STEGE MANS HENSEN BRUINBROOD Haarlem, 9 Nov. Kort en volledig \V«f TI »r44 é4 NIEUWE SPAARREGELING te weinig eetlust HENSEN'S JAEGER FRANKEN's Broodfabrieken DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 Frans Hals-copieën DE VOORRANGSWEG Eerste overtreding voor den Haarlemschen kantonrechter Comité oranjevreugde- volksvreugde VOOR DE STILLE ARMEN En liefst de échte Geldersche, de heerlijke rook worst van Stegeman, met dien fijnen, zacht-pikanten rooksmaak. Boerenkool.ja, natuurlijk met worst, erwten soep en zuurkool even zoo. En wist U, dat ze warm bij de boterham zoo voortref felijk smaakt? Let op den naam op het loodje' STADSSCHOUWBURG Alleen Franken bakt het. Systeem Dr. Allinson HET GEVAARLIJKE VERKEER S. P. RIJNIERSE OVERLEDEN VECHTPARTIJEN Slager wilde politie helpen in haar moeilijke taak Vader overrompelt schoolmeester Instructieve bijeenkomst in de raadszaal Misverstanden opgeruimd Niets buitenissigs AGENDA Bioscopen 10 November Bioscopen OOK VOOR U! PAARLAARSTeË^tSu2842MR[ÊM Verkeersongevallen Weer bijna 6000 werkloozen Programma Radio-centrale Waar blijft de eigenaar? STAD Naar aanleiding van de schitterend geslaagde ?rans Hals-tentoonstelling had Haarlems Bloei het idee opgevat aan de gemeente Haar lem een aantal copieën van Hals' mooiste kunstwerken aan te bieden. Het heeft daar door een oproep gericht tot het Haarlemsche Publiek, maar het bedrag, dat daarvoor bin nenkwam, viel niet mede. Niet meer dan een drietal copieën kunnen worden aangekocht, na melijk „Malle Babbe", een copie vervaardigd door den heer Weeseling, „Het Visschersmeis- le een copie van den heer L. Th. C. Lourijsen en „Mulat" van J. B. Kamp. Het is waar, dat de tijden er nog niet naar zijn om te verwach ten, dat met geld voor niet dringend noodza kelijke dingen wordt gesmeten, ma'ar wij kun- Pen ons toch ook wel voorstellen, dat een op- r°ep om geld bijeen te brengen voor den aan koop van een oorspronkelijk werk meer belang stelling zou hebben gewekt dart thans het ge- val is geweest. De menschen voelen nu eenmaal minder voor copieën al zijn deze nog zoo goed. ^•ok schijnt er een misverstand te zijn ont staan. Men heeft gemeend, dat het de bedoe- ühg zou zijn den aan te koopen copieën een Plaats in orts museum te geven naast echte schilderijen van Frans Hals en dat idee kon in veler oogen geen genade vinden. Het plan is echter deze copieën op te hangen in* een of andere school of plaats waar veel publiek komt, waar zij tot vreugde en kunstzinnige in structie van de Haarlemmers zullen kunnen dienen. Wij zouden het jammer vinden als zij in een of andere H.B.S. of openbare leeszaal terecht kwamen. Over eenige jaren toch zullen Reinigen nog den juisten oorsprong kennen en, °vergelaten aan de hoede van een of anderen Concierge, zal er Wellicht spoedig van de co- Pieën weinig moois overblijven. Zouden zij daarom niet kunnen dienen als eerste gift voor eeh uitgebreide verzameling die op den duur eeh attractie van Haarlem kan worden? Wij Oenken aan een collectie gecopiëerde schilder stukken, foto's, liefst in kleuren, teekeningen ehz„ die een zoo compleet mogelijk inzicht ge- Ven in de beteekenis der Haarlemsche schil ders in den loop der eeuwen. De Haarlemsche schildersscholen zijn zeer belangrijk geweest en een overzichtelijke zoo mogelijk unieke, verza meling van reproducties van schilderstukken der Haarlemsche schilders zou niet nalaten aantrekkingskracht op museumbezoekers te °efenen. Deze collectie zou, hoewel gescheiden, t°ch dicht bij het Frans Halsmuseum kunnen worden ingericht, en haar waarde moeten ont kenen aan groote zorg, welke aan de keuze der stukken en inrichting besteed wordt. Onder de vele mogelijkheden om Haarlem met attracties te verrijken, is dit idee ook zeer stellig door Haarlems Bloei te overwegen. °P 8 Augustus reed een Amsterdamsche auto mobilist, komende uit de Veldhorststraat te een 13-jarig meisje aan, dat op den hoofd- erkeersweg in de richting Leiden fietste. Hem ten laste gelegd ,dat hij het meisje, dat op voorrangsweg reed, geen voorrang zou heb- n verleend. ke Heerenstraat, zooals de hoofdverkeersweg eaar ter plaatse heet, heeft op dat punt noch veh rijwielpad, noch een voetpad en het meisje ei klaarde geheel rechts te hebben gereden. jP de kruising met de yeldhorststraat, die in de eerenstraat uitmondt, staat een huis, zoodat jJ hij den hoek gekomen eerst den auto op erkte, die langzaam reed, doch slechts eenige eters van haar verwijderd was en niet stopte, m een botsing te vermijden zwenkte zij toen trf u1" hnks, echter -te laat, daar de auto haar ch nog raakte, ri k n wicdrijder, die van de tegenovergestelde chting was gekomen en de aanrijding had aeh, verklaarde, dat het naar links zwenken bot eenige mogelijkheid was geweest om een hari ng te vo°rkomen. „Als de auto geremd den" meisie gewoon door kunnen rij- airf611 rÖks veldwachter, die met de situatie dat31 volkomen °P de hoogte is, deelde mede, eg; auto's, die van de Veldhorststraat komen anderhalven meter op den hoofdverkeers- het moeten rijden, voordat zij naar beide zijden bei verkeer kunnen zien. Dit vormt echter geen ernmering, daar er nog 6 meter overblijft, tui -°lgens wel'd gehoord een 30-jarige ge- g a décharge, die naast den bestuurder had 2aa n' Zlï verklaarde, dat de auto zeer lang- 0 m had gereden. Het meisje was plotseling gezwenkt naar links. Was ze echter langs 'etst, dan was er niets gebeurd. 6chtn huishoudster, die met een oudere dame baf1 den au'° had gezeten, verklaarde ook, had '1Ct meisje gemakkelijk achter den auto om te kunnen rijden. Doch de ooggetuige, die van ko, P0vergestelde richting was gekomen, ont- hhe dit. b P zÜn requistitoir zeide de Ambtenaar van ge °Penbaar Ministerie, dat er een hoop din- Van naar voren waren gebracht, die feitelijk secundair belang zijn. de, et gaat er niet om of het meisje nog achter f!l0 auto langs kon. Zij deed wat zij doen v -t, als zijnde op een voorrangsweg. Zij ging St0n fio veronderstelling uit, dat de auto zou Ppen en toen dit niet gebeurde schrok zij zwenkte naar links, feit0t, Voornaamste in dit geval is baar Ministerie te veel van den automobilist. Feitelijk zou men moeten uitstappen en kijken of er iets aankwam. Maar voordat men weer wegrijdt kan er al een hoop verkeer op komst zijn. Naar aanleiding van het pleidooi achtte dê Kantonrechter het ten laste gelegde niet over tuigend bewezen en concludeerde tot vrijspraak. echter het st hat de auto niet stopte. En hoewel de be- pla 'her zich kan beroepen op de ongelukkige gele h-jke situatie achtte spr. het ten laste f lo806 he wezen en eischte een geldboete van te vervangen door 8 dagen hechtenis. trac, Verdediger, mr. A. Levy uit Amsterdam, Zen 'tte het betoog van den Ambtenaar te ont- Wwen hoor de stelling, dat de auto had klar etl stoppen, fundamenteel onjuist te ver- iq Snel doorrijden kan ook goed zijn. En 't geval, waar het meisje nog een meter Of t, geweenf VGrwijderd was, zou dit ook het juiste aa, ®'st zÜn. Men kan den bestuurder toch niet JH6js?rakelijk stellen voor de fout van het eeWoo plotselinS naar links te zwenken. Als ze De nfhad doorgereden was er niets gebeurd. verke atie is daar zeer slecht. Waarom geen éeq ersspiegei neergehangen, zoodat men niet Oef, lndweegs den hoofdweg behoeft op te rü- Vo^at men het verkeer kan overzien? De waarnemend Burgemeester, de heer W. J. B. van Liemt, installeerde gistermiddag in de Statenzaal een comité van Haarlemsche dames, van welk comité mevrouw A. A. Bsse. Röell bsse. De Vos van Steenwijk beschermvrouwe en mevrouw J. W. Bsse. de Vos van Steenwijk Van Royen eerepresidente zijn. Dit comité richt zich thans met de volgende circulaire tot allen, die deelen in de blijdschap, welke reeds thans veler harten vervult, met het oog op de te wachten groote gebeurtenis in het Prinse lijk gezin: Zooals U bekend zal zijn, hebben Hunne Ko ninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard er de voorkeur aan gegeven om teï gelegenheid van de geboorte van den jongsten Oranjetelg, geen geschenken te ontvangen. Dien wenisch heeft natuurlijk ieder te eer biedigen. Maar toch zal menigeen de behoefte gevoelen om met een daad, passend in het kader van de blijde gebeurtenis, welke aanstonds in ons Oranjehuis zal plaats vinden, uiting te geven aan zijn vreugde over dit voor ons volk zoo heugelk feit. Deze overweging heeft ons er toe gebracht om, in navolging van hetgeen reeds in enkele groote steden is geschied, een comité in het leven te roepen, dat zich tot taak zal stellen een bedrag bijeen te brengen ten einde aan staande moeders, die omstreeks denzelfden tijd als Prinses Juliana aan een nieuwen we reldburger het leven zullen schenken, doch wier financieele omstandigheden van dien aard zijn, dat de kosten welke zulk een jong geborene veroorzaakt, bezwaarlijk of misschien in het geheel niet kunnen worden gedragen, te kunnen" helpen aan een baby-uitzet, waardoor ook de komst van haar kind, wat dat betreft, zonder zorg kan worden tegemoet gezien. Wij verzoeken u uw bijdrage bij voorkeur te willen storten bij of te gireeren aan de Twentsche Bank N.V., Zijlstraat 76, Haarlem, (Post-giro No. 4000), onder vermelding: „ten behoeve van het Comité Oranjevreugde Volksvreugde". Bijdragen in contanten of chèques zullen ook gaarne door de leden van het dagelijksch be stuur aan haar particuliere adressen in ont vangst worden genomen. Ruime giften zullen ruime beslissingen moge lijk maken; echter ook de kleinste bijdrage is hartelijk welkom. Het dagelijksch bestuur is als volgt samen gesteld Mevrouw J, M- van LiemtDolmans, voor zitster, Lorentzplein 9. Mevrouw S. J. J. MouthaanZimmerman, ondervoorzitster, Florapark 11. Mevrouw J. C. H. WesstraMackay, secre taresse, Van Eedenstraat 1. Mevrouw L. N. J. Lefebvre—Van Someren Gréve, 2e secretaresse, Beelslaan 19. Mevrouw H. W. Teding van Berkhout—Van Marken, penningmeesteresse, Baan 19. Mejuffrouw C. M. Heerkens Thijssen, 2e pen ningmeesteresse, Plein 13. Mevrouw A. A. Anema—Gertzen, Florapark No. 10. Het bovengenoemd comité verzoekt allen, die meenen voor een babyuitzet in aanmerking' te komen, zich vóór Dinsdag 16 November a.s. aan te melden aan een der volgende adressen: St. Elisabeth's Gasthuis, Mariastichting, Dia- conessenhuis of Jolesziekenhuis, a.s. Woensdag, Vrijdag of Maandag, des morgens om 9 uur] of des middags tusschen 3 en 5 uur. in aan-' merking komen zij, die tusschen half Decem- mer en half Januari haar baby verwachten en voor wie de kosten van een uitzet moeilijk te dragen zijn. zy de juiste accenten trof, bracht zij heel aan trekkelijk spel. Georgette Reyewsky was niet bepaald het goede type voor de meegaande Irene, maar op haar actie viel niets aan te merken, evenals op die van Leo de Hartogh in de vrij ondankbare rol van Alphons. Het too- neeldécor ,naar ontwerpen van Paul Bromberg, zag er in verschillende tafereelen smakelijk uit, er werden mooie costumes gedragen en de ge- heele vertooning had den vlotten gang, dien het karakter van het spel vereischt. De geest van het stuk bestemt het voor vol wassenen, maar dezen kunnen er dan ook een prettigen avond aan beleven, zooals dit Maan dag door een volle zaal is gebeurd. De tooneel- groep werd hartelijk toegejuicht en zij had dit waarlijk verdiend. H. B. v. d. S Ingekomen: Ter eere van Vader St. Willibrord f 5.— Als de herfst in het land komt En de zon niet meer verkwikt, Als men rillend last van griep krijgt, Balen aspirine slikt. Als dan groot gebrek aan brand is, Voor geen jasje iets overschiet! Toe vergeet dan lieve menschen, Toch de stille armen niet. Bovenstaande bijdrage is de eenige gift over welke wij ons in vier weken tijds mogen ver heugen! Worden wij vergeten? Nu, nu de herfst in het land is, nu de winter nadert, nu er dan al geen gebrek is aan voedsel, maar toch voor brand, voor kleeren en voor wat niet al niets kan overschieten. Worden onze stille ar men nu vergeten!? Neen, wij kunnen het niet gelooven en hopen met vast vertrouwen, dat na dezen noodkreet onze edelmoedige vrienden ons weer hun bijdragen zullen doen toekomen. Giften worden gaarne in ontvangst, genomen aan het bureau dezer Courant en bij de heeren onzer Commissie. Het adres van den penningmeester is: P. J. Busé, Gasthuissingel 64, postrekening 13543. De collecte ten bate der stichting tot oprich ting en instandhouding van een Kinderbewaar plaats in Haarlem-Noord, heeft dank zij de medewerking van een 15-tal personen f 270 op gebracht. Het bestuur is voor de giften zeer er kentelijk. De Volkskrant schrijft, dat als zij goed is inge licht, op een vergadering van de K.D.P. te Haarlem als voorstel is ingediend om'tot ont binding der afdeeling over te gaan. Voor het op Zaterdag 6 November gehouden examen Machineschrijven aan het Instituut, Frans Halsstraat 1, alhier, slaagden de 7 aange melde candidaten met de volgende resultaten: de dames E. H. Heis, 45 lettergrepen per min.: G. M. J. Commissaris, 45 lettergrepen per min.; A. T. F. Mulder, 45 lettergrepen per min.; en de heeren G. Bruggink, 50 lettergrepen per min.; C. Stapensea, 45 lettergrepen per min.; Ch. D. A. G. Herbers, 40 lettergrepen per min.; J. Peek, 40 lettergrepen per min., allen leerlingen van bovenvermelde school. Het volgend examen is op 27 November. De politie te Heemstede heeft een man aan gehouden, die uit een krankzinnigengesticht was ontvlucht. Door personeel van de stichting is hij per auto naar zijn veilige verblijfplaats overge bracht. Voor de leden der Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen beginnen weer verschil lende cursussen als Oranjekruis-cursus, A en B, Kustwacht-diploma, etc. Dit jaar wordt wederom een ijswacht georganiseerd, die bij ijs des Za terdags en des Zondags zal surveilleeren bij grachten en singels. Dinsdag 30 November wordt in hotel „De Leeuwerik" een ontspanningsavond gehouden. raambiljet /xA/ Groote liefde. Spel in zes tafereelen van Franz Molnar. Tooneelgroep Het Masker. 'f Is waar, dat de jonge, energieke Margit Agi dictatoriaal optreedt, maar zij doet het on twijfelbaar met de beste bedoelingen. Zij is de krachtige beschermster van haar minder zelf bewuste zuster Irene en van dezer verloofde Alphons. Die „bescherming" gaat zóó ver, dat zij zich in de toekomst, als de jongelui ge- tiouwd zullen zijn, een leven met drieën voor stelt, waarin zijmin of meer als moeder en schoonmoeder van het brave, bedeesde paar de lakens zal uitdeelen. En dan opeens stort voor Margit de wereld ineen. Het blijkt, dat de verloofden achter haar rug om hun eigen gang gaan, dat het huwelijks plan is opgegeven, dat Irene zelfs haar hart verloren heeft aan den zwervenden artist Ivan Adam en dat Alphons dit heelemaal geen ramp vindt. Terwijl de levenswijze gravin van Oroszy, die de vier jonge menschen gaarne lijden mag, lachend toeziet en stilletjes intrigeert, bindt Margit dapper den strijd aan tegen den snoo- den bederver van haar welberekende toekomst plannen, Ivan. Maar deze Ivan is een onver beterlijk charmeur, die zelfs een vrouwelijke dictator volkomen ontwapent. In deze botsing leert de arme Margit de groote, alles verdrin gende liefde kennen. Hiermee zou een tragedie geschapen zijn, maar de auteur van dit onderhoudende, gees tige en met lichte psychologie doorweven spel is te zeer een vriend van de levensvreugde om, zijn heldin te laten ondergaan in de misère van een vernietigd bestaan. Het leven is immers vol mogelijkheden, óók blijde? Alphons komt tot de erkenning, dat Mragit voor hem de vrouw is, en het jonge meisje, met de vriendelijke gravin achter zich en door haar bittere ervaring ver- teederd, staat open voor het aanvaarden van een nieuw leven. Onder de inteliigente iedere situatie fijn aan voelende en rustig beheerschende regie van Ko Arnoldi kreeg het spel een vertolking, die Molnar met zijn humor en zijn lichten levens ernst geheel tot zijn recht deed komen. Als Margit toonde Ank van der Moer een gerijpte actrice te zyn, die de verschillende kanten van dat interessante karakter in onderlinge har monie en met overtuigende kracht weet uit te beelden. Met John Gobau, die sober en scherp Terug naar de natuur! is een gebiedende eisch voor het be houd van o nze gezondheid en lichaamskracht. Betreffen de onze broodvoeding is dit niet zoo heel moeilijk. is het brood waarin de g e- h e e I e graankorrel wordt be reid, daarom is het voedzaam en versterkend. Het wordt op bijzondere wijze bereid van de allerfijnste Zeeuwsche tarwe, daarom is het zoo lekker. Haarlem,Heemstede, Bl.daal. Gistermiddag om 1 uur reed op den Schalk- burgerweg nabij de Buitenrustbrug een 20-ja- rige motorrijder uit Haarlem tegen den laad bak van een voor hem rijdenden vrachtauto Hij viel en bekwam ontvellingen aan het hoofd en linkerbeen, terwijl tevens een hersenschud ding geconstateerd werd. Nadat hij door den Ongevallen Dienst was behandeld, is hij per ziekenauto naar het St Elisabeth-gasthuis vervoerd, waar hij ter ver pleging werd opgenomen. De oorzaak van de aanrijding is gelegen in het feit, dat de motorrijder te laat bemerkte, dat de auto van richting wilde veranderen en naai den walkant zwenkte, waartoe de bestuurder een duidelijk teeken gaf. Doordat een fietser, komende van de Hout- brug en rijdende in de richting Plein, geen voorrang verleende aan een van den Raamsin- gel naar den Gasthuissingel rijdenden 21-jari- gen wielrijder, kwam eerstgenoemde te vallen en brak zijn linkeronderbeen. Het ongeval ge beurde omstreeks kwart over negen gisteren avond. Door den Ongevallen Dienst en een dokter werd de eerste hulp verleend, waarna de man per ziekenauto naar de St. Joannes de Deo vervoerd werd. Ook in Haarlem-Noord had een verkeers ongeval plaats. Een 38-jarige wielrijder wilde om 2 uur vanuit de Florisstraat linksaf den Rijksstraatweg oprijden. Vanaf den Rijksstraat weg wilde op het zelfde moment een meisje de Florisstraat inzwenken. Het meisje hield vol komen rechts, doch de man nam de bocht te kort, waardoor hij moest inhouden voor het meisje. Een 6-wielige truck met opligger kon toen, ondanks krachtig remmen, een botsing met den zich midden op den weg bevindenden wielrijder niet meer vermijden. De man kwam te vallen en voelde pijn in de linkerheup. De fiets werd geheel vernield en een der auto lampen ernstig beschadigd. De wielrijder werd naar zijn huis vervoerd na. door een dokter en den Ongevallen Dienst te zijn behandeld. Later op den dag is hij voor een nader onderzoek per ziekenauto naar he Diaconessenhuis overgebracht. In den ouderdom van 72 jaar is te Haarlem overleden de heer S. P. Rijnierse, een goed be kend Overveener. De heer Rijnierse heeft tal rijke bouwwerken in stad en omgeving uitge voerd. De firma is de oudste zaak op dit gebied in Haarlem en omgeving. Jarenlang was de thans overledene bestuurslid van den Ned. Aan nemersbond en voorzitter van de afdeeling Haarlem. Bij zijn aftreden werd hem het eere lidmaatschap aangeboden. Hij was verder pres commissaris van de N. V. Ripperda te Haarlem bestuurslid van Bloemendaals Bloei en van het Crisis-comité aldaar. Een zijner laatste groote werken was de bouw van de R. K. School voor zwakzinnige kinderen aan den Kinderhuis, singel. De H. H. Uitvaartdiensten zullen plaats heb ben op Woensdag 10 November a.s., in de pa rochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Overveen. Plechtige H. Requiemmis om 9.30 uur, waarna begrafenis in het familiegraf al daar. (Herplaatst wegens misstelling) uci iwncci na.11 overzien? riPn mprlrwaarHi»™ mciuvucu uc pun lie wineii nei- ns den verdediger verlangde het Open- Rovaards—Sanriherc rtto g me!5°uw pen' maar er bestaan grenzen. Hij kon zich V Royaards-Sandberg, die als gravm van Oros- 1 dan ook wel eenigszins de reactie van den jon- Een slager op leeftijd fietste eind September over den Rijksstraatweg. Voor hem reden twee meisjes en een jongen gedrieën naast elkaar, hetgeen in Haarlem verboden is. De slager belde ten teeken, dat hij wilde pas- seeren zonder te veel naar links uit te wijken, doch het gaf niets. De jongen blééf naast de meisjes rijden. Nog eens gebeld, weder zonder resultaat. Dan passeer ik zoo maar, dacht de slager, maar hij bleef voor het drietal rijden in de hoop dat een agent zijn weg zou kruisen, die den jongen kon bekeuren. Doch na onge veer een kilometer was er nog steeds geen agent te bekennen en wellicht had de slager tot St. Juttemus door kunnen rijden, want agenten zijn er nu eenmaal zelden als je ze hard noo- dig hebt. Daarom stapte hij af en greep den jongen bij zijn jasje. .Leelijke kleine snotneus", zei hij, „ga jij eens mee naar het politiebureau om te vertel len, dat je naast twee fietsers hebt gereden." Doch de jongen voelde er betrekkelijk weinig voor en toen het hem niet lukte los te komen, gaf hij den slager een stomp in zijn gezicht, die gevolgd werd door eenige andere. Hoewel hy, terecht staande voor den politie rechter, toegaf, dat ze wat te hard waren aan gekomen, had hij er schandelijk hard op los gemept. De slager brak zijn kaakbeen en ver loor drie tanden. De Officier van Justitie vond dat de ijver van den slager te ver was gegaan. Het is wel heel mooi als de menschen de politie willen hei gen verklaren en eischte een boete van f 25.- te vervangen door 12 dagen gevangenisstraf. De rechter was echter zeer verbolgen over het feit, dat een oude man, die zij het op ontactvolle wijze een verkeersfout wilde aan- toonen, op een dergelijke manier was afgetuigd. Hij veroordeelde den jongen tot een boete van f 50.of 1 maand gevangenisstraf. Na afloop der lessen verbleef een onderwij zer aan een openbare school te Zandvoort nog eenigen tijd in het lokaal. Plotseling stond er in de leege klas een stevige man voor hem die de gezellige woorden sprak: Jou moet ik hebben! Nu was er in de klas een groote voorraad verdedigingsmateriaal, er waren inktpotten, li- neaals, stoelen en krijtjes, die, goedgeplaatst, den aanvaller hadden kunnen overmeesteren. Doch de onderwijzer was versteend van schrik en incasseerde zonder tegenprestatie vijf klap pen op een zijner wangen, waardoor een bloe dend wondje, overigens van geen beteekenis, ontstond. Toen greep de man den schoolmeester met beide handen aan de keel, uitroepende: „Ik zal je uit het raam slingeren." Hij voegde de daad echter niet bij het woord. Wel kwakte hij zijn slachtoffer tegen een schoolbank en nóg had deze pijn in zijn lendenen. „Tien dagen voordat ik hem de aframmeling gaf, was ik nog naar den meester toegeweest en had hem verteld, dat hij m'n kind niet moest slaan. Maar toen het dien dag thuis kwam met de woorden: Hij heeft me weer geslagen, was ik verblind van woede en wist niet meer wat ik deed", vertelde de man voor den politierechter. De Officier vond, dat hij met klachten naar den burgemeester had moeten stappen en met het oog op de aardige straflijst eischte hy een gevangenisstraf van 1 maand. De rechter maakte er 14 dagen van. Het leek gisterenavond wel of er in de raad zaal aan het Prinsenhof een late „spoedeischen- de buitengewone" raadsvergadering werd gehou den. Maar de deftige zetels der vroede vaderen en moederen waren ditmaal bezet door verte genwoordigers en vertegenwoordigsters van di verse organisaties en instellingen op charitatief gebied ter bespreking van doel, opzet en uitwer king van het bekende Kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds. Onze loco-burgemeester, de heer W. J. B. v. Liemt zat weer in den burgemeesterstoel thans als wethouder van sociale zaken de bijeenkomst presideerende. In zijn welkomstwoord uitte hij zijn spijt erover dat niet meer uitgenoodigde personen waren opgekomen en merkte voorts op, dat hij eerst eenigszins sceptisch tegenover de nieuwe spaarregeling stond, omdat hij zich niet kon voorstellen dat de gesteunden nog zouden kunnen sparen. Maar bij nadere kennismaking had hij ontdekt dat er toch veel goeds in de regeling zit en een absoluut voordeel voor de gesteunden is. Spr. hoopte dan ook dat de nieu we regeling spoedig populair onder de werk- loozen zal worden het is hun eigen belang! en wekte alle aanwezigen op propagandist in eigen kring voor de regeling te zijn. Daarna gaf de heer Jonckbloedt een uiteen zetting van de regeling. Hij betreurde het dat er nog zooveel misverstanden over zijn en me moreerde den inhoud der betrokken ministe- rieele circulaires. De eerste kwam als het ware uit de lucht gevallen. Spr. zette dan uiteen dat „kleeding, schoeisel en dekking" ruim opgevat mag worden (een kachel valt er b.v. ook onder) en dat elke ge steunde of tewerkgestelde in de werkverschaf fing (dus ook als zij tot de z.g. zelfstandigen be- hooren en als zoodanig tewerkgesteld zijn) aan de regeling kan deelnemen, indien zijn gezin uit vier of meerpersonen bestaat. (Ook inwonende familieleden, b.v. een vader of moeder tellen me?) Door een kwartje per week te sparen, waar de overheid 'n kwartje aan toe voegt, kunnen zij zoo f 26 (groote gezinnen, die uit 7 of meer per sonen bestaan zelfs f 33.80) in een jaar sparen. Wil men voor dat geld iets koopen dan krijgt men een bon die men kan inwisselen bij den winkelier van eigen keuze. Dank zij een collecte is geld bijeengezameld waardoor aan de spaar ders een voorschot kan gegeven worden. Voor Haarlem was het aantal spaarders zeer gering doch geleidelijk is het gegroeid en bedraagt thans 5 a 600, d.i. nauwelijks het derde gedeelte van degenen, die ervoor in aanmerking komen. Spr. zette uiteen, dat men de regeling niet als een op zichzelfstaande nieuwigheid moet be schouwen, doch als geheel passend in het kader van de steunverleening, die gebaseerd is op een samengaan van verstand en gevoel. Geven zonder meer is niet goed; daar moet men zoowel het hoofd als het hart bij gebruiken. Reeds steunde men gezinnen in natura voor den achterstand in kleeding, schoeisel enz. Maar die z.g. B.-steun is onvoldoende (dit jaar f 5.60 gemiddeld). De normen voor de steunverleening kan men niet verhoogen, omdat anders de af stand tusschen steun én loonen in het vrije be drijf te klein werd. En toen heeft de minister zijn hart laten spreken en is hij tot deze spaar regeling gekomen. De vraag of een werklooze in staat zal zijn het kwartje per week te bespa ren moet men nuchter bekijken. De werklooze heeft steeds al zeker een kwartje per week aan schoeisel, kleeding enz. moeten besteden. In de practijk blijkt, dat dit gebeurd is. Als hij dit kwartje thans spaart voor hetzelfde doel als waarvoor hij het vroeger gemiddeld uitgaf krijgt hij er van de overheid nog een kwartje bij. Mocht het niettemin voor den werklooze on mogelijk zijn het kwartje te sparen dan kan de kerkelijke, of particuliere liefdadigheid helpen. Maar alleen in uitzonderingsgevallen. Spr. legde er den nadruk op dat een spaarder in het geheel niet achtergesteld zal worden by de verstrekking van den z.g. B.- steun bij een niet-spaarder. En ook beklem toonde hy de mededeeling dat deze rege ling heelemaal niet dient voor de overheid om later opnieuw den steun te kunnen ver lagen. Neem Uw brood van Van der Linden, dat bevordert den eetlust door zijn heer lijken smaak. Gebouw St. Bavo: Best. Graf. Bond; St. Cae- cilia; Rechtsk. Bureau; Ledenverg. Trampers.: Gecomb. Kleermakers; Best. Herw. Levens kracht, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ver. „Geloof en Weten schap", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A, L, Koster, 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities, 105 uur. Rembrandttheater: De koning en het revue meisje, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 11—5 uur; Tus schen 5 en 6, 7 en 8.15 uur. Luxor-theater: Ben Hur, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Kardinaal Richelieu, 2.30; 7 en 9il5 uur. Cinema-theater: Ein Mann mit Herz: 1.30 5.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, Be stuur Bouwvakbond, Proza, alle 8 uur. Stadsschouwburg: Schoolvoorstelling „Boefje", 2 uur; Ned, Tooneelgroep „Dr. Plafon Krets- jet", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 10—5 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Rembrandt-theater: „De koning en het re vue-meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 uur, „Tusschen 5 en 6", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Ben Hur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Kardinaal Richelieu", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30 5.30, 7—11 uur. DOOR ONZE UITGEBREIDE SORTEERING IN MAAT, MODEL EN KWALITEIT PANT.: 0.80 - 1.10 - 1.40 - 1.60 - 1.95 BORSTR.: 0.95 - 1.20 - 1.75 - 1.90 - 2.30 VAKKLEEDINGMAGAZ ij n Er is in dit opzicht in het geheel geen reden om eenig wantrouwen te koesteren. De voorzitter, wethouder v. Liemt, dankte den heer Jonckbloedt voor zijn zeer duidelijke uit eenzetting en bestreed bij voorbaat de suggestie dat een werklooze blijkbaar een kwartje te veel steun krijgt, omdat hij immers nog een kwartje in de week zou kunnen sparen. Minister Romme had spr. medegedeeld, dat men in het geheel niet behoeft te vreezen, dat deze spaarregeling zou worden aangegrepen om later den steun te verlagen. Mocht een vereeniging inlichtingen wenschen of willen vernemen of een werklooze (of tewerk gestelde), wien zij het kwartje per week wil bijdragen, werkelijk spaarder is, dan kan zij zich altijd tot Maatschappelijk Hulpbetoon wen den. Verschillende aanwezigen stelden hierna nog vragen, die door den heer Jonckbloedt „vryblij vend" werden beantwoord. Hij deelde o.a. mede dat 't orgaan voor de steunverleening niet be hoeft te weten wie het kwartje voor den spaar der bijdraagt, maar het stelt er wel veel prijs op het te weten. De spaarregeling zal zeer soepel worden toe gepast. Spr. betreurde het dat niet alle werk- loozen en tewerkgestelden eraan kunnen deel nemen (n.l. niet de gezinnen van minder dan vier personen) maar de regeling is vooral be doeld om de groote gezinnen te helpen. De op merking, dat de regeling „liefdadigheid" zou zyn behoeft men niet au serieux te nemen. De werk looze of tewerkgestelde begint immers zelf met sparen. De bijeenkomst, die van groot nut en be teekenis was, werd gesloten met een krach tige opwekking, opdat spoedig iedere daar voor in aanmerking komende werklooze of tewerkgestelde aan de spaarregeling zal deelnemen en ook met het verzoek tot allen om toch zooveel mogelijk het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds te willen geden ken om daardoor het voorschot, dat de spaarders zullen krijgen, zoo groot moge lijk te doen zijn. Gistermiddag reed een zekere J. M. v. d. M., als bestuurder van een tweewielig motorrijwiel op den Heeren weg, te Heemstede, gaande in de richting Bennebroek. Voor hem uit reed een zeswieligmotorrijtuig. hetwelk hij wilde voorbij rijden. Toen hij op het linker gedeelte van den rijweg reed, zag hij van tegenovergestelde rich ting een auto naderen. Hij gooide zijn stuur om, doch kon niet meer weg komen en kwam in aanraking met de voorzijde van dien auto, tengevolge waarvan hy tegen den grond werd geslingerd en aan armen en beenen schaaf wonden en kneuzing kreeg. Hij is ter plaatse door dr. L. behandeld en na door zijn huis arts te zijn verbonden, per motor naar zijn wo ning vervoerd. De auto werd aan de voorzijde een weinig beschadigd, terwijl het motorrijwiel geheel werd verwrongen. De bestuurder van het motorrijwiel was niet in het bezit van een rijbewijs. Door de politie wordt tegen den motorrijder proces-verbaal opgemaakt. Het gaat met de werkloosheid in onze stad niet naar wensch. Verleden week zijn er weer 71 méér bij de Arbeidsbeurs ingeschreven, zoo dat het aantal thans 5973 is. Nog zoo'n slechte week en we zitten weer in de zes duizend. Vergeleken met dezelfde periode in 1936 is het gunstige verschil 656 (v. w. 711), voor 1935 totaal 371 (v. w. 330). WOENSDAG 10 NOVEMBER Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Diversen, 9.50 Deutschlandsender, 10.20 Diver sen, 10.35 Parijs Radio, 12.05 London Regional, 12.50 Ned. Brussel, 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.35 London Regional, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.20 Fransch Brussel, 8.35 London Regional, 9.35 Pauze, 9.40 Weenen, 10.50 Berlijn, 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 Droitwich, 11.35 London Regional, 12.05 Droitwich, 2.20 London Regional, 3.20 Droitwich, 11.05 London Regional, 11.25 Droit wich. Progr. 5: 8—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gramo- foonplatenconcert: 1. Cor Steyn's populaire melodieën 2. Zwarte Natascha, 3. Ruim Baan, 4. Juffrouw Sanders, 5. In de Petoet, 6. Wjj ko men uit verre landen, Drie kleine kleutertjes, 7. Een huisje bij den toren, 8. Walspotpourri, 9. Oome Piet, 10. Vaste Verkeering, 11. Waar om kleine vrouw, 12. By moeders pappot, 13. Ik zoek een meisje, 14. Breng eens een zon netje, 15. Als je voor een dubbeltje geboren bent, 8.0012.00 Diversen. Eenigen tyd geleden berichtten wij, dat de politie in den Heerensingel nabij de Amster damsche Poort een losdrijvende kano had aan getroffen. Zij is door de ijverige agenten uit het water gehaald en ligt nu op de binnenplaats van het politie-bureau. Daar de eigenaar nog steeds onbekend is, v/ordt hem vriendelijk verzocht zich by de po litie aan de Smedestraat te willen melden, waar hem zyn eigendom „ter hand" zal worden gesteld. VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5