Verkade's Het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn VLISCO PUROLX FRACTIONEELE WISSELING PERSOONLIJK CONTACT HET DOEL WAT GEBEURT ER TE HEEDE? Kerkelijk leven DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 Sint Nicolaasfeest en Zondagsrust m LANGE BESCHUITJES Reorganisatie van het leger Frankrijk welwillend toeschouwer Onzuivere huid Een begrafeniskwestie te Breda Geen ontheffing van verbods bepalingen der Winkel sluitingswet TE WEINIG LOON UIT BETAALD? Helmondsche werkgever vrijgesproken NEDERLANDER EERVOL ONDERSCHEIDEN Darling-prijs toegekend aan dr. Swellengrebel VERKEERSONGEVALLEN Analyse als nieuw middel voor veiliger verkeer ZIJN FOUT GOED GEMAAKT Nieuwe kamerbewaarder 4 Het blijft toch altijd lekker: een dampen de kop chocola, met een lang Beschuitje van Verkade, be strooid met suiker en kaneel. In ieder pakje (12 ct.) een platen- bon voor het nieuwe Verkade-album. BRANDSTICHTING UIT WRAAK Dader opgespoord NEDERLANDSCHE SCHOLIE REN TE BRUSSEL Uitstapje georganiseerd bij letffer- kundig herdenkingsfeest Dienstneming als capitulant van onderofficieren VOOR MOEDER EN KIND Speciale actie bij gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis BUITENLANDSCH OVERZICHT Eenige kinderen beweren, dat Maria hun des avonds verschijnt HOOGDAGEN DER LETTEREN Ontvangst te Brugge HAARLEMSCHE HANZE Vergadering van het hoofdbestuur Andere houding der pastoors zonder contractbreuk onmogelijk BENOEMING In het Aartsbisdom Deurwaarder veroordeeld Naar wy van bevoegde zijde vernemen hebben den minister van Economische Zaken verzoeken bereikt om bij algemeene beschikking, bedoeld in art. 9a der Winkelsluitingswet, B. en W. van alle gemeenten te machtigen op Zondag 5 De cember ontheffing van verschillende verbods bepalingen, in die wet opgenomen, te verleenen. De minister van Economische Zaken heeft op deze verzoeken afwyzend beschikt, aan gezien zich ten deze niet de „byzondere om standigheden" voordoen, bedoeld in artikel 9a der Winkelsluitingswet, die een verdere inperking van de Zondagsrust op dien dag motiveeren. Het behoeft geen groote bezwa ren mede te brengen het Sint Nicolaasfeest in plaats van op Zondagavond op Zaterdag avond of Maandagavond te vieren. De rechtbank te Roermond deed heden 'uit spraak in de zaak tegen den heer A. W. van T., lid der directie van de Draadnagelfabriek Gebrs. van T. te Helmond, die op 2 November JX terecht heeft gestaan, verdacht van fraude ten nadeele van het Werkloosheidssubsidiefonds in de gemeente Bakel. De heer Van T., die mede-eigenaar is van een ontginningsboerdery in de gemeente Bakel Mil- heeze, had over een tydperk van enkele weken een bedrag van 29.83 van de gemeente ont vangen, zynde de bydrage van het Werkloos heidssubsidiefonds in het loon van een drietal arbeiders. De loonen, die de heer Van T. aan de be trokken arbeiders over de loopende weken had uitbetaald, zouden nJ. minder zyn, dan uit de aan de gemeente overgelegde loonstaten bleek. Bij de behandeling van deze zaak had het O. M. vrijspraak geëischt. Conform dezen eisch sprak de rechtbank den heer Van T. vrij. Het hygiëne-comité van den Volkenbond heeft in 1926 den Darling-prys en de daaraan verbonden Darlingmedaille ingesteld om de na gedachtenis te eeren van den Amerikaanschen geleerde S. P. Darling, die by een door den Vol kenbond uitgezonden expeditie ter bestudeering van het malaria-vraagstuk in Palestina en Sy rië, in Mei 1925 naby Beyrouth, by een auto ongeluk om het leven kwam. Deze Darlingprys zal om de vijf jaar worden toegekend aan hem, die, naar het oordeel eener speciaal voor dat doel ingestelde sub-commissie van het hygiëne-comité, het belangrijkste werk op het gebied van de studie der malaria in de laatste vyf jaar verricht heeft. Deze sub-com missie doet daarby een keuze uit een lijst van candidaten, die op advies van de ministeries (of departementen) voor de volksgezondheid der verschillende landen en van de leden van de malaria-commissies van den Volkenbond is opgemaakt. In 1933 werd de Darlingprys voor het eerst verleend aan den bekenden Britsch-Indischen malarioloog, kolonel S. P. James. Op den len November van dit jaar heeft het hygiëne-comité van den Volkenbond opnieuw moeten beslissen, wien den Darlingprijs ver leend moest worden. Er waren ditmaal 17 candidaten: 5 uit de Vereenigde Staten, 3 uit Engeland, 2 uit België en Joego-Slavië en 1 uit Duitschland, Frank rijk, Italië, Palestina en Nederland. De keuze viel op het laatste land en wel op dr. N. H. Swellengrebel, chef van het laboratorium voor medische zoölogie van het Koloniaal Instituut te Amsterdam en bijzonder hoogleeraar van wege dit instituut aan de universiteit aldaar. Als bijzonderheid kan hierbij nog vermeld worden dat het Britsche ministerie voor volks gezondheid een der autoriteiten was, welke dr. Swellengrebel als candidaat had voorgedragen. Het studiecomité voor verkeersvraagstukken held dezer dagen onder voorzitterschap van dr. Van Loon in hotel Des Pays Bas te Utrecht een bijeenkomst, waar dr. G. A. Prins, te Utrecht, voorzitter der vereeniging van artsen-automo bilisten, een voordracht hield over „Analyse der verkeersongevallen als nieuw middel voor veilig verkeer." De vergadering werd bijgewoond door den heer Van der Heyden, administrateur van het departement van Waterstaat, als vertegen woordiger van minister Van Buuren, vertegen woordigers van de K. N. A. C., A. N. W. B.. B. B. N., De Algemeene Verkeersfederatie Po litieautoriteiten en directeuren van auto-verze- keringmaatschappyen. Gewezen werd op de noodzakelijkheid tot bestudeering van de oorza ken der verkeersongevallen, waarby naar voren kwam dat ongelukken veelvuldig moeten worden gezocht by temperament- en karakterfouten vart autobestuurders. Deze fouten veroorzaken slechts een derde deel der gezamenlijke onge vallen. Na een uitvoerig debat werd besloten, aan de gezamenlyke verzekeringmaatschappijen de door spreker aangegeven richtlynen in stu die te geven. De schrijver der beleedigende brochure tegen den burgemeester van 's-Gravenzande heeft den burgemeester thans zyn excuses aangebo den, die door den burgemeester zyn geaccep teerd. Waarschijnlijk zal de burge&ieester nu zyn aanklacht intrekken. Tot opvolger van den heer H. H. Janssen, ka merbewaarder aan het departement van Kolo niën, die met 1 Januari 1938 den dienst met pensioen zal verlaten, is bestemd de heer A. Meewis, adjudant-onderofficier-administrateur bij de artillerie van het Indische leger, die reeds eenigen tyd by het departement van Ko loniën werkzaam is. WU HANDHAVEN KWALITEIT De gemeente-politie van St. Oedenrode heeft, naar het Hgz. bericht, naar 's-Hertogenbosch overgebracht den 24-jarigen dienstknecht C. K. die in den nacht van 3 op 4 Juni j.l. om onge veer half een het woonhuis met inbegrip van stal en bakhuis van de landbouwster de wed. Oppers op de Sloef te St. Oedenrode in brand stak, waarbij verschillende stuks vee verbrand den en Zes menschenlevens in ernstig gevaar werden gebracht. Het was den dader gelukt met één lucifer het woonhuis met boerderij en bijbouw in vlammen te doen opgaan. De dader had reeds lang met het plan rondgeloopen om op deze manier zich te wreken over een vecht- party bijna een jaar geleden met één der zoons van de wed. Oppers. Bij een onderzoek van meerdere diefstallen tegen den aangehou dene, gedurende den laatsten tijd gepleegd ten huize van de wed. Nostrum op den Hout, al waar de dader in dienstbetrekking was, kreeg de gemeentepolitie argwaan en wist den man tot een volledige bekentenis te brengen, den brand uit wraak te hebben gesticht en een diefstal van geld te hebben gepleegd. De da der werd opgesloten in de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch. De Vereeniging van'Letterkundigen, de Vlaam- sche Akademie en het ministerie van Openbaar Onderwijs te Brussel, hebben ter gelegenheid van den 350sten verjaardag van Vondel's ge boorte, den vijftigsten verjaardag van Multa- tuli's overlijden en de honderdste verjaring van de verschijning van „De leeuw van Vlaanderen" van Conscience, te Brussel een letterkundig her denkingsfeest georganiseerd. Aan deze herden kingsdagen, welke Zaterdag, Zondag en Maan dag werden gehouden, waren tevens voor de Nederlandsche en Belgische jeugd gemeen schappelijke feestdagen verbonden. Zoo zijn Za terdag j.l. 650 leerlingen van gymnasia, lycea, H. B.-scholen en kweekscholen in Nederland te Brussel aangekomen, waar zij werden ontvan gen door Belgische leerlingen. Des avonds woon den zij in het Paleis voor Schoone Kunsten een voordracht bij van een modernen Vlaamschen letterkundige. Zondagmorgen werd de stad Brussel bezich tigd en was men tegenwoordig by een byeen- komst, wederom in het Paleis voor Schoone Kunsten, waar een overzicht werd gegeven van de Vlaamsche letterkunde en Vondel, Multa- tuli en Conscience werden herdacht. 's Middags werd Laeken bezocht en een ten toonstelling van rederykerskamers-documenten bekeken, waarna men des avonds in den Ko ninklijken Vlaamschen Schouwburg de opvoe ring van twee middeleeuwsche kluchten by- woonde. Maandagmorgen heeft men nog eenige ten toonstellingen bezichtigd, waarna het groote gezelschap tot besluit van het uitstapje in het Paleis voor Schoone Kunsten de opvoering door het gezelschap van den Koninklyken Vlaam schen Schouwburg, van Vondel's „Lucifer" by- woonde. Tegen vyf uur 's middags werd de terugreis naar Nederland aanvaard. Aan den oproep, tot dienstplichtige on derofficieren gericht dm met het oog op de a.s. legerorganisatie als capitulant dienst te nemen, hebben zich 382 sergean ten aangemeld. Of en in hoever dit aantal ook werkelyk door de regimenten infanterie opgenomen zal kunnen worden, zal, volgens het Handelsblad, o.m. afhangen van een militair geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid van de candi- daat-capitulanten als beroepsmilitair. Aangezien de aantallen dienstplichtige on derofficieren, die in de naaste toekomst als ca pitulant in dienst zullen komen, bij de onder scheiden regimenten infanterie nogal uiteen- loopen, zullen zij over de verschillende corpsen zooveel mogelijk gelijkelijk worden verdeeld. Onder degenen, die zich hebben aangemeld, zijn 38 dienstplichtige onderofficieren van de S.D.O.A. (School voor dienstplichtige onder officieren der administratie te Middelburg) Dezen zullen in de eerste plaats worden be stemd, zoo verneemt het blad verder, voor de vacatures welke in de betrekking van hulp schrijver bestaan of in de toekomst zijn te ver wachten. De dienstplichtige administrateurs en fou- riers, die voorloopig nog niet als hulpschryver kunnen worden geplaatst, zullen te werk wor den gesteld op een der mobilisatie-bureaux, by voorkeur by hun eigen corps. Naar wij vernemen namen de besturen van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging Het Groene Kruis en de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis het initiatief tot het houden van een algemeenen moeder- en kinddag bij gelegenheid van de aanstaande blijde gebeurte nis in het prinselijk gezin. Het ligt in de bedoeling in breeden kring de aandacht te vragen voor het werk voor moeder en kind, zooals dit door de kruLsvereenigingen wordt verricht, terwijl plaatselijk in samenwer king tusschen de afdeelingen van Groene, Witte en Wit-Gele Kruis een speldjesverkoop ten baté van dit werk zal worden georganiseerd. Vlisco maakt zich trouwe supporters A. eischt ruime dessinkeuze, B. prima stof, C. een voordeelig prijsje, D. perfecten pasvormelk Vlisco Overhemd voldoet ruimschoots aan alle eischen van het meest kies keurige supporters-alfabet! De belangstelling der wereld concentreert zich thans op het perspectief der conver saties tusschen Londen en Berlijn en op die tusschen Londen en Parijs. Het is ge heel natuurlijk, dat de belangstelling zich richt op dit nieuw aspect der internationale situatie, ook al blijft de" conferentie van Brussel van het uiterste gewicht en ook al trekt Japan op ongekend bloedige wijze, alles te vuur en te zwaard vernietigende, het ongelukkige China steeds verder binnen, want men heeft het ge voel, hier te raken aan het gevoeligste punt der politieke ontwikkeling, dat onmiddellijk ver band houdt met den vrede en het lotgeval van Europa. Zonder te veel illusies te zetten op de resultaten, die verkregen kunnen worden door deze activiteit op buitenlandsch terrein, kan men slechts met sympathie de inspanningen van de Engelsche regeering volgen, eindelijk een solieden grondslag te vinden voor een vruchtbare samenwerking. Het ligt in de logica der Engelsche politiek van het oogenblik, iedere gelegenheid aan te grijpen, om met de continen tale mogendheden te confereren over de hui dige internationale situatie. Engeland heeft het nooit onder stoelen en bankfen gestoken, dat het in verband met de definitieve consolidee ring van den vrede de breedst mogelyke samen werking wenscht en dat het wil ingaan op alle gedachtenwisselingen, die tot dit doel kunnen leiden. In dien geest heeft Engeland reeds vroe ger direct contact gezocht met Duitschland bij gelegenheid der reizen van 'Eden en Simon naar Berlyn en met Italië, door het sluiten van het „gentlemen's agreement" aangaande de Mid- dellandsche Zee en door de briefwisseling van Chamberlain met Mussolini. Deze politiek wordt thans voortgezet door de reis van Halifax naar Berlyn (en, volgens nog steeds niet bevestigde geruchten, ook naar Rome) en door een voor genomen nieuwe briefwisseling tusschen de re- geeringschefs der gouvernementen van Londen en Rome. Lord Halifax was oorspronkelijk door ge neraal Goering, in diens kwaliteit van Rijksopperjagermeester, uitgenoodigd, naar Berlijn te komen, om de jachttentoonstelling te bezoeken. Halifax is namelijk een groot jager voor den Heer. Natuurlijk besprak de edele lord de invitatie met zyn collega's. Deze grepen direct de gelegenheid aan, om deze privé-reis in dienst te stellen van persoonlyke besprekin gen. Discreet werd aangevraagd, of de Führer Halifax zou willen ontvangen. Hitier ging direct op deze suggestie in. Lord Halifax, die onder den naam van Baron Irwin vroeger vice-koning van Britsch-Indië is geweest en in deze hoe danigheid de uiterst moeilijke onderhandelin gen met Gandhi in vriendelijke gesprekken wist om te zetten, is een soepel causeur en onder handelaar. Hy gaat reeds heden naar Berlyn Men meldt ons uit Oldenzaal: Naar hier thans bekend wordt, doen zich in het plaatsje Heede (Duitschland) ongeveer 15 K.M. van Haren gelegen, in den Kreis Lin- gen vreemde gebeurtenissen voor, welke de belangstelling van duizenden trekken, ook uit het Nederlandsche grensgebied. Sinds Allerzielen zou op het kerkhof aldaar de H. Maagd aan een viertal kinderen ver- schynen telkens des avonds omstreeks zes uur. De autoriteiten en de pastoor van het plaatsje hebben de kinderen ieder afzonderlijk ver hoord, doch dezen zijn eensluidend in hun verklaringen. De kinderen zeggen, dat de H. Maagd hun verschijnt in een helder wit ge waad en hun vriendelijk toelacht. Ook vol wassenen hebben de verschijning waargenomen. Onder dezen bevindt zich een Nederlander uit Denekamp (Twente) die beweert de ver schijning eveneens te hebben waargenomen. Vanzelfsprekend heeft dit gebeuren groote be roering, vooral onder de katholieke bevolking van Westfalen en Hannover, teweeg gebracht en de trek naar het plaatsje is zeer groot. Door de geestelijkheid wordt, zooals begrype- lijk, de grootst mogelijke reserve in acht ge nomen. Vetwormpjes, pukkels en uit slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweel z.acht door zuivert verzacht geneest In doozen 30-60 ct. Bij Apoth. en Drog. MIJNHARDT Maandagmiddag zyn de deelnemers aan het feest van de Vlaamsche litteratuur te Brugge ontvangen. Bij hun aankomst werden de Vlaam sche en buitenlandsche schrijvers door officieele gidsen naar het Guido Gezelle-museum, het Gemeentelijk Museum en het Museum in het Sint Janshospitaal gebracht. Te half een werd het gezelschap door den burgemeester op het Gemeentehuis ontvangen, de burgemeester heette hen welkom en namens de gasten dankte Toussaint van Boelaere. Te een uur werd het gezelschap in het Pro vinciaal Paleis ontvangen door den Gouverneur van de provincie. Hier werd hun een lunch aangeboden. Tijdens de lunch voerden Tous saint van Boelaere, Dr. Bierens de Haan, Schroeder, Erbanck, Herman Ould en mevrouw Hammerich het woord, om welkom te heeten en om de gevoelens van hun landgenooten jegens Vlaanderen te vertolken. Na de lunch keerde het gezelschap naar Brus sel terug. Het hoofdbestuur van den R. K. Midden standsbond in het bisdom Haarlem kwam in vergadering bijeen. Aan de najaarsvergadering van den centra- len Raad en de daar in bespreking gekomen voorstellen werd een nabeschouwing gewijd. Nog werd gesproken over de werkzaamheid der borgstellingsfondsen voor den midden stand. Het hoofdbestuur stelde een plan vast voor het organiseeren van een aantal in alle opzichten cultureel-verantwoorde Hanzedagen, waarmede in enkele daarvoor aangewezen ge westelijke federaties een proef zal worden ge nomen. Bij de jaarlyksehe functie-verdeeling van het hoofdbestuur werd tot tweeden penningmeester benoemd de heer A. J. M. Kemper (in de plaats van den afgetreden heer A. J. Ruhe). De hee- ren H. E. van den Brule, P. Klaver en A. Men- heere zullen zich met de algemeene werkzaam heden belasten. "«u» Onlangs hebben wij in een artikel de aan dacht gevestigd op misstanden, die hier en daar zijn binnengeslopen op het gebied van begrafe nisverzorging. Zoo werd o.m. gewezen op de monopolistische positie, waarin sommige onder nemingen zich hebben weten te plaatsen. Een der gevallen, waarop wij doelden en dat nogal wat stof in de pers heeft doen opwaaien, is een begrafeniskwestie te Breda. Ook daar zou één onderneming onder goed keuring der geestelijkheid het alleenrecht op begrafenissen bezitten en dus eigenmachtig haar tarieven kunnen vaststellen. De K.W.P. heeft ons thans een communiqué doen toekomen, waarin wordt uiteengezet, dat de pastoors te Breda niet anders konden han delen dan zij tot nu toe hebben gedaan, zon der zich aan contractbreuk schuldig te maken. Toen jaren geleden bleek, dat het in Breda niet meer mogelijk was om bij de begrafenis plechtigheden het overbrengen van de licha men der overledenen met behoorlijke lijkwagens te doen geschieden (de firma van den B., die hiervoor tot dan toe gezorgd had, hield op te bestaan), hebben de pastoors der Stad Breda (die daardoor in moeilijkheden waren geraakt daar er geen enkele begrafenisonderneming was om hierin te 'voorzien) de firma van Don- gen-Jonkers, een Middenstandszaak, bereid ge vonden om lykauto's aan te schaffen en deze steeds ter beschikking te stellen. Deze firma was hiertoe bereid, mits de pastoors der stad zich contractueel verbonden om gedurende 20 jaar het vervoer van de lijken der parochianen naar de kerk en naar de begraafplaats Zuylen aan bovengenoemde firma op te dragen. Het is vanzelfsprekend dat deze firma een contract op langeren termijn vroeg, daar anders het aanschaffen en onderhouden van deze lijk- auto's zakelijk niet verantwoord zou zijn. De overeenkomst met de firma van Dongen werd in een notarieele akte vastgesteld. Het zou trouwens toch geheel onjuist zijn te spreken van een „begrafenisonderneming" der pastoors van de stad Breda, want deze be moeien zich in het geheel niet, noch met het leveren of aanschaffen van doodkist of lijk wade, noch met het bestellen van volgauto's of rijtuigen, hetgeen een eigen begrafenisonderne ming wel verzorgt. De pastoors der stad laten iedereen daarin vrij om zich te wenden tot de verschillende particuliere firma's die zich daar mee belasten. Sinds menschenheugenis is dit de historisch gegroeide toestand, waarmee ieder een tevreden was en waarover nooit eenige aanklacht werd vernomen. Ongeveer een jaar geleden werd door den heer Rijpert mededeeling gedaan dat hij voor nemens was een begrafenisonderneming op te richten, die er tot nog toe in Breda niet had bestaan en waaraan ook geen behoefte werd gevoeld, omdat de pastoors hun eigen lykbezor- gers en dragers hadden en de plechtigheden van begrafenis en uitvaart natuurlijk zelf re gelden. Aan den heer Rijpers is toen te kennen ge geven dat de pastoors der stad aan de firma van Dongen-Jonkers contractueel gebonden waren. Later heeft de heer Rijpert er nogmaals en herhaaldelyk by de pastoors en bij het Hooger Kerkelijk Gezag op aangedrongen, dat zijn be grafenisonderneming zou worden erkend. Meer dan eens is hem geantwoord, dat de pastoors niet anders konden en mochten handelen dan zij tot nog toe hadden gedaan. Toen de heer Rypert zich met een klacht tot den Minister heeft gewend, heeft de Officier van Justitie ambtshalve een onderzoek ingesteld en bevonden dat de pastoors der stad in hun volle recht waren. De pastoors kunnen en mogen 't contract dat voor twintig jaar is aangegaan, niet verbreken. inplaats van Woensdag. De vervroeging van het bezoek staat ongetwyfeld in verband met de door Goebbels ontketende perscampagne in antwoord op een artikel in de Evening Stan dard, waarin was beweerd, dat Hitier bereid zou zijn, een soort van wapenstilstand met Enge land te sluiten en te beloven, de eerstvolgende tien jaren geen koloniale eischen te stellen, op voorwaarde, dat hij daarvoor in de plaats de vrye hand in midden-Europa zou krygen. Dr. Goebbels is geen vriend van Engeland en scheen van meening te zijn, dat in dit stadium der in ternationale politiek Engelsch bezoek onge- wenscht was. Hij trachtte Goering's invitatie aan Lord Halifax te doorkruisen door in de Parteikorrespondenz een heftig artikel te laten verschynen, waarin de vraag werd gesteld, of, gezien de leugenachtige uitlatingen en tendentieuze constructies der Engelsche pers, de sfeer voor besprekingen thans wel de juiste was. De Völkische Beobachter, het hoofdorgaan der party, gispte dit artikel en trok „tegen een zeer bepaalde pers" (de door Goebbels geïnspi reerde) te velde, „die altijd weer gaat sabotee- ren, wanneer met Duitschland besprekingen van vredelievend karakter worden verwacht". En ei werd mededeeling gedaan, dat Halifax tóch zou komen. Het zonderlinge is, dat in hetzelfde nummer van Hitler's blad eveneens in een an der artikel gedreigd wordt met uitstel van het Engelsche bezoek. De Duitsche lezers moeten het maar uitzoeken, het wordt hun soms niet gemakkelyk gemaakt. Halifax heeft klaarblij kelijk gevreesd, dat de atmosfeer nog troebeler zou worden, als hij niet spoedig afreisde. Intus- schen, Goering, die de invitatie deed, en Hitier, die Halifax wil spreken, hebben, Goebbels ten spijt, hun wil en wensch doorgezet. Waarover gesproken zal worden? De punten liggen voor de hand: het Spaansche vraagstuk, het Oostenrijksche probleem, de kwestie der Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije, de koloniale eischen, het Chineesch-Japansch con flict, Volkenbond, enzoovoorts. Er dient op ge wezen te worden, dat voorshands van onder handelingen geen sprake is, dat er alleen maar van gedachten wordt gewisseld. Iedereen Zal echter inzien, dat persoonlijk, intiem contact tusschen de twee mogendheden zeer vruchtbaar kan werken, om Londens hoofddoel te bewer ken, namelijk de mogelijkheden na te gaan voor een algemeene regeling van voorwaarden, die Duitschland in staat zouden stellen te geraken tot een actieve samenwerking met de overige mogendheden. Frankrijk, dat zoo nauw met Engeland in vriendschap is verbonden, ziet over het algemeen met Welwillendheid de reis van Lord Halifax naar Berlijn tegemoet. De pers blijft zeer rustig en gematigd, met uitzondering na tuurlijk van die der extremistische richtingen. Laten wij twee woordvoerders hun meening hier uiten. In de „Echo de Paris" schryft Pertinax: De staatslieden in Downingstreet weten maar al te goed, welk een afgrijzen hun landgenooten van elk oorlogsrisico hebben. Het is voor de eenheid van natie en rijk in dagen van gevaar noodzakelijk, dat zij kunnen zeggen, dat al het mogelijke is gedaan om den tegenstander te verzoenen en dat zij t.a. van redelijke voor waarden voor een regeling niet kleingeestig zyn geweest. Deze bereidwilligheid der Britsche mi nisters dateert niet van heden, zij bestond al in het verleden en zal ook in de toekomst bly- ven bestaan. Daarvoor hebben zij vrijwillig een krachtiger en vastberadener politiek opgeofferd, die op oorlogszuchtige staten een preventieve werking zou hebben gehad. d'Ormesson schrijft in de „Figaro": Wij hebben absoluut vertrou wen in de Britsche loyaliteit en herinneren ons nog precies de correcte houding van lord Hali fax tegenover ons op 7 Maart (de bezetting van het Rijnland door de Duitsche troepen), zoodat wij gerust kunnen zijn over de wijze, waarop 'ny zyn taak zal vervullen. Bovendien zal alles, wat ontspanning in Europa kan brengen, met instemming begroet Worden door Frankrijk en Engeland, die, wat men ook denkt, eensgezind zullen blijven. Op dit laatste komt het Frankrijk onder alle omstandigheden aan: Frankryk en Engeland moeten eensgezind blyven. Deze eensgezindheid is absoluut niet in gevaar. Lydt ook geen scha de door het bezoek van Lord Halifax aan Ber lijn, Toen onlangs oud-minister van Schaik met slechts een gerings meerderheid tot voorzitter van de R.K. Kamerfractie werd benoemd, heeft het Maandblad van de R.K. Staatspartij zich veel moeite gegeven om deze keuze als een bijzonder gelukkige voor te stel len. Maar deze keuze blijkt toch niet zoo gelukkig te zijn geweest, dat men haar thans niet weer ongedaan heeft willen maken. Doordat op voorstel van de regeering de voorzitter van de .Twee de Kamer, Prof. Aalberse, naar den Raad van State werd overgeplaatst, kwam diens presidentszetel vrij, een zetel, waarop oud-minister van Schaik vroe ger volgens veler meening een beter fi guur heeft gemaakt dan op dien van het departement van Justitie. Het was van dat oogenblik af vanzelf sprekend, dat de pas gekozen R.K. fractie-voorzitter Prof. Aalberse als Kamerpresident zou opvolgen en dat is dan ook geschied. Mr- van Schaik kan op ervaring als Kamer voorzitter bogen en hij heeft indertijd deze bovenpartijdige functie op alge meen gewaardeerde en hoogstverdien- stelijke wijze vervuld, zoodat men met vertrouwen de nieuwe periode van zijn Kamerpresidentschap tegemoet kan zien. Een der grootste en moeilijkst te over winnen bezwaren, welke men in den boezem der R.K. Staatspartij tegen het fractie-leiderschap van Mr. van Schaik had, was hierin gelegen, dat hij in 1935, na Aalberse's échec als kabinetsforma teur, met' zijn collega Deckers in het tweede kabinet-Colijn bleef zitten. Hoe zou hij nu als voorzitter der R.K. Twee de Kamerfractie zoo noodig kunnen op treden tegen het beleid van de vorige re- geering-Colijn, dat hij met zijn persoon mede had gedekt? Inderdaad zou deze figuur op velen een ietwat wonderlijken indruk hebben gemaakt. Maar geldt ditzelfde bezwaar niet evenzeer voor Mr. Dr. L. N. Deckers, die zich thans met de leiding der R.K. Tweede-Kamerfrac tie ziet belast? Heeft hij indertijd niet evenals van Schaik uit de kringen van de eigen partij verwijten moeten hoo- ren, omdat hij bleef zitten, waar hi) zat, toen Aalberse de opdracht tot het vormen van een kabinet zóó omschreven en gepreciseerd kreeg, dat zij niet waS te vervullen, terwijl aan Colyn daarna de vrije hand werd gelaten? Heeft hi) indertijd niet evenals Dr. Gelissen en van Schaik tijdens een landdag van de R.K. Staatspartij als minister op een plaats moeten zitten, welke door politie ke tegenstanders niet zonder leedver maak en met een zekere gebruikelijk® overdrijving „het zondaarsbankje" lS genoemd? En zal straks Dr. Deckers als fractie-voorzitter zich niet genoopt zien stelling te nemen tegen regeeringsdaden van het tweede kabinet-Colijn, en haar gevolgen, waarin hij volens zitting hield? Dat in de kiezerskringen, voor wie Dr. Deckers favoriet bleef, dit be zwaar niet zwaar woog, is gebleken, toen zij hem een betere plaats op de gros lijst bezorgden dan het politiek advies hem had toegedacht. Mr. van Schaik is nu uit de situate gered, waarin wel eens politieke zelfver loochening van hem had kunnen wor den gevraagd en van Dr. Deckers schijn4 men te verwachten, dat hij tegen zulk een situatie volkomen opgewassen za' zijn. Een niet gering compliment voor den nieuwen fractie-voorzitter, die als minister al blijk heeft gegeven van meor zelfstandigheid dan het partijbestuur soms vermocht te apprecieeren. In de toekomst zou zich het geva1 kunnen voordoen, dat de nieuwe fractie' voorzitter, die als minister zich niet a' te veel aan de wenschen van de partij' leiding gelegen liet liggen, namens d® partij en haar kiezers de thans fungee' rende Katholieke ministers op de viö' gers zou moeten tikken, ofschoon deS® ministers met goedvinden van de part,J hun portefeuilles na overleg met deI> slechts met personen onderhandeld heb benden Colijn hebben aanvaard. E®11 typisch politieke situatie, waarvoor oeïl niet geringe lenigheid vereischt zou zijd' Of zou het verschil tusschen het bele*0 van deze regeering en dat van de voor gaande misschien op den duur niet z°° groot blijken, als wel eens beweer wordt? Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbi5 schop van Utrecht heeft benoemd tot Paste® te Oldebroek den Zeereerwaarden Heer J. A. Geelen. De Arnhemsche Rechtbank heeft behand®' le zaak van den 67-jarigen P. W. M., eerst deurwaarder by het Gerechtshof te Arnb^j, Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen van de jaren 1 en 1937 geld heeft toegeëigend, dat hem d toekwam. Hij inde het geld in zijn hoedanigb van deurwaarder of als lasthebber van versch lende personen, maar in plaats van het 8* dragen, hield hij het onder zich. vef' De Officier van Justitie eischte wegens duistering, meermalen gepleegd, een gevang® straf van vier maanden. Hedenmorgen deed rechtbank uitspraak en veroordeelde verdft® tot acht maanden gevangenisstraf. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 12