We luisteren naar FINANCIEN KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRSITGIT BROCHES GqaSieiïeS Vtmcrf 25 C£rite2os&c/z$ De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 Wielrijder aangereden Eenige uren later overleden OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Uitkeering goedgekeurde poot- aardappelen oogst 1937 op de pijnlijke plek,bestr{jdt HOEST, KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZUae PIJNSTILLENDE WATTEN BETONVEREENIGING Tienjarig bestaan herdacht HET P.T.T.-BEDRIJF Is de winter reeds in aantocht? De heerschende weerstoestand maakt het niet aannemelijk Uitbreiding der reservefondsen EEN KOE, DIE ZICHZELF ELECTRISCH DOODT SAMENGAAN UNILEVER EN LEVER BROTHERS De gouddiefstal te Utrecht Weer een verdachte tijdens de rechtbankzitting gearresteerd Nerveuze Angstaanjagingen Academische examens ZACHTER WEER MET REGEN TE WACHTEN Examen gemeente-administratie Resultaten-controle duidt op effect van courantenreclame fn weer heb je 'f vergeten f Delbos' reis naar Midden-Europa Het incident Haïti- San Domingo Nieuw hoogterecord Woensdag 17 November De school van Bergen Tentoonstelling uit de collectie Boendermaker Het tweede eskadron pantser wagens De Chineesche minister van financiën deelde mede, dat China alles zal aanwen den om den dienst der leeningen te blijven verrichten. Vanochtend te acht uur is de 24-jarige on gehuwde M. P., toen hij per fiets van den Kor- velschenweg het voorterrein van de wollen- stoffenfabriek Gebrs. Diepen te Tilburg, waar hij werkte, wilde inrijden, door een hem ach terop komenden personenauto, bestuurd door J. N. W. O. uit Tilburg, aangereden. De man sloeg tegen den grond en werd met een sche delbreuk opgenomen. Per auto van den G. G. en G. D. werd het slachtoffer naar het St. Eli- sabethgasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. Teneinde misverstanden te voorkomen, maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale bekend, dat enkele wijzigingen in de voorschriften be treffende dc uitkeeringen uit het z.g. Poter fonds worden overwogen. Reeds thans wordt on der de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat het volgende voorjaar van de oifterkocht gebleven goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1937 mogelijk alleen de normale po- tersorteeringen voor een uitkeering in aanmer king zullen komen, te weten voor binnenland- sche soorten tot 45 mm., voor fabrieks- en ex portsoorten klasse B en C tot 50 mm. en voor klasse A tot 55 mm. Het ligt in de bedoeling, alleen die onver kochte partijen voor uitkeering uit het Poter fonds in aanmerking te doen komen, welke naar behooren gesorteerd zijn. Gezien de financieele positie van het Poter fonds dient er rekening mede te worden ge houden, dat de uitkeeringen mogelijk lager zul len zijn dan die voor voorgaande oogsten. □nurna doozan 33 en SS el. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft de Betonvereeniging heden in Krasnapols- ky te Amsterdam een bijeenkomst belegd, waar vier sprekers inleidingen hebben gehouden over onderwerpen, betrekking hebbend op de beton- techniek. Alvorens echter hiertoe over te gaan memo reerde de voorzitter, ir. A. A. Boon, het heug lijke feit van het jubileum der vereeniging, die tien jaar geleden door zijn initiatief tot stand was gekomen, opdat de Nederlandsche industrie niet langer zou behoeven te klaploopen op de proefnemingen, die in het buitenland op het ge bied der betontechniek werden verricht. Spr. richtte eenige woorden van welkom tot het Oostenrijksche eerelid der vereeniging, dr. P. Emperger. De secretaris der vereeniging, ir. H. G. A. Treep, huldigde den voorzitter namens de leden voor het belangrijke werk, dat hij in de afge- loopen tien jaar voor de ontwikkeling van de betontechniek heeft verricht en bood hem de gouden legmedaille der Betonvereeniging aan. »Hmim»nwinnittwimmi«tH«iwimwCTim»»»mnmttiiii»iiinnn«»iniiM Het koude, buiige weer van den laatsten tijd heeft blijkbaar reeds bij velen de gedachte op gewekt, dat het iets te maken zou hebben met een te verwachten kouden winter. Herhaaldelijk heeft men mij daaromtrent vragen gedaan met herinnering aan gevallen uit vroeger jaren, dat reeds in November sterke vorst optrad. Inderdaad kan in November sterke vorst op treden, maar dat het daarbij komt tot min of meer langdurige vorst, is toch wel een groote zeldzaamheid. Zulks was bijv. het geval in 1902, toen het van 16 tot 23 November flink vroor. Zulke gevallen bewijzen echter niets voor de mogelijkheid, dat wij nu spoedig vriezend weer kunnen verwachten. De thans heerschende al- gemeene weersgesteldheid geeft eerder aanlei ding te verwachten, dat het niet zal gebeuren. Sterke Novembervorst toch treedt zeer zeker niet in onder weerkundige omstandigheden als thans aan de orde zijn. De afkoeling van den laatsten tijd 's een gevolg van den sterken aanvoer van zeer koude lucht uit het hooge Noorden, maar al is de temperatuur van den Noordelijken luchtstroom hoog in het Noorden ver onder nul, op zijn weg naar het Zuiden neemt deze luchtstroom veel warmte op uit 't zeewater en zoo ziet men dan ook nooit, dat de vroege vorst hier invalt bij sterken Noorden wind. Iets anders is of de voortdurende aanvoer van zooveel koude lucht op den duur niet zal leiden tot een luchtdrukverdeeling, die wel gunstig is voor vriezend weer. Uit den aard der zaak wel. Het is n.l. moge lijk, dat in Midden-Europa een gebied van hoogen druk wordt opgebouwd, waarin dan windstil weer ontstaat en dit is in heldere nachten zeer gunstig voor het optreden van scherpe nachtvorsten. Soms heeft het er iets van of het dezen kant met het weer zal op gaan, maar tot dusverre valt er niet veel staat te maken op de zwakke aanwijzingen in die richting. Bij Noordwesten wind en vrij station- nairen barometer blijft het doorgaans lang buiig weer. Overigens is het nog wel wat vroeg in den tijd om veel aan den winter te denken. (Nadruk verboden) Een nota van wijziging is ingediend op het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van artikel 6 van de wet van 29 December 1928 tot aanwijzing van de takken van rijksdienst, om vattende de posterijen, de telegrafie en telefo nie, voor een beheer, als bedoeld in artikel 88 der Comptabiliteitswet. Ter toelichting hiervan wordt o.m. opge merkt: Dat thans een uitbreiding der reservefondsen wordt voorgesteld, heeft zijn grond in de om standigheid, dat, gelijk de ervaring heeft ge leerd, in het bedrijf meermalen ingrijpende maatregelen (tariefswijzigingen, dienstverbete ringen e.a.) moeten worden getroffen, welke hun financieele gevolgen over een reeks van jaren doen gelden. De toestand van 's Rijks schatkist, welke aan het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie eischen stelt voor een bij elke begrooting te bepalen winst- uitkeering, maakt het noodzakelijk, dat er zoo veel mogelijk zekerheid bestaat, dat deze uit keering onverminderd zal geschieden. Door het vormen van een algemeene reserve, die de gevolgen van zulke maatregelen, maar ook van onvoorziene schokken in de bedrijfs- financiën kan opvangen, kan worden bereikt, dat de bedoelde uitkeering door de gedachte maatregelen en de onvoorziene fluctuaties in de bedrijfsuitkomsten niet in gevaar wordt ge bracht. De vorming van zulk een reserve heeft ook haar voordeel, indien de uitkomsten van het bedrijf er toe leiden, dat dit Aa de uitkee ring aan de schatkist overeenkomstig de be- drijfsbegrooting nog een belangrijk bedrag over houdt, gelijk in de laatste jaren is voorgekomen. De veehouder Z. in de Lage Bijlmer in Weesperkarspel, wilde een zijner koeien, welke wat al te dik in het haar zat, daarvan langs electrischen weg ontdoen. De melkgeefster werd uit het weiland gehaald en op het erf ge plaatst, waarna het proces ean aanvang kon- nemen. Reeds had de koe met meer nieuws gierigen dan wel intelligenten blik de voorbe reidselen voor de electrische ontharing gadege slagen. Zij keek nu eens naar den baas en dan weer naar den knecht, als snapte ze niet goed, wat er nu wel met haar stond te gebeuren. En rerwfjl alle ingrediënten in gereedheid waren gebracht, zag de patiënte eensklaps een stekker in haar onmiddellijke nabijheid liggen. Dat was nu eens een object, dat zij in het weiland nog nimmer had aangetroffen en nieuwsgierig boog de koeienkop al meer naar beneden, tot datde grage bek het vreemdsoortig appa raatje ophapte met het gevolg, dat de stroom het koebeest door het lichaam ging en het op hetzelfde oogenblik dood neerviel. Zoo spoedig mogelijk werd het arme dier de kop afgesneden en de Vleeschkeurings- dienst moest uitmaken, onder welke rubriek dit sterfgeval geboekt moest worden. Bij rechterlijke uitspraak, meldt Reuter uit Londen, is het verzoekschrift tot goedkeuring van de overeenkomst tot samenstelling van de Unilever en Lever Brothers Maatschappijen goedgekeurd, evenals de kapitaalsvermindering van Lever Brothers. Het kapitaal dezer maat schappij zal van 130 millioen pond sterling worden teruggebracht tot 117 millioen pond. Op succesvolle wijze zet de Utrechtsche re cherche het onderzoek voort naar de daders van den diefstal aan het Tandheelkundig In stituut te Utrecht. Reeds waren drie personen gearresteerd, waaronder de 31-jarige mej. M. Z, uit Amster dam, die de politie evenwel wederom op vrije moeten moest stellen. Hedenmorgen vervoegde zich vrijwillig in de raadkamer van de Utrechtsche Rechtbank de 36-jarige J. P. uit Den Haag, die reeds verdacht werd bij dezen diefstal betrokken te zijn, maar die tot heden nog steeds aan de politie wist te ontkomen, met zijn advocaat mr. Huigens, eveneens uit Den Haag, om te trachten zijn onschuld te bewijzen. Dit is hem evenwel niet gelukt. Men acht te voldoende termen aanwezig om ook de zen man in arrest te stellen. De Utrechtsche politie acht hiermede het on derzoek nog niet gesloten. Zij is van meening, dat nog meer arrestaties kunnen volgen. verdwijnen snel en worden voorkomen door Mijnliardt's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: de dames M. C. Vene- ma, Leeuwarden; B. T. Nauta, IJlst; H. Y. I. de Vries, Arnhem en de heeren D. J. D. de Groot, Wedde; H. Mulder, Delden; C. M. Beek man, Groningen; G. A. M. Stenger, Haren; H. A. Brouwer, Groningen; H. Heemstra, Groningen en A. J. Schilderman, Haren. Maandagmiddag begon de luchtdruk op IJs land snel te dalen en hedenmorgen lag tus- schen IJsland en Groenland een actief mini mum, dat nog bezig is zich uit te diepen. De depressie in het Zuidwesten geeft thans storm langs de kust van Portugal en in de Golf van Biscaje met hooge temperaturen en zware regens. Het minimum in de Oostelijke Oostzee vult snel op. Het gebied van hoogen luchtdruk trok zich geheel naar het vasteland terug. De hoogste barometerstanden worden thans in Oost Frank rijk en Zwitserland gevonden. In de omgeving van het luchtdruk-maximum is het weer windstil en nevelig en daalde de temperatuur tot ver onder het vriespunt. Langs de Duitsche Oostzee-kust komt ook vorst voor en in het geheele binnenland van Zweden heerscht matige tot strenge vorst. In geheel Scandinavië zijn de barometers stijgende en komt een nieuw maximum van den luchtdruk tot ontwikkeling. In het geheele westen werd het veel warmer, een contrast tusschen de lage temperaturen in het oosten en de hooge in het zuidwesten bleef onveranderd bestaan. De Alpentoppen melden nog lage temperatu ren en nog krachtigen wind, doch de lucht is er thans helder en op het Jungfrau-Joch uiter mate droog. De depressie bij IJsland vormt een ern stige bedreiging voor het mooie weer in on ze omgeving en zal waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen de bewolking doen toe nemen en zachter weer met regen brengen. Voor het êerste gedeelte van examen B., het hoogere vakexamen in de gemeente-administra tie, zijn geslaagd de heeren J. A. Broekhoven te Oisterwijk, J. J. J. M. Festen te Dongen, Ph. ten Napel te IJmuiden, J. W. Peters te Wassenaar en G. Pongers te Apeldoorn. Het groote Amerikaansche verzendhuis Sears Roebuck is door zijn wijze van zaken-doen zeer góed in staat resultaten van zijn reclame na te gaan. Wij laten hier aan het woord den reclamechef van dit bedrijf, dat de verschillende reclame middelen, die het in den loop der tijden gebruikte, reeds meer dan 12 jaar con troleert: „Terwijl wij in 1936 meer voor couranten reclame uitgaven dan ooit tevoren, waren de verkoopresultaten die daaruit voort vloeiden zeer bevredigend". En verder: „Ook in de voorgaande jaren heeft cou rantenreclame ons prachtige resultaten opgeleverd". Ook gedurende de depressie heeft Sears elk jaar weer het budget voor cour&ntenreclame verhoogd; in al die crisisjaren gaf hij zelfs meer aan adver- teeren in couranten uit dan in het top jaar 1929. Het gevolg van die politiek is, dat Sears thans nog belangrijk méér om zet dan in 1929. Bij dit vochtige, koude weer moet j'e op weg naar het kantoor beslist een Panflavintje nemen. Ja, ja, wij vrouwen moeten toch aan alles denkenl De aangenaam fm smakende JlCmll&IWfl'' g STILLES Apk vormen een afdoende bescherming tegen (bayerJ besmetting, keelontsteking, verkoudheid. X£/ Verkrijgbaar bij apotheker» en drogisten. ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zullen mogen door motors qroen rijtuigbestuurders link» of i rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige Igroen weggebruikers moeten er iy steeds rechts langs.) LIHKS OF RECHTS PA55EÊTffT<£ PARIJS, 16 Nov. (Havas) De reis van Delbos naar Midden-Europa is thans als volgt vastgesteld: Op 2 of 3 December vertrekt de minister naar Warschau, waar hij leden der Poolsche regeering zal ontmoeten. Evenals Barthou ge daan heeft, zal hij een dag te Krakau door brengen. Vandaar vertrekt hij naar Boekarest, Belgra do en Praag, waar hij aanwezig zal zijn bij de viering van het twintig-jarig bestaan van het Tsjecho-Slowaaksche leger. In elk land zal de minister twee of drie dagen doorbrengen. De reis zal in het geheel 17 dagen duren, zoodat Delbos 19 December te Parijs hoopt terug te zijn. HAVANNA (Cuba), 16 Nov. (A.N.P.I De vrees voor nieuwe en nog gevaarlijker compli caties, voortspruitende uit den gespannen toe stand tusschen Haïti en de Dominicaansche Republiek, heeft pres. Stenio Vincent van Haïti er toe gebracht, aldus is in bevoegde kringen vernomen, de goede diensten te aanvaarden van de Vereenigde Staten, Mexico en Cuba bij het onderzoek naar de bloedige incidenten, welke zich onlangs aan de grens van beide republieken hebben afgespeeld. LONDEN, 16 Nov. (A.N.P.) Het ministe rie van Luchtvaart te Londen heeft medege deeld, .dat de Royal Airclub officieel in. kennis is gesteld met het feit, dat de hoogte-vlucht, welke luitenant M. J. Adam van de Konink lijke Luchtmacht in Juni j.l. heeft gemaakt in een Bristol 138 eendekker met 'n bijzonderen Bristol-Pegasus-motor door de internationale luchtvaartfederatie is erkend als het wereld- hoogetrecord in klase C. Luitenant Adam be reikte een hoogte van 16.440 meter. Hi HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-Uitzending) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Qramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Kwintetconcert. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Orgelspel. 1.30 Vervolg kwintetconcert. 2.25 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang en piano. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over Jiet Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Briefwisseling van mr. G. Groen van Prinsterer met dr. A. Kuyper". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 Enkrateia-Uur. 9.15 NCRV-Harmonie-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonmuzlek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA-U itzending 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Gramofoonmuziek en Vondel-herden king. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.15 VARA-orkest. 12.45 De Ramblers. 1.151.45 Vervolg concert. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuzlek. 5.50 Een praatje over armenzorg. 6.00 „The Lucky Birds". 6.30 Causerie: „De mensch in het heelal". 7.00 Zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Sopraan, tenor en orgel. 8.30 „Standwerkers op Uilenburg", re portage. 8.45 Noviteiten-orkest. 9.15 vondel-programma (radlotooneel en koorzang). 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35—11.50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Wels orkest en soliste. 1.05 Het Falkirk Public-orkset. 1.502.20 H, Engleman's kwintet en solist. 4.05 Causerie: „Children from the point of view of a teacher of Dramatic Art" 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Geraldo's Gaucho Tango-orkest. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwdialoog. 7.00 Orgelspel. 7.20 „Tom Jones", operette. 8.35 BBC-Symphonie-orkest en solist. 9.30 Berichten. 9.50 Vervolg concert. 10.55 Declamatie. 11.15 Harry Leader en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00, 8.50, 10.40 en 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Loyon-orkest en zang. 3.05 Gramofoonmuzlek. 3.20.en 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Cantrelle-orkest. 7.20 Gramofoonmuzlek. 8.50 J. Bouillon-orkest en solisten. 10.50 Gramofoonmuzlek. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Omroepkoor en solisten. 10.50 Bach-cantate. 11.20 Omroeporkest en solist. Hierna: het Omroepkleinorkest. 1.20 Omroeporkest. 3.20 Dresdcner Philharmonisch orkest en solisten. 5.20 Radlotooneel met muziek. 6.50 H. Schröder's Kamerorkest en solis ten. 8.10 Koorconcert m. m. v. leden van het Stedelijk orkest. 8.30 Pianovoordracht. 9.5011.20 Omroepsalonorkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Kleinorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Vondel-programma. 9.50 Omroeporkest. 10.3011.20 aramofoonmuzlek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.00 dito. 6.20 Letlandsch programma. 7.35 en 8.2o Gramofoonmuziek. 8.50 Radlotooneel. 10.05 en 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.5011.20 Het Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Causerie: „D-Anoy bezwlngt den Pa mir". 7.50 Otto Dobrindt's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Oskar Joost en zijn orkest. Zooals reeds is aangekondigd, is Zaterdag middag te Bergen in de Kunstzaal Boendermaker aan den Loudelsweg een tentoonstelling geopend van werken van een vierentwintigtal der meest op den voorgrond tredende hedendaagsche schilders, voornamelijk van de Bergensche School, welke werken zijn gekozen uit de zeer omvangrijke collectie van den heer P. Boendermaker. De heer Boender maker is een van de grootste verzamelaars van moderne kunst in ons land; zijn daadwerke lijke liefde voor de kunst is van zeer groote be- teekenis geweest voor de ontplooiing ervan en daarom is het min of meer merkwaardig, dat de collectie Boendermaker, ondergebracht in de fraaie, in des heeren Boendermakers tuin ge legen kunstzaal, in Bergen en omgeving nog betrekkelijk weinig bekend is. De thans opge zette tentoonstelling, die een goede afspiege ling is van het vermogen van de hedendaag sche kunst, is een uitstekende gelegenheid om de collectie, waaruit voor deze tentoonstelling een beperkte, uiterst serieuze keuze is gedaan, meer bekendheid te geven en het groote pu bliek in de gelegenheid te stellen op voor treffelijke manier kennis te maken met een der schoonste voortbrengselen van den men- schelijken geest: de kunst. De tentoonstelling werd, in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, geopend door den heer C. W. H. Baard, oud-directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, die een korte inleiding hield en hulde bracht aan den heer en mevrouw Boendermaker, voor hetgeen zij voor de moderne kunst hadden gedaan. Dat dit belangrijk is, was wel gebleken door de hooge onderscheiding, welke de heer Boendermaker dit jaar van de regeering ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag mocht ontvangen. Omvangrijk is de tentoonstelling, ondanks de vertegenwoordiging van 24 schilders, niet. Acht en dertig werken zijn aanwezig, maar alle zijn dusdanig, dat ze te zamen een expositie vor men, die kwalitatief zeldzaam goed moet wor den genoemd. Werk is aanwezig van Else Berg, Charly Toorop, G.. W. van Blaaderen, Kees Boendermaker, A. Colnot, J. Croin, B. Essers, D. H. W. Filarski, Leo Gestel, Raoul Hijnkes, G. Hordijk, Germ, de Jong, Toon Kelder, Frits Klein, Harry Kuyten, C. J. Maks, Otto van Rees, Jan Sluyters, Wim Schumacher, S. L. Schwarz, Jelle Troelstra, Piet Wiegman, Mat- thieu Wiegman en Piet van Wijngaerdt. Domineerend, maar toch niet de belangrijk ste, zijn twee groote doeken van C. J. Maks, „Het circus" en een Oostersche danseres, beide van groote allure, maar waarvan de geestelijke duurzaamheid eenigszins in twijfel kan worden getrokken. Van G. W. v. Blaaderen hangt er een van zijn beste stukken en wel een haven gezicht uit Bretagne, een gedurfd stuk werk; door de roode kleedij van de groote groep visJ schers, in den driekwart van het groote doek vullenden voorgrond geplaatst tegenover het groenblauwe water van de haven. Het is een voortreffelijk doek, breed van opzet, dat tot de belangrijkste stukken van de tentoonstelling mag worden gerekend. Hetzelfde kan in nog sterkere mate worden gezegd van „Het Kerk hof" van Piet Wiegman, den man van 't for- schë en gedurfde gebaar en van de ongewone visie. Het voortreffelijk plaatsen in het vlak van den ommuurden kerkhof-driehoek, de myste rieuze sfeer van het wintersche landschap en de merkwaardige plaatsing van het groepje menschen in den rechter-benedenhoek, getui gen van het groote vermogen van dezen schil der. Zijn portret van 'n boerenmeisje vertoont al even goede kwaliteiten; het merkwaardige en primitieve karakter van dit half beschaafde kind is wel het meest treffende van dit in kleur ook zoo sterke doek. Matthieu Wiegman is slechts door één werk vertegenwoordigd, een Boodschap aan Maria, wonderlijk schoon van kleur en van een groote religieuze beteekenis door de intieme, gewijde sfeer, die den beschouwer tegenstraalt. Even eens religieus, ook beteekenisvol maar toch wat zwakker, is de voorstelling van de H. Familie van Otto van Rees. Van Germ, de Jong hangen er verschillende uitstekende landschappen en van Colnot een grootsch gezien en gedaan landschap uit Ber gen, zwaar van toon en in het genre een van de belangrijkste stukken. Treffend en uitne mend van kleur en compositie zijn ook Toon Kelder's dierstudies en boeiend is het oogst- landschap met het boerenportret in den voor grond van Piet van Wijngaerdt, wiens gedurfde visie en kleurenschikking interessant zijn. Van beteekenis is ook het werk van Leo Gestel, van wien we den bloeienden boomgaard met name noemen; de stadsgracht met 't draaiorgel van Harry Kuyten; het portret van een jonge vrouw van W. Schumacher en het afwijkende werk van Raoul Hijnkes. We willen met deze opsomming, die bij lange na niet volledig is, volstaan, omdat we slechts de bedoeling hebben den belangstellenden lezer eenig idee te geven van deze zoo belangrijke, boeiende en leerzame tentoonstelling. Mogen velen in de komende weken van de schoone gelegenheid gebruik maken en de kunstzfial van den heer Boendermaker een be zoek brengen. De moeite zal rijkelijk beloond worden, want veel schoons valt er te genieten. De tentoonstelling is tot 19 December ge opend en gratis toegankelijk. v. D. Zooals reeds eerder is gemeld, ligt het in de bedoeling het tweede eskadron pantserwagens te Amersfoort te legeren. Thans reeds wordt een aanvang gemaakt met de aanbesteding van de kazernementen voor dat eskadron, althans voor zoover het den bouw van een garage met werkplaats betreft. Deze aanbesteding zal op 30 dezer te Amersfoort plaats hebben. De ra ming van dit werk bedraagt f 104.500. Laat Uw gelezen lectuur niet ver huizen naar prullemand of zolder, maar maakt alles productief en zendt Uw dagblad, tijdschrift of illustratie naar een missionaris, dien ge er een pleizier mee doet. stuurt ons Uw oude boeken. Adressen van missionarissen en alle inlichtingen worden gaarne gegeven bij de MISSIE-BOEKEN- ACTIE van een der groot-seminaria te Roermond, Haaren, Warmond, Hoeven, Driebergen. De Machinefabriek „Broot" te Soerabaja boekte in het jaar per 30 Juni een exploi tatie-overschot van 132.079, tea en f 20.067 het voriq jaar 62.110 zal worden bestemd voor delging der verliezen van vorige ja ren. De rest zal na afschrijvingen als on verdeeld saldo ad f 1671 op de nieuwe reke ning worden overgebracht. In de vergadering van den Braziliaan- schen ministerraad is een decreet onder teekend tot wijziging van de koffiepolitiek, waarmede een einde wordt gemaakt aan het ingrijpen der regeering op de koffie- markt. De federale regeering zal de ver antwoordelijkheid op zich nemen van de schulden, door het Koffie-appartement aangegaan. President Vargas heeft inzake het vraag stuk der buitenlandsche schulden van Bra zilië verklaard, dat de voorkeur zal worden gegeven aan landen, die ten opzichte van Brazilië een passieve handelsbalans heb ben, m. a. w. waarvan de invoer uit Bra zilië den uitvoer van Brazilië overtreft. De Nederlandsche handelsbalans is ten opzich te van Brazilië passief, zoodat men ver wacht, dat bij de onderhandelingen aan Nederland de voorkeur zal worden gegeven. Het bankiershuis Rothschild neemt aan, dat de tijdelijke stopzetting van den Brazi- liaanschen buitenlandschen schulden- dienst niet betrekking zal hebben op de maandelijksche betalingen en rentedienst op de 4 pCt. Pondenobligaties. De noteeringen van Braziliaansche fond sen zijn te Londen weer hervat. De Londensche beurs werd zeer gunstig beïnvloed door de verleening van nieuwe concessies der Mexicaansche regeering aan de Mexican Eagle. Deze Maatschappij heeft thans de volledige controle over het Poza- rica-terrein, uit welk gebied kort geleden zeer gunstige productie-cijfers werden ge meld. De margarine-productie in Engeland is in October j.l. 9 pCt. gestegen ten opzichte van de productie in October van het vorig jaar. De beurs te Parijs heeft zich, wat bui tenlandsche waarden' betreft, geheel aan gepast bij de betere opvattingen omtrent de ontwikkeling van den internationalen toe stand. Men achtte tenminste de berichten omtrent de internationale politieke verhou ding niet slechter dan de vorige week. De b\jeenk,omst van de Fransche Kamer van heden word,t zonder vrees tegemoet gezien. De begrooting zal evenwel nog tot inciden ten aanleiding geven. Het voor bewerking vrijgegeven contin gent Nederl. Indische tabak in Duitschland ivordt met. 10 pCt. verhoogd. Een der groote kopersmelterijen in de Vereen. Staten boekte bevredigende orders voor het binnenland tegen 11 dollarcent per lb. Men verwacht een verhooging van den koperprijs tot 0.12 door de smelterijen, ge zien de prijshoudendestemming voor koper te Londen. Bij wijze van proef heeft de belasting commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden goedgekeurd, de belas ting op onverdeelde winsten niet te heffen van ondernemingen met een winst van 5.000 of minder. Voorts mag een nadeelig saldo het volgend jaar in mindering wor den gebracht van het onverdeelde winst saldo, zoodat de berekening van de belas ting slechts over het verschil geschiedt. Maatregelen worden overwogen tot ver lichting van ondernemingen met hoo gere netto-inkomsten tot een grens dis minstens 50.000 zou bedragen. De staalproductie in de Vereen. Staten werd aan het begin der week op 36.4 pCt- der capaciteit geraamd, tegen 41 pCt. de vorige week, 55.8 pCt. een maand geleden- en 74.1 pCt. in dezelfde week van het vorig jaar. De productie heeft thans den laagsten stand sedert einde 1934 bereikt, met uit zondering van de week begin Juli 1935, toen zij 32.8 pCt. bedroeg. De staalfabrieken in het Chicagodistrict werken thans op 56.1 pCt. van de capaciteit tegen 65 pCt. de vo rige week. i In de Amerikaansche automobiel-indus trie is een nieuwe wrijving ontstaan door de verwerping van een herziening van de arbeiderscontracten door de General Mo tors. Het concern wil een discipline-clausule in het contract opnemen, om stakingen te voorkomen. De besprekingen hieromtrent zijn op een dood punt gekomen, waaroV- men vreest voor nieuwe moeilijkheden. De wereldvoorraden van geraffineerd ko per zijn in October met 37.590 ton gestegen- tot 382.320 ton, tegen 357.780 ton in Octo ber 1936. De Standard Olie of New Jersey en de Standard Oil of Lousiana hebben de ben zineprijzen in haar gebieden met dollar cent per gallon verlaagd. De koperverkoopen in Amerika be droegen tegen het einde der vorige week 7.19 mill.lb. tegen 2.08 mill. lb. op Donder dag j.l. Een beperking der productie js aangekondigd, welke in deze maand en in de volgende maanden zal plaats vinden- Hierdoor zouden de voorraden mettertijd worden verbruikt. Het fusieplan tusschen Unilever en LevBï Bros, alsmede de vermindering van het k<t't pitaal door Lever Bros van 130 mill, to* 117 mill, werden goedgekeurd. De Engelsche theevoorraden bedroegen einde October 170.13 mill. lb. tegen 149.6° mill. lb. einde September en 227.39 mill. I"' einde October 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.02Vz9.03 /i id- Slot 9.02%), de Dollar op 1.80%—1.80-7* (1.80 11/16), de Frank op 6.11—6.13W (6.13%), de Belga op 30.72V2—30.77V2 (30.lV en de Zwitsersche Frank op 41.75—41.82 (41.69). De Nivas verkocht 2336 ton superieurs suiker en 254 ton bruine suiker voor con sumptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6