5, A We luisteren naar FINANCIEN V oor rangs wegen KRUISING TWEE VOORRANGSWEGEN té té 75 Dagfilm DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 Hun voordeden en gevaren ET BESTAANDE TOESTAND ALS DOOR DE KNAC. VOORGESTELD C. UTERMÖHLEN OVERLEDEN Uitvinder van aseptisch snelverband HERDENKING WAPEN- STILSTAND Kransleggingen te Den Haag SPOORWEGVERVOER NAAR HET BUITENLAND MOTORRIJDER OMGEKOMEN LEENING ST. CANISIUS- ZIEKENHUIS Kerko, het overhemd met de 7 extra-voordeden. Hier is voordeel No. 7 Prachtig voorbeeld RUZIE IN NEGORIJEN HUIS AFGEBRAND Vrouw en dochtertje wisten zich tijdig te redden LADING VOOR SJANGHAI Financiëele toestand N.Z.H.T.M. A Vrijdag 12 November V In een uitvoerig artikel in „De Auto" heeft de K.N.A.C. het vraagstuk der voorrangswegen behandeld. Terecht moet hier naar de meening van de K.N.A.C. van een vraagstuk worden gesproken, omdat de huidige toestand naast belangrijke voordeelen, eveneens eenige bezwaren biedt ten gevolge van de halfheid, waarmede het stelsel tot uitvoering is gekomen. Het grootste voordeel van den voorrangsweg moet worden gezien in de mogelijkheid om op den hoofdweg een ongestoord doorloopend ver keer te handhaven. Volkomen ten onrechte voeren enkelen aan, dat de propaganda voor voorrangswegen zou voortvloeien uit den wil van automobilisten om te kunnen „jakkeren". De verkeersveiligheid heeft van het stelsel der voorrangswegen niets dan winst te boeken. Meer dan 40 pCt. van het aantal verkeersonge lukken in Nederland geschiedde op kruispunten, hoofdzakelijk door- misverstanden omtrent het voorrangsrecht en vooral ook door het veelal om erwachtsche van de verschijning van een anderen verkeersdeelnemer uit een zijweg. Bij den voorrangsweg wordt „de man uit' de zijstraat" duidelijk aan zijn plicht tot het geven van voorrang herinnerd door een bord van specialen vorm (de omgekeerde driehoek). Mis verstanden zijn dus uitgesloten, wanneer het publiek er eenmaal aan gewend zal zijn bij het naderen van een anderen weg op te letten of het omgekeerde driehoeksbord al dan niet aan wezig is. Heel wat minder duidelijk is het bord, dat het einde van een voorrangsweg aanduidt. Dit be staat uit het gewone gevarenteeken met er on der de woorden „einde voorrang". Hetzelfde bordt wordt ook in het buitenland voor de aanduiding van tal van andere gevaarsmoge- lükheben gebruikt. Vooral bij avond is het tee- ken „einde voorrang" uiterst moeilijk te onder kennen, temeer daar de borden momenteel op de meest onverwachte plaatsen kunnen zijn opgesteld. Hier schuilt een gevaar, hetwelk in hoofdzaak voortvloeit uit de afwachtende hou ding van verschillende gemeentebesturen, wel licht ingegeven door den wil tot voorzichtig heid, doch dat in zijn consequenties echter juist verkeersgevaren schept. Slechts dan zullen de voorrangswegen aan hun doel goed kunnen beantwoorden, wanneer zij zooveel mogelijk onafgebroken doorloopen en wanneer de noodzakelijke eindpunten geko zen worden op daarvoor geschikte punten, d.w.z. op punten waar ook uiterlijk de weg van karak ter verandert en daardoor de aandacht van den weggebruiker gevestigd wordt op de mogelijk heid, dat ook het voorrangsrecht zal ophouden. Men kieze dus de eindpunten van voorrangs wegen bij verkeerspleinen, bruggen, wegver smallingen, enz. Tot nu toe hebben de gemeenten zich nog zeer weinig om de voorrangswegen bekommerd. Het valt te hopen, dat hierin spoedig een ken tering zal komen. V er keer slichten en stop borden is een tweetal schijnbare moeilijkheden, welke wellicht bij gemeentebesturen eenige te rughouding veroorzaken om tot de aanwijzing van voorrangswegen over te gaan. In de eerste plaats weet men dikwijls niet goed hoe het op voorrangswegen eigenlijk ge steld is met de aanduidingen van verkeers agenten, verkeerslichten en stopborden. Hier omtrent bestaat ook bij vele weggebruikers nog een wanbegrip, hoofdzakelijk doordat het aan tal voorrangswegen nog Zoo dun gezaaid is, waardoor de nocdige ervaring ontbreekt. Aan gezien de bedoelde verkeerssignalen beschouwd moeten worden als door de politie in het be lang van de vrijheid en de veiligheid gegeven bevelen, dient aan deze teekens ingevolge de Motor- en Rijwielwet onvoorwaardelijk gehoor zaamd te worden, dus ook wanneer men zich op een voorrangsweg bevindt. Er is dus geener lei bezwaar tegen, dat een door lichtsignalen bewaakte weg als voorrangsweg wordt aange wezen; ook op Rijksvoorrangswegen treft men enkele lichtsignalen aan. Kruisingen van voorrangs wegen Als tweede bezwaar wordt gevoeld, dat men binnen de bebouwde kom spoediger kruisingen van voorrangswegen zal verkrijgen, aan welk feit een moeilijkheid is verbonden. Het Motor en Rijwieireglement bepaalt n.l„ dat bij krui sing of vereeniging van twee voorrangswegen onderling beide wegen over den korten afstand van het kruispunt ophouden voorrangsweg te zijn, hetwelk dus op vier punten bij een nor maal kruispunt door de borden „einde voor rang" dient te worden aangegeven. Deze bepaling wordt door de K.N.A.C. zeer betreurd, aangezien het een noodelooze ver meerdering beteekent van het aantal „einde's" van een voorrangsweg, die door haar als even zoovele gevaarspunten worden beschouwd. Vooral in steden zal de thans bestaande moei lijke kruisingsregeling groote bezwaren kunnen opleveren. Naar de meening van de K.N.A.C. is er echter een eenvoudige oplossing mogelijk om ook zonder een gewenschte reglementswij ziging aan de bezwaren tegemoet te komen. Wanneer men een der wegen (weg A) zonder meer voorrangsweg maakt en de kruisende weg (weg B) slechts als voorrangsweg aanwijst tot een punt bijv. 25 M. vóór het kruispunt en ver volgens weer aan de andere zijde vanaf een punt op 25 M. voorbij het kruispunt, dan is er in feite geen kruising van twee voorrangswegen, zoodat alsdan de weg A ongestoord kan blijven doorloopen. Woensdag is te zijnen huize te Amsterdam op 79-jarigen leeftijd overleden de heer C. F. Uter- möhlen, oprichter van de bekende fabriek van verbandmiddelen van dien naam. De heer TJtermöhlen was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling geschiedt Zaterdagmid dag a.s. om een uur op Zorgvlied. Carl Friedrich Utermöhlen werd op 2 October 1858 te Osternburg (Oldenburg) geboren. Nadat hij de H. B. S. te Hoorn had doorloo pen, ging hij in 1873 in militairen dienst, waar hij zijn opleiding kreeg bij het instructiebatal jon te Kampen. Hij zette zijn studie voor officier echter niet voort, ging in den handel en werd o.m. vertegenwoordiger van een verbandstoffen- fabriek te München, als hoedanig hij 1880 in Nederland de anti-septische (later aseptische) verbandstoffen van Lister von Bruns introdu ceerde. In 1886 ging hij zelf tot fabricatie dezer verbandstoffen over. Dit bedrijf breidde zich geleidelijk belangrijk uit, tot het in 1898 werd omgezet in de N. V. v. h. Utermöhlen en Co. In 1900 kreeg de fabriek het praedicaat „Konink lijke". De uitvinding van „Utermöhlen's aseptische snelverband" dateert van 1901. In 1907 richtte de firma Utermöhlen te Ernst een verbandwat- tenfabriek op. Ter herdenking van den dag, waarop de wapenstilstand in 1918 werd gesloten, woei van de gezantschapsgebouwen der bij den wereld oorlog betrokken geweest zijnde landen heden de vlag. De Engelsche kolonie vierde dezen dag door het leggen van kransen op de graven van de gesneuvelden en door een korten dienst in de Engelsche kerk. De Britsche gezant, sir Charles Hubert Mont gomery, heeft hedenochtend om half elf een krans gelegd op de graven van de gesneuvelden, op de algemeene begraafplaats. Na den gezant legde een vertegenwoordiger van de Old Con- temptables Association een krans op deze gra ven. Deze plechtigheid werd herhaald op de ka tholieke begraafplaats. Om elf uur werden namens de Haagsche af- deeling van het British Legion kransen gelegd op de graven. Vliegtuigongeluk voor den Raad voor de Luchtvaart Maandag 15 November zal de Raad voor de Luchtvaart in het Departement van Waterstaat een nader openbaar onderzoek instellen met betrekking tot het ongeval overkomen aan het vliegtuig PHAMZ van de N.V. Koolhoven- vliegtuigen. Gelijk bekend, is bedoeld vliegtuig 11 Aug. 1937, gestuurd door den heer A. Baumann met als waarnemer den heer E. H. Maan, op het luchtvaartterrein Soesterberg tijdens een de monstratievlucht verongelukt. De beide inzitten den zijn hierbij om het leven gekomen. Het vliegtuig werd geheel vernield. Belangrijke toeneming in den afgeloopen zomer Uit de cijfers van het spoorwegvervoer naar en van het buitenland blijkt, dat dit vervoer wel belangrijk toenam. Immers het Zwitsersche Hotelplan vervoerde in de beide vacantiemaan- den van Nederland, via België 44000 personen naar en van Zwitserland, tegen 18000 in hetzelf de tijdvak van 1936, een abnormale toeneming dus. Dit plan buiten beschouwing gelaten, wer den in Augustus 1937 26000 reizigers meer naar en van het buitenland vervoerd dan in Augus tus 1936, hetgeen in hoofdzaak te danken was aan de Parijsche tentoonstelling. Het vervoer over de Oostelijke grensstations bleef ongeveer gelijk. Ernstig auto-ongeluk te Eindhoven Woensdagavond heeft zich onder Eindhoven een auto-ongeluk met doodelijken afloop voor gedaan. Een geladen vrachtauto kwam in botsing met een van den anderen kant komenden motor met zijspan. Het zijspan was geladen met boeken. Door nog niet opgehelderde oorzaak greep de vrachtauto het zijspan, met het gevolg, dat de motorrijder over den weg geslingerd en zeer zwaar gewond werd. De auto vloog tegen een muurtje en wel met zoo'n geweld, dat groote steenbrokken tientallen meters werden wegge slingerd. De chauffeur van den vrachtauto bleef ongedeerd. De motorrijder is naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht en daar in den loop van den nacht aan de bekomen verwondingen overleden. Op de 4 pet. obligatieleening der Stichting R.K. St. Canisius-Ziekenhuis, te Nijmegen, groot f 1.382.500, is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat op de toewijzing een zeer aanzienlijke reductie moet worden toegepast. Tal van missionarissen bezitten- slechts het hoogstnoodzakelijke voor hun bediening en levensondèrhoud. Verlicht hun eenzaam leven en zendt Uw dagblad, tijdschrift of illustratie na lezing naar een hunner, of stuurt ons Uw gebruikte boeken. Adres van den missionaris wordt verstrekt bij de MISSIE-BOEKEN-ACTIE aan een van de groot-seminaria, te Hoeven, Drie bergen, Haaren, Roermond, Warmond. De afwerking van Uw KERKO-shirt moet U eigenlijk onder 'n loupe bekijkendan ziet U pas, hoe zeld zaam fijn de stiksels zijn, hoe regelmatig en hoe recht! Kerko besteedt de uiterste zorg aan de afwerking men heeft er aparte menschen voor! De mooiste Kerko- shirts zijn die van glanzend Tricoline! Er zijn er met losse en vaste boorden - en óók met de beroemde „Trubenijs"-boord, die nooit mag worden gesteven! in Tricoline en alle andere kwaliteiten en prijzen. „Gave uit dankbaarheid" te Eind hoven bracht f 15.000 op Dezer dagen is in de gemeente Eindhoven de openbare inzameling gehouden ten behoeve van het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds. De inzameling, gesteld onder het motto „Een gave uit dankbaarheid", was georganiseerd in den vorm eener z.g. euyeloppen-actie, terwiji bij eenige bedrijven en particulieren met intee- kenlijsten is rondgegaan. De inzameling is buitengewoon geslaagd. Het bedrag dat werd bijeengebracht bedraagt rond 15.000 en Eindhoven staat hiermede wel bo ven aan van alle gemeenten in het land. In zijn dankwoord aan de burgerij schrijft de commissie van organisatie terecht; „Eindhoven, stad van arbeid, eerde den arbeid door deze prachtige „gave uit dankbaarheid" voor den werkloozen en hulpbehoevenden medeburger." Regent en diens volgelingen moesten vluchten AMBOINA, 11 Nov. (Aneta). In de negorij Kamarian in de onderafdeeling West-Ceram zijn heftige tooneelen voorgekomen, welke een gevolg waren van de besprekingen over een ge schil tusschen de negorijen Kamarian en Se- roeawan over een kwestie, het vischwater be treffende. Bij die besprekingen heeft de bevolking van de negorij Kamarian zich zoodanig opgewon den, dat zelfs handtastelijkheden gepleegd zijn tegen den controleur, den adsp.-controleur en den bestuursassistent en tegen den regent van Seroeawan en diens volgelingen, die uit de ne gorij moesten vluchten. De regent werd herbij licht gewond. De militairen, die naar de heethoofdige ne gorij werden gestuurd, troffen alles weer n rust aan. De hoofddaders zijn gearresteerd. Woensdagavondomstreeks elf uur is te Nie- kerk (gemeente Oldekerk) door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de wo ning van den heer J. van der Sluis, eigenaar de heer H. van Bruggen. Toen de brand uitbrak, waren alleen de vrouw van Van der Sluis en een dochtertje in huis. Zij wisten zich tijdig te redden. De brandspuit uit Niekerk kon weinig tegen het vuur beginnen. Het huis is tot den grond afgebrand. Er kon niets naar buiten worden gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Lossing is weer mogelijk BATAVIA, 11 Nov. (Aneta). Naar Aneta ver neemt, ontving de Java—ChinaJapan lijn be richt uit Sjanghai, dat het weer mogelijk is, in beperkte mate lading in Sjanghai te lossen. De kosten zijn echter belangrijk hooger dan vroe ger, terwijl, ondanks het feit dat de rivier prac- tisch veilig is, Londen nog een zeer hooge premie eischt voor dekking van het molestrisico. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de J.C.J.L., indien het ladingaanbod voldoende is, thans inderdaad Sjanghai wederom zal aan doen. Landelijke Bond van Kruideniers opgericht Te Utrecht is de oprichtingsvergadering ge houden van den Landelijken Bond van Kruide niers. De statuten zijn met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorts werden de leden van het bestuur, de voorzitter en de secretaris van den bond gekozen. Voorzitter werd de heer F. G. Lebbing, Am sterdam; secretaris mr. G. J. F. Sluyters. Technische Hoogeschool DELFT. Gepromoveerd tot doctor in de tech nische wetenschap na verdediging van een proefschrift getiteld „De langzame verbranding van methaan" en van stellingen de heer B. N. Degens Jr., scheikundig ingenieur, geboren te Weltevreden. S.s. „Johan de Witt" Voor belanghebbenden deelen wij mede, dat per s.s. Johan de Witt op 3 December van Genua een R.K. priester zal "Vertrekken en de reis van Genua naar Batavia zal medemaken. moeten,-en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk - voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET IDEALE LAXEERMIDDEL Waarom geen loonsverhooging kan gegeven worden In „Het rechte Spoor", het orgaan van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", vonden wij de volgende uiteen zetting over den financieelen toestand van de N.Z.H.T.M.: Zooals we reeds mededeelden, gaf de Directie op de personeelsconferentie een uitvoerige be schouwing, waarom zij niet kan overgaan tot eenige verbetering van de positie van het per soneel. De achteruitgang van het bedrijf was zeer aanzienlijk. De uitkomsten liepen met meer dan 40 pCt. terug. Een vervoersbedrijf kan niet als een fabriek zijn productie aanpassen aan het verminderde debiet; de omstandigheid, dat de particuliere auto naast de fiets steeds meer als concurrent van het openbare vervoermiddel optreedt, maakt het zelfs gebiedend, voor zoo ver de achteruitgang aan deze concurrentie moet worden toegeschreven, de productie, dat is frequentie, te verhoogen. Bij de vervoersbedrijven is dus tegenover een sterke verlaging der opbrengst geen overeen komstige verlaging der uitgaven te verkrijgen. De overschotten, waaruit de vaste lasten van het bedrijf moeten worden bekostigd, dalen dus in veel sterkere mate. Zoo zijn deze overschot ten, die in 1933 nog 640.000.bedroegen in 1936 tot 425.000.gedaald, ondanks het feit, dat getracht is door velerlei bezuinigingen en verlaging van de voornaamste uitgave-posten: personeel en electrischen stroom den achter uitgang dier overschotten zooveel mogelijk te beperken. Ook de vaste lasten werden reeds belangrijk verminderd zij het dan ook in den vorm van een voorloopige toezegging. Deze liepen sedert 1932 met meer dan 100.000.terug, ongeacht de voorloopige stopzetting der aflossingen. Het vorengenoemde bedrag van 425.000.is verre onvoldoende om de zelfs gereduceerde las ten te kunnen voldoen, zoodat op den duur de toestand der Maatschappij niet houdbaar is ge worden. Een voortgezette verlaging der uitgaven, zoowel der exploitatie-uitgaven als der vaste lasten moest dan ook in 1936 onder oogen wor den gezien. De devaluatie Verpakkingen 6 10 tabletten fl. -.55, buisje» a 30 tabletten fl. 1.20. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Btjbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Modern Klelnorkest en gramofoon muziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 3.05 De KRO-Melodisten en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Orkest. 6.00 Land- en tulnbouwcauserie. 6.20 De KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De KRO-Luchtlijn". 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.2o De KRO-Melodisten en solist. 8.45 Cabaret-revue m. m. v. solisten en de KRO-Melodisten. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Orkest. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansoikest en soliste. 1.00 Sollstenconcert en gramofoonmuziek. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Lyra-Trlo. 3.15 AVRO-Dnnsorkest, soliste en gramo foonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Meloskwintet en soliste. 6.00 Optreden van amateurs. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie: „Jeugd in crisistijd". 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 8.00 Cello en plano. 8.30 Muzikale causerie. 9.00 De Ramblers. 9.30 Trompet en orgel. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 11.00 Harpconcert. 11.3012.00 Jazzmuziek (gr.pl.). DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Planovoordracht. 12.10 Cello en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn Band 1.35—2.20 Het Grinke-Trio. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 5.00 Radlotooneel. 5.20 Zang. 5.40 Het Hallis-kwintet. 6.20 Berichten. 6.45 Dultsche dialoog. 7.05 L. Levy's Film-orkest en solisten. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Londensch Symphonie-orkest, koor en solisten. 8.20 Revue-programma. 9.20 Berichten. 9.30 Causerie: „Longer Life". 19.00 Orgel en bas. 10.35 Mezzo-sopraan en piano. 11.20 Bram Martin's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pascal-orkest en zang. 3.05 Radlotooneel 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Zang. 3.50 Cabaretprogramma. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Landes-symphonle-orkest Saarpalts. 1.35 Concert. 3.35 Quatre-mains. 4.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Solistenconcert. 7.20 Militair concert. 9.50U.2o Em. Rambour's orkest, plano duo en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Klelnorkest. 6.35 Salonorkest. 7.20 Volksliederen. 8.20 Klelnorkest. 8.50 Radlotooneel. 9.35 Klelnorkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Planovoordracht. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor Oud-Strijders. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.4511.20 Omroepdansorkest en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radlotooneel. 8.20 Berichten. 8.35 Omroepklelnorkest, -kamerkoor en solisten. 9.20 Berichten. 9.5011.20 Em. Rambour's orkest, Plano duo Hans Bund en solisten. Van 10.0510.20 Weerbericht. De ingetreden lichte verbetering in verschil lende bedrijven en ook bij ons en voorts de mo gelijkheid, dat.de devaluatie 'n verhooging van den index zou meebrengen, deed echter van het doen van oogenblikkelijke stappen in een of andere richting afzien. Dat die stappen uiter aard geen voldoende effect zouden kunnen heb ben zonder ook de arbeidsloonen aan te tasten is gezien de omstandigheid, dat deze meer* dan 60 pCt. der exploitatiekosten uitmaken wel zonder meer duidelijk. Met het bovenstaande is bedoeld aan te too- nen, dat de in de laatste jaren toegepaste ver slechteringen der arbeidsvoorwaarden niet al leen noodzakelijk waren, wilde het bedrijf in stand gehouden worden, meer nog dat zij, om dit doel te bereiken, niet ver genoeg gingen. Er zou door de toegepaste verlagingen ach terstand in de gezinnen ontstaan zijn. De mogelijkheid wordt niet ontkend, de nood zakelijkheid zal echter niet direct behoeven te worden toegegeven. Als men de indexcijfers der kosten van levensonderhoud en der Ioonen nagaat, dan zijn die zoowel ten aanzien van 1913 als ten aanzien van de na-oorlogsche jaren 1923 1924 in het voordeel van den loonindex. Achterstand tengevolge van de genomen loon maatregelen behoeven derhalve niet te ont staan. De sedert de devaluatie Ingetreden verhooging der indexcijfers heeft zich tot dusverre tot 5 pCt. beperkt. Deze verhooging Is slechts in staat de beteekenis van het hiervoren beweerde in geringe mate te verkleinen. Aanleiding om tot verhooging der loonen over te gaan, is daaruit niet met groote overtuiging te putten. Een andere kwestie is, of de uitkomsten van het bedrijf het mogelijk maken de uiteraard ge wenschte loonsverbetering zij het dan ook niet op grond der indexcijfers aan te bren gen. Inderdaad is er bij onze Maatschappij eenige verbetering waar te nemen, doch dan ook slechts eenige, zich meer openba rend in een stuiting van den regelmatigen achteruitgang der laatste jaren, dan In een sterke toename der inkomsten. Er zijn gelukkig in den lande andere bedrij ven, wij denken b.v. aan mijnbedrijven, die hun financieelen toestand met sprongen hebben zien verbeteren. Dat deze in staat zijn op hun wellicht in de afgeloopen jaren In nog sterker mate doorgevoerde besparingen ten deele terug te komen, kan niet anders dan verheugend zijn. Dat zij echter tot gevolg zouden moeten heb ben, dat ook andere bedrijven, die slechts in geringe mate deze gunstige conjunctuur gevoe len, dit voorbeeld volgen, zou niet alleen onjuist doch zelfs zeer gevaarlijk zijn voor de handha ving en den wederopbouw van het bedrijfsleven en daardoor het directe belang der daarbij be trokkenen uiteindelijk ten zeerste schaden. V ooruitzichten Uit de gegeven cijfers, die betrekking hebben op de uitkomsten van ons bedrijf in 1936 en het vooruitzicht, dat deze cijfers voor 1937 nog verre onvoldoende zullen blijken, om eenige zekerheid omtrent de Instandhouding van ons bedrijf in den vorm, zooals wij dien thans ken nen, te kunnen verschaffen, zal het duidelijk zijn, dat er geenerlei mogelijkheid bestaat tot een loonsverhooging met haar consequentie verlaging der beschikbare overschotten over te gaan en dat wij voorshands slechts mogen hopen, dat maatregelen in tegengestelden zin afgewend kunnen worden. Dat het doode kapitaal, dat onze MaatechaP pij in staat stelt haar bedrijf uit te oefenen e zonder kleerscheuren zou zijn afgekomen, daa entegen het personeel, het levende kapita®^ alleen den last op zijn schouders zou hebben ge nomen, is een stelling, die niet gemakkelijk verdedigen zal zijn. Zonder in finesses af y dalen, meende spr. in de eerste plaats te rvc gen wijzen op de reeds bovengenoemde ven» ging der vaste lasten. Doch daarnaast z -Ij wel weinig bezitters van aandeelen of obligati der Maatschappij, die den beurskoers en dus verkoopwaarde van hun bezit met meer da 40 pCt. zagen dalen, het gevoel hebben, dat slechte jaren, die de N.Z.H. thans doormaak; slechts voor het peersoneel alleen en niet vo° hen voelbaar zijn. Naast het feit, dat de verslechtering der rO komsten van een bedrijf zich automatis voortplant op het daarin gestoken kapita®^' zoodat dit zeker niet minder veeren laat, da het in het bedrijf werkzame personeel, staat echter nog een ander feit, dat in nog sterk mate dan tot dusver de vaste lasten zoo ?P° dig mogelijk zullen moeten worden verlaagd. zichzelf behoeft deze verlaging geen nieUftj veer te zijn, die het kapitaal heeft te laten, da toch bij de vastzetting der koerswaarde met d noodzakelijke verlaging der vaste lasten is 16 kening gehouden. Op de Londensche beurs werkte de betere stemming op de goederenmarkten vooral voor metalen en rubber bemoedigend. De beurzen te Parijs, Brussel en New York zullen heden in verband met de herdenking van den wapenstilstand gesloten blijven. De Buick, behoorende tot het General Motors Concern, besloot de productie in November tot 27.134 wagens te verhoogen. Omtrent de boodschap van president Roosevelt aan het Congres op 15 November а.s. meent men te Washington, dat het re- tjeeringsprogramma niets beoogt, dat de zakenwereld behoeft te verontrusten. Men heeft den indruk, dat Roosevelt er nu van overtuigd is. dat de noodzaak van het even wicht der begrooting een voortzetting van de uitgavenpolitiek niet toelaat en het her stel moet worden bevorderd door een betere verstandhouding tusschen de zakenwereld en de regeering. President Roosevelt heeft met een groep zakenlieden en ambtenaren geconfereerd over de huidige conjunctuur-daling, waar bij voornamelijk de bevordering van hui zenbouw werd overwogen. Men meent, dat niet rechtstreeks gelden beschikbaar zuilen- worden gesteld, om de bouwnijverheid te stimuleeren. Ook in andere opzichten moet het niet de bedoeling van Roosevelt ziji}> zijn uitgaven-politiek te hervatten. Kapi- taal-investeering zou worden aangemoedigd- door vermindering van de belasting op on verdeelde winsten en op kapitaalwinsten- Voorts zou een mildere houding tegenover de openbaar nutsbedrijven door de regee ring worden aangenomen. De belangrijkste adviseurs van Roosevelt zien niet in, dat een herziening der belas tingen een verbetering van den econo- mischen toestand in dezen winter ten ge volge zou hebben. Het vraagstuk komt pas in de gewone Congreszitting van 1938 ij1 behandeling, zoodat eventueele plannen te dien opzichte geen directe uitwerking heb ben. President Roosevelt verklaarde, dat dc regeering, Wanneer de openbaar nutsbe drijven zich met hun tarieven naar afi Neiv Deal zouden richten, hen niet 3oé beconcurreer en. De regeering zou de par ticuliere licht- en krachtmijen haar bijzon dere monopolie laten, wanneer zij haar in stallaties op basis van de „Common Lav) zouden kapitaliseeren. Men is in Wallstreet van meening, dat het aanbod van Roosevelt een aanwijzing vormt, dat men te Washing ton thans poogt, het vertrouwen van de za kenwereld te herstellen. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt thans op 41 pCt. der capaciteit g&' raamd tegen 48 pCt. de vorige week. Dc laagste stand is thans sedert Juli 1935 be reikt. De staalschroot-prijs is thans op het laagste punt sedert Juli 1936. De ruw-ijzer- productie neemt ook af. De automobiel industrie heeft minder staal gekocht dan icerd verwacht. De V. S. Steel Corporation boekte in Oc tober dan afleveringen 792.000 don tegen I.048.000 ton in September en 1.007:000 ton in October 1936. In de eerste tien maanden II.749.000 ton tegen 8 875.000 ton in a-C overeenkomstige periode van het vorig jaai De Western Union Telegraph Co. behaal de in het derde kwartaal een netto-winst van 693.000 of 8 0.66 per aandeel tegej1 1.955.000 of 1.87 per aandeel in het derde kwartaal 1936. In het afgeloopen boekjaar per 30 September bedroeg de netto-winst 4.79 tegen 6.55 per aandeel in het voriO boekjaar. De Pennsylvania Rrd. keert een kwartaal' dividend uit van 8 0.75 per aandeel tegen 0.50 in Juli en 1 in September 1936. Sears Roebuck boekte in de vier weken per 5 November aan verkoopen 8 51.03 mi"- of 3.7 pCt. meer dan in dezelfde periode van 1936. in de eerste 40 weken 8 437.37 miU hetgeen 12.7 pCt. meer is dan in het over' eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De Studebaker Corp. heeft in October 8389 auto's verkocht tegen 12.150 stuks tf' September. In de eerste 'tien maanden 81.725 wagens tegen 75.449 stuks in de .ovef' eenkomstige periode van het vorig jaar. De National Cash Register boekte in OeJ tuber aan orders 8 3.36 mill, hetgeen pCt. meer is dan het bedrag in October 1931>- In de eerste tien maanden 24.89 million' of 13.1 pCt. meer dan in dezelfde period1' van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedeé' ochtend te Amsterdam op 9.029.03 V. té 9.03Va); de Dollar op 1.80^—1.81 (vorig sW 1.80 7/16); de Frank op 6.12 V2—6.15 (v. sl' б.13'A); de Belga op 30.6711—30.72 Ivom slot 30.71) en de Zwitsersche Frank op 41-'u 41.80 (vorig slot 41.84). De Noord-Atlantische Conference heef}^ dc vrachten voor Noord-Oostelijke Amerj' kaansche havens voor 1938 met gemiddel 20 pCt. verhoogd. Ingaande 1 December zid' len de passagierstarieven op Zuid-AmeriK met 10 pCt. worden verhoogd. Voor de Java—China—Japanlijn is W1 weer mogelijk geworden, in beperkte rnoj lading in Shanghai te lossen. De kosten zv echter belangrijk hooger. Indien het la ding aanbod voldoende is, zal de J. C. J- inderdaad Shanghai weder aandoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6