Treedt Tsjang Kai Sjek af als premier Japansch oordeel Het nieuws van heden over Brussel „Het ware Spanje is Katholiek" Tatarescoe aan het werk Hij wijdt zich geheel aan het opperbevel .v£D5*-. 17 Nov. (Havas). Kort voor zijn klaart Uit Londen heeft Lord Halifax ver- dat hij Maandag a.s. terug zou zjjn. DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20873 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal 13 58 DACBtAD MET OCMTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM k|a,ne annonte, ,0mtoeoe„. „e de ,M. De mogendheden hebben geen voordeel weten te trekken uit de gunstige zinsneden van Tokio's antwoord „China strydt voor de gerechtigheid" DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ingeval de Nanking-regeering zou ineenstorten is Japan gereed om aan den toestand het hoofd te bieden Half Sjantoeng in handen van Japan Van het front bij Sjanghai Halifax Maandag terug Eucharistisch Congres in 1940 te Nice KR00N-BEHANGSELS Tsjang Kai Sjek. Deserteurs uit Eritrea aan het muiten k Een Amerikaansche meening Beroep op Jeruzalems bevolking Om een einde te maken aan het bloed vergieten NAZI'S VEROORDEELD Recordvlucht Londen- Kaapstad Tokio en de Fransche wapenleveringen Huil candidaat voor den Nobelprijs Amphibie-vliegtuig Mededeelingen van president Vargas Wapenstilstand bij de General Motors Generaal Franco verklaart, dat de nieuwe Spaansche staat een werkelijke democratie zal zijn Veelbewogen nacht bij Madrid Volksstemming vóór oorlogsverklaring Amendementen op de Amerikaan sche grondwet ingediend Eerste Britsche agent bij Franco benoemd „Brazilië zal weer de koffiemarkt veroveren" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toe komst". Door goed onderwijs verzekeren wij de toekomst onzer kinderen. Te grote klassen zijn een beletsel voor degelijk onderwijs. VERLAGING DER LEERLINGEN- SCHAAL is noodzakelijk Kath. Onderw. Verbond Goud. Een gedeelte van de goudzending, groot 10 mïllioen 500 duizend pond sterling, welke door "het s.s. „Normandie" uit Amerika naar Frankrijk is overge bracht. BRUSSEL, 17 Nov. (Havas) De woord voerder van de Japansche ambassade te Brussel heeft den correspondent van Havas verklaard: „Het is jammer, dat de mogend heden, die te Brussel vereenigd zijn, geen voordeel hebben weten te trekken uit die zinsneden in het Japansche antwoord, waarin Japan zorgvuldig den weg heeft geopend voor het gebruik van de goe- Amendementen op de Amerikaansche Grond wet ingediend, waarbij aan het Congres het recht wordt ontzegd oorlog te verklaren zonder volksstemming. Volgens den Japanschen ambassadeur te Brus sel hebben de mogendheden geen gebruik ge maakt van de gunstige zinsneden in Tokio's antwoord. f Naar verluidt zou Tsjang Kai Sjek aftreden als premier om zich geheel aan het opperbevel te kunnen wijden. Generaal Franco verklaart, dat de nieuwe Spaansche staat een ware democratie zal zijn. Begrooting van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer aan de orde. Voorloopige verslagen der Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs en Koloniën. Auto bjj Diepenheim in een sloot gereden; een der inzittenden overleden. Felle brand in rookerjj te Scheveningen. O de diensten van de conferentie. Van Japansche zijde wordt de formuie „ge meenschappelijke houding" als een bedreiging beschouwd: hierdoor zijn de kansen op het ge bruik van de goede diensten van de mogend heden aanzienlijk verminderd, indien zij ten minste hun eerst aangenomen houding niet wijzigen." SJANGHAI, .17 Nov. (Reuter). Van betrouwbare en gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Tsjang Kai Sjek het voornemen heeft, af te treden als pre sident van den uitvoerenden Joean en zich geheel te wijden aan zijn taak als opperbevelhebber van het Chineesche leger. De minister van Financiën, zou zich belasten biet het premierschap en tegelijkertijd de por tefeuille van Financiën blijven beheeren. Havas bericht uit Tokio, dat volgens een ver klaring van den woordvoerder van het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, Japan ge leed is doeltreffende maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan den toestand, die zou kunnén ontstaan, wanneer de regeering van banking ineen zou storten en een binnenland- Sche chaos in China zijn intrede zou doen. Het Chineesche agentschap Central News •helüt, dat Japansche troepen, die bij Tsjapoe trachtten te landen onder bescherming van ®en twintigtal oorlogsschepen, zijn terugge slagen. Het Japansche hoofdkwartier te Tientsin hsricht, dat de Japansche troepen Kiautsjau, aan den Noordelijken oever van de Gele Ri~ vier, acht kilometer van Tslnanfoe, hebben Benomen. De Chineesche verschansingen aan JJeh Zuidelijken oever worden door vliegtuigen "estookt. Ongeveer de helft van de provincie Sjantoeng ten Noorden van de Gele Rivier is thans in handen van de Japanners. De Japansche de- tachementen Noemado en Foekwei hebben gis teren de groote stalen brug over de Gele tbïer bereikt. Het Chineesche telegraaf-agentschap Central NeWs deelt mede, dat een tiental Japansche Oorlogsschepen de voorhaven van Sjanghai, •jhhgpo, in de provincie Tsjekiang, gebombar deerd heeft. De Chineesche forten beantwoord- het, vuur. Het wederzijdsche bombarde- ent duurde ruim 10 uur. Aan de Takoengpau wordt gemeld, dat Chi neesche boeren nabij Tientsin een militiecorps ebben gevormd, dat thans de achterhoede van "e Japanners bestookt en de ravitailleering ah het groote Japansche leger belemmert. De woordvoerder van het Departement *an Buitenlandsche Zaken heeft categorisch Verklaard, dat de Japansche autoriteiten ^et het voornemen hebben de internatio nale nederzetting in Sjanghai te bezetten. lrpr- Waterville, de vertegenwoordiger van het bi|^nationale Roode Kruis, die op het oogen- gpri in Tsjangsja vertoeft, heeft formeel mede- Va dat het aantal Chineesche slachtoffers bipri den strijd in Noord-China en in het ge- van Sjanghai in totaal 800.000 bedraagt. ^omei meldt uit Tokio, dat volgens inlich- Sen uit betrouwbare bron tien dagen gele- sch 5° vliesLuigen aan boord van Britsche a epeh in Hongkong zouden zijn aangekomen, ln °mstiS van de Gloucester vliegtuigfabriek detlEneeland' en bestemd voor China. Zij wor- 'bans naar Kanton doorgezonden. Naar het blad Suisse meldt, heeft het Zwit- sersche bureau voor handelsuitbreiding onlangs door zjjn vertegenwoordiger in Burgos met de regeering van Franco een voorloopige handels overeenkomst gesloten, welke in hoofdzaak in een compensatiestelsel voorziet. MODERNE DESSINS? GROOTE HOUTSTRAAT 179 b/d Houtbrug. BOEKAREST, 17 Nov. (Havas). In ver band met dfe onmogelijkheid een regeering te vormen op verbreede politieke basis, heeft Ta tarescoe zich gewend tot de partij van Vajda Vojvod en de groep van Jorga, wiér steun hij heeft weten te verwerven voor de volgende algemeene verkiezingen. Het is vrijwel zeker, dat op dezen grondslag een nieuwe regeering- Tatarescoe bij de verkiezingen voor de wetge vende Kamer het aantal stemmen zal behalen, dat noodig is om beslag te legen op de premie, welke in de kieswet genomen is. De kieswet be paalt n.l. dat 50 procent der zetels toegewezen worden aan de partij, die het grootste aantal stemmen op zich vereenigt, mits op zijn minst 40 procent der stemmen verworven is. De over blijvende mandaten worden dan verhoudings gewijs verdeeld over de overige partijen. NAIROBI, 17 Nov. (Reuter) In het inter- neeringskamp te Isiolo in Kenya zijn, naar eerst thans bekend wordt, Zaterdag J.l. de daar geïnterneerde inlandsche deserteurs uit Eritrea aan het muiten geslagen. De Britsche afdeeling, die er met het toe zicht beiast is, was verplicht het vuur te ope nen, met het gevolg dat negen deserteurs zijn gedood en 27 gewond. Ook 10 inlandsche Brit sche soldaten liepen verwondingen op. Naar verluidt zijn de troebelen een gevolg van on- eenigheden tusschen de geïnterneerden zelf. De orde is thans hersteld. De Takoengpau, die het geautoriseerde Chi neesche standpunt schijnt te vertolken, leven in de volgende bewoordingen commentaar op de resultaten van de conferentie te Brussel: „Hoewel de verklaring in gematigde termen is opgesteld, heeft zij categorisch alle Japan sche beweringen weerlegd. De mogendheden zullen echter op zijn minst China moreel en materieel moeten helpen en economische maat regelen moeten nemen tegen Japan. Het oogen- blik is gekomen voor de regeling van, de twee groote conflicten in Aziëhet conflict, dat China en Japan tegenover elkander plaatst en het conflict, dat ontstaat tusschen de door Japan beleden Aziatische Monroeleer en de politiek der mogèhdheden ten gunste van handhaving der open deur in China. Niet alleen het lot van China staat op het spel, ook de# gemeenschappelijke belangen der mogendheden en het lot der internationale ge rechtigheid. China strijdt op het oogenblik voor deze laatste zending. Wat zullen de mogend heden doen?" De New-York Herald Tribune oefpnt critiek uit op de aanwezigheid ter Negen-Mogendhe- den-conferentie van landen, die het Negen- Mogendheden-verdrag niet hebben ondertee kend, en schrijft: De conferentie van Brussel heeft een zeer vage beschuldiging uitgesproken tegen Japan op grond van een uiterst twijfel achtig gezag. In dezen dwazen toestand moet ons respect, zooals gewoonlijk, uitgaan naar de drie Scandinavische landen, die weigerden hun stem uit te brengen. De New-York Times spreekt een even somber oordeel uit: de resultaten der eerste phase der Brusselsche conferentie zjjn ellendig klein. JERUZALEM, 16 Nov. (Reuter) In een ge meenschappelijke bijeenkomst van de Arabische en Joodsche gemeenteraadsleden van Jeruzalem is met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin een beroep op het publiek wordt gedaan om een einde te maken aan een toe stand, welke tot veel bloedvergieten aanleiding geeft en welke de economische positie onver mijdelijk ernstig moet benadeelen. WEENEN, 17 Nov. (D.N.B.). Te Leoben (Stiermarken) is vandaag de tweede reeks strafzaken behandeld tegen 90 gearresteerde nationaal-socialisten. Twaalf beschuldigden zijn veroordeeld tot kerkerstraffen, .varicerende van twee tot zes maanden. KAAPSTAD, 16 Nov. (Reuter) Mevrouw Kirby—Green en Clouston zijn vanavond 18.59 uur Greenwichtijd te Kaapstad geland. Zij heb ben den afstand EngelandKaapstad in een recordtijd van 45 uur vijftien minuten afge legd. Het vorige record, dat gemaakt werd door Amy Johnson, bedroeg drie dagen, zes uur, 28 minuten. TOKIO, 17 Nov. (DNB) Naar hier in welin gelichte kringen verluidt, heeft Japan bij de Fransche regeering stappen ondernomen wegens wapenleveringen naar China en om stopzetting van deze leveringen verzocht. In politieke krin gen merkt men in verband hiermee op, dat Frankrijk zich tegenover dergelijke stappen de vorige maand tegemoetkomend getoond heeft, maar dat de Fransche regeering er op stond, dat reeds gesloten leveringscontracten werden uitgevoerd. De Japansche marine heeft thans echter verklaard, dat ook deze leveringen moe ten worden voorkomen, daar zjj de Japanners ernstig kunnen benadeelen. In dezelfde kringen neemt men aan, dat Frankrijk de betrekkingen met Japan niet in gevaar wil brengen. De Ja pansche stap bij de Fransche regeering wordt gedeeltelijk voorgesteld als een ultimatum. OSLO, 17 Nov. (A.N.P.) De Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Cor- dell Huil, was een der eerste candidaten voor den Nobelvredesprijs 1937, toen de commissie, welke over het verleenen van den prijs moet beslissen, hier gisteren bijeenkwam. BALTIMORE, 17 Nov. (Havas). In opdracht van de Sovjet-Unie wordt een reusachtig vier motorig amphibie-vliegtuig gebouwd, be stemd voor lange-afstandvluchten. Het toe stel zal 46 passagiers kunnen vervoeren met een nuttigen last van 3400 kilogram. De actie-ra dius bedraagt 8000 kilometer. In het kader der Vondelherdenking is Dinsdagavond in het Vondelpark te Am sterdam een fakkeloptocht gehouden. De deflieerenden, trekken voorbij het Von delmonument, Het regiment genietroepen te Utrecht ge niet de eer den langsten soldaat uit ons land onder zijn manschappen te tellen. We zien hier den 2.08 M. langen milicien D. ten Have met 2 zijner kameraden van normale lengte. PARIJS, 17 Nov. (Havas) In Le Jour schrijft Leon Bailby: Honderd en acht afgevaardigden van acht en dertig naties zijn bijeengekomen om over de plaats voor het houden van het eerst volgende internationale Eucharistische Congres van 1940 te beraadslagen. Eenstemmig werd door de afgevaardigden besloten Frankrijk aan te wijzen als het land, waarin het Congres zal bijeenkomen. Met goedkeuring van den H. Vader zal het Congres van 1940 daarom te Nice worden ge houden. RIO DE JANEIRO, 17 Nov. (DNB) President Vargas heeft aan het blad Nota o.m. het vol gende verklaard: wegens de beperkte mogelijk heid tot het opnemen van buitenlandsche lee ningen zal Brazilië weer op eigen krachten moeten bouwen. Brazilië zal weer de wereld- koffiemarkt veroveren. De uitvoer van erts zal verdrievoudigd worden. De spoorwegen zullen daartoe een reorganisatie ondergaan. Reeds is een begin gemaakt met de vernieuwing van het ambtenarencorps en van het leger. De leeftijds grens voor ambtenaren is vastgesteld op 68 jaar en een aantal verdienstelijke personen heeft promotie gemaakt. PONTIAC (Michigan), 17 Nov. (Reuter). De fabrieken der General Motors zijn heropend. Er is een „wapenstilstand" gesloten, waarbij de stakers zich verbonden hebben het werk te hervatten, hangende de bespreking hunner grieven. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 759.5 Vorige stand: 766.0 SALAMANCA, 17 Nov. (Havas) Gene raal Franco heeft aan een vertegenwoordi ger van de pers de volgende verklaring ver strekt: „Wij verdedigen de Kerk, den godsdienst, de christelijke beschaving en daarom moeten de katholieken der geheele wereld de natio nale beweging steunen. Wij zijn ten diepste voorstanders van sociaal welzijn en wij worden bezield door de leeringen van de Katholieke Kerk: minder rijken, maar ook minder armen. De nieuwe Spaansche staat zal een werkelijke democratie zijn, waarin alle burgers zullen deelnemen aan de regeering". De generaal voegde hieraan toe, dat de nieu we staat de (Vetten zou intrekken, die de reli gieuze onderwijsorden verbieden, die de kerke lijke goederen in beslag nemen en de Jezuïeten orde verbieden. De religieuze gebouwen zullen worden teruggegeven aan de Kerk en de gees telijkheid zal te harer beschikking krijgen de fondsen, die noodig zijn om haar geestelijke zending uit te voeren. Tenslotte zal op alle uni versiteiten hooger godsdienstonderwijs worden gegeven. „Dit alles," zoo besloot Franco, „omdat het katholicisme het kenmerk geweest is'en zjjn zal van het werkelijke Spanje". De nacht is veelbewogen geweest aan de fron ten bij Madrid. De regeeringsbatterijen hebben den geheelen nacht gevuurd op de Universiteits- wijk, waar de rechtschen zich samentrokken. In den sector van Carabanchel hebben de regee- ringstroepen een belangrijk terrein bezet aan den voet van den Cerro Blanco, waarbij zij zich meester maakten van een belangrijke hoeveel heid oorlogsmateriaal. In den sector van de Jatama is van beide zifden krachtig geschut vuur gegeven. WASHINGTON, 17 Nov. (D.N.B.) De sena toren Lafollette en Capper hebben amende menten ingediend op de Grondwet, volgens welke aan het Congres het recht wordt ont zegd oorlog te verklaren zonder voorafgaande volksstemming en aan den president 't recht wordt ontnomen de Amerikaansche weermacht, zonder een formeele oorlogsverklaring van het Congres, zoo te versterken, dat een oorlog on vermijdelijk wordt. De volksstemming behoeft slechts te vervallen bij een vijandelijken inval in de Ver. Staten of de protectoraten. In het huis van afgevaardigden werd een wetsvoorstel ingediend, om in geval van oorlog de burger bevolking te mobiliseeren. SAN SEBASTIAN, 16 Nov. (Reuter.) De vroegere Britsche zaakgelastigde te Moskou, Sir Robert Hodgson, is de eerste agent van het Britsche Rijk, weüke is benoemd in het door Franco bezette deel van Spanje. Verwachting: krachtige tot matigen later afnemende wind uit Oostelijke richtingen, toenemende bewolking met toenemende kans op regen vooral in het Zuiden, in het Noorden nog nachtvorst, zachter over dag. Hoogste barometerstand 776.1 Hapa- randa. Laagste barometerstand 741.3 Reyk javik en Vestihanoer. Zon op v.m. 7.24 onder n.m. 4.05. Maan op n.m. 3.24 onder v.m. 6.10. Volle Maan 18 November.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1