Vondels stad-op Vondels dag Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen - - Kransen dekken Vondels graf HOE AMSTERDAM ZIJN GROOTEN ZOON VIERDE FELLE TEGENAANVAL DER CHINEEZEN giiii!ii!iii!!iiiiii!iii!iiiiiiiiiuiiiiiiiii!i!iiiiiimi!iiiiii!i!iiiiiii!iiiiiniinnii!ininn]iinniiiiiinniiiiinnnniiinii!i§ DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiiii^ iiiiuiiiniuiiiiiiiiiiiuiiuiiiiuiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiuiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuniiiflini^ VONDELHERDENKING Bijeenkomst in het Triniteits- Lyceum RECOLLECTIE „De Zon gaat op over hen, die aan de uitbreiding van Christus' Rijk medehelpen" DE BELASTINGPLANNEN DER REGEERING Alg. Ned. Verbond NAAIKRANS ST. MONICA 15-jarig bestaan WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort Koningstraat 25 jaar organist R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten Gevonden voorwerpen „Sag' beim Abschied leise servus" DAMMEN Nederlandsche Dambond A Over de overwinningen der Japansche troepen bij Sjanghai heerscht in Japan groote vreugde. Schoolkinderen te Tokio op weg naar het keizerlijk paleis I. Risseeuw; D. Schrijnemakers wint van J. Otter; J. J. Groenewoud remise met H. W. C. van Rhoon; Chr. Gerritsen wint van B. Hen- neke; E. Stammis wint van W. J; A. Matla; P. L. Schrijnemakers remise met I. Risseeuw; J. J. Aling remise met A. Kiel; A. Smit remise met J. H. Meure. KEGELEN Persoonlijk kampioenschap H.K.B. Haarlemsche Damclub TURNEN R.K. Sportvereenigingen Hercules - Winfried BRIDGEN Bridgen BILJARTEN Lisser biljartkring I "1 Verschillende plechtigheden met een keur van sprekers Kransen op 's dichters laatste rustplaats De Bank van Leening te Amsterdam, waar Vondel als suppoost werkzaam was, naar een oude gravure HEEMSTEDE VIT DE HOOFDSTAD Groet van het 's dichters geliefde buiten „Scheybeek" te Beverwijk Herdenkingsrede door dr. P. C. Boutens Gedeeltelijk gecorrigeerd) Verbitterd wordt gestreden op den weg naar Nanking Weer een journalist uitgewezen Berlijnsche correspondent van Baseier Nachrichten" mag niet langer blijven Bruiloft onder droeve omstandigheden Groothertog Ludwig von Hessen in het huwelijk getreden Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage De zaak-Mussert Op 20 Januari voor de rechtbank ïïilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllllillllllllIlllllllllllllllllÏH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Ook het. Triniteits-Lyceum van de patem Augustijnen heeft den grooten dichter Vondel, willen herdenken door een plechtige bijeen komst. Onder leiding van de academie „Cassicia- cum" werden Woensdagmorgen door eenig? leerlingen verschillende .zijner werken gedecla meerd. Een smaakvolle versiering bracht de gymnastiekzaal in een passende sfeer, waartoe vooral het door den heer v. d. Weiden getee- kende portret van Vondel het zijne bij droeg. Na het openingswoord van den voorzitter, Henk v. d. Mey, en eenige muziekstukken, door den heer Evers op treffende wijze vertolkt, gaf de heer N. v. Loenen een korte uiteenzetting over Vondels levensbeschouwing, waarna de eerste reeks declamaties, o. a. „By het overlijden van P. C. Hooft" en „Klinkert op Palamedes" volgde. De heer Kuyper belichtte den grooten mees ter als een bekwaam hekeldichter in „Otter in t Bolwerk"; een tweetal gedichten, getiteld „Deuntje aan Cornelis Tijmensz. Pambrue" en „Wiltzangk", werden voorgedragen en vervol gens bracht de heer Evers aan den vleugel het „Fuer natus in Bethlehem", gecomponeerd door een tijdgenoot van Vondel, ten gehoore. De voorzitter en de zeereerw. heer pastoor Vlaar, rector van het Lyceum, brachten na nog eenige declamaties met een „sacraal" karakter dank aan allen, die tot het welslagen van deze plechtige herdenking hadden medegewerkt. Aan alle lyceïsten werd de herdenkingsplaat Uitgereikt, door het gemeentebestuur de Haar- lemsche schooljeugd aangeboden. Zoo zal dan op 19 November as., des avonds 8.15 uur in de kapel van St. Joannes de Deo Maerten van Heemskerkstraat (door bijzondere omstandigheden hebben wij ons genoodzaakt gezien om reeds voor den eersten avond van Kapel te veranderen, daarom geachte dames en heeren leden en niet-leden, gaan wij naar de Kapel van „St. Joan de Deo"), de eerste recol lectie-avond plaats hebben. Dat allen zonder uitzondering aan dezen oproep gehoor geven opdat de Zon en de warmte mogen opgaan over hen, die daadwerkeiyk door hun voorbeeld en naastenliefde medehelpen aan de uitbreiding van Christus' Rijk hier op aarde, om zoodoende aan Jezus de eer en hulde te brengen, welke ande ren Hem door spot, zedeloosheid en godloosheid onthouden. Nu wij weder in staat zijn om onze belofte, welke wij voor Maria aflegden, opnieuw te ver sterken en te verlevendigen, nu wij de recol lectie-avonden bezitten, komen dus alle oud- retraitanten op 19 November des avonds 8.15 uur naar de Kapel van St. Joannes de Deo-, in gang Maerten van Heemskerkstraat. Zij, die nog geen lid zijn, kunnen zich opge- ven bij een van de volgende adressen: Th Uiterdijk, Rollandstraat 37; H. Leeuw, Glas blazerstraat 11; G. Arens, Pontianakstraat 40. secretaris; P. H. Borghouts, Kruisweg 38; C Swanink, Elzenplein 14; mevr. Visser, Verwulft 3; Centraal Graalhuis, Spaame 29. Het bestuur der Haarlemsche Handelsvereeni- ging heeft in zyn vergadering van Maandag 15 November 1937 een motie aangenomen, waarin het uitdrukking geeft aan zijn groote bezorgd heid over de belastingplannen der Regeering en vaststelt, dat deze reeds thans zoo zwaar op den Middenstand drukken, dat een verzwaring daar van bij voorbaat als ondraaglijk moet worden gekwalificeerd. Het dringt er by het Hoofdbe stuur van den Kon. Ned. Middenstand op aan, zoo mogelijk in samenwerking met de andere Middenstandsbonden, onverwijld een actie te ontplooien, welke ten doel heeft de verwezen- lpking van de bedoelde regeeringsplannen, die een nieuwe ramp voor den reeds zoo zwaar ge- teisterden Middenstand beteekenen, te vermin deren en roept alle Middenstandsvereenigingen in den lande, onverschillig van welke richting op, bij hare hoofdbesturen op medewerking aan de door het bestuur der Haarlemsche Handels- vereeniging gevraagde actie aan te dringen. Dezer dagen hield professor dr. Jozef Muls conservator van het Kon. Museum van Schoone Kunsten te Antwerpen, een lezing met licht beelden over het onderwerp: De eenheid in de Nederlandsche Kunst. Na het inleidend woord van den voorzitter, ving Prof. Muls zijn lezing aan met te wijzen od de overeenkomst, die reeds vanaf de vroeg ste tijden tusschen Noord- en Zuid-Nederland (Vlaanderen daarbij inbegrepen) heeft bestaan. De grondvesting van de Nederl. taal en cul tuur heeft in het Zuiden plaats gehad, reeds te beginnen met IJendrik van Veldeke, die de St. Servaeslegenden schreef, gevolgd door den be kenden Jacob van Maerlant, den stichter van de befaamde school, om te komen tot Jan van Ruusbroeck, Willem en Aernout, schrijvers van de Vos Reynaerde, 'n werk, dat in de Europee- sche ja zelfs in de wereldliteratuur zyn weerga niet kent, van Boendale, de schryvers van mysteriespelen en vele anderen. In het Zuiden des lands, toen Nederland en België nog broederlijk vereenigd waren, heersch- te in de 15e eeuw 'n hoogstaande cultuur. Ste den als Brugge, Gent, Antwerpen, Brussel schitterden door hun stadhuizen, kathedralen en belforten, welke verlucht werden met dë mooiste schilderstukken, werken van schilders, die in dezen tijd uitblonken, denken we alleen maar 'ns aan 'n van Eyck. Toch bloeide in de 15e eeuw de schilderkunst niet meer uit het volk op, zooals dit in de 14e eeuw het geval was geweest, maar was inge steld op den dienst der hertogen. V 'n Typisch bewijs hiervan is wel, dat van Eyck den naam droeg van „valet de chambre" van Ploris den Goede. De overeenkomst tusschen de bouwkunst van Noord en Zuid is b.v. op te merken uit de gelijkenis tusschen de Kathe draal van Mechelen en den dom van Utrecht. De oude St Pie ter te Leuven toont onmiddel lijk equivalentie met de kathedraal van Ant werpen en onze prachtige St. Jan in den Bosch. EUWS In de 18e eeuw ging de grootheid in cultuur van 't Zuiden tanen. Dit blijkt wel uit 't feit, dat toen Rousseau in Frankrijk in moeilijkheden verkeerde, en hy gedwongen werd 't land te verlaten, 'n vriend hem uitnoodigde naar Bel gië te komen, want: „ici on ne sait ni lire, ni écrire". In de 17e eeuw en later werd 't zwaartepunt dus van 't Zuiden naar 't Noorden gelegd (Rembrandt, Vondel!), om in de 19e en 20e eeuw weer op te leven in 't Zuiden door Guido Gezelle en Stijn Streuvels e.a. Door verschillende frappante voorbeelden toonde Prof. Muls op overduidelijke wijze de overeenkomst tusschen Noord en Zuid aan, het welk na de pauze nog gecompleteerd werd door licthbeelden, die hetgeen geargumenteerd was, helder demonstreerden. Men schrijft ons: Met groote vreugde maakt deze vereeniging melding van haar 15-jarig bestaan op 23 No vember a.s. Als onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond heeft de naaikrans St. Monica in al die jaren veel gearbeid voor de minder bedeelden in de stad Haarlem. Getuigen de vele scholen en diverse vereeni- gingen waar steeds gedurende het jaar, maar vooral op het Kerstfeest de groote uitdeeling plaats vindt. Ruim 1200 stuks worden door vaardige handen elk jaar afgeleverd, dank zij den milden donateurs en donatrices, die dit werk steunen met hun geldelijke bijdragen. Moge de naaikrans St. Monica zoo blijven voort gaan tot heil van vele behoeftige gezinnen. Verder vermeldt deze vereeniging nog, dat er in de Jozefgezellenvereeniging op bovenvermel den datum een feestavond wordt aangeboden aan de donateurs en donatrices, waarplj ee» tentoonstelling is van de gemaakte goederen. Daar kunnen alle weldoeners gratis komen zien, wat er met hun geld tot stand is gebracht. Wellicht putten zij daaruit nieuwe kracht om hun bijdragen gestand te blijven doen. De tentoonstelling is geopend vanaf 2 uur. Leert kinderen vroeg mededeelzaamheid, Niet als een brave deugd. Doch wijl hij, die van harte geven kan, Vindt ware levensvreugd. Postgiro 212793 Telefoon 11855 8 December (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) hoopt de heer W. P. Jansen, Schalkburgergracht 95, den dag ts herdenken, waarop hij 25 jaar ge leden werd aangesteld als organist in het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort, afd. R. K. De heer Jansen, die voor R. K. Haarlem geen onbekende is en die, verbonden aan de R. K. Jongensschool aan de Oudegracht, heel wat middenstanders heeft helpen opleiden tot goede staatsburgers, vult dezen arbeid op prettige wijze aan als secretanÉs en leider der Nedw- landsche Reisvereeniging voor Roomsch Katho lieken en heeft daardoor menig oud-leerling heel veel buitenlandsche kennis bijgebracht. stelling in den Stadsschouwburg plaats vinden. Deze is bepaald op Woensdag 1 December a.s., des avonds acht uur, als gewoonlijk in den Stadsschouwburg. Wederom Frjtz Hirsch in de voornaamste rol. Verder: Hilde v. Prix, Eveijtr. Barring, Egon Karter, Lissl Frank, Otto Aurich, Walter Triebei, enz. Muzikale leiding van Hans Lichtenstein. Studiewerken: Geyl, P., Geschiedenis van den Nederlandschen stam, dl. Ill; Huddleston Sla- ter, Ik wil; Huizinga, J., De wetenschap der ge schiedenis; Malengreau, G., L'Esprit particula- riste et la revolution au Pays-Bas; Gelder, E. van, Nederland sinds de 16de eeuw; Vrankryker, A. C. J. de, Het maatschappelijk leven in Ne derland, in de gouden eeuw; Sabbe, M., De meesters van den gulden passer; Loos, J. C. v. d., Geschiedenis van de St. Catharinakerk te Amsterdam; Stapel, F., De Oostindische com pagnie; Pannekoek, A., De bouw en de ont wikkeling der sterren; id., Kosmographie; Cu rie, E., Madame Curie (biographie)Chester ton, G. K., De geschiedenis van mijn leven; Janssens, A., Newman; Ploumen, P., De katho lieke levensopvatting, het burgerschap in twee rijken, in Kerk en Staat; Ozanam, C.A., La femme chrétienne; Podevyn, R., De H. Gudula (biographie); Gonzalês, L., De lotgevallen van den zwerver (Ignatius v. Loyola). Romans: Bernanos, G., Het dagboek van een dorpspastoor; Duhamelet, G., Veertig kleine menschen; Holtby, W., Vrouwen aan het roer; Kramer, D., Roeland Westwout; Schendel, A. van, De grauwe vogels; Marxveldt, C. van.Pim; Claes, E., Van den os en den ezel; Sillanpaa, F. E., De weg van een man; Geest, K. van der, Eiland in de branding; Essad-Bey, Nicolaas II; Stevenson, R. L., Treasure island; Gilbert, O. P., Le cercle des ombres; Conrad, J., Un paria des iles; Leskov, N., Gens d'église; Gheon, H., Les détours imprévus; Mitchell, M., Gone with the wind. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen: Politie-bureau, Smedestraat; broche: V. d. Nes, Pieter Maritz- straat 42zwart: boek: Hiep, Kleine Houtstraat 61; boekje: Leon, Javastraat 17; armbandhor-' loge: Politiebureau, Smedestraat; halsketting: Casse, Zijlstraat 83; overall: Beudekes, Pega- susstraat 99; parapluie: Pondman, Cremerplein 24; parapluie: Bijpost- en Telegraafkantoor, Tempeliersstraat; damesring: Borghouts, Over- tonstraat 11; rijwielplaatje: V. d. Made, Roos- veldstraat 63; rijwielplaatje: Blesgraaf, Dama- straat 40; rozenkrans; Schrsurs, Oost-Indië- straat 79; damestasch met inhoud: Philippo, Havikstraat 61; vulpen: Bijpost- en Telegraaf kantoor, Tempeliersstraat. Aangezien de vorige opvoering door het Fritz Hirsch-gezelschap van bovengenoemde operette voor een uitverkocht huis plaats vond en tal rijke getrouwe Hirsch-bezoekers moesten wor den teleurgesteld, zal er nog een enkele voor- Voor de derde klasse competitie van den Ne derlandschen Dambond (district Noord-Hol land) speelde Maandagavond j.l. in „Het Hof van Holland" te Haarlem de Haarlemsche Dam club V tegen de Hoofddorpsche Damclub I. De uitslag van dezen wedstrijd luidde 88. Voor de vierde klasse speelde de Haarlemsche Damclub VI tegen de Damvereeniging „Onder ling Genoegen" II uit Bennebroek. De uitslag van dezen wedstrijd luidde 108 voor de Haarlemmers. laÈaf&HiiiaMMMHaaH In het Kegelgebouw aan de Tempeliersstraat zijn de aangekondigde wedstrijden gehouden. Er is met veel animo gekegeld, terwijl de belangstelling groot was. Vooral de strijd om het Persoonlijk Kampioenschap H. K. B. 1937 heeft zich gekenmerkt door een feilen strijd om de hoogste eer eii is tot het laatste oogen- blik spannend geweest, hetgeen uit den vol genden uitslag ook wel blijkt. Persoonlijk kampioenschap H. K. B. 1937. Kampioen: L. Dost met 394 houten. Klasse A: T. Timmer 384, L. J. van Leeuwen 378, C. van Vreeden 376, D. Bremer 375, J. J. Mijer 372, respectievelijk winnaar van den len t/m. den 5en prijs. Klasse B: Jac. Koel 337, W. A. Lubbers 335. P. N. Rieu 333, A. Veninga 329, A. F. Bogaart 326, respectievelijk winnaar yan den len t/m. den 5en prijs. Extra prijzen. Consolatieprijs, aangeboden door mevrouw Schouten, gewonnen door C. Bennik. Hoogste serie op één plank, aangeboden door den heer A-. C. J. Kreek, gewonnen door M. F. van Orden met 87 houten. Vrije baan. Gewone telling: 1. N. P. Visser 454443; 2. H. Frant- zen 454442 3. T. Timmer 2 X 44; 4. L. Dost 2 X 42; 5. J. J. Verhagen 4039; 6. M. F. van Orden 40. Vrije baan. Vermenigvuldiging: 1. H. P. Spoor 324—306; 2, W. C. Bos 324—245; 3. H. Frantzen 315—306; 4. N. P. Visser 315—297; 5. M. v. d. Storm 306; 6. J. C. W. de Paus 288. De feestelijke prijsuitreiking vindt plaats Dinsdag 23 Nov. a.s. in het clubgebouw. Aan vang half negen. In „Het Hof van Holland" te Haarlem werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1937/1938 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse; C. Kool remise met J. Balk; J. J. van Kesteren remise met P. H. Meure; M. van Leeuwen remise met K. Olij; H. van Lu nenburg Jr. remise met J. van Looy. Eerste klasse: D. Schrijnemakers remise met Aan de leden wordt bekend gemaakt dat men a.s. Zondag om 10.15 uur vertrekt per tram vanaf de Amsterdamsche Poort. Zij die willen meegaan moeten zich tot a.s. Vrijdag opgeven by den secretaris, Jansstraat 16. De kosten zijn 50 cent per persoon. De turn- wedstrijd wordt gehouden in 't Josephsgezellen- gebouw aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Aan de dames wordt bekend gemaakt dat deze maand de onderlinge wedstrijd wordt ge houden. Dezer dagen organiseerde de bridge-club Haarlem"/ voor R. K. een groote bridge-drive, in een der zalen van Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Gespeeld werd volgens het Scheveningsch Mit- chell-systeem, met match-puntenberekening per spel. Drive-leider was de heer B. Hommes, voorzitter der organiseerende vereeniging. De opkomst was zeer goed, zelfs een tiental per sonen uit Den Haag nam er aan deel. De or ganisators mogen wederom op een geslaagde drive terugzien. De respectievelijke prijswinnaars waren: de heeren J. en G. van Eerden; de heeren Boon en Kokx; de heer en mevrouw F. Kubatz Jr.; de heeren C. van Vessem en H. Lohman; de heeren A. v. d. Velden en F. Verkroost; me vrouw Holdert en de heer A. Westerman Sr.; mevrouw H. Ostendorf en de heer Th. Muller en mevrouw H. Mens en mej. A. Hageman. Het resultaat van L. U. T. O. I tegen L. U. T. O 3 luidt: Pnt. Brt. H.S. Gem. C. Faas (3) 200 26 28 7.69 C. Th. Duiv. (I) 177 26 19 6.80 Th. v. Tol 125 46 11 2.71 N. v. Velzen 107 46 9 2.32 A. Th. Schrama 125 52 13 2.40 A Berk 112 52 9 2.15 Th. v. Tol Reserve 150 44 14 3.40 G. v. Eik 109 44 18 2.47 L. U. T. O. I 4 gewonnen partijen. L. U. T. O. 3 0 gewonnen partijen. De einduitslagen der tot nu toe gespeelde wedstrijden luiden: V. I. O. S. I—Ons Genoegen I L.U.T.O. 3—L.U.T.O. 3 L. U. T. O. IOns Genoegen I Ons Genoegen IL. U. T. O. I V. I.O.S. I—L.U.T.O. 3 V.I.O.S. I—L.U.T.O. 2 Ons Genoegen IL. U. T. O. 3 Oude Post I—V.I.O.S. I L.U.T.O. 3—L.U.T.O. I Ons Genoegen IL. U. T. O. 2 II as SANCi^VjïïT J.SENINGH Nog is Amsterdam Vondels stad. Niet alleen omdat de dichter er 83 jaar leefde en werkte en stierf en begraven werd, maar ook omdat de stad. waar hij woonde en in welker sfeer hy ademde, waarvan hy den voorspoed en schoonheid bezong, nog levend en tastbaar is, nog in haar ouden luister en pracht in onzen tijd staat En dit Amsterdam, dat Vondel inspireerde, lag Woensdag, op 's dichters 350en geboortedag, te pralen en te glanzen in de wintersche zon, ter wijl een blauwe hemel zich spande over al die torens en oude daken, welke Vondel de Keyser's, van Campen's, Vingboons' tijdgenoot nog zag bouwen. Van tal van gevels aan de grachten wapperden de vlaggen; ook de onder wijsinrichtingen der stad hadden de driekleur uitgestoken. Van de tram waaiden de feestelijke vaantjes. 's Morgens heeft Meester Vincent op het carillon van het oude stadhuis, welks bron zen stemgeluid geestdriftig door Vondel werd bezongen, een speciaal programma van gouden eeuwsche klanken ten gehoore gebracht. Hoe vaak heeft de dichter zelf naar dit klokkenspel geluisterd, toen hij in zyn woning aan het Singel over de War- moesgracht zyn laatste jaren sleet. En het zonlicht speelde over den gevel van het.oüde gebouw der Stadsbank van Leening aan den winterschen Burgwal, het glansde op de pui van Vondels woning aan de Prinsen gracht by de Berenstraat, in de wintersche boomen van het Begijnhof, het gaf een sfeer van feestelijkheid aan al die straten en grach ten, waar hy heden nog zou kunnen weerkee- ren en in blij herkennen zich vertrouwd en thuis voelen. Nog is Amsterdam Vondels stad. Met een reeks van plechtigheden heeft Am sterdam Vondel herdacht, 's Morgens werd ir. de Warmoesstraat, op de plek waar Vondel zes tig jaar lang woonde, een beeld van den dich ter onthuld, waarbij Prof. dr. B. Molkenboer het woord voerde. In de Nieuwe Kerk op den Dam, waar Vondel begraven ligt, volgde een herdenkingsbyeenkomst. Prof. dr. Gerretson en burgemeester dr. de Vlugt spraken hier. Op het graf zyn kransen gelegd door den ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, baron Röell, en door den burgemeester der stad, waar deze groote dichter bijna zijn heele leven heeft gewoond en zijn werken heeft geschreven. Dr. Ludwig, wethouder van Keulen, was ge komen om Vondels geboortestad te vertege'n- woordigen en de heer J. van Haute, de consul- generaal van België te Amsterdam, legde even eens een krans op het graf. Verder zijn 's middags en 's avonds bijeen komsten gehouden, 's middags bij het monu ment van Vondel in het Vondelpark, waar de dichter D. A. M. Binnendijk een rede hield en 's avonds in den Stadsschouwburg. Hier spraken wethouder E. Boekman en Prof. dr. N. a. Donkersloot. Paul Huf decla meerde en de Haarlemsche Motet- en Madn- gaalvereeniging verleende haar muzikale mede werking. Het hoogtepunt van den avond vormde de bekendmaking van het gedicht „Amsterdam en Vondel", dat Albert Verwey kort vóór zyn dood in opdracht van het Amsterdamsch Vondel comité had voltooid. Dit gedicht, voorgelezen door Prof. Donkersloot, maakte zeer grooten indruk. Aan de leerlingen der drie hoogste klassen van de bijzondere en openbare lagere scholen werd 's morgens de Rijmprent uitgereikt, uitgegeven door de Wereldbibliotheek, op initiatief van het Nationale Vondelcomité. Ongeveer 50.000 exemplaren zyn in handen der Amsterdamsche jeugd overgegaan, welke deze mooie en zinrijke herinnering aan de Vondelviering in eere mag houden. De stand luidt: Ons Genoegen I L.U.T.O. 3 L.U.T.O. 2 V.I.O.S. I L.U.T.O. I Oude Post I gesp. gew. gel. verl. 5 3 2 0 4 2 0 2 3 111 4 0 3 1 3 0 12 10 10 4—4 2—6 4—4 6—2 2—6 4—4 6—2 4—4 8—0 6—2 v.t. 26—14 18—14 12—12 14—18 6—18 4— 4 De kansen voor Ons Genoegen I zyn bijzon der fraai voor het kampioenschap in afdee- ling I. Na de groote herdenkingsbyeenkomst van Dinsdagmorgen in de Nieuwe Kerk, hebben 's middags nog twee kleine deputaties kran sen gelegd op het graf van Vondel. Te twee uur was het een deputatie onder leiding van mr. H. J. J. Scholtens, burge meester van Beverwijk. Het was een pië teitvolle gedachte van het gemeentebestuur van Beverwijk op dezen dag niet te willen achterblijven bij het betuigen van hulde aan den grooten dichter, die zoovele ge lukkige uren in het dorp aan den duinrand heeft doorgebracht, als gast van zijn vriend Baeck op het landgoed „Scheybeek". De krans, dien burgemeester Scholtens op het graf legde, was gevlochten van bloemen, af komstig van „Scheybeek", als een levende groet aan den dichter, wiens woord en geest voor het nageslacht levend zijn gebleven. Tegen drie uur kwamen tientallen leden van de Nederlandsche Vereeniging van Letterkundi gen in de Nieuwe Kerk hun hulde betuigen, waarbij dr. P. C. Boutens, voorzitter der Ver eeniging van Letterkundigen, namens de Ne derlandsche Letterkundigen een herdenkings rede uitsprak. Burgerlijke Stand. Geboren: A. Koren van Vliet, d.; A. M. DeelenBrinkman, d.; H. S. BoomanKlaassen, z.; W. C. v. Empelen Meiman, z. Ondertrouwd: A. v. Wonderen en A. E. Za len tein; J. Doorn en C. Fibbe; C. A. Schnet- kamp en P. A. Noordam. Getrouwd: P. H. Olijdam en C. H. Hageman; G. I. Blaas en G. J. Veluwenkamp. Overleden: F. C. Kost, 52 j., geh.; A. J. Ock- huijsen, 73 j., geh. IJsvereeniging „De Volharding." Dinsdag avond hield de IJsvereeniging „De Volharding" een ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede." In zijn openingstoespraak betreurde de voor zitter, de heer D. Kat de weinige belangstelling; een gevolg zeker van het gemis aan ys in de laatste jaren. Medegedeeld werd dat er voor het a.s. seizoen weer een overeenkomst was aangegaan met de stichting „Heemsteedsche Sportparken" om den leden en ook den kinderen der leden tegen een reductie van 50 pet. toegang te verleenen op de door haar weer te exploiteeren ijsbaan op de tennisbanen in Groenendaal, waartegenover de vereeniging een bijdrage betaalt aan de stich ting, echter iets gunstiger dan het vorige jaar, doch in dienzelfden geest. Na een enkele opmerking werd de begrooting over 19371938 vastgesteld. Hierna werd de beschrijvingsbrief van den K.N.S.B. behandeld, waarna een der bestuurs leden als afgevaardigde naar deze vergadering werd aangewezen. De vergadering kon er zich mede vereenigen dat by 'n eventueele ijsperiode by den K.N.S.B. zal worden aangevraagd om hier het kampioen schap schoonryden voor dames te doen ver rijden. In de plaats van den heer v. Weele werd in de kascommissie benoemd mevr. v. Nispenv. Wely. Wegens wanbetaling moesten 38 leden wor den geroyeerd, een noodmaatregel dien de voor zitter ten zeerste betreurde. By de rondvraag dankte mevr. v. Nispenv. Wely het bestuur voor het vele werk dat het heeft gedaan voor de openstelling der baan, by een ijsperiode. SJANGHAI, 17 Nov. (Reuter.) De Chinee- sche keurtroepen hebben vanmiddag onder commando van generaal Tsjang Ha Kwei een zeer hevig tegenoffensief ingezet in de nabijheid van Tsjing, met het doel den Ja- panschen opmarsch naar Nanking te ver hinderen. Te middernacht werd nog ver bitterd gevochten. De ontruiming van Nanking is thans in vollen gang. Vrijwel alle ambtenaren zullen de stad Vrijdag verlaten hebben. Enorme menigten, die eveneens willen vertrekken, wachten by de verkeersmiddelen; de menschenmassa langs de riyier biedt een meelywekkenden aanblik. De correspondent van Reuter zag er duizenden vrouwen en kinderen opeengepakt zitten, met hun have naast zich, terwijl de regen neer stroomde. Velen wachten sedert gisteravond om de rivier over te steken, doch alle vaartuigen zijn overbezet. BERN, 17 Nov. (Stefani.) De Berlijnsche cor respondent van de „Baseier Nachrichten". Boeschenstein, heeft mededeeling ontvangen, dat zijn verblijfsvergunning in Duitschland, die op 25 November a.s. afloopt, niet zal worden vernieuwd. LONDEN, 17 Nov. (Reuter) Hedenochtend is in de St. Peterskerk op Eastonsquare te Londen de groothertog Ludwig von Hessen in het hu welijk getreden met de dochter van Sir Auck land Geddes, Margaret. Slechts een beperkt aantal genoodigden woon de de plechtigheid by, o.a. de hertog en de hertogin van Kent, gravin Toerring en Von Ribbentrop. Het bruidspaar en de genoodigden waren al len in zwaren rouw, in verband met het onge luk te Oostende. Naar wy vernemen zal de vijfde kamer der arr.-rechtbank te Amsterdam op Donderdag 20 Januari a.s. de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert behandelen, die zich dan op dien dag te verantwoorden zal heb ben wegens mishandeling, die hy zou heb ben gepleegd by het bekende Blauwe Zand- incident.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4