De internationale toestand STARK's SS TfUmAattü'* We luisteren naar FINANCIEN NEDERLAND EN DE VOLKENBOND De weerstoestand Dagfilm I VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 Als Christenvolk hebben wij een roeping te vervullen De Spaansche kwestie NA IEDEKEN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN Voelt zich thans weer flink en levenslustig De strijd in Spanje Regelingen met België Gezantschap bij het Vaticaan Het conflict in Oost-Azië Het gezantschap te Brussel E M A 1 L L E Koud, slecht weer in het vooruitzicht Op blijvend goed weer valt voor' loopig niet te -tekenen OPIUM AANGEHAALD Verwisseling voor kisten manu facturen werd ontdekt tnejf fou. -vxmA qetc/yHAvke* NEUSWIELVL1EGTUIG DER K.L.M. OP CROYDON Groote belangstelling uit Britsche luchtvaartkringen Schade van de windhoos in Indië Ook de regenval was zeer hevig DE GELDDIEFSTAL BIJ DE R.T.M. LUCHTVAARTTERREIN „DE HEIDE" Zaterdag 13 November TRUDI SCHOOP-BALLET „Alles aus Liebe" BAGDAD-LIJN DOOR DE LUCHT Deutsche Lufthansa vliegt weke- lijkschen postdienst KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 72e jaargang no. 6 Academische examens moest de letten! IJSHOCKEY^ A.IJ.C. naar Krefeld en Keulen Twee wedstrijden tegen sterke Duitsche ploegen Examen kraamverpleging Examen wiskunde L. O. S2 Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het derde hoofdstuk (Buiten- landsche Zaken) der Rijksbegrooting 1938 gaven vele leden uiting aan hun voldoening over de omstandigheid, dat als hoofd van het departement van Buitenlandsche Zaken Is opgetreden de heer Patijn, vootdien Nederlandsch gezant te Brussel. Van de opeenvolging van deze hooge functies ver wachtten zij veel goeds voor de verstand houding tusschen de twee bevriende buur staten. Andere leden meenden zich voorshands van elk oordeel over het optreden van den nieuwen bewindsman te moeten onthouden. Algemeen gaf men uiting aan zijn» leedwezen over de omstandigheid, dat deze begrooiting moet worden behandeld onder de dreiging van donkere wolken, die zich boven den wereld vrede samenpakken. Het overgroote deel van het Nederland- sche volk aldus uitten zich zeer vele leden ziet met afschuw naar de gruwe len, die zich in verschillende landen hebben afgespeeld en nog voortgang hebben. Het betreurt diep, dat het positieve volken recht en de volkenmoraal nog zoo weinig in de praktijk zijn doorgedrongen, dat „incidenten", als thans in het Verre Oosten voorkomen, nog mogelijk zijn. Met droefheid slaat' het ook de houding gade van de regeeringen van staten, waar het Christendom wordt vervolgd, waar de vrucht van tweeduizend jaar beschaving uit de ziel en het hart van de jeugd wordt geweerd en waar de leiders het volk trachten terug te voeren tot het heidendom en zijn onmensche- lijke consequenties. Intusschen mag. naar men meende, het som bere beeld, dat de wereld thans vertoont, niet tot ontmoediging leiden. Integendeel behoort dat beeld een aansporing te zijn tot het be proeven van al datgene, wat kan bijdragen tot verbetering van den deplorabelen toestand, waarin de Statensamenlevlng verkeert. tVele leden spraken de hoop uit, dat de regeering, in de bedoelde richting arbeidend, er zich van bewust zal zijn, dat Nederland als Christenvolk zoowel in Europa als in Azië en in Amerika een roeping heeft te vervullen, beleidvol en voorzichtig, doch zelfstandig en met eigen verantwoordelijk heid. Eenige leden drongen er op aan, dat Neder land onmiddellijk den Volkenbond zal verlaten. Eenige andere leden, ofschoon allerminst ge neigd zich van den Volkenbond af te wenden, verklaarden in meer dan een opzicht het door dien bond gevoerde beleid geenszins te kunnen bewonderen. Ook de houding van onze regeering ten op zichte van den Volkenbond achtten deze le den te zwak. Zeer vele leden namen het met overtui ging voor den Volkenbond op. Volmondig toegevend, dat deze bij menig conflict in gebreke is gebleven, wezen zij er op, dat toch ook eigenlijk moeilijk verwacht kan wor den, dat de bond er aanstonds in zou sla gen, zijn hooge ideaal, het verzekeren van den wereldvrede, te verwezenlijken. Dat ons land tegenover Italië of welk ander land ook onjuist zou hebben gehandeld, kon den de hierbedoelde leden niet toegeven. Naar hun oordeel is Nederlands houding steeds in overeenstemming geweest met de internationale rechtsgedachte. Vele der hier aan het woord zijnde leden be- stredeh met kracht de opvatting van hen. die meenden, dat men den Volkenbond zou moeten verlaten, omdat die zich niet door de beginse len van Gods woord laat leiden. De Christelijke beginselen eischen. dat geen enkel middel on beproefd wordt gelaten om den vrede te be vorderen. Wel achtten ook deze leden het nood zakelijk, dat door een ieder, die aan het werk van Ger.ève deelneemt, worde bedacht, dat daar dient te worden gearbeid naar de erkenning, dat er een recht Gods is, waaraan allen, ook de Staten, zijn onderworpen. Alleen dat recht geeft een duurzaam fundament. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de middelen, welke worden aanbevolen om een meer succesvolle werking van den Volkenbond te bereiken. Het eerste middel met de voorbereiding van welks toepassing bereids een aanvang is gemaakt te weten het losmaken van het Pact uit het Verdrag van Versailles, ontmoet te geen enkel bezwaar. Integendeel werd dit (Ingezonden Mededeeling) .Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na lederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelijksche dosis Kruschen houdt mijn gcheele organisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functionneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw orga nisme verontreinigen en waaruit allerlei klachten kunnen ontstaan. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam voorkomt. middel algemeen een zeer verstandige maat regel geacht. Het tweede der bedoelde middelen bestaat in de opoffering van een deel van de verplich tingen, welke uit het Pact voortvloeien. Ook de strekking van dit middel is, de universi- saliteit van den bond te bevorderen. Tegen dit. remedie meenden verscheidene le den ernstig te moeten waarschuwen. Beter achten zij het, het Pact onveranderd te laten en niet langs de moeilijkheden heen te gaan. doch die open onder de oogen te zien en aan te pakken met al de forschheid, die de omstandigheden mogelijk maken. Verscheidene andere leden erkenden de waar de van de universaliteit, die ook zij beschouw den als een der onmisbare elementen voor het welslagen van den arbeid van den bond Als derde middel tot versterking van de po sitie van den bond werd ter sprake gebracht de vorming van een internationale politie macht. Verscheidene leden achtten het tot stand brengen van zulk een orgaan ter verzekering van de naleving van de door de organen van den Volkenbond genomen oesluiten absoluut noodzakelijk. Veel andere leden achtten de bezwaren, aan de oprichting en instandhouding van een Sta- tenpolitiemacht verbonden, zóó groot, dat de verwezenlijking van dit denkbeeld practisch zonder twijfel onmogelijk zou blijken. Vele leden achtten de niet-inmenging inzake Spanje het eenig juiste standpunt. Het kan aldus deze leden niet geacht worden op den weg van den Volkenbond of op dien van de mogendheden in ander verband of van ieder harer afzonderlijk te liggen, zich in een burger oorlog te mengen. Gaarne zou men het standpunt zien uiteen gezet, dat de regeering in dezen inneemt. Verscheidene leden, die allerminst in het al gemeen zouden willen onderschrijven hetgeen door andere leden met betrekking tot met bui tenlandsche regeeringen gesloten overeenkom sten werd gezegd, meenden niettemin met die leden de vraag te moeten stellen, of het on derhouden van diplomatieke betrekkingen met de zgn. wettige regeering in Spanje nog wel gewenscht is. Is vroegen zij de wettigheid dier regeering eigenlijk niet ondergraven? Viel haar basis niet weg? De aandacht werd er op gevestigd, dat het Nederlandsche gezantschap te Madrid op dit oogenblik wordt waargenomen door een niet- Nederlander, die onder Duitschen invloed staat. De leden, die zulks deden, achtten dit vooral bezwaarlijk met het oog op de belangen van den handel. Zij vroegen, of spoedig wijziging in dezen toestand zal worden gebracht. Zeer vele leden spraken het vertrouwen uit, dat de regelingen op verschillend gebied, welke nog steeds tusschen Nederland en België han gende zijn, zullen kunnen tot stand komen tot voldoening van elk der beide zoozeer op elkan der aangewezen buurvolken. Gevraagd werd in dit verband naar den stand van zaken met betrekking tot de situatie te Terneuzen en tot het vraagstuk van de surtaxes d'entrepot. Eenige leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering denkt over een herstel van het gezantschap bij het Vaticaan. Verscheidene andere leden verklaarden, dat zij op zulk een herstel geen prijs zouden stellen, zoolang dit gezantschap niet alge meen erkend wordt als een Nederlandsch belang. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat uitbreiding van het aantal gezanten noodzakelijk is. Verscheiden leden, die destijds met instem ming hadden kennis genomen van het besluit der regeering, een officfeele handelsmissie naar Zuid-Amerika te zenden, en die met belang stelling de berichten hadden gevolgd over de lange reis, welke deze missie heeft gemaakt, ver klaarden verlangend uit te zien naar een be schouwing van de regeering omtrent de resul taten, welke naar haar meening van de tot stand gekomen relaties mogen worden verwacht. Verscheidene leden vroegen, of thans in het diplomatieke verkeer met België steeds van de Nederlandsche taal gebruik wordt gemaakt, 's Ministers ambtsvoorganger deed een stellige toezegging in dezen geest. Met klem werd er op aangedrongen, dat de minister met zijn 'ambtgenoot van Justitie in overleg zal treden, ten einde op het gebied van het asylrecht de zoozeer noodzakelijke verbete ring te verkrijgen. Gevraagd werd, of, en zoo Ja, welke Neder landsche en Nederlandsch-Indische belangen worden geschaad door de blokkade van Chi- neesche havens en kusten. Gaarne zou men voorts vernemen, wat de regeering in het algemeen tijdens den oor logstoestand in het Verre Oosten ter be scherming van de belangen van tot het Nederlandsche staatsverband behoorende personen zich voorstelt te doen. Verscheidene leden stelden de vraag, welke houding dr regeering denkt aan te nemen tegen over het voornemen van Duitschland. aan zijn gezantschappen z.g. cultureele attaché's te ver binden, die meer bijzonder als vertegenwoordiger van de N.S.D.A.P. moeten worden beschouwd. In dit verband werd gevraagd, of niet in het algemeen meer toezicht noodig is op Duitsche en ook op Russische politieke propaganda hier te landt. Gevraagd werd o.m. of het juist is, dat de afgetreden Nederlandsche gezant te Brussel in het algemeen zeer weinig Vlaamsch-gezind was, hetgeen mede daarin tot uiting zou zijn ge komen. dat op het gezantschap steeds gebruik gemaakt werd van de Fransche taal. Men zou er prijs op stellen, dat in elk geval bij de benoeming van een nieuwen gezant reke ning wordt gehouden met de omstandigheid, dat het Belgische volk voor het grootste deel uit Vlamingen bestaat en dat het voor Neder land meer nog dan voor eenig ander land on- gewenscht is, bij dat volk een vertegenwoor diger te hebben, die door zijn optreden doet blijken, die meerderheid niet welgezind te zijn. Gevraagd werd, of de regeering bereid is bij de Belgische regeering aan te drin gen op het treffen van krachtige maat regelen ten einde de misstanden op zedelijk gebied in de grensstreken te onderdrukken. Deze maatregelen zouden o.a. kunnen bestaan in een straffe toepassing van de bestaande be palingen met betrekking tot den verkoop van alcoholhoudende dranken. u-, r/zs nfiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Sedert het stormachtige weer, dat in het midden der afgeloopen week is voorgekomen, hebben zeer belangrijke veranderingen plaats gehad, die de verdere vooruitzichten heel on zeker hebben gemaakt. Eigenlijk was het stormachtige weer een ge volg van. die veranderingen. Nauwelijks was de termijn verstreken, waarvoor de vorige voor spelling gold, of de zeer gelijkmatige luchtdruk- verdeeling over Europa, die de basis was ge weest van het mooie herfstweer, werd plotse ling verbroken onder den invloed van versto ringen der weersgesteldheid over Noord- Europa. Vandaar af hebben die storingen zich langzamerhand uitgebreid naar Zuidelijker breedten en eindelijk ook in ons land storm achtig weer gebracht. De diepere oorzaak der groote veranderingen was, dat een zeer koude luchtstroom uit het hooge Noorden kwam en over een groot ge deelte van Europa, vooral over Skandinavië, een diepe depressie tot ontwikkeling bracht. Na enkele dagen is het weer plotseling tot rust gekomen doordat deze koude luchtstroom groo- tendeels naar het Oosten afweek en het ge deelte van Europa, waarin ons land ligt, zijde lings liet liggen. Middelerwijl bleef in het Westen over den Oceaan een gebied van hoogen druk liggen. Kon deze luchtverdeeling worden gehand haafd, dan zouden wij voor de komende dagen op rustig weer kunnen rekenen. Hoewel dit nog niet geheel is uitgesloten, mag men daar niet op rekenen omdat de weersomstandigheden in het Noorden nog steeds even ongunstig zijn ge bleven en voornamelijk, omdat de aanvoer van de zeer koude lucht uit het Noorden niet tot staan is gekomen, integendeel, weer schijnt toe te nemen. Koud zal het in ieder geval wel blijven en zeer waarschijnlijk zal het aan het einde der week opnieuw slecht weer met buien uit het noordwesten zijn en daarna slechts heel langzaam opknappen, zoodat wij voor loopig maar niet moeten rekenen op een gunstigen weerstoestand. (Nadruk verboden) BATAVIA, 12 Nov. (Aneta.) De douane té Tandjong Priok legde beslag op 6000 Thail of 250 K.G. onbereide opium, welke was verborgen in een loods van de Java-China-Japan lijn. De clandestiene waar was verpakt in blikken van tien K.G. bruto, welke verborgen waren in een vijftal kisten manufacturen, in elk waarvan vijf dezer blikken werden aangetroffen. Het onder zoek is momenteel in vollen gang, De politie verrichtte reeds enkele aanhoudingen. De waarde van deze smokkel-opium bedraagt anderhalve ton. Nadat vijf kisten, waarin zich werkelijk ma nufacturen bevonden, waren ingeklaard, werd getracht deze voor andere, gelijkgemerkte kis ten, waarin zich de opium bevond, te verwisse len, hetgeen werd ontdekt. Een vreemde vogel trok Woensdag op Croydon de aandacht van alle luchtvaartmenschen, die er toch aan gewend zijn dagelijks iets nieuws in de lucht te zien. Maar een verschijning als thans was nog onbekend, behalve misschien bij een enkeling, die in de laatste weken op Schip hol het Stearman-Hammond-vliegtuig van dc K. L. M. in de lucht had kunnen gadeslaan. Want gezien de groote belangstelling, die in den laatsten tijd is ontstaan voor het landen van vliegtuigen met neuswielonderstel, had de K. L. M., de eerste maatschappij, die in het bezit van een dergelijk toestel is, een groot aantal vooraanstaande personen op luchtvaar- gebied uitgenoodigd om naar Croydon te ko men, waar piloot C. Ch. Steensma het Stear- man Hammond-vliegtuig heeft gedemonstreerd. Tot de aanwezige genoodigden behoorden de vertegenwoordigers en vooral veel technische experts van de voornaamste Britsche vliegtuig fabrieken, eenige hooge ambtenaren van het Luchtvaartministerie en vele vertegenwoordigers van alle op Croydon gevestigde luchtvaart maatschappij. Steensma liet zierf, wat er zooal met de Stear- nian Hammond kan worden gedaan, trok haar snel en steil op, demonstreerde de wendbaar heid en gemakkelijke bestuurbaarheid, kwam dan weer in duikvlucht dalen of zette in de lucht de vleugelklappen uit, waardoor de snel heid van het toestel zienderoogen verminderde en men soms, tegen den wind in, den indruk kreeg, dat het bijna stil stond. Natuurlijk de monstreerde hij uitvoerig, hoe gemakkelijk met het. neuswielonderstel geland kan worden; hij landde op alle mogelijke manieren, zette de machine op de beide gewone wielen neer, maak te volmaakte driepuntslandingen of kwam scherp op den neus neer, waarna de machine zachtjes op de achterwielen zakte. De Engel- sche toeschouwers bleken zeer geestdriftig en geïnteresseerd. opleiden tot zweefvlieger. Bij het doen opstij gen van zweefvliegtuigen mag, behalve van niet- mechanische middelen, gebruik worden gemaakt van een lier. SEMARANG, 12 November (Aneta) „De Locomotief" meldt nader, dat de schade, door de windhoos veroorzaakt aan de loodsen van de tabaksonderneming .Sorogedoeg, op f 35.000 wordt geschat. De aanplant is voor 1 procent beschadigd, welke schade niet te herstellen is. Vijf gewonden zijn naar het hospitaal vervoerd. Op de onderneming Woedjojo zijn twee tabaksloodsen vernield. Op de onderneming Wedi is een Djatihouten tabaksloods door den bliksem getroffen en platgebrand. De totale schade van de te velde staande tabak bedraagt, ruw geschat, anderhalve ton. Honderdvijftig dessawoningen zijn vernield. De opname van de schade is nog niet afgeloopen. De regenval zoo hevig, dat gedurende dertig minuten tus schen 25 tot 42 m.m. regep viel. De schade aan de loodsen van Sorogedoeg is niet verzekerd; deze loodsen waren slechts ten deele met tabak gevuld. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen de vrouw, die geld zou hebben aan genomen dat afkomstig was van den gelddief- stal bij de Rott. Tramw. Mij. een gevangenis, straf voor den tijd van acht maanden geëischt; Mr. Schuurmans pleitte vrijspraak. Het terrein „De Heide", gelegen onder de meente #Swalmen, is goedgekeurd in dien zin dat het terrein mag worden gebezigd voor het doen opstijgen van zweefvliegtuigen en voor het HILVERSUM I, I8"5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten ANP. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 De KRO-MelodiSten en solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg KRO-Melodisten. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten. 7.00 Inleiding volgende uitzending. 7.10 „Der Rosenkavalier". opera. (Om 8.20 Berichten ANP. Om 8.25 Katholieke RVU. Om 9.45 Overpeinzing met mu zikale omlijsting. Om 10.05 Berich ten ANP). 11.15 Sportoverzlcht. 11.3012.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 VARA-Orkest, solisten, de Lucky Birds en Souvenir-orkest (gr.pl.). 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.20 Orgelspel. 2.45 Optreden van amateurs. 3.20 Danscürsus. 3.35 „De Stem des Volks", afdeeline Den Haag. het Haagsch Arbeiders Sym- phonie-orkest en „De Kleine Stem" (gr.pl.). 4.30 Espernnto-uitzending. 4.50 VARA-Örkeat en solist. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 „De Wielewaal". 7.00 „Filmland". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Bonte Avond uit Zutfen. 8.45 „The Lucky Birds" en solist. 9.15 VARA-Orkest, de Kilima Hawaians, de twee Cavelli's en solist. Om 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg van 8.15. 11.30 Berichten. 11.3412.00 Gramofoonmuziek. 11.20 12.05 12.50 1.20 2.25 2.50 3.20 3.50 4.20 5.00 5.20 6.20 6.50 I i .h-fliL h—ff 1 mtOITWIUH, 1500 M. Gramofoonmuziek. BBC-Northern-Orkest. Dansmuziek (gr.pl.). Commodore Grand-Orkest. BBC-Zangers. Gramofoonmuziek. Orgelspel. Trojse's Mandoline-orkest en solist. BBC-Schotsch Orkest en soliste. Declamatie. Henrv Hall's Band. Berichten. BBC-Örkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch overzicht. 9.55 Militair concert. 10.20 Declamatie. 10.40 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35 Ambrose en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg Ambrose en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.35 Cantrelle-orkest en' zang. 3.20 Zang. 4.05 en 6.05 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonie-orkest. 11.201.20 J. Bouillon-dansorkest KEULEN, 456 M. 8.50 Zang bij de luit. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Hans J. Fierke's orkest. 2.20 Zang. 3.20 Omroepschrammelensemble. -koor en soliste en H. Hagestedt's orkest. 5.25 Pianovoordracht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest. 8.05 Radiotooneel. 9.5012.20 Egon Kaiser's orkest en W. Raatzke's kwintet. BRUSSEL. 323 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Kamermuziek. 3.20 Zang en piano. 4.40 Kleinorkest. 5.20, 6.20, 6.50 en 7.1o Gramofoonmuziek. 7.20 Cellovoordracht. 8.20 Kleinorkest, Omroepkoor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.35:12.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Voor de vrouw 3.20 Gramofoonmuziek. 4.40 Choura Kouznetzoff's orkest 5.35 Eloward en zijn orkest. 6.35 Cembalo en fluit. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omrospsymnlionie-orkest en solisten. 9.20 Radiotooneel. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1371 M. 6.30 Omroeporkest. 8.20 Berichten. 8.35 Gramofocfnmuziek. 8.50 Uit Parijs: Het Omroepsymphonie- orkest, het Raugelkoor en solisten. (Om 9 20 en 10 05 Berichten). 10.50—12.15 E. Kaiser's dansorkest en het Raatzke-kwintet. Te Weenen gaat de wereldpremière van het nieuwe Trudi Schoop-ballet „Alles aus Liebe' Deze première is bepaald op Woensdag 24 No vember a.s. Na een korte reeks voorstellingen te Weenen, zal het gezelschap naar Nederland komen om ook hier deze creatie te vertoonen. De eerste opvoering heeft plaats op Maandag 13 December in den Stadsschouwburg te Am sterdam en kort daarop in Den Haag, Rotterdam en de voornaamste provinoie-steden. Impre sario is Hugo Helm. Tusschen Berlijn en Bagdad is een Duitsche luchtpostdienst geopend. Een Junkersvliegtuig van het type Ju-52 der Deutsche Lufthansa zal voortaan eiken Vrijdag uit Berlijn vertrekken en via Brindisi, Athene, Rhodos en Damascus naar Bagdad vliegen. De afstand van 3500 K.M. wordt in 24 uur afgelegd. In de richting BagdadBerlijn ver trekt het toestel eiken Zondag. De trouwe lezers van de K. I. behooren tot degenen, die veel verhalen kunnen, omdat zij verre reizen doen. Zoo maken zij hier eerst kennis met enkele volksstammen in Noord- Afrika, om dan een sprong te wagen naar Ar gentinië, dat als land der immigranten bijzon der belangwekkend is, waarna zij in 'n Fransch- Duitsch grensdorp merkwaardige dingen be leven. Dat wil echter niet zeggen, dat het eigen land vergeten wordt. Zoo is er in dit nummer een mooie reportage van monnikenleven in de Cisterciënser abdij te Tegelen en op den elf- provinciëntocht, wordt het Westen van Gelder land aangedaan. Voorts is er weer variatie volop. De weerkundige heeft het over mist, de vijf-minuten-predikant over het geheim dei- aanpassing en de hagiograaf over St. Homo bonus. De film Heilige Banden, wordt bespro ken en Shakespeare's blijspel Naar het u lijkt Actualiteiten en sport zien we ruim herdacht en in de damesafdeeling wordt niet alleen aandacht gevraagd voor modern schoeisel, maar ook voor galsteenen en natuurlijk voor ver schillende handwerken. Een sieraad voor het nummer vormen de beide kleurplaten: God, de Koning der Schep ping, naar W. J. Taylor, en: Venetië, naar Novelli. De geschiedenis van Damiaan, den Melaat- sche, wordt door John Villiers Farrow in ge- wegen en tegelijk boeienden trant voortgezet. Het tweede vervolgverhaal: De vreemde man in het dorp, brengt daarnaast een luchtige, aardige ontspanning. Gruut van Ooijen toont weer een uitstekend verteller te zijn. met Leo- nieke doet het zelf; W. Beerens verhaalt van Mijn villa op Capri, en A. Faber van Mijn avontuur in koelhuis no. 2. Enkele uurtjes van prettige afwisseling le vert ook nu weer de Narrenkap met zijn korte verhalen, artikelen en grappen en voor de kin deren is Okki als iedere week een rijk genot. GRONINGEN. Doctoraal examen geschiedenis de heer W. J. Wieringa; cand.-examen Ger- maansche taal en letteren (Duitsch) de heer F. W. B. Engler, Waarop? Nu, natuurlijk op da v«r keersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is De Nivas verkocht 1849 ton superieure suiker en 227 ton bruine suiker voor con sumptie. De Unilever N.V keert een interim-divi dend uit van 3 pCt. tegen 2/n pCt. het vo rig jaar. Het totaal-dividend over 1936 be droeg 5'A pCt. De Unilever Ltd. keert een interim-dividend uit van 4 pCt. tegen 316 pCt. het vorig jaar. In de Londensche City hecht men veel beteekenis aan het voorstel van Roosevelt aan de Openbaar Nutsbedrijven tot bijleg ging van geschillen. Men begrijpt, dat, hoe wel de strijd tusschen de regeering en de Openbaar Nutsbedrijven nog niet is bijge legd, de vooruitzichten te dien opzichte toch door Roosevelt's tegemoetkomende houding sterk zijn verbeterd. In verband met den staatsgreep in Bra zilië worden Braziliaansche fondsen te Lon den niet genoteerd. Het beurscomité zal be slissen aangaande de verder te dien aan zien te nemen houding. De staatssecretaris van de Amerikaansche schatkist Morgenthau wil de begrooting in evenwicht brengen door de uitgaven met 659 millioen, grootendeels door bezuini gingen, te besnoeien. Roosevelt moet ook van de noodzakelijkheid van een begroo- tings-evenwicht overtuigd zijn. De voorzitter van de Federal Reserve Board Douglas verklaarde, dat zakenlieden, bankiers en ambtenaren met president Roosevelt geen vast bouw-programma heb ben besproken, maar alle hoop hadden, dat een plan zal worden uitgewerkt, waarbij een groote bouw-campagne in het geheele land zal worden aangevangen, dat geheel door particulier kapitaal zal worden bekostigd Volgens de „New York Times", is het ge ruststellend, dat de minister van de Ame rikaansche schatkist, Morgenthau, die groot tegenstander is van nieuwe groote staats uitgaven, evenwicht in de begrooting nood zakelijk acht voor een werkelijke oplevina van den bedrijfstoestand en voorts dat Morgenthau heeft verklaard, dat de regee ring bereid is, onbillijke belastingbepalingen te loijzigen. De Spoorweg commissie van Texas heeft de toelaatbare petroleum-productie, in gaande 16 November a.s., met 70.000 vaten per dag verminderd. De Madoera Stoomtram Mij. boekte in Oc tober aan ontvangsten f 67.000 tegen 63.000 in September en f 57.000 in Octo ber 1936. De uitgaven bedroegen respect- f 36.500, f 35.500 en f 33.500. In*de eerste tien maanden bedroegen de ontvangsten- 560.000 tegen i 508.000 en de uitgaven 348.000 tegen f 366.000 in de overeen komstige periode van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.00'A9.OVA (V- sl. 9.01de Dollar op 1.80%—1.80% (V- s\- 1.80 11/16); de Frank op 6.12—6.14 sl- 6.13'A)de Belga op 30.6530.70 (vorig slot 30.70/2) en de Zwitser sche Frank op 41.70-- 41.77 (vorig slot 41.75). Volgens een bericht in de Aaence Eeon- ét Financ." heeft president Vargas bij het Braziliaansch parlement een wet ingediend omtrent een verlaging met 45 tot 12 milrelS der belasting op den uitvoer van koffie. D6 bedoeling is, van de belasting die daarnd overblijft, 4 milreis te bestemmen tot aflos sing van oude deviezenschulden. Wanned deze zijn afgewikkeld zal de belasting tot 8 milreis worden verlaagd. Zaterdag a.s. gaat te Krefeld de kunstijsbaan open, den dag daarop brengt de kunstijsbaan te Keulen haar openingsprogramma en vod beide dagen heeft men de Amsterdamsche Us' hockey Club uitgenoodigd een wedstrijd te spelen. Het bestuur van de Amsterdamsche vereen i' ging was van meening, dat deze wedstrü* den een goede oefening zouden vormen vod den buiten het Lippensbekertournooi staan' den openingswedstrijd van het Amsterdam* sche ijshockeyseizoen, welke op 18 Nov. a.s. te gen de Etoile du Nord uit Brussel zal worde?1 gespeeld, zoodat men de uitnoodiging gaarne aannam. De Amsterdamsche ijshockeyclub zal dan Zaterdag a.s. te Krefeld den strijd aanbinden met een versterkte ploeg van de Krefelder Eis' laufverein, de vereeniging, die het vorig jaaf op de vierde plaats eindigde in het tournoo' om den Lippensbeker. Zondag wordt er te KeU' len gespeeld tegen een zestal, samengesteld ui' de sterkste spelers van Krefeld en Dtisseldorf' zoodat onze landgenooten het zeker niet Se' makkelijk zullen hebben. De ploeg van de Amsterdamsche IJshockey Ciub is voor deze wedstrijden als volgt samen gesteld Doel: Van Marle Achter: Taconis en Kirby Eerste voorhoede (Nederlandsche)Suurbeefc Cohen Tervaert en Lammers Tweede voorhoede (internationale)WesselS' Pete, Griffia en Benjamin. Als reserve gaat Klotz mee. Het ligt in bedoeling om dezen speler, die bewezen heef' een hechte verdediging te kunnen vormen m®' Taconis, af en toe in de achterhoede te plaat sen. Kirby kan afwisselend de plaats innemen van Wessels en Benjamin, waardoor men twee Canadeesche spelers in de voorhoede heeft. D® heer Bruck zal als scheidsrechter de ploeg ver gezellen. In de Wilhelmina-school, de kweekschool vod vroedvrouwen, te Heerlen, is het examen ge* houden voor de aanteekening kraamverpleging Geëxamineerd werden 8 candidaten, die alle'1 slaagden, n.l.: de zusters A. Al, Alkmaar; Dwars, Hoorn; T. van Eyndthoven, Vianenl H. Kuks, Nutter; G. Nooy, Deventer; F. R°' zemeyer, Wormer; C. Stuifbergen, Bakkum; Verkooten, Tegelen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren 9' Kloostra te Doezum (Gr.) en T. Lawerman V Blij a en mej, M. van der Leest te Amsterdad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6