Vijf nieuwe Kardinalen worden gecreëerd MÊl De uittocht uit Nanking is begonnen Het nieuws van heden Slecht weer aan Spanje's front GEHEIM CONSISTORIE OP 13 DECEMBER DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Het pact tegen de Komintern Japan staat thans voor een dilemma Nieuwe regeering in Roemenië DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20874 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cl. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Op 16 December zal hun in een Openbaar Consistorie de Kardinaalshoed worden overhandigd Enkele benoemingen reeds verwacht Mgr. G er lier Mgr. Hinsley Mgr. Pizzardo. Vondelherdenking te Rome Vele prominente figuren aanwezig Missietentoonstelling te Rome Mgr. Costantini geeft richtlijnen aan de deelnemende Orden en Congregaties Het Weer111111iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ünini Instelling van permanente comité's te Berlijn en Rome? Lord Halifax* bezoek aan Berlijn Het programma van zijn bespre kingen staat nog niet vast Graaf Wielopolski wendt zich tot Hitier Terugtrekken politiek niet ge- wenscht; verder gaan mili tair uiterst gevaarlijk Geen ..ultimatum" aan Frankrijk Mussolini's vriendschap li». :MU.' su t W M: I -II#.. Tlv 1* 1 mini De eerste kerstpakketten voor de beman ringen van onze oorlogsbodems zijn ver scheept. De douane brengt de papieren in orde. Een nieuwe periode van aanvallen wordt verwacht na reorga nisatie der rechtsche strijdkrachten Hongarije en Franco CYCLOON TEISTERT ARGENTINIË Tatarescoe's coalitie-pogingen zijn geslaagd BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13*66 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VATICAANSTAD. 17 Nov. (Ste- fani). Op 13 December zal de H. Vader in een GeHeim Consistorie de Volgende kardinalen creëeren: Mgr. Piazza, patriarch van Venetië, Mgr. Pellegrinetti, Pauselijk Nuntius te Belgrado, Mgr. Hinsley, Aartsbis schop van Westminster, Mgr. Pizzar- do, secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden en Mgr. Gerliers, Aartsbisschop van Lyon. In het Openbare Consistorie van 13 Decem ber zullen de nieuwbenoemde kardinalen uit öe handen van den H. Vader den kardinaals hoed ontvangen. Na het Consistorie van 13 December e.k. zal het H. College bestaan uit 69 Kardinalen, van Wie 40 Italianen en 29 buitenlanders zijn. On- her de laatste categorie komen o.a. zes Fran- Schen, vier Amerikanen, drie Duitschers, drie Spanjaarden, twee Tsjecho-Slowaken, twee T'olen en een Engelschman voor. Reeds lang verwachtte men, dat Mgr. Pizzar do, de tegenwoordige secretaris voor buiten gewone Kerkelijke Zaken en onmiddellijke me dewerker van Kard. Pacelli, tot het purper ver heven zou worden. Guiseppe Pizzardo werd 13 Juli 1871 in Sa- v°na geboren; in 1902 ging hij aan het Lom bardische seminarie te Rome studeeren. Zijn eerste schrede in de diplomatie deed hij als secretaris der Nuntiatuur te Muenchen, Waar hij in 1909 in dienst trad. Reeds in 1912 "erd hij naar Rome teruggeroepen, waar hij Verder aan het Pauselijk Staatssecretariaat verbonden bleef. Tot. 1929 was hij minutant Vervolgens onder-staatssecretaris en sedert 1927 Pauselijk geheim-secretaris. Bij de bespre kingen over het verdrag van Lateranen werd hy de opvolger van Mgr. Bcrgoncini, die Pau selijk Nuntius aan het Italiaansche Hof werd. Op 27 April 1930 werd Mgr. Pizzardo doo» ^aus Pius XI in den St. Pieter gewijd tot ^artsbisschop van Nicea i. p. i. Mgr. Pizzardo is een der ijverigste wer kers voor de Katholieke Actie, en men brengt zijn benoeming tot Kardinaal dan °ok in verband met de geruchten omtrent sen eventueele instelling van een Congre gatie voor de Katholieke Actie. Ook de benoeming van Mgr. Gerlier komt hiet onverwacht; zijn titel van Primaat va»» ^allië, en het bezoek, dat Kard. Pacelli hem ''■'acht toen hij nog Bisschop van Tarbes en Gourdes was, deden reeds vermoeden, dat hij a. t. tot kardinaal zou worden verheven. Pierre Gerlier werd 14 Januari 1880 in Ver- mailles geboren. Aanvankelijk was zijn plan in advocatuur zijn beroep te vinden; al spoe dig was hij een vooraanstaand lid van de Pa- iische Advocaten-kamer. In 1913 echter voel de hij roeping voor het priesterschap; hij be- theologie te studeeren, doch de oorlog racht hem aan het front. Als adjudant van JJet 104e Regiment Infanterie werd Gerlier in ,ePtember 1914 gevangen genomen en te Prei Ure geïnterneerd; voor zijn dapper gedrag j erd hij begiftigd met het Croix de Guerre. In 921 werd hü priester gewijd en benoemd tot bderdirecteur van de diocesane werken en de af deeling. Den 15en Mei 1929 benoemde H. de Paus hem tot Bisschop van Tarbes en *-'°urdes. Pier bleef hij tot zijn benoeming tot Aarts- jsschop van Lyon en Primaat van Gallië, die jaar volgde. v Pe benoeming van Mgr. dr. Hinsley wordt j®rklaard uit het feit, dat Engeland altijd een ^ardinaal gehad heeft in den persoon van den artsbisschop van Westminster. Arthur Hinsley w®rd 25 Aug. 1865 te Carlton in Yorkshire ge- rer> als de zoon van een dorpsaannemer. Hij ^deerde aan het Engelsche College te Rome, j^Pvierf te Londen den doctorstitel en werd in 3 priester gewijd. Aanvankelijk specialiseer de de jonge priester zich op onderwijsgebied; Mgr. Hinsley sedert 1899 was hij rector van de grammai- school te Bradford, wier leerlingental onder zijn beleid van 30 tot 300 groeide. Na enkele jaren in de zielzorg werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1917 benoemd tot rector van het Engelsch College te Rome. In 1926 werd Mgr. Hinsley benoemd tot Bis schop van Sebastopol i.p.i. en vier jaar later tot titulair Aartsbisschop van Sardis. Sedert 1930 was hij Apostolisch Delegaat voor Afrika; doch in 1934 leed hij zoozeer onder het tropi sche klimaat,, dat hij moest worden terugge roepen. Toen in Maart 1935 Kardinaal Bourne over leed, volgde Mgr. Hinsley dezen op als Aarts bisschop van Westminster. Zijn eerste opdracht was de gelukwenschen van den H. Vader over te brengen aan den jubileerenden Koning George V van Engeland. Het was vrijwel zeker, dat ook Mgr. Piazza, die den titel van Patriarch van Venetië draagt, tot de eer van het purper zou worden verheven. Mgr. Adeodato Giovanni Piazza werd 30 Sep tember 1874 te Vigo di Cadore geboren; hij trad in de Orde der Geschoeide Carmelieten en werd 29 Januari 1930 benoemd tot Bisschop van Benevento; 16 December 1935 volgde zijn benoeming tot Patriarch van Venetië. De verheffing van Mgr. Pellegrinetti, die op het oogenblik Pauselijk Nuntius in Joego-Sla- vië is, dost een wijziging in de Vaticaansche diplomatie verwachten. Mgr. Pellegrinetti is oud- particulier secretaris van den H. Vader, Wiens vertrouweling hij immer gebleven is. Mgr. Ermenegildo Pellegrinetti werd geboren te Camaiore, op 27 Maart 1876; 2<2 Mei 1922 werd hij benoemd tot titulair Bisschop van Adaua. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 17 November: Hedenmiddag heeft in het Nederlandsch Historisch instituut te Rome de herdenking plaats gehad van den 350sten geboortedag van onzen grootsten dichter Joost van den Vondel. Een honderdtal leden van de Nederlandsche kolonie was aanwezig in de bibliotheek van dit instituut. In de voorste rijen merkten wij op den waarnemenden gezant, jhr. W. v. Panhuys, den gezant van Zuid-Afrika in Italië, dr. Hy- mans, Mgr. dr. J. Olav Smit en Mgr. B. Eras, den Nederlandschen consul Pennington de «Jong en vele andere prominente figuren. Als eerste sprak dr. Felix Rutten. Vondel heeft Rome nooit gezien, aldus spr., maar het stond duidelijk voor zijn geest, getuige de vele schoone gedichten. Vondel is de wervende dich ter van de gevonden waarheid. Voor deze en voor de vrijheid strijdt hij geheel zijn leven en offert hij roem en vriendschap op. Het is voor Nederland van de hoogste waarde dat zijn grootste dichter tevens moreel een groot mensch was. De directeur van het instituut, dr. Hooger- werffgaf bij de vertooning van een aantal por tretten karakteristieke uitleggingen. Ten slotte declameerde pater Jac. Zey S.J. enkele gedeelten uit de Altaergeheimenissen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 17 November: In de kerk van het Collegio Urbano verga derden de procureurs en vertegenwoordigers' der mannelijke en vrouwelijke Orden en Con gregaties, die in aanmerking komen voor de voorbereiding van de missie-tentoonstelling in 1940. Aanwezig waren de president en secre taris van het tentoonstellings-comité, Mgr. A. Terzariol van de Oostersche Congregatie en Mgr. Celso Costantini, secretaris van de Con gregatie de Propaganda Fide. Mgr. Costantini heeft den vergaderden de richtlijnen gegeven voor het voorbereidende- werk. Verwachting: Krachtige tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, in het Noorden gedeeltelijk bewolkt, in het Zui- den zwaar bewolkt tot betrokken met eenige kans op neerslag. In het Noorden lichte vorst tot temperatuur om het vries- punt, in het Zuiden later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Onzeker. ROME, 17 Nov. (Havas.) Op het oogen blik worden tusschen Japan, Italië en Duitschland besprekingen gevoerd inzake het instellen van een permanent comité, dat is voorzien bij het protocol van het anti-Komintem-verdrag. Dit protocol is opgesteld in November 1936, toen het verdrag tusschen Duitschland en Japan werd onderteekend. Nu ook Italië is toegetre den, is ook het jDrotocol weer op den voorgrond getreden. Het schijnt, dat Von Ribbentrop aar het hoofd van een commissie zal worden ge plaatst, welke te Berlijn zal zetelen. De instel ling van dit. orgaan en het functionneeren hier van zijn nog in studie. Zooals mep zich zal herinneren, voorziet het protocol in de uitwisseling van berichten over het optreden van de Komintern tusschen de onderteekenaars, en de maatregelen, welke ge nomen worden ter bestrijding; verder het toe passen van strenge wetten tegen het commu nisme en het instellen van een commissie tot het bespreken van de gemeenschappelijke maat regelen. Men verwacht, dat behalve de permanente commissie te Berlijn ook een commissie te Rome zal worden ingesteld. BERLIJN, 17 Nov. (D.N.B.) Van welinge lichte Britsche zijde wordt medegedeeld dat het programma voor het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn nog niet definitief vaststaat. Vermoedelijk zal hij eerst de jachttentoon- stelling bezoeken, waartoe hij van Duitsche zijde werd uitgenoodigd, hetgeen de aanleiding tot zijn bezoek aan Duitschland was. Verder verneemt men, dat de Duitsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath. waarschijnlijk heden in den loop van den dag een bezoek zal brengen aan de Britsche ambas sade en hier een onderhoud zal hebben met Lord Halifax. Lord Halifax zal waarschijnlijk ook een onderhoud hebben met minister-presi dent Goering en met generaal-veldmaarschalk Von Blomberg. Van Britsche zijde wordt verder vernomen, dat Lord Halifax vermoedelijk Donderdagavond naar München zal gaan, om vandaar naar Ober- Salzberg te reizen. Hij wordt dan Vrijdagavond te Berlijn terug verwacht WARSCHAU, 17 Nov. (Havas). Graaf Josef Wielopolski, wiens vrouw door de Duitsche autoriteiten te Berlijn werd gearresteerd als verdacht van spionnage, heeft het volgend telegram tot Hitier gericht: „Doe een beroep op Uwe Excellentie, als mensch zoowel als vader. Sedert elf maanden bevindt mijn vrouw zich te Berlijn in de ge vangenis. Haar lot ligt in uwe handen. Geef ons dochtertje van zeven jaar haar moeder terug". Gravin Wielopolski bevindt zich thans in de gevangenis te Moabit in afwachting van het einde der instructie. Haar advocaat is niet op de hoogte gesteld van de ten laste gelegde feiten en hem werd ook niet toegestaan zijn cliënte te bezoeken. Algemeen veronderstelt men, dat de gravin zal worden uitgewisseld tegen een Duitschér, die om dezelfde reden (spionnage) in Polen wordt gevangen gehouden. Japansch geschut in de stukgeschoten straten van Sjanghai's voorsteden. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NANKING, 17 Nov. (D.N.B.)Naar ver luidt, heeft de Chineesche President, Lin Sen, met zijn staf en de hooge ambtenaren Nanking verlaten. Hij is op weg naar Tsjoengking in de provincie Tsetsjoean. De verhuizing uit de ministeries, met uitzon dering van dat van Oorlog, is begonnen. I Het hoofdkwartier der militaire autoriteiten blijft voorloopig te Nanking, terwijl ook de lei ders van de departementen van Verkeer, Spoor wegen, Financiën en Buitenlandsche Zaken de hoofdstad niet verlaten. Gemeld wordt, dat de Chineezen een versper ring hebben aangelegd bü Tsjingkiang en tege Ijjkertijd mijnen hebben gelegd op de Jangtse^ aangezien -zij verwachten, dat de Japanners zullen trachten de versperring bij Kiangjin door te steken. De Japanners beweren, dat hun voor hoede, die oprukt langs den spoorweg Sjanghai Nanking, zich thans op 17 K.M. afstand van Soetsjau bevindt. De Japanners schijnen thans voor het probleem te staan, tot hoever zij moeten oprukken met hun ontzaglijke leger. Im mers, zij zullen de Chineesche regeering in Nanking niet aantreffen. Politiek is het zeer moeilijk voor hen terug te trekken; militair is het zeer moeilijk nog verder naar het hart van China op te marcheeren. De Chineezen hebben, volgens het D.N.B.,' den benedenloop van de Jangtse op twee plaatsen versperd. Naar verluidt zullen de Chineezen de rivier tusschen Kiangjin en Nanking op nog vier plaatsen versperren, teneinde den Japan- schen troepen den opmarsch naar Nanking te bemoeilijken. Luitenant Sadao Sjirosjo, een der drie beste Japansche vliegers, is tijdens een bombardement van de Chineesche artilleriestellingen bij Soets jau om het leven gekomen, doordat zijn toestel in brand raakte. Sjirosjo heeft deelgenomen aan meer dan twintig luchtaanvallen op Nan king. Generaal-majoor Sjozo Tetzoeka is 9 No vember gewond gedurende de gevechten bij Kasjang. Itsjiro Hatoyama, de leider der Japansche Seijoekai-partij die als „afgevaardigde van het K,ll t r»a S'a Japansche volk" een bezoek aan Italië brengt, heeft de „Nitsji-Nitsji" telefonisch verslag uit gebracht over een onderhoud, dat hij met Mus solini heeft gehad. Mussolini had gezegd voor Japan de hechtste gevoelens van vriendschap te koes teren. „Ik zou zelfs een nieuw verdrag wil len sluiten aldus de Duce dat, beter dan letters dat kunnen, uiting zou geven aan de oprechtheid der vriendschap tus schen onze landen." Gezaghebbende Japansche kringen spreken het bericht tegen, volgens hetwelk Japah een „ultimatum" tot Frankrijk zou hebben gericht waarin geëischt werd, dat de verzending van wapens naar China, via Indochina, gestaakt zou worden, onder bedreiging met een bezetting van het eiland Hainan. Deze kringen hebben verklaard, dat van de instelling der kustblokkade van Zuid- China af, in het begin van September, de Japansche minister van Buitenlandsche Za ken den Franschen ambassadeur heeft doen weten, dat Japan geen voornemens tot be zetting van Hainan had. ST. JEAN DE LUZ, 17 Nov. (Havas) Volgens berichten uit rechtsch Spanje zet het slechte weer en vooral de dikke mist de laatste dagen alle krijgsverrichtingen stop. Aan het Aragoneesche front heerscht, volko men rust. Men heeft den indruk, dat men sinds eenige dagen bezig is met een reorganisatie in het rechtsche opperbevel. Het schijnt, dar. alle commandanten die deel genomen hebben aan de campagne in het Noorden een taak zul len krijgen bij de nieuwe offensieven, die Fran co voorbereidt, en dat zij de belangrijkste func ties zullen gaan bekleeden aan het hoofd der stoottroepen Overigens heeft ook de noodzakelijkheid rust te geven aan de Navarreesche brigades na den veldtocht in Asturië een stopzetten der krijgs bedrijven aan de verschillende fronten ten ge volge. Zekere symptomen echter veroorloven te veronderstellen, dat een nieuwe periode van aanvallen nabij is, en dat men in alle offi cieuze centra in het rechtsche Spanje hoopt, dat deze gevechten beslissend zul len zijn. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, De Kanya, heeft in de Kamer schrifte lijk geantwoord op een interpellatie inzake de erkenning van Franco. Hij verklaarde o.a. dat de Hongaarsche regeering in September in con tact is getreden met den vertegenwoordiger van Franco te Boedapest, Carlos Arcos graaf van Bailen Op verzoek van Lord Plymouth heeft de Brit sche regeering beide partijen in Spanje op de hoogte gebracht van de nieuwe houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden. - Hoewel het antwoord van de Spaansche partijen nog niet is ontvangen, veronderstelt men, dat de zaak door hen wordt bestudeerd. Van de Britsche admiraliteit verneemt Reu ter, dat de „Cardium" Dinsdag niet is aange vallen. De desbetreffende berichten vinden klaarblijkelijk hun oorsprong in een misverstand. De kapitein heeft n.l. gemeld, dat een onbe kend vliegtuig over het schip gevlogen heeft. Vijf nieuwe Kardinalen zullen in een Geheim Consistorie op 13 December e.k. benoemd wor den. De uittocht der Chineesche regeering uit Nan king is begonnen. Japan staat thans voor een moeilijk dilemma. Bij gelegenheid van den SOsten verjaardag der Katholieke Universiteit te Washington, heeft Z. H. de Paus een schrijven gericht tot het Episcopaat van de V. S. Tatarescoe slaagde er in een coalitie-regeering in Roemenië te vormen. Te Berlijn en Rome zouden permanente comi- té's w;orden ingesteld als organen van het anti- Komintcm-pact. Slecht weer in Spanje belemmert de krijgsver richtingen. Een nieuw en hevig rechtsch offen sief wordt echter verwacht. Vondclherdenking in de Hollandsche kolonie te Rome. Belangrijke schenking aan den Staat ten behoe ve van het misdeelde kind. Brandstichter te Geertruidenberg gearresteerd. Een doo-de en een gewonde bij een ongeval op een onbewaakten overweg te Mill. Achttiende partij van de match om het wereld kampioenschap schaken eindigt in remise. New-Yorksche beurs: onregelmatige stemming. Aangeboden diensten „Aangeboden diensten zijn zelden aangenaam"We zijn toch een eigen aardig slag wezens, wij menschen. Als ons diensten worden aangeboden, dan kijken we lang niet aardig. Waarom niet? We hebben een zeker zelfstan- digheidsgevoel dat ons doet verhoo- vaardigen: we kunnen het zelf wel af waar bemoeit ge u mee? En daarom' wanneer u iemand werke lijk helpen wilt, help hem dan ruim en goed maar leg uw dienst niet op een presenteerblaadje. We sloven ons meermalen uit en krijgen „stank voor dank". De conclusie zij, u niet al te opdringerig met andermans zaken be zig te houden en uw bemoeizucht niet bót te vieren onder een mom van dienstig te zijn. Maar de andere con clusie zij daarnevens: doe wel en laat het niemand weten; bied niet met veel vertoon aan wat ge in alle stilte voor een ander tot stand kunt bren gen. BUENOS AIRES, 17 Nov. (Havas) Uit Cor doba wordt gemeld, dat een cycloon Marchi- quita verwoest heeft. Er vielen twintig gewon den, terwijl aanzienlijke schade veroorzaakt werd. De meeste daken zijn van de huizen gerukt. BOEKAREST, 17 Nov. (Havas) Tatarescoe is er in geslaagd een nieuwe Roemeensche regeering te vormen. Deze bestaat uit de leden van het oude kabinet, met uitzonde ring van Jan Bujoi, den nieuwen minister van Handel en Nijverheid, Manulescoe Strunga, die minister van Staat, en Ignescoe Sisesti, die minister van Landbouw gewor den is. De ondervoorzitter van den ministerraad, Inculetz, neemt de leiding op zich van het mi nisterie van Verkeer, als opvolger van Franaso- vici, die overgaat naar Binnenlandsche Zaken, welk departement tot dusver door Tatarescoe werd beheerd. Valer Póp, die in het vorige ka binet minister van Handel en Nijverheid was, wordt minister van Staat. Verder is dr. Topa, de secretaris-generaal van de onder leiding van Jorga staande nationaal-democratische partij, benoemd tot onderstaatssecretaris van Arbeid. De nieuwe ministers hebben vanavond in handen van den koning den gebruikelijken eed afgelegd. Tatarescoe heeft tegenover de persvertegen woordigers bevestigd, dat hij een „regeerings- entente" heeft gesloten met de nationaal-de mocratische partij onder leiding van Jorga, en een verkiezingsaccoord met het „Roemeensche Front", waarvan Vaida Voivode de leider is. Bij dit bondgenootschap geeft geen der partijen iets van haar programma prijs, en het bondge nootschap is uitsluitend met het oog op de ver kiezingen gesloten. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 759 Vorige stand: 759.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1