Engelsch schip voor onze kust vergaan Tot iederen prijs zal China Nanking verdedigen Arabieren tegen Franco Het nieuws van heden VERSCHUIVING DER LADING BLOEDIGE BOTSINGEN IN JERUZALEM 1 BEWAPENING BRENGT GEEN OPLEVING' DE BAROMETER Soetsjan is nog slechts een puinhoop De verklaring der mogendheden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13 «66 MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20869 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD- HAARLEM De bemanning, waarvan een der leden was overleden, te Oostende aan wal gezet Sleepbooten mochten niet slagen De „Ino" is ter plaatse gezonken De oorzaak Zeven dooden en talrijke gewon den bij gevechten tusschen Joden en Arabieren Een voorstel van koning Leopold? Hij zou de Locarno-mogendheden willen bijeenroepen Eord Halifax Woensdag naar Berlijn Geen onderhandelingen met Rome te wachten Bruno Mussolini te Rome Tatarescoe opnieuw formateur Het Weeri PiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniirË In Tetoean zou zich een opstan dige beweging tegen het na tionalistische bewind hebben voorgedaan Rechtschen bij Madrid teruggeslagen Een oproep van Zamora tot vrede VLIEGTUIG VERONGELUKT De geheele linkervleugel van het Chineesche Sjanghai-leger zou op den terugtocht zijn China wenscht alléén Brussels bemiddeling Begrafenis van Pembroke Stephens Soetsjau, het „Venetië van China" Roosevelt doet een beroep op samenwerking tot bestrijding der werkloosheid Bemanning van het Grieksche schip gered Stormen over Amerika TYPHUSEPIDEMIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Italië zal waarschijnlijk zijn goedkeuring onthouden Ongeregeldheden in Egypte De Negus in behoeftige omstandigheden MlS'WltB'WW NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In den afgeloopen nacht is op on geveer zeven mijl van het lichtschip „Wandelaar" een Engelsch schip, de „Ino" van de Bristol Steam Naviga tion Company gezonken. Op het eerste bericht Zondagavond, dat het schip zich in zinkenden toestand bevond, zijn de sleepbooten „Noordzee" en „Goliathvan Vlissingen naar de „Ino" vertrokken. De Ino is een scliip van 1240 bruto ton, dat in 1899 te Campbeltown in Engeland is ge bouwd. De bemanning had het schip verlaten en be vond zich aan boord van een Belgische motor loodsboot. Een lid van de bemanning is over leden. Het lijk is eveneens aan boord van de loodsboot gebracht. Te middernacht zijn de sleepbooten „Goliath" en „Noordzee" bij het s.s. „Ino" aangekomen Het schip lag ten anker met zware slagzij. De bemanning van de sleepbooten begaf zich aan boord en maakte den sleeptros van de „Noordzee" vast. Met het transport van het schip kon evenwel nog niet worden begonnen, doordat een uitstaand anker niet wilde slippen. Te half vier hedennacht kwam te Vlissingen het bericht binnen, dat het den sleepbooten gelukt was, de „Ino" vlot te krijgen en dat zij het schip op sleep naar Vlissingen hadden ge nomen. Later evenwel bleek, dat deze poging toch mislukt was. Wij vernemen nog, dat de „Ino" een week- dienst onderhield tusschen Bristol en het vaste land. Het schip was ook te Rotterdam een goede bekende. Thans was het onderweg naar Antwerpen. Het weer was buiig en de zee ruw, doch van stormweer kon niet worden gesproken. Nadat de Belgische loodsboot radio-telefonisch rapport had uitgebracht, zijn de sleepbooten uitgevaren. Nader wordt gemeld, dat dit scheepsongeval moet worden toegeschreven aan een verschui ving van de lading, welke uit mineralen be stond. De bemanning is door de Belgische loods boot „Oostende" naar Oostende gebracht. Zij bestond uit achttien opvarenden waar van, zooals gemeld, er een was overleden. De positie van het schip was 51 gr. 23 min. n.b. en 2 gr. 48 min. O.I., d.i. ongeveer 7.5 mijl van het lichtschip Wandelaar. Een passeerend motorschip rapporteerde Zondagavond om half twaalf dat 't schip 30 graden slagzij aan bak boordzijde maakte en dat het voor anker lag. De reddingsboot aan stuurboord ontbrak, ter wijl de davits waren uitgedraaid. De Nederland- sche loodsboot uit Vlissingen was tegen mid dernacht bij de „Ino" aangekomen. JERUZALEM, 14 Nov. (Havas) Een reeks gebeurtenissen van buitengewoon emstigen aard hebben zich vandaag in Pa lestina voorgedaan. Zij doen herinneren aan de ernstige uren in de Joodsch-Arabi sche crisis. Er zijn zeven dooden te betreu ren, o.w. twee vrouwen en een tiental ern stig gewonden. Tot de slachtoffers behooren zoowel Joden als Arabieren. Bij een hevig gevecht tusschen Arabische en Joodsche arbeiders zijn drie slachtoffers geval len. De politie heeft machinegeweren in stel ling gebracht bij de toegangspoorten der stad om aldus op alle gebeurlijkheden voorbereid te *ijn. Verder is een bom geworpen naar een Arabi- schen autobus, waarddbr een vrouw werd ge dood en vier mannen gewond. In verband met de herhaalde aanslagen heeft de politie opdracht gekregen bij het pa trouilleeren de stalen helm te dragen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn !h verscheidene plaatsen van Palestina 30 revi sionistenleiders gearresteerd. Deze arrestaties hebben groot opzien gebaard. In den loop van den nacht zijn in Jaffa en Jeruzalem wederom bomaanslagen gepleegd. De Aangerichte schade kan nog niet geraamd wor den. Londen, 14 Nov. (Havas). Volgens den di- hlomatieken redacteur van de People zal Ko- hftg Leopold van België Engeland voorstellen, at de mogendheden van Locarno worden bij engeroepen. Verder zal hij volgens het blad aanbieden zelf de conferentie te leiden. De re dacteur is van meening, dat de terugkeer van •®.el8ië tot de neutraliteit de noodige onpartij digheid voor de leiding van een dergelijke con ventie waarborgt. De conferentie zou vóór jderstmis kunnen bijeenkomen, indien de voor leidende besprekingen tusschen de hoofdste- Qen zouden slagen. LONDEN, I4 Nov. (Reuter). Lord Halifax Zai zich Woensdag naar Duitschland bege ven. Volgens officieele kringen is er geen spra ke van, dat de reis van Lord Halifax zal borden uitgesteld. Dit besluit is genomen tijdens een con ventie tusschen Chamberlain, Eden en Lord Halifax, welke Zondag is gehouden. In diplomatieke kringen te Londen verklaart men, in verband met Lord Halifax' reis en ge zien de verschillende uitleggingen, welke gege ven werden aan de besprekingen tusschen Grandi en Vansittaxt, dat er niet aan gedacht wordt in een directe toekomst met de Ita- liaansche regeering onderhandelingen aan te vatten, welke reeds sinds Juli kunnen worden voorzien. Zeer zeker is men geneigd met de Italiaan- sche regeering te onderhandelen over Middel- landsche Zee- en andere vraagstukken, welke zich voor de beide landen voordoen, doch men wil tevoren den toestand in Spanje opklaren en met name het vraagstuk der vrijwilligers ten minste tot een begin van oplossing zien komen. Dit sluit niet uit, dat langs diplomatieken weg met Rome contact moet worden onderhouden. ROME, 14 Nov. (Havas). Bruno Mussolini vertoeft thans te Rome. Hij heeft in gezel schap van zijn broer Vittorio een wedstrijd bij gewoond. BOEKAREST, 14 Nov. (Havas.) De leider der Roemeensche nationale boerenpartij, Mihalache, die van koning Carol opdracht gekregen had een regeering te vormen, waarin ook het nationale front van Vajda Voivod moest worden opgenomen, heeft van de kabinetsformatie afgezien. Daarop is de demissionnaire premier, Taterescoe, belast met de vorming van een kabinet. Mihalache heeft den koning verklaard, dat de Nationale Boerenpartij trouw blijft aan land en troon. De koning heeft Taterescoe opgedragen een regeering te vormen op breeden grondslag waar in de liberalen en eventueel ook de dissidente liberalen en de radicale boerenpartij zitting zul len hebben. Taterescoe verklaarde aan de pers te hopen, dat hij zijn opdracht spoedig zal kun nen vervullen. Hoogste barometerstand: 767.3 Valentia. Laagste barometerstand: 747.3 Vardö. VERWACHTING: Meest matige Noord- |f Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, ge- j| deeltelijk bewolkt tot betrokken, tijdelijk |jj regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op v.m. 7.20 onder n.m. 4.09. Licht OP n.m. 4.39 Maan op n-m- 2.23 on- der v.m. 24 Volle Maan 18 Nov. LONDEN, 15 Nov. (Havas) De correspon dent van de Daily Herald in Gibraltar meldt, dat 60 Arabieren en 20 Spanjaarden gedood zouden zijn tijdens een opstandige beweging tegen Franco in Tetoean. Deze opstandige beweging zou zich. in den loop van de vorige week hebben voorgedaan. Zoo zouden Vrijdag j.l. verscheidene honderden Arabieren betoogd hebben voor de residentie van den hoogen commissaris. Zij zouden door ■roepen uiteengedreven zijn. De betoogers, die voornamelijk leden waren van bergstammen, die er in zouden zijn geslaagd naar Tetoean door te dringen ondanks de autoriteiten, droegen op schriften mee, luidende „Dood aan Franco en zijn recruteeringsagenten" en „Sinds 18 juli 1936 zjjn 150.000 Arabieren naar Spanje gegaan. Niet één is teruggekeerd. Wij moeten hen wre ken". Zaterdagavond .trachtten de rechtsche troe pen zich meester te maken van de stellingen van de regeeringstroepen bij Cerro Rojo. Na een gevecht van man tegen man werden de troepen van Franco teruggedreven. Zij lieten talrijke dooden achter. Vervolgens opende de artillerie van de regee ring het vuur op de stellingen der rechtschen. Ook ten Noordwesten van Madrid, bij Arava- ca, werden de troepen van Franco door de artil lerie der regeering teruggedrongen. De eerste president van de Spaansche repu bliek, Don Niceto Alcala Zamora, die sedert het begin der revolutie zich in Parijs heeft gevestigd, pleit in een voor de „United Press" met eigen hand geschreven oproep, voor vrede en wapenstilstand in Spanje. „De vrede, dien ik gedurende de jaren van mijn presidentschap heb gehandhaafd en ge predikt, is een plicht en de redding van alle Spanjaarden, voornamelijk van de republikei nen. Indien Spanje wil leven, dan moet de republiek worden versterkt. De republiek is de eenige voor Spanje mogelijke regeerings- vorm. Het grootste gevaar voor de republiek is het gebrek aan stabiliteit in de regeering. Het gevaar wordt met den dag grooter, naarmate dé oorlog langer duurt. De oorlog, die met een golf van nationalistisch fanatisme begon, moet ophouden, anders zal de republiek worden ver nietigd en het verlies van handel en industrie zullen de ruïne over Spanje en zijn nationalen rijkdom brengen." De ex-president leeft een rustig en eenvou dig leven te Parijs met zijn vrouw en twee dochters. Een van zijn zoons, professor Niceto Alcala Zamora, is gehuwd met een dochter van Queipo de Llano. Twee andere zoons zijn naar het Roode Spanje gegaan. Een van hen, José, 22 jaar, ligt ernstig ziek aan typhus, te Valen cia, terwijl Luis, 23, in de loopgraven van Te- ruel vecht. Don Niceto hoopt nog steeds de rol van be middelaar tusschen beide partijen te kunnen spelen. Bij het Italiaansche vliegveld Ciampino is een militair vliegtuig omlaag gestort. De beide in zittenden zijn om het leven gekomen. De burgemeester van Zwolle, dr. J. E. baron de Vos van Steenwljk, die benoemd is tot burgemeester van Haarlem, heeft Zaterdag te Zwolle afscheid genomen. Wethouder H. G. C. Treep spreekt den scheidenden burgervader en diens echt genoot e. toe De nieuwe gebouwen van de Parijsche luchthaven Le B our get zijn dezer dagen geopend. Een luchtopname van het nieuwe hoofdgebouw, dat een lengte heeft van 230 Meter en waarin alle takken van het bedrijf zijn ondergebracht. NANKING, 15 Nov. (Reuter). Soefsjau ligt thans in puin. De Japanners hebben 700 bommen in de afgeloopen 24 uur op de stad doen neerkomen. De telegrafische en telefonische verbindingen met Nanking zijn verbroken. Aangezien de regeering besloten heeft Nanking tot iederen prijs te verdedigen, is een groote uittocht begonnen, hoofdza kelijk naar plaatsen rivieropwaarts. Over volle stooir.booten en autobussen begeven zich derwaarts. De regeeringsambtenaren blijven echter in de stad. Een vertegenwoordiger van Havas heeft een bezoek gebracht aan de streek ten Westen van Sjanghai, waar de Japansche troepen de laat ste dagen in zeer snel tempo zijn opgerukt. In het geheele district Hoengjau hebben vele hui zen van buitenlanders schade geleden. De bur gerbevolking heeft de streek verlaten, met uit zondering van een aantal boeren, wier wonin gen vernield zijn en die langs de wegen bivak- keeren. Eenige franc-tireurs zijn gebleven en nu en dan hoort men schoten. Overal langs de wegen ziet men lijken van Chineesche soldaten en burgers. Alles wijst er op, dat de Chineezen inderhaast teruggetrok ken zijn: men vindt achtergelaten stukken ge schut, granaten, munitie en veel ander oor logstuig. Het vliegveld van Hoengjau bleek in een gecamoufleerd bolwerk veranderd te zijn: vele machinegeweren waren er opgesteld. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japanners Kwinsan hebben genomen, op 60 K.M. ten Westen van Sjanghai. De Chineezen zouden zich snel te rugtrekken in Westelijke richting zonder weer stand te bieden aan den Japanschen opmarsch. De Chineesche strijdkrachten hebben rich uit Lioeho teruggetrokken. De stad is thans door de Japanners bezet. De geheele lin kervleugel van het Chineesche leger trekt terug. De Japanners beweren ook reeds Taitsjang, ten Zuid-Westen van Lioeho gelegen, te hebben bezet. f De Japansche vloot heeft Nantoengtsjau en Foetsjan hevig bestookt. De luchtvaart heeft vele verkenningsvluchten boven beide steden uitgevoerd, hetgeen landingspogingen doet verwachten. Naar aanleiding van een gerucht, als zou de Italiaansche regeering haar bemiddeling willen aanbieden, verklaart men in Chinee sche politieke kringen, dat China slechts de bemiddeling van de conferentie te Brussel zou kunnen aanvaarden. Vertegenwoordigers van het Japansche leger, van de Japansche marine, van de Japansche ambassade en van het Japansche consulaat-ge neraal hebben Zondagmiddag de ter aardebe- stelling op de begraafplaats te Bubbling well bij gewoond van den Britschen journalist, Philip Pembroke Stephens, die tijdens zijn werkzaam heden voor de Daily Telegraph in een kogel regen was geraakt en door schoten doodelijk werd gewond. Voorts hebben Britsche ambtenaren, dagblad correspondenten en vertegenwoordigers der Chinepsche regeering Pembroke Stephens de laatste eer bewezen. De z.g. Chineesche Hindenburg-linie, waarop de Chineesche militaire leiders zoo trotsch gin gen, en welke Tsjangsjoe via Soetsjau verbond met Kashing, is thans door de Japanners defi nitief verDroken. De Chineesche stellingen rond om Sjanghai zijn vernietigd en de Chineesche linkervleugel is verdreven. Te Paimao aan den Jangtse, 80 K.M. ten Noordwesten van Sjanghai, zijn gistermorgen Japansche versterkingen aan land gegaan en hebben Tsjangsjoe. 85 K.M. ten Noordwesten van Sjanghai, bezet. De Chineesche linkervleu gel heeft ook Tatsang en Koensjan moeten ontruimen. Hiermede is de val van Soetsjau, het „Venetië van China", in zicht gekomen. De Ja panners richten zich naar deze stad langs drie wegen, en wel vanuit Tsjangsjoe, uit Koensjan en uit Pingwao. Bij den opmarsch naar Tsjangsjoe leden de Japansche troepen een verlies van 30 man, ter wijl bij de Chineezen 400 sneuvelden en 250 ge vangen genomen werden. Op 12 en 13 Novem ber zijn 5000 man Chineesche troepen door de Janners ontwapend en gevangen gezet. Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In een radiorede doet president Roosevelt een beroep om de campagne tot bestrijding der werkloosheid te steunen. Bü gevechten tusschen Joden en Arabieren te Jeruzalem werden zeven personen gedood. Tatarescoe opnieuw belast met de vorming van een kabinet. In Tetoean zou zich een opstandige beweging tegen Franco hebben voorgedaan. „Brazilië heeft geen belang bij het anti-komin ternpact", verklaart President Vargas. China zal Nanking tot iederen prijs verdedigen. ijeven eere-promoties aan de Amsterdamsche Universiteit ter gelegenheid van de Vondelher denking. Het Engelsche s.s. „Ino" voor onze kust gezon ken. De bemanning behouden aan wal gezet. Oud-minister van Oorlog, gep. Iuit.-generaal N. Bosboom plotseling te Den Haag overleden. Benoemingen in het bisdom Haarlem. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Ernstig verkeersongeluk te Gilze-Ryen door het springen van een achterband. Euwe wint de zeventiende partij van den wed strijd om het wereldkampioenschap schaken. Het Nederlandsche bondselftal verliest te Rot terdam met 60. try NEW YORK, 14 Nov. (Reuter) Presi dent Roosevelt heeft in een Zondagavond uitgesproken redevoering een beroep op het publiek gedaan om op volkomen hartelijke wijze samen te werken ten einde de werk- loozentelling door bemiddeling van de poste rijen te doen slagen. Deze telling, aldus de president, zal de sta tistieken verschaffen, waarop de regeering haar program voor langen duur hoopt te baseeren. met het doel de werkloozen weer te werk te stellen in de particuliere industrie en in den landbouw. De werkloosheid omvat een aanzienlijk ge deelte der bevolking en dat nog wel in eer, natie met zulke rijkdommen en natuurlijke hulpbronnen, dat volgens den president gespro ken kan worden van een paradox, welke ons vernuft trotseert. Het is het probleem van alle naties en niet alleen van de onze. Het probleem kan, naar men zegt, worden opgelost door een enorm her bewapeningsprogram te beginnen, maar wij, Amerikanen, willen het niet op die manier op lossen. De werkloosheid vertraagt het weder in even wicht brengen der begrooting. De toestand eischt een duurzame genezing. Er moet pas send werk gevonden worden in industrie en landbouw voor alle arbeiders, die van goeden wil zijn. Volgens het Amerikaansche vakverbond be droeg het aantal werkloozen in September 8 millioen. Maandag 15 November wordt een buitenge wone zitting van het congres geopend. Deze zitting zal beperkt blijven tot de bestudeering van de problemen, die door president Roosevelt opgesomd zijn in zijn convocatieredevoering: Nieuwe wetgevende maatregelen ter vaststelling van minimumloonen en werktijden, reorgani satie van het bestuur, controle op de landbouw productie en organisatie van den internationa len handel. NORFOLK (Virginië), 14 Nov. Een schip van de kustwacht meldt, dat het bijna alle opva renden van het Grieksche vrachtschip, dat gis teren in dan Atlantischen Oceaan is vergaan, heeft opgepikt. NEW YORK, 15 Nov. (D.N.B.) Stormen, gepaard gaande met zwaren regenval, hebben aan de Atlantische kust van Zuid Carolina tot Maine verwoestingen aangericht. De materieele schade is zeer groot. Talrijke plaatsen in Maryland zijn door het hooge water over stroomd. Te Croydon woedt een typhusepidemie. Reeds zijn 44 gevallen geconstateerd, waarvan drie met doodelijken afloop. BRUSSEL, 15 Nov. (Havas). Algemeen is men in kringen der Zuidzee-conferer.tie van opvatting, dat de Italiaansche gedelegeerde zich er van zal onthouden, na een korte prin- cipieele verklaring te hebben afgelegd, goed keuring te hechten aan den Zaterdagmiddag opgestelden tekst eener verklaring. Daarentegen zouden de andere gedelêgeerden, o.a. de Scan dinavische, van hun regeeringen machtiging hebben gekregen, goedkeuring te hechten aan de verklaring der mogendheden tegenover het Japansche antwoord. CAIRO, 15 Nov. (Havas). Terwijl de natio nale feestdag in Egypte Zaterdag rustig verloo iden is. hebben zich gisteren talrijke betoogingen voorgedaan. Zoo ontstonden relletjes in de universiteit. De deken der faculteit der exacte wetenschappen en de commandant der „blauwhemden", die aanwezig waren bij het neerleggen van een krans bij het monument voor de slachtoffers der troebelen van November 1935, werden mis handeld. Eenige studenten werden ernstig ge wond. De ongeregeldheden duurden tot den avond voort. De politie arresteerde 17 studenten. Zü zul len zich voor het gerecht te verantwoorden hebben, LONDEN, 14 Nov. (Havas.) Een redacteur van de „Sunday Referee", die een bezoek aan Haile Selassie heeft gebracht, vertelt, dat de koning der koningen' in armoede leeft en zelfs geen vuur kan laten branden in de kamers van zijn bescheiden huis te Bath, behalve in de kamer van zijn kinderen. De Negus wil nu zyn laatsten auto en 't huis, dat hy bewoont, ver- koopen. Er leven ruim twintig familieleden on der zijn dak: de garage is verbouwd om eenige van hen te kunnen herbergen. „Wij hebben geen enkel inkomen zeide de Negus tot zijn be zoeker wij leven van het kleine kapitaal, dat wü bezitten. Toen ik Abessynië verliet, hoopte ik er, met de hulp van den Volkenbond, weldra te kunnen terugkeeren. Ik heb dan ook alleen datgene medegenomen, dat in mün onmiddel lijke behoeften kon voorzien." Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760.8 .Vorige stand: 759.5 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1