De Nankingregeering naar de provincie Setsjoean BB 11 - Laatste Nieuws Japan ernstig verstoord Ir. Mussert moet terecht staan De gebeurtenissen te Heede De uitwijzing van Ravoux f Tokio rekent op een langdurigen oorlog Ordemaatregelen te Jeruzalem DE BLOKKADE VAN SPANJE'S OOSTKUST Tatarescoe niet geslaagd? moW^EXANDgliliLYPDaA^SIbSIjASK b'KA^Hljj^DH^URlA^HABAD'CALÖl^röjii^^B_^BANÖTOg||^NA^^ 1 DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 %•- Heftige reacties op de resolutie der negen mogendheden „De oude sluwe macht zij op haar hoede" Hij zou tendentieuze berichten over het heerschende mond en klauwzeer verspreid hebben iUIIM „Een toetreding van China tot het anti-komintern-pact is geen absolute eisch voor een vrede met Japan" Japansche opmarsch naar Soetsjau De Ariër-paragraaf Lord Halifax' bezoek aan Berlijn RoQsevelt-depressie" op komst Koning Leopold naar Londen vertrokken De mijnenleggers der rechtschen hebben hun werk voltooid De processen van De Ia Rocque De geheime fondsen van oud minister-president Tardieu Norman Davis overlegt Cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen Regeeringswijziging in Mexico De kinderen, die de verschijning gezien zouden hebben, zijn naar een gesticht over gebracht Eerste Kamer-vacature-van Duyl TOKIO, 16 November (Domei) De re solutie van de plenaire vergadering der Negenmogendhedenconferentie te Brussel heeft heftige reacties gewekt in de Japan- sche dagbladen, die zeer vertoornd zijn over het feit, dat de conferentie volkomen de Japansohe stelling voorbij gaat, volgens welke de Chineesch-Japansche kwestie rechtstreeks geregeld meet worden tusschen de beide landen. Tevens zijn de bladen verontwaardigd over de Verkapte bedreiging in de resolutie, dat een gemeenschappelijke actie tegen Japan zal wor den ondernomen door de aan de conferentie deelnemende mogendheden. De bladen leggen thans den nadruk op de politiek van „handen af van China", terwijl zij tevens spreken over de opzegging van het Negenmogendhedenver- drag, dat, zooals de Kokoemin Sjimboen schrijft, volkomen los staat van de werkelijk heid en derhalve een doode letter is. De Kokoemin Sjimboen verklaart verder, dat Japan een drastische herziening moet voorstel len van het pact, of wel het moet opzeggen. De Asahi Sjimboen schrijft, dat China droomt van interventie van een derde partij, Welke neiging thans benut wordt door de bui tenlandsche mogendheden. Dit blad schrijft voorts, dat voor Japan geen andere koers meer open staat dan een ener gieke opmarsch naar Nanking. Het is van geen belang voor Japan of de Nankingregeering haar zetel naar het achterland verplaatst, waar zij een plaatselijk bestuur wordt, of dat zij 'n agent Wordt van.de Komintern. Japan is er op voor bereid, aldus het blad, het hoofd te bieden aan iederen toestand, welk feit goed moet worden begrepen door China en ook door „de oude slu we macht", die China aanzet en op China aast. De Hotsji Sjimboen schrijft in denzelfden geest en verklaart, dat een van de belangrijk ste manieren om het probleem tot een oplos sing te brengen er in bestaat van Engeland te eischen, dat het een politiek van afzijdigheid jegens China voert. Op zijn minst, aldus dit blad, moet Japan de betrokken mogendheden er van overtuigen, dat Japan nooit zijn actie in China zal opgeven, tenzij het leidende beginsel van zijn politiek verwerkelijkt is. BERLIJN, 16 Nov. (Havas). Heden morgen om kwart voor zeven is den corres pondent van Havas te zijnen huize schrif telijk het bevel tot verlaten van het land overhandigd. Het bevel houdt in, dat hij binnen drie dagen bet land zal moeten hebben verlaten, anders zul ten maatregelen van geweld genomen worden eh zal hij over de grens worden gezet. Boven dien is het den correspondent verboden later weer in Duitschland te komen op straffe van °Psluiting in de gevangenis voor een tijd, die k>t een jaar kan oploopen. He uit Duitschland uitgewezen correspondent Van Havas, Paul ïiavoux, had in 1933 de leiding °P zich genomen van het Berlijnsche bureau Van het agentschap. Hij had een universitaire stucüe in het Duitsch voltooid en woonde sedert i®l9 in Duitschland. Van 1930 tot 1935 w&s hij Secretaris van het Fransch-Duitsche comité. Hij v®eft derhalve de geheele ontwikkeling van Huitschland na den oorlog van nabij waargeno men, zoodat hij doorging voor een der beste ken ners van het tegenwoordige Duitschland. Volgens de officieele Duitsche verklaring zou Ravoux zich van oudsher hebben onderscheiden «o°r een bijzonder kwaadwillige berichtgeving •Wer het nationaal-socialistische Duitschland en rhalve door zijn berichtenpolitiek herhaalde- 'Jk de grootste verwarring in de publicistische betrekkingen tusschen Duitschland en Frank- rUk stichten. Hu heeft hij een bericht uitgegeven over het 'h West Duitschland heerschende mond- en klauwzeer. In dit bericht durfde hij de ziekte h verband te brengen met het vierjarenplan etl de uitwerking die dit zou hebben. Hij schrok evenmin terug voor de bewering, dat de Duit- mhe pers om de aandacht af te leiden een catnpagne moest voeren om te verklaren, dat öe ziekte uit het buitenland was binnengedron gen. Hit terwijl het vaststaat, aldus de verklaring, het mond- en klauwzeer dat in Mei van 0ifc jaar uit Afrika naar Frankrijk werd over bracht, zich daar zeer snel verbreidde, en van etl Elzas uit naar Baden en den Palz is over jagen. Hok de bewering van den Berlijnschen Havas- b°rrespondent dat de ziekte in Duitschland bij - hder hevig woedt, is volkomen uit de lucht !j>egrepen; het is eerder waar, dat zij in Duitsch- ahd in tegenstelling met Frankrijk geen Waadaardig karakter draagt en dat de verlie- b onder het vee dank zij de direct genomen 'tfeermaatregelen binnen matige grenzen blij- »en. >vv, Mussolini heeft in de nabijheid van Rome den eersten steen gelegd voor geweldige film-ateliers. Een fotomontage van deze gebeurtenis SJANGHAI, 16 Nov. (Havas). De Nan kingregeering heeft besloten den zetel van haar civiel bestuur te verplaatsen naar Setsjoean. Prins Konoye, de Japansche premier, heeft den vertegenwoordiger van Havas in een in terview medegedeeld, dat niet gerekend moet worden op een spoedig einde der vijandelijkhe den. In feite hangt, volgens den premier, de vrede af van Nanking, dat tot nu toe geen enkel teeken van een gewijzigde houding vertoonde. Gp de vraag: „Zal een officieele toetreding van China tot het anti-communistisch blok een der door Japan geëischte voorwaarden zijn?" antwoordde Konoye: „Een dergelijke ontwikkeling zou aan onze wenschen tegemoet komen, doch is geen absolute eisch, daar Ja pan er zich te dien aanzien toe beperkt eeti onderdrukking te verkrijgen van den commu- nistischen invloed op de Chineesche regeering." De prins antwoordde op de vraag of, hoewel Japan in beginsel tegen een buitenlandsche in menging is, het een eventueele bemiddeling door de mogendheden, die de werkelijkheid van den toestand in het Verre Oosten zouden be grijpen, zou kunnen aanvaarden: „Wij zoeken een dergelijke oplossing niet, doch wij zouden geen enkele reden hebben haar in beginsel af te wijzen in geval zij op effectieve wijze reke ning zou houden met deze werkelijkheid". De algemeene Japansche opmarsch naar Soetsjau wordt voortgezet. De Japanners be weren, dat de Chineesche versterkingen in Tsjangsjoe zijn begonnen terug te trekken. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat Tsingfeng thans het centrum is van den weer stand van het negen en twintigste leger, dat gisteren Taming heeft ontruimd. Volgens het Chineesche telegraaf-agentschap Central News bereiden de Chineesche troepen zich voor op de verdediging van den Zuidelij ken oever der Gele Rivier. Uit Sinang wordt aan hetzelfde agentschap gemeld, dat een ba- taillon Chineezen in den nacht van 14 op 15 November het Japansche vliegveld van Han- tan in Hopei heeft aangevallen en zes vlieg tuigen, benevens duizend blikken benzine en 'n groot aantal bommen vernield heeft. Mo biele Chineesche elementen leggen een groote bedrijvigheid aan den dag ten Oosten van den spoorweg Peiping-Hankau. Zij hebben ver scheidene plaatsen, gelegen op 15 K.M. af stand van den spoorweg, heroverd. De Chineesche bladen melden verder, dat de Japanners troepen ontscheept hebben op het eiland Sjangjinsja aan den Beneden-Jangtse, zoodat zij de Chineesche troepen zouden bedrei gen, die zich Westwaarts terugtrekken in de richting van Oesih. De woordvoerder van het Japansche leger aan het Noordelijke front heeft verklaard dat de Japanners een punt van 4 K.M. ten Noorden van de Hoangho heb ben bereikt. De Japansche luchtmacht heeft gisteren de geheele streek tusschen Sjanghai en Nanking bestookt. Vooral Soetsjau en Oesih werden geteisterd. Het Japansche kabinet heeft heden defini tief besloten tot oprichting van een keizerlijk hoofdkwartier in Tokio. Het zal worden inge steld zoodra de keizer zijn goedkeuring er aan gehecht heeft. WARSCHAU, 15 Nov. (Hayas). Albert For- ster, de leider der nationaal-socialisten in Danzig, heeft verklaard, dat binnenkort in de Vrije Stad nieuwe wetten zullen worden uit gevaardigd op het gebied van de „verdediging van het ras en het bloed". Kroonprins Boudewijn en prinses Joséphine Charlotte van België bij het verlaten der St Goedele te Brussel na het plechtig Te Deum ter gelegenheid van den naamdag van Koning Leopold. LONDEN, 16 Nov. (Havas). De „Daily Ex press" meldt, dat het memorandum, dat Lord Halifax aan Hitier zou moeten overhandigen, het volgende behelst: 1. De Volkenbond zou opnieuw gevormd wor den op den grondslag van 'n handvest, dat vol komen afgescheiden zal zijn van het Verdrag van Versailles. Duitschland zou worden uitge- noodigd toe te treden tot dezen nieuwen Vol kenbond. 2. Groot Brittannië zou steun verleenen aan een plan tot herverdeeling der onder mandaat staande koloniale gebieden, wanneer de nieu we Volkenbond het probleem onder oogen zal hebben gezien. 3. Duitschland zou zijn wensch tot vriend schap moeten toonen door het economische iso lement op te geven en samen te werken met de andere naties aan de uitwerking van plannen voor den Europeeschen vrede. JERUZALEM, 16 Nov. (Havas). De autoriteiten te Jeruzalem hebben belangrijke maatregelen genomen naar aanleiding van de gebeurtenissen van gisteren. In de nieuwe Joodsche wijk van Jeruzalem, Rahavia, is een patrouille van twintig man ge- stationneerd. De kosten moeten door de buurt worden gedragen. Het aantal gearresteerde revisionisten be draagt 45 van wie 24 naar een concentratie kamp zijn gezonden. Een Arabier heeft vanmiddag een politiebe ambte te Jeruzalem wonden toegebracht. Hij slaagde er in te ontkomen. Drie compagnieën Britsche troepen, gesteund door vliegtuigen en politie, hebben gisteren 'n begin gemaakt met de opsporing van 'n bende Arabische rebellen in de heuvels rond Safed. werd gisteren hevig gevuurd, waaruit kan worden afgeleid, dat men de plaats, waar de rebellen verscholen waren, gevonden heeft. WASHINGTON, 16 Nov. (A.N.P.) De lei der van de minderheid in het Huis van Afge vaardigden, de republikein Bertrand H. Snell, uit New-York, heeft in een overzicht van den algemeenen toestand des lands op gebied van handel en financiën de voorspelling geuit, dat de Vereenigde Staten rijp zijn voor wat hij noemde een „Roosevelt-depressie", omdat het land, naarhij beweerde, alle vertrouwen in t tegenwoordige bestuur verloren heeft. OSTENDE, 16 Nov. (Belga) Koning Leo pold is hedenmorgen om negen uur vijf en dertig met de Prins Albert naar Engeland vertrokken. De Koning is vergezeld van den minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak en een talrijk gevolg. Toen 't schip afvoer juichte de toegestroomde menigte hartelijk onder het zwaaien van vlaggen. SALAMANCA, 16 Nov. (D. N. B.) De rechtsche Spaansche autoriteiten deelen mede, dat de rechtsche mijnenleggers hun werk langs de Spaansche Oostkust voltooid hebben. De wachtschepen en oorlogsschepen der rechtsche vloot leggen in de nabijheid van de Spaansche havens der oostkust een regelmatigen controledienst ten uitvoer. Minister-president Negrin is vandaag terug gekeerd uit Madrid, waar hij met president Azana en de ministers van Landsverdediging en Buitenlandsche Zaken een bezoek gebracht heeft. In een officieuze nota wordt verklaard, dat Negrin in de gelegenheid geweest is persoon lijk kennis te nemen van het hooge moreel der soldaten en de bewonderenswaardige organi satie. Ook president Azana is van zijn bezoek aan het front te Valencia teruggekeerd. In een boodschap aan het leger zegt hij o. a.: „De drie dagen, die ik onder u heb vertoefd, hebben mij groote voldoening geschonken. Het deed mij genoegen uw discipline, enthousiasme en zelf opoffering te zien". De boodschap zal ter ken nis van de burgerbevolking worden gebracht. Honderdvijftig Baskische kinderen, die in Engeland onderdak hebben genoten, zijn van morgen naar Bilbao vertrokken. BOEKAREST, 15 Nov. (Havas) Tatares- coe's pogingen, een nieuwe regeering op breeds basis te vormen, schijnen te zijn mislukt. Junian, de leider der radicale boerenpartij, weigert deel te nemen aan een regeerings- combinatie, waarvan liberalen deel uitmaken, vóórdat nieuwe verlyezingen zullen zijn gehou den, terwijl de besprekingen met de afgeschei den liberale groep van Bratiano feitelijk als afgebroken wordt beschouwd. Vanavond was de algemeene indruk, dat Ta tarescoe tenslotte belast zal worden met de sa menstelling van een uitsluitend uit liberalen bestaand kabinet, dat ongetwijfeld niet veel van de vorige regeering zal verschillen. Deze regeering zou dan verkiezingen moeten uit schrijven. PARIJS, 15 Nov. (Havas) Vanmiddag is voor de strafrechtbank een aanvang ge maakt met de behandeling van de vijftien processen, die kolonel de La Rocque heeft aanhangig gemaakt tegen verschillende Pa- rijzenaars, die hij beschuldigt van smaad schrift door het overnemen van een verkla ring van Pozzo di Borgo in de „Choc", waarin deze de La Rocque verweet, geheime fondsen in ontvangst te hebben genomen. De behandeling begon met het hooren van kolonel Guillaume en Pozzo di Borgo, die beiden verklaarden, dat de in de „Choc" verschenen artikelen de woorden van Tardieu (die de La Rocque de geheime regeeringsfondsen verschaft zou hebben) getrouwelijk weergeven. Pozzo di Borgo, die langen tijd lid van het comité van het „Croix de feu" is geweest, zei- de, dat de door Tardieu gestorte sommen, niet in de boekhouding der vereeniging vermeld werden. Bij confrontatie met den afgevaardigde Robbe verklaarde Tardieu, die als getuige ge dagvaard was, dat hij den afgevaardigde had medegedeeld, dat de La Rocque verscheidene malen bij hem in zijn woning is geweest en in het geheel 200.000 tot 250.000 francs in ont vangst heeft genomen. Op de vraag, hoe hij als minister-president geheime fondsen naar huis kon meenemen, ant woordde Tardieu, dat dit zeer gewoon is, omdat de minister-president met het beheer van de geheime fondsen belast is. „Toen ik hem het geld overhandigde aldus vervolgde Tardieu had ik vertrouwen in de La Rocque, doch later kwam ik te weten wie hij was en toen heb ik fatsoenlijke menschen van de zaak in kennis gesteld. Ongelukkig heb ik het zoo ook aan Pozzo di Borgo verteld, die zonder mij te waarschuwen een geïmproviseerd artikel schreef. Daarmede zou echter de zaak afgeloopen zijn, als de La Rocque niet beweerd had, dat ik loog. Toen heeft de leugenaar zich nader verklaard en ik heb Pozzo di Borgo dus ontvangen." Op verzoek van Tardieu werden toen de brie ven voorgelezen, die de La Rocque hem ge schreven heeft. In den eersten brief, gedateerd op April 1930, verzocht de kolonel door Tardieu, toen minister van landbouw, ontvangen te wor den. Hij maakte een toespeling op een door de „Croix de feu" georganiseerde manifestatie. „Wij hebben gedaan, wat wij konden," schreef de La Rocque, „den volgenden keer doen wij het be ter". De kolonel verklaarde na het voorlezen van dezen brief, dat hij geen enkelen der brieven, die nog zouden worden voorgelezen, loochende, terwijl hij in zijn blad meermalen de brieven valsch heeft genoemd. BRUSSEL, 16 Nov. (Havas) Na de ver gadering van de negen-mogendheden-confe- rentie heeft Wellington Koo, de Chineesche gedelegeerde, gistermiddag een langdurig on derhoud gehad met den Amerikaanschen ge delegeerde, Norman Davis. Zooals men zich herinnert, had bij het ge beurde op 14 Mei j.l. tijdens het bezoek van ir. A. A. Mussert aan eenige leden van de N.S.B., wonende aan het Blauwe Zand te Am sterdam, een worsteling met diverse tegenstan ders plaats. Een hunner, zekere P. Melchers, die den heer Mussert zou hebben bedreigd, had z-ijnerzijds een klacht ingediend tegen ir. Mus sert, die bij de pogingen om zich te verdedigen den man met een zweepje zou hebben geslagen. De Amsterdamsche rechtbank heeft evenwel bij beschikking van 7 October jJ. ir. Mussert buiten vervolging gesteld. In hooger beroep vernietigde op 22 October j.l. het Amsterdamsche Hof die buiten-vervol ging-stelling en het verwees ir. Mussert naar de terechtzitting. Hiervan ging mr. Van Vessem namens ir. Mussert in cassatie bij den Hoogen Raad, welk college thans, overeenkomstig de con clusie van den proc.-generaal, het cassatie beroep heeft verworpen. De Hooge Raad overwoog o. a., dat, indien mocht komen vast te staan, dat ir. Mussert het eerst heeft geslagen, uit vrees, dat hij zou worden aangerand door Melchers, die volgens hem een dreigende houding aannam, deze vrees niet tot rechtvaardiging kan strekken van het alvast zelf tot den aanval overgaan en het daar bij begaan van 'n strafbaar feit immers een dreigende houding kan bij een bedreiging blij ven en dat derhalve vooralsnog niet is ge bleken, dat ir. Mussert niet strafbaar is. EL PASO (Texas), 16 Nov. (A.N.P.) Gene raal Nicolas Rodriguez, leider van de Mexicaan- sche fascisische organisatie, welker leden zich „goudhemden" noemen, heeft voorspeld, dat binnen twee maanden het regiem van den tegenwoordigen president, Lazaro Cardenas, zal ineenstorten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nader meldt men ons over de zgn. verschij ningen te Heede: Het gebeurde zou zich hebben afgespeeld te Heede, gelegen tusschen Aschendorf a. d. Ems en Lathen, op ongeveer 4 K.M. afstand van de Hollandsche grens. Dat een en ander zoo laat, de eerste verschijningen hadden reeds plaats op Allerzielen, tot het buitenland doordrong, is wel te wijten aan de censuur, welke dienaan gaande door de Duitsche autoriteiten wordt toegepast. Het kerkhof, waar de verschijningen plaats vonden, wordt 's avonds door een cordon sol daten met geweren gewapend afgezet, alsmede de toegangswegen, die naar het plaatsje leiden. Zoo vertrokken uit Denekamp enkele autobus sen en luxe auto's voor 'n bezoek aan de plaats waar het reegis gesignaleerde is voorgevallen, maar men kwam niet verder dan tot Dorpen, een plaatsje in de nabijheid daarvan gelegen. Inmiddels zijn de kinderen uit de plaats weggevoerd en naar Osnabruck gebracht en later naar Göttingen, naar een inrichting voor geesteszieken. De Katholieke bevolking is door het optreden der autoriteiten ten zeerste gekrenkt en men steekt zijn mee- ning niet onder stoelen of banken. Naar verluidt, zouden heden de ouders der kinderen met den pastoor van het dorp zich over het voorgevallene naar den Bis schop van Munster hebben begeven. Ds verschijningen zouden Zondagavond zich nog hebben voorgedaan en zeer veel personen zouden hebben geconstateerd, dat zij zich in een extase-toestand bevonden. Onder de bewoners van de streek loopen de wonderlijkste verhalen. Zoo vertelt men, dat, toen de commandant van het politiecordon Zaterdag de noodige instructies had gegeven, hij en zijn assistent de belangstellende menigte sommeerden naar huis te gaan en een stroopop op te hangen. Dan zouden ze dezelfde verschij ning zien. Toen de man kort daarop met zijn auto vertrok, zou hij zich eenige K.M. verder op een breeden rechten weg te pletter hebben ge reden tegen een boom. Zijn assistent, die wat later vertrok, zou een zelfde lot getroffen heb ben. Dit voorval, voor welks waarheid wij ech ter niet willen instaan, heeft in Emsland een diepen indruk gemaakt onder de bevolking. De feiten der verschijning zijn in onderzoek bij de kerkelijke overheid. Het Centraal Stembureau zal op Maandag 22 November des middags om 5 uur in de oude raadszaal te 's-Gravenhage een zitting houden ter voorziening in de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het ontslagnemen als lid door ds. G. van Duyl. WPP'/W'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9