Kalm einde van de 16e partij New-Yorksche Beurs REMISE NA 65 ZETTEN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 Al je chin verdedigde hardnekkig wÊ wÊk w.r wm.v wé,. Veewagen door trein vernield Kerkelijk leven Dr. C. F. Xavier Smits f stoomvaartlijnen WEREL DKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Wereldkampioen kreeg geen ge legenheid de voordeelen van zijn stelling in winst om te zetten De chauffeurs wisten zich te redden; vijf koeien gedood Overwegwachter heeft geen schuld GOEDE VANGST TE GELEEN Voortvluchtig verpleegde uit de rijkswerkinrichting aangehouden Geschiedkundige van grooten naam JUBILEUM DER INDISCHE MISSIEVEREENIGING Officieele vergadering te 's Bosch Clearingkoersen Academische examens Technische Hoogeschool Examen Staatsinrichting M.O. Examen Staathuishoudkunde M.O, Stemming onregelmatig Stuurlieden-examen Machinisten-examen FAILLISSEMENTEN MARKTN1EUWS BV» 12Vs 8Vs 35Vs WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - -.— Standaard AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 12 November i De zestiende partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken, welke Vrijdagavond te Rotter dam is voortgezet, eindigde na 65 zetten in remise. De stand is nu: Aljechin, 9'/2 pnt., waarvan zes gewonnen partijefl; Euwe 634 pnt., waar van drie gewonnen partyen. De partij was in de volgende stelling afge broken: Zwart: dr. Euwe 803 Wit: dr. Aljechin Het bleek, dat Aljechin Euwe zün afgegeven zet: 41. Lb2d4 had medegedeeld en tegeiykertijd remise had aangeboden. Doch de wereldkampioen gaf er de voorkeur aan, te trachten van zyn loopers te profiteeren. Inderdaad is de verdediging niet zoo een voudig als zy lijkt. Zoodra bijv. het paard naar cö probeert te komen, waar het zeer sterk staat, komen de loopers in actie, bijv. Pd4, Ld5. 41Kg8—f7 42. Ld4c5 Kf7—g6 43. Lc5d6 Le7d8 44. Pf5d4 Met de laatste manoeuvres is wit erin ge slaagd, centrale stellingen voor zyn stukken te veroveren, een voor de verdediging zeer be langrijke factor. Zou hij echter overmoedig met 44. Le7 op het forceeren van remise hebben ge speeld, dan zou na Le7:, 45. Pe7:t, Kg5 de drei ging 15 en Kf6 met paardwinst tot de ver zwakking hc4t, (Kg4, Kf2) hebben gedwongen. De tekstzet beoogt Pd4b3c5 (zie opmerking bij zet 41). 4 4Lb7—d5 45. h2h3 Op algemeene overwegingen maakt deze zet geen gezonden indruk, daar de pionnenstelling er mede wordt verzwakt, zy het ook zeer wei nig. Een meer pretentielooze houding (bijv. Kf4, Lb6, P15) verdiende misschien eerder aanbeve ling. daar immers het resultaat van dergelijke eindspelen vrijwel uitsluitend door kleinigheden wordt bepaald. 4 5Ld8b6 Dreigt door Lg2 verdere verzwakkingen uit te lokken, omdat de parade Pd4—e2—f4t door de penning van het paard is geëlimineerd. Op 46. Kd3 kan volgen Pc4t, 47. Ke4, Lfl, 48. Pe6, f51, enz. Vandaar: 46. Ld 6c5 Doch nu kan zwart met genoegen vaststellen, dat hij wits looper van een belangryke diago naal (b8h2) heeft weggelokt. 4 6Lb6c7 47. Pd4e2 Zelfs de meest verstokte pessimist zal nu moeten toegeven, dat zwart vorderingen heeft gemaakt. De tekstzet was noodig om het ant woord Lc5d4 mogelijk te maken, na Lc7—e5 (dreigt Lb2). Bijv. 47. Kf2?, La5 en wit is aan handen en voeten gebonden. Evenmin g4 wegens Kg8g5h4, enz. 4 7Ld 5c4 Dreigt pion winst door Le2: en Lg3:. 48. Pe2—f4+ Kg6—f7 Een moeilyk besluit, dat Euwe, getuige de vele er voor verbruikte minuten, nogal wat hoofdbrekens kostte. Vermoedelijk vreesde hy na 48Kg5 het schaak op h4 en na 48Kf5 den uitval 49. Ph5, bijv. g6, 50. Pg7+, Kg5, 51. Kf2. Na den tekstzet dreigt g5, Ph5, f5, gevolgd door Kg6 en na g3—g4 door f5—f4. Wit kan pionverlies wel is waar verhinderen, maar moet dan steeds meer steunpunten voor de zwarte loopers vrij laten. Desondanks zijn zwarts voordeelen nog niet van beslissende beteekenis. 49. h3h4 g7g5 50. h4xg5 f6x g5 51. Pf4h3 Kf7—f6! „Geduld overwint alles" denkt de wereldkam pioen terecht. Op het voor de hand liggende 51Kg8, waarmede zwart een pion schijnt te winnen (52. Kf2, Lc7—e5b2, of: 52. g4. Lfl, gevolgd door Lc7f4-)cl) kan 52. Le7! volgen, waarna zwart niets bereikt (g5—g4, Pf4 Kf5, Lc5, Le5, Ld4). In elk ge val moest dus Le7 worden verhinderd. Dat de koning op f6 minder gunstig staat, is van later zorg. 52. Ph3—f2 Indirecte dekking van g3 (Lg3:? Pe4+). Thans streeft de wereldkampioen allereerst naar een onveranderlijk pionnenschema. Vandaar 52Kf6—f5 Dat wit dwingt tot 53. g3—g4+ Kf5e6 Zwart moest nog altyd rekening houden met de mogeiykheid Le7. 54. Pe4 wordt nu natuur lijk beantwoord met Lf4+. 54. Pf2h3 Ke6—f6 55. Lc5d4t Kf8g6 Pas nu de looper niet naar e7 kan, gaat de zwarte majesteit naar g6. Dreigt reeds Lfl, ge volgd door Lc7f4tcl. 56. Ke3e4 Lc4fl 57. Ph3—f2 Lfl—g2t 58. Ke4d3 Lg2—d5 59. Pf2—dl Ld5—f3 60. Pdl—f2 Gemanoeuvreer zonder einde, zy het ook niet geheel zonder zin. Nadat één looper in de gun stigst mogelijke positie is geplaatst, komt de beurt aan no. 2 en dan moet blijken, wat zwart kan bereiken. 60Lc7—f4 61. Ld4e3 Lf4g3 Met het schynbaar sterke 61Kf6 was niets te bereiken, daar wit volstrekt niet in zetdwang komt: 62. Kd4! en op Le5t, Kc5, Lb2, Fh3!, enz. 62. Kd3d4 Lg3—b8 Om Kc5 met La7t te beantwoorden. Doch met den tekstzet geeft zwart toe, dat al zijn pogingen tevergeefsch zijn geweest en dat het eindspel na Lf2:, Lf2:, Lg4: niet aan de zoo lang gekoesterde verwachtingen voldoet. Een vreedzame oplossing is in zicht. 63. Kd4d3 Lb8e5 64. Le3d4 Le5f4 65. Ld 4e3 Remise. LOD. PRINS. Eindstand Zwart: dr. Euwe abcdefgh Wit: dr. Aljechin De volgende party wordt Zondagavond as. in den Dierentuin te Den Haag gespeeld. De dieseltrein, welke kwart over 12 van Den Haag naar Utrecht vertrekt is op den overweg by den Westvlietweg onder Voorburg in botsing gekomen met een grooten veewagen met 7 koeien uit Schiedam. De twee chauffeurs, die in de cabine zaten, wisten zich te redden door tijdig uit den wagen te springen. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De groote wagen werd 50 M. verder als een ruïne neergesmakt, 1 koe werd op slag gedood, vier andere werden zoo ernstig gewond, dat zij terstond moesten worden afgemaakt, terwijl de overige, hoewel gewond, gespaard zijn gebleven. Op weg naar Schiedam kwam de auto te circa kwart over 12 bij genoemden overweg. Deze is bewaakt en omdat op dit tijdstip de dieseltrein van Den Haag naar Utrecht in aantocht was, liet de overwegwachter de boomen op de ge bruikelijke wijze neer. Dit gebeurde biykbaar niet gelijkmatig, want de boom aan den wes telijken kant van den overweg was reeds neer, toen de andere boom zich nog in verticalen stand bevond. Juist op dit moment kwam de auto aangereden. De bestuurder ontdekte te laat, dat de westeiyke boom was neergelaten en ook kon hij niet meer achteruit, omdat in middels ook de oostelijke boom gesloten was. De inzittenden van den auto, de chauffeurs P. van Waalwyk en A. van Rijn, zagen tot hun grooten schrik van uit de richting Den Haag den dieseltrein reeds naderen, zy bedachten zich geen oogenblik, sprongen uit den wagen en redden zich op deze wijze. Wel was de over wegwachter den aanstormenden trein tegemoet geloopen en had getracht op deze wijze den machinist te waarschuwen, doch het was voor dezen laatste onmogelijk om den trein nog tydig te doen stoppen. Met een vreeselijken slag botste de trein op den veewagen, die werd opgenomen, om on geveer 50 Meter verder, toen de trein tot stil stand was gekomen, naast en op de spoorbaan als een ruïne te blijven liggen. De koeien waren in deze oogenblikken uit den wagen geslingerd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat de boomen niet' geiyktijdig naar beneden gingen en hoe het mogelijk is geweest, dat de chauffeur niet heeft gezien, dat de boomen werden neergelaten. Het treinverkeer ter plaatse had een half uur vertraging. Het onderzoek, dat de politie van Stomp- wyk, in welke gemeente de overweg is gelegen, onmiddellijk na het ongeluk in samenwerking met enkele spoorwegautoriteiten instelde, heeft uitgewezen, dat den overwegwachter geen schuld treft. Deze heeft de boomen aldus werd ons meegedeeld tijdig neergelaten. De chauffeur blijft pertinent beweren, dat hü, toen hy met zyn wagen midden op den over weg stond, plotseling een gesloten boom zag. De trein was toen op 200 M. van den over weg genaderd. De chauffeur raakte by het zien van den naderenden trein totaal de kluts kwijt. De motor van zijn auto sloeg af en hy zette het op een loopen. De gemeentepolitie te Geleen heeft in een logement aan de Kampstraat aldaar aangehou den den beruchten D. B., die in Juli voor den tweeden keer uit de rykswerkinrichting te Veenhuizen is ontvlucht. Na de ontvluchting heeft de officier van Justi tie te Roermond in het Algemeen Politieblad zijn opsporing verzocht, waarby tevens ernstig tegen B. gewaarschuwd werd, die als zeer ge- vaariyk bekend stond en in het bezit was van een met zes patronen geladen revolver. By zyn aanhouding bleek hy niet in het bezit van wapens te zyn. Voorloopig is de man op gesloten in het arrestantenlokaal te Geleen. In den ouderdom van 61 jaar is Vrijdag te Reek overleden dr. C. F. Xavier Smits. Dr. Smits, die als geschiedkundige grooten naam heeft verworven, werd te Den Dungen geboren en priester gewijd in 1902. 19 November 1907 promoveerde hy te Leuven tot doctor in de archeologie op proefschrift: „De kathedraal van 's Hertogenbosch" en op stellingen. Hij werd 6 Augustus 1905 benoemd tot commies chartermeester aan het rijksarchief te Den Bosch. Deze functie nam hij waar tot 1913. Verscheidene werken zijn van zijn hand ver schenen, o. a. schreef hy een werk over de grafzerken in de St. Jan. Als lid van het dagelyksch bestuur van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en We tenschappen in Noord-Brabant had hy deel aan de leiding van het Genootschap. Voor onderscheiden bisschoppen ontwierp hij de wapens. Van het Bisschoppelijk Museum te Den Bosch was hij conservator. Voorts was dr. Xavier Smits lid der Koninkly- ke Academie van wetenschappen in België. De Kroon erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Z. H. de Paus verleende hem het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In 1923 werd dr. Smits benoemd tot pastoor te Reek. Tijdens zijn pastoraat kwam in 1926 een Lourdesgrot tot stand met een ruim processieterrein. De pro cessie naar deze grot werd door Z. H. den Paus met 'n vollen aflaat en andere geestelijke gun sten verrijkt. De plechtige Uitvaart is Dinsdag a.s., des morgens te tien uur te Reek. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de Indische Missievereeniging in Nederland werd opgericht. Ter herdenking van dit feit is te 's Hertogenbosch in Oranje Hotel een officieele vergadering gehouden, die werd bijgewoond door den Bisschop van het Bossche Diocees Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en door Mgr. J. Pessers, Apost. Vic. van Ned. Timor, alsmede door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel en jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, oud-Eerste Kamerlid, benevens zeer vele geestelijke auto riteiten. De vergadering werd gepresideerd door dr. Kooien, die den velen aanwezigen op deze bijeenkomst het welkom toeriep. Hierna hield Mgr. P. Groenen een herden kingsrede, waarin hij een korte schets gaf van hetgeen in de verloopen 25 jaren gebeurd is. Het ledental der I.M.V. is helaas nooit ge worden wat gehoopt en verwacht mocht wor den en reikte ondanks allen ijver nooit boven ,de 2700. Oorzaak hiervan zijn de vele misver standen en verkeerde opvattingen. De actie zal pas dan haar volle succes kunnen bereiken, als geheel katholiek Nederland achter de L M. V. staat. De Bisschop van 's Hertogenbosch sprak hier na een gelukwensch. Spr. bidt Gods zegen af, opdat door Maria's voorspraak onze Bisschop pen en missionarissen Gods eer en glorie dui zenden mogen doen kennen, opdat straks mil- lioenen mogen opgaan naar het hémelsch va derland. Dat moge het heerlijk loon zyn, als straks de I. M. V. haar zilveren jubileum zal vieren. De Apostolisch Vicaris van Timor, Mgr. Pes sers, sloot zich hierbij aan. Koersen voor stortingen op 13 November 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken ƒ72.95, lires ƒ9.50 en peseta's ƒ11.60. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift over planradiaire derivaten van hexa-oxybenzol en hexa-aminobenzol de heer Sj. van der Baan, geboren te Groningen. UTRECHT, Geslaagd voor het candidaats- examen rechten: J. S. de Vos, voor het docto raal examen rechtswetenschap: J. M. Schout Velthuys, voor het theor. tandheelkundig exa men le gedeelte: mej. R. Augustinus, voor het theor. tandheelk; examen 2e gedeelte: mej. E. H. J. Zonnenberg, J. Fryling, J. Brink, tand arts-examen: G. van Duyn, L. Mahler, R. Wes terhuis, semi-arts-examen: A. M. A. Heuma- kers, mej. Kamar Roekmi, mej. A. Wiersum, arts-examen: mej. Ch. Schreuder, mej. S. J. H. van Maanen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Over de apolaire voortbrenging en de apolaire eigen schappen van de vlakke kromme van den derden graad", de heer R. Oort, geboren te Roekan je; idem tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Gaius Flaminius", de heer K. Jacobs, geboren te Leer dam. Geslaagd: doctoraal examen geneeskunde, de heeren C. van Oven, Leiden; A. Zandijk, Oegst- geest: Artsexamen eerste gedeelte,» de heeren J. W. Broekhui) sen, Den Haag; J. H. Binnerts, Den Haag. Bevorderd tot arts: mej. G. J. Hoedemaker, Bergschenhoek, en de heeren A. Bakkes, Schie dam; C. H. Gout, Leiden; L. J. Vreeling, Den Haag; J. H. A. Boeckhorst, Terborg. Doctoraal examen Nederlandsche letteren: de heer W. J. J. de Does, Zeist. Candidaatexamen geschiedenis, de heer N Kolff, Scheveningen. Doctoraal examen rechten: de heer A. Nies- sen, Rotterdam. Candidaatsexamen rechten: de heer M. v. d. Bos, Den Haag; mej. J. C. Bartelings, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de sociale geografie de heer Sj. Groenman. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur J. B. Asselbergs, jhr. L. H. Op ten Noort en J. D. Volmer. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig in genieur K. Roes. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd C. J. L. von den Hoff te Maastricht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd W. A. v. Ginkel te Baarn. NEW YORK, 12 Nov. (Particulier) De beurs opende heden in een onregelmatige stem ming, doch het meerendeel der fondsen was een kleinigheid lager. De ondertoon van de markt was echter niet ongunstig in verband met de gunstige verwachtingen, die men over het algemeen koestert inzake de door de regee ring te nemen maatregelen om het bedryfsle- ven weer op gang te brengen. Het krachtige en snelle herstel van de laatste dagen lokte echter winstnemingen uit, die een verdere stijging bij de opening verhinderden. De handel was des niettemin van tamelijk levendigen aard, daar er voldoende kooplust bleek te bestaan. Echter zal men er rekening mee moeten houden, dat de psychologische invloed van de regeerings- uitlatingen spoedig uitgewerkt kan zijn en dat het dan zal afhangen van de werkelijke daden, die op de recente verklaringen der regeering zullen volgen, of het herstel gehandhaafd zal kunnen blijven. Dit is een der factoren, die velen aanleiding geeft vooralsnog een afwach tende houding aan te nemen. De vraag was dan ook spoedig bevredigd en daar de winst nemingen aanhielden liepen de koersen in de meeste gevallen na de eerste transacties nog wat verder terug, terwijl de fondsen, die hoo- ger waren geopend een deel van hun winst moesten afstaan. De daling, die trouwens geen groote afmetingen aannam, voltrok zich echter in een zeer kalme markt. In het eerste uur bedroegen de omzetten in totaal 560.000 shares. Reeds in het tweede uur kwam de daling weer tot staan en ontwikkelde zich geleidelijk aan een nieuwe koopbeweging, vooral in staalwaar- den, industrieele en koperfondsen, automobiel waarden, warenhuisaandeelen en chemische fondsen, die dientengevolge krachtige koers- verbeteringen konden boeken en waardoor de geheele markt gunstig werd beïnvloed. Niet al leen werden de aanvankelijke verliezen geheel ingehaald, doch de meeste fondsen registreer den bij 't einde van 't tweede uur niet onbelang rijke koerswinsten ten opzichte van het vorige slot. In hoofdzaak varieerden deze winsten van 1 tot 2 dollar. Nadat de markt in de tweede beurshelft aan vankelijk nog verder kon verbeteren, zoodat U. S. Steels bijna 2 dollar, Bethl. Steels, 2 dol lar en Atch. Topeka 2 dollar winst te zien ga ven, verkreeg het aanbod later in den middag de overhand, zoodat voor tal van fondsen niet alleen de winst geheel verloren ging, maar zy bij 't slot nog 'n verlies te boeken kregen. Voor al laatbeurs nam de verkoopbeweging grootere afmetingen aan, waardoor fondsen als U. S. Steels, Chrysler plm. 1% dollar inzakten. De handel liep langzaam aan terug; in het vierde uur was deze tot 170.000 stuks verminderd, om in het vijfde uur tot 320.000 stuks toe te nemen, zoodat in totaal 1.880.000 shares wer den verhandeld. De afwachtende houding van het publiek moet hoofdzakelijk worden toege schreven aan de onzekerheid omtrent hetgeen President Roosevelt de volgende week in zyn boodschap aan het Congres zal mededeelen inzake de public-utilities, terwijl voorts teleur stellende bedrijfsresultaten over de maand September van vele industrieën en spoorweg maatschappijen het hunne er toe bijdroegen de koopers tot voorzichtigheid te manen. De netto winst van de A.T.T. over de maand September gaf een teruggang te zien van ruim 450.000 dollar, de netto ontvangsten van de klasse 1- sporen zijn in de maand September terugge- loopen; deze bedroegen n.l. 59.305.000 dollar tegen 70.095.000 dollar in dezelfde maand van 1936. De wagonverladingen geven een scherpe daling, n.l. van 39.600 stuks ten opzichte van de vorige week, te zien. De prijsverhooging van koperschroot met 'n halven dollarcent oefen de op de betreffende waarden zoo goed als 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart de heeren M. A. Willemse, L. Smith en J. E. de Wit. Voor bep. kl. handelsvaartuigen de heer J. Wiegman. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma b de heeren G. H. Wiwel te Amsterdam, W. A. Wiekart te Rotterdam en voor het eerste ge deelte van diploma b T. Greidanus te Amster dam en A. C. van Bezuije te Dordrecht. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 10 Nov.: F. Daams, Nuenen. T. van Dijck, geboren Hoogerwerf, Rotter dam. J. H. Wilts, Schiebroek. A. de Kluyver, Berg-Ambacht. 11 Nov.: J. Rietbergen, Arnhem. J. H. C'rebas, Arnhem. F. G. K. Wickerhoff, Arnhem. A. Smits, Leeuwarden. W. Kooistra, Dokkum. H. W. Franssen, Heerlen. Alf. Stevens, Puth-Schinnen. H. Seherzinger, Borgharen. Gt. Soemlntaslstra, Amsterdam. C. Groot, Amsterdam. D. van Bern mei, Hilversum. A. J. s. Schouten, Hilversum. Opgeheven wegens gebrek aan actief: M. B. Olischlager, wed. L. Eyl, Amsterdam; H. de Roo of de Roode, Almelo; E. Mater, Zeist; A. G. M. Martens, Amsterdam; M. Kassaboff, Amsterdam; Comm. Venn. Djebel Tabak Cy„ Amsterdam; Dr. A. Stoyanoff, Amsterdam. geen invloed uit, evenmin als de betere stem ming op de metaalmarkt. Het meest hadden de automobiel waarden van verkoopen te ly- den; Chryslers verlieten de markt 1% dollar lager, terwijl General Motors bijna 1(4 punt moesten afstaan. Staalwaarden waren ver deeld; National Steels wisten 1 punt te boeken, na een flauwere opening. Sporen waren ver deeld, evenals warenhuisfondsen en public- utilities. Van de warenhuisfondsen gaven Sears Roebuck plotseling een flinke levendigheid te zien; dit fonds, dat heden exdividend 0.75 werd verhandeld, kon behalve dit dividend, nog 1 5/8 dollar monteeren. Van de canningsha- res waren American Can goed gedisponeerd en 1(4 punt hooger. Chemische fondsen vast, met Allied Chemical 3 punten beter. Westinghouse kon ruim 2% punt aantrekken. Daarentegen kwamen Continental Oil en A.T.T. resp. 1 en 114 punt beneden het vorig slot. Rubberwaar- den weerspiegelden niet de betere stemming van het product; ook equipmentshares, kunst- zijdeaandeelen en tabakken waren prijshou dend. Slotkoersen Nov. 12 10 9 AMSTERDAM, 12 Nov. Cacao (medegedeeld door de firma C. W. M. Heslenfeld, Amsterdam). De cacaomarkt bleef kalm deze week tenge volge van verdeeldheid in de ineeningem om trent de ontwikkeling, die de prijs van het pro duct in de naaste toekomst zal volgen. Natuur lijk varieeren deze meeningen in overeenstem ming met ieders marktpositie en algemeen standpunt. Le huidige situatie wordt op velerlei wijze beoordeeld, doch over het algemeen do mineert ih deze beoordeelingen de oogstfactor. Zonder te beweren te kunnen voorzien, wat de oorsprongslanden zullen gaan doen, kan men toch wijzen op een samenstel van allerlei fac toren, politieke, economische en financieele, die alle op het oogenblik een zekeren invloed op de markt uitoefenen en op den gemoedstoestand van koopers en verkoopers. Op het moment zou niets meer dan een langzaam doorzettende verdwij ning van den deprimeerenden factor noodig zijn om een stimulans te verschaffen aan een eenigszlns bemerkenswaardlg herstel der cacaoprijzen. Deze zijn inderdaad nog niet hoog; wanneer echter het tijdstip gekomen zal zijn, waarop ze zich in die richting zullen gaan bewegen, laat zich on mogelijk voorspellen. Accra: Een aanzienlijke gereserveerdheid was merkbaar. De attentie tot verkoopen was soms overheerschend, doch niettegenstaande het min of meer groote gebrek aan weerstand, kwamen betrekkelijk weinig transacties tot stand; aelfs op lagere basis waren offertes nog lastig te plaatsen, daar koopers steeds rekening 'houden met de mogelijkheid van een nieuwe dailing. Stoomend van hier of daar een kooper en ook voor Jan./Mrt. en Mrt./Aprll kwamen contracten tot stand. Lagos/Carrreroon: Zich steeds weer herhalende kleine verkoopen en de algemeene stemming leidden tot een teruggang in de pryzen. Thome werd eveneens beïnvloed door de stemming in de andere afdeelingen, zonder dat men echter van een verkoopdruk kan spreken. Voor Bahla waren koopers evenmin beter gestemd en de prijzen voor latere verschepingen gingen lager, meer als 'n uitdrukking van den geringen koop lust dan als het resultaat van belangrijken omzet. In Trinidad en Arriba konden verdere prijscon- cessies koopers niet bewegen meer belangstelling te toonen. Allied Chemical 168 165 157 American Can Co. 90% 89 863/4 A in. Car. F.dry 24 23V4 21 Am. Smelt. Ref. 52 y4 5 1/4 47% Am. Tel. Tel. 150 1511/4 149% Am. Tobacco B. 72 717/g 71§ Am. Waterworks 15 14% 12% Anaconda Copper 30% 301/4 27% Atchison Topeka 413/4 411/2 37% Baltimore Ohio 13% 13% 12% Bethlehem Steel 53% 53 48 Canadian Pacific 8 77/s Case Treshing 99 98 92% Chase National B. 33 32 31 Ches. Ohio 40 40% 381/4 Chicago Rock Isl. 1% 1% 1% Chrysler 69% 71% 697/g Cities Service 2% 2% 21/s Consol Gas N.Y. 27 i/s 27% 25% Continental Oil 32 33 31 7 Dawesl. 32% 32 31% 5% Young 26 261/4 25 3/4 Deleware Huds. 18 183/4 16% Douglas Aircraft 35% 35 32% Dupont de Nem. 123 122 115% Eastman Kodak 163 162% I561/2 El. Bond Sh. 12 10% General Electric 43% 43 38% General Motors 40 41%§ 40 Good Year 23V8§ 23% 217/8 Hudson Motor 8 9 8'/4 Illinois Central 12V4 12% 11% Intern. Harvester 69% 67% 65 intern. Nickel 45% 45% 44 Intern. Tel. Tel. 8 7 Kennecott Copper 35% 311/4 Missouri Pacific 2 Idem pref. 3% 3% 3'A Montgomery Ward 407/a 4OV2 38 Nat. City Bank 30 29% 271/4 Nat. Dairy Prod. 15% 15% 15% New York Central 201/s 207/s 19% North. Amer. Co. 23% 241/4 21% Norfolk Western 199 196 192% Pennsylvania 247/s 247/s 23 Phillips Oil 45 45% 42% Proctor Gamble 49 50 471/2 Publ. Serv. N. J. 39 38 36 Radio Corporation 8 8%§ 77/a Sears Roebuck 67 657/8 62% Shell Union Oil 17% 181/4 17% Socony Vacuum 16% 16% 15% Southern Pacific 21% 221/4 20'/4 Southern Railway 14% 14% 13% Standard Brands 8% 87/s 83/4 Stand. Oil of N.-J. 49% 50% 49% Tidewater Ass. Oi 151/s 151/4 14%§ Union Pacific 94 93% 91 United Aircraft 19% 197/g I8I/4 United Corp A. 4 41/4 3% U. Leather 61/8 61/4 57/g U. S. Rubber 29% 29 26 3/4 U. S. Steel 59% 60 551/4 Western Union 30 301/2 28% Westingh. Electr. 1037/s 1011/4 94% Woolworth Building 391/s 39% 37 Gedaan en laten, t bieden. ex. dividend. ex coupon. NEW YORK, 12 Nov. Slotkoersen Nov. 12 10 9 Brussel 16.97% 16 99% 1704 5-26% 5.27 5.261/4 6.25 6-25 6 25 Bern 23 07% 23.17 23.20 18.95 19.00 25.05 25.12% 25.15 55 31 55.37 55.49 4.98% 4 99!/ 5 00% 3 383/4 3 40 3.40% 40-35 40-42 40.47 NEW YORK, 12 Nov. 12 Nov. 10 Nov. 12 Nov. 10 Nov. Suiker Nov. 2.41-42 2 37-40 Mel 2.41-42 2.40-41 Dec. 2 37-39 2.36-37 Juli 2 42-43 2.42-43 Jan. 2 38-40 2.37-38 Sept 2.43-44 2.43-44 Mrt. 2.39-40 2.37-38 Rubber Sept 15.12- f 15.01 Mei 15.50 15.37 Dec. 15.20 15 09 Sept 15.57 15.44-- Jan. 15 34- 15 17-- Oct. 15.60 15.47 Mrt. 15 43-- 15.30-f Koffie (Rio - Nleuw contract) (Santos) Dec. 4.73.- 4.7/ Dec. 6 75 6 72 Mrt. 4 53- 4 51-52 Mrt. 6 60 6.67-69 Mei 4 46 4 51- Mei 6.68-70 6.69 Juli 4,40- 4 46-47 Juli 6.70 6 68- - Sept 4.39-- 4,46- Sept 6.71 6.71 Katoen Oct. 7 98 7.86 Mrt. 8 11 8,01-02 Dec. S O^- 7 88 Mei 8.16- - 8 06 Jan. 8 05-06 7.96 Juli 8,k5-26 8 12 Tin Loco 45.621/5 44.62% Termijn 45.62% 44 62(6 CHICAGO, 12 Nov. 12 Nov. 10 Nov. 12 Nov. 10 Nov. Tarwe Haver Dec. 927/g - 89%-% Dec. 30%-- 301/2-- Mei 93-92% 89 -% Mei 30 -- 30%-- Juli 87% - 84 Vu -% JuU 49 - 293/s Maïs Rogge Nieuw contract Sept. 55% 56 Sept. 73%- - 71% Dec. 58%-- 58 - Dec. 72 -- 697/g Juli 59%- 59% JuU 68% 66% Reuzel Oct. Jan, 9 55 9.45 Dec. 9.82% 9,75 Mei 9 52% 9.45 JuU y.37% 9.22 WINNIPEG, 12 Nov. 12 Nov. 10 Nov. 12 NOV. 10 Nov. Tarwe Gerst Dec. 116%-- 111% Oct. Mei 114 109% Dec. 59% 58 Juli 108%-- 104% Rogge Oct IX'c 77%- 741/4 Me) 79%76% - - Hr.ver Oct. gedaan en laten t nominaal 56% Mei 58 -- Lijnzaad Oct. Deo. 177%-- 1727/a- Mei 177 y4 - - 1721/2- Dec. 45% - 44%- Mei 44 - 43 'A - bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 11 Nov.: Vechtstroom, s„ Hull; Enid Mary, s., Goole. 12 Nov.: Themis, s„ Bremen; Zaanland, s„ Z-- Amerika; Torgeir I, s., Yarmouth; Arion, s.. Oh- ton (voor Velsen). Vertrokken 11 Nov.: Oranje mts., R'dam. 12 Nov.: Texelstroom, s„ Liverpool; Barbara Marie, s., Lorenzo Marques; Laurent Meeus, tank, Hull. Vertrokken 12 Nov.: Skagen, s.. Kopenhagen; Venezuela, s., W.-Indië; Anna W„ m.s., Boston (L.). Aangekomen 12 Nov.: Attendat, mus., Duin kerken. Vertrokken 12 Nov.: Flora, s., W.-Indië; Sakko. s., Leningrad; 'Ask, s., Malmo; Akershus, s., Os lo; Ariadne, s., Kopenhagen; Rhea, ms„ Tanger via R'dam; Phrontis, s., Java; Singkep, s., IJ'" latjap. AMSTERDAM. Aangekomen 12 Nov.: Attendat, Duinkerken, gasodie, Petroleumhaven, Scheepv- Steenk. My. Aangekomen 12 Nov.: Vechtstroom. Hull- stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Eni" Mary, Goole, stukgoed en steenkolen, Handels kade, Gebr. Scheuer; Them'is, Bremen, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; Zaan land, Z.-Amerik,a, stukgoed, Handelskade, N.v- Mij. t.v.v.d. Kon. Holl. Lloyd; Torgeir I. Yarmouth, ledig, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mil- KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, U Nov. van Istanboul n. Can®3- B'ARNEVELD, uitreis, 10 Nov. te Callao. BERENICE, 12 Nov. van Barl te Catania. BREDA, 11 Nov. van Curacao n. Cristobal. COSTA RICA, 12 Nov. v.m. 1 uur van Amst. te Hamburg. DEUCALION. Middl. Zee naar Antwerpen, pass- 11 Nov. n.m. 6 uur 15 Ouessant. DOURO, Aarhuus naar Amst., pass. 12 Nov, v.m. 2 uur Brunsbuttel. HELDER, uitreis, 11 Nov. te Valparaiso. JUNO, 11 Nov. v.m. 7 uur van Hamburg nam Amst. PERSEUS. 11 Nov. van Lissabon naar Amst. SATURNUS, 11 gNov. van Thessaloniki na*» Susa. SIMON BOLIVAR, U Nov. van Barbados naar Amsterdam. TRAJANUS, 11 Nov. van R'dam te Lissabon- VESTA, 12 Nov. v.m. 7 uur 30 van Amst. te Hamburg. VENEZUELA, 12 Nov. van Amst. n. W.-Indi®- MARS, Middl. Zee naar Amst., pass. 12 Nov- n.m. 2 uur Ouessant. MEROPE, 12 Nov. van Kopenhagen n. Amst- FLORA. 12 Nov. van Amst. n. W.-Indië. ARIADNE, 12 Nov. van Amst. n. Kopenhagen- RHEA, 12 Nov. van Amst. via R'dam n. Tanger- BODEGRAVEN. 10 Nov. Van Tocopilla n. Arica- NEREUS, 11 Nov. van Kopenhagen te Gdynia- POSEIDON, 11 Nov. van Thessaloniki te Yera- kini. ODYSSEUS, Amst. naar Kopenhagen, pass. 1* Nov. v.m. 11 uur 30 Holtenau. BOSKOOP, uitreis, was 12 Nov. 2 uur v.m. W mijlen Z. van de Azoren. CERES, 12 Nov. van Alexandrië n. Jaffa. MIJ. NEDERLAND SEMBILAN, thuisreis, 11 Nov. van Belawan. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, I1 Nov. te Genua. -, POELAU BRAS, uitreis, 12 Nov. van Suez. CHR. HUYGENS, 12 Nov. van Amst. te Bat- SINGIKEP. 12 Nov. van Amst. n. Tjilatjap. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, V Nov. van Genua. HOLLAND-AMERIK A LIJN BREEDIJK, 12 Nov. van New Orleans te R'dan1 VOLENDAM, New-York naar R'dam, 15 NOV- v.m 11 uur te Plymouth verwacht. BLOMMERSDIJK, 11 Nov. van New Orleans ®- Rotterdam'. SPAARNDAM, 11 Nov. van R'dam te NeW- York. BILDERDIJK, R'dam naar Philadelphia, pass- 11 Nov. Wight. s BINNENDIJK, uitreis, was 10 Nov. 11 uur 5» n.m. 700 mijlen W.Z.W, van Valentia. ROTTERDAM-Z. AMERÏKA LIJN ALHENA, thuisreis. 11 Nov. van Montevideo- ALPHERAT, 11 Nov. n.m. van B.-Aires te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND. 12 Nov. van B.-Aires te Amst. EEMLAND, thuisreis, 11 Nov. n.m. 7 uur va» Bahia. AMSTELLAND, uitreis, 11 Nov. n.m. 11 uur van Las Palmas. KON. PAKETV. MIJ. BANTAM, 10 Nov. van Batavia naar Durban- NIEUW HOLLAND, 10 Nov. van Adelaide te Batavia. BARENTSZ, 11 Nov. van Llorenzo Marques naar Durban. BONTEKOE. 11 Nov. van Beira naar Zanzibar- SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SAPAROEA, 10 Nov. van Bat. n. Calcutta. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKEMBANG, pass. 11 Nov. Thursday Island. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN ALMKERK, 11 Nov. van Schiedam te Bremen- HOLLAND-AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, 11 Nov. van Durban te E°* renzo Marques. HALCYON LIJN STAD HAARLEM, Odense naar Gibraltar, pass- 11 Nov. Istanboul. VREDENBURG, Vla-ardlngen naar Kirkenae®' 11 Nov. uit den N. Waterweg. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, thuisreis, 11 Nov. n.m. 7 uh- van Tanger. SOEKABOEMI. thuisreis, pass. 11 Nov. nt1- 10 urn- Sagres. BALOERAN, thuisreis, 12 Nov. van Singapore- WELTEVREDEN, uitreis, 12 Nov. v.m. 2 uU van Suez. KOTA NOPAN, 12 Nov. v.m. 4 uur van Ham burg naar Rotterdam. SIBAJAK, uitreis, 12 Nov. n.m. 1 uur van Co lombo. KEDOE, 11 Nov. van Batavia naar R'dam. DEMPO, uitreis, 12 Nov. van Southampton. JAVA-NEW-YORK LIJN MODJOKERTO, Java naar New-York, pass. Nov. Kaap de Goede Hoop. MADOERA, New-York naar Java, 11 Nov. va» Dakar. KOTA RADJA, Java naar New-York, 11 Nov* te Belawan. MIJ. OCEAAN PHRONTIS. 12 Nov. van Amst. naar Java. POLYDORUS, Java naar Amst., was 11 N"V- 11 uur 15 v.m. 90 mijlen Z.Z.W. van Lands Eh DIVERSE SCHEPEN JONGE JOHANNA, 11 Nov. van Vlissinge11 naar Dakar. HOOGLAND, 12 Nov. van Goole te Antwerp811' WESTLAND, 11 Nov. van R'dam te Leith. WESTPLEIN, R'dam naar Oxelosund, pass, Nov. Holtenau. IJSSEL. Dordrecht naar Wiborg, pass. 12 N° Brunsbuttel. DOBESA, 10 Nov. van Esbjerg naar Brake. (Medegèdeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 335(4—338 Aku 47% —48(4 Anaconda 21(4—223/„ H.V.A. 414 Ned. Scheepv. Unie 115 U. S. Steel 42(4—44 Beth. Steel 3839% Rep. Steel 14(4—14% A'dam Rubber 209 Interc. Rubber 3% Tidewater 117s Shell Union 127/8—13(4 City Service 1% Van 4.30—5 Kon. Olie Unilever Aku Anaconda H.V.A. U. S. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Interc. Rubber Tidewater City Service Am. Bemberg uur 339—340% 147 48(4—49 225/8—22 7/16 416 44—43% 14 11/16—ltf/s 208 3% 117/8-12 l7/a 7(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2