Chineezen geven verdediging van Nantau op De jongste ongeregeldheden in Fransch Marokko De nieuwe grond wet in Brazilië INCIDENT BIJ LONDENS CENOTAAPH Het uitstel in de kabinetscrisis Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De erkenning van Franco Zij vluchten de Fransche concessie binnen Japansch vliegtuig neergeschoten Wapenstilstandsdag in Parijs De Nobelprijs voor Natuur- en Scheikunde Overeenkomst met de onlusten in Palestina Afrika ontwaakt De invloed op den handel Het Weer minimin Nobelprijs voor letterkunde BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20864 Stilte door luid geschreeuw verbroken Spoedig verwacht van de zijde van Japan en Portugal Britsche handelsagent bij Franco eSeering-Van Zeeland belast met handeling van de loopende zaken Brandende jonken op de Wangpoe bedreigden een Nederlandsch vrachtschip Een keizerlijk hoofdkwartier Hij was aanleiding voor enkele vechtpartijen De autoriteiten zouden er van over tuigd zijn, dat hier sprake is van buitenlandsche agitatie Een Afrika-conferentie voorgesteld i Volgens verklaring van Minister Campos heerscht in het ge- heele land de grootste rust ORDE VAN DEN KOUSEBAND V aria Toegekend aan den Franschen schrijver R. M. du Gard BOM IN DUBLIN ONTPLOFT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 11 Nov. (Reuter) Vergezeld van de hertogen van Gloucester en Kent heeft de koning, voor de eerste maal tijdens zijn regeering, hulde gebracht aan de oorlogs- dooden bij de plechtigheid bij dén ceno- taaph in Whitehall. De koning legde een krans bij het monument, waarna de gebrui kelijke twee minuten stilte in acht werden genomen. Plotseling echter werd de stilte verbroken door man, die luidkeels schreeuwde: „Dat is al- 'emaal huichelarij". De man werd onmiddellijk door agenten van politie omringd. Toch hoorde "•«n hem nog schreeuwen: „Jelui bereiden je Welbewust voor op den oorlog." Op dat oogenblik sprongen de agenten op hem aB hielden hem de hand voor den mond en dwongen hem te zwijgen. De man stond nog geen twintig meter van den koning af. Uit zijn optreden kon men zien, dat hij het voornemen had naar den koning toe te loopen. Nadat de voorgeschreven twee minuten stilte Verstreken waren, werd de man weggevoerd. De Menigte joelde en de politie moest handelend optreden om de menschen in bedwang te hou den. De man, die het incident in Whitehall heeft veroorzaakt, blijkt Stanley Storey te hee- ten. Hij was in Februari jj. opgenomen in een tehuis voor zwakzinnigen, waaruit hij in Sep tember wist te ontsnappen. Tevens wordt nog gemeld, dat een individu, dat men niet heeft kunnen opsporen, voor de ®t. Paul's Cathedral tijdens de twee minuten stilte is begonnen te fluiten. !n het Lagerhuis heeft minister Hoare mede gedeeld, dat de man, die het incident bij den oonotaaph heeft veroorzaakt, niet het plan had, een aanslag te plegen op den koning of iemand dbders. Er werden op hem geen wapens ge vonden; LONDEN, ll Nov. (Reuter). De diplo matieke correspondent van Reuter ver- heemt, dat de regeering van Franco bin- henkort de diplomatieke erkenning zal ver- Werven van de Japansche en Portugeesche togeeringen. Op het oogenblik zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend omtrent hen juisten stand der onderhandelingen, maar wel is bekend, dat Franco verwacht, hat de erkenning vrij spoedig een feit zal Worden. Naar te Londen vernomen wordt, hebben de ®htoriteiten te Salamanca vijf Britsche sche- ^h, die in de haven van La Coruna werden astgehouden, vrijgelaten. Vandaag neemt voor het eerst Italië deel aan e controle ter zee op grond van het accoord an Nyon. Van Italiaansche zijde wordt de °htröie door ongeveer 40 oorlogsschepen uit boetend. ln een officieele mededeeling van het minis- van Buitenlandsche Zaken te Londen V°rht gezegd, dat, met het oog op de wen selijkheid van een meer bevredigend contact hsschen de Britsche regeering en de autoritei- tfih van het door Franco beheerschte gebied, v°0r de bescherming van de onderdanen en de V'ederzijdsche handelsbelangen overeengekomen 1S' hat een agent der Britsche regeering zal V'firhen aangewezen, die zich te Salamanca of 1 hers zal vestigen, en dat anderzijds de Brit se regeering een agent van Franco te Lon- eh zal ontvangen. Bovendien zullen onder-agenten worden aan- J®wezen voor een beperkt aantal andere plaat- 4 j1' ten aanzien waarvan beide partijen nader t overeenstemming moeten komen. tgT.e ontvangst van een agent te Londen be- ekent geenszins erkenning door de Britsche jëeering van de autoriteiten in het door Janco beheerschte gebied. Geen der partijen toe ,een hiplomatieken status voor de agenten staan of verwachten. JU bRTJSSEL, 11 NOV. (Belga). Emile Janson heeft nog verklaard, dat de openbare mee- hhig weten moet, dat de reis van den °ning niet kan worden uitgesteld in ver- atld met den internationalen toestand en ^er belangrijke besprekingen die Z. M. Bonden zal voeren. filister Spaak zal den Koning op zijn reis Bonden, 16 November a.s„ begeleiden. Koning heeft de Regeering-Van Zeeland Zaw? met de behandeling van de loopende leR h, met inbegrip van de begrootingsaange- Zaï .hen, zoolang nog geen nieuwe regeering syn gevormd. Koning heeft Van Zeeland ontvangen en besluit medegedeeld, Japansche soldaten slaan de uitwerking gade van 't bombardement der Chineesche stellingen SJANGHAI, 11 Nov. (Havas). De burge meester van Sjanghai heeft een bezoek ge bracht aan den Franschen ambassadeur en hem medegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek order heeft gegeven te Nantau niet langer weerstand te bieden. De burgemeester riep de medewerking der Fransche autoriteiten in voor de ontwapening der troepen, die Nantau ontruimen. Evenals in Poetoeng woeden thans ook in Nansiang en Nantau geweldige branden. Bp Poetoeng zijn de Japansche troepen, naar van Chineesche zijde wordt gemeld, reeds twee kilo meter voorbij de scheepsversperring doorgedron gen. Een aantal Japansche motorbooten is er in geslaagd de versperring te doorbreken. Vanmiddag reeds zijn' de Japansche troepen van het Westen uit Nantau binnengedrongen. De Chineezen boden steeds minder tegenstand. Tweeduizend Chineesche soldaten zijn naar de Fransche nederzetting gevlucht, waar zij wer den ontwapend. Generaal Thang, de commandant van het garnizoen te Nantau, en de chef van zijn staf zouden zich van het leven beroofd hebben. De Japansche troepen dringen langs de kaden snel in de stad door. Zij trokken in den avond twee kilometer ten Zuiden van de Fransche concessie voorbij. In de Fransche concessie is een granaat in de Admiraal Bayle straat tot ontploffing gekomen. Er zijn verscheidene slachtoffers gevallen. Voorts zijn een aantal Japansche granaten neergekomen in de zone van Nantau, die voor vluchtelingen gereserveerd is. Om 12 uur hedenmiddag werden de vrijwilli gers van de Fransche concessie gemobiliseerd. Het feit, dat rondom de concessie gestreden wordt, maakt de ravitailleering zeer moeilijk. De prijzen stijgen snel. De Fransche ambassadeur Naggiar heeft hedenmorgen om 11 uur in de St. Josephkerk een H. Mis bijgewoond, die opgedragen werd ter gelegenheid van den wapenstilstandsdag. Ten Westen van Tsjapoe zijn nieuwe Japan sche troepen aan land gezet. De woordvoerder van het Chineesche hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat in de streek van Woesoeng door zeventig tot tachtig transportschepen Japansche troepen aan wal worden gezet. De Chineesche onderneming, die de scheep vaartverbinding met Nantau onderhield, heeft vanaf 11 uur vanmorgen haar diensten gestaakt. Zij voorzag de Fransche katholieke missie van Zikawei en het observatorium van levensmid delen. Een Japansch transport, dat de Wangpee opvoer, is ontvangen door 'n hevig Chineesch mitrailleurvuur voor Nantau. Een groot aantal sampans en jonken staat in branden vormt een ononderbroken strook vuur na bij den Italiaanschen kruiser Monte Cuc- coli. Het brandt rondom Shanghai en de buitenwijken in het Zuiden en Westen worden zwaar bestookt door de Japansche luchtstrijdkrachten. Twee der brandende jonken op de Wangpoe, die stroomafwaarts werden gedreven, hebben een oogenblik eenige ontsteltenis gewekt aan boord van de op de rivier voor anker liggende oorlogs- en koopvaardijschepen. Een der bran dende vaartuigen dreef op een Neder landsch vrachtschip aan, doch met brand- pompen wist men bet vuur te blüsschen. Ook aan boord van den Italiaanschen krui ser Monte Cuccoli en een Britsch vrachtschip, die door de brandende jonken een oogenblik werden bedreigd, wist men het gevaar af te wenden. Tijdens den luchtaanval op Nanking, waaraan vijftien Japansche toestellen deel namen, is een Japansche bommenwerper brandend neergestort. Vier of vijf inzitten den kwamen om het leven. De val van het vliegtuig wekte onder de bevolking uitbun dige vreugde. In de provincie Sjansi hebben de Japanners Tsjihsien en Pingjau, ten Z. W. van Taijoean bezet. De Japansche regeeringsautoriteiten zijn tot volledige overeenstemming gekomen inzake het instellen van een keizerlijk hoofdkwartier in oorlogstijd. Dit hoofdkwartier zal binnenkort worden ingesteld, ten einde de operaties in Chi na te leiden. Het is een zuiver militaire maat regel en heeft niets te maken met een hervor ming van het kabinet. Het instellen van het hoofdkwartier heeft eenigen tijd moeilijkheden opgeleverd, aange zien verschil van meening bestond ten aanzien van een gelijktijdig hervormen van het kabinet. PARIJS, 11 Nov. (Havas) De negentiende herdenking van den elfden November is hier gevierd met een grooten optocht langs den Are de Triomphe in aanwezigheid van president Lebrun en tal van regeeringsper- sonen en autoriteiten. Tijdens het voorbijtrekken der troepen op de Champs Elyseés riepen vanmorgen eenige per sonen: „Weg met de twee jaar". Hun geroep werd evenwel spoedig overstemd door den krees „Leve het leger". Wat later kwam het tot vechtpartijen tusschen leden van de Fransche Sociale Partij en van de Action Francaise. Er werden eenige arrestaties verricht, die echter niet gehandhaafd bleven. STOCKHOLM, 11 Nov. (Havas). De Nobel prijs voor Natuurkunde zal verdeeld worden tusschen Davidson uit New-York en Thomson uit Londen. De Nobelprijs voor Scheikunde is toegekend aan Karrer uit Zürich en Haworth uit Birming ham. In Syrië woedde onlangs een orkaan, welke aan vele menschen het leven kostte RABAT, 11 Nov. (Reuter). De onlusten, die den Franschen autoriteiten in Noord- Afrika den laatsten tijd zooveel hoofd brekens hebben bezorgd, vertoonen veel ge lijkenis met de agitatie, waarvoor de Brit sche regeering zich in Palestina geplaatst ziet, en in vele kringen alhier gelooft men, dat de oorsprong der ongeregeldheden in beide gevallen dezelfde is. Fransch Marokko is onder normale omstan digheden een vreedzaam en ordelijk land en de wanordelijkheden van den laatsten tijd hebben dan ook ernstige bezorgdheid g^vekt. In weer wil van de ongewoon strenge maatregelen om ze tegen te gaan, hebben zich met korte tus- schenpoozen relletjes voorgedaan te Rabat, Casablanca, Fez, Oujda, Marrakesj, Port Lyau- tey en Khemisset, waarbij zoowel aan de zijde der agitatoren als aan die der overheid talrijke slachtoffers zijn gevallen. Veelal wordt de meening verkondigd, dat de oorzaak van deze onlusten voor een deel gelegen is in de grieven van de inheemsche bevolking, die gebukt gaat onder de gevolgen van droogte en slechte oogsten, waarbij nog komen de hooge belastingen op tal van dagelijksche levensbe hoeften. De autoriteiten zouden er echter van over tuigd zijn, op grond van documenten, die bü de arrestatie van sommige agitatoren in beslag werden genomen, dat bepaalde bui tenlandsche politieke invloeden, welke be lang hebben bij het verspreiden van onrust in Fransch Noord-Afrika, Egypte, Syrië, Palestina en andere Mohammedaansche lan den, de onlusten hebben aangewakkerd en gesteund. De Marokkaansche nationalisten zijn begon nen met de oprichting van een „Liga voor actie in Marokko", aangesloten bij de Pan-Arabische wereldbeweging, doch deze is ontbonden. Zij sloten zich daarop onder een anderen naam bijeen, doch de nieuwe groep werd eveneens ont bonden en de leiders werden verbannen. Men hoopt thans, dat zich geen nieuwe uitbarstin gen zullen voordoen. Ofschoon zij als goede mohammedanen om godsdienstige redenen onsympathiek tegenover de Franschen staan, keuren de meeste voor aanstaande Marokkanen de door de nationa listen gevolgde methoden af. Zij zouden liever geregeerd worden door een rijk en verlicht Frankrijk, dan door zoogenaamde „beschermers van den Islam" en „vrienden van de Islamie- tische naties". Zij achten het echter in hooge mate ge- wenscht, dat de Fransche regeering spoed be tracht met de afkondiging van bepaalde wet ten, welke reeds voor eenigen tijd in het voor uitzicht zijn gesteld en die de maatschappelijke en economische verbetering der bevolking be oogen. Sir Robert Hamilton, de vroegere president van het gerechtshof in Britsch Oost-Afrika, heeft in een rede bij Memorial Hall voorge steld, een conferentie te beleggen van landen, welke gebied in Afrika bezitten. Alle Europee- sche landen met gebied in Afrika, zoo zeide hij, hebben gemeenschappelijke vraagstukken. Er is thans een groeiend gevoel van Pan-Afri- kanisme onder de inlanders en het is van vitaal belang, dat dit niet aan Europa vijandig wordt. Vijftig jaar gelegen is in Berlijn een congres gehouden van landen, welke belang hebben bij Afrika en een der doeleinden was het mate- rieele en moreele welzijn der inlandsche bevol king te onderzoeken. Ik vraag mij af, of de tijd voor een nieuw congres niet gekomen is, waar alle Europeesche landen rond de tafel komen te zitten, en die tafel dient in Londen te staan. Ter scholing der piloten gebruikt men tegenwoordig bovenstaand vliegtuig, dat zaal is opgesteld en waarmee men alle oefeningen kan maken m een RIO DE JANEIRO, II Nov. (D.N.B.) In de nieuwe grondwet wordt, naar verluidt, de doodstraf weer ingevoerd voor landver raad, revoiutionnaire actie en moord onder verzwarende omstandigheden. Verder zullen, aldus verklaart men, banken en verzeke ringsmaatschappijen genationaliseerd wor den. In Bahia en Pernambuco, waar de gouver neurs zich niet solidair met den president ver klaard hebben, zijn gevolmachtigden der regee- ring benoemd, evenals in Rio de Janeiro. Het is overal rustig. In het kader van den strjjci tegen het communisme zijn 870 menschen in hechtenis genomen. Naar verluidt hebben de ministers den presi dent hun collectief ontslag aangeboden om zijn taak te vergemakkelijken. De president heeft nog geen beslissing genomen. De minister van Justitie, Campos, heeft te genover een vertegenwoordiger van Havas ver klaard, dat in het geheele land de grootste rust heerscht. Het land heeft den nieuwen stand van zaken met voldoening en vertrouwen aanvaard. De nieuwe grondwet beantwoordt inderdaad aan de economische en sociale behoeften van Brazi lië. Zij biedt de ruimste mogelijkheden voor economischen en socialen vooruitgang. Het cor poratieve stelsel in den geest der nieuwe grond wet komt slechts tot uiting in een uitnoodiging tot alle klassen der bevolking zich te organisee- ren in overeenstemming met de corporatieve S Verwachting: Zwakke, later toenemende wind, aanvankelijk uit uiteenloopende richtingen, later meest Noord-West, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, later toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk weer buiig weer. beginselen, zonder overhaasting, maar met kracht. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Brazilië, heeft de hoofddirectie van de Hol- landsche Bank Unie heden getelefoneerd met de directie harer bijkantoren in Brazilië. Het A.N.P. verneemt dienaangaande, dat bevestigd wordt, dat een nieuwe grondwet in voorbereiding is, die onderworpen zal worden aan een volksstemming en dat de dienst der buitenlandsche leeningen wordt stopgezet. De toestand is volkomen rustig. Voor den handel op Brazilië is vooral van be lang, dat volgens de door de Hollandsche Bank Unie verkregen inlichtingen de Braziliaansche exporteurs thans niet meer 35 pet. van de door hen ontvangen deviezen aan de Banco de Brasii behoeven af te leveren, tegen den voor hen on- voordeeligen officieelen koers, zoodat door dezen maatregel de exportmogelijkheden voor Brazilië worden verruimd. Het lijkt vglgens de Hollandsche Bank Unie niet onwaarschijnlijk, dat door het stopzetten van den dienst op de buitenlandsche leeninger. de deviezenpositie van Brazilië gunstiger wordt, zoodat de milreisvaluta in het vrije verkeer wellicht gemakkelijker verhandelbaar wordt. De Britsche koning heeft den hertog van Portland benoemd tot kanselier van de Orde van den Kouseband, in opvolging van dr. Strong, den vroegeren bisschop van Oxford. De Chineezen geven de verdediging van Nantau op. In geheel Brazilië is het rustig na den staats greep. De jongste ongeregeldheden in Fransch-Marokko zouden 'n gevolg zijn van buitenlandsche agitatie. Binnenkort wordt de erkenning van Franco ver wacht door Japan en Portugal. Incident bij den cenotaaph te Londen. Mr. Teulings besprak bij het Kamerdebat over de begrooting het financieel beleid. Minister Seldte naar Duitschland teruggekeerd. De Nobelprijs voor Letterkunde toegekend aan den Franschen schrijver Robert Martin du Gard. Rapport der commissie inzake technische oplei ding van werklooze onderwijzers. Twee nieuwe wegen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen officieel geopend. Commissie van onderzoek ingesteld inzake huis houdelijke vakken op de lagere school. Windhoos richtte groote verwoesting aan op tabaksonderneming in Zuid-Djocja. Een der beide daders van den overval te Mook in hooger beroep een zwaardere straf opgelegd. Medeplichtigen aan den gelddiefstal bij de R.T.M. te Rotterdam voor het gerecht. De afdeeling „varia" is geen onbe langrijke in het menschelijk leven. Afwisseling bewaart voor eentonigheid en we moeten zorgendat er de op gewektheid in blijft. Elke stijl is goed genoemd behalve de vervelende. Ook in onzen levensstijl dienen we 't ver velende te bannen. Er dient voor variatie gezorgd te worden. Maar juist in die varia kenschetst zich ieders be staan. We dienen daarom op onze diverse ontspanningen ernstig te let ten. De levensafdeeling „varia" mag nooit ontaarden in een ongesorteerd mengelmoes van alles en nog wat. Er moet groote kieskeurigheid uit spre ken. Nooit mag als een aanvaardbare bijkomstigheid het kwade binnen ge smokkeld worden. Ook in de onder werpen van ons vermaak, ook in de opwekkingen van onzen lach moet zuiverheid van geest leidraad zijn. We moeten daarom in ons leven de rubriek varia wel deugdelijk verzor gen. STOCKHOLM, 11 Nov. (Havas) De Nobel prijs voor Letterkunde voor 1937 is door de Zweedsche Academie toegekend aan den Franschen letterkundige Roger Martin du Gard. Roger Martin du Gard is in 1881 te Neuilly- sur-Seine geboren. Nadat eenige oudheidkundige studies van zijn hand het licht hadden gezien, publiceerde hij in 1913 een roman, „Jean Barois". Qp dezen roman volgde een serie boeken, getiteld „Les Thibault", een studie over de sociale en psychologische evo lutie van Frankrijk, geweven 'door de geschie denis van een Fransche familie. Dit is zijn hoofdwerk, dat nog niet voltooid is, en waaraan hij nog steeds werkt. Van de werken van Mar tin du Gard moeten voorts nog genoemd wor den „Farces Paysannes", „Le Testament du Père Leleu" en „Le Gonfle". Nog kort geleden is Martin du Gard de door de stad 'Parijs beschikbaar gestelde litteratuur- prijs, ten bedrage van 25.000 francs, die dit jaar voor het e^rst werd uitgereikt, verleend. LONDEN, 11 Nov. (Havas). Vanmorgen is aan de poort van het kasteel te Dublin een bom ontploft. De winkelruiten in de omgeving versplinterden, terwijl de nabijliggende kanto ren groote schade opliepen. In het kasteel zijn de regeeringsdepartementen en het hoofdbureau van politie ondergebracht. iv l wkwwwwwwwwi m jj r/i ^^\\\WWllllll/ll(f/W///A^ Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 761.2 Vorige stand 760.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1