UIT DEN OMTREK S: Post voor en van Engeland ZWARE VERKOUDHEID POTTER'S L I N I A Bijna 1000 zakken per dag DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 BEVERWIJK De tankwagen SST... STILTE HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN VELSEN-NOORD VIJFHUIZEN VOGELENZANG IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN ■3f5Ü» Trenker beschuldigd Zedenmisdrijf De politie heeft een bejaard man aangehouden, die zich schuldig had ge maakt aan een zedenmisdrijf. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Velsen. J. E. Sluiters begraven Onder groote be langstelling heeft gistermiddag op de begraaf plaats „De Biezen" de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. E. Sluiters, in leven lid van den raad dezer gemeente. Tegenwoordig waren o.a. de burgemeester, Mr. M. M. Kwint, de gemeente-secretaris, de heer K. Hofstede en de wethouders, de heeren J. C. Dunnebier en W. F. Visser. Verder de raadsle den, de heeren Maas, Heeremans, Vermeulen, Homburg, ten Broeke, Metz, Roelse, v. d. Kerck- hof, v. Rummelen, Bosman en Dr. de Groot; de oud-wethouders, de heeren J. P. Handgraaf en K. H. Tusenius. de oud-raadsleden, de heeren Diependaal en Enzerink; de heer J. P. Weijburg, Commissaris van Politie, verschillende hoofden van takken van dienst en de heer J. P. Deinum, die het hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie ver tegenwoordigde. Een aantal kransen dekte de baar. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, nam burgemeester Kwint het woord. Spr. her innerde eraan, dat de heer Sluiters steeds een levendige belangstelling had voor alles wat zijn gemeente raakte. Hij nam een zeer bijzondere plaats in. Zijn geheele geest ging uit naar zijn gemeente en vooral naar Santpoort, waar hij woonde. De plaats, welke de overledene achter laat, zal spoedig door een ander ingenomen worden. Het leven gaat nu eenmaal voort, maar spr. verzekerde, dat de gedachtenis aan den heer Sluiters zal blijven voortleven als van een man, die in het gemeentelijk leven een vooraanstaan de plaats innam. De burgemeester betuigde tenslotte de deel neming van het gemeentebestuur met het ver lies, dat de familie geleden heeft. De heer A. Ten Broeke bracht hierna namens de Christ. Hist, fractie, waarvan de overledene deel uitmaakte, een laatste hulde en een laat- sten groet. Meer dan 27 jaren, zoo zeide spr., heeft de overledene zijn gemeente kunnen dienen in den raad. Zijn plaats is nu plotseling opengevallen; midden in het werk is hij ook aan de fractie ontrukt. Zij zal den heer Sluiters noode missen; hij nam in haar midden een eenige plaats in. Daarbij was hij een man van overleg, zonder zijn zelfstandigheid te verliezen. De heer Ten Broeke herinnerde er verder aan, hoe de heer Sluiters ook de woordvoerder was voor hen, die in zorg verkeerden. Zijn woord was nimmer de stem eens roependen in de woes tijn en hij werd altijd geleid door de gedachte aan hetgeen de hoogste Wetgever heeft voorge schreven: heb uw naaste lief als u zelf. Moge de wetenschap, dat hij thans ingegaan is in het Vaderhuis, een troost zijn voor zijn weduwe en zijn kinderen. Hierna werd nog gesproken namens het Evan gelisatiewerk te Santpoort, waarna het kinder koortje een psalmgezang liet hooren. Ds. L. W. Erdman sprak tenslotte nog een kort woord, waarin hij liet uitkomen, dat het woord Gods in het leven van den heer Sluiters steeds een grodte plaats heeft Ingenomen. Een zoon van den overledene dankte aan het slot voor de betoonde eer. De vuilnisophaaldienst te Wijk aan Zee Voor de ophaling van haardasch en vuilnis op het grondgebied der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin is voor 1937 een overeenkomst aangegaan met de aannemers J. Th. Borst en A. Durge, respectievelijk voor de afdeeling Wijk aan Duin en de afdeeling Wijk aan Zee. De aannemingssom bedraagt respectievelijk f1574 en f575. Het zou naar de meening van B. en W. aan beveling kunnen verdienen de bestaande rege ling te continueeren. Hiertegen bestaat by de aannemers geen bezwaar, doch zij zijn van oor deel, dat de aanhoudende uitbreiding van de bebouwing, hetgeen een voortdurende verzwa ring van hun werkzaamheden tengevolge heeft, eenige verhooging van de aannemingssom zou billijken. Toegegeven moet worden, dat dit argument niet geheel ongegrond is, hoewel de bebouwing te Wijk aan Zee niet in die mate is toegenomen als in Wijk aan Duin. Te verwachten is, dat de bebouwing van het terrein „De Ronde Boogaard" in het komende jaar nagenoeg voltooid zal zijn. B. en W. stellen den raad dan ook voor de aannemingssom voor de afdeeling Wijk aan Duin te verhoogen tot f 2000. en die voor de af deeling Wjjk aan Zee tot f600. Krachtens een overeenkomst van 7 April 1932 was in de voormalige gemeente Wijk aan Zge en Duin voor den tijd van 5 jaren op min of meer bevredigende wijze voorzien in de lediging van beerputten en menagewaterputten der per- ceelen in die gemeente. De aannemer moet daartoe gebruik maken van een automobiel met tank en moet aan be langhebbenden een vergoeding van ten hoogste f 1.50 per M3 in rekening brengen. Als tegemoet koming in de kosten van aanschaffing en on derhoud van den automobiel enz. en de exploi tatiekosten, genoot hij van de gemeente een toelage van f 800 per jaar. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat met bedoelden aannemer een nieuwe overeenkomst wordt aangegaan, welke ter verzekering van een goeden gang van zaken eenigszins moet af wijken van de vroegere regeling. De auto met tank dient aan een algeheels revisie te worden onderworpen, hetgeen voor rekening van de gemeente zal geschieden. De kosten daarvan zullen op den eersten termijn van betaling der toelage in mindering worden gebracht. Een pompinstallatie met toebehooren zal door de gemeente worden aangeschaft en den aan- Tusschen 'n half uur na zonsonde» gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwlngsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10 uur 's avonds en 'n half irar vóór zonsopgang zijn geluide- signalen verkoden (behalve In 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoomsl nemer om niet in bruikleen worden afgestaan. De door de gemeente uit te keeren toelage zouden B. en W. willen berekenen op f 600 's jaars. Het bestaande tarief willen B. en W. hand haven met dien verstande, dat bij meerdere ledigingen voor hetzelfde perceel in een kalen derjaar een afloopend bedrag verschuldigd wordt tot een minimum van f 0.75. Zij stellen den raad voor in dien zin met den aannemer overeen te komen. Opening ontspanningsgelegenheid voor de werkloozen. Nadat de vorige week de ver schillende cursussen zijn aangevangen, is Maandag de ontspanningsgelegenheid weder om opengesteld. Dat deze gelegenheid als een behoefte mag worden beschouwd, bleek wel uit de groote belangstelling der werkloozen. De Voorzitter van het algemeen comité, de heer C. A. M. Jonckbloedt heette allen wel kom. De vorige week,, aldus spr., zijn de cursussen aangevangen, waaraan in totaal 135 werkloo zen deelnemen. Het algemeen comité had aanvankelijk gedacht deze ontspanningsge legenheid nu niet meer te openen, doch de groote belangstelling rechtvaardigt dit be sluit. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het de vorige jaren gebleken is, dat er cursis ten van den cursus verdwenen, om wille der entspanning, waardoor het comité besloten had op de cursusdagen, dus Woensdag en Donderdag het ontspanningslokaal gesloten te houden. Ook zal er strenger gelet worden op het gokken, zoodat er niet alleen niet om geld gespeeld zal mogen worden, maar ook, dat er met niet minder dan 5 kaarten ge speeld zal worden. De voorzitter betreurt ten zeerste, dat werkloozen, die hun steungelden zoo hard noodig hebben, dit gaan verspelen, wat zeker niet in een gelegenheid, als deze mag en zal plaats hebben. Laat deze ontspannings gelegenheid dan zijn een gelegenheid om door .spel en niet om het geld, zich te amuseeren; het bestuur zegde toe, daarin te helpen. De heer Smorenburg deed weer de toezeg ging het dammen en schaken in clubverband te bevorderen. Des morgens zal een kop koffie en des mid dags een kop thee gegeven worden; tabak is in voorraad. Daarna kwamen de kaarten weer voor den dag, en werden dam- en schaakspelen weer in gebruik genomen. Voor arme moeders Ook hier is een da mescomité gevormd om aan behoeftige Hille- gomsche a.s. moeders, die in de maand Janua ri haar baby verwachten, een luiermand met baby-uitzet aan te bieden in verband met de a.s.' blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Collecte Spaarfonds „Kleeding, Schoeisel, Dekking" De opbrengst van bovengenoemde collecte bedroeg f 832.50. Hillegom maakt in de zen ten opzichte van gemeenten van gelijke grootte een zéér goed figuur. Posterijen. Onze plaatsgenoot, de heer L. van Ruiten, brievenbesteller alhier, is met in ging van heden overgeplaatst naar Lisse. Kerngezond. Ten bewijze dat de Hillegom- sche veiling ook financieel kerngezond is diene, dat zij de volle 100 pCt. per 1 Nov. betaalde voor het geveilde plantgoed. Anemonenpitten ontvreemd. Door verbre king van een glasruit is ingebroken in de bloembollenschuur van den heer V. aan de Beeklaan. Een 3-tal manden met Anemonenpit ten werden ontvreemd. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. Tel- kamp en M. A. Veldhuizen van Zanten J. J. Overdijk en G. Duijzers H. M. Schouten en M. Broekes. Getrouwd: H. A. Turnhout en C. H. Berk hout C. W. Th. Jonkheer en J. J. Rutten. Diefstal. Een bewoner van Velserbeek heeft aangifte gedaan van diefstal van drie rijwiel- belastingmerken van rijwielen, die in een ga rage, staande achter de woning, waren ge plaatst. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: F. van Dok en W. Post; T. M. Ritskes en M. L. Gomes; C. P. Krijger en G. Krab; P. N. Clots en P. K. Kaper; J. C. de Vries en G. M. B. Suidman; A. Leman en A. H. Kroonenberg; A. J. Roels en T. van der Paard; W. Neuman en A. Smoor; W. Tuyn en G. Domper; E. B. Hooghoudt en D. M. Schaap; H. W. Eizema en A. M. Niessen. H. C. Groeneveld en C. E. J. Veergouw. Getrouwd: J. Koelemeyer en G. Katers; S. de Vries en G. R. van de Scheur; P. Verhagen en C. Korf; H. Slings en G. de Lange; C. Plet ting en J. Dol; A. D. Kraak en M. de Jong. Geboren; M. KlepScheenaard, d; H. J. van Kaam-Hooggeland, z; M. Roodzant-Schaap, z; M. M. Vonk-Van Kleef, d; W. Mooy-Den Hol lander, d; M. Verhoef-Baldé, z; P. Mulder-van den Braber, z; J. Keur-Sloot, z. Overleden: Eibert Brons, echtg. van C. J. H. van Waarde, 43 j; R. S. v. d. Mark, 78 j., we duwe van W. Amse; J. G. Graper, 71 j., echt genoot van G. Swenger; P. Gildemejjer, 66 j., echtgenoot van 'E. Goudsblom; C. Sprangers, 44 j., echtgenoot van J. H. v. d. Kolk; E. Ko- ningstein, 24 j., ongeh. - Schitterende uitvoering. Voor een flink be zette zaal gaf het zangkoor van „Huize Meer zicht" Zondagavond een schitterende uitvoe ring ten bate der vereeniging voor uitzending van zwakke R. K. kinderen uit de gemeente Velsen. Bij ontstentenis van den voorzitter begroette kapelaan G. de Beer de vele aanwezigen. Be knopt werd het doel der vereeniging besproken. Dan ging het scherm op voor „De Woudko ningin", operette in twee bedrijven van Mart Schuil. Niet voor niets gaat er een goede roep ovei „het zangkoor van Meerzicht", zooals de volks mond het noemt, want de uitvoering dezer operette mag in alle opzichten subliem ge noemd worden. Notaris Anten gaf tusschen het 1ste en 2e bedrijf een korte toelichting. De zusters Gemma Galzani en Maria Stella, die respectievelijk den zang en de tooneelaan- glnnen 8 me ter van auto bus-halten k stilstaan met a tos andere voer tuigen verbo og bruggen, voor uitritten, binnen 8 me ter van straat hoeken of op kinderlijke wijze voor bet verkeer. kleeding verzorgden, hebben wel eer van hun werk gehad en ofschoon zij niet voor het voet licht verschenen, toen de aanwezigen onder daverend applaus een „open doek" vroegen, past haar eveneens een woord van waardeering voor dit moeizaam werk. Propaganda-avond B.V.L. Op Maandag 29 Nov. zal door den B.V.L. in school 3 alhier een propaganda-avond worden gehouden. Als spreker zal optreden dr. Vos uit Amsterdam, terwijl ook een paar films zullen worden ver toond, Lezing ©var het retraitewerk Om voor de bestaande retraiteclub hier in de parochie en voor het retraitewerk in 't algemeen wat meer belangstelling op te wekken, hield een pater Redemptorist Zondagavond in 't Vereenigings- gebouw een lezing over dit onderwerp. Spr. behandelde in het eerste deel van zijn lezing het ontstaan van het retraitewerk in het algemeen. In het tweede deel van zijn lezing ging spr, na het ontstaan en den groei van het retraite werk in Nederland, waar vóór ongeveer dertig jaar het eerste retraitehuis werd gebouwd door de pater Jezuïeten op aandrang van wijlen jhr. Ruys de Beerenbrouck. Met lichtbeelden lichtte spr- een en ander toe. Op de daartoe uitgereikte formulieren gaven 27 leden zich voor de retraiteclub op. Opgave bij den secretaris, den heer P. v. d. Raadt, Leidschevaart, alhier. Mooi succes Op een dezer dagen te Hille gom gehouden clubtentoonstelling van konijnen is onzen plaatsgenoot, den heer P. Verhoeven, de beker toegekend voor het mooiste dier der groote rassen met 'n Witten Vlaamschen reus. Bovendien behaalde hij een eersten en 'n eere- prijs met een Pool in de afdeeling der dwerg rassen. S». Josephgezellen IJmuiden I Zondag j.l herdachten de St. Josephgezellen hun 7-jarig be staan, welk feit des avonds is gevierd. Nadat de vice-praeses, kapelaan Betjes, met gebed geopend had. werd door allen het gezel- lenlied gezongen. Verschillende sprekers kregen hierna het woord. Door een der leden werd vervolgens een twee tal gedichten voorgedragen, waarna het eerste optreden volgde van den humorist Hub. Wijker, van Velsen Noord. Deze bracht er met zijn lied en spel zulk een vroolijke stemming in, dat weldra de zaal daverde van het lachen. Na de pauze werd de avond gevuld met declamaties van leden der gezellen, waarbij tevens H. Wijker ook nog een gedeelte voor zijn rekening nam. De St. Josephgezellen kunnen met genoegen op dezen avond terugzien. R. K. Speeltuinvereeniging. Zondagavond heeft in een overvolle zaal de R. K. Speeltuin- vereeniging „Vrij en Blij" haar eerste lustrum gevierd. Te half acht opende de heer F. Strijbos, voorzitter der speeltuinvereeniging, dezen avond en vroeg o. m. den steun der aanwezigen voor het binnenkort te organiseeren St. Nicolaas- kinderfeest. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de revue „Daar gaat ie dan". De beide clowns, die in geen enkele revue mogen en kunnen ont breken, brachten er dadelijk de stemming in en hebben met hun grappen en praatjes het publiek den heelen avond bezig gehouden. De geschiedenis van „Vrij en Blij" werd er op heel aardige wijze in uitgebeeld, terwijl door het zangkoor enkele aardige liedjes werden ge zongen. De mondorgelclub onder leiding van den heer Turkenburg uit Haarlem blies een stevigen feestmarsch. Na de pauze werden zangstukjes ten tooneele gebracht, welke in de afgeloopen 5 jaren zijn opgevoerd. Tot slot zongen de 200 medewerkende kinderen het speeltuinlied van Vrij en Blij. Een woord van hulde komt zeer zeker toe aan de organisatoren, den heer L. Meesters en de dames Thijssen, die maanden bezig geweest zijn om dit werk te doen slagen. IJMUIDEN, 16 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot 88 96 cent per kg. Griet 16.5024 per 5o kg. Tong 6698 cent per kg. Groote Schol 2020.50, mid del Schol 19.00—22, Zetschol 21—25.50, kleine Schol 6.5017.50, Schar 7.008, Tongschar 20.00 33 per 50 kg. Rog 11.00 per 20 stuks. Vleet 1 1.45 per stuk. Pieterman en Poon 3.606, kl. mldd. Schelvisch 15.0022, kleine Schelvlsch 6.00 14 per 5o kg. Kabeljauw 50.0072 per 121 kg. Gullen 4.6018 per 50 kg. Leng 0.602 per stuk. Heilbot 0.701.08 per kg. Wijting 3.806.50 per 50 kg. Koolvisch 0.151.05 p stuk. Makreel 2.55 6 per 50 kg. Versche Haring 1.153.40 per kist. Steurharing 4.655 20 per kantje. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Alkmaar 1000 manden 3690.Voorwaarts 90 manden 1690.Hmburgia 730 manden 3280 Amstelstroom 95 manden 1360.Ommering 690 manden 2760.Ewald 690 manden 3000.—, Bea trice 95 manden 1500.Reiger 95 manden 1600.Bruinvlsch 95 manden 1600. LOGGER K.W. 74 1490.—. LOGGERS MET VERSCHE HARING K.W.: 34 940.—, 9 1090.—, 36 220149 890.—, 107 660.— Sch.: 107 1300.—, 14 1080.261 1130.—, 19 770133 710.—, Het zal niet algemeen bekend zijn, dat de Nederlandsche postdienst, die in binnen- landsche treinen en op de hoofd-spoor lijnen naar aangrenzende landen postrijtuigen laat loopen, waarin tijdens den rit sorteering van poststukken plaats vindt, ook aan boord van de schepen der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" over een dergelijke post-instelling be schikt. De taak van deze instelling, welke be kend is onder den naam „Zeepostkantoor Vlis- singen—Harwich", is de navolgende: Op de uitreis der schepen naar Engeland wordt in het zeepostkantoor de voor dat land bestemde correspondentie verwerkt, waardooi het mogelijk is om de doorzending der stukken voor Midden- en Noord-Engeland, Schotland er Ierland te doen geschieden met de van Londen uit vertrekkende nachtposttreinen. Op de thuisreis der schepen wordt de uit Engeland en Ierland ontvangen post verwerkt en opgenomen in zakken, welke gericht worden aan Neder landsche kantoren en avondposttreinen. Deze zakken gaan naar hun bestemming door met de aansluitende mailtreinen VlissingenBentheim (met zijtak RoosendaalAmsterdam) en Vlis singenVenlo. Ook met de schepen van de London and North Eastern Railway Co., welke den dienst onder houden «tusschen Hoek van Holland en Har wich, vindt postvervoer van en naar Engeland plaats, doch aan boord van deze onder Engei- sche vlag varende schepen is geen zeepostkan toor ingericht. De sorteering der uitgaande Ne derlandsche post vindt hier in laatste instantie plaats in den boottrein, welke van Bentheim naar Hoek van Holland loopt, terwijl de uit Engeland binnenkomende post voor ons land ten deele wordt gesorteerd in den naar Zuid- Duitschland loopenden malltrein Hoek van Hol landZevenaar en ten deele op het postkan toor te Rotterdam. De post, welke met de schepen van de hier- voren genoemde stoomvaart-maatschappijen wordt vervoerd, is niet uitsluitend afkomstig van of bestemd voor ons land; in hoofdzaak zelfs bestaat deze uit postzakken, welke in tran sito ons land passeeren. Tweemaal daags ver zendt de Engelsche postdienst via ons land de correspondentie voor Duitschland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Polen, Tsjecho-Slowakjje, Roemenië, Rusland en de Randstaten; omge keerd neemt ook de post voor Engeland, afkom stig uit die landen, haar weg over ons land. Met de „Zeeland"-boot wordt bovendien da gelijks een vrij groot aantal postzakken, af komstig van Engeland en bestemd voor het Verre Oosten (China, Japan via Siberië), te Vlissingen aangebracht. Ofschoon in het Europeesch verkeer het ver voer per luchtpost hand over hand toeneemt, worden met de schepen der Maatschappij „Zee land" tegenwoordig nog gemiddeld 600 post zakken per dag overgebracht. Op de lijn Hoek van HollandHarwich is het postverkeer min der druk, doch het dagelijks met de schepen dier lijn vervoerde aantal zakken beloopt nog: gemid deld 350 stuks. Gedurende de zeereis blijven de postzakken aan boord liggen in de netten, waarin zij te Hoek van Holland of Harwich in het ruim van het schip zijn neergelaten. Bij aankomst in de haven van bestemming worden deze netten aan wal geheschen; het overbren gen der zakken naar de gereedstaande treinen geschiedt per handwagen. De reiziger, die met een der mailtremen te Vlissingen is aangekomen, doet, wanneer hr zich over het lange perron van het station naar den uitgang begeeft, een eigenaardige ervaring op. Bij den vóór in den trein geplaatsten post wagen gekomen, bemerkt hij, dat de wagen tjes, die dienen moeten om de postgoederen uit het postrijtuig naar het mailschip over te bren gen, door zware Zeeuwsche paarden worden ge trokken. Zóó vertrouwd zijn deze dieren met de voor hen zoo ongewone omgeving, dat een der paarden, nadat het afgespannen is, op eigen houtje doorstapt tot vlak bij de locomo tief, om van den op de vuurplaat der machine staanden machinist een klontje suiker in ont vangst te nemen. Nadat de post op deze wagen tjes is geladen, wordt telkens een drietal van deze voertuigen aan elkaar gekoppeldvoor eiken sleep van drie wagentjes wordt een der praen- tig glanzende, bruin-zwarte paarden gespannen en dan verlaat het convooi onder eenoorver- doovend lawaai het perron, om via het haven terrein de hal aan den waterkant te bereiken, Van de hal uit worden de wagentjes langs een brug" overgebracht naar de ponton, waaraan het schip gemeerd ligt. Bij hoogen vloed of lage eb dus bjj hellenden stand van de brug worden de wagentjes één voor één naar de ponton overgebracht, bij horizontaal liggende brug worden drie wagentjes tegelijk op de ponton gereden. Het aan boord brengen der zakken geschiedt door bootwerkers, die de zax- ken via de loopplank aan boord dragen. De zak ken, afkomstig van Duitschland en verder ge legen landen, worden in de mailkamers van het schip geborgen; daarentegen worden de zakken, afgezonden door kantoren in ons land, over gebracht naar de „postkamer", een ruim, dat zich b(j de thans in de vaart zijnde booten „Prinses Juliana", „Oranje Nassau" en „Meck lenburg" in het vóórschip bevindt. Nadat achtereenvolgens de post van den Noordduitschen en Zuidduitschen trein aan boord is gebracht en ook de passagiers van laatstgenoemden trein zich hebben ingescheept, vertrekt het schip. Wanneer dan de slanke romp van het schip, een breeden schuimband op het water achter latend, de haven uitzwenkt en de passagiers op het promenade-dek zich aan stuurboordzijde begeven om te genieten van het schitterend uit zicht op de Walchersche duinenkust, beginnen de twee aan boord zijnde ambtenaren in de postkamer met de sorteering van de correspon dentie. Is het werken in een rijdenden post wagen reeds veel vermoeiender dan het sortee- ren in een vast kantoor, aan boord van een schip wordt van het physiek van het personeel nog veel meer gevergd. Indien de zee kalm is kan het sorteeren en opmaken van de post in twee en een half uur afgeloopen zijn, zoodat, wanneer het lichtschip „Noordhinder" de laatste Nederlandsche wachtpost aan de route VlissingenHarwich gepasseerd is, alle zak ken gesloten zijn en de arbeid gestaakt kan worden tot de Engelsche kust aan den einder opdoemt. Geheel anders wordt dit evenwel, wanneer Neptunus, zooals in de Novembermaand veeial het geval is, niet al te gunstig geluimd is. Her ranke, hoogliggende schip begint dan reeds oij het uitvaren te slingeren en te stampen. Ais dan ter hoogte van Zeebrugge van koers ver anderd wordt (van Z.W. naar N.W.) krijgt de wind eerst recht vat op het schip en begint de heksendans, welke aanhoudt totdat het voor laatste Engelsche lichtschip „Sunk" gepasseerd is en zelfs meerdere malen voortduurt tot het bereiken van het laatste vuurschip „Cork". By zwaren zeegang steekt het schip den kop. waar in de postkamer gebouwd is, telkens onder wa ter; de slingeringen zijn dan in deze werkruimte ook veel grooter dan midscheeps. Dit effect wordt nog verhoogd door de betrekkelijk groote snelheid, waarmede de „Zeeland"-booten varer (pl.m. 20 knoopen). Aangezien het personeel van het schip, zoowei kapitein en officieren als de overige bemanning, er een eer in stelt om onder alle omstandigheden zooveel mogelijk op tijd te varen, wordt slechts in uiterste noodzaak we gens ruwe zee vaart geminderd. De aan boord der schepen dienstdoende post- Inhoud meéf «Jan 250 stuks. Bij Apothekers en Drogisten. IMP. H. TEN HERKEL HILVERSUM Verkoudheid ruïneert.Uw eetlust erv spijs vertering, bederft Uw.smaakien brengt U beneden pari. Vele onfortuinlijke» «nenscher»kVattenTVwinters de eene kots tio do andere, met als gevolgïvermioe derde>italiteit,, openstellen, voorrondere kwalen, hel Verspreiden van infectie; Beëindig, maar beter nog; 'voorkom de infectie van verkoudheid, influenza; hoest en bronchitis door het.gebruik van Potter's Linia. I Duizenden blijven iederen-vifnter vrij van verkoudheid door deze prettige, smakelijke tabletjes, onmisbaar_voor hen die in voile trams,, treinen of bussen reizen. Potter's Linia Tabletten'in'mooiëTboni digedoosjes. Inhoud meer. dan 250 stuks. ambtenaren hebben zich aan dezen gang van zaken aangepast; ook bij slecht weer hebben zij geen last van zeeziekte. Het spreekt echter van zelf,'dat de dienstuitvoering bij onstuimige zee veel inspanning van hen vergt. Korten tijd na het vertrek uit Vlissingen ont vangt de kapitein van zijn collega op het tegen- liggende schip, dat anderhalf uur vroeger uit Engeland is vertrokken, en dat zich dus reeds in volle zee bevindt, een .radiogram, waarin weersomstandigheden, windkracht en zicht ge meld worden. Luiden deze berichten ongunstig, dan kan men zich al vast op een zware reis instellen. In de postkamer worden dan de stormlatten uitgezet; dit zijn opstaande plank jes, die op de sorteertafels worden geplaatst om het over elkaar schuiven der correspondentie te voorkomen. Ondanks dezen voorzorgsmaatregel gebeurt het echter nog meermalen, dat het schip plotseling door een grondzee wordt opge nomen en de in loketten en op tafels gesorteer de correspondentie op den vloer van de post kamer geslingerd wordt. Het ligt voor de hand dat in dergelijke omstandigheden het sorteeren veel langer duurt en bovendien veel afmattender is. Echter de ambtenaren van het zeepost kantoor hebben door hun dagelijkschen omgang met het personeel van het schip al gauw var. deze menschen geleerd, dat men zich in het onvermijdelijke moet schikken. Wanneer de reis dan zoo ver gevorderd is, dat de Engelsche kust in zicht komt, worden door de matrozen op het zoogenaamde kuildek, net dek tusschen de brug en den bak van het schip, netten uitgelegd, waarin de postzakken uit de mailkamers en uit de postkamer worden gedeponeerd. Het schip schuift nu verder door het kalme water de haven tegemoet; in tegenstelling met dezen rustigen gang van het schip, beginnen nu de passagiers, die gedurende de onstuimige reis bijna allen den tol aan de zee betaald heb ben en daarna bleek en onpasselijk op de rust banken gesluimerd hebben, zich onrustig te ge dragen. Koffers en bagage worden uit de gar derobe te voorschijn gehaald en men stelt zich op bij de reeling ter plaatse waar straks de loopplank uitgelegd zal worden. By aankomst te Parkeston Quay, de uitste kend geoutilleerde aanlegplaats in de nabijheid van Harwich, worden de netten door middel van een der vele kranen aan wal gebracht, waar zij gedeponeerd worden op een bordes van een zeer groote loods, op dit bordes worden de zak ken door een Engelschen postambtenaar in ontvangst genomen. Door 'de goederenloods vindt nu op wagens verder vervoer plaats naar het perron, waar de mailtrein naar Londen, „The Flushing Continental", voorstaat. De zak ken worden te Parkeston Quay ingeladen in speciale postwagens, welke niet ingericht zijn voor verwerking der post onderweg, doch waar in alleen een groote hoeveelheid postzakken ge borgen kan worden. Na inlading worden de postwagens gesloten; de doorzending naar Lon den geschiedt zonder begeleiding van postper- soneel. Des anderen daags wordt de terugtocht naai het vaderland ondernomen, gedurende welke reis de uit Engeland en Ierland ontvangen post voor ons land wordt verwerkt. De post komt niet uitsluitend met den mailtrein aan; er loopt namelijk een voortrein van Londen naar Har wich, die reeds een gedeelte der postzakken meebrengt. Zoodoende kunnen om tien uur aes morgens, dus reeds geruimen tijd vóór het ver trek van de boot, de werkzaamheden een aan vang nemen, wat met het oog op de groote hoeveelheid te verwerken post wel gewenscht is Behalve zendingen uit Engeland en Ierland die dagelijks komen, worden in de binnenko mende boot regelmatig brievenmalen uit over- zeesche landen (Vereenigde Staten, Canada Mexico, Midden-Amerika en West-Indië) ont vangen. Voor zoover daarvoor tijd beschikbaar is, worden ook deze zakken geopend en de in gesloten correspondentie verwerkt. De handelingen zijn nu weer dezelfde als den vorigen dag; met dit verschil alleen, dat te Harwich de zakken uit de netten niet gestort worden op het kuildek, doch in het ruim, dat zich onder dit dek bevindt, en voorts, dat de op de thuisreis ontvangen hoeveelheid zakken nog veel grooter is. Het stuwen van de zakken geschiedt in het ruim onder het kuildek, ten einde te Vlissingen vlug te kunnen lossen. Bij aankomst aldaar wordt dan een poort in den wand van het schip geopend, welke uitmondt in het bedoelde ruim. Van de ponton af kan dan horizontaal eer. breede loopplank in de poortopening geschoven worden, waarlangs een groot aantal bootwer kers aan het uitdragen der zakken kan deel nemen. Als een ketting zonder eind loopen de dragers achter elkaar, steeds rechts houdende, van de ponton over de loopplank naar net ruim en vandaar, nu beladen met één of meer zakken, weer langs de loopplank naar de per ronwagentjes. Wat betreft de grootere hoeveelheid zakken, welke op de thuisreis vervoerd worden, dit zal wel verband houden met het feit, dat de En gelsche dienst tot dusverre in het Europeescne verkeer nog geen kostelooze overbrenging per vliegtuig van brieven en briefkaarten kent, ter wijl verschillende Europeesche postadministra ties, met ons land aan de spits, sedert enkele jaren bijna alle brieven en briefkaarten voor Engeland en Ierland zonder portverhooging door de lucht verzenden. Aangaande de geschiedenis van het zeepost kantoor kan in het kort het volgende vermeld worden. De Maatschappij „Zeeland" is opgericht in 1875; het postvervoer met de schepen van deze maatschappij dateert van October 1876. Van dien tijd af tot 15 Mei 1878 had alleen verzending van de post naar Engeland plaats. De ont vangst uit Engeland geschiedde via België. Bij den aanvang van de zomerdiehstregeling 1878 werd ook de post uit Engeland via Queen - boroughVlissingen ontvangen. De schepen voeren toen uitsluitend in den nachtdienst. Ingaande 1 Juni 1887 werd door de maat schappij tevens een dagboot ingelegd, waarmede ook postvervoer plaats vond. Het zeepostkantoor werd met ingang van 1 Mei 1894 op de nachtboot ingesteld; de dagboot bleef alleen belast met het vervoer van geslo ten postzakken. Deze toestand heeft voortgeduurd tot 1 Maart 1909, toen ook aan boord van de dagbooten een zeepostkantoor werd ingericht. Tijdens den wereldoorlog werd de dienst der schepen van de Maatschappij „Zeeland" aan vankelijk beperkt tot dien, welke bij daglicht zou kunnen worden uitgevoerd; later verviel ook deze dagdienst, toen de schepen van de „Zee land" in den z.g. hospitaaldienst gingen varen. Nog voordat de passagiersdienst gestaast werd, is echter het zèepostkantoor wegens het mijnengevaar opgeheven (23/24 Januari 1915). Na den oorlog heeft de Maatschappij „Zee land" den passagiersdienst op Engeland hervat; het zeepostkantoor werd weder ingesteld in gaande 24 October 1920. (Ontleend aan „P.T.T.-Nieuws") In de Weensche Reichspost lazen we een ar tikel, waarin Louis Trenker van plagiaat wordt beschuldigd en wel door een Oosten- rijkschen pastoor, Moser genaamd, die vol houdt, dat in Trenker's film Condottieri (die in het Nederiandsch Giovanni de Veroveraar heet) groote fragmenten te vinden zijn, welke ontleend zijn aan een scenario door pastoor Moser geschreven, en eenige jaren geleden aan Trenker ter verfilming aangeboden. Er gingen enkele weken voorbij en Moser kreeg zijn ma nuscript terug met de bemerking, dat Trenker het niet gebruiken kon, omdat de geschiedenis te ver in het verleden terug lag. En weer eeni- gen tijd later ziet pastoor Moser in een Ween sche bioscoop de film Condottieri en ontdekt hij allerlei détails, die aan zijn eigen werk ont leend zijn. Een aanklacht was het gevolg, maar Tren ker, die in Berlijn vertoefde, wilde niets van een rechtsgeding weten, vooral niet omdat „sommige heeren van het Vaderlandsche Front" in deze zaak gemoeid waren. Hiermede ontvluchtte Trenker dus eigenlijk de mogelijkheid zichzelf of zyn tegenstander Luis Trenker recht te doen wedervaren. Niettemin vond de juridische raadsman van den pastoor een mo dus om een uitspraak uit te lokken en zoo dien de eenige dagen geleden deze zaak voor het Schöffengerichtshof te Weenen, waar dr. Giirt- ler, Moser's advocaat vaststelde, dat het sce nario van zijn cliënt, getiteld „Burg gen Osten" volkomen oorspronkelijk was en dat Condottieri als plagiaat moest worden beschouwd. Bedoe ling van Moser's manuscript was een beeld te geven van den strijd der Oostenrijkers tegen de Turken als symbool voor den huidigen strijd tegen het bolsjewisme. Trenker nu heeft deze gedachte verwrongen en er een tendenz aan gegeven, die moet beschouwd worden als te gengesteld aan de roeping en de mentaliteit van het Oostenrijksche volk. Trenker's advocaat, dr. Bauer, noemde Mo ser's manuscript een clericaal geval en de fiW- Condottierl een nationale film en overigens kon er slechts sprake zijn van enkele toevallig® overeenkomsten en tenslotte verklaarde hij, dat hij alsnog bereid was GoebbeLs en Ciano als getuigen op te roepen. lE'en uitspraak is nog niet gevallen. De recht bank besliste, dat de zaak zou worden voort gezet in de showroom van Tobis Sascha te Weenen, waar getuigen en deskundigen de filrn zullen zien, na kennis te hebben genomen va» Moser's manuscript. Daarbij zal men eerst de heele film en daarna de gewraakte fragmented afzonderlijk beoordeelen. Het wachten is nu op de eindbeslissing en op den eventueelen invloed van politieke factoren»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2