HENSEN STEGEMAN'S échte GELDERSCHE De melkslijters protesteeren Haarlem, 17 NoV. MIVA krachtig MISSIE machtig Tandheelkundig Instituut JAEGER ONDERKLEEDING GEHEEL GEBIT Tegen nachtvorst Proeven van den heer Veraart Bij de installatie van den nieuwen bur gemeester. De wachtende menigte voor den aanvang van de receptie in de Oude Raadzaal. INBRAAK IN EEN KIOSK TE HEEMSTEDE i Programma Radio-centrale Tegen de melkverstrekking op de scholen Resolutie naar regeering RIJKSSTRAATWEG 16 Pijnloos trekken inbegrepen Dinsd., Woensd, en Donderd. v. 79u. AGENDA Bioscopen 18 November Bioscopen PAARUAftsrÊÈffllSS® WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 HULDIGING LOUIS VAN TULDER Qp 't concert der Chr. Oratorium- ereeniging op 18 November a.s. De uitvoering der R.K. Oratoriumvereeniging IN WINKELS MET ONS RAAMBILJET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK BURGERLIJKE STAND De installatie van den nieuwen burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Wethouder W. J. B. van Liempt hangt den burgemeester de ambtsketen om. Daarachter v.l.n.r, de wethouders M. A. Reinalda, E. van der Wall en A. G. Boes. Voor pater De Rooij Voor het kerkje van pater Martens Huldiging nieuwen burgemeester EERE-CONCERT LIEVEN DUVOSEL FEESTCONCERT H.O.V. De eenzame wandelaar, die gistermiddag in de omgeving van den Orionweg en de Delft ver toefde, zal zich verwonderd hebben afgevraagd wat de brandweer bezielde, om een open wei land, waar geen vonkje te bekennen was, zoo overdadig en zoo volhardend te bespuiten. Maar als hij zich de moeite had getroost een eindje door te loopen en zijn licht op te steken bij de enkele menschen, die zich om den brand weerwagen hadden geschaard, zou hij spoedig de juiste bedoeling van dit gespuit in de lucht te weten zijn gekomen. De heer Veraart, die van de brandweer twee uur lang een wagen te zijner beschikking had gekregen, nam een proef om de nachtvorst tegen te gaan. Hij bespoot daartoe met twee stralen een terrein met hoog gras, dat zich, door zijn hooge ligging, uitstekend tot dit doel leende. Door de spuiten met bijna volle kracht te laten werken eerst 1500, daarna 2000 liter per minuut bereikten de stralen een flinke hoogte. Het neervallende water verstoof, en het niet verstuivende deel viel op het braakliggende terrein en door het urenlang spuiten drong dit meters diep den grond in. Nu is natte grond een goede warmtegeleider, zoodat in den winter als de bovenlucht kouder is dan de grond, de warmte in dezen natten grond met een snel tempo naar boven komt. De vochtige, opstijgende lucht vereenigt zich met de reeds vochtige buitenlucht en door den wind, die gisteren uit het Noorden kwam, drijft zij over de velden, waarover een damp komt te hangen, zoodat als het ware de vochtige damp de aarde 'als met een wollen deken toedekt. En deze vochtige lucht houdt de nachtvorst tegen, want hoe droger de lucht, hoe grooter de kans op nachtvorst. En werkelijk werd na twee uur, toen 200.000 liter water verspoten was, boven de slooten een lichte damp zichtbaar, die allengs dikker werd. „Langzamerhand," zoo vertelde ons de heer Veraart, „verspreidt deze damp zich over de geheele omgeving." Ik neem deze proef juist vandaag, omdat er vannacht groote kans is op nachtvorst. Als dan het gebied rondom Haarlem geen nachtvorst wordt geconstateerd, heeft mijn proefneming succes gehad. Hij vertelde ons nog hoe hij altijd de grootste medewerking heeft ondervonden van de Haar- lemsche brandweer, die hem de gelegenheid gaf voor de eerste proefneming op 16 Februari 1934, „En in de drie jaar, dat ik nu experimenteer, is het aantal mistdagen in Noord- en Zuid- Holland in andere provincies heb ik nooit proeven genomen met 40 pet. en het aantal dagen met nachtvorst zelfs met nog meer dan 40 pet. verminderd." Wij hopen, dat gisternacht in Groningen en in Maastricht nachtvorst werd geconstateerd en hier niet, zoodat de proefnemingen van den heer Veraart succes hebben mogen boeken. In den afgeloopen nacht omstreeks 12.15 uur hoorde een nachtwaker van den Haarl. Nacht- veiligheidsdienst glasgerinkel in de consumptie tent, welke aan den Heerenweg nabij de Mar» padslaan te Heemstede staat. Toen de nacht waker dichterbij kwam, liep een persoon hard weg, zoodat hij onmiddellijk assistentie inriep van de Heemsteedsche politie. Na de omgeving te hebben afgezocht, gelukte het ruim een uur later op de Ritzema Boskade aan te houden een zekeren J. P. V., oud 18 jaar, wonende te Heem stede. Deze bekende met een stuk hout een ruit van de kiosk te hebben verbrijzeld en 2 flesch- jes melk en een fleschje limonade te hebben weggenomen. Het fleschje limonade had hij op gedronken. De jongen is overgebracht naar het bureau van politie te Heemstede en zal ter be schikking van de Justitie worden gesteld. Donderdag 18 November Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Droitwich, 12.20 Parijs Ra dio, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Diversen, 3.35 Lon don Regional, 5.20 Ned. Brussel, 6.50 Weenen, 9.00 Lyon la Doua, 10.50 Boedapest, 11.25 Di versen.. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 London Regional, 12.50 Droitwich, 2.20 London Regional, 3.35 Droitwich, 9.00 Ber lijn, 9.20 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Feurt Los, 2. Eine lustige Eisenbahnfahrt, 3. In een klokkenwinkel. 4. Love is a dancing thing, 5. Beside the sea side, 6. The right somebody to love, 7. Hofball- tanze, 8. La Fille du Régiment, 9. The Broken record, 10. Waltz Medley, 11. The Whistler and his dog, 12. At the Codfish bail, 13. Donau- sagen, 14. Deutsche Regiments Marsch, 8.00 12.00 Diversen. Gisterenavond werd in het gebouw St. Bavo een protestvergadering belegd van de Haarlem- sche Melkslijtersorganisaties, de R. K. Melkver- koopersvereeniging „St. Jozef" en de Haarlem- sche Melkverkoopersvereeniging „Onderling Belang", tegen de verstrekking van een dage- lijksch fleschje melk op de lagere scholen. De voorzitter, de heer Joh. de Mol, heette de talrijke aanwezigen welkom, waarna de heer J. Tammes, hoofdbestuurslid van den Nationa- len Besturenbond van Zuivelhandel-organisa ties het woord voerde. De aanslagen op ons bedrijf zijn de laatste jaren al zoo veelvuldig geweest, aldus spr., dat wij het verlies niet kunnen dragen, dat bij invoering van de plannen van het schoolmelk- comité zou volgen. Het kleinbedrijf wordt hier weer geheel uitgeschakeld. Men/spreekt ervan het algemeen belang te dienen, doch ons inziens is dit geen algemeen belang, waar de middenstand ten behoeve van het grootbedrijf weer een offer zal moeten bren gen. Wij hebben alles gedaan om het melkbedrijf in goede banen te leiden en zijn nu zeker zoo goed geoutilleerd als het grootbedrijf. Op den slag, die ons toegebracht zou wor den bü melkverstrekking op de scholen, kun nen er nog meer volgen. We kunnen ze niet meer hebben. Ook de heer J. N. J. de Booy, adjunct-secre taris van dien ecrcfer genoemden bond, hield een toespraak, waarin hij uiteenzette, dat het hier voor alles gaat om het beginsel, om het recht van den handel. Als op school melk wordt geleverd voor een lageren prijs dan die van den melkslijter, verplaatst zich 't debiet. Het kleine kwantum, dat momenteel wordt verbruikt, zal nog kleiner worden als de kinderen op school melk gaan drinken. Het is niet, dat wij den kin deren geen. melk gunnen op school, doch op school dienen geen handelskwesties te worden behandeld. Die hooren daar niet thuis. De vorige minister van Economische Zaken scheen het grootbedrijf vóór den kleinhandel te trekken. Doch het ziet er naar uit, dat de huidige minister Steenberghe onze belangen op de juiste manier zal behartigen. Door de verstrekking van melk op scholen wordt den slijters onrecht aangedaan. Als de regeering dan iets doen wil, laat zij dan de gelegenheid scheppen de melk goedkooper te leveren, de natuurboter goedkooper te leveren en een einde maken aan de almachtige trus tees! In Utrecht wordt er nu naast het fleschje melk ook reeds een boterhammetje ver strekt. Waarom niet? Doch waar is het einde? Spr. eindigde met de vergadering voor te stel len een resolutie maar de regeering te zenden. Na de pauze onderstreepte de heer Tetering, R. K. gemeenteraadslid, hetgeen gezegd was over de voeding op school. Dit is toch een taak, die van nature den ouders is opgedragen. Al les op scholen te verstrekken zou een ont wrichting van het gezinsleven beteekenen. Het raadslid van Kessel vroeg, of de school- melkvoeding haar oorzaak vond in het teveel aan consumptiemelk. Zoo ja, zal zij dan bij een beteren export vanzelf niet verdwijnen? En is de kleinhandel, zoo vroeg hij verder, meer speciaal de Haarlemsche, ook in staat de schoolmelkvoeding op zich te nemen? Een teveel aan melk, antwoordde hem de heer de Booy, is moeilijk vast te stellen. Doch vooralsnog is er meer dan genoeg en zelfs een groote overproductie. Op de tweede vraag werd bevestigend geantwoord. Als resultaat van de vergadering werd een resolutie aan de regeering gezonden van den volgenden inhoud: De Haarlemsche melkslijters zijn van oor deel, dat de verstrekking van schoolmelk ge schiedt uit een door den minister van Econo mische Zaken gegeven reductie, welke plaats vindt uit het landbouwcrisisfonds. Zij spreken als hun verwachting uit, dat de regeering een dergelijke reductie niet meer zal toestaan, ge let op het feit, dat de Kroon een besluit van den Raad van Rotterdam tot het sutóidieeren van schoolmelkdistributie heeft verworpen. Zij verwachten van de regeering, dat, in dien de gezondheid der schoolkinderen voed- selversterking eischt, deze zal worden ver strekt op de gewone wijze, d.w.z. buiten de schoolmuren, opdat de school blijve de neu trale plaats waar noch een bedrijfsbelang van het kapitalisme wordt gediend, noch een bestaansbelang van den middenstand wordt bedreigd. Subsidiair bijaldien niettegenstaande toch stappen zouden worden ondernomen om melk op school te verstrekken, verzoeken zij daarbij rekening te houden met de dezer dagen door den minister gedane toezegging terzake van in schakeling van den handel bij leveringen in natura, die van offici^elen steun afhankelijk zijn. HAARLEM-N. - TELEF. 16726 Tegen onze bekende lage tarieven (Met garantie) I BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 u., Zaterd. 912 u. Avondspreekuren Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; R. K. Werkmeestersbond, 8.20; Meubelmakers, 8 uur; Ons Genoegen, 8 uur; Ledenverg. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Doopsgez. Zangkoor, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. R. K. Leeszaal: Vondelherdenking, 8 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „Slavenschip", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Wie is wie?", 220, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30 5.30, 711 uur. Gebouw St. Bavo: Herw. Levenskracht; Be stuur Volksbond; Fed. Groenten- en Fruithan del; R. K. Bevolkingsbur.; Bestuur Transport; R. K. Smedenpatr., 8 uur; Rechtsk. bureau, 7 —8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. 2e Gem. H. B. S., Santpoorterplein: Ned. Na- tuurhist. Ver., kwart over 8. Gcm. ConcertzaalConcert Chr. Oratorium Ver., 8 uur. Rembrandt-theater: „Verloren Paradijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur „Slavenschip", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Wie is wie?", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Ein Mann mit Herz", 1.30— 5.30, 711 uur. EEN AANGENAME WARME DRACHT HENSEN's kwaliteiten en modellen zijn door jarenlange ervaring be proefd in sterkte en model; door onze vakkundige voorlichting slaagt U zeker naar uw zin. PANTALONS 1.95 1.60 1.10 0 80 BORSTROKKEN 2.30 1.90 1.20 0.95 VAK. KLEE DINGMAGAZIJN Maandagavond is de driejarige cursus, uit gaande van de Haarlemsche Handelsvereeni- ging, ter opleiding voor het middenstandsdiplo ma algemeene Handelskennis, aangevangen. Het bestuur was aanwezig en enkele hartelijke woor den werden gesproken door de heeren B W. Lasschuit, voorzitter der H.H.V. en F. L.'van der Leeuw, secretaris van het Instituut voor middenstandsontwikkeling. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. L. Uit- zinger te IJmuiden op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid der Commissie van Advies voor het Staatsvisschersbedrijf met dankbetui ging voor de door hem als zoodanig, betoonde diensten en is tot lid van voornoemde commissie benoemd de heer G. Heijkoop, te IJmuiden. Ook de directeur van de R. K. Leeszaal, de heer Jos. Vande^elden was gisteren ter receptie op het stadhuis aanwezig. De Santos-collecte, die Zondag aan alle ker ken werd gehouden, heeft bijna tweehonderd gulden opgebracht. De Haarlemsche R. K. Oratoriumvereeniging heemt in het cultureel leven van onze stad een Voorname plaats in en heeft ons reeds vele ma len van kunstwerken laten genieten, welke, zon der haar, hier waarschijnlijk nooit zouden zijn opgevoerd. Zij is op het gebied der vocale kunst onbetwist een der allerbeste vereenigingen van ®ns land. Vrijdag 26 November zal zij in de gemeente lijke Concertzaal „Die Jahreszeiten" van Joseph «aydn ten gehoore brengen, met medewerking v®n de allerbeste solisten van ons land; Jo Vin cent, Louis van Tulder, Herman Schey en van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. De verwach- iihg, dat de uitvoering van dit mooie werk, on der leiding van den heer Eduard van Beinum, oen ongekend muzikaal genot zal geven is ten Volle gerechtvaardigd. Wij meenen in alle op- Vechtheid te mogen zeggen, dat een betere, .een schooner weergave van dit weergaloos mooie *erk niet denkbaar is. Niet alleen de dirigent, de heer Ed. van Bei- *Pim, niet alleen de solisten en niet alleen het orkest zijn in staat den stoutsten verwachtingen Voldoening te geven, maar ook het koor wordt tegenwoordig zelfs uitgenoodigd mede te werker, San uitvoeringen van het Concertgebouw orkest. s Katholieke en niet-katholieke bladen zijn e®nstemmig in hun gunstige critieken. Van de dit jaar Mei gegeven uitvoering van La Vita Nuova en l'Enfant Prodigue schreef het Alge meen Handelsblad o.m.: „En alles muziek, le vende, stroomende, zingende muziek, bloeiend bïelos. Hetgeen van Beinum met het onder zijn leiding staand koor der Haarlemsche R.K.O.V. Prachtig heeft weten te realiseeren, door braaien, rijk geschakeerden bezielden koorklank, door expressief orkestspel en dóór eenvoudigen eh doorzichtigen samenklank." De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldde: "Onder leiding van Eduard van Beinum had te Haarlem een hoogst belangrijke uitvoering Plaats, belangrijk door de beide werken en door den geest van liefderijk musiceeren, die er den Sanschen avond heerschten. Zoowel het koor der R.K.O.V. als het TJ.S.O. hebben alles in het *erk gesteld om een schoon resultaat te berei ken, hetgeen hun onder de bezielde leiding van van Beinum zeker niet moeilijk zal zijn geval len. Het publiek heeft zyn dankbaarheid ook demonstratief getoond door langdurige ovaties." „Het Volk" was van oordeel: „Het koor be koort zeker tot het beste op dit gebied en ook dezen avond heeft 't onder de stuwende leiding Van Eduard van Beinum getoond, welke prach- tige kwaliteiten het bezit. Men bracht aan het «lot allen uitvoerenden een warme ovatie." In de R. K. Oratoriumvereeniging bezitten, Volgens getuigenis van deze niet-katholieke kranten, dus de Haarlemsche katholieken een kunstinstelling, die niet-katholieken hen benij- öen, een vereeniging, die, wat haar prestaties betreft, ver uitgaat boven het verfoeilijke mid delmatige, waar wij, katholieken, ons zoo dik wijls mede tevreden stellen en soms moeten bellen. Wjj kunnen de bijwoning van het concert van Vrijdag 26 November dan ook met een warm kart aanbevelen. Laten ook onze katholieken op fle2e ongetwijfeld voorbeeldige uitvoering niet ontbreken. kien schrjjft ons: Louis van Tulder 25 jaar concertzanger! Er Pllen niet vele concertbezoekers zijn, die zich lt feit kunnen realiseeren, wanneer zij dezen opor met jeugdig vuur en groot élan zijn moeilijke party in Beethoven's 9de hooren zin- |®h of dezen kunstenaar de veeleischende vangeüsten-partij uit Bach's Matthaeus- assion hooren vertolken, waarbij hij somtijds p® tenor-aria's „en passant" voor zijn rekening L,e®mt, zonder van eenige inzinking te doen 'li ken. e Lh toch zingt van Tulder eigenlijk veel lan- j v dan een kwart eeuw. Reeds als jongen van k 9 jaar zong hij mede in het kerkkoor van „®P der R.K. Kerken in de hoofdstad, om op jHarigen leeftijd, toen zijn stem „gewisseld" aP. over te gaan naar het mannenkoor. In het cor (jer vereenigde R.K. Kerkzangers werd hij den toenmaligen dirigent Anton Tersteege JPdekt en deze wist gedaan te krijgen, dat van ültjer zijn eerste eigenlijke zanglessen kreeg, lusschen was de jonge Louis als bankbediende berkzaam op het kantoor der Amsterdamsche j aPk, terwijl hij in zijn vrijen tijd er lustig op j.s zong; meestentijds als amateur, een enkele aal tegen gering honorarium. 'Totdat in het concertseizoen 1912-1913 zijn j.,°ote kans kwam; tijdens de uitvoering van ^aVdn's „die Jahreszeiten" door de Koninklijke lJritorium Vereeniging te Amsterdam, onder („PiPg van Anton Tierie, werd de tenor schor, zoo hevige mate, dat de toestand critiek 2®rP en Tierie zich tijdens de pauze genood- Vrakt zag, anderen raad te schaffen. Hij tl»068 van Tulder, die in het koor meezong, of j. ?'e moed had om voor den tenor in te vallen. 6o, van Tulder had moed en zong de tenor- a opartjj in het vierde deel (w.o. de moeilijke tJa .Hier steht der Wandrer nun!") tot volle 0 le<lenheid van dirigent en publiek. Het feit, l»6 de tenor die bij „die Jahreszeiten" vervan- bw 0106:51 worden, geruimen tijd ongesteld j, Was voor verschillende koor-vereenigin- 'eirii Waar deze tenor engagementen had, aan- i^mPg om van Tulder te vragen, ook daar als aller op te treden, zij het dan ook niet zoo eel onvoorbereid als bij Tierie. v'°° werd het seizoen 1912-1913 het begin van s P Tulder's loopbaan als concertzanger. Het t^eekt haast van zelf, dat het met zijn kan- ijj.r"loopbaan spoedig daarop gedaan was; bij kori Steeds drukkere zangers-werkzaamheden, g p het één niet lang met het ander samen- V0*n 6n in 1915 verwisselde hij de kantoorkruk <}a r8oed met het concertpodium. Hij wist zich Pa steeds beter in zijn nieuwen werkkring STAD Ondertrouwd: W. Klooster en G. Verloop; C. K. W. Eckhard en S. C. Dekker; H. van Bakel en A. E. M. Haasbeek; G. van Schaik en M. Ereira; H. L. Heugens en J. P. Vos; J. Mulder en A. W. Bongen; J. Verstraten en J. Lokken; W. den Ouden en J. M. M. Hagenberg; J. van Eerden en M. Maier. Getrouwd, 17 Nov: J. Westerman en H. J. A. C. van Slooten; C. J. G. van Dam en H. J. Sy- mons; J. G. Rijbroek en M. G. Brokmann; W. de Jong en J. Blaauw; J. Hellingman en A. M. Peetoom; A. Lagerweij en S. Pauw; L. Hage- boud en J. H. van Bogget; J. Jansen en C. de Jong; H. Troost en W. F. Bijster; P. F. W. Schild wacht en E. Iskes; J. van Dongen en G. van der Linden; I. F. J. Bogckaert en M. D. J. van Schie; H. J. J. Toele en E. Ouwejan; M. Luit en J. D. Barten. Geboren: C. C. Wassenaarv. Stein z; M. ArinkMarkus d; M. Heinemejjer—Poppen d; J. G. JöttenCobelens d. Overleden: T., 7 mnd., d. van G. Schuitema, Olycanstraat; F. Nieman, 84 j., Kamperlaan. Wegens t geweldige succes heeft de directi van den Stadsschouwburg besloten ook 'n vijfde volksvoorstelling van „Mijn zoon de minister' te geven. Louis Saalborn zal de hoofdrol weer vervullen. Waarschijnlijk zal Zaterdag 27 November in den Stadsschouwburg nogmaals een herhaling worden gegeven van den voordrachtavond van Charlotte Köhler. Zij zal dan weer haar onge ëvenaarde jubileumcreatie „Marathondans" too nen. De entréeprijzen zullen laag zijn. De K.J.M.V. St. Augustinus zal Donderdag avond ajs. op de wekelyksche bijeenkomst een praatavond houden, waarop mr. F. Vorstman vragen zal beantwoorden. De kring Haarlem van de Ned. Ver. van Lief hebbers van Cactussen en Vetplanten houdt Donderdagavond een bijeenkomst in hotel „Lion d'Or". Mevrouw Grullemans zal o.a. een praatje by plaatjes ten beste geven. De Kennemer Fotokring heeft in de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg een vragen- en conversatie-avond uitgeschreven op Woensdag 24 November des avonds kwart over acht. Er is gelegenheid tot proef projectie. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers za\ Donderdag middag de tentoonstelling van Mozaïekwerken van Molkenboer in de Kunstzaal Reeker bezoe ken. Vorig totaal 48.62 Fam. B. uit dankbaarheid 5.00 Fam. S. uit dankbaarheid 10.— Fam. K. Halfweg, voor geest, en tijd. welzün van huisgezin 5.00 N. N. 2.00 Fam. E. 1.— N. N. 0.50 A. en G. tot lafenis der geloovige zielen 0.50 Van een liefdadige Vereeniging tot zekere intentie 5.— Van N. N. 25.— N. N. 2.50 Van W. H. V. 5.— N. N., ter intentie voor de geloovige zielen 1 In huiselijken kring opgehaald, ieder voor eigen intentie 1.50 Totaal ƒ,112.62 Giften kunnen worden ingezonden aan het adres van pater J. G. de Rooij, Eendrachtstraat 12, Haarlem, of aan de administratie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Vorig bedrag 1.25 Van C. V. G. ƒ1.— N. N. tot zekere intentie 0.50 A. J. voor uw nieuwe kerkje 0,50 Van W. H. V. 5.— Van N. N. 25.— Van N. N. 2.50 A. en C. ter lafenis der geloovige zielen f 0.50 Totaal 36.25 Giften kunnen worden ingezonden bü de ad ministratie van dit blad. Naar men ons mededeelt, zal het extra-con cert, dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging Vrijdag 10 December zal geven, een bijzonder feestelijk karakter dragen. Het is n.l. bedoeld als een huldigingsconcert ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van den nieuwen burge meester. De heer en mevrouw De Vos van Steenwijk hebben toegezegd dit concert met hun aanwe zigheid te zullen vereeren. in te leven en bekwaamde zich o.a. verder door les te nemen bij mevrouw Noordewier. En thans, in het concertseizoen 1937-1938 maakt men zich allerwegen in ons land op, om den zilveren jubilaris Louis van Tulder te hul digen, want van Tulder 25 jaar concertzanger, dit beteekent, dat deze bij uitstek vaderlandsche tenor zich niet alleen een kwart eeuw heeft ge steld in dienst van het Nederlandsche muziek leven, doch ook Nederlands naam als muziek centrum tal van malen op voortreffelijke wijze in het buitenland heeft hoog gehouden. Dat er daarom bij deze gelegenheid alom be hoefte bestaat, om van Tulder te doen blijken, hoezeer men hem als vertolker vah de tenor- party in vrywel het geheele groote koorreper toire waardeert, is alleszins te begrijpen. Reeds vond een huldiging plaats te Amsterdam en nog vele steden zullen het voorbeeld volgen. Voor het eerst in dit muziekseizoen krijgen onze stadgenooten de gelegenheid om van Tulder in de Haarlemsche concert-zaal te hooren en wel in de partij vto „Jephta" in Handei's ge lijknamig oratorium op Donderdag a.s. in het Gem. Concertgebouw. Wetend hoezeer ook de muziekliefhebbers in Noord Hollands hoofdstad den jubilaris op prijs stellen, heeft het bestuur der Chr. Oratorium Verg. gemeend, hieraan een bescheiden hul diging na het eerste gedeelte van dit concert te moeten verbinden, opdat velen van Tulder r.iet alleen kunnen hooren, doch ook door hun aanwezigheid en hartelijk applaus blijk kunnen geven van hun waardeering voor den kun stenaar en mensch Louis van Tulder. Ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag zal de bekende toondichter en dirigent Zondag a.é. op een speciaal concert gehuldigd worden. Lieven Duvosel vestigde zich in 1921 in ons land, alwaar zyn familie reeds eenige jaren verbleef. Na „zwaren levenskamp en veel te genwerking" (aldus lezen we in de beknopte biographie, die in het programmaboekje is op genomen) heeft hij de plaats mogen verwerven van dirigent der koren: „Die Spaerne Sanghers", „Haarlems Vrouwenkoor" en „Zang en Vriend schap" te Tiel (enkele koren, waarvan hij de leiding had, o.a. die der Toonkunstafdeelingen te Haarlem en Tiel, zijn momenteel rustend). Van den jubilaris wordt vermeld, dat hij zijn naturalisatie in Nederland heeftV aangevraagd. Een bewijs, dat hij zich hier in Noord-Neder land goed thuis gevoeld en tevreden is met de voor hem eigenlijk bescheiden positie. Want hij moge evengoed als in Vlaanderen componeeren, een meester-cursus voor compo sitie en dirigeerkunst geven kunnen, zijn positie als dirigent is niet te vergelijken met die van vroeger. Op 13-jarigen leeftijd trad Lieven Duvosel reeds als orkestdirigent op bij „La Société Lyri- que" met een symphonie, die he^ direct tot 22 uitvoeringen bracht. Trad hij, zelfs al vóór genoemd optreden als orkestdirigent, als klavier-virtuoos op, Duvosel's voornaamste werkkring zou zijn en blijven: dirigent van koren en orkesten. O.a. was hij verbonden aan het Koninklijk Theater te Gent en de Groote Opera te Parijs en werd hij door het Vlaamsche ministerie in 1917 aangezocht als directeur van het Kon. Conservatorium van Brussel, Antwerpen of Gent! Van zijn composities vielen vooral vele koor werken, niet het minst die met orkestbegelei ding, zeer in den smaak van het publiek. Bo vendien hebben zijn bewerkingen van Oud-Ne- derlandsehe Liederen byzondere bekendheid verworven. Op het eere-concert zullen nog enkele werken in „eerste uitvoering" gaan: „Zomernacht" en „Zomergod" voor vrouwenkoor en „Levens schets", bestaande uit Prelude, Choral en Fuga, voor orgel. Duvosel had de eer uitvoeringen te mogen dirigeeren, welke door vorsten werden bijge woond. Zulk 'n hoog bezoek zal er Zondag a.s. vermoedelijk niet zijn, doch zijn trouwe aan hangers en vereerders zullen zeker onze groote concertzaal geheel vullen en den jubilaris recht hartelijk huldigen. O. K. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5