M BRUINBROOD tft te éét e< Vondel herdacht op het Begijnhof Haarlem, 16 Nov. RITSEMA Co. FRANKEN's Broodfabrieken Aoofi Kort en volledig De reis van Lord Halifax yUeuuLe, inücMirig, ÏLiemue Katholieke filmactie te OVERVEEN DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 Vriendelijke buurlui Een simpel balletje R. K. BIBLIOTHEEK KLEVERPARK Bestaat 25 jaar PERSONALIA Middelbare Technische School te Haarlem DE DRIELING VAN ZAND- VOORT MET HOOFD TEGEN VERKEERSZUlL VOOR PATER DE ROOIJ VAN ONZEN WINKELSTAND Japan-China-afdeeling bij de fa. Ritsema VOOR DE STILLE ARMEN DE HAARLEMSCHE JU HAANTJES Verhuizen naar de Nieuwe Gracht Allinson Brood Franken Systeem Dr. Allinson Programma Radio-centrale „ALBERDINGK THIJM" SPEELT VONDEL BURGERLIJKE STAND Bespreking met Hitier zal een uitgestrekt terrein bestrijken UIT DE HOOFDSTAD In tegenwoordigheid van „Kath. Amsterdam" droeg Mgr. v. Noort de plechtige Hoogmis op Gloedvolle predikatie van Prof. Haring AGENDA Bioscopen 17 November Bioscopen INSTELLINGEN Groote Houtstraat 159 I TELEFOON 10156 HAARLEM. STAD Het moet bepaald gezellig wonen zijn in een Van de vele Haarlemsche straten, die aan ons schoone Insulinde herinneren. Ik verklap u niet Welke straat het precies is, want tusschen ons gezegd en gezwegen: ik ben van plan er een huis te huren en bij het noemen van den straat haam zal wellicht het aantal gegadigden voor een huis zoo groot worden, dat de huiseigenaren er de huren gaan opslaan. Men kan er n.l. gratis openluchtspelen zien, waarbij de laatste snufjes op het gebied van scheldwoorden wor den gebezigd en mocht u van plan zijn u ergens ever kwaad te maken dan kunt ge er uw scheld- Vocabulaire alvast aanvullen. Alleen moet men oppassen dat men geen klap per ongeluk meekrijgt als er weer iemand ih de straat knock-out wordt geslagen. Het zijn Zoo vriendelijke buurlui daar! Een maand ge leden was een vierjarig jongetje zich met bal spel aan het vermaken, zooals de jeugd pleegt te doen. Als 22 kerels het doen, dan heet het een voetbalmatch en komt de halve stad kijken, hiaar het jongske zocht zijn sportbeoefening in zijn eentje. Sport staalt spieren, breekt beenen en blauwt huilen heeft een pessimist eens geschreven. En hij kreeg in dit geval gelijk! Een balletje heeft de soms lastige eigenschap dat 't kan wegrol len en het onderhavige was zoo eigenwijs in huurmans tuin te verdwijnen. Holland in last! Het jongetje riep zijn moeder te hulp maar Inmiddels was buurmans zoon ten tooneele ver schenen, een struische knaap, wiens beroep zich °P de poëzie van de natuur toelegt. Deze, kort weg gezegd, tuinman had eigenlijk terstond ga lant den bal moeten oprapen maar was ietwat baloorig over een tol, welken hij vermiste, en dien hij bij de moeder van het jongetje veron derstelde te zijn. Hij wierp er dus figuurlijk een balletje over op maar de bom barstte verkeerd Want de moeder betuigde haar onwetendheid ten opzichte van het lot van des tuinmans speel goed. De tuinman begon daarop de kracht van Zijn vuisten en voeten op de vrouw te beproeven Piet het resultaat dat het slachtoffer bewuste loos in elkaar zakte' en de dokter bloeduitstor tingen op diverse plaatsen in haar kaak en beenen constateerde. De hardhandige tuinman moest nu een visite afleggen bij den politie-rechter, aan wien hij Vertelde, dat de vrouw hem had uitgescholden dat gaf de vrouw toe en dat zij hem be- öreigd zou hebben, eerst met haar hand en daarna maar liefst met het jongske, waarmede ze hem een draai om zijn ooren wou geven. Door deze laatste „verklaring" bedierf hij veel van zijn verdediging, want de rechter wilde natuur lijk zoo maar niet voetstoots aannemen, dat een bloeder haar eigen kind als slaanmiddel zou ge bruiken. De vrouw klaagde als getuige over den overlast, dien zij nog steeds ondervind. Het moet Werkelijk een gezellige toestand in de straat Volgens haar mededeelingen, zijn! De Officier had ontdekt dat het in de betrok ken straat nu niet bepaald pais en vree is. Mis schien kan een negen-burenconferentie hier helpen. Wij zijn niet voor niets de Chineezen van Eu- ïopa! De Officier vond het de spuigaten uitloopen ®n eischte 7 dagen gevangenisstraf tegen den tuinman, die inderdaad op rechterlijk bevel 7 hagen het genot van zijn bloemen zal moeten missen en in de gevangenis overdenken dat men beter naar een bal kan gaan dan over een bal Wzie-maken! gankelijk voor personen boven 18 jaar) zal de bekende redenaar pater A. van Schalen O. F. M. het doel van de Katholieke Film-actie belichten en propageeren. Het kinderprogramma bevat als hoofdfilm „Circusleven" terwijl 's avonds als hoofdfilm „Houten Kruisen" in 5 acten zal draaien. Geheel overeenkomstig het doel van het co mité wordt op de volle medewerking van alle rangen en standen gerekend. Blijkt, dat de be langstelling aan de verwachting beantwoordt, dan kunnen in dit seizoen meerdere filmvoor stellingen worden gegeven. Tegen een luttelen entreeprijs zijn thans de plaatskaarten voor beide voorstellingen verkrijg baar gesteld. Het verdient aanbeveling, dat men zich vooraf hiervan in het bezit stelt, waardoor teleurstelling wordt voorkomen. Kaarten verkrij/mar: aan gebouw „Domi' (dagelijks 's avonds van 710 uur) en bij het secretariaat van het comité „Katholiek Overveen", Rollandslaan 27, tel. 17196. 19 November is voor het bestuur en de leden van de R. K. Parochieele Bibliotheek in het Kleverpark een gedenkwaardige dag. 25 jaar ge leden, op 19 November 1912'werd de instelling opgericht op initiatief van pastoor F. v. d. Volk O.F.M. z.g. (destijds kapelaan), die de eerste directeur werd. Hij werd opgevolgd door pater van Veen; i» dien was pater Verhaar directeur. Thans is nu al bijna 12 jaar lang de leiding aan pater R. Dekkers O.F.M., die pas hersteld is van een zware ziekte, waardoor de bibliotheek an derhalve maand haar vriendelijken, jovialen di recteur moest missen. Het bekende Evangelische beeld van het mos terdzaadje en het goede zaad is ook op de jubi- leerende inrichting van toepassing. Was het be gin ook hier moeilijk omdat uiteraard niet di rect een groote boekenvoorraad aanwezig was, al ras bleek ze in een groote behoefte te voor zien, die niet verdwenen is, ook al kwamen er andere R. K. Bibliotheken in onze stad. Niet alleen voor de parochianen is de biblio theek een vraagbaak voor boeken maar ook uit andere parochies van Haarlem, uit Bloemen- daal en Overveen maakt men van deze goede en goedkoope gelegenheid gebruik, zoodat gemid deld een zestigtal boeken iederen Dinsdagavond worden uitgeleend. Nog steeds is ze gevestigd in het lokaal tus schen de Kleverparkkerk en de pastorie al moet ook daar zoo langzamerhand met de ruimte ge woekerd worden, want de boekenschat telt thans een 5000 deelen, een aantal dat menige biblio theek haar benijden zal. Natuurlijk wordt er voor gezorgd dat de jubileerende instelling steeds de laatste „snufjes" bezit, hoewel dat wel in nooit voldoend aantal kanzijn, want ook boeken-lezen is aan de mode onderhevig en ieder lid wil óók het boek lezen „waarover men spreekt!" Vroeger had de bibliotheek belangelooze man nelijke hulp doch sedert een tiental jaren wor den de honderden leden bediend door dames handen. De onderstaande afgestudeerden van de kfiddelbare Technische School te Haarlem Z(jn geplaatst in de volgende bedrijven: Afd. Bouwkunde; E. G. Klees, opzichter bij Arch. Roodenweg te Ol denbroek. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: A. A. Holt- kamp, opzichter bij den Rijkswaterstaat te Utrecht; J. Sterel, teekenaar bij Publieke Wer ken te Amsterdam. Afd Werktuigbouwkunde: H. A- Brouwer, tee kenaar bij N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker, Amsterdam; W. A.Dingemans, leeraar aan de Ambachtsschool te Schiedam; P. v. Duin, teekenaar bij de N.V. Ned.Vliegtuigenfabriek Fok ker te Amsterdam; D. J. v. Hensbergen, tech nisch controleur bij de A.T.O te Utrecht, P- ^egeland, onder-opzichter bij de Gemeente Reiniging te Haarlem; A. Korff, teekenaar bij öt' N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker te Am sterdam; C. H. M. Konings, teekenaar bij de N-V. Stork-Hijsch te Haarlem; J. W. Lamoraal ^'chers, assistent bij N.V. Philips te Eind hoven; J. b. Mallée, assistent bij het Weten- ^happelijke Bedrijfsauto Instituut te Den tiaag; c. Meyers, teekenaar bij de N.V. Ned. ^hegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam; E. h'ienhuys, teekenaar bij de N.V. Stork-Hijsch te Haarlem; B. P. Offringa, teekenaar bij de ta. Beynes te Haarlem; J. Schepman, employé h>j de Bat. Petr. Mij. te Curacao; J. S. Swart, teekenaar bij de fa Beynes te Haarlem; C. j- ï- d. Werff, assistent bij de Bat. Petr. Mij. te °en Haag. Afd. Electrotechniek: H. L. Berkhout, radio- techniker bij Radio- en Electrotechnisch Bu- leau Bottemanne te Alkmaar; H. Bruyn, leeraar ean de Nijverheids Avondschool te Beverwijk; E. f_ v. Dijk, bedrijfsleider bij de Helder de Radiocentrale, Den Helder; J. C, Helle- amp) Electrotechnisch teekenaar bij Van ^elder en Zonen te Velsen; J. G. H. Hoeke, .ssistent bij N.V. Instrumenthandel v.h. Dr. ocheret te Arnhem; J. H. Langton, assistent '1 N.v. Ruhaak te Den Haag; G. J. Meesters, ^ssistent bij N.V. Philips, Röntgenafdeeling Eindhoven; W. P. Spaan, teekenaar bij Fa. roeneveld en v. d. Poll te Amsterdam, j AW. ScheepsbouwkundeA. L. Beukman, ekenaar bü Scheepswerf P. Smit Jr. te Rot- -rdam; h. C Smit, teekenaar bij Scheeps- er* ..De schelde" te Vlissingen. aansluiting op het bericht betreffende de houden geluidsfilmvoorstellingen te Overveen Zondag 21 Nov. Cs middags om half 3 voor e kinderen en 's avonds om kwart over acht g.recies voor volwassenen) in de zaal van Domi. (j^hvoorterpad, wordt het volgende medege- E>e voorstellingen worden gegeven door het biité „Katholiek Overveen", in samenwerking et het Centraal Bureau voor Katholieke Film- tept in Neherland, en staat dus geheel in het ^en van de Katholieke Film-actie. 'S een Pr°gramma vastgesteld, dat technisch jj fhmisch uitstekend verzorgd is, en in geen en- °pzicht voor andere bioscopen onderdoet. Udens het avondprogramma (uitsluitend toe- 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 5.20 Parijs R., 6.20 Londen Reg., 7.20 Diversen, 8.20 Brusse' Fr., 8.40 Boedapest, 9.00 Londen Reg., 10.26 Brussel Ned., 10.30 Berlijn, 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Droitwich, 11.05 Londen Reg., 1.20 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 3.20 Droitwich, 10.55 Londen Reg., 11.15 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Kirch Schottisch, 2. Kuckuck, 3. Verschiedene Schweizer Jod'ler, 4. Auf zum Tanz, 5. Six hits of the day, 6. Bayeri- sche Volkstanze le deel, 7. Mountain MelodVes, 8. Annamirl, 9. Six Hits of the day, 10. Bei uns Dachauer, 11. The Jodelling Mouthorgan player, 12. Bayersche Volkstanze, 2e deel. 8.00—12.00 Diversen. Voor eenige dagen meldden wij, dat twee zusjes van de Zandvoortsche drieling, na een dag geleefd te hebben, gestorven zijn. Alleen Leentje, die bij haar geboorte het minste woog, leefde nog en men had toen alle hoop, dat het meisje zou blijven leven. Dank zij de uiterste verzorging maakt het wichtje, dat bij haar geboorte slechts 2 pond woog, naar men ons mededeelde, het nu zelfs zeer goed. Een personenauto uit Groningen reed gister middag om tien minuten voor half een op den hoek RustenburgerlaanKleine Houtweg, door dat de bestuurder niet voldoende op het verkeer van rechts lette, tegen een 36-jarigen wielrijder 'op. Deze laatste viel en kwam met zijn hoofd tegen een verkeerszuil, waardoor hij een bloe dende wonde aan het hoofd opliep. Na door den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd hij in den auto van den aanrijder naar zijn huis vervoerd. Reeds ingekomen Voor zegen voor onze kinderen f 27.62 f 0.50 totaal f 28.12 Voor het kerkje van pater Martens Ingekomen f 0.75 Voor overleden ouders B. v. N. f 0.50 totaal f 1.25 N. J. M. K. ƒ2.50; Parochiaan van St. Bavo voor bekeering van neef, N. S. Ber. ƒ2.50; K. 2<; N. N. ƒ1; Van ons vijven opdat wij maar braaf mogen blijven ƒ5; N. N„ vraagt gebed voor zoon in Afrika, ƒ2.50; N. N. ƒ1; voor uw auto van W. V. en W. v. V. ƒ2; P. M. L., Zaandam, ƒ1, om mijn werk terug te krijgen; N. N., op dat onze twee jongens een nette betrekking krij gen, ƒ1; totaal ƒ48.62. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 Zaken waar Japansche snuisterijen worden verhandeld hullen zich naar een aloude ge woonte in een geheimzinnig waas door de ver koopruimte te verlichten met kleine lampjes en te drapeeren met gordijnen van kralen. De be kende koffie- en theefirma Ritsëma aan de Groote Houtstraat 159 heeft met deze traditie gebroken. Op de eerste plaats verhandelt zij geen snuisterijen, doch degelijk afgewerkte en moderne Oosterscbe nuttige en luxe-voorwer pen, en daarnaast exposeert zij deze in een ge wone omgeving, waardoor zij zoo mogelijk nog meer effect sorteeren. Een gedeelte der winkel is doorgetrokken en daar is een overdaad van Japansche en ooster- sche kunst- en gebruiksvoorwerpen samenge bracht, die bij het betreden der zaak reeds de aandacht trekt. Alles wat daar staat uitgesteld is handwerk of althans met de hand afgewerkt, zooals de be kende Japansche lakfiguren. En alleen de Oos terling met zijn voor onze begrippen onnatuur lijk geduld kan uit een stuk hout een minitieus afgewerkt beeldje vervaardigen en zich met goed gevolg aan het petieterige cloisonné-werk wagen. Deze Japansche artikelen doen het ook zeer goed in een moderne omgeving, zooals bij indirecte verlichting. Doch buiten deze siervoorwerpen is er nog een groote keus in gebruiksartikelen, kleedjes, lakbladen, kop en schotels, aschbakken, enz. Ook het Hollandsche werk is er vertegenwoor digd. O.a. de sierlijke poppetjes van den Haar lemmer Piet Haan, die met enkele gebogen ijzerdraadjes verrassende resultaten bereikt. Wij twijfelen er niet aan, of in dezen tijd van geschenken zal menigeen een kijkje gaan ne men in deze afdeeling van de fa. Ritsema. Ingekomen: A. L. L. Erzielen f 10. De Commissie voor de Stille Armen haast zich van bovenstaande gift melding te maken, dankt hartelijk dezen trouwen weldoener, die onder den indruk van „Allerzielen" ons thans weer bij stand bood, ter vertroosting van diearme zielen, welke, slachtoffers onzer dagen, nachten dag worstelen om hun eens welvarend bestaan voor ondergang te behoeden. 't Is zielig! Na vreugd, na voorspoed van wel eer, Thans leed en zorg en druk. Zelfs dient ge brek zich aan. Maar het allerzieligst 1-kt, dat naam en eer, Vragen, nóóit te vragen, stil te lijden, fier te gaan. Het werk der Stille Armen is een zeer moei lijk werk, wij hebben er ons in gespecialiseerd. Wilt ge de Stille Armen bereiken, steunt ons, helpt ons. De nooden zijn talrijk, de geldelijke zorgen groot, de middelenHelpt toch meer! Giften worden met liefde in ontvangst geno men aan het bureau dezer courant en bij de commissieleden. Het adres van den penning meester is Gasthuissingel 64. Postgiro 13543. Naar wü vernemen zullen de Haarlemsche Juliaantjes, die tot heden in de Alexanderstraat wonen, binnenkort verhuizen naar het perceel Nieuwe Gracht 72, waar vroeger de heer J. W A. Beynes heeft gewoond. Het huis is een dezer dagen overgedragen aan de Stichting, waar over wij onlangs een artikel publiceerden. De datum van de verhuizing staat nog niet vast en over de verhuizing en de inrichting van de nieuwe woning moeten nog besprekingen wor den gevoerd. Reeds lang bestond er plaatsge brek in de Alexanderstraat voor de Juliaantjes die in hun nieuw tehuis meer ruimte zullen krijgen, waardoor ook de mogelijkheid bestaat, dat het aantal zuster wordt uitgebreid. wordt gebakken door bevat de geheele graankorrel. Het smaakt lekker, omdat het van de beste, zorgvuldig gezuiverde Zeeuwsche tarwe op bijzondere wijze wordt bereid en het is zoo goed voor de gezondheid, omdat het ook de minerale bestanddeelen der tarwekor rel bevat, juist de bestand deelen die dagelijks in het lichaam worden aangevuld. Haarlem, H'stede, Bl'daal Woensdag 17 November Programma 1 Hilversum I Programma 2 Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 10.35 Parijs Radio, 10.50 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Diversen, Wij ontvingen een keurig uitgevoerd pro gramma van Alberdingk Thijm's Vondel-opvoe ring op Donderdag 25 Nov. a.s. in den Stads schouwburg. In een uitvoerig voorwoord wordt een uiteenzetting gegeven van den inhoud van Vondel's „Adam in ballingschap", waarvan A. T. de meest aangrijpende bedrijven zal ten too neele brengen. In het eerste tooneel beschrijft het eerste menschenpaar in kinderlijke opgetogenheid zijn geluk en de schoonheid van het paradijs. Als Adam zich verwijdert, om in eenzaamheid God te danken, maakt Belial van de gelegenheid ge bruik, om zijn netten der verleiding om Eva te spannen. In dit tooneel vooral komt Vondel's bewonderenswaardige fantasie prachtig tot uiting. De terugkeerende Adam wijst eerst vol afschuw de verboden vrucht af, doch bezwijkt als Eva dreigt hem te zullen verlaten. Het twee de deel begint met een dialoog tusschen Lucifer en Asmodé, die hun satanische vreugde uitkrij- schen over den val van het eerste menschen paar. Hierop volgt de wanhoop van Adam, die zich het leven wil benemen, doch hiervan door Eva wordt teruggehouden. Dan komt de ge rechtsengel Uriël het vonnis uitspreken, en in nameloos leed verlaten Adam en Eva voor altijd het aardsche paradijs. Na de pauze volgt dan het mooie, kleurige spel „Elckerlyc", waaraan vrijwel alle leden van A. T. hun medewerking verleenen. „Als er één spel is" aldus lezen wij „dat zich waardig en logisch bij „Adam in balling- als U hun het heerlijke brood van Van der Linden geeft I Is dat niet waard om ervoor van bakker te veranderen? In de examencommissie voor de stuurlieden examens zijn o.m. benoemd de lifeeren J. Steen- borg oud-gezagvoerder ter koopvaardij, te Haarlem tot lid en plaatsvervangend voor zitter; P. van Os, oud-gezagvoerder ter koop vaardij, te Heemstede en J. Schuurman, oud gezagvoerder ter koopvaardij te Hillegom, tot leden. In de examencommissie voor scheeps- werktuigkundige werden o.m. benoemd de hee- ren A. A. Deelder, oud-sous-chef van den technischen dienst van de Kon. Paketvaart Mij. te Heemstede; U. Hempenius, gep. officier van den marine-stoomvaartdienst der 1ste klasse, te Overveen; H. C. van der Pols, öud-assistent- ingenieur bij den technischen dienst der Stoom vaart Mij. Nederland te Heemstede; J. J. Wee- da, gep. leeraar bij het technisch onderwijs in Ned. Indië, te Heemstede, tot leden. Vandaag herdenken de heer en mevrouw H. M. Smitvan Tongeren den dag, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Ook de heer en mevrouw Zuurendonk, wo nende Leidschestraat 40, alhier, herdenken vandaag den dag, dat zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Voor het bouwen van een rioolwaterpomp station met bijkomende werkzaamheden te Santpoort was laagste inschrijver de heer Joh. Deinaar en Zn. te IJmuiden-Oost voor f 17993. De coöperatie „Vooruitgang" stelde de over- schotverdeeling als volgt vast: brood 5 pet., kruidenierswaren 3 pet., terugbetaling op brand stoffen 25 cent per H.L. De aftredende be stuursleden werden herkozen. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de ingeschre venen voor de lichting 1938, die wegens broe- derdiens.t werden vrijgesteld, voor deze gemeen te zitting zal houden te Haarlem in het ge bouw „de Doelen", Gasthuisstraat 32 en wel op Vrijdag 10, Maandag 13, Dinsdag 14, Woensdag 15, Donderdag 16, Vrijdag 17, Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 December 1937, telkens des morgens om 9 uur en des middags 1.30 uur precies. Aan den heer H. Bakker, aannemer te Ben- nebroek, is ondershands opgedragen 't bouwen van 13 Villa's en 6 Garages aan het verlengde van de v. d. Endelaan te Hillegom voor reke ning van den heer Willem Dekker. Architect is de heer W. Kuitems te Hillegom. Een viertal leerlingen van de gemeentelijke le H. B. S., die met goed gevolg eindexamen hadden gedaan, is toegelaten voor opleiding tot officier bij de zeemacht (Willemsoord). Zondag 14 Nov. gaf het Eerste Haarlemsche Piano-Accordeon Orkest „Accordia", onder lei ding van Herman Teunissen, voor de verpleegde TB.C-patiënten een vooravondconcert op Bre- derodeduin. De avond viel zeer in den smaak. Voor de pauze werden verschillende potpourri's ten ge- hoore gebracht, terwijl Herman Teunissen na de pauze eenige soli op zijn accordeon gaf. De hoofdzuster dankte voor den mooien avond. Op Zaterdag 20 November a.s. geeft de Ver- eeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland haar jaarlijkschen cabaretavond in de Gemeentelijke Concertzaal. De avond zal worden verzorgd door 't Haarl. Cabaret- en Revuegezelschap onder leiding van Mart. van*Delden. Na afloop bal. Toegangs bewijzen zijn verkrijgbaar bij het bestuur tegen betaling van 0.49 (belasting inbegrepen) en des avonds aan de zaal a 0.50. A.s. Donderdag 18 November hoopt de heer v. d. Horst den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar geleden bij de fa. Peek Cloppenburg te Haarlem in dienst trad. Een intieme huldi ging zal plaats vinden 's morgens om tien uur op zijn afdeeling, waarna van 11 tot 12 uur gelegenheid zal zijn den jubilaris te feliciteeren. Mej. C. Stegerhoek slaagde gisteren voor 't examen Ziekenverpleging A. Geboren: d. van C. Laadstra-v. Die. z. van J. M. v. Leeuwen-Klossok. d. van H. Eugster- Zdanowtz. d. van J. M. Brouwer-Kabel. d. van M. M. Stut-Leek. d. van S. M. Lam fers-de Tello. d. van C. M. E. v. Halst-Frijer. Overleden: P. M. Mok, 74 j., Jansweg. C. W. Bouma, 93 j., M. v. Heemskerkstraat. J. Nuts, 75 j., Spaarne. J. C., 8 d., d. v. C. G. v. Poel geest, Wichersstraat. schap" aansluit, dan is het dit. In „Adam" de onafwendbare gevolgen van de erfzonde.... in „Elckerlyc" de oneindige barmhartigheid Gods die genade schenkt aan den rouwmoedigen zon daar, ook als deze in het allerlaatste uur Zijn Wijngaard betreedt." Ook de humor -r zij het op een ernstig fond ontbreekt in dit spel niet. Dit stuk wordt opgeluisterd door Liturgi sche gezangen van een knapen-koortje onder leiding van den heer Jan Nibbering, die voorts het geheele muzikale gedeelte van deze opvoe ring verzorgt. De costumes ontworpen door den regisseur, den heer Herman Moerkerk, wor den geleverd door de fa. A. Serné en Zonen. De rei van wachtengelen uit „Adam in balling schap" wordt aangevuld door eenige dames van „De Graal". Kaarten zijn verkrijgbaar hedenavond en Vrij dagavond tusschen half acht en acht uur aan de studio van A. T„ Lange Wijngaardstraat 17; bovendien aan hetzelfde adres op Zaterdagmid dag a.s. van 3 tot 6 uur. Voorts zijn kaarten voorradig' bij J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36, W. Teeuwissen, Lorentzkade 74, en G. Nielen, Hasselaersplein 35. Het laatste adres is ook te lefonisch te bereiken onder nummer 16704. De lage prijs is voor alle rangen gelijk. „Alberdingk Thijm" vertrouwt, dat Katholiek Haarlem door een talrijk bezoek deze bijzondere uitvoering zal waardeeren. In dramatische kracht wint „Adam in ballingschap" het verre van de meeste Vondel-spelen. Vondel benadert in dit spel het wezen van zijn figuren zóó zeer, en dringt zóó diep in hun psyche door, dat hij zich in dit opzicht nooit heeft overtroffen. Stuk voor stuk is iedere scène sterk tooneel in den goeden en grooten zin van het woord. LONDEN, 15 Nov. (Reuter). Naar verno men wordt zullen de besprekingen van Lord Halifax met Hitier een uitgestrekt terrein bestrijken, o.a. het anti-komintern- verdrag. In sommige Duitsche kringen is men van meening, dat Hitier gaarne op heldering wil hebben over de Britsche hou ding ten aanzien van de Duitsche en Ita- liaansche inmenging in Spanje, en ten aan zien van de Duitsche politiek in Centraal Europa. Men maakt er. geen geheim van, dat men gaarne een nationaal-socialistisch regiem in Oostenrijk zou zien, doch men herinnert er aan, dat het behoud van de onaantastbaarheid van Oostenrijk officieel een kwestie van belang voor Engeland is genoemd. Duitschland is ver der niet tevreden over den toestand van de Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije, en het zou willen, dat (jezen een zelfbestuur zou den krijgen. Zonder twijfel zal ook de koloniale kwestie ter sprake komen, hoewel men in Duitsche kringen deze zaak niet wil ver binden aan de vraagstukken in Midden- Europa. Men is van meening, dat Hitier elke kwestie afzonderlijk wil regelen, wan neer de gelegenheid zich voordoet. Noch te Londen, noch te Berlijn is men van meening, dat de besprekingen meer zullen zijn dan een gedachtenwisseling. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij zijn bézoek aan Brussel den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken in kennis gesteld van de reis van Lord Halifax. In het historisch kerkje van het Begijnhof is Vondel hedenmorgen herdacht met een plechtige Hoogmis, opgedragen door Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, met assistentie van pastoor J. Th. Lager- weij van ,,de Posthoorn" en pastoor W. Nolet van „de Papegaai". Prof. M. H. H. Haring van het Seminarie Hageveld, belichtte in een gloedvolle predikatie den katholiek Vondel en zijn geloofsleven, dat zoo sterk in zijn werken spreekt, Vondel, aan wie juist op deze plek zoovele herinne ringen zijn verbonden. Het kerkje, waar buiten op het Begijnhof de Amsterdamsche kleuren waren uitgestoken, was vanmorgen te half tien geheel gevuld met ver tegenwoordigers van de Amsterdamsche organi saties en instellingen, welke zijn vereenigd in de organisatie Katholiek Amsterdam. Ook de beide eere-doctoren, dr. C. R. de Klerck en Prof. dr. Mag. B. Molkenboer O.P. en tal van verdere Vondelvrienden, woonden de plechtige H. Mis bij. Het interparochiaal zangkoor „A. M. D. G." onder leiding van den heer W. Gubbels voerde op buitengewoon stemmige wijze de ker kelijke zangen uit. Naast het hoogaltaar was het bekende schilderij geplaatst dat Joost van den Von del voorstelt in de Begijnhof-pastorie, in ge sprek met zijn biechtvader, pastoor Leonar- dus Marius. Het doek was omkranst met bloemen en in Helder licht gezet. Prof. Haring had tot tekst van zijn feestpre dikatie gekozen een aanhaling uit den brief aan de Galaten: „De rechtvaardige leeft uit het geloof". Geen plaats, aldus de hooggeleerde spreker, is meer geëigend om dankbaar te ge denken, dat God voor 350 jaar ons een Vondel heeft geschonken dan dit Begijnhof, waar eens pastoor Marius voor het altaar van zijn schuilkerk stond en gebeden heeft voor de be keering van den grooten poëet. Meer dan naar de kerk, waar zijn stoffelijk overschot rust, gaat onze verbeelding in deze dagen uit naar de kapel, waar Vondels ziel streed en overwon, waar de bekeerde Mennist zijn geloofsbelijdenis deed, waar.de dichter der Altaergeheimenissen de Spijze Gods voor de eerste maal ontving. Het gedenken onder de H. Mis is een dage- lijksch gebruik bij ons katholieken. Het is niet slechts een mijmerend staren in het verleden, maar een in contact treden met God, om Hem dank te betuigen voor wat Hij ons in onze dier baren heeft geschonken. Telkens als wij den Kruisberg beklimmen, treden wij in gemeen schap met de zielen der afgestorvenen, omdat wij ledematen zijn van een en hetzelfde lichaam Zoo heeft het antwoord op de vraag: Leeft Vondel voor ons volk, voor ons katholieken, een geheel eigen beteekenis. De rechtvaardige leeft uit het geloof en daarom is een Vondelherden king, waarbij verzuimd wordt aandacht te schenken aan het geloofsleven van den dichter, eeh vernieling van zijn beeld. Want staande op de rots van Petrus werden de horizonten van zijn blik verwijd, zijn ziel; tot rust gekomen, vloeide over van rijke gedachten. Veel heeft zijn overgang hem gekost. Spot en koele bejegening wer den zijn deel, maar hij had, zooals hij zelf getuigt, „de peerle verworven, waarvoor men •t al verliest." Doch katholiek zijn en geen apostel, zou verraad zijn geweest jegens de Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; gec. Kleermakers, 8 uur; Rechtsk. bureau, 8 uur; Gec. verg. Melkhandelaren. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Gebouw R.K. Leeszaal: Vondelherdenking, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Alg. Ned. Verbond, kwart over acht. Hotel Lion d'Or; Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en plantkunde, kwart over acht. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur „Sla venschip", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Shall we dance", 230, 7 en 9.15 uur Frans Halstheater „Wie is wie?", 2.30 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30 5.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; R. K. Werkmeestersbond, 8.20; Meubelmakers, 8 uur; Ons Genoegen, 8 uur; Ledenverg. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Doopsgez. Zangkoor, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. R. K. Leeszaal: Vondelherdenking, 8 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „Slavenschip", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Wie is wie?", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30 —5.30, 7—11 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethveréeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 11—12 uur. Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 (Telef. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. In RITSEMA's vroegere China- en Japan-afdeeling vindt U thans een RUIME SORTEERING van FRAAIE KUNSTVOORWERPEN. „BEDENKT WAT U SCHENKT" geldt ook hiervoor. Bij RITSEMA vindt U zeker een aardig geschenk voor ST. NICOLAAS of KERSTMIS. Wat dunkt U bijv. van een leuke aschbak 0.45; een automatische cigarettendoos 0.75 geborduurd kleedje (handwerk) 1.25 gebak- schaal 1.70; pindastel 0.95 Maar komt U zelf eens kijken U doet prettig Uw keuze in onze moderne overzichtelijke toonkamers kruisbanier. En daarom beleefde Vondel den vrede en het geluk, dat hij vond in het ge loof, niet voor zich alleen, maar in de dagen der schuilkerken! trompette zijn sterk geluid over duin en dal. Wanneer wij dus een Willibrord, een Adelbert glorierijk herdenken, waarom dan niet deze feeste lijk in top gezongen Mis ter dankbare ge dachtenis van den grooten leekenapostel Vondel, die tijdgenoot en nazaat tot stichting en steun is geweest. Juist de meest markante katholieke dogma's heeft Vondel in zijn werken verheerlijkt. Ds patrones van het Bagijnhof, St. Ursula, eerde hij met zijn drama „Maagden", de onvergan kelijkheid der Kerk, verheerlijkte hij in zijn Peters en Pauwels en boven alles toonen zijn „Altaergeheimenissen", hoe hij leeft en put uit het katholiek geloof. Het is de jubelende ziele- zang van den hoogbegaafde vrome, het is een heilige inspiratie in den waren zin. Niemand kan ontkennen dat deze dichter katholiek was in ziel en werk, men kan het hoogstens ver geten of over het hoofd zien. Moge Vondel, zoo besloot Prof. Haring, die aldus zijn geloof beleefde, niet alleen de ascéten verrukken, maar voor de vele zielen, die zoeken en tasten, staan als een lichtend baken in de duisternis. De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw Inspanning eischen, maar het is Mijn vurige en innige wensch, dat gij dit groote werk, van zoo"n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bit de heiligverklaring van Petrus Canlsius, 20 Mei 1925.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4