De Indische begrooting 1938 tm. We luisteren naar FINANCIEN Z.WAS&T of WIT BELASTINGVERLAGING Dagfilm AAAAR IN DE PIJP. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 Het verwachte tekort over 1937 is ruim f 39 millioen in plaats van ruim f 83 millioen Hooger kosten voor defensie Begrooting voor 1938 Zuivere gewone dienst Meer noodig voor defensie Herstel van pensioenen VAN DE TRAM GESPRONGEN OF GESTRUIKELD? Sleepbootkapitein te Rotterdam om het leven gekomen WINKEL UITGEBRAND IN DE RESIDENTIE WIELRIJDSTER ONDER EEN AUTO 'Aan de bekomen verwondingen overleden LUCHTBESCHERMING Nieuwe contributieregeling bij de Ned. Vereeniging I//C4. Lx.. ,DE STREEK IN ONRUST' Wordt de bloemkoolcampagne een catastrofe? WAARSCHUWING DER POLITIE Apothekers-assistent Stuurlieden-examens Examen M.O. akte K INVOERRECHT OP AARDE WERK EN PORSELEIN Ten deele zal aan bezwaren tege moet worden gekomen De „Doejoeng" te Tandjong Pandang Machinisten-examens Vrijdag 19 November CONVERSIELEENING ZEELAND 2.325.000.tegen 3 pCt. CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand per 15 November BRAZILIAANSCHE SCHULDEN Telegram van de Vereeniging voor den Effectenhandel ATHLETIEK H. Kamerbeek ontvangt het Unie-eer ekruis Academische examens Verschenen is de begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1938. Aan de memorie van toelichting is ontleend, dat volgens de tot dusver bekende gegevens de begrooting 1935 op den geheelen dienst een te kort van f 13.581.000 vertoont, ontstaan uit een tekort op den gewonen dienst van f 33.479.000 er. een overschot op den buitengewonen dienst van f 19.898.000. Voor 1936 vertoont de gewone dienst een te kort van f 16.772.000, terwijl de buitengewone dienst een overschot oplevert van f 45.505.000, zoodat de geheele dienst een overschot heeft van t 28.733.000. Voor de uitkomsten van het dienstjaar 1937 moet voorloopig nog met een zeer globale schat ting worden volstaan. Rekening houdend met de medio October j.l. bekende gegevens wordt op den gewonen dienst een tekort verwacht van f 4.396.000 (raming f 39.116.000), op den buitengewonen dienst een tekort van f 34.743.000 (raming f 44.136.000), zoodat het verwachte tekort op den geheelen dienst f 39.139.000 zal be dragen in plaats van het geraamde tekort van f 83.252.000. Bij de beoordeeling van de cijfers betreffende den buitengewonen dienst moet er rekening mede worden gehouden, dat daarin zijn begre pen de defensieuitgaven, waarvan rente en af lossing door Nederland worden betaald, en de welvaartsuitgaven, welke uit de door het moe derland beschikbaar gestelde f 25 millioen wor den bestreden, uitgaven dus, welke uiteindelijk op de schuldpositie van Nederlandsch-Indië geen nadeeligen invloed uitoefenen. Schakelt men deze uit, dan worden voor wat de ver- wachtingscijfers betreft de nadeelige saldi teruggebracht tot de volgende bedragen: gewonen dienst f 4.396.000, buitengew. dienst f 6.581.000, geheele dienst f 10.977.000. De thans ingediende begrooting voor 1938 vertoont de volgende eindcijfers voor den ge heelen, dienst: uitgaven f 571.979.319, ontvang sten f 550.432.689, tekort f 21.546.630. Vergeleken met de raming voor 1937 vertoont de gewone dienst 1938 een verbetering van i 38.7 millioen. Het beeld, dat uit de hierboven vermelde cij fers der begrooting voor 1938 spreekt, zal in- tusschen weer verandering ondergaan als ge volg van verschillende omstandigheden. Per saldo zullen de eindcijfers der begrooting dientengevolge het volgende beeld vertoonen: gewone dienst tekort f 21.074.622; buitengewone dienst tekort f 18.829.782; geheele dienst tekort f 39.904.404. Na uitschakeling van de welvaarts- en de fensieuitgaven, welke het rijk voor zijn rekening zal nemen, verandert het tekort op den buiten gewonen dienst in een overschot van f 6.966.278, terwijl het tekort op den gewonen dienst nog vermindering kan ondergaan, indien aan Indië nog een bijdrage in de bedrijfskosten der vloot ten laste van de rijksbegrooting zou worden toe gekend. In dit verband wordt nog medegedeeld, dat de minister met de Indische regeering in over leg is getreden nopens de wenschelijkheid, door bijzondere heffing te voorkomen, dat in de toe komst de stand van den gewonen dienst ongun stiger zal worden, als gevolg van de verzwaring van de lasten der defensie. Overigens worde bij de beoordeeling van hoo ger genoemde cijfers in aanmerking genomen, dat door de jongste leeningsoperatie, waarmede een belangrijke saneering van den leenings- dienst gepaard is gegaan, de innerlijke positie der begrooting is versterkt. De gunstige gang van zaken, tot uiting komend in de middelenraming, welke, zon der nieuwe maatregelen op belastinggebied, in 1938 een stijging ten opzichte van de uit komsten van 1936 te zien zou hebben ge geven van f 74.4 millioen, heeft het mogelijk gemaakt een verderen stap te doen tot ver lichting van den belastingdruk door verla ging van de opcenten op de inkomstenbe lasting met 20 en van het tarief der loon belasting van 4 op 3 pet. De hiervan te ver wachten mindere opbrengst ad f 7.5 millioen is in het ramingscijfer voor de belastingen verwerkt. Van het overblijvend accres bleek rond f 50 millioen noodig tot opvanging van de stijging der uitgaven, waarng, de gewone dienst met een klein tekort sluit. Voor de defensie blijkt f 23.7 millioen meer noodig te zijn dan in 1936 en f 15.8 millioen meer dan volgens de raming voor 1937. Met de strijging van materiaalprijzen is hierbij rekening gehouden, doch niet met de gevolgen van de in voorbereiding zijnde herverdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië. Voor materieele uitgaven is in 1938 meer ge raamd dan voor 1937 rond 25,8 millioen, waar van 17,4 millioen alleen voor oorlog en marine, terwijl de personeelsuitbreiding 3,5 millioen vergt, waarvan bijna f 2 millioen voor de mili taire departementen. Cnder de diverse uitgaven is begrepen een be drag van 15 millioen als algemeene reserve voor salarisverbetering, pensioenen en prijsstij ging van materialen. Aangezien het niet in het voornemen van den Minister ligt een voorstel te doen tot verlenging van de wet tot herberekening van de korting op de Indische pensioenen, zal van deze reserve een bedrag van rond 5 millioen noodig zijn voor hersteld van de pensioenen tot de oorspronkelijk toege kende bedragen. Aan de hoogere ramingen van de belastingen met 62,2 millioen dragen nagenoeg alle hef fingen bij. Even snel als de landsfinanciën reageerden op de scherpe daling van de wereldconjunctuur fn de jaren 1930/33 voltrekt dit proces zich thans in omgekeerde richting. Hoe verblijdend het ook moge zijn, dat deze plotselinge omkeer een eind gemaakt heeft aan een beklemmende periode van crisisbegrootingen, die ondanks zeer ver doorgevoerde bezuiniging en versoebering van bet overheidsapparaat de gaping tusschen inkomsten en uitgaven niet konden overbruggen, maant de uiterste conjunc tuur-gevoeligheid van de Indische landsmidde- ien tevens tot groote voorzichtigheid bij het uit zetten van de lijnen voor de in de naaste toe komst te voeren financieele politiek. Te meer is daarvoor reden, nu het conjunctuurverloop van de laatste maanden de onzekere basis, waarop de huidige opleving rust, nog eens dui delijk in het licht heeft gesteld. Voorts dient in het oog te worden gehouden, dat de innerlijke positie van het budget nog menige zwakke plek vertoont. Hiernaast, vraagt een verdere verlichting van den belastingdruk in het belang van de vollks- huishouding in groote mate de aandacht. Voegt men bij dit alles de aware eischen, welke de noodzakelijke versterking van het weermachtsapparaat nu en in de naaste toe komst aan het budget stelt, dan behoeft het geen verder betoog, dat ten aanzien van de uitgaven groote behoedzaamheid geboden blijft. De totale Indische schuld bedroeg op l Oc tober j.l. 1.345.657.000 tegen 1.424.844.000 op 1 Januari 1937 en 1.494.570.000 op 1 Januari 1936. Besmettelijke ziekten Op den post voor bestrijding van besmette lijke ziekten is in totaal rond een millioen gulden meer uitgetrokken dan bij de vorige begrooting. Deze vermeerdering vindt haar oor zaak voornamelijk in de verhoogde materieele uitgaven voor de bestrijding van pest, lepra en tuberculose. In het belang van een krachtiger bestrijding van de tuberculose zal een achttal eenvoudige tuberculose-herstellingsoorden worden opgericht, waarvan de oprichtingskosten, die over drie jaren worden verdeeld, zullen worden gekweten uit de 25-millioen-bijdrage van Nederland voor welvaartszorg in Neöerl.-Indië. De 53-jarige W. Timmer, kapitein van en wonend aan boord van de aan de Nassaukade te Rotterdam liggende sleepboot „Fiat Volun tas II" geraakte Woensdagavond op deze kade onder een zwaren vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen P. V. E. uit Hillegersberg. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of de man bij het oversteken gestruikeld is of dat hij van een rijdende tram is gesprongen. De man, die onder de wielen van den vrachtauto raakte, is met zware inwendige kwetsuren en een sche delfractuur per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Vuur vond gretig voedsel in sigaren en tabak. Woensdagavond omstreeks half twaalf is brand uitgebroken in den sigarenwinkel van den heer B. in de Heerenstraat 13 te Den Haag. Door de licht brandbare tabak stond de winkel weldra in vlammen, terwijl een geweldige hoe veelheid rook werd ontwikkeld. Een motorspuit uit de Prinsestraat en een uit de Louise Hen- riëttestraat bestreden het vuur met succes met drie stralen op de waterleiding. Het vuur heeft zich niet uitgebreid tot de boven den winkel gelegen advocatenkantoren. Hiervan zijn slechts de ruiten gesprongen. De oorzaak zal vermoedelijk gezocht moeten worden in de kachel, die vanzelfsprekend brandde. De winkel zelf is geheel uitgebrand. Op den Weideweg te Hengelo is vanmorgen de 27-jarige wielrijdster, mejuffrouw Lucas, wonende te Hengelo (O.), onder een auto ge raakt, welke bestuurd werd door den heer K. uit Zwolle. Het meisje werd tegen den weg ge smakt en kreeg ernstige verwondingen. Nadat de eerste hulp was verleend is zij naar het Al gemeen ziekenhuis te Hengelo gebracht, waar zij aan haar wonden is overleden. De auto is door de politie in beslag genomen. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming hield Woensdag te 's Gravenhage een druk bezochte jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. C. A. van Lith, heette in zijn openingswoord allen hartelijk wel kom, speciaal generaal De Ridder, die aanwezig was namens den minister van Binnenlandsche Zaken en luitenant-kolonel A. H. Schimmel, namens den minister van Defen.sie. Hij deelde mede, dat de vereeniging thans ongeveer 18.000 leden telt. Allen, die de vereeniging in den loop van het jaar hebben bijgestaan met raad en daad, bracht spr. dank en wel speciaal aan de hee- ren Muller, hoofd-inspecteur van politie te Rot terdam, en Van Batenburg, commissaris van politie te Renkum, beiden deskundigen op lucht- beschermingsgebied, die van hun kennis velen hebben laten profiteeren. Het Nederlandsche volk is thans „lucht.be- schermingsrijp"; het komt er slechts op aan, geschikte leiders te vinden. Generaal De Ridder deelde mede, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken de vereeniging een warm hart toedraagt. Hij hoopte in de toe komst veel met de vereeniging persoonlijk in contact te komen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal af- deelingen thans 60 bedraagt. Na een uitgebreide gedachtenwisseling werd een nieuwe contributie-regeling aangenomen, waarbij het mogelijk is, dat personen uit alle lagen van de bevolking lid van de vereeniging kunnen worden en dat toch de contributiegelden behoorlijk de onkosten van de vereeniging kun nen bestrijden. Ten slotte heeft het hoofdbe stuur een uiteenzetting gegeven betreffende de taak van de afdelingsbesturen. moeten,-en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk - voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET IDEALE LAXEERMIDDEL Verpakkingen 10 tabletten fl. -.55, buisjes a 30 tabletten fl. 1.20. Het plotseling omgeslagen weer met scherpen wind uit het Zuid-Oosten en de nachtvorsten van de laatste dagen, hebben in de Streek een gcroel van onrust veroorzaakt, met als in den grond de beklemmende vraag: wat zal er te recht komen van onze bloemkool. Met circa een maand vertraging is de bloem- koolcompagne ternauwernood ingezet en het zijn nog maar enkelen die volop „in de sneed" zijn. Alle velden staan er betrekkelijk veel belovend voor, als ten minste het weer nu maar mild mag blijven en geen al te strenge nachtvorsten een einde zullen maken aan alle verderen groei. De hoop van de geheele bevol king is gericht op „de bloemkool", want als deze campagne mocht mislukken zou het in den felsten zin des woords een catastrophe beteeke- nen voor heel de nijvere bevolking en van den middenstand. Blijft het weer mee werken, dan kan men tot in 1938 het hoofdproduct van „de Streek" oogsten. De kapitaalswaarde van den nu te veld staanden oogst is op geen hon derdduizend gulden na te schatten. Het spreekwoord: „dat het weer je koopman is" geldt thans meer dan ooit voor „de Streek". De Commissaris van Politie te Deventer waarschuwt tegen het optreden van een per soon, genaamd Piet Spaltman, die voorgeeft vertegenwoordiger of agent te zijn van de On derlinge Ziekte- en Ongevallen Verzekering Maatschappij, gevestigd te Groningen, en door het opdisschen van verschillende leugen achtige voorgevens zakenlieden zoogenaamd tracht te verzekeren bij genoemde maatschappij en hen dan een gedeelte van de verschuldigde premie laat vooruitbetalen, met toezegging, dat de polis zal worden toegezonden. Deze toezending volgt echter niet, daar bij onderzoek is gebleken, dat Spaltman niet in dienst is bij genoemde verzekeringsmaatschap pij en van door hem afgesloten verzekerings- posten aldaar niets bekend is. UTRECHT. Geslaagd: mej. M. Bosch, te Brummen en mej. L. M. Koppe te Utrecht. 's GRAVENHAGE. Voor derde stuurman groote stoomvaart geslaagd: D. Noorduin en J. H. Heier. 's GRAVENHAGE. Geslaagd H. J. Zijderveld te Utrecht. De ministers van Financiën, van Economische Zaken en van Buitenlandsche Zaken hebben ge antwoord op vragen van het liberale Tweede Kamerlid dr. Vos in verband met de verhooging van het invoerrecht op porselein en aardewerk. Enkele importeurs hebben mededeeling ge daan van door hen vroeger gedane bestellingen en van de moeilijkheden, die zij bij het annu- leeren hunner orders verwachten. Onder de als sieraadwerk en sierporselein aan te merken goederen komen inderdaad goede ren voor, welke min of meer behooren tot arti kelen voor dagelijksch gebruik, maar dit neemt niet weg, dat zij als zoodanig volstrekt niet on misbaar zijn en in den staat waarin zij onder dezen tariefpost vallen, tevens als luxe gebruiksvoorwerpen zijn te qualificeeren. Zij behooren dan ook niet tot hetgeen men onder het gewone huishoud en keukengoed verstaat. De Regeering is slechts een drietal gevallen bekend geworden over, inmiddels uit den weg geruimde, ambtelijke moeilijkheden, ondervon den bij de toepassing van de wijziging van het tarief van invoerrechten op sieraardewerk en sierporselein. Bij het raadplegen van belanghebbenden uit den handel in verband met een in voorbereiding zijnde tariefwijziging moet uiteraard groote voor zichtigheid worden betracht, aangezien het ge vaar geenszins denkbeeldig is, dat zij, die ge raadpleegd zijn, door hetgeen zij vernomen heb ben of vermoeden, er wellicht toe worden ge bracht, belangrijke hoeveelheden goederen in te voeren nog voor het in werking stellen van de nieuwe bepalingen, waardoor het effect dier be palingen, zeer zeker in den eersten tijd, illusoir zou worden gemaakt. Voorts zou het hooren van belanghebbenden er toe kunnen leiden dat zij, die van een voor genomen tariefsverhooging geen kennis dragen, in een zeer ongunstige positie zouden komen en dat de geheele binnenlandsche markt door de abnormale voorraadvorming zou worden ont wricht'. Van de Oslo-staten heeft geen enkele en van de andere staten, waarmede ons land een handelsverdrag heeft gesloten, één staat zijn be zwaren tegen de wijziging van tarief van in voerrechten ingebracht. Uit een nader ingesteld onderzoek is geble ken, dat er aanleiding bestaat ten deele aan de naar voren gebrachte bezwaren tegemoet te komen. Een daartoe strekkende nota van wijzi gingen op het aanhangige wetsontwerp is in voorbereiding. Tevens ligt het in het voornemen te bevorderen, dat bij het krachtens artikel 1 der tariefmachtigingswet 1935, voorloopig in wer king stellen van de hierdoor in het wetsont werp aan te brengen wijzigingen een regeling wordt gegeven tot het verleenen van teruggaaf voor zoover het althans om bedragen van be- teekenis gaat van hetgeen meer is betaald dan verschuldigd zou zijn geweest, indien de thans aan te brengen wijzigingen reeds sedert 1 Augustus j.l. zouden hebben gegolden. Aan een en ander is spoedshalve reeds door middel van een perscommuniqué bekendheid gegeven. 0 TANDJONG PANDANG, 18 Nov. (Aneta). De tinbaggermolen „Doejoeng" is hedenmorgen te 9 uur te Tandjong Pandang gearriveerd. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma b M. Hartman te Amsterdam, J. Damstra te Wolvega. Voor het eerste gedeelte van diploma c W. H. van Es te Rotterdam. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu. ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst en gramo- foonplaten. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.25 Christ. Lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Viool en niano. 5.00 Declamatie en gramofoonplaten. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 Arnliemsche Orkestvereeniging en <o- llst. 9.00 Bijbelsche causerie. 9.30 Vervolg concert. (10.0010.05 Be richten ANP). 10.25 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over Schermen. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansorkest en soliste. 1.00 De Palladians. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Optreden van amateurs. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 8.00 Viola d' amore en cembalo. 8.30 Literaire causerie. 9.00 Amsterdamsche Vondel-herdenking. 9.30 VARA-Maandrevue m. m. v. solisten en „The Lucky Birds". 10.00 „Fantasia". -0.30 Berichten ANP. 11.00 Hollandsch Strijktrio, sopraan en pianobegeleiding. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITVVICH, 1500 M. 11.4011.50 Planovoordracht. 12.10 Bas-bariton en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn Band. 1.35—2.20 Het Beech-Strykkwartet. 4.20 Causerie over Jazzmuziek (met gr.- Pl) - 4.50 Radiotooneel. 5.20 Cellovoordracht. 5.40 Het Reynolds Octet. 6.20 Berichten. 6.45 „Das wirkliche Tirol", causerie. 7.05 Populaire lichte muziek. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Zang. 8.15 Causerie „What is best worth having in life?" 8.35 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.40 „The Mineral and the Mine", cause- rie. 10.10 Het Shadwlck Strijkwartet en solis ten. 11.20 Jack Jackson en zijn Ba,nd. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Evrard-Orkest en zang. 4.35 Cembalovoordracht. 5.20 Amati-kwartet en solisten 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 10.7.0 Gramofoonmuziek. 11.201.05 Orkestconcert m. m. v. het Vrouwenkoor „Félix Raugel". KEULEN, 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest en instrumentaal kwartet. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 6.30 Viool en piano. 7.00 H. Hagestedt's orkest en solist. 8.20 Vroolijk programma. 9.5011.20 O. Joost's orkest, pianodu solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.502.20 Gr-mofoomnuziek. 5.20 Kleinorkest. 6.20 Pianoduetten. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.3011.20 Ensemble voor oude muziek en Van de Velde's a cappella koor. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Accordeonmuzlek. 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Planovoordracht. 7.10 Salonorkest. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7.20 Het Omroeporkest en solisten. 8.20 Berichten. 8.35 Decla- :e en gramofoonplaten. 9.20 Berichten. 9.50—11.20 Oskar Joost en zijn orkest m. m. v. solisten. (10.0510.20 Weerbe richt). Douwt Egberts Echte frietche tleertn Baai en Oud-Hollandsehe Pijptabak. Anno 175J De inschrijving op f 2.325.000 3 pCt. obliga- tiën, 3 pCt. conversieleening 1937, in stukken van nominaal f 1000.en f 500.aan toon der, ten laste van de Provincie Zeeland, is opengesteld op Maandag 22 November var. 's morgens 9 uur tot 's middags 4 uur, bij de kantoren der Nederlandsche Hander-Maatschap- pij N.V. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage en Vlissingen, tot den koers van 100 pCt. Houders van de niet uitgelote per 23 Decem ber 1937 aflosbaar gestelde obligatiën van de 3'/2 pCt. conversieleening 1935, oorspronkelijk groot f 2.625.000, pro resto groot f 2.425.000, ten laste van de provincie Zeeland, hebben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elke obligatie als bovenbedoeld, recht geeft op toe wijzing van een gelijk nominaal bedrag der on derhavige 3 pCt. leening, met dien verstande echter, dat, indien van dit voorkeursrecht ge bruik wordt gemaakt, tot een hooger bedrag dan 3 pCt. obligatiën beschikbaar zijn, de toe wijzing systematisch zal geschieden. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der lee ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van al le nog niet vervallen coupons, Donderdag 23 December 1937 ten kantore van de inschrijving worden ingeleverd. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden Don derdag 23 December 1937 ten kantore van de inschrijving. De noteering der obligatiën ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. Algemeene clearingrekening. 1. Stortingen in Nederland 262.427 000 waarvan bestemd voor: a) achterstallige vorderingen 1.531.800 b) rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte, rentétransfer 7.808.300 c) vrije rekening Reichsbank 12.151.500 d) nieuwe onder de clearing vallende vorde ringen 240.935.400 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) (inclusief saldo 1936 ad 34.988.000> 242.161.100 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1 d.) 232.441.400 Laatste uitbetaalde nummers van storting' tegen guldensvorderingen: 499794a tegen Reichsmarkvorderingen70320/45098 Speciale verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- chêquGS (inclusief saldo 1936 ad 565.700) f 3.149.600 Uitbetalingen in Nederland 2.079.500 Overgebracht naar algemeene rekening (1) 462.500 Nog beschikbaar 652.600. Naar aanleiding van de berichten over dp opschorting van den dienst der Braziliaansche buitenlandsche schulden, vernemen wij, dat de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amster dam zich telegrafisch tot president Vargas heeft gewend. De inhoud van het telegram, dat in de En- gelsche taal is gesteld, luidt als volgt: „Ondergetekenden, Vereeniging van Neder landsche obligatiehouders en het bestuur van de Amsterdamsche Effectenbeurs, brengen eerbie dig onder uw aandacht, dat de bladen mei- ding maken van uw beslissing om den buiten- landschen schuldendienst op te schorten. In dien dit juist, is, wijzen wij er met nadruk op dat zulk een eenzijdige maatregel er toe leidt, dat het vertrouwen in het Braziliaansche ere' diet wordt vernietigd, hetwelk alleen door rechtstreeksche onderhandelingen Inzake den schuldendienst met vereenigingen van obligatie houders kan worden hersteld en gehandhaafd Met kracht spreken wij den wensch uit, dai Brazilië's buitenlandsche schuld in overeen stemming met de buitenlandsche obligatiehou- dersvereenigingen worde geregeld." In verband met zijn 25-jarige athletiekloop- baan werd den bekenden athleet H. Kamerbeek, lid van P.S.V., door den voorzitter der K.N.A.U. het Unie-kruis uitgereikt. Kamerbeek is een in Nederland zeer bekend figuur op athletiekgebied. Speciaal in het num mer kogelstooten werd hij verscheidene malen kampioen van Nederland. Zijn verrichtingen waren van dien aard, dat hij tweemaal uit kwam op de Olympische spelen. De directeur van de Unilever en van de Van den Bergh's Machinefabrieken, de heer Van den Bergh is te Batavia gearriveerd en zal besprekingen voeren omtrent de uit' breiding van de in Indië gevestigde bran' ches van zijn concerns. Deze uitbreiding beoogt een belangrijke vergrooting van de capaciteit door nieuwe machinerieën enz. Op 22 November a.s. wordt, de inschrij' ving opengesteld op f 2.325.000 3 pCt. obli' gatiën, tot den koers van 100 pCt. Houders van per 23 December a.s.-aflosbare 3l/2 pCt. obligaties 1935 hebben voorkeursrecht. De Belgische regeering zal een 4 pCt. Koloniale leening uitgeven van fr. 1.1 mil' liard, vóór 1947 niet converteerbaar, ten behoeve van Belgisch Kongo, dienende tot aflossing van de obligaties der Compagnie des Cheins Fer du Congo-Belge. Ook zal een tranche van fr. 865.502.400 worden uit' gegeven, ten behoeve van de Compagnie Chemins Fer Congo-Belge. De firma Rotschild deelde mede. dat de gelden, welke tot nakoming van den Brw ziliaanschen buitenlandschen schulden' dienst per 15 November noodzakelijk zijn, te Londen zijn ontvangen. Voorts, dat de coupon van de 41/?. pCt. Braziliaansche lee- ning 1883 die op 1 December a.s. vervalt, op dien datum bij de fa. Rotschild kan worden aangeboden en hierop 40 pCt. con tanten zal worden betaald. De Poples Power and Light Co. mag van de Security and Exchange Commission tot reorganisatie overgaan. Kringen der open bare nutsbedrijven hopen, dat de regeering aan de openbare nutsbedrijven concessies zal toestaan, om de Mijen aan te moedigen, grootere uitgaven te doen, waardoor het bedrijfsleven zal worden gestimuleerd. Eenige Amerikaansche staalfabrieken hebben den exportprijs verlaagd, om de vraag van het buitenland aan te wakkeren. De prijsverlaging bedraagt 5 tot 8 dollar per ton. De staalproductie in Amerika bedraagt 35 pCt. der capaciteit tegen 41 pCt. de vorige week en 48 pCt. de voorlaatste week. De stand is thans de laagste sedert 1934, uitgezonderd op 14 Juli 1931. De stand is thans de helft ten opzichte van negen we ken geleden. In het Lorain-district daalde de productie tot 18 pCt. Te Pittsburg is echter de productie van 34 pCt. tot 35 pCt- uestegen. De U. S. Steel Corporation werkt thans met een productie van 34 pCt. der capaci teit, tegen 40 pCt. de vorige week en 43 pCt. de voorlaatste treek. De Amerikaansche staalschroot-hande- laren koopen materiaal op, aangezien zii een prijsstijging in de naaste toekomst ver wachten. Staalschroot wordt beschouwd als de barometer voor de geheele staalin dustrie en dat doet de hoop herleven, dat de staalmarkt binnenkort zich zal herstel len. Het sub-comité van den Amerikaanschen Senaat heeft besloten ami den belasting betaler de keus te laten, de kapitaalwinsten als inkomen te beschouwen, of dergelijke winsten van het gewone inkomen te schel den en aan een geheel nieuwe belasting te onderwerpen. De veranderingen zijn vooral voor de hooge inkomens voordeelig. Als basis van de belastingheffing zijn percen tages vastgesteld, die kleiner zijn, naar ge lang de investeeringen over langeren tijd loopen. Blijkbaar met 't doel om belegging voor langeren tijd aan te moedigen. Volgens aanwijzingen zuuen ae railsaan- koopen in Amerika in de volgende weken belangrijk toenemen. De Southern Pacifie heeft thans 35000 ton besteld. De Northern Pacific zal waarschijnlijk 30.000 ton koo pen, de Great Northern 25.000 ton. de At lantic Coast Lines en de Louisnashville te zamen 20.000 ton: Dit trekt de aandacht, omdat de sporen kort geleden besloten heb ben, hun bestellingen uit te stellen totdcd de beslissing van 'n tariefsverhooging van 15 pCt. voor het vrachtvervoer bekend za' zijn. De automobielfabrikanten nemen ech ter, wat de staalbestellingen betreft, no(l een gereserveerde houding aan, in verband met de moeilijkheden met de arbeiders Cl niet de geringe vraag der koopers. De kooplust van Europeesche zijde voor ruw ijzer in Amerika neemt bescheiden tol Men acht het mogelijk, dat ook Japan op de Amerikaansche markt zal optreden. De Continental Oil of Delaware keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.25 per gewoon aandeel. Hierdoor is her totaal dividend in dit jaar tot 1.50 p. a/ gestegen, gelijk aan dat van het vorig jaan De Southern Railw. leed in September 'n netto-verlies van S 26.000 tegen een netto winst van 629.000 in 1936. In de eerst negen maanden bedroegen de netto-ont vangsten S 1.19 mill, of 1.99 per pret. aan deel, tegen 1.64 mill, of 2.73 per aandee' in dezelfde periode van het vorig jaar. De National Industrial Conference Board deelt mede, dat de industrieeele bedrijvig heid in de Vereen. Staten thans 4.3 put- lager is, dan op hetzelfde tijdstip in Octo ber en 6.4 pCt. lager dan in Augustus jJ De omzetten van de groote Amerikaan sche warenhuizen zijn in de eerste weke van November 5 tot 8 pCt. gedaald ten o. zichte van dezelfde periode in 1936. De to tale omzetten over 1937 worden 20 tot pCt. lager geraamd dan die in 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.0iy2—9.02\'2 slot 9.02y8), de Dollar op 1.80Va—1.SO (1.80 1/16), de Frank op 6.126.14 (6.13,* de Belga op 30.65-30.72(30.71) en Zwitsersche Frank op 41.72x/241./ (41.76). De Texas Railroad Commission heeft me de beperking van de petroleum-product' ten doel een t.e groote overproductie teg* te gaan, wanneer de terugslag en het w drijfsleven zich ook in 1938 mochten u strekken. De Nivas verkocht 4198 ton superieure e1i 455 ton bruine suiker voor consumptie. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutic^ examen in de economische wetenschappen heeren J. M. Aarden, Oudenbosch, en H- Sellings, Kerkrade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6