HENSEN Berucht inbreker a MANCHESTER We ill Zoon Haarlem, 11 Nov. WATERSNOOD IN HET KLEVERPARK Barteljorisstraaf 26-28 Kort en volledig DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 Drie jaar geëischt Na de Jamboree Yemen If ii en o Breitseh wanz en Embro§ bontmantels Verloren horizon AGENDA Na sensationeele achtervolging gearresteerd GESCHENK VOOR DE BRAND WEERKAZERNE BURGERLIJKE STAND GECOMPLICEERD VERKEERS ONGEVAL ^LAAWSTE^ffÈTKIiMrM Bewoners dachten aan de dagen van Noë COMITÉ „VOOR GOD" SHALL WE DANCE' Amusementsfilm De levensmiddelendiefstallen voor de Haarlemsche rechtbank Drie maanden geëischt Scène uit de nieuwe amusementsfilm „Shall we dance" In hebben wij een zéér groote keuze B ONTWEI! KERS STADSSCHOUWBURG TEEU WEN'S KOLENHANDEL N.V. Een Tibetaansche droom DOODENHERDENKING R. K. VOLKSBOND Zondag 14 November DE H.O.V. EN EDWIN FISCHER Openbare R.K. Leeszaal en Bibliotheek Bril gebroken, glas of montuur? Weber maakt'tvlug,nietduur! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier Bioscopen 12 November Bioscopen WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort Koningstraat Familielid op de juiste plaats STAD Op 22 September j.l. is in een villa aan de Zonnebloemlaan te Aerdenhout ingebro ken. Door een keukenruit te verbreken kwamen de inbrekers binnen. Een revolver, eenige gouden horloges, sieraden, ringen, een zilveren sigarettenko ker en andere waardevolle voorwerpen wer den gestolen. De inbrekers werden op heeterdaad betrapt etl vluchtten, achtervolgd door de politie. Een ö®r dieven, een 47~jarige Amsterdamsche koop man, sprong over een heg en kwam toen in Houtvaart terecht. Hij kroop weer uit het *ater, nog steeds achtervolgd door de politie, die eenige schoten in de lucht loste, welke den fhbreker tot inkeer brachten, zoodat hij zich liet arresteeren. De koopman stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht en bekende dat hij met een kameraad per fiets uit Amsterdam naar Bloe- ijendaal was gereden om ergens in te breken, •frj ontkende dat hij zelf de inbraak gepleegd bad. Hij beweerde dat hij slechts op den uitkijk bad gestaan. De bewoner van de villa vertelde als getuige, dat hij op 22 September thuis kwam en tot zijn ^erbazing licht zag in een slaapkamer, hoewel bij niet beter wist of er was niemand thuis Hij waarschuwde daarom een buurman en de Dolitie en zag toen iemand uit het huis vluch- '®b. In de woning was een en ander overhoop behaald en deuren van kamers en kasten wa- teh opengebroken. v Getuige vermiste verschillende gouden en Zilveren voorwerpen. Een rechercheur van politie legde allerlei v°or verdachte bezwarende voorwerpen over: ?®h handschoen, een revolver en een gestolen borioge op verdachte bevonden, en verdachte's ®choenen, waarvan de afdruk stond op de keukenvensterbank. De buurman vertelde omstandig over de 6®hsationeele achtervolging. Hij had geprobeerd 0rh verdachte te pakken, toen deze te water ''■'as gesprongen. Verdachte had hem gedreigd zullen doodschieten. Later heeft de buurman diezelfde bedreiging gehoord toen hij verdach- f® weer op den weg aantrof. Niettemin heeft bil' den man met de hulp van zijn broer gear- ®steerd en aan de politie overgeleverd. De officier vond het een geluk, dat de villa bewoner op 22 September zoo vroeg thuis kwam. Oat verdachte alleen maar op den uitkijk heeft 8®staan, geloofde spr. niet. Verdachte beweert bat hij de gestolen voorwerpen van zijn karne nd heeft gekregen, maar niemand heeft een '*eeden inbreker gezien. Verdachte is een berucht inbreker. Hij is al 15 maal veroordeeld, onlangs o.a. tot jaar gevangenisstraf, ook wegens diefstal o>et braak. Spr. eischte 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. S. de Jong, vond het over zend bewijs niet geleverd en pleitte vrij maak. Uitspraak 25 November. met een Amerikaanschen padvinder gesproken kan hebben, pleitte spr. vrijspraak en verzocht dringend een reclasseeringsrapport in te winnen. Uitspraak 25 November. De Haarlemsche Vrijwillige Brandweervere niging ,.De Tien" heeft in het nieuwe gebouw een bronzen plaquette laten aanbieden, voor stellende commandant v. d. Broek, een werkstuk van de beeldhouwster mej. N. Bakema. De heer N. Daudey heeft het huldeblijk met eenige vriendelijke woorden overgedragen. werd hij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. Zijn fiets werd totaal vernield. De wielrijd- ster kwam er met eenige schaafwondjes aan haar rechterhand vrij gelukkig af. De remmen van den vrachtauto waren in goede conditie. Tegen den 64-jarigen bloemist is proces-ver baal opgemaakt. Ondertrouwd: J. P. J. Zillessen en Chr. E. van der Meer. Getrouwd: J. A. van Dijk en G. W. M. van Buuren. J. B. Ebbinge en G. W. Matthieu. P. Bogaard en M. Meinsma. J. M. Uijtendaal en E. H. Jalink. Geboren: z. en d. van P. IJzerman-Baars. d. van C. J. E. Posthuma-Teuves. z. van J. M. W. Maas-Thoms. z. van W. M. Trouwen- Mostert. d. van M. L. J. Verhoeven-de Beer z. van H. W. Roeland-Hoogkamer. z. van A. G. v. Soolingen-Kruijer. Overleden: C. G. Luttik-Kuneman, 77 j., K. Wolstraat. P. Stoel, 53 j„ Gasthuisvest. S., 21 u., d. v. J. v. Norde, Kamperlaan. G., 1 d., d. v. J. v. Norde, Kamperlaan. C. Hogerheijde- v. Geldorp, 57 j., Gen. Cronjéstraat. W. G. Hurkmans-de Hoog, 29 j„ Oranjeboomstraat. C. M. Beijer-Kooij, 67 j., Brouwersplein. Dat men dikwijls totaal onschuldig het slacht offer wordt van de verkeersfouten van anderen, bleek gisteren weer, toen om tien voor een een 64-jarige wielrijder den Wagenweg overstak met de bedoeling den Koninginneweg in te rijden, zonder een vrachtauto aan zijn rechterhand voorrang te verleenen. Om een aanrijding te voorkomen remde de bestuurder van dezen wagen uit alle macht, waardoor de wagen slipte. Een 17-jarige jon gen, die uit het centrum kwam gefietst, kreeg een slag van den achterkant van den auto. Hij viel en een 26-jarige wielrijdster viel over hem heen. De jongen bekwam een hersenschudding. Na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn, BROEKEN met versterkt kruis en zware zakken, 2.70 - 3.40 - 3.85 4.40. MOUWVESTEN met kraag, revers, zware pilou rug en mouwen, sterke binnenvoering 4.50 5.50 6.50 vakkleedingmagazijn Toen ijverige huismoeders en plichtgetrouwe dienstboden in het Kleverpark, nabij den Brede- rodeweg, hedenmorgen omstreeks kwart over tien een stofdoek buiten uitklopten, sloeg hun de schrik om het hart. Hoewel het vanmorgen niet geregend had, bleek de straat blank te staan, terwijl het water tot over de trottoirs klom en angstig dicht de voortuintjes naderde. En toen ze de richting van de Kleverlaan en den Verspronckweg uitkeken, was er geen rijweg of trottoir meer te bekennen, zoodat fantasti sche wezens concludeerden, dat de verdorven wereld van 1937 dan toch naar loon geteisterd zou worden door een zondvloed. Wie zou de Haarlemsche Noë worden? Buur rechts zeker niet, want.... en buur twee huizen verder nog minder. Een ander liet zich door den melkboer wiens schoenen niet meer te zien waren en wiens broekspijpen dreven wijsmaken, dat de Delft buiten haar oevers was getreden. Ja, die Delft was heusch niet zoo rustig. Weer een ander zocht de oplossing in de rioleerings- werkzaamheden bij den spoorwegovergang, om dat het water verre van schoon was en kwalijk riekte. Totdat een serie pootige mannen, verscholen in reusachtige baggerlaarzen, ten tooneele ver scheen en een einde maakte aan alle onzeker heid. Er bleek een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen te zijn. Door den watertoevoer af te sluiten en alle putjes „lucht" te geven kwam spoedig een einde aan den zondvloed, zeer ten ongerieve van mannen uit de buurt, die zich een modernen Noë waanden. Een reusachtige kuil, vlak voor het huis van den commissaris van'politie, wees op de verwoesting door het lek geschapen. Het borrelde nog vuil en de diepte scheen belangrijk te zijn. De dienstmeisjes kregen na een uur extra bezigheid: de trottoirs schoonmaken en ontdoen van dikke klei, halsstarrig zand en ondefinieer bare modder. De Delft stroomde rustig verder en de melk boer wrong z'n broekspijpen uit.... De kleine brochures van het comité „Voor God" kosten slechts 3 cent. Voor niemand dus een bezwaar om ze na lezing weg te geven, ofte verliezen in trein, tram, bus, winkel, warenhuis of kantoor. Ze zjjn door de welwillende medewerking van het M.I.V.A.-comité hedenavond in den foyer van de Concertzaal te verkrijgen. Morgenmiddag gaat in het Luxor-Theater de Nederlandsche première van de R.K.O.-film „Shall we dance". Fred Astaire en Ginger Rogers, het bekende danspaar, spelen de hoofd rollen. De film is merkwaardig door de talrijke prachtige vondsten, die den humor niet alleen in den dialoog en de verwikkelingen, maar ook in de montage brengen. Wij komen er in onze filmrubriek (Zaterdagmorgen) op terug. Voor dc Haarlemsche rechtbank stond een *8-jarige chauffeur uit Heemstede terecht, v®rdacht van diefstal van een zak met ver hakte levensmiddelen op het wereldjam- b°reeterrein. 2ooais bekend zijn heel wat levensmiddelen -h het terrein van de Jamboree, toen deze af- ®'oopen was, weggenomen. Degenen, die dit rpu611, beweerden dat ze daartoe verlof hadden I kregen van de padvinders zelf. Ook de chauf- s Ur beweerde zulks. Hij zou van een Engelsch koekenden padvinder de levensmiddelen ge- ®gen hebben. Pe president: „Een hooge padvinder?" y®rdachte: „Nee!" haa1 ve'dwachter vertelde dat hij verdachte t6.b aangehouden terwijl deze op een fiets weg- ]e b, waar achterop een zak met levensmidde- (j geladen was. De veldwachter is met ver- jvcbte naar het terrein terug gegaan, doch den hiP?elsch sprekenden padvinder hebben zij er p' gevonden. Mtw jongeman, die op 14 Augustus als pad- op bet terrein was geweest, had gezien je, verdachte in een tent keek en er vervolgens It had weggenomen. Er waren nog Ameri- p ben in het kamp, doch die zaten te eten. Als qa hunner zou weggegaan zjjn en met ver- bio bad gesproken, dan zou getuige dat ®ten hebben gezien. lta*^h andere getuige, die fourageleider in het bii Was geveest, verklaarde evenzoo, al liet be mogelijkheid open dat misschien toch nog haAmerikaansche padvinder met verdachte ij gesproken. President: „Al zou dat ook zoo zijn, dan A b Verdachte zich toch eerst moeten overtuigen de be Amerikaan wel het recht had om hem ka Vensmiddelen cadeau te doen. De Ameri- C0 b had hem wel het standbeeld van Laurens geyg r op be Groote Markt cadeau kunnen De officier van Justitie merkte op dat hier tie,.r be groote onbekende in het spel is, nu in Vorm van een Amerikaanschen padvinder. ha V/as ervan overtuigd, dat verdachte's ver- °P leugens berust. In verband met verdachte's onbevlekt ^afregister en het feit dat de levensmid- ®'en onbeheerd op het terrein lagen, eischte "Pr. drie maanden gevangenisstraf. verdediger, mr. B. W. Stomps, herinnerde h®h an dat de padvinders een heelen trein heb- berj !eeggeplunderd, alle bordjes daarvan heb- haip V"eggenomen als souvenir. Ook studenten Sr-f.b dergelijke streken wel uit, zonder te be half,11 dat het een „misdaad" is. Verdachte 6^ er evenzoo niet diep bij nagedacht en de mogelijkheid aanwezig is dat hij toch Dr. Platon Kretsjet. Tooneelspel in vijf tafereelen van Alex. Kor- neitsjoek. De Nederlandsche Too- neelgroep. Het Russische van dit spel is vooral gelegen in de constructie. De geschiedenis van een chi rurg, die opgaat in zijn prachtig vak en hierin zijn levensroeping ziet; die vasthoudt aan zijn ideeën, ook tegen den druk van een kleinzieli- gen, naijverigen directeur in; die bij dat alles zoozeer mensch blijft, dat een vrij gewone hart- aangelegenheid hem niet vreemd is; die onder benarde omstandigheden zijn wankele positie redt door een meesterlijk uitgevoerde operatie op een belangrijke persoonlijkheid zoo'n ge schiedenis kan zich in ieder beschaafd land af spelen. Ook de personen zijn geest treffende Russi sche typen. De kloeke chirurg dr. Platan, de zeer vrouwelijke bouwkundige Rida, de gemoe delijke toegewijde huisdokter Terentii, de eng hartige geneesheer-directeur Arkadii ze zijn alleen wat vreemd door hun namen, die we hier verkort weergeven. Een voorzitter van een Exe cutief Comité vindt men weliswaar alleen in een communistischen staat, maar Parvel Semjono- witsj Bjerest is als energieke en hartelijke be windvoerder in het geheel niet vreemd, of het moest zijn door het ontbreken van de officieele sfeer bij zijn optreden. Een verschijning als Botskarewa, de voorzitter van het departement van gezondheid, is misschien specifiek Russisch, maar zij speelt geen voorname rol. En zoo con- stateeren we, eenerzijds tot ons genoegen, dat in dit stuk wel détails voorkomen, die op het leven In verband met ons 40-jarig jubileum en de heropening van onze nieuwe opslagplaats, verzoeken wij beleefd, bestellingen voor a.s. Zaterdag, liefst Vrijdag op te geven, daar Zaterdags na 10 uur niet meer kan worden bezorgd. RAADHUISSTRAAT 23, HEEMSTEDE, TELEF. 28037 Een der meest fantastische werken van een ongebreidelde fantaisie is ongetwijfeld dit ver haal van James Hilton, waarnaar deze even fantastische gelijknamige film werd gemaakt. Toen Hilton dit verhaal schreef, was hij wat men noemt au bout de son latin. Hij bezat geer. stuiver meer en iederen cent, welken hij machtig kon worden, zette hij om in schrijfpapier, daar hij tot eiken prijs zijn roman wilde af hebben. Tot belooning kreeg hij een geweldig succes, een succes, dat zijn bekroning vond in deze ver filming van Frank Capra. Deze regisseur moet werkelijk bezeten zijn geweest van hetzelfde idee, dat de auteur bezielde, anders was het hem niet mogelijk geweest een dergelijk werk te vervaardigen. Alles is even fantastisch in deze film, zelfs de kosten welke ervoor gemaakt zijn. Want hoewel men in Hollywood gewend is met ongeloofeljjke bedragen te schermen, zoo is toch het cijfer van 2.000.000 dollar ook voor haar een exhorbitant hoog bedrag, dat zeker weerspro ken zou zijn geworden, indien het niet zoo was. Doch afgezien van alles, moet een ieder, die dit werk ziet, inderdaad tot de conclusie komen, dat het geld geen rol gespeeld heeft. Alles is van een duurte en een ontzaglijkheid, welke zelfs den meest verwenden toeschouwer ont stellen moet. Doch meer nog dan de materieele grootheid, boeit en bekoort de stoutmoedige utopie, waarop het geheel gebaseerd is. We kunnen ons levendig voorstellen, dat dc schrijver, die zoo diep in den put zat, zich met alle energie aan zijn idee heeft gegeven, om de menschheid een wereld voor te tooveren, over vloeiend van gelukzaligheid. Een wereld, waar in geen oorlog en wangunst, geen misdaad en geen kwalijke begeerte voorkomen, in een woord een wereld zoo volmaakt, als maar mo gelijkerwijze in het brein van een mensch kan opkomen. Daarom schiep Hilton op een plek, waar de horizon zich verliest (vandaar de naam Verlo ren Horizon) een idealen staat, waar iedereen blij is, waar altijd welstand en vreugde heerscht waar de mensch niet afgejakkerd en uitgeput Wordt en waar alles even mooi en gelukzalig is. Iedereen is daar perfect tevreden en volgt nauwgezet den eersten regel van de ongeschre ven wet: weest vriendelijk. Edoch, aan het hoofd van die bar-vreemde gelukzaligheid staat een oude man, de opper- lama, die met angst en vreeze zijn einde ziet naderen. Weliswaar komt het er in die wereld niet op aan of men een vijftig of zestig jaar ouder of jonger is, maar van iemand, die er omstreeks 1770 kwam en daar nu nog leefde, kan men begrijpen, dat hij aan den dood gaat denken. Doch in welke handen moet hij het bestuur van die heerlijkheid overlaten? Blijkbaar is er in die kolonie niet iemand met die capaciteiten en dus wordt er op een goeden dag niets meer of minder dan een vliegmachine, waarin zich behoudens een stel onbelangrijke personen, ook 'n zeer bekwaam mensch zit, gekidnapped en na een tocht van duizenden mijlen vlak bij den heilstaat neergepoot. Daar begint dan de eerste kennismaking met die vreemde wereld, waar van de bouw zoovele millioenen heeft gevor derd. Doch het is het, zooals gezegd, waard ge weest. Het duurt niet lang, of men is geheel in die sfeer opgenomen en al kunnen we ons begrijpen, dat het eenigen tijd heeft geduurd, alvorens het zeer heterogene gezelschap geac climatiseerd was, toch gaat dat sneller dan men zou verwachten, eenige uitzonderingen daar gelaten. Die uitzonderingen zorgen er echter voor, dat de man, die als plaatsvervangende opper-lama was aangewezen, het bewijs krijgt, dat de oude man, door wiens toedoen hij daar kwam, waar heid gesproken had, toen hij hem van al die wonderlijke voordeelen vertelde, welke aan dat Shangri-La verbonden waren. En hoewel hij het aanvankelijk ter wille van zijn rebelleeren- den broer verliet, keert hij er tenslotte toch weer heen, waarschijnlijk mede dank zij het zeer lief lijke wezen, waaraan hij in dat klooster zijn hart en hand verpandde. Ziedaar het vreemde gegeven van deze film. Met allen filmhartstocht, waarover Frank Capra beschikte, heeft hij zich op dit onderwerp ge- worpen en er iets van gemaakt, dat werkelijk aan het ongeloofelijke grenst. Er komt 'n lawine in voor, die een heele expeditie als het ware van een bergwand wegvaagt. Natuurlijk is daar bij een „truc" gebruikt, maar dat is dan wel zoo meesterlijk gedaan, dat de suggestie vol komen is en het bijna niet te achterhalen valt, waarin die handigheid bestaat. Trouwens, de geheele film door, is de schijn en werkelijkheid zoo nauw in elkaar geweven, dat het bijna niet te scheiden is. Dat is het knappe van deze film, of' als men wil het handige, maar dan toch een handigheid, waarvoor men bewondering moet hebben. Ronald Colman, de veelzijdige acteur, die reeds verschillende malen sterke staaltjes van zijn onmiskenbaar talent heeft gegeven, is ook hierin weer in alle opzichten de right man in the right place. Kalm en beheerscht, doch voor alles echt, natuurlijk en waar. Edward Everett Horton, de man, wiens oogopslag alleen reeds voldoende is, om een solied drama tot een klucht te maken, is ook thans weer een van die figuren, welke er voor zorgen, dat de overdaad van schoon- en volmaaktheden niet eentonig wordt. Hij is hierin de onmisbare figuur, die de inte resse in deze film levendig houdt. Uit zijn aan wezigheid alleen reeds blijkt, dat Frank Capra zich volkomen bewust was, hoe moeilijk het is, de menschen met een absoluut volmaakte wereld te kunnen boeien. Voor de vrouwelijke hoofd rollen spelen Jane Wyatt, als het meisje dat Colmans hart stal, en miss Jewell als het ge- desillusionneerde wezentje, dat het goud ver werpt en naar koper grijpt. Volwassenen moeten deze film zeker gaan zien. Het is een Tibetaansche droom van gigan tische afmeting en inhoud, welke de stoutste verwachtingen van ieder overtreft. Vrijdag a.s. is zij hier in het Rembrandt-Theater. in den sovjet-staat wijzen, maar dat het geheel algemeen-menschelijk is gehouden. Dat mag dan minder karakteristiek zijn, het maakt het meeleven gemakkelijker, want het schept on middellijk aanvaardbaar tooneel. Dit is ook het aantrekkelijke van Komeits- joek's spel: het is van begin tot einde frisch, vlot, levendig tooneel. Met genoeg levenstragiek om écht te schijnen en voldoenden humor om licht verteerbaar te zijn. Dr. Platan blijft wel de hoofdfiguur, maar de personen, die hem omringen, zijn stuk voor stuk belangwekkend en raken nooit te ver op den achtergrond. Daardoor voelen we de zwakke psychologische uitwerking van de liefdesverhou ding tusschen den chirurg en de verloofde van zijn directeur ook niet als een gebrek. Het eene vult hier het andere aan. De Nederlandsche Tooneelgroep gaf van het spel een vertooning als we van dit gezelschap niet beter hadden kunnen verwachten. Rob Ge- raerds had van de regie veel werk gemaakt: aan levendige, pakkende tooneeltjes binnen goed dé cor was geen gebrek en in het geheel zat een prettig aandoende vaart. Als vertolker van de hoofdrol toonde hij zich een sterk speler, al ligt zijn kracht wat opvallend in het uiterlijke. Daar door ontstaat iets gewilds, dat we ook bij Max Croiset als voorzitter Pawel opmerkten. Toch liet deze het menschelijke in den verstandiger! kleinen dictator aardig uitkomen. Cruys Voor- bergh hier in de rol van den vinnigen ge neesheer-directeur heeft een fijnere manier van spelen. Herman Schwab was een prachtig type van een ouden huisdokter, Tine Medema gaf zeer gevoelig en beheerscht de jonge archi- tecte weer, Rika Hopper en Marie van Wester hoven waren natuurlijk best als bejaarde moe der en oude verpleegster en de andere kleine rollen werden door jonge krachten naar behoo- ren gespeeld. Allen samen zorgden voor een verdienstelijke uitvoering. In de zaal was ruimte voor meer toeschou wers, maar dat viel tusschen een abonnements- en een jubileum-voorstelling in niet anders te verwachten. De aanwezigen hebben genoten van een goeden tooneelavond, dien we volwassenen kunnen aanbevelen. H. B. v. d. S. De leden van den R. K. Volksbond en hun huisgenooten en verder allen die er belang in stellen, zullen, zooals bekend, in deze maand, de maand der geloovige zielen, wederom een doodenherdenking houden, mede aangemoedigd door het groote succes varj de vorig© jaren en aangevraagd door alle rangen en standen. De commissie voor de geestelijke belangen van den R. K. Volksbond stelt zich voor deze als volgt te organiseeren: Allen die aan de doodenherdenking willen deelnemen, zorgen dat zij Zondag 14 November dag middags vóór drie uur i» de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aanwezig zijn, waar de Vespers der overledenen zullen worden gezongen door het Zangkoor „Gregorius Mag nus" van de par. St. Jan uit de Amsterdamstraat ónder leiding van den eerw. Broeder Ansbertus, waarna predikatie door den geestelijken adviseur van den Volksbond, den weleerw. heer P. Pop pen, waarna een gemeenschappelijk klaaglied der geloovigen zal worden gezongen. Daarna trekt men gezamenlijk naar het kerk hof, waar men opgewacht wordt door de voor bidders van het Genootschap van den Stillen Omgang, die zich zullen splitsen tusschen de groepen, om tijdens den omgang langs de gra ven het Rozenkransgebed voor te bidden. Bij den omgang op het kerkhof zullen drie eerw. adviseurs van verschillende vakafdeelingen met het kruis voorop en de vaandels in rouw floers van den Volksbond en den kring Haarlem- Noord optrekken langs de graven, zegenend en biddend het Rozenkransgebed, voorgebeden dooi de voorbidders van het Genootschap van den Stillen Omgang. Het zangkoor „Gregorius Magnus" begint bij het kerkhof kruis den Psalm: „De Profundis". De stoet komt onderwijl bij het kruis bij elkaar, waar het zangkoor weer enkele liturgi sche gezangen ten gehoore brengt, o.a. het „Dies Hac", toepasselijk op de geloovige zielen en daarna zullen vijf Onze Vaders gebeden worden, waaraan een aflaat verbonden is, toe passelijk op de geloovige zielen, waarna de plechtigheden zijn afgeloopen. Bij goed weer Wordt de predikatie op het kerk hof gehouden bij het kruis inplaats van in de kerk. Het kerkhof zal gesloten worden van half drie tot ongeveer half vier, totdat de stoet volledig op het kerkhof zal zijn. Mogen de November-maand en vooral Zondag 14 November voor alle leden van den R. K. V'olksbond met hun huisgenooten en heel katho liek Haarlem een nieuwe prikkel zijn om der- lijdenden zielen overvloedig hulp te verschaffen. Als zij bedenken dat dit werk van barmhartig heid een uitnemende oefening is van deugd en 'n bijzonder heiligingsmiddel, zullen zij er zich met grooten ijver op toeleggen en zoodoende meer zielen de zaligheid van den hemel doen binnenleiden. Laten de duizenden, welke deze doodenher denking willen medemaken, zich stipt houden aan de orderegeling. Niemand wordt op 't kerk hof toegelaten, alvorens de stoet van hen, die de Zielevespers hebben bijgewoond, op het kerkhof zijn. Daarachter sluiten de overigen zich aan. Met medewerking van allen wordt het een stichtende herdenking uit piëteit voor onze dier bare dooden. DE COMMISSIE VOOR GEESTELIJKE BELANGEN Zondagavond geeft de H. O. V. een concert, waaraan de groote pianist Edwin Fischer zal medewerken. Deze zal twee piano-concerten met het orkest voordragen, n.l. het concert in d-moll van Mozart en het Es-dur (het 5e) concert van Beethoven. Edwin Fischer's faam als vertolker van Mo zart en Beethoven is van zoo groote bekendheid, dat het muziekminnend publiek dit evenement niet zal willen missen. Frits Schuurman vangt het programma aan met de Ouverture „Iphégenie en Aulis" van Gluck en besluit met de Ouverture van „Die Meistersanger" van Wagner. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie-kolommen. Wij hebben in ons nummer van gisteravond mededeeling gedaan van de verkiezing van een nieuw bestuur der Openbare R. K. Leeszaal en Bibliotheek. In aansluiting daarmede kunnen wij nog melden, dat het oude bestuur bestond uit de heeren G. H. Weustink, voorzitter; Dr. H. J. M. Janzen, onder-voorzitter; Joh. Beijk, se cretaris; C. Kahmann, penningmeester; mevr. E. Prinz—Van Swaay; J. J. Brinkman, Mr. Dr. F. A. Bijvoet en Mr. F. Rohling, welk bestuur gemeend heeft zijn mandaat ter beschikking te moeten stellen. Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Volksbond, 8 uur; Technische groep Postmannen, 8.30 uur; Com. Coll. St. Joseph, 8.30; Fed. Gr. en Fr.-han- del, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best, meubelmakers, 8 uur. Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. 8 uur. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 10—5 uur. Raadhuis Overveen: Gemeenteraad Bloemen- daal, 2 uur. Gem. ConcertgebouwGala-avond Miva, kwart over 8. Rembrandttheater: De koning en het revue meisje, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur, „Tusschen 5 en 6", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Ben Hur, 2.30, 7 en 915 uur. Frans Hals theater: Kardinaal Richelieu, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone - theaterEin Mann mit Herz, 1.30 5.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo: Haarl. Gem. Koor; Best. Metaalbew.; Best. Spoorwegpers.; R. K. Be volkingsbureau; Best. Kappers, alle om 8 uur. Frans Halsmuseum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster, 10—5 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 1015 uur. Stadsschouwburg: 8.15 „Ferdy's bekeering". Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. „Slavenschip", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Wie is wie? (het dolle pension), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30 5.30, 711 uur. De hernieuwde opslagplaats van Teeuwen's Kolenhandel N.V. aan de Haven te Heemstede, wordt Zaterdag a.s. om 3 uur door den heer Jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, officieel geopend. Op Vrijdag 19 November, de 5e bijeenkomst van de Vereeniging Geloof en Wetenschap, zal des avonds om kwart over acht in den Stads schouwburg door het N. V. Nieuw-Schouwtoo- neel een vroolijke geschiedenis „De Mensch wikt.... Pa beschikt" worden opgevoerd. In het gebouw der R. K. Openbare Leeszaal aan de Nieuwe Gracht zullen de volgende weken twee lezingen worden gehouden rond de figuur van onzen grooten dichter Vondel. Dinsdag 18 November zal mevrouw Ellen Russe spreken over: De Wieg van den vrede, en Woensdag 24 November zal de heer Jos. van der Velden de vraag behandelen: Waarom Vondel zijn Con- stantijn vernietigde. Het Haarlemsch Schaakgezelschap hield Dins dagavond in het gebouw van de Chr. Jonge- mannenvereeniging zijn 41e jaarvergadering. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De jaarlijksche Nationale Kerstwedstrijd zal weer op den tweeden Kerstdag worden gehou den. De heer Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, zal op Vrijdag 26 November in een der bovenzalen van café Brinkmann, aan de Groote Markt, voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, een voordracht houden, getiteld: Eenige beschouwingen over het vervoervraagstuk. Woensdagmiddag werd C. S. te Hillegom, die daar op een bakfiets reed, op den straatweg aangereden door een luxe-auto, die slipte op de tramrails en dientengevolge het trottoir opreed. Met een schedelbreukfractuur werd hij in de Mariastichting te Haarlem opgenomen. De Zeereerw. heer pastoor B. van Leeuwen gaf het slachtoffer de H. Absolutie. De Winkeliersvereniging Gen. Cronjéstraat heeft plannen besproken voor een pakkende St. Nicolaasreclame-campagne. St. Nicolaas zal zijn intrede doen en voor de grooten zullen bonnen. worden uitgereikt, waarop geldprijzen zullen kunnen worden gewonnen. De Staatscourant bevat de afdrukken van de acten betreffende de N.V. W. van Zadel en Co. te Heemstede en van de Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen „Hoogduin" te Haarlem. Wilt ons van tijd tot tijd gedenken, En zoo mogelijk? iets schenken. De groote waarde van het leven Ligt niet in 't hebben, maar in 't geven! Postgiro 212793 - Telefoon 11855. Op den Verbindingsweg tuschen den Kleinen Houtweg en de Dreef werd gisterenmiddag een jongen, doordat hij niet oplette, aangereden door een tram, rijdende in de richting Heem stede. Hij bekwam een bloedende wonde aan het achterhoofd en een lichte hersenschudding. Door een neef, die toevallig in de tram zat, werd hij te voet naar de Mariastichting bege leid, waarna hij met een taxi naar huis reed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5