Chin a's Christendom bedreigd De verhuizing der regeering van Valencia Vreeselijk drama R.K. BEGRAFENISSEN EEN ONDERHOUD MET MGR. Y Een consistorie in December? fS&& 'n„ WjjntuoJidtjz' NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD? BEKNOTTING VAN HAAR MACHT Kerkelijk leven DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 Z. H. Exc. Mgr. Paul Yupin JEUGDKOLONIE BESCHIK BAAR GESTELD Zestig jeugdige werklooze voor waardelijk veroordeelden vinden er plaats Heden zou Z. H. de Paus de bijeenroeping afkondigen Isolatie van Rusland het doel Een Fransche meening over het anti-Komintern-pact De Ku Klux Klan op het pad CIGARETTES BROCHES VANAF 25 CENTS Werklooze vermoordt zijn doch tertje en slaat de hand aan zich zelf Duitsche aanval op Oostenrijk Legitimisten brengen het pact van 11 Juli in gevaar De oppositie in Joego slavië Aanvallen gedaan op de regeering Voorstel tot vrije Ziekenhuis- verpleging t wuMAsm] Rillerig- Kou gevat? „MIJNHARDTJES Rechtbank te Berlijn zou dit vonnis tegen hem hebben geveld Oude vrouw overreden en gedood BUITENLANDSCH OVERZICHT Laatste oorlogsbedrijf in zicht? Benoemingen Paters Dominicanen «3 Voorschoten, 10 November. In hooge mate tragisch is het lot van de Katholieke Missie in dat gedeelte van China, dat op het oogenblik Japan tot oorlogsterrein dient. De kerken worden ver woest, de scholen gesloten, de hospitalen óf in beslag genomen óf vernield, de missio narissen gedood, de priesterstudenten ge- Wond. En te midden van deze ravage opent Zich een onoverzienbaar arbeidsterrein juist voor de missie. Meer dan ooit hebben de menschen hulp noodig; meer dan ooit vra gen zy om caritas in den ruimsten zin van het woord. Over het jonge, open gezicht van Mgr. Paul ^upin, apostolisch vicaris van de Chineesche hoofdstad Nanking, ligt de schaduw der be zorgdheid. Hy is naar Nederland gekomen, ver telt hy, om zijn weldoeners te bedanken. Indertijd immers studeerde hy aan de Propa ganda in Rome op een Nederlandsche beurs. In Óen persoon van Mgr. Bekkers, den leider van het St. Petrus-Liefdewerk in ons land, in dezen niissionaris der missionarissen, huldigt en dankt hij allen, die hem in de gelegenheid stelden te ztudeeren. Doch, zooals gezegd, de aangename herinne ringen aan de Romeinsche studiejaren en de dankbare stemming jegens de milddadige ge- loofsgenooten van deze natte gewesten Mgr. treft Holland op zyn nattigst vandaag! wij ken in dezen voor China zoo somberen tyd spoedig weer voor zorgvolle overpeinzingen. Wy doen, wat wy kunnen, vervolgt hy zijn Verhaal. Wy maken van de missie-staties hulp- Posten, waar wy den menschen zooveel als in ons vermogen is medische verzorging geven. Zoover als het kan maken wy daarby gebruik van de eigen Chineesche kruidkunde. Doch hoevèr reikt die. Wanneer de menschen met groote open wonden of afgeschoten armen en beenen binnenkomen helpen die kruiden weinig. Daar zyn alleen goede medicynen en verband middelen tegen bestand. Die ontbreken echter. Wy hebben er ten minste 'n ernstig tekort aan. En dan leven wy daartusschendóór in voort durend bombardementsgevaar. Dageiyks val len er bommen op Nanking. Op één dag heb ik zes lucht-aanvallen geteld. De wegen en spoorwegen worden bestookt. Een trein, waar mee zeven van onze zusters van zes verschil lende nationaliteiten naar de hulpstaties gin gen, werd onder mitrailleurvuur genomen. U vindt daarby voldoende medewerking van de regeering? Stellig. De regeering van China, maarschalk Tsjang Kai Sjek Monseigneur spreekt over Tsjang Kai Sji staat in alle opzichten sym pathiek tegenover het Christendom. De maar schalk zelf is Christen, overtuigd Christen zelfs. Wanneer hy iederen morgen, nadat hy, als goed militair, zijn lichaamsoefeningen achter den rug heeft, een tijdlang het Evangelie leest, dan doet hy dit niet uit een soort liefhebberij °f uit intellectueele nieuwsgierigheid, doch in de stellige overtuiging, dat hy daarin lessen za1. vinden, die hem ook als staatsman ten goede komen. Van hem is het woord: Door Sun Yat Sen leerde ik China liefhebben, door Christus leerde ik de menschheid beminnen. By de re geering van den „dictator", die zóó denkt, kan de missie niet anders dan steun vinden. Kunt u in de scholen dan ronduit aan alle Chineezen het Christendom prediken? Dat niet. Het meerendeel van onze leer lingen is niet katholiek en wy kunnen dus in de van overheidswege gesteunde scholen geen Christendom onderwyzen, althans niet tijdens de officieele lesuren. Daarna, daarbuiten zijn wy vry om aan de Katholieke kinderen en aan ben, die in onzen godsdienst belang stellen, on derwas daarin te geven. Intusschen biedt de Chineesche traditie zelf, die wy wèl moeten onderwyzen aan alle kinderen, aanknoopings- Punten genoeg voor een infiltratie met Christe lijke denkbeelden, vooral op moreel gebied. De ideeën van Confucius staan zéér dicht bij de onze. zy spreken over de plichten van den mensch jegens zich zelf, jegens het gezin, je- Eens het beroep, den Staat, de volkengemeen schap doch zonder God erby te halen. Zij vormen een heel zuivere natuuriyke moraal. Ik kan haast zeggen, dat ik zelf in zekeren zin een Confuciaan ben. Dat kostbare goed kunnen vry en onder hooge bescherming van de re geering in onze scholen bewaren. Speciaal onder de Kwo-Min-Tang regee- ring? Ja, ja. Tien jaar geleden stonden wij er Veel slechter voor. Toen dreigde inderdaad het oommunisme. De tegenwoordige regeering onder' drukt het communisme stelselmatig. Zy heeft Ceh nationaal réveil geblazen. Zy keert terug *ot de edelste tradities van China. Wij hebben dat in de Missie aanstonds gemerkt. Tien jaai geleden hadden wy per jaar 50.000 bekeerlingen, thans het dubbele! Ik schryf dat uit eigen er Varing voor het grootste deel toe aan het feit, dat het hedendaagsche China een beteren voe dingsbodem aan het Christendom biedt. Merkt u ook eenige meerdere bereidwillig heid onder de intellectueelen om tot het Chris tendom toe te treden, Monseigneur? Den laatsten tijd wel. Onder de hoogleera- toh aan de Chineesche Universiteiten zyn er Verschillende Christen. De intellectueele Chris tenen hebben zich zelfs aaneengesloten tot een Genootschap, dat den naam draagt van Paul Zi, een christelyk minister van China, die zich drie honderd jaar geleden een voorname plaats ver sterf in de Chineesche geschiedenis. Ik zelf word apostolisch-vicaris van Nanking beschouwd als de officieele vertegenwoordiger van de katholieke Kerk in China. By myn inhuldiging ^aren vertegenwoordigers van den President en Van Maarschalk Tsjang Kai Sjek aanwezig. Dat Is °P een film vastgelegd, die door alle biosco- Ce* van China draait. De regeering heeft mij uitgenoodigd om voor den Staatszender een toespraak te houden voor alle Katholieke Chi neezen. Wy worden dus terdege ook in de hoo- gere regionen van het Chineesche maatschap- pelyke leven geaccepteerd. En de houding van Japan bedreigt dit alles? Wanneer Japan zijn plannen zag sla gen, zou naar mijn overtuiging het Chris tendom in China ernstig in gevaar komen. Waar wy thans tegemoetkomendheid vin den, zouden wy dan stellig een nieuwe ver volging moeten verwachten tegen alle Chris tenen. Het Christendom zou de hechte basis, die het in het China van Tsjang Kai Sjek heeft gevonden, volkomen verliezen. Misschien is het goed, besluit Monseigneur zijn uiteenzetting, dat de Chineesche Christe nen thans moeten lijden en duidelyk moeten zien, dat hun de ondergang dreigt wanneer Japan wint. Somberheid ligt er niet meer op dit beheersch- te gezicht. Af en toe glimlacht de prelaat, als hy iets héél markant zegt en dan schitteren zyn donkere oogen haast jongensachtig- speelsch. Maar hy is ernstig. En in ernst gaat hy weer heen h Onder voorzitterschap van den heer J. G. Kruis, te 's-Gravenhage, gedelegeerd lid van het bestuur der reclasseeringsvereeniging Het Hoo- geland, is de jaarvergadering gehouden voor alle directeuren en reclasseeringsambtenaren der vereeniging. Besloten werd met betrekking tot het vraag stuk der jeugdige werklooze voorwaardelijk ver oordeelden de jeugdkolonie „Wilhelminahoeve te Groningen-Opende open te stellen voor zestig jeugdige werklooze voorwaardelyk veroordeelden van 17 tot 23 jaar. De reclasseeringsvereeniging Het Hoogeland hoopt hiermede het departement van Justitie te helpen met betrekking tot oplossing van het vraagstuk: Waarheen met de jeugdige werk- ooze voorwaardelyk veroordeelden? VATICAANSTAD, 11 Nov. (Havas). Waar- schijnlyk zal Z. H. de Paus heden officieel bekend maken, dat hij van 13 tot 16 December a.s. een publieke en geheime zit ting van het Consistorie zal doen houden. Onder de namen van hen, van wie men ver wacht, dat zy tot Kardinaal verheven, zullen worden, worden genoemd Mgr. Guiseppe Piz- zardo, den onderstaatssecretaris van den H. Stoel, Mgr. Francesco Borgangini Duca, Pauselyk Nuntius by het Italiaansche Hof, Mgr. Ermenegipe Pellegrinetti, Nuntius te Belgrado, Mgr. Pierre Gerlier, Primaat van Gallië en Mgr. Ernesto Ruffini, secretaris van de Congregatie der Seminaries. ROME, 10 Nov. (Havas.) Het voornaamste doel van het Duitsch-Italiaansch-Japansche anti-communistisch verdrag is Sovjet-Rusland te isoleeren van zijn vrienden in West-Europa. Nu Boris Stein, de Sovjet-gezant in Italië, tegenover graaf Ciano heeft verklaard, dat zijn regeering het nieuwe pact als onvriendschappe lijk beschouwt, verklaart men te Rome, dat het de Sovjet-regeering zelf is, die de Komintern en de Sovjet-Republiek als een en dezelfde zaak beschouwt. Nu deze een einde heeft gemaakt aan een fictie, is er geen verschil meer tusschen isoleering van Rusland als brandhaard van het communisme en als Europeesche en Aziatische natie. Bijgevolg, zoo vervolgt het Fransche bureau, zal het streven der drie mogendheden in de eerste plaats gericht zyn op het losmaken der banden, welke Moskou met Parijs en Londen verbinden. Men zal zeggen, dat het pact „zal zijn wat derden ervan maken." Wat echter Italië betreft, blyft de wensch, met Engeland betere betrekkingen tot stand te brengen, bestaan. IN ELK ONDERDEEL BETER NEW YORK, 11 Nov. (D. N. B.) Uit Atlanta (Georgia) wordt gemeld, dat honder den Ku Klux Klan-leden een optocht door de dicht bevolkte negerbuurt Nebben gehouden. De leiding van de Ku Klux Klan heeft aan gekondigd, dat de organisatie thans in geheel Amerika mobiel zal worden gemaakt. MED AN, 11 November. (Aneta). De 28- jarige E. J. vroeger magazynmeester bij de B. P. M., doch thans werkloos, heeft zyn dochtertje van acht maanden oud van het leven beroofd, waarna hy zijn woning in brand stak en de hand aan zichzelf sloeg. Zijn echtgenoote, die van de bioscoop thuis kwam, vond de woning gesloten. Nadat de deur geforceerd was, werd J. dood aangetroffen op een brandend bed, dat met petroleum was over goten. De twee andere kinderen werden onge deerd in de woning aangetroffen. J. werd kort geleden verpleegd in het door gangshuis te Gloegoer nabij Medan, waar hy wegens geestesstoornissen ter observatie was op genomen. Men vermoedt, dat Jiy in een vlaag van verstandsverbystering heeft gehandeld. BERLIJN, 11 Nov. (Havas). De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" publi ceert een artikel over Oostenrijk, dat in di plomatieke kringen te Berlyn levendig opzien heeft gebaard. Het officieuze orgaan verwijt de Oostenrijk- sche regeering haar aandacht te hebben geves tigd op alle bedreigingen der Oostenrijksche onafhankelijkheid, welke zij streng heeft on derdrukt, maar, aldus vervolgt het: „men heeft niet denzelfden indruk over de houding der Oostenrijksche regeering ten opzichte "an de elementen, die zeker wyzen op de onafhanke lijkheid van Oostenrijk om er een vyandigheid tegenover Duitschland van te maken. De Legitimisten willen een Oostenryksche na tie stichten en niet alleen, dat deze elementen propaganda kunnen maken voor hun denk beelden, maar men neemt ook tegenover hen een verrassende welwillendheid in acht. Op den langen duur zouden zij de vertrou welijke betrekkingen tusschen de beide Duit sche staten verstoren, vooral indien men zou doorgaan hen te dulden, zooals tot nu toe. Het officieuze orgaan vraagt van de Oosten rijksche regeering de onpartydige en paritaire inachtneming der beide bases van de overeen komst van 11 Juli. GRATZ, 11 Nov. (Havas). Uit Belgrado wordt vernomen, dat de vereenigde Joego-Slavische oppositie aldaar een proclamatie publiceert, waarin zy verklaart op 8 October met de Kroa tische oppositie een overeenkomst te hebben gesloten, welke in het geheele land met enthou siasme is ontvangen en beschouwd wordt als de inleiding van een nieuw tijdvak in de politiek van Joego-Slavië. Zij protesteert tegen de methode, waarmede, naar men zegt, „de regeering probeert de waar heid over de ware gevoelens van het Joego- Slavische volk te verdoezelen." Zy voegt hier aan toe: „De dag zal komen, waarop raadge vingen of gematigdheid en geduld zonder uit werking zullen blijven. Het in zijn grondrechten aangerande volk zal zelf voldoening zoeken langs den eenigen weg, welken een dergelijk re giem openlaat." De vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Mynwerkersbond in het bestuur van het Al gemeen Mijnwerkersfonds hebben een voorstel bij dit bestuur ingediend om aan de gezinnen van invaliden en weduwen weer vrije verple ging in ziekenhuizen, enz., toe te kennen. Onfeilbaar bij kou en griephoofdpijn, kiespijn zenuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatische pijnen, migraineperiodieke pijnen, moe- en lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. Woensdag deed te Venlo het gerucht de ronde, dat de ruim 43-jarige W. C., die al daar in de Vleeschstraat een winkel drijft in leder en fournituren en een schoenma- kery exploiteert en zich sedert eind Januari van dit jaar in Duitsche gevangenschap bevindt, door de rechtbank te Berlyn we gens spionnage ter dood zou zyn veroor deeld. Het gerucht vond mede zyn oorzaak in het feit, dat de familie- van C. van familiebetrek' kingen uit Duitschland bericht ontving, dat men zich omtrent het lot van den gearresteerde op het ergste moest voorbereiden. Het gerucht werd aan de N. Rott. C. van welingelichte zyde bevestigd. Het vonnis is evenwel nog niet voltrokken. Zekere P. S, zwager van C., die te Lobberich in Duitsch land woont en tegelijkertyd is gearresteerd, is wegens medeplichtigheid tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Het blad herinnert aan de feiten als volgt: Eind Januari van dit jaar werd C. telefonisch verzocht naar Duitschland te komen, aange zien zyn zwager in Lobberich hem noodig zou hebben. Voordat C. echter de wening van zyn zwager had bereikt, is hij toen door beambten van de Gestapo gearresteerd en aanvankelijk in de gevangenis te Düsseldorf en later te Münster opgesloten. De zwager S. is kort daar op in zyn woning van zijn bed gelicht en even eens in de gevangenis opgesloten. Beide man nen werden beschuldigd van hoogverraad. Na bijna tien maanden- in voorloopige hechtenis te hebben doorgebracht, hebben beiden, naar thans bekend wordt, Vrijdag voor de rechtbank te Berlyn terecht gestaan en zijn zij tot boven genoemde straffen veroordeeld. Het gerucht, dat het vonnis van den Venlo- naar Woensdagmorgen reeds voltrokken was, werd door t blad ten stelligste tegengesproken De familie van den veroordeelde te Venlo, die van officieele zyde nog niets omtrent het lot van C. heeft vernomen, en tot dusver gere geld brieven van den gearresteerde ontving, maakte zich thans ten zeerste ongerust hoe het verder met hem zal afloopen. Uit de aan zijn vrouw en kind gerichte brieven blijkt geenszins, dat hem zulk een ernstig lot te wachten stond Zy geven integendeel de verwachting voedsel, dat het nog wel goed zou afloopen. Ook te Venlo, waar C. algemeen bekend heeft niemand een oogenblik aan de doodstraf gedacht. Een merkwaardigheid is, dat men in Duitsch land C. niet als Nederlander, maar als Duit- scher beschouwt, ofschoon hy te Venlo in het bevolkingsregister wel degelijk als Nederlander staat ingeschreven. C. is namelijk uit Neder' landsche ouders in een kleine plaats bij Kre- feld geboren, waar hij ook zijn jeugd heeft door gebracht. Op 20-jarigen leeftijd heeft hij zich tijdens den wereldoorlog vrijwillig in Duitschen militairen dienst begeven en door deze daad schijnt men hem in Duitschland als Duitscher te beschouwen. Van vrijwillige dienstneming in het Duitsche leger door C. is officieel echter niets bekend, zoodat hij sedert zijn vestiging te Venlo op de kiezerslijst is geplaatst en hem ook een Nederlandsch paspoort is uitgereikt. Onmiddellijk na het bekend worden van de ter-dood-veroordeeling van den Venlonaar is met spoed een nader onderzoek naar zyn na tionaliteit ingesteld. Vanmorgen omstreeks half elf is te Sittard op het kruispunt van den Rijksweg en de Wilhel- minastraat de 72-jarige vrouw A. U. Schmeits Mertens door een vrachtauto gegrepen en ge dood. Het lijk is naar het Ziekenhuis te Sittard overgebracht. Den vrachtauto, die toebehoort aan den heer G., te Kessel, heeft de politie in beslag geno men. Is het laatste bedrijf van het Spaansche drama begonnen? Voor de tweede maal sinds het een aanvang nam is de regeering van het republikeinsche Spanje nu verhuisd. Eerst zetelde zij in Madrid, in de hoofdstad Toen die geen veilige schuilplaats meer bood verhuisde zy naar Valencia en liet generaal Miaja te Madrid achter om de stad tegen de aanvallen van Franco's troepen te verdedigen, Tot dusver heeft de zeer bekwame Miaja het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamd; hij heeft de hoofdstad weten te behouden. Voor de republikeinsche regeering 'Was de Valencia-periode geen gelukkig tijdvak. Op het terrein leden de regeeringstroepen de eene ne derlaag na de andere en het succes van Bel- chite beteekent weinig als men het bij het ver lies van Malaga en van de geheele Noordkust vergelijkt. De Russische en andere schepen, die wapenen en munitie voor de republikeinsche troepen aanvoeren, hebben, sinds Franco alle havenplaatsen in het Hoorden wist te nemen, nog alleen de Middellandsche Zee-havens ter beschikking en zelfs die nog maar zeer gedeel telijk, want de nationalistische vloot is zeei actief geworden en zal zeker alle pogingen in het werk stellen den toevoer van overzee voor de republikeinsche troepen zoo goed mogelijk te beletten. De regeering te Valencia heeft inge zien dat deze havenstad, tengevolge van de toe nemende macht van den tegenstander ter zee, in een uiterst-zwakke positie zou komen te ver- keeren. De vijand zou er te eeniger tijd in kun nen slagen Valencia van Barcelona definitief te scheiden en voortzetting van den oorlog zou onder die omstandigheden vrijwel nutteloos worden. Daarom heeft het Valenciaansche be wind besloten zijn tenten in Catalonië's hoofd stad op te slaan, wijl deze rijkste en welvarend ste van alle Spaansche steden, centrum van de rijkste en welvarendste van alle Spaansche pro vincies, geacht wordt nog langen tijd aan de aanvallen der nationalisten te kunnen weer stand bieden. Barcelona is het laatste bolwerk der republiek. Is de laatste verhuizing van de republikein sche regeering uitvloeisel van militaire over wegingen, ook motieven van politieken aard liggen er aan ten grondslag. Het kabinet-Negrin toch staat er, politiek gesproken, allesbehalve schitterend voor. Largo Caballero, die den steun van de anarchistische en syndicalistische Mos- kou-Vfj andig-gezinde elementen bezit, heeft zyn oppositie niet gestaakt. De worsteling tusscher, de verschillende extremistische groepen van het Frente Popular duurt in onverminderde mate voort en het is zeker niet uitgesloten dat het kabinet-Negrin zich weldra genoodzaakt zaï zien radicale maatregelen te nemen om aan het dryven van Largo Caballero en de zynen een einde te maken. Zeker zou de regeering te Va lencia reeds sinds lang op krachtige wijze heb ben ingegrepen ware het niet dat zy vreesde daardoor het weerstandsvermogen van de re publikeinsche legers in zeer ernstige mate te verzwakken en tegelijkertijd haar sinds lang beraamde verhuizing naar Barcelona onmogelijk te maken. Want men weet dat Barcelona steeds het centrum van de Spaansche anarchisten ge weest is en dat deze er, ondanks alles wat er in de laatste maanden gebeurd is, nog tiendui zenden aanhangers tellen. Daarom zou 't volstrekt geen verwondering behoeven te wekken als het verblijf van de Spaansche regeering te Barcelona den ouden strijd tusschen Catalanen en Castilianen op nieuw opvlammen deed. Welke zal in feite de positie van het Spaansche kabinet zijn in de hoofdstad van een gewest, dat zijn autonomie als een zeer kostbaar goed beschouwt? Hoe zullen de Catalaansche autonomisten het ver blijf van het centrale Spaansche bewind op hun grondgebied opnemen? De Catalanen, die voor het meerendeel zeker bereid zijn hun goed en hun bloed voor hun gewest en zijn autono mie te geven, hebben op betrekkelijk aarzelen de wijze de Madrileensche regeering gesteund als hun eigen belangen niet rechtstreeks in het geding waren. Dat de Basken het hoofd in den schoot hebben moeten leggen heeft in Cata- lonië diepen indruk gemaakt, maar zal de Ma drileensche regeering de geestdrift der Cata lanen in deze kritieke periode tot een zóó hoog peil kunnen opvoeren, dat zij, de eigen onmid dellijke belangen ter zyde zettend, zich met volle overtuiging zullen geven aan een zaak, die de gematigden in sommige kringen reeds verloren achten? Er kan voor de centrale re geering in de bestaande omstandigheden geen sprake van zijn te Barcelona op dictatoriale wijze op te treden, Aan de Catalaansche prerogatieven zal Negrin bezwaarlijk kunnen tornen, Min of meer is het centrale bewind in Catalonië slechts te gast en gasten kunnen geen bevelen geven die geen tegenspraak dulden. Op het betrekkelijk kleine deel van het Spaansche land, dat nog in republikein sche handen is oefenen thans twee re geeringen de macht uit. Deze regeeringen, die van Negrin en die van Companys, huizen wel in dezelfde stad, maar blijven twee gescheiden organismen. De ministers van het centrale be wind hebben onderdak gevonden in de sinds langen tijd „gecollectiviseerde" groote hotels en andere veel ruimte biedende gebouwen. Cata lanen zijn er klaarblijkelijk op gesteld dat het bewind van het autonome gewest en dat van de republiek-in-algemeenen-zin scherp geschei den blijven. Het Catalaansche volk zou het niet anders willen. Wordt niet verteld dat de regeering te Valencia de grootste moeite heeft gehad Companys er toe te brengen in de ver huizing van de bureaux der centrale regeering naar Catalaansch gebied toe te stemmen? Door de verhuizing der regeering naar Bar celona verliest Madrid iets van zijn waarde als symbool. Barcelona is ver, het ligt in een deel van Spanje, waar de bewoners een andere taal spreken en waar de oorlog op andere wijze be leefd en beschouwd wordt. De laatste verhuizing van jiet centrale bewind zal op de verdedigers van de hoofdstad zeker geen bemoedigenden invloed hebben. Maar Negrin en de zijnen, die nog steeds het repiiblikelnsche Spanje verte genwoordigen, spelen hoog spel. Als het hun gelukt met het Catalaansche bewind en de Ca talanen in het algemeen op voet van vrede en vriendschap te blijven verkeeren, kan de oor log zeker nog vrij langen tyd gerekt worden. Lukt hun dat niet dan is de ineenstorting van het Volksfront, en van den tegenstand, nog maar een kwestie van weken. Velen geloeven dat dit derde en laatste bedryf van het Spaan sche drama niet het langste zal zyn. Treedt Engeland met Franco reeds niet in nauwer contact? Dat is voor het republikeinsche Spanje zeker geen gelukkig voorteeken..,» Den laatsten tijd duiken bij herha ling in de neutrale pers berichten op van ergerlijke en het mensche- lijk gevoel stuitende tafereelen, welke zich vooral in het Zuiden des lands zou den voordoen bij Katholieke begrafenis sen, doordat de plaatselijke geestelijk heid aan één bepaalde begrafenisonder neming een soort van monopolie met uitsluiting van alle andere soortgelijke ondernemingen zou hebben verleend, 't Gevolg van zulk 'n monopolie zou zijn dat aan begrafenissen, welke niet door den monopolie-houder worden verzorgd, geen toegang wordt verleend tot de kerk of het kerkplein, zoodat op den openba ren weg het stoffelijk overschot zoowel bij kerk als kerkhof moet worden over geladen in de voertuigen van den alleen- recht-bezittende. Dat een en ander zoo wel de treurende families als het toe kijkend publiek weinig zou stichten, is begrijpelijk. Voor een juiste beoordee ling van dergelijke gevallen dient men echter rekening te houden met het feit, dat de geestelijkheid het volste recht heeft te eischen, dat begrafenisonderne mingen, welke in een Katholieke kerk en op een Katholieke begraafplaats hun bedrijf wenschen uit te oefenen, aan bepaalde eischen en voorschriften be treffende het inachtnemen der liturgi sche gebruiken en gewoonten, uiterlijk en gedrag van het begrafenispersoneel enz. hebben te voldoen. Indien ergens door de geestelijkheid een plaatselijk be grafenismonopolie zou zijn ingesteld, zal dit zeker het gevolg zijn van op gedane, weinig bevredigende ervaringen. Het instellen en met dwangmaatregelen handhaven van een begrafenismonopo lie door de geestelijkheid lijkt ons in 't algemeen echter niet de juiste Aiethode om in kerk en op kerkhof een behoor lijke Katholieke begrafenisverzorging te waarborgen, al kunnen wij ons inden ken, dat onder bepaalde omstandighe den naar dit uiterste middel wordt ge grepen. De monopolie-positie van een begrafe nisondernemer sluit elke concurrentie- mogelijkheid uit en wat daarvan de hoogst ongewenschte gevolgen vooral in dezen tijd kunnen zijn, wordt onmiddel lijk duidelijk, wanneer men slechts be denkt, dat zulk een commercieele on derneming volledige vrijheid bezit om naar believen haar tarieven vast te stellen. Het verdient daarom o.i. sterk aan beveling, dat de geestelijkheid eenvoudig een aantal dwingende algemeene voor schriften vaststelt, waaraan elke on derneming, die Katholieke begrafenis sen in kerk en op kerkhof aanneemt, moet voldoen en aan iedere Katholieke onderneming, welke zich aan die voor schriften stipt onderwerpt, toegang ver leent tot kerk en kerkhof. Indien onder die dwingende voorschriften ook een be paling wordt opgenomen, dat de tarie ven moeten beantwoorden aan de rede lijke en rechtvaardige eischen des tijds, zal ergernis en misbruik kunnen wor den voorkomen. Wanneer de geestelijk heid echter een monopolie aan één be paalden ondernemer verleent, loopt zij het gevaar met de verantwoordelijkheid voor al het doen en laten van dien ee- nen ondernemer belast te worden, iets, dat zij zelve in bepaalde gevallen aller minst zal kunnen wenschen. In ieder geval is de gedachte, dat het begraven van dooden een werk van barmhartig heid is, wel wat veel op den achtergrond geraakt bij de huidige begrafenisprac- tijken. Tont by de Jaariyksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gy In liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, by nie mand wilt ten achter biyven en dat gy In geloofsyver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat by het eerste lustrum der Kath. Universiteit. Z. H. E. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Leeuwarden, H. Domini- cus, den Z. E. pater M. C. P. J. Helling, tot kapelaan te Leeuwarden, H. Dominicus, den Eerw. pater C. J. M. Strybos en tot assistent te Tiel, H. Dominicus, den Eerw. pater Fr. J. J. Jansen. Z. H. E. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Nymegen, H. Dominicus, den Z. E. pater J. A. A. M. Busch en tot assistent te Nijmegen, H. Hart van Jezus, den Eerw. pater J. J. van der Heijden. Z. H. E. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Rotterdam, H. Hart van Jezus, den Z. E. pater L. J. A. Oorsprong, tot pastoor te Alkmaar, H. Joseph, den Z. E. pater W. A. J. M. de Mol, tot assistent te Rotterdam, H. Hart van Jezus, den Eerw. pater N. C. van den Idsert, tot kapelaan te Alkmaar, H. Domi nicus, den Eerw. pater A. J. M. Keyser, tot kape laan te Schiedam, O. L. V. v. d. H. Rozenkrans, den Eerw. pater Th. J. M. Terwindt, tot kape laan te Rotterdam, H. Dominicus, den Eerw. pater C. H. A. Terstegen, tot kapelaan te Rot terdam, H. Hart van Jezus, den Eerw. pater Th. W. Hagemans, tot kapelaan te Rotterdam, H. Dominicus, den Eerw. Pater J. Schaeffer, tot kapelaan te Amsterdam, H. Thomas van Aquino, den Eerw. pater P. J. A. Jansen, tot assistent te Amsterdam, H. Thomas van Aquino, den Eerw. pater H. W. C. van de Ven, tot kapelaan te Alkmaar, H. Dominicus, den Eerw. pater M. L. J. Hoenselaars, tot assis tent te Alkmaar, H. Joseph, den Eerw. pater W. H. P. Marcelis en tot assistent te Alkmaar, H. Joseph, den Eerw. pater H. A. Geveling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9