3-e 3-akfcevej DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 Fout van vliegtuig of bestuurder? Met ernstige ongeval boven Soes- terberg voor den Raad voor de Luchtvaart vheemdelingenstatistiek INGESTELD Te beginnen 1 Januari 1938 BINNEN 30 METER De nieuwe zender te Jaarsveld Enfantastische vermoedens Het huwelijksgeschenk van de landmacht Door een deputatie aan Prins Bernhard aangeboden Een Lockheed voor den Maharadja van Kashmir Uitbreiding artillerie inrichtingen Een bedrag van f 990.000 noodig geacht NIEUW TWEEDE KAMERLID De heer E. Roolvink benoemd verklaard PRINS BERNHARD Beschermheer der Ned. Heide maatschappij INT. EUCH. CONGRES Nederlanders in Boedapest DIEFSTAL VAN KOPER Stoker van transformatorenfabriek heeft bekend UIT HET SCHEEPVAART BEDRIJF De Phohi-P.C.J.-jubileum- uitzendingen Drie kinderen in een zandkuil bedolven Vijfjarig jongetje gestikt JONGEN DOODGEREDEN Autobestuurder door tegenligger verblind KINDJE IN KOKEND WATER GEVALLEN Den volgenden dag aan zijn brand wonden bezweken JEUGDIG SLACHTOFFER VAN HET VERKEER Bij het oversteken van den weg overreden en gedood VOETGANGER ERNSTIG GEWOND Bij een aanrijding ongeveer 25 M. meegesleurd ERGERLIJKE BALDADIGHEID Geval van wraakneming? MILITAIR VLIEGTUIG OVER DEN KOP Bij een noodlanding afgegleden OUDE MAN BEROOFD Brutale dievegge wilde zijn rheumatiek genezen IN DUITSCHLAND IN ARREST GESTELD Verdacht van communistische sympathieën TOONEELPRIJSVRAGEN „Ons Leekenspel" Uniform Nationale Jeugdstorm Cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen Academische examens Machinisten-examen Kerkelijk leven Pater Michael Verhoeks Apostolisch Prefect van Soerabaja MOEDER GERULPHA t UIT DE STAATSCOURANT Onderscheid ingen BIGGENMERKEN Ultimatum ingetrokken Regeeringscommissies Leeraar Belastingen Landbouw consulent Notariaat N aar het encelsch •■liet MacBride keek lang als hy was een heel De Raad voor de Luchtvaart, onder voor zitterschap van mr. dr. D. A. P. N. Kooien, behandelde Maandagmiddag in een open bare zitting het ongeval, overkomen aan het Vliegtuig P.H. A.M.Z. van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen. Dit vliegtuig verongelukte op 11 Augustus Van dit jaar tijdens een demonstratievlucht op het luchtvaartterrein Soesterberg. De beide inzittenden, de heer A. Bau- toann, bestuurder en de heer E. H. Maan, Waarnemer, kwamen om het leven en het vliegtuig werd geheel vernield. Het was een hieuwe koolhoven, type F K 52. Vele autoriteiten, voornamelijk uit de mili tie luchtvaart, die voor deze demonstratie op «et veld aanwezig waren, waren getuige van bit ongeval. De Raad hoorde als eersten getuige, den heer F. W. Koolhoven, directeur van de N.V. Kool hoven Vliegtuigen te Rotterdam. Deze antwoordde op een vraag van den voor ster, dat er voldoende proefvluchten gemaakt Vtaren vóór 11 Augustus. Een bewijs voor lucht- Vaardigheid was nog niet verstrekt voor dit toe stel. Wel was toegestaan, om het vliegtuig van Schiphol naar Soesterberg over te vliegen. Dit wil nog niet zeggen dat er demonstratie- duchten mede gemaakt mogen worden, merkte be voorzitter op. De vlieger was zeer bekwaam. Hij was vol komen op de hoogte van de eigenschappen van bet vliegtuig, deelde de heer Koolhoven mede. De heer W. van Gemeren, eerste luitenant, vlieger en commandant van de vliegschool bij be Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, deelde biede, dat de stunt niet geheel volgens de VfSels werden uitgevoerd. Naar getuige ver goedt, omdat de vlieger nog niet geheel '"Uls was op dit toestel. De duik was behoorlijk en het 'uitkomen was niet bruusk. Getuige heeft gezien, dat tegelijk met het uit komen van den duik (op 6 a 700 meter) enkele beelen van het toestel naar beneden vielen. Op ecu hoogte van 100 a 150 meter met zeer matige "helheid geraakte het toestel in een vrille. Ge lige denkt, dat een vliegfout de reden van uen val was. Zekerheid hieromtrent heeft hij biet. Eerste luitenant H. F. C. Holtz, instructeur bli de vliegschool van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, als getuige gehoord, vond den start biet mooi, een beetje slingerend. Bij de steile bochten verloor het toestel hoogte. Evenals de beer van Gemeren, vond deze getuige de stunts iet goed. Veiligheidshalve heeft getuige den biedischen dienst gewaarschuwd, toen hij dee- eh van het toestel zag vallen. Hem is ook het veriies van- snelheid opgevallen. De heer P. de Winter, inspecteur bij den buchtvaartdienst, opgeroepen als getuige en als ueskundige, heeft een uitgebreid verslag aan en Raad uitgebracht, waarvan de conclusie is, "at het groote verlies aan snelheid oorzaak ®as van dit ongeval. Oorzaak hiervan is naar "e meening van den heer de Winter, een in- kihking bij den vlieger, een soort verdooving, bpgetreden na trillingen van het toestel. Daar- 'u zouden beide inzittenden geen gebruik van valscherm hebben gemaakt. De teruggevonden deelen van het toestel wy- ,°n op trillingen, aldus de heer de Winter. De vaP is in drie stukken teruggevonden en de beger heeft de kap zeker niet geprobeerd te ^Pcnen. Door trillingen zou de kap los geraakt hi^6 heer S' wiJnia' ingenieur by het nationaal ^ctUvaartlaboratorium, als deskundige gehoord, ent het aantal proefvluchten voldoende om ,p H Augustus een demonstratievlucht met dit ■bestel te maken. Naar aanleiding van de mededeeling van den «er Koolhoven, dat het toestel trillingsvry was het i worcit getuige de vraag gesteld of „„luchtvaartlaboratorium deze berekening ge- c°btroieerd heeft. De heer Wijnia antwoordde ontkennend. dergelijke berekening is vrywel oncon- roieerbaar. Va?evraagd naar z«n meening over de oorzaak <je dit ongeval, deelde de heer Koolhoven me- be' dat z.i. de kop niet goed vast was en naar etl bden is gekomen, nadat deze kap het roer Vjn het trimvlak beschadigd had. De verdoo- e Hïstheorie van den heer de Winter verwerpt heer Koolhoven. Ziin °°rzaak van het loslaten van de kap zou ilj. dat de kap slechts half gesloten was. Tril- ®eh acht de heer Koolhoven uitgesloten. einrt.ermede was de openbare behandeling ge- jbigd. SnS6 zal op een nader te bepalen dag uit- aak doen. wy vernemen is thans aan het Centraal ver,cau v°or de Statistiek definitief opdracht vai.e®nd tot samenstelling van een statistiek tra het vreemdelingenverkeer, waarin alle cen- w jan ons land zullen worden opgenomen, bi.i.. het verbiyf van vreemdelingen van eenig H tg is" het in de bedoeling met ingang van 1 te k aii 1933 met het verzamelen der gegevens °e8innen. van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht om licht op te hebben Verschillende keeren reeds hebben wij den nieuwen zender beluisterd, die onlangs te Jaars veld werd opgericht. De ontvangst was gunstig! Wij zouden het bij deze mededeeling kunnen (aten, ware het niet, dat een bepaald bericht in het Handelsblad onze aandacht had: „Een enkele maal komt het voor, dat men via Jaarsveld het programma hoort van Hilversum II op 301.5 M„ tengevolge van in ductie direct op den zender, hetgeen moet worden toegeschreven aan het feit van de te dien aanzien ondoelmatige inrichting der ty- delijke studio's van K.R.O. en N.C.R.V. te Hil versum. Naar een afdoend middel hiertegen wordt thans een onderzoek ingesteld." Wij vroegen den K.R.O. om inlichting en kre gen het antwoord wel zeer uitdrukkelijk in dezen zin, dat controle op den Jaarsveldzender geen enkele storing door Hilversum II op 301.5 meter heeft opgeleverd. Verder werd ons verzekerd, dat indien sto ring alleen op Jaarsveld en niet op Kootwijk doorkomt wel vast staat, dat geen schuld zit aan den kant van de studio en haar inrichting. Wij meenen daarom, dat klagers slechts fan tastische vermoedens hebben opgehangen. Maandagochtend o mhalf 12 heeft een deputatie van de koninklijke landmacht aan Prins Bernhard op het paleis Soestdyk het huweiyksgeschcnk van de koninklijke land macht aangeboden. De deputatie bestond uit den chef van den generalen staf, luitenant-generaal I. H. Reyn- ders, als oudste opperofficier, kolonel P. J. Stuitje, commandant in het 2e genie-comman- dement, eersten luitenant der artillerie J. M. Klinkhamer, adjudant-onderofficier-opzichter eerste klasse Klaui, adjudant-onderofficier dei- militaire administratie De Jager, sergeant-vlieg tuigmaker Van der Flier, korporaal van het eerste regiment huzaren Jansen en den dienst plichtige van het regiment grenadiers H. C. van der Ent. Verder was daarby aanwezig de commissie, welke het geschenk tot stand heeft gebracht, onder leiding van luitenant-generaal b.d. jhr. Röell. De beide opperofficieren, luitenant-generaal Reynders en luitenant-generaal jhr. Röell, stel den de beide groepen van aanbieders en ont werpers aan Z. K. H. Prins Bernhard, die ver gezeld was van zijn adjudant kapitein De Roo van Aldewerelt, voor. H. K. H. Prinses Juliana was tot haar leedwezen verhinderd bü de plech tigheid tegenwoordig te zijn. Luitenant-generaal Reynders heeft by de aanbieding van het geschenk een rede uitge sproken. Luitenant-generaal jhr. Röell heeft vervolgens een korte uiteenzetting van den aard van het geschenk, een kamerscherm, gegeven, waarna architect Kropholler als hoofdontwerper en ka pitein Van den Heuvel als hoofdvervaardiger en teekenaar van de militaire voorstellingen, zoowel de symboliek als de totstandkoming en de on derlinge groepeering nader hebben uiteengezet. Zooals reeds bekend is, is het scherm ver vaardigd uit Nederlandsche materialen, uit Europa en uit de overzeesche gewesten afkom stig, in het bijzonder het zeer fraaie en kunst zinnig bronzen beslag. Dit is vervaardigd aan de Artillerie-inrichtin gen, terwijl de daarop voorkomende schilder stukken, drie in getal, vervaardigd zün door den genraal-majoor b.d. Van Oorschot en den kunstschilder Dirk Nijland. Z. K. H. Prins Bernhard heeft zyn büzon- dere ingenomenheid betuigd met het geschenk en de daaraan ten grondslag liggende gedachte, benevens de symbolische uitvoering van alle legerdeelen. Hy heeft den luitenant-generaal Reijnders verzocht, den dank van H. K. H. en van hemzelf aan de koninkiyke landmacht te willen overbrengen. De Maharadja van Kashmir heeft een Lock heed vliegtuig gekocht en wel van het type 12a, uitgerust met 2 Pratt en Whitney Wasp mo toren van 450 p.k. Dit speciaal voor den Maha radja ingerichte toestel zal heden per s.s. Vo- lendam van de HollandAmerika Lyn in de Rotterdamsche haven aankomen. Op Waalhaven zal de technische dienst van de K.L.M. het vliegtuig monteeren en in vlieg- vaardigen toestand brengen. Daarna wordt het naar Britsch-Indië overgevlogen. Biykens een ingediend wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het staatsbedryf der artillerie-inrichtingen wordt 990.000 meer aangevraagd, o.m, voor vergrooting van de affuitenwerkplaats en van de werktuig-inrichtingen in verband met de te verwachten groote aan- maakorders voor geschut en munitie. Als opvolger van prof. mr. P. J. M. Aalberse is tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard de heer E. G. M. Roolvink te Almelo. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van de Nederlandsche Heidemaatschappy aan vaard, zoodat de Maatschappij thans de be scherming geniet van alle leden van het Ko- ninklyk Huis. Gedurende het Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest in Mei a.s. zal de Neder landsche afdeeling vergaderen in een nieuw meisjesgymnasium, welks aula een zeer groot aantaF toehoorders kan bevatten. In de onmid- deliyke nabyheid ligt de voor de Nederlanders bestemde kerk van de H. Christina, waar de in Nederland goed bekende priester Mgr. dr. Kne- bel pastoor is. In de pastorie wordt een inlich tingenbureau ingericht. De politie heeft aangehouden Van der W., stoker by de transformatorenfabriek te Nijme gen. Hij wordt er van verdacht, zich aan dief stal van koper te hebben schuldig gemaakt. Thans is gebleken, dat er ongeveer negen tienhonderd kilogram koper is verdwenen. Deze diefstallen moeten over geruimen tijd gepleegd zyn. V. d. W. heeft bekend, dat hy, wanneer hy 's nachts in de fabriek was, staven koper ui', het magazijn stal en die 's morgens, na ze in de fabriek in stukken te hebben gesneden, met naar huis nam. Hy verkocht meestal alles aan een opkooper in Ooy. Het gestolen koper ver tegenwoordigde een waarde van zestienhonderd gulden. Tegen den opkooper is wegens heling proces verbaal opgemaakt. Het op de Scheepswerf „Waterhuizen" van J. Pattje te Waterhuizen, voor rekening van de reederij „Libelle" te Delfzyl gebouwde m.s. „Li- belle" heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip is voorzien van een Brons- Dieselmotor, met een capaciteit van 220 P.K. Het bij de firma Haan Oerlemans te Heus- den voor Z.-Afrikaansche rekening in aanbouw zynde m.s. „Dalness" is met goed gevolg te water gelaten. Het schip heeft een draagver mogen van 300 ton en wordt voorzien van een Atlas-Dieselmotor, met een capaciteit van 300 P.K. Door een misverstand is in het dezer dagen gepubliceerd bericht betreffende de Phohi- P. C. J.-jubileumuitzendingen, welke vandaag, Dinsdag, zullen beginnen, vermeld, dat ook Ne derland aan deze prysvraag kan deelnemen. Dit is niet het geval. Het programma is be stemd voor de overzeesche gebieden, dus wel voor Nederlandsch Oost- en West-Indië, echter niet voor Nederland. Zondagmiddag waren te Valthermond (Dr.). drie kinderen van schipper A. van der Laan in een zandgravery aan het spelen. Plotseling liet een groot stuk aarde los, waaronder alle drie bedolven werden. Men wist twee kinderen spoe dig te bevrijden, doch het .derde, het vyfjarig zoontje, bleek te zijn gestikt. Zondagavond is in de buurtschap Hierden bij Harderwyk een ernstig ongeluk gebeurd. Een viertal jongens liep naast elkaar op den Rijksstraatweg. De bestuurder van een perso nenauto, de heer B. uit Nunspeet, heeft de jengens, vermoedelijk doordat hij verblind werd door een tegenligger, niet opgemerkt. Een van hen, de zestienjarige Van den Brink uit Hier den, werd door den auto gegrepen. Hij was vrywel onmiddellijk dood. Het stoffelyk over schot is naar de ouderlyke woning vervoerd. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdag middag omstreeks 5 uur in een woning aan de Van der Veldestraat te 's Gravenhage een ern stig ongeluk gebeurd. Een jongetje van ander half jaar, dat door zyn 5-jarig zusje op de armen werd gedragen en dat in een teil met kokend water viel, is als gevolg daarvan Zon dagochtend in het ziekenhuis overleden, terwijl het meisje, dat eveneens brandwonden kreeg, thans nog in het ziekenhuis wordt verpleegd. Haar toestand is op het oogenblik naar om standigheden goed. Maandagmiddag is te Appingedam by het uitgaan van de school het zevenjarig zoontje van de familie H. B. aldaar, bij het oversteken van de straat, door een vrachtauto van de fir ma B. uit Holwierde overreden. Het ventje kreeg de wielen over het lichaam en was op slag dood. Maandag is op den Heereweg te Groningen de 54-jarige voetganger M. de Vries, meesterknecht aan de strafgevangenis te Groningen, by het oversteken van den rijweg, aangereden door een auto, bestuurd door den 22-jarigen R. J. K. De ongelukkige werd ongeveer 25 meter meegesleurd en is met zware verwondingen opgenomen en naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand is zorgwekkend. Een geval van ergerlyke straatschendery heeft zich voorgedaan in het dörpje Esch bij Boxtel. Daar hebben des ndchts vandalen den kruide nierswinkel van den heer Konings geheel be smeurd met zwarte paraffineteer. Niet alleen is de voorgevel door de dikke zwarte teer geheel ontsierd, doch op luiken en deuren heeft men het woord „verrader" geklad, omgeven door hakenkruisen. Men heeft niet het geringste ver moeden, wie de bedryvers zijn van deze laffe baldadigheid, doch het geheel is een brutaal stukje, want het winkelpand van K. grenst aan de woning van den gemeenteveldwachter en is gelegen tegenover het gemeentehuis. Er wordt aan een wraakneming gedacht. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. om binnen te sluipen. De vrouw gaf voor den bewoner van zijn rheumatiek te kunnen gene zen en wilde hem een middel aan de hand doen. De B. ging hierop echter niet in, waarna de vrouw vertrok. Later bemerkte de man ech ter, dat de vrouw kans had gezien zyn geld kistje, waarin zich zijn spaarduitjes ten bedrage van circa f 100.bevonden, geheel te plunde ren. Ofschoon de politie onmiddellijk een on derzoek instelde, is van de dievegge nog geen spoor ontdekt. Maandagmiddag is onder de gemeente Tete- ringen een militair vliegtuig, de C. V. 626, dat op weg was naar Haamstede, van geringe hoogte neergestort en over den kop geslagen. De beide vliegers, die gelukkig geen letsel hebben bekomen, moesten wegens motorstoring een noodlanding maken. Bij het nemen van de bocht gleed het toestel af met bovengemeld gevolg. Te Hedel is een oude gebrekkige man het slachtoffer geworden van een brutale dievegge. De alleenwonende grysaard O. de B., die zich slechts moeilyk op krukken kan voortbewegen, had even zyn woning verlaten om in de buurt geld te gaan wisselen. Toen de oude man te rugkeerde bemerkte hy tot zyn verwondering, dat zich een onbekende vrouw in huis bevond, die van zyn afwezigheid gebruik had gemaakt, Sedert 9 October wordt een Nederlandsche vrouw, G. H. Benedik, geb. Visscher, uit Wau- bach, in Duitschland gevangen gehouden. Zy is van geboorte een Duitsche, maar verkreeg bij haar huwelijk de Nederlandsche nationaliteit en woont sinds 1926 in Nederland. 9 October ging zy naar Düsseldorf om haar moeder te bezoeken. Zoo ver kwam zy echter niet, vertelt Het Volk, want op de trap in het huis waar haar moeder woonde werd zij ge arresteerd. De zwager van de gearresteerde vrouw, die eveneens te Waubach woont, stelde zich in verbinding met het Nederlandsch con sulaat in Düsseldorf en vernam 14 October, dat zijn schoonzuster in arrest was gesteld, omdat zij verdacht werd van communistische sympa thieën en in betrekking zou hebben gestaan met communisten in Duitschland. Na het succes van de laatste prysvraag voor een vroolyk spel, uitgeschreven door het Too- neelfonds „Ons Leekenspel", gevestigd in Ne derland, België en Ned. Indië, besloot boven genoemd fonds tot het uitschrijven van de vol gende prysvragen. Meisjestooneel Hiervoor stelt het fonds beschikbaar de vol gende pry zen: Voor een oorspronkeiyk avond vullend spel ƒ400; voor een oorspronkelijken twee-acter 200; voor een oorspronkelijke één- actrr 100; voor een bewerking of certaling van een avondvullend spel 200; voor een bewer king of vertaling van een twee-acter 100; voor een bewerking of vertaling van een één-acter ƒ75. De inschryving staat open tot 1 April 1938. De beoordeelingscommissie bestaat uit profes sor A. Michielsen, Mia van der Kallen, Tine v. d. Bilt, Pieter v. Valk, Anton Sweers. School- en kindertooneel: Hiervoor stelt het fonds beschikbaar de vol gende prijzen: Voor een oorspronkeiyk avond vullend spel ƒ250; voor een oorspronkelyken twee-acter 200; voor een oorspronkelijken één- acter ƒ100; voor een bewerking of vertaling van een avondvullend spel 150; voor een bewer king of vertaling van een twee-acter 100; voor een bewerking of vertaling van een één-acter ƒ60. De inschryving staat open tot 1 Maart 1938. De beoordeelingscommissie bestaat uit Moeder Jozefa ;Dr. Jop Pollmann, Frater Egbert, Kees Spierings, Anton Sweers. De spelen moeten in vyfvoud getypt, onder motto worden ingezonden aan het Tooneelfonds „Ons Leekenspel", Nagtglaslaan 1, Bussum (Holland). Aan dit adres zijn circulaires verkrygbaar, waarin nadere byzonderheden omtrent boven staande prysvragen worden medegedeeld. Overeenkomstig de conclusie van den advo caat-generaal, mr. Berger, heeft de Hooge Raad in de zaak betreffende de uniform van den Nationalen Jeugdstorm het cassatieberoep ver worpen. Zooals men zich herinnert had de Haagsche kantonrechter in deze zaak ontslag van rechts vervolging gegeven, welke uitspraak in hooger beroep door de rechtbank werd bevestigd, van welk vonnis de officier van justitie in cassatie ging. Ter bestryding van het cassatiemiddel had mr. A. J. van Vessem als raadsman van den gerequireerde op 4 October J.l. diverse gronden aangewend. UTRECHT. Op een proefschrift, getiteld: „De theorie van Gladstone en Tribe over het mechanisme van den loodaccumulator piezody- namisch getoetst" is gepromoveerd de heer G. W. R. Overdijking, geboren te Arnhem. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma b: C. P. Bolier, Dordrecht; K. Brouwer, Middel burg en voor het eerste gedeelte van diploma b: G. J. Roos, Alkmaar en P. J. Kers, Amsterdam Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 15 November; By decreet van de'Congregatie van de Voort planting des Geloofs is benoemd tot Aposto lisch Prefect van Soerabaja op Java de zeer- eerw. pater Michael Verhoeks, Lazarist. Pater Verhoeks werd in 1893 geboren. Hy maakte zyn studies te Veld-Driel in Gelderland en werd in 1919 priester gewyd. Kort na zyn -wijding volgde zyn benoeming tot professor in de philosophic aan het Seminarie te Helden— Panningen. Eenige jaren daarna doceerde hy hier moraal en kerkelyk recht. In 1933 werd pater Verhoeks aangesteld tot missie-procurator te Nymegen. De Paters Lazaristen werken sinds 1923 als missionarissen op Java. In den ouderdom van byna 81 jaar is in het moederhuis der Zusters van Tilburg overleden zuster Gerulpha, een zuster van wylen Kardi naal Van Rossum. Wy vernemen ,van bevoegde zyde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 1 November tot 6 November 1937 bedroeg: 43606, tegenover 51710 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zyn van 1 Januari tot 6 November in totaal aangebracht 1.553.335 merken, tegenover 1.824.458 merken in de over eenkomstige periode van 1936. By de beoordeeling dezer cyfers dient niet uit het oog te worden verloren, dat dit jaar zes pet. minder biggenmerken werden toegekend dan vorig jaar. De samenwerkende textielarbeidersbonden St. Lambertus, Unitas en de Eendracht hebben het bij de passement- en bandfabriek v.h. A. v. d. Pot te Arnhem gestelde ultimatum inge trokken. De directie was er in geslaagd een drietal arbeiders te bewegen genoegen te nemen met een verhooging van hun loon van 14.40 op 15.en niet te gaan staken. Onder deze omstandigheden werd staken voor de overige arbeiders te riskant het betreft slechts een klein personeel zoodat besloten werd het ultimatum in te trekken. Verleend de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan mevrouw H. van der Berg geboren Lolkema, organiste van de Nederduitsch-Hervormde gemeente te Mak- kum. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-maille, in brons, aan H. Evers- dyk, landarbeider bü den heer J. Kools te Cad- zand. De heer E. D. van Dissel te Utrecht is op zyn verzoek eervol ontheven van zyn functie als plaatsvervangend vertegenwoordiger der regee ring in de „commission permanente du carbone carburant" en als zoodanig is aangewezen de heer dr. J. A. van Steyn, directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht. Tydelyk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Sneek dr. T. van der Zee, wonende aldaar. Bü beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der directe belastingen, enz. J. E. van Timmeren verplaatst van het kantoor der Invoerrechten en Accynzen te Schiedam naar het kantoor der invoerrechten te Rotter dam. De directeur-generaal van den Landbouw heeft aan den Rijkslandbouwconsulent ir. A. Vedder, ter standplaats Assen, tot ambtsgebied aangewezen de provincie Drente. Bij K. B. van 8 November 1937 is, met in achtneming van de in artikel 52 der Wet op het notarisambt neergelegde voorschriften, aan B. Knegtering met 14 November eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van notaris te Zuid broek. s6? nie praatte dikwijls zoo van dien non- °W trtlaar de heeren luisterden er graag naar, h\|,. het hun een heilzame afleiding bood na 'hgespannen arbeid, be'jj zal Miss Frampton op de thee vragen,' «iri, Mts. Donnington als een soort oplos- ,..Ik 8cye geloof anders niet, dat je haar in be- t)tri,rming heeft te nemen, lieve," merkte de ZSsof op. dat n-" mompelde MacBride. „Ik geloof ook, ze zich daarboven verheven acht!" Qui htcs 'e had altyd mooi weer op haar pic- datl' maar nu, ter eere van haar verjaardag brac,2,eker- bestraalde de zon in ongeëvenaarde Op u- vyf en dertig gasten, die op het perron q en trein stonden te wachten. Cenle hoestte wat. De vroege ochtendlucht scherp geweest en ze had geen sterke borst. eenie lachte: orakel heeft gesproken!" HOOFDSTUK II Haar kuchje was geen enkelen keer onopge merkt aan MacBride voorbijgegaan en toen al len in den trein hadden plaats genomen, ging hij het portierraampje sluiten tegenover haar. „Waarom doet u dat?" vroeg Queenie. „U hoest." „Maar ik houd zooveel van frissche lucht." „Die kunt u genoeg hebben, als de nevel ge heel is opgetrokken." „Myn hemel, wat is u streng! Ik zou u niet graag als dokter hebben, Mr. MacBride!" „Dat kan wel zyn," antwoordde hy laconiek. „Ofschoon ik wel geloof," liet zy er coquet, met haar hoofdje wat opzij, op volgen, „dat u mij vertrouwen zou inboezemen. Hoe denkt u er over, dames en heeren: zullen wü Mr. MacBride tot dokter benoemen voor deze expeditie?" „Ja, dat zullen wij doen!" riepen tal van stemmen. „Mag ik dan ook weten, waarin myn plich ten zullen bestaan?" ,Alle wonden en kneuzingen te heelen, die wü mogelijk zullen oploopen." „Het lykt wel, of wy naar een boksmatch gaan," meende een ander. „Ik hoop, dat ik daarop berekend ben," zei Mr. MacBride; iets, wat algemeen gelach wekte, daar hy reeds, als assistent, de aangewezen man was in dergelijke gevallen. Het was een kort ritje met den trein en aan het stationnetje stonden toen de rytuigen te wachten. Queenie, die ruim de beschikking had over de noodige middelen en die een geboren leidster was van dergelijke partyen, wist den heelen tocht meesterlyk te organiseeren. De rit over de heide en door het kreupel- bosch was een genot voor allen. Toen ze by de Heuvels kwamen, kon MacBride geen woord zeggen. Hy had zich nu byna in geen drie jaren een echten vacantiedag gegund en te mid den van die heuvels had hy immers zijn onbe zorgde jongensjaren doorgebracht. Zoo nu en dan wierp Queenie van ter zyde eens een blik op hem, maar dit ontging hem, verdiept als hy was in zyn jeugdherinneringen. Toen ze de plek voor hun picnic gevonden hadden en aanstalten gingen maken voor hun maal, was hy het, die voor een vuurtje zorgde, waarop het pannetje werd gezet, waarin de eieren zouden gekookt worden. En zoo hielp ry de gastvrouw met tal van kleinigheden. Na den lunch dommelden enkelen wat in en de anderen gingen, in groepjes en paarsge wijze, den omtrek verkennen tot theetyd. Daar na ging het heele gezelschapje de heuvels op en de afspraak was, dat ze allen om tien uur op het station present zouden wezen. Hoe hy dit nu zoo had aangelegd. MacBride had wel gezorgd, dat hy voor de laatste wande ling alleen was met Queenie. Hy was al meer in haar gezelschap geweest, maar dan waren er ook nog anderen by. Queenie's lichtblauwe linnen jurk kleurde haar uitstekend; het scheen wel, dat de zon geen vat had op haar, althans ze was in het ge heel niet bruin geworden, of met sproeten be dekt. eind op haar neer en voelde, hoe het uur was aangebroken, dat voor hem de kroon zette op het genot van dezen dag. Ze spraken over allerlei onderwerpen; dat wil zeggen: Queenie praatte en MacBride luisterde. Ze had veel smaak voor literatuur; meende eenmaal, dat hy hier niets voor voelen zou en trad vry en onbevangen met haar oordeel te voorschyn, wat hem dikwyis in stilte deed glim lachen, ofschoon hy zich voor het uiterlijk steeds even ernstig hield. Na eenigen tyd zetten ze zich op een verhoo ging in het heideveld en ze zei, dat hij best rooken kon. „Ja?Maar mijn pijp is geen toonbeeld!" ,0, zoo ziet die van vader er ook uit. Ik stop ze altijd voor hem. Zal ik het voor u ook doen?" Hij reikte haar het ding over, nam zijn ta bakszak en het stoppen ging haar zóó handig en bevallig af, alsof ze heel haar leven niets an ders gedaan had; en vry wat beter, vond hy, dan zij sprak over literatuur. Toen hy de pyp van haar overnam, zei hy op eens: „Ik geloof niet, dat ik ze rooken zal." „Waarom niet?" „Omdat u ze voor mij gestopt heeft!" Ze beloonde hem met een glimlach en zei op beschermenden toon: „Heel aardig van u gedacht, Mr. MacBride! Maar rookt u ze gerust. Misschien dat ik nog wel eens een andere voor u stop." Dus deed hy lange halen en genoot nog ééns zoozeer van het bevallige figuurtje aan zyn zyde. Wat zag zy er allerliefst teer en kinderiyk uit! „Hoe lang hebt u dat kuchje al gehad?" Queenie, die sinds dien ochtend niet meer ge hoest had, keek verrast: „Ik weet 't niet. En ik dacht ook niet, dat u dat u zoozeer belang stelde in hoesten. Vader zei, dat u voor specialist studeerde, maar in welke branche, dat weet ik niet." Dit was niet waar: ze wist het zé'ér goed. „In hartziekten," antwoordde hy hoogst- ernstig. „Hartziekten?.... Hoe eigenaardig! Ik dacht niet, dat u veel afwist van het hart, Mr. Mac Bride!" „Ik weet er net zooveel van, als anderen, en ik hoop er alles van te leeren, wat er van te leeren valt." Uit den toon van zyn stem kon Queenie niet opmaken, hoe hy dit eigenlyk meende; maar heel neutraal merkte zy op: „Ja, me dunkt dit moet wel interessant zijn. „Maar ik vroeg naar uw hoesten, weet u wel?" „Wat kunt u aanhouden!" „U heeft my immers tot medisch leider van dezen tocht benoemd?" vroeg hy met van geest tintelende uitdrukking in de heldergryze oogen. „Dat is waar!" lachte zij en vond, dat hy er lang niet onaardig uitzag, als hij zoo schertste. Jammer, dat hy dit zoo zelden deed. „O, die kuch beduidt niets! Die heb ik al heel mijn le ven gehad! Ja, 't zou natuuriük beter zyn, als ik in het Zuiden woonde; maar dat gaat nu eenmaal niet." MacBride keek recht voor zich uit. Hij zei niets en Queenie's hartje begon luider te klop pen. Zoo jong als ze was,, had ze toch al veel ervaring op dit punt achter den rug en meende dus symptomen van een naderende liefdesver klaring waar te nemen. Daar ze niet goed wist, wat haar antwoord in dezen moest zyn, sprong ze op en noodde: „Kom, zullen we eens verder gaan? Zal ik u ophelpen, Mr. MacBride?" „Graag," zei hy. Maar eer hy nog de aan raking van haar hand gevoeld had, was hij al op en haalde zyn horloge te voorschyn. „Wü hebben nog anderhalf uur," constateerde hy. „Vindt u dat prettig?" vroeg zij. „Zeker," was &1, wat hy noodig achtte, hierop te zeggen. „Laten wij dat beekje volgen; het loopt langs den voet van de heuvels. Dan hunnen wy me teen niet verdwalen." Dit deeden zy ook. Zoo nu en dan praatten zy eens, maar het meest nog genoten zy van eikaars gezelschap. Eindelijk kwamen ze aan een gedeelte, waar ze een grooten steen zagen midden in de beek, en, daar er enkele kleinere waren, die als brug konden dienen, drong zy: „Laten we daar gaan zitten, Mr. MacBride!" En, licht als een hinde, sprong ze voor hem uit. Maar, daar een van de steenen uitgleed, slipte ook haar voet en zou ze zeker gevallen zyn, als hy haar niet te hulp gekomen was. .Heeft u zich bezeerd?" vroeg hy vol deel neming. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3