen had. Het hof schorste de zaak toen oih een onderzoek in testellen naar een moge lijken meineed van de vrouw. Voor den rech- ter-commissaris zwenkte de juffrouw weer om: „Wat ik voor de rechtbank heb gezegd was de waarheid". Thans herhaalde zij voor het hof haar be schuldiging tegen verdachte, die zijn onschuld vol hield. Nadat eenige getuigen zijn gehoord, is het woord aan den procureur-generaal mr. dr. D» Reilingh. Spr. requireert tenslotte bevestiging van het vonnis der rechtbank: twee jaar gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De verdediger, mr. R. L. Drilsma, pleittd vrijspraak. Arrest 22 November. Aan een bijpostkantoor te Amsterdam ver voegde zich een man, die zijn spaarbankboekje aanbood, waarop een bedrag van f 310.— stond, met een verzoek om hier f 10.van op te kunnen nemen. De ambtenaar aan het lo ket betaalde het hem uit en schreef het be drag van de eindsom af. De man vertrok met zijn f 10.— en het boekje. Hij begaf zich ech ter naar het politiebureau Raampoort, waar hij den wachtcommandant mededeelde, dat hü een daad had bedreven, waarover hij spijt had- Hij vertelde, dat op zijn spaarbankboekje nog slechts een saldo van f 1.stond. Door ver schillende vervalschingen wist hij te bereiken» dat dit bedrag f 310aanwees. De ambtenaar aan het hulppostkanotor had hiervan niets bemerkt, zoo deelde hij mede. Ve recherche van genoemd bureau stelde een on derzoek in en het bleek, dat wat de man ver telde geheel klopte. Het spaarbankboekje werd in beslag genomen en de man wegens verval* sching en oplichting ingesloten. Maandagmorgen heeft de wethouders van deP technischen dienst van de gemeente Rotter^ dam, de heer J. Brautigam, de geheel ver' nieuwde brug over de Binnenhaven aldaar of ficieel geopend. Voor deze plechtigheid bestond veel belangstelling uit de kringen van het ha* venbedrijt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4