I 1 1 Tandheelkundig Instituut INCASSO-BANK N.V. Haarlem, 13 Nov. Kort en volledig BIBLIOTHEKEN FUNKE CREDIETEN SAFE-DEPOSIT RADIO MOORS GEHEEL GEBIT Fijnloos trekken inbegrepen ÉÉN ROEP GAAT ER OVER UITGEBREIDE KEUS IN DE ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 VOEDZAAM-SMAKELIJK I -GEZOND' Wij maken wit-, zwart-, Geldersch-krenfen- en gestoomd Roggebrood (rond model) Let op het merk Verkiezingen Kamers van Koophandel COMITÉ VAN KATH. ACTIE &sstraat x. 40-JARIG TOONEELJUBILEUM VAN OSCAR TOURNIAIRE Ferdy's bekeering HET TAXI-BEDRIJF Hoe zal er meer eenheid komen? SANTOS-COLLECTE RIJKSSTRAATWEG 16 Ernstige aanrijding op den Zeeweg KRUISWEG 59 HAARLEM GEVEDERDE ZANGSTERREN Vierde nationale vogel tentoonstelling Dr. L. KAT Blauwe oogen Familie ongeschikt om naast fatsoenlijke menschen te wonen Gebeurtenissen op een aardappelveld HAARLEMS BISSCHOP COLLECTEERT TEEUWEN'S KOLENHANDEL ONDER EEN NIEUW DAK Op den dag van het 40-jarig jubileum AGENDA Bioscopen 14 November Bioscopen 15 November Bioscopen Apotheekdienst St. Josephsgezellenvereeniging Haarlem I ST. VINCENTIUS- VEREENIGING „GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE" Wit en zwart desgewenscht machinaal gesneden en verpakt weelderig bonten tuin zijn dank kon uiten. Kort en hartelijk betuigde hij zijn erkentelijkheid voor de gebrachte hulde, waaraan hij een op wekking toevoegde om het tooneel de kunst, die toch primair is ten opzichte van de steeds meer aandacht trekkende film belangstelling en sympathie te blijven geven. De „zaal" gaf haar instemming met het ge sprokene te kennen en juichte den jubilaris langdurig toe. Zoo werd de eenvoudige huldi ging ook in Haarlem tot een vreugde voor Oscar Tourniaire, dien men zijn jaren niet aanziet en van wiens' kunst daarom nog veel verwacht mag worden. H. B. v. d. S. STAD Over een dag of tien zullen er periodieke Verkiezingen gehouden worden voor de Kamers Van Koophandel en dat vestigt weer eens de aandacht op de kwestie in hoever bij de sa menstelling van deze colleges rekening dient te worden gehouden met de politieke kleur der leden. Zeker, de Kamers zijn uitsluitend op econo misch terrein werkzaam en in dat verband Weegt men van zekere zijde voorop te stellen, dat bij het bedrijven van handel en industrie de politieke gezindheid van de beoefenaren wei- hig gewicht in de schaal legt. Er zijn gelukkig m>g geen liberale aardappelen en geen socialis tische bankbiljetten. In de Kamers van Koop handel dienen dus alleen knappe handelskop- Pen te zitten, degelijke zakenmenschen. Wie de practijk echter kent, weet, dat bij het Vaststellen van prijzen, van arbeidsuren, van loonen eft;. wel degelijk verschil van inzicht kan ontstaan naar gelang men uitgaat van li berale, van socialistische, van katholieke maat schappij-opvattingen en wie de geschiedenis kent, is overtuigd, dat een groot deel der hui dige ellende ontstaan is door de liberale be drijfsleer, die tientallen jaren de maatschappij- Vorming heeft beheerscht. Het is dus zeker geen onverschillige zaak of een industrieel of een handelaar in zijn hart liberaal, socialist, katholiek of wat dan ook is. ®h ook de adviezen van de Kamers van Koop handel aan Regeering, gemeentebesturen en andere publiekrechtelijke lichamen dragen de sPoren van de politieke gezindheid der leden, V/elke in die Kamers zitting hebben. Zoo kon, om maar iets te noemen, in de laat ste jaren alles wat maar. zweemde naar orde- Wilg bij de Haarlemsche Kamer van Koop handel maar weinig genade vinden. Er waren teden, die al kippenvel kregen als zij het woord 0rdening maar gedrukt zagen, terwijl andere Kamers, b.v. in het Zuiden van ons land, de zelfde voorstellen, wel-ke door de Haarlemsche Kamer bij meerderheid van stemmen werden afgewezen, eensgezind goedkeurden. Het is te verwachten, dat in de eerstvolgende jaren de Kamers van Koophandel een steeds belangrij ker taak in deze samenlezing zullen gaan in- hetnen en dat de door haar uit te brengen ad viezen van immer groeiend belang zullen wor sen. Kij de reorganisatiie van de Kamers van Koophandel is wat Haarlem betreft een soort compromis tot stand gekomen tusschen verschil lende „denkrichtingen" (om van politieke stroo- Wingen nu niet te spreken) en de toen overeen gekomen zetelverdeeling is, wat de verhouding ketreft, voor de afdeeling Kleinbedrijf geheel eb voor de afdeeling Grootbedrijf bijna geheel Gehandhaafd. Intusschen: noblesse oblige. De aanvaarde „Godsvrede" vordert, dat de zit- tehde leden trachten zoo goed mogelijk wat er W de vertegenwoordigde burgerij leeft en 8r°eit in de adviezen en besluiten der Kamer tot uitdrukking te brengen. Kaar wij hooren wordt thans gedacht aan uitlokken van een stemming over de nieu- V"'- samenstelling van de Kamers, maar of het ïeeds zoover komen zal weten wij niet. Het besc. etl het meest logisch zou natuurlijk wel zijn als Wen zulke nuchtere zaken als de behartiging handel en industrie buiten den politieken sh"ijd zou kunnen houden. j Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59. lichtingen dagelijks. v baandag 15 November 8.30 uur: Repetitie de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging jfWdamus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Whdem-Noord. v ö-45 uur: Cursus in Wijsbegeerte voor leden J. h G. en W., door den zeereerw. heer pater gj J- van de Vrande M.S.C., in het gebouw der Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. ciinsdag 16 Nov. 2.30 uur: Bestuursvergadering jjii de st. Marthavereeniging in het Tehuis Wnginneweg 8bis. kavo»Ur: RePetitie st- Caecilia in gebouw ..St. V,8'30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het jieenigingsgebouw Bagijnhof door de E.E. Pa- ,1 Strijbosch en Van de Vrande. na!i0ensdag, 17 Nov. 5 uur: Repetitie Gym- Sin Jongensaf deeling R. K. Sportvereeni- 2 G ..Hercules Winfried" in de school aan het 5 onVOorterPad> Overveen. ba uur: Repetitie Jongensaf deeling Gym- bj ?lek R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" het Gymnastieklokaal, Eemstraat H.-Noord. ïii,m uur: Ensemble-repetitie R. K. Orato- wvereeniging bij Brinkmann. *00w uur: Clubavond van de Bridgeclub voor 8 ?sch-Katholieken bij Brinkmann. "Abh Uur: Cursus Esperantistenvereeniging j® Richardson" in Gebouw „St. Bavo". has.bherdag 18 Nov. 4.30 uur: Repetitie Gym- >>È6r Meisjesafdeeling R. K. Sportvereeniging Deli„CUles Winfried" in de school aan de Tem- R uur: Repetitie Gymnastiek Meisjesafd. Kch i Sportvereen. „Hercules Winfried" in de aan het Zandvoorteroad te Overveen. 8,15 uur: Repetitie R. K. Harmonie „Utile Dulci" in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Repetitie Gymnastiek R. K. Sport vereen. „Hercules Winfried" in de Doelenzaal, 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bestuursvergadering van de R. K Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen tiusgebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. 8.30 uur: Conversatieavond R.K. Esperantis tenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brink mann. Vrijdag 19 Nov. 4.30 uur: Gymnastiek-repeti' tie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in de R. K. school, WeS' tergracht hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafd, R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer „Alber dingk Thijm", in de Studio, Lange Wijngaard straat 17. 8.15 uur: Tooneelavond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouw burg. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie Heerenafdee ling R. K. Sportvereen. .Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie afdeeling Tafeltennis van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 20 Nov. 5.30 uur: Gymnastiek- repetitie Kleuterafd. van de Sportvereen. „Her cules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdee ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried' in de Broederschool aan het Teylerplein. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereent gingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het mocht niet uitblijven, dat de eminente tooneelspeler Oscar Tourniaire, wiens onmisken bare verdiensten ter gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum als acteur dit seizoen in be wonderende artikelen en speeches alom wor den erkend, ook in Haarlem een huldiging zou ondergaan. Er was een comité gevormd, dat aan de gevoelens van waardeering vorm moest geven en Vrijdagavond had in den Stads schouwburg voor een talrijk publiek een eere voorstelling plaats. Als jubileumstuk heeft Tourniaire „Ferdy bekeering" gekozen, een blijspel van Frantisek Langer, waarin de jubilaris evenals vroeger de rol van den afgeleefde^ aapjeskoetsier vervult wel geen hoofdrol, maar toch een, die den talentvollen karakterspeler gelegenheid biedt zijn voortreffelijk uitbeeldingsvermogen te too- nen. Over het stuk'op zich kunnen we bezwaar lijk enthousiast zijn. Er zijn bekeeringsgeschie- denissen geschreven, die door een onvolkomen begrip van het bovennatuurlijke leven of door gemis aan het vereischte groote talent een ge voel van onvoldaanheid teweeg brengen. In „Ferdy's bekeering" wordt evenwel niet alleen het bovennatuurlijke volslagen genegeerd, maar in zooverre er sprake is van hoogere levensbe ginselen, wordt hiermee meedoogenloos de draak gestoken. Het spel een mengeling van realisme en fantasie genoemd, om te voorkomen, dat het als een „draak" ontmaskerd zal wor den leeft in een aire, licht- en hopelooze men taliteit, die den humor van het geval deerlijk vergalt. Er is geen enkele reden om te ontkennen, dat de auteur in het typeeren van al zijn per sonages, zoowel als van het milieu waarin zij leven, buitengewoon goed geslaagd is, zoodat men in verschillende détails een meesterhand kan zien maar dit geeft aan zijn werk niet voldoenden inhoud om het als een overtuigend levensbeeld te kunnen genieten. Het héét een blijspel, maar wat hier als "Cen lichte schets wordt aangeboden is zwaar van sombere tra gedie, en in zijn hinderlijke eenzijdigheid hard en wrang. De ernst heeft hier geen verheffende kracht en de humor gaat ten onder in bitter sarcasme. Meer kunnen we er niet van zeggen vooral niet omdat het een jubileumstuk geldt maar het is wel duidelijk, dat wij de uitvoering niet kunnen aanbevelen. Zooals gezegd, maakt de jubilaris van de koet- siersrol een meesterstukje van tooneelspeelkunst en hü krijgt daarbij gezelschap van acteurs en actrices, die deze typeering uitstekend tot haar recht laten komen. De optredende leden en gasten van de Amsterdamsche Tooneelvereeni ging Annie Verhulst, Jacques de Haas, Johan te Wechel, Philippe la Chapelle, Tatia Wijma en anderen werken onder aanvoering van Defresne met een toewijding, een beter stuk waardig. En tusschen hen staat de uitnemende tooneelspeler Oscar Tourniaire met zijn bewon derenswaardige uitbeelding in kleine, fijne trek jes te demonstreeren wat er van een rol ge maakt kan worden. De huldiging deed sympathiek aan. Namens het comité en allen die zich daarmee vereenigü hadden, hield ir. Burgersdijk een uitvoerige toe spraak, waarin de veelzijdigheid van den jubi laris als acteur werd geroemd en die besloten werd met het aanbieden van een prachtigen krans en een couvert. Voor de afdeeling Haar lem van het Nederlandsche Tooneelverbond sprak dr. Tjebbo Franken op hartelijk waar deerenden toon, om dan bloemen en sigaren te overhandigen. De heer J. B. Schuil liet in een persoonlijk woord uitkomen, dat de jubilaris zijn groote kunst aan groote bescheidenheid paarde en toen waren er nog meer fraaie bloemstukken, zoodat de feesteling als in een Indertijd meldden wij, dat er ten aanzien van de loonen in het taxi-bedrijf overeenstem ming was verkregen tusschen belanghebbenden en gemeentebestuur. Ten aanzien van de vergunningen om te rij den is alles echter nog niet in kannen en krui ken. B. en W. willen niet meer met een groot aantal ondernemingen te maken hebben, maar met één lichaam, dat rechtspersoonlijkheid be zit. De Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij heeft aan het college medegedeeld, dat zij volledig kan voldoen aan alle eischen. Zij is bereid om het personeel van kleine zaken over te nemen opdat het niet werkloos worde. De kleine ondernemers zien in deze geste ech ter een bestaansgevaar, zoodat zij zich ook in een flinke N.V. vereenigd hebben, onder den naam Haarlemsche Vereenigde Taxi-onderne mers. Zij willen het aantal taxi's beperken, om dat er te veel zijn en verder voldoen aan alle wenschen, die de gemeente stelt. De beslissing is in handen van B. en W. Zoo lang die er niet is, rijden de taxi-ondernemers zonder vergunning. Morgenochtend wordt wederom de zoo sym pathieke en zoo algemeen bekend geworden col lecte voor het Santos-fonds gehouden. Het be stuur van het Santos-fonds zou heel wat tra gische gevallen kunnen opnoemen van midden standers, die het slachtoffer van de vreeselijke ziekte worden en ten ondergaan met vrouw en kinderen, omdat zij financieel niet bij machte zijn tijdig en goed aan zich zelf de noodige hulp te verschaffen. Moge het morgen bij den penningmeester van het Santos-fonds een zoete „inval" worden van blijde bloempjesverkoopsters met extra zware collectebusjes! HAARLEM-N. - TELEF. 16726 Tegen onze bekende lage tarieven (Met garantie) I BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 u., Zaterd. 912 u. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. Vrijdagmorgen ruim 11 uur stond de melkbe zorger J. K. uit Haarlem naast zijn driewielige bakfiets op den Zeeweg een boterham te eten. Uit Overveen naderden twee ongeladen zand- auto's. De wagens reden met groote snelheid en vlak achter elkaar. De voorste wagen haalde voor de bakfiets en den daarnaast staanden K. iets naar links uit. Doch de bestuurder van den achtersten auto, de 24-jarige C. S. uit IJmuiden, zag dit te laat. Hij reed, hoewel op het laatste moment nog remmend en naar links uithalend, tegen K. en de bakfiets op. K. werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij is per ziekenauto Mathot naar het St. Eli- sabethgasthuis vervoerd. De schade is gering. De auto, die nog een eind was doorgereden, is in beslag genomen. tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. Vandaag en morgen wordt in het café-res taurant „Bolwerk" aan het Kennemerplein te Haarlem door de club van volièrehouders en vogelvrienden „Onderling Genoegen" de 4e nationale vogeltentoonstelling gehouden, waar niet minder dan 233 inzendingen te bewonderen zijn. Vrijdagavond werd deze tentoonstelling, na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer J. J. Michielse, door den commissaris van po litie, den heer E. H. Tenckinck, officieel ge opend. De heer Michielse sprak zijn verheugenis uit over de ongedacht groote opkomst bij dezen openingsavond, waarna hü mededeelde, dat sinds het vorig jaar het ledental met 100% is vermeerderd. In het bijzonder heette spr. den heer Tenc kinck, wiens welwillendheid om de tentoonstel ling te openen op hoogen prijs werd gesteld, welkom, evenals het bestuur van de pluimvee- vereeniging „Eendracht" uit Heemstede en „Nut en Sport" en de afgevaardigden van de zusterafdeeling uit Amsterdam. Het doel van de tentoonstelling is, den vo gelliefhebber in goede banen te leiden door deskundige voorlichting en te wijzen op de ruime, doelmatige volières, die wij propageeren. Nu door wettelijke bepalingen de vogellief hebberij aan banden wordt gelegd, is het in ieders belang zich bij een vereeniging aan te sluiten, die de belangen bij de autoriteiten kan bepleiten. Spr. bracht dan nog een woord van dank aan de schenkers van de vele mooie prijzen, aan den heer Diederichs, bedrijfsleider van het vogel- en wandelpark „Wassenaar", die belange loos de inzendingen gekeurd heeft en den se cretaris-penningmeester, den heer P. Reekers, die wel de spil van de tentoonstelling genoemd mag worden. In een geestige toespraak constateerde com missaris Tenckinck, dat niet alleen het leden tal, doch ook de kwaliteit van de leden voor uit was gegaan, getuige het groot aantal in zendingen. Waaruit blijkt dat naast schaak- en bridge-enthousiasten ook nog menschen be staan met een ander soort liefhebberij, waar van het resultaat wel een grootere voldoening moet geven dan een gewonnen schaakpartij. De nieuwe vogelwet legt den echten vogel liefhebbers slechts weinig obstakels in den weg, daar zij juist de instandhouding van den vo gelstand beoogt. Aan den inspecteur, die met het toezicht op de naleving van deze wet be last werd, had spr. nochtans opdracht gegeven de zaak van den besten kant te bekijken. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat vele bezoekers aan den „vogellijmstok" mo gen blijven hangen, zoodat het ledental van „Onderling Genoegen" steeds grooter zal wor den, waarna hij de tentoonstelling voor ge opend verklaarde. De toestand van den weleerw., zeergeleerden heer dr. L. Kat, kapelaan van de Kathedrale kerk te Haarlem, die zooals men weet, sedert geruimen tijd in de Mariastichting werd ver pleegd, is steeds vooruitgaande. HU is thans zoover hersteld, dat hij naar de pastorie kan terugkeeren. Het is maar prettig, dat de meeste menschen in pais en vree met hun geburen leven, of zich van het bestaan van de menschen, die de aan grenzende huizen betrekken, niet bewust zijn, want anders kunnen de grootste onaangenaam heden uit de slechte verhoudingen voortvloeien. Zoo had een Beverwijker zelfs om zijn achter tuintje een schutting van 2 meter hoogte ge bouwd en nog kwamen de kinderen van zijn buren daarop, om hem en zijn familie belee- digingen in het gelaat te slingeren. Steeds was hij vriendelijk geweest tegen zijn naburen en daar hadden ze flink van geprofi teerd. Als hij naar zün werk was, kwam buur vrouw een potje suiker leenen en een praatje maken, zoonlief reed uitsluitend op zijn fiets, waarvoor hij het belastingplaatje had betaald. Om kort te gaan, er ging geen dag voorbij, of de geburen kwamen met een vriendelijk gezicht iets ter leen vragen. Dat gaat zoo niet langer, had hij tegen zijn vrouw gezegd. Ze leenen ons arm. Maar toen de suiker en het rijwielgebruik uitbleven, was het ook plotseling met de vriendschap gedaan. De kinderen van de buren leerden van hun ouders allerlei scheldwoorden en iieten hun hond bij voorkeur in het achtertuintje onsma kelijke dingen doen en het leek wel of die hond verstand had en de scheldende familie wilde steunen, want liefst deponeerde hij zijn gaven vlak voor het achterdeurtje. Het hoogtepunt van den burentwist werd ech ter bereikt op den ochtend van den 9en Augus tus, toen de man ijverig een boot stond te los sen op het terrein van een conservenfabriek. Plotseling was zijn buurman verschenen, die hem zonder voorafgaande waarschuwing in zün nek greep en een stomp op zijn voorhoofd gaf. Daarna werd hij op den grond gedrukt en ver der afgetuigd. Dat was althans de verklaring van den boot- losser. De eigenaar van den onzindelijken hond gaf een andere lezing van het geval, toen hij Vrij- dag als verdacht van mishandeling voor den politie-rechter stond. De getuige was een misselijke kerel, een haard van achterrugsch gekonkel zonder vrienden. Verder had hij slechts uit verdediging zijn buur man tegen den grond gedrukt. Deze had hem eerst een bloedneus en een blauw oog geslagen. Vervolgens overhandigde hij den politie-rech ter een bundeltje brieven van Beverwükers, die verklaarden, dat getuige en ziin gezin ongeschikt ■waren om naast fatsoenlijke menschen te wonen. Dat gaf altijd herrie. Hoewel verschillende brieven in een duisteren stijl waren gesteld, wist getuige alle verklarin gen toch te ontzenuwen, door te vertellen, dat de brief van dien geen waarde had. Die had eens een ladder van hem verbrand en nooit betaald, een tweede, die had geschreven, dat getuige al tijd kletste en praatjes had en toch „heer" genoemd wilde worden, kende hij niet, enz. De Officier was van meening, dat waar er twee küven ook wel twee schuld zullen hebben en eischte de lage boete van 6. Verd.: Dat is veel te veel voor mijn huis gezin. Rechter: Wat u heeft gedaan met getuige is heelemaal veel te veel. Hij veroordeelde den man tot een boete van 8.—, waarna de ge buren gezamenlijk de zaal verlieten. De volgende verdachte, een 29-jarige land arbeider uit Hoofddorp, had op 6 October een zijner collega's tot driemaal toe met een aard appelrietje op zijn rechterarm geslagen, die daardoor pijnlijk werd aangedaan. Rechter: Waarom'deed je dat? Verd.: Kijk eens hier, dat zal ik u eens ver tellen. Rechter: Ja, doe dat eens. Verd.: Kijk eens hier, er komt eens een einde aan je geduld. Getuige moest altijd juist mü hebben. „Nou zal ik je nog eens lekker gaan p(lagen)" waren immer zijn begroetings woorden als hij met zijn wagen bij mün aard appelveld kwam. Ik rooide de piepers en hij haalde de zakken bij mij weg. Den eenen keer had hij het aardigheidje, dat hij den laadbak dichtklapte als mijn vinger er nog tusschen zat en op den 6en October sloop hij aan den ach terkant van zijn wagen, kwam toen plotseling te voorschijn en zei „Brrrr", terwijl hij een mes niet open in zün hand hield. Nou, kük eens hier, toen gaf ik hém een tik. De getuige verklaarde, dat hij doorgaans op den wagen bleef staan en dat verdachte dan de zakken aangaf. De verstandhouding was niet al te best. Verdachte zij nooit „goeden middag", maar vroeg gewoonlijk „Kom je me weer p(lagen)?" Nu was op dien gedenkwaardigen October- dag de wagen vol geweest en verdachte wilde toen de zakken onderin stoppen. „Maar dat kon niet, hè, want dan worden ze nat en krijg ik ruzie met den baas. Toen wier hü woest. „Kom er af, zeit ie. „Ik kom al," zei ik. Beneden gekomen gaf hü mü drie tikken, maar de derde was mis. Nou, toen dat klaar was ben ik weggereden." De Officier eischte 6.boete en de rechter deed er nog een gulden af, Verleden Zondag heeft Mgr. J. P. Huibers Bisschop van Haarlem, in alle kerken van zijn bisdom een dringend beroep gedaan op de groote liefdadigheidszin van zü'n diocesanen en hun gevraagd hem te steunen in navolging van de eerste Hollandsche christenen ten tijde van den H. Willibrordus, bü de zware zorgen, die op hem drukken door de telkens terugkeerende ver plichting om rente en aflossing te voldoen van zoovele noodlijdende parochies. Een dringend beroep deed de Bisschop op ons allen, om te zijn één van geest en één van geloof met onze voorvaderen, één met onze broeders en zusters, die in nood zijn en die door de ongunst der tijden in het vertrouwen op de draagkracht van het kerkelijk bezit zijn teleurgesteld. Daarom collecteert de Bisschop a.s. Zondag. Stelt hem niet teleur en geeft met milde hand. Bedenkt ook dat die collecte, één dag voor Zijn verjaardag, wel bijzonder gelegenheid biedt tot een bewijs van hoogachting en liefde voor zijn persoon. Schenkt uw gaven als een kind op Vaders verjaardag. Mochten er Katholieken zijn, die door bij zondere omstandigheden morgen niet aan de collecte kunnen geven en toch gaarne hun ver jaringsgeschenk willen aanbieden., welnu dan kunnen zij die gaven storten of overschrijven op postrekening 68277 ten name van de Admi nistratie van het Liefdewerk voor de Arme Pa rochies te Voorschoten. Wij durven vertrouwen, dat de collecte van morgen een goede collecte voor den Bisschop zal zijn en opnieuw het bewijs zal zijn van ons waarachtig medeleven met zün groote, zware zorgen. Het Bestuur van het Liefdewerk voor de Arme Parochies in het Bisdom Haarlem, TH. M. P. BEKKERS, Voorz. Aan de haven van Heemstede zün in den loop der jaren door het steeds uitbreiden van het kolenbedrijf van de firma Teeuwen een groot aantal loodsen ontstaan, die langzamerhand een onpractisch geheel vormden. Door de moderne eischen, die aan het bedrijf worden gesteld, hebben al deze loodsen plaats moeten maken voor één groote loods, welke een terreinoppervlakte beslaat van ongeveer 3200 M2. Dit werk is uitgevoerd door den architect Simon Switzar Jr., die het gebouw op de meest practische wijze heeft ingericht. Constructief is hier zeer büzonder gewerkt, met groote over spanningen, om het installeeren van electri- sche laad- en losinrichtingen mogelük te maken en zoo het kolentransport te vergemakkelijken. Het aanzien van de loods is ook zeer ge slaagd, omdat zij juist door haar eenvoud van lijn en vorm de grootheid van het bedrijf tot uitdrukking brengt, terwijl in de bebouwde omgeving een juiste aanpassing werd verkre gen. Hedenmiddag om drie uur is de nieuwe loods in gebruik genomen. Het was bovendien juist 40 jaar geleden, dat Teeuwen's kolenhandel N.V. werd opgericht. In 1897 werd de kolenhandel aan den Voorweg gevestigd; twee jaar later moest men reeds uitbreiden en verhuisde men naar de Raadhuisstraat. Steeds zijn de zakan in omvang toegenomen en vandaag is de kroon gezet op 40 jaren noesten arbeid van vader en zoons. Gebouw St. Bavo: Leden verg. Kamercentrale Iaarlem, 2 uur. Geel Wit, 6 uur, Gewone zittin- en 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Reünie R.K. Lyceum, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. „Slavenschip", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Wie is wie?", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30 —5.30, 7—11 uur. Gebouw St Bavo: Diocesaan Kruisverbond, 2 uur. Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn-Pars- ser: Mijn zoon, de minister, kwart over 8. Gebouw „Domi", OverveenReünie R. K. Ly ceum, 12 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Slavenschip", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Shall we dance", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Wie is wie?", 2.30, 7 en 9.15 uur; „Meisjes in uniform", 11.30. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz". 11.30, 1.30—5.30, 7—11 uur. RADIO V. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 11609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, R.K. Bevolkingsbureau, Comité Winterhulp, Visch- college „De Forel", 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac 115 uur, ".Slavenschip", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Wie is wie?", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30, 5.30, 7—11 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 13 tot en met 19 November waar genomen door Bosch- en Vaartapotheek Bosch- en Vaartstraat 26, H. Remmers en Zn., Kruis straat 6 en Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181. Weekagenda ZONDAG 1212.30 uur spreekuur bü den Praeses, Paul Krugerstraat 43; half 8 ontspan ning (alleen voorzaal). Tafeltennis „Oranje- Zwart", elders. MAANDAG 8 uur tooneelrepetitie v. Kerst mis; 8 uur damclub. DINSDAG 9 uur schola cantorum. WOENSDAG -Maria-Congregatie in de ver schillende parochies. DONDERDAG 9 uur schola cantorum. VRIJDAG 8 uur biljartclub Haarlem I; half 9 adspirantencursus, les 4. ZATERDAG gezellengebouw verhuurd. De firma J. C. Cramer en 2oon, Jansstraat 10. vierde haar 75-jarig jubileum als Agenten van de Nederlandsche Glasverzekering MÜ- te Rotterdam. Deze Mij., die zelf 76 jaar bestaat, kwam bij mopde van den directeur den tegen- woordigen firmant, den heer H. J. Cramer, complimenteeren met dit büzondere jubileum van drie generaties Cramer en bood een stoffe lijk blijk van waardeering aan. Voor de Kon. Ned. Mü- voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Haarlem en omstreken, houdt de heer A. Meilink op Dinsdagavond 16 No vember om kwart over 8 in hotel Lion d'Or een lezing over „Voedingsstoffen bü planten." Vrijdag 26 November zal de R. K. Oratorium- vereeniging in de Gem. Concertzaal een uit voering geven van „Die Jahreszeiten" van Jo seph Haydn met medewerking van de solisten Jo Vincent, sopraan, Louis van Tulder, tenor en Hermann Schey, bas en van het Utrechtsch Stedelük Orchest. Door de organisatie van brandstoffenhande- laren is besloten om ten behoeve van onder steunden op vertoon van een legitimatiekaart, verstrekt door de organen van steunverleening voor werkloozen en armlastigen, gedurende het stookseizoen 1937'38 goedkoope brandstoffen ter beschikking te stellen en wel: 1. Eierkolen a 1.25 per H.L., afgehaald en 1.35 per H.L. thuisbezorgd. 2. Anthraciet 8/15 a 1.25 per H.L. afgehaald en 1.35 per H.L. thuisbezorgd. De goedkoope brandstoffen kunnen betrok ken worden bü verschillende handelaren. Voor de werkloozen en armlastigen, die door tusschenkomst van Maatschappelük Hulpbetoon hun ondersteuning ontvangen, geschiedt de verstrekking öp vertoon van de in hun bezit zijnde legitimatiekaart. De georganiseerde on dersteunde werkloozen kunnen een legitimatie kaart verkrijgen door tusschenkomst van het bestuur van hun organisatie. De Staatscourant bevat de afdrukken van de statuten der Overüselsche-, Geldersche-, Drent- sche Vereeniging „De Oosthoek", te Haarlem; van de Commissie voor Wijkverpleging van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Pro testantenbond, te Haarlem, en van de Vereeni ging van Bouwondernemers te Haarlem en Om streken. der Toegankelijk voor een ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week De bibliotheken zijn geopend; N. GROENMARKT 22, Woensdagmiddags 3—4 uur (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdagmiddags 23.30 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavond v. V/2S/2 u. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagmiddags 1.302.30 (voor kinderen), Dinsdagsavonds 89 uur, Vrijdagsavonds 7.308.„0 u. GEN. DE LA REYSTR. 17, Woensdagmiddags 3.305 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds v. 8J/29 JA u. RIJKSSTRAATWEG 304, Woensdagmiddags 2.303.30 (voor kinderen), Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8—9 uur. In navolging van hetgeen in Bussum al eeni- ge jaren met toenemend succes plaats vindt, heeft zich voor Haarlem en omstreken een comité gevormd, dat beoogt aan kinderen, die thuis tevergeefs hun schoentje zouden zetten een echte Sinterklaasverrassing te bereiden. De bedoeling is die kinderen te bereiken, die nog volkomen in Sinterklaas gelooven (4 tot 8 jaar). Ieder, die iets voelt en begrijpt van het kind en in de gelukkige omstandigheden verkeert de zünen met Sint Nicolaas te kunnen verrassen, geve aan ons op hun adres, waar één of meer dere gastschoentjes onder den schoorsteen ge plaatst kunnen worden. Onzerzüds wordt dan opgegeven of zich daartoe een meisje dan wel een jongen met een -vol verwachting kloppend hart bij U zal vervoegen, hoe oud het is, het adres, enz. Wie een kind weet, dat op deze wijze geluk kig gemaakt kan worden, geve ons ook hiervan kennis. Alle commissie-leden verstrekken gaarne in lichtingen. Het Comité „Gooi wat in mijn schoentje": W. H. Dalmeijer, Voorzitter, Prins Hen driklaan 66, Overveen, Tel. 16606. Mevr. A. Bolleurs—Bocage, Secretares se, Hooimarkt 30, Tel. 17865. Mevr. A. BrandtThüssen, Lakenkoo- persstraat 8 B, Tel. 10423. Mevr. C. M. Haentjens—Zuidema, Em- malaan 1, Overveen, Tel. 15127. Mevr. R. J. Pfaff—Reudler, Prins Hendriklaan 91, Overveen, Tel. 15482. H. A. Bolleurs, Hooimarkt 30, Tel. 17865. Ds. C. H. Brandt, Lakenkoopersstraat 8 B, Tel. 10423.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5