De Vondel-week ingezet Het weigerend antwoord van Japan aan Brussel aeN" FANFARE Torenvalk gestart voor 500ste vlucht AMSTERDAMS BURGER DE CONFERENTIE MISLUKT Kerkelijk leven ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 De heden in de hoofdstad geopen de tentoonstelling schetst den dichter in het kader van zijn stede Minister Colijn aan wezig Burger van Amsterdam Geen Calvinist Dichter van zijn volk Waarvan werd inwoner van Venlo verdacht? De ter dood veroordeelde is volgens Duitsche opvatting Duitscher BRUTALE INBREKERS Bouten en scharnieren van brand kast uitgeboord Belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis onzer lucht vaart ditmaal zonder plechtigheid Een teleurgesteld Mohammedaan TURKSCHE SIGARETTEN NAAR ONS LAND Aanpassing aan wenschen en smaak van het publiek BESCHERMING VAN DIEREN BUITENLANDSCH OVERZICHT Nieuwe kerkvervolging in Duitschland? Proeft alles, wat U maar wilt. Proeft óók KING pepermunt. En op het zelfde moment weet U het. KING blinkt uit in zuiverheid, in smaak, in verkwikking, in geneeskracht. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt is COR RUYS GEHULDIGD In Batavia DE NIEUWE MIJNENVEGERS TE SOERABAJA Brandstichting te Veenhuizen De Nederlandsche Kamer-Opera Apothekersassistent PATER JOH. NOOY t Op dienstreis in de missie verdronken PATER L. DOCUSSEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE 10 tellen onder water. Achter op de tong leggen. Met water doorslikken. MIJNHARDTJES" Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 EERSTE KAMER Stormwaarschuwingsdienst Uit den scheepsbouw In tegenwoordigheid van den Minister- President Z.Exc. dr. Colün en verschillende andere autoriteiten van stad en land is he denmiddag in Museum Fodor aan de Kei zersgracht bij de Vijzelstraat te Amster dam de Vondeltentoonstelling geopend, welke ter gelegenheid der 350-jarige her denking van 's dichters geboortedag is in gericht. Hiermede namen officieel de Von delfeesten in de hoofdstad een aanvang. Wethouder Beekman sprak als voorzitter van het Amsterdamsche Vondelcomité een begroetingstoespraak uit, waarna professor dr. H. Brugmans de inleidende openings rede hield. Voor den uitvoerigen catalogus schreef prof. Brugmans een „voorwoord" en collega D. Kouwenaar van de „N. Rott. Courant" een oriënteerende inleiding „Von del en Amsterdam". „Deze tentoonstelling vormt den inzet van de Vondelweek zoo verklaarde wethouder Boekman en heeft een bijzondere bedoeling. Wij willen hier geven een inleiding tot het le ven van den mensch Vondel, den dichter, en Vooral den burger van Amsterdam. Hier po gen we Vondel te doen zien in het kader van zijn tijd, in het bijzonder in het kader van zijn stad. Deze tentoonstelling is daarom ge doemd „Vondel, zijn leven en werken in Am sterdam". Vondel heeft vaak uitgesproken tot hoe groote dankbaarheid hij zich gestemd ge voelde jegens zijn Amsterdam. Het Amsterdam van dezen tijd voelt nog grootere dankbaarheid jegens den dichter, die door zijn drama en vers de heerlijkheid van zijn stad zal doen voort- leven by verre nageslachten". Professor dr. H. Brugmans heeft vervolgens den opzet dezer tentoonstelling in een uitvoe rige rede verklaard, waaraan we het volgende ontleenen: Het handschrift van den dichter, het ge drukte boek van den prozaschrijver moge een zekere bekoring voor ons hebben, in den regel spreken zij weinig tot den aanschouwer. De commissie stelde zich dan ook iets anders, iets meer ten doel. Ongetwijfeld zal men hier vin den eenige van Vondels origineele hand schriften en een groot aantal van de oude drukken van zijn drama's, en van andere po- eemen, in den vorm van plano's en boeken. Maar hier naderen wij reeds meer en meer het eigenlijke doel van deze tentoonstelling: den aanschouwer te doen beleven Vondels tijd, een indruk te geven van Vondels milieu en ten slotte te doen inleven in Vondels sfeer. Om dit te bereiken was het natuurlijk niet Voldoende, iets van Vondels werk te laten zien, Waartoe trouwens het Vondel-Museum in de Universiteitsbibliotheek dagelijks de gelegen heid biedt. Om het meerdere te geven, om Windels tijd te doen herleven, was het noodig den aanschouwer te brengen onder den indruk, üever de bekoring, van het zeventiende-eeuw- sche Amsterdam, Vondels stad bij uitnemend heid. Vondel heeft met vreugdevolle voldoening Amsterdam „door aenwas veler sielen" zien Uitgroeien van de half middeleeuwsche stad van Cornelius Anthonisz., tot de wereldstad vari de dagen van Jan de Witt. Ook was hij stellig hoopman genoeg om den grondslag van dezen Schitterenden bloei te onderkennen in den groothandel, den wereldhandel. Vondel heeft dien handel in alle toonaarden bezongen, hiet alleen in zijn algemeen karakter voor de stad, maar ook in zijn gebouwen, de wisselbank, de beurs, de korenbeurs, de haven, de wallen etlz. Amsterdam was voor hem het middelpunt der wereld, zooals hij het uitdrukt: „So schijnt de werelt gans om Amsterdam Kebout". Bit was het Amsterdam van Vondel, dit was Amsterdam voor Vondel. Wat was Vondel voor Amsterdam? Of, anders uitgedrukt, welke Plaats nam Vondel in het Amsterdam van zijn daSen in? De vraag is niet gemakkelijk te be- S-htwoorden. Eén ding staat intusschen stellig vast: Vondel was in zijn dagen in ruimen kring hekend. Een breede schare van mannen en Vrouwen, met wie Vondel in den loop van zijn lange leven betrekkingen heeft onderhouden, dewijst dit. Maatschappelijk moet men den mchter rekenen tot die groote klasse der bur- ?er'j, die in den détailhandel haar werk en o°d vond en die op sommige momenten den ®f°othandel naderde. Zoo kan men zich ook 't jhilieu begrijpen, waarin hij zich bewoog. Tot ne regeering behoorde hij niet en evenmin tot dch groothandel, maar hij stond dicht genoeg 'J hen om ze te kunnen kennen. Vondel zag i°°g op tegen de aristocratie der stad, zoowel regenten als de groote kooplieden; zijn ge iten getuigen daarvan op tallooze plaat- ,eh. Maar omgekeerd ontving hij van hen een °ffelijke vriendelijkheid. 0 Maar er is nog iets anders en dat is hier het Zangrijkste, zoo vervolgde prof. Brugmans. °hdel is nooit Calvinist geweest. Dat is na- hUrlijk van groote beteekenis geweest voor zijn P'aats in onze geestelijke cultuur der zeven- iehde eeuw. Hij behoorde tot de Doopsgezin- j^h en ging ook wel bij de Remonstranten ter erk. Mogelijk nog wat verder van het Calvi- 'sthe kwam hij te staan na zijn overgang tot Y katholieke Kerk. Dat wil dus zeggen, dat ,°hdel wel niet tegenover maar toch wel de- v Hik stond naast de geestelijke groepeering K„ h een zeer groot deel van het Nederland- 7® volk. .Ongetwijfeld heeft het Calvinisme in breede 'hgen van on* volk het godsdienstige leven en J"'-, zedelijke besef zeer sterk verhoogd. Ander- ja s heeft het ten gevolge gehad, dat in breede Sen kunstgevoel en smaak voor de artistieke Jde (jes jevens zijn verdroogd, belh6r °Penhaart zich nu de eigenaardige dub- v Aeid, die wel als een gebrokenheid van ons ge *sbestel moet worden beschouwd. Ons voor- bin was oprecht christelijk in geloof en V*al, maar het ontleende de kunst bü Sje,rkeur langs de velerlei wegen aan de klas se*6 oudheid. De scherpe tegenstelling tus- bebh1 Jood en Griek> die elkander nauwelijks ^en kunnen verstaan, openbaarde zich ook boezem der vaderlandsche samenleving (j. 'hgenlijk ook in het hart van iederen Ne- Zie her, die waarlijk geestelijk leeft. Zoo ge- 6e h is er dus wel degelijk een conflict en zelfs Ui dat alleen in de hoogste geestelijke span- tot oplossing is te brengen. Vondel is aan SU °Piossing zeer dicht genaderd; hij heeft christelijke gevoelens doordrongen van klassieke kunst en tegelijk de klassieke vormen geadeld door ze te doordringen en te vervul len van christelijken geest. Maar eigenlijk is Vondel de eenige, van wien men dat kan getuigen. Hooft kende het con flict eigenlijk niet. Hij had, als zijn door Von del diep vereerde vader, een levensbeschouwing die niet onchristelijk was, maar in den grond toch meer wijsgeerig dan godsdienstig. Op zulk een plant kon gemakkelijk de renaissancekunst worden geënt, die in de zeventiende eeuw meer en meer barok-kunst is geworden. Vandaar dan ook, dat bij dezen dichter kunst en leven, ge voel en moraal één zijn. Hier is de eenheid ge groeid, omdat er eigenlijk geen tweeheid be stond. Als Hooft nu is het stellig een groot deel der Amsterdammers gegaan, die zelf nieuwe kunst schiepen of die kunst in hun leven brachten. Bü mannen als Samuel Coster was het evenzoo en ook bij een groot aantal regenten en andere aanzienlijke en ook wel minder voorname bur gers. Boven den ouden Hooft stijgt nu Vondel hoog uit. En het contact van den dichter met zijn medeburgers werd steeds en opnieuw weer ge legd in den schouwburg. Het was dan ook haast natuurlijk, dat de regenten van den schouw burg Vondel uitnoodigden, het spel te dichten, waarmee in December 1637 de herboren schouw burg zou worden geopend. Met de Gysbreght zette Vondel die na de Palamedes (1625) geen tooneelstuk meer had gegeven voor goed zyn glorieuze, niet weer afgebroken loopbaan als tooneeldichter in. Vondel en Amsterdam! zy behooren zon der twijfel by elkander, zooals ze altyd hebben samengeleefd. In de komende dagen zal men den dichter van verschillende zy- den belicht zien. Deze tentoonstelling wil hem toonen in zijn wereld. Prof. Brugmans eindigde met een woord van een anderen dichter, dat op deze stoffe volkomen toe- passeiyk is, van Schaepman: „De ware dichter is voor zijn volk de adel van zyn adel, de schutsengel van zijn vry- heid, de banierdrager van zijn recht, de le vende tolk van geheel zyn historie, de he raut van zijn roem, bij het verste nage slacht." het doel deze te verkoopen. Zijn zwager S. zou hem in verschillende gevallen hierbij geholpen hebben. In hoeverre men hem het bovenstaan de voor het volksgerecht ten laste gelegd heeft, kon men ons niet mededeelen. Van dezelfde zijde werd het blad nog mede gedeeld, dat men het niet noodig geoordeeld had, de familie in het buitenland te berichten, daar de betrokkene Duitscher was en met een Joodsche vrouw gehuwd. Mr. Tonnaer, advocaat te Venlo, heeft een verzoek om gratie ingediend, dat door verschil lende autoriteiten wordt gesteund. In verband met het doodvonnis, dat te Beriyn tegen een inwoner van Venlo geveld is, vermeldt de Telegraaf nog de volgende byzonderheden: Van Duitsche zijde kon men mededeelen, dat naar de nationaliteit van Cammans een nauw keurig onderzoek is ingesteld en dat onomstoo- telijk vaststaat, dat de veroordeelde inderdaad Duitscher is. Ook de Nederlandsche regeering zou hiervan, aldus 't Duitsche standpunt, thans overtuigd zijn. Reeds geruimen tyd had men den man ver dacht en de gangen van hem en zyn vrienden waren lang nagegaan. Hy zou het hoofd zyn van een complot, dat te Venlo en Maastricht vertakkingen heeft. Hy zou zich niet alleen aan een poging tot spionnage hebben schuldig ge maakt, maar ook langen tijd op illegale wyze geholpen hebben, Duitsche Joden zonder papie ren, evenals hun geld en sieraden over de grens te brengen en verder als koerier tusschen Duit sche Joden uit het buitenland en hun familie n Duitschland dienst hebben gedaan. Daarnaast echter zou hy in verbinding hebben gestaan met .en buitenlandsche mogendheid en getracht lebben, door omkoopery zich op de hoogte te ■tellen van Duitsche militaire geheimen, met Te Dreumel hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan de Coöperatieve Boterfabriek. Ver moedelijk hebben zy zich door middel van een valschen sleutel of looper toegang verschaft, daar aan de buitenzijde van het gebouw geen enkel teeken van braak was te bespeuren. Aangezien de deur, toegang gevend tot het kantoor, vermoedelijk weerstand heeft geboden, hebben zij zich door het betaalraampje gewron gen, waarna zij het geheele kantoor overhoop hebben gehaald. Doordat zij van handschoenen zyn voorzien geweest, hebben zij geen vinger afdrukken achtergelaten. Hun oog viel natuur lijk ook op de 1.40 M.hooge brandkast, waarop zij een nieuw systeem ter opening hebben toege past. Deze werd n.l. niet als tot dien gebruike lijk a la sardine opengesneden, doch zij hebben de bouten en scharnieren uitgeboord, waardoor de deur verwijderd kon worden. De inbrekers hebben zich van een bedrag van zeven honderd gulden in zilver meester gemaakt en hebben het bankpapier, dat ook een flink bedrag vertegenwoordigde, alsmede een hoe veelheid opgepakte pasmunt, onaangeroerd ge laten. MIJNE HEEREN! Laat U door Uw Sigarenxvinkelier de nieuwe Sopla-producten onder het merk „Fanfare" toonen. Doet dan een stapje verder en probeert deze zeer goede siga ren. Gij zult aan dit fabrikaat de voorkeur geven boven an dere en duurdere en daar door geld besparen! WAR E GROOTTE EN PRIJZEN Evenals op 2 October j.l. toen de driemaal weeksche dienst van de K. L. M. naar Indië begon, stond hedenmorgen wederom de „Torenvalk" in het middelpunt van de be-< langstelling, want de P. H. A. L. T., die dezeil dienst geopend heeft, viel vandaag de eer te beurt, de 500ste vlucht te mogen maken op de luchtiyn, die Nederland met Indië ver bindt en nog steeds in de byna volmaakte regelmaat, waarmee deze dienst wordt uit gevoerd, haar weerga niet vindt. Er werden by dit vertrek geen redevoeringen gehouden. Slechts werd een telegram voorge lezen van den heer Plesman, die op het oogen- blik te Rome vertoeft. De fotografen deden hun werk en een der passagiers, de heer Jahmal uit Karachi, zorgde er voor dat de stemming opgewekt bleef door in de deur van de kajuit te verschijnen en te vragen of men ook van hem niet een plaatje wilde maken. De menigte belangstellenden voor het toestel verzameld ziende, groette hy vrien- lijk en hij verklaarde, zoodat allen het hooren konden, dat hij na een verblijf van vijf maan den in Europa weer naar Indië terugging, omdat Europa hem een teleurstelling had bereid. „Ik heb in Parys een vrouw gezocht", ver klaarde hij lachend, „maar toen zij hoorde, dat ik Mohammedaan was, vroeg zij hoeveel vrou wen ik al had. Ik heb er maar twee, maar zij vond dat te veel en aldus is ze niet met me meegegaan". Na deze ontboezeming, die groote vroolijkheid uitlokte, begaf de bemanning zich in het toe stel en werd de deur van de „Torenvalk" geslo ten. Te vijf minuten over zevenen kreeg gezag voerder Parmentier van den toren het startsig naal en even later vloog hy met een grooten boog laag over de wuivende toeschouwers. De 500ste vlucht naar Indië was begonnen. wy vernemen, dat de adjunct-directeur- generaal der Turksche staatsmonopoliën dezer dagen in Den Haag heeft vertoefd voor het voeren van onderhandelingen met belangheb benden, betreffende den invoer in Nederland en Koloniën van Turksche regiesigaretten op groo te schaal. Dit verzoek hield verband met het besluit van de directie der Turksche staatsmonopoliën, nieuwe typen sigaretten in den handel te bren gen, welke meer in overeenstemming zyn met de wenschen en den smaak van het Neder landsche publiek, zoowel wat betreft het meest gangbare formaat als ten aanzien van de prij ken, echter met handhaving van de kwaliteit der tabakken. Heden is in hotel Terminus te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden van in specteurs in algemeen of afdeelingsverband van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, ter behandeling van een aantal kwesties op het gebied van dierenbescherming, Zoo heeft dan Japan geweigerd ook de tweede invitatie, naar Brussel te komen te aanvaarden. In het Polygoon-journaal van deze week ziet men de gedelegeerden ter openingszitting der Negen-Mogendheden-confe- rentie op het w'ltte doek verschijnen. Ook den Nederlandschen hoofdgedelegeerde, oud-minister De Graeff, die by deze gelegenheid eenige woor den sprak, die ongeveer zoo luidden: wy hebben goeden moed, dat het ons gelukken zal, te be middelen in het Verre Oosten en aan de ver- schrikkeiyke moorapartyen een einde te maken. Dit optimisme is al heel erg bedrogen uitgeko men. Japan behandelde de conferentie als „Luft", als „quantité négligeable", liet de ver tegenwoordigers der zoo talrijke naties in Brus sel vernederend lang wachten op antwoord op de tweede uitnoodiging, die bijna poeslief was opgesteld, om Japan toch maar niet te ont stemmen, en met glacé-handschoenen werd aangeboden, en zeide tenslotte resoluut: neen. Zulk een brutaal neen hadden de Engelschen en Amerikanen niet verw'acht, wordt uit Brussel gemeld, doch de Cnineezen toonden zich in het minst niet verbaasd, zy hadden niet anders verwacht. Japan houdt zijn lugubere smoesjes vol: het handelt uit wettige zelfverdediging, daartoe gedwongen door het optreden der Chi- neezen en het is gedwongen te stryden tegen het communisme in China. Dat die „zelfverdedi ging" niets dan een voorwendsel is, ziet heel de wereld in. Het voorwendsel der communisten- bestryding werd nog altijd door sommige men- schen, verblind door de phraseologie op dit punt van Duitschland en Italië, niet geheel als voorwendsel beschouwd. Deze lieden, hebben echter geen grond meer onder hun voeten, nu Z. H. Exc. Mgr. Yu Pin, Apostolisch Vicaris van Nanking heeft gesproken. Deze verklaarde na melijk in zijn interview met de Katholieke pers categorisch: „Er bestond voor China geen enkel communistisch gevaar". Japan wil alleen directe onderhandelingen met China. „De amokmaker in het Verre Oosten wil alleen zijn met zyn slachtoffer," lazen wy ergens. Snijdend, maar juist. In dien opzet wordt Japan gesteund door de houding van zyn bondgenooten Duitschland en Italië, vooral van het laatste land, dat zelfs er tegen wias, dat Hitier als bemiddelaar zou optreden. Toen echter de geruchten van een eventueele bemiddeling door Hitier niet ver stomden, spitste Engeland de ooren. Lord Ha lifax, quasi uitgenoodigd, gaat naar Berlijn en de Engelsche ambassadeur te Rome onderhan delt met Ciano en Mussolini. Er is zelfs een nieuwe briefwisseling met Nevil Chamberlain op komst. Het valt niet te ontkennen, dat Duitschland en Italië door onder de huidige omstandigheden zich met Japan te verbinden en te blijven verbinden, een harden slag hebben toegebracht aan de Europeesche solidariteit en men kan begrijpen, dat dezer dagen een man als Bondskanselier Schuschnigg zeide: „De vraag waarmede de intellectueelen zich thans hebben bezig te houden is niet: fascisme of de mocratie?, maar: Europa of Azië? Het bericht van onzen Romeinschen cor respondent over het gevaar, dat Duitsch land binnenkort het concordaat zal op zeggen, wordt zijdelings bevestigd door infor maties uit Vaticaansche kringen aan de Reichs- post te Weenen. Onze Romeinsche correspon dent heeft geen bevestiging kunnen krijgen van deze berichten, maar ze dienen vermeld te worden, omdat zy, in verband met andere symptomen, helaas niet onwaarschynlijk lyken. De nieuwe Kerkwetten voor het Derde Ryk zouden zoo goed als gereed zyn. In deze wets ontwerpen zou bepaald worden, dat er een na- tionaal-socialistische eenheidskerk moet wor den gesticht, een „Christliche Bekenntniskir- che", die de eenige toegelaten staatskerk zou worden. De Katholieke en de protestantsche kerken zouden het recht op belastingheffing en elke ondersteuning van staat en stad verliezen. Dit zou de volledige scheiding van Kerk en Staat beteekenen, waardoor natuurlyk een con cordaat van zelf vervalt. De Reichspost meldt, evenals onze Romeinsche correspondent heeft gedaan, dat het in het voornemen ligt, kerk gebouwen te onteigenen, om deze te geven aan de te stichten staatskerk, om voor deze de „li- thurgische Betatigung" gemakkelijker te ma ken. Als de katholieke en protestantsche ker ken eenmaal tot „Privatkirchen" gedegradeerd zullen zyn, zullen zy onder politietoezicht wor den gesteld. Tevens zal „iedere internationale relatie met het buitenland" worden verboden. Door dezen maatregel zou het vooral den Duit- .schen katholieken onmogelijk worden gemaakt, via hun bisschoppen met het Vaticaan in ver binding te treden. Deze wetsontwerpen moeten reeds aan de hoogste staatsautoriteiten ter goedkeuring zyn voorgelegd. Degenen, die den kerkstrijd willen, hopen, dat de ministerraad zich spoedig met de ontwerpen zal bezig hou den. Het zijn dezelfde lieden (o.m. Goebbels, Rosenberg en Kerll) die de proclamatie der Kerkwetten reeds op den partydag te Neuren berg hadden willen doordryven, maar toen wer den teleurgesteld. Er dient op gewezen te wor den, dat er echter in toonaangevende nationaal- socialistische kringen vele inzichtigen zyn, die roet argumenten, aan de „Realpolitik" ontleend, de fanatieke kerkvyanden voor hun avontuur- lyk project waarschuwen als voor een „sprong ir. het duister". Goebbels heeft ondertusschen door zyn „Angriff" de campagne tegen het Va ticaan laten hervatten door een serie artikelen „Mannen rond den Paus". In een begeleidend hoofdartikel wordt gezegd, dat Duitschland gedwongen is zich met het Vaticaan bezig te houden, dat als de ergste vijand van Duitsch land wordt beschreven. „Velen zullen zich af vragen, welken invloed die kleine staat kan hebben, vergeleken bij Eden, Herriot, Roose velt of Dimitrof. Deze mannen zyn inderdaad invloedrijk, doch alleen thans, morgen kun nen zy niets meer zyn, terwijl de mannen rond den paus nooit wisselen". Het Vaticaan wordt er dan van beschuldigd, dat het een politiek centrum vormt, dat er naar streeft Duitschland politiek en philosophisch te verdeelen. Voor den opbouw der gemeenschap van Duitsche volken is het daarom goed, dat men dezen eeuwigen vyand beter kent, dan de een of an dere wereldlyke macht. De Kerk in Duitschland gaat een nieuwe phase van den stryd tegemoet, lOSfc TONNEMA CIE FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK waarover deskundige sprekers een inleiding hielden. Behandeld werden o. m. veeautokeuring, de nieuwe Vogelwet, de controle op de behandeling van pluimvee en eenige grepen uit de praktijk der dierenbescherming. Na afloop van de voorstelling van „Jonkvrou- we de la Seiglière", welke voor een uitverkocht huis te Batavia plaats had, werd Cor Ruys Don derdag te midden van zijn medewerkers ge huldigd in verband met het zilveren jubileum van zijn Indische tournées. Er waren velel bloem stukken en kransen. De heer De Vries, voorzitter van „Groot Ba tavia", mevrouw Anna Klaassen en de heer Gerard Vrolijk hielden toespraken, waarvoor de jubilaris in een van humor tintelende rede dankte. SOERABAJA, 13 November. De nieuwe my- nenvegers zyn te Soerabaja aangekomen. De officier van justitie by de rechtbank te Assen eischte tegen J. H. van I., verpleegde te Veenhuizen, thans gedetineerd, wegens brand stichting in een hooiberg te Veenhuizen, een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Dinsdagavond 16 dezer geeft De Nederland sche Kamer-Opera onder leiding van J. Ri chard in de Kamertooneelzaal van Krasna- polsky te Amsterdam de eerste uitvoering in Nederland van Leo Blech's komische opera Verzegeld, gevolgd door Aboe Hassan van Carl Maria von Weber. AMSTERDAM. Geslaagd de dames C. H. J Sigar te Amsterdam en C. H. Rustkamp te Bussum en de heer D. Neef te Zeist. LEIDEN. Geslaagd de dames E. C. v. d. Ham men, Voorburg; M. Njoo, Leiden, en de heeren A. Verhulst, Rotterdam; G. Willockx, Rotter dam. Vrydag ontvingen de Missionarissen van het H. Hart te Tilburg telegrafisch bericht uit Me- rauke, dat de weleerw. pater Joh. Nooy, mis sionaris van het H. Hart, die 8 October 1936 naar het Apostolisch Vicariaat van Ned. Nieuw- Guinea vertrokken is en werkzaam was op de statie Moeting (Nederl. Nieuw-Guinea)daar 5 November verdronken is. Nadere berichten omtrent zijn dood zijn nog niet bekend, daar hij minstens 5 dagreizen ver in het binnenland gestationneerd was. Hij werd geboren te Wormer 17 Augustus 1919, maakte zijn Humaniora aan de apostoli sche school der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg en voltooide haar te Driehuis. 21 September 1930 deed hij zijn tijdelyke ge loften in de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart en mocht drie jaar later de eeuwige geloften afleggen in het Missiehuis te Stein (Limburg). Na het voleinden zijner theologische studiën werd hy 10 Augustus 1935 priester gewyd en een jaar later reeds werd hij uitgezonden naar de zwaarste missie in Nederlandsch-Indië. Het is een zware slag voor de missie van Ned. Nieuw-Guinea, die in een paar jaar tyds twee beste en ijverige priesters moest verliezen. Een paar jaar geleden verdronk ook pater J. Jacobs op een dienstreis. Vrydag is te Uden de zeereerw. heer L. Do- cussen O.S.C., leeraar aan het College van het H. Kruis van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Reeds eenige weken was hy ongesteld, doch thans is de toestand zoodanig verergerd, dat hem uit voorzorg de H.H. Sacramenten werden toegediend. Een „Mynhardtje" is binnen voordat U het weet. Smaakloos en zon der hinder is het verdwenen. En dan de werking. Na het innemen valt de pijn als het ware van U af, want de medicijnen waar een „Mynhardtje" uit samengesteld is, ondersteunen elkander wederkeerig in hun werking, zoodat met vereende krachten de pijn verdreven wordt, zonder dat eenig gevoel van moe- of matheid achterblijft. Dit komt, om dat „Mijnhardtjes" bloedsomloop en stofwisseling stimuleeren en geen schadelyke nevenwerking hebben. Wonder snel verdrijven ze:Hoofdpün,Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumatische pij nen, Migraine,Periodieke pijnen,Kouen Oriep. Bereid volgens recept. Apotheker Mijnhardt. Koker 12 st. 50 ct. 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drog. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatie-vergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tydvak van 8 November 1937 tot en mat 13 November 1937, ƒ0.95 per 100 K.G. zal be dragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en ƒ0.45 per 100 K.G., voor voedererwten, door telers gede natureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en welke door telers of handelaren zyn gedenatu reerd in genoemd tydvak, zal ƒ2.20 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 12 November 1937. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens de Kamer byeen te roepen tegen Dinsdag 23 November a.s., des avonds te half negen. Geseind van de Bilt vanochtend 8.55 uur aan de posten van Delfzyl tot Hoek van Holland: „attentiesein neer". Het bij de Noord-Nederlandsche Scheepswer ven te Groningen, voor rekening van kapitein H. Timmer gebouwde m.s. „Twente" heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip heeft een d.w. van 280 ton en is voorzien van een Bronsmotor, met een capaciteit van 150 PK. Het bij Gebr. Niestern te Delfzyl voor reke ning van kapitein H. Hylkema te Groningen ge bouwde m.s. „Vledderveen II" heeft eveneens een goed geslaagden proeftocht gehouden. Dit schip meet bruto 200 ton en is voorzien van een Bronsmotor met een capaciteit van 150 P.K. De by J. Smit Czn. te Alblasserdam voor Bu reau Wijsmuller in aanbouw zijnde zeesleepboot krijgt den naam „Amsterdam".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9