UIT DEN OMTREK III „PHILIPS?™ FoMflRRIHGA! SPORT EN WEDSTRIJDEN GARAGERABO STAD I Een keurcollectie L. J. FAASE - GROSSIER CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK KUNSTTANDEN EN GEBITTEN EMSER PASTILLES VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 BEVERWIJK BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE HAARLEMMERMEER TEL. 12910 TEL. 12910 VAN LUXE FLACONS EA U DE COLOGNE LUXE ETUI'S V. BOLDOOT vindt U altijd bij KL. HOUTSTR. 73 TEL. 12910 ^=i^=i==^=«===i^= - - ,4ï|iiii» ZtxAcu^ l&uAt HILLEGOM LIJNDEN OVERVEEN KENAUPARK 26 a - TELEFOON 12644 ZIEKENFONDSTARIEF HOCKEY ty&K 3 cudo's haast vlkcuval Amsterdam DAMMEN D.C.1J.Zaandam Haarl. R. K. Dambond SCHAKEN R. K. Schaakclub „St. Bavo" HEEMSTEDE LISSE VELSEN VIJFHUIZEN VOGELENZANG ZANDVOORT BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer i WINTER TARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Vergunning zoutgebruik voor haring JOODSCH CONCERT Ned. Natuurhist. Ver. RIJKSVISCHAFSLAG Keuring van particuliere tuinen. Dinsdag avond heeft in het gebouw „Odéon" de prijsuit reiking plaats gehad van de keuring van parti culiere tuinen, welke in den afgeloopen zomer onder auspiciën van de afdeellng Beverwijk van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden is. De afdeelingsvoorzitter, de heer B. Heijne- kamp, hield tevoren een korte rede, waarin hij met eenige teleurstelling constateerde, dat in Beverwijk, een vooruitgaande plaats met vele villatuinen, nog weinig animo bestaat voor tuin- keuringen. In andere plaatsen, waar de afdee- lingen van de Maatschappij deze keuringen or- ganiseeren, nemen honderden er aan deel. Het bestuur had verwacht dat de deelname aan deze tweede keuring zou toenemen, doch het is in tegendeel gebleken,, dat er minder deelnemers waren dan het vorig jaar. Daartegenover staat, dat het gehalte dit jaar beter was, al kan de natuur daar het hare toe hebben bijgedragen. De voorzitter spoorde aan tot propaganda voor dit instituut. Men werkt dan mede aan de ver fraaiing van onze gemeente. Bestuur en leden zijn gaarne bereid om van voorlichting te dienen. Hierna werden de prijzen, bestaande uit plan ten voor den tuin en een diploma, met een toe passelijk woord uitgereikt. De keuringscommissie had in de afdeeling zelf- onderhouden tuinen een tweeden prijs toegekend aan mej. Valk en mevr. v. d. Werff en aan de heeren Rijke en Preek. In de afdeeling tuinen, onderhouden met be hulp van een tuinman, was aan den heer Smit een tweede prijs toegekend. Namens de keuringscommissie bracht de heer N. Passchier hulde voor de accuratesse, waar mede de tuinen waren verzorgd. Hij voegde daar aan nog een practische opmerking toe, nJ. dat mon een volgende maal voor meer variatie zou kunnen zorgen, zoodat er het geheele seizoen bloemen zijn. Ook de heer Passchier hoopte, dat de deel neming van de tuinkeuring zal uitbreiden. Er is cok een sociaal belang aan verbonden. Velen im mers genieten mede van de schoonheid van mooi aangelegde en goed onderhouden tuintjes. En waar, door de uitbreiding van industrieën het natuurschoon in onze omgeving vermindert, is het van belang, dat door mooie tuintjes de aantrekkelijkheid van onze gemeente, ook als woonplaats, wordt vergroot. Na afloop werd een ledenvergadering gehou den, waarin o.m. besloten werd om de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op het be houdt van onze duinflora. Aangedrongen za! worden op de bescherming vooral van den duin doorn en de blauwe distel. Een breedvoerige discussie ontspon zich over de manier waarop de tuinkeuringen gehouden moeten worden en over hetgeen gedaan zou kunnen worden om de animo voor de keuringen te vergrooten. Op verzoek van enkele leden werd o.m. beslo ten, om de tuinen voortaan ook in het voorjaar te keuren, zulks met het oog op de bolbeplan- tingen. Tot slot werd een onderlinge bloemenkeuring gehouden, waarvan in het bijzonder vermelding verdient een inzending narcissen. Bloeiende nar cissen In dezen tijd van het jaar, mag wel iets bijzonders genoemd worden. Verkooping Gistermiddag werd in het vei linggebouw 't Centrum, ten overstaan van Nota ris Mr. A. Moens, publiek geveild: L Een woonhuis met schuurtje, erven, poort en grond aan de Assumburgstraat 4, groot 1.46 A. en behoorende tot de nalatenschap van H. Faber. Opgeboden door D. Teer tot f 1750. Bij afslag niet gemijnd. 2. Een dubbel woonhuis met schuur, erven en grond aan den Arendsweg 103 en 105, groot 2.31 A., eigendom van C. P. v. Hasselt. Opge boden door D. Kooger q.q. tot f 1700. Niet ge mijnd. 3. Een perceel grond aan den Kanaalweg in den Wijkermeerpolder, groot 10.95 A. en eigen dom van W. v. Zutphen. Opgeboden door D.' Kooger q.q. tot f 1500. Niet gemijnd. 4. Een woonhuis met schuurtje, poort, erven en grond aan de Meeresteijnstraat 6, groot 1.26 A. Opgeboden door D. Groeneveld tot f 2125. Gemijnd door C. Dingier op f 10. 5. Een woonhuis met schuurtje, erf en grond aan den Romerkerkweg 47, groot 1.38 A. Opge boden door D. Groeneveld tot f 1300. Gemijnd door W. van Straten op f 1. Beide perceelen behoorden tot de nalaten schap van J. v. Hilten. 6. Een woonhuis met schuurtje, gemeenschap pelijke poort, erven en grond aan de Albert van Saxenstraat 3, groot 1.15 A. Opgehouden op f 950. 7. Een woonhuis met erf en grond aan de Al- bert van Saxenstraat 7, groot 0.98 A. Opgeboden door D. Groeneveld tot f 1030. Niet gemijnd. Beide perceelen waren eigendom van de wed. Nieman. Huishoud- en industrieschool B. en W. stellen den raad voor te benoemen tot leerares aan de Gemeentelijke Huishoud- en Industrie school, in de vakken linnennaaien, verstellen, ccstuumnaaien enz. Mej. KI. C. Liefhebber. Melkverkoop op Zondag Krachtens de ge meentelijke verordening tot afwijking van de bepalingen der winkelsluitingswet mogen win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak melk enz. verkocht wordt, op Zondag van 6 uur tot 9 uur des voormiddags voor het publiek geopend zijn. Tevens mogen slechts gedurende dien tijd de producten ter aflevering aan het publiek wor den uitgezonden. Thans heeft zich een organisatie van melk handelaren tot B. en W. gewend met het ver zoek dien termijn met een uur te verlengen, aangezien het tengevolge van het sterk heer- schende mond- en klauwzeer en de daarmede in verband staande melkschaarschte uiterst moeilijk zou zijn de afnemers, die de benoodigde melk op Zaterdagavond plegen te betrekken, eer der dan Zondagmorgen te bedienen. B. en W. hebben hierin aanleiding gevonden een eenlgszins tegemoetkomende houding aan te nemen. Zij stellen den raad voor de betrok ken verordening in dien zin aan te vullen, dat het hun college in bijzondere omstandigheden vrijstaat bedoelden termijn tot 10 uur te ver lengen. Blijkens informaties bestaat bij den Minister van Economische Zaken in principe geen be zwaar om een dergelijke aanvulling aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen. St. Jozefgezellen. Zondag 21 Nov. a.s. viert de St. Jozefgezellenvereeniging alhier haar jaarfeest. De dag wordt begonnen met een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters, waaronder algemeene H. Communie. Des avonds heeft in het vereenigingsgebouw een feestavond plaats. De tooneelclub der Gezellen zal dien avond opvoeren de revue „Wij zijn niet bang". Onderhandsche verpachting pontveer Zuid- Schalkwijk B. en W. stellen den raad voor, de Opbrengst der veergelden van het pontveer Zuid-Schalkwijk voor het jaar 1938 te verpach ten aan J. van Rooijen voor 400, met dien verstande dat in de pacht begrepen is het ge bruik van t aangrenzend perceeltje aijk, groot 1850 M2. Bestrating Zuid-Schalkwijkerweg B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot bestra ting van den Schalkwijkerweg. De kosten van dit werk worden geraamd op rond f 14750, waarvan ongeveer 9000 noodig is voor den aankoop van straatklinkers en 1100 voor aanschaffing van zand. Het restant is uitgetrokken voor arbeidsloon, een post, welke in de komende wintermaanden een niet geringe werkverruiming inhoudt. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de daarvoor in aanmerking komende werkloozen aan deze wegverbetering zooveel mogelijk bij toerbeurt en in aangenomen werk te laten arbeiden. Conversie geldleening Het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds te 's-Gravenhage heeft zich op verzoek van B. en W. bereid verklaard, de rente van de geldleening, groot 180.000, aangegaan krachtens raadsbesluit van 3 Juli 1931, na de aflossing op 1 Maart 1938 nog groot 140.625, op laatstgenoemden datum terug te brengen tot een rente van pet. met hand having der overige voorwaarden, welke ten op zichte van deze leening zijn gesteld, terwijl de geldgever de bevoegdheid heeft de rente met ingang van 1 Maart 1953 of 1 Maart van elk volgend jaar te herzien, met dien verstande dat zij nimmer kan stijgen boven 4 pet. B, en W stellen den Raad voor hiertoe over te gaan. Crisiscomité Het bestuur van het Crisis comité B (aanvullenden steun aan werkloozen) maakt bekend, dat thans weer de gelegenheid kan worden opengesteld voor hen die werkloos zijn om een steunaanvraag te doen. Opgemerkt wordt, dat deze steun in het al gemeen slechts kan worden verleend aan die gezinnen, waar ten gevolge van langdurige as b E m werkloosheid zoodanige achterstand is ontstaan in de aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel, dat de verstrekking van extra hulp noodig is. Evenals in den vorigen winter is ook thans een flink aantal wollen dekens beschikbaar. Het indienen der aanvragen geschiedt als volgt: 1. door de georganiseerde arbeiders bij het af- deelingsbestuur van hun organisatie vóór 27 November 1937; 2. door ongeorganiseerde arbeiders op Maan dag 22 of Dinsdag 23 November 1937, des voor middags tusschen 9 en 12 uur in het kantoor gebouw naast het raadhuis te Hoofddorp, af deeling Financiën. De afdelingsbesturen kunnen aanvraagfor mulieren en dienstenveloppen aanvragen bij den secretaris-penningmeester van het comité, af deeling Financiën, raadhuis Hoofddorp. De aandacht wordt er op gevestigd, dat oude aanvraagformulierenniet geldig zijn. Inbraak. Donderdag ontdekte de heer P. wonende aan den Spaarnwouderweg nabij den Hoofdweg alhier, dat er in zijne woning was ingebroken. De dief (of dieven) had (den) zich door forceering van de achterdeur toegang tot het huis verschaft, alles was overhoop gehaald en blijkbaar hadden ze voldoende gelegenheid om onopgemerkt hun slag te slaan. Vermist wer den eenige kleedingstukken, een kistje sigaren, twee electrische rijwiellantaarns, een horloge, twee aktetasschen en eenig kleingeld. Mond- en klauwzeer. In verband met het in Haarlemmermeer op vele boerderijen en vee houderijbedrijven nog heerschende mond- en klauwzeer, vernemen we, dat deze week nog a 4-tal nieuwe gevallen werd aangegeven, waar mede het aantal gevallen van deze ziekte tot 300 is gestegen. Tot heden werd door ongeveer 130 landbou wers en veehouders bericht gedaan dat het vee weder hersteld is. Inzegening en ingebruikneming R.K. Kerk. Naar wij vernemen, zal de inzegening en in gebruikneming van de aan de Schuilhoevelaan in Badhoevedorp gebouwde nieuwe R.K. Kerk plaats hebben op Vrijdagmorgen 26 November a.s. Namens Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem zal deze inzegening door Deken H. C. J. Sondaal worden verricht. /V// V/ u DAN HIEK TER STEDE NAAD WO P LEVER ANQ IERS PLEIN 3$ T E M P E L) E BS J RAAT TEL. 16823 Jaarvergadering E. H. B. O. Gisteravond kwam de E.H.B.O. in Jaarvergadering bijeen in gebouw „Patrimonium". De opkomst was goed. Het ledental beweegt zich in stijgende lijn; de cursussen worden flink bezocht. Er was een batig saldo van 27.40. In 92 gevallen werd hulp verleend; bij verschillende gelegenheden, wedstrijden enz. was de E.H.B.O. op haar post, terwijl door 29 personen gedurende de drukke Bollen-Zondagen posten in de gemeente werden betrokken. De aftredende heeren J. Paling en J. van Haaster werden resp. als voorzitter en be stuurslid herkozen; in de plaats van den heer G. J. van Waveren, die wegens vertrek be dankte, werd tot secretaris benoemd de heer A. J. Stassen. Den heer v. Waveren werd har telijk dank gebracht voor den grooten arbeid door hem voor de vereeniging verricht. Het bestuursvoorstel, om de contributie der gediplomeerde leden te verlagen tot f 2.— werd met meerderheid van stemmen aangeno men. De toestand der kas laat geen grootere verlaging toe. Kaarten zullen in de gemeente worden verspreid, waarop duidelijk is aange geven, welk telefoonnummer bij een ongeval moet worden opgeroepen: 5555. In de rond vraag kwamen alleen interne zaken in behan deling. Brutale inbraak met diefstal. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een brutale inbraak met diefstal plaats gehad bij den heer H. J. Post, hoofd van de R. K. school. Aan de sporen, die waren achtergebleven, was uit te maken, dat er twee personen aan het werk wa ren geweest en dat ze door het land aan de achterzijde van de woning zijn gekomen. Door het verbreken van een ruit wisten ze een van de tuindeuren open te maken. Toen konden ze het geheele huis doorzoeken, behalve dan het kantoor van de Boerenleenbank, welke ook in dit perceel gevestigd is en waarvan de heer Post kassier is. Het kantoor was speciaal goed afgesloten. Het geheele huis is doorzocht en al wat van hun gading was hebben de dieven medegenomen. En de buit was niet gering! Van den oudsten zoon is gestolen een leejen motorjekker, overjas en een costuum. Voorts worden tal van andere dingen van minder waarde vermist; ook een paar spaarpotten met inhoud, twee actentasschen, een horloge enz. Verder bleek, dat deze inbrekers ook snoepers waren en dat ze ook een borrel niet versmaden, want geen koekje of snoepje hebben ze over gelaten, terwijl ze ook uit een paar flesschen cognac en wijn hadden gedronken. Zelfs het melkkannetje was leeggedronken. Brutaal is deze diefstal als men weet, dat het geheele ge zin van den heer Post boven slaapt. Ook is nog een bezoek gebracht in de school; hier is weinig ontvreemd, alleen een tweetal rijwiel lampen en twee fietsplaatjes moesten het ont gelden, ook deze behoorden aan de familie Post. Met elkaar is voor meer dan honderd gulden gestolen. Dit is reeds de vierde maal binnen enkele jaren dat de heer Post een dergelijk be zoek heeft gehad. Merkwaardig is, dat altijd des nachts wacht wordt gehouden bij kerk en school, terwijl juist dezen nacht door omstandigheden niemand aanwezig was. Alg. R. K. Propagandaclub Deze week ver gaderde bovengenoemde Propagandaclub in ge bouw „Domi". Na afhandeling van de eerste drie traditioneele punten der agenda, werden de jaarverslagen ter kennis van de vergadering gebracht, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. In de vacature van voorzitter, ontstaan door het bedanken van den heer G. A. Topper, werd gekozen de heer Ed. Porsel. De winteractie gaf een geanimeerde gedach- tenwisseling. Besloten werd weer een abonne mentencampagne van de Opmarsch te houden, terwijl voorts de bezorging der „Actie voor God" exemplaren door de Prop. club zal worden uit gevoerd. Als leden der kascommissie werden benoemd de heeren J. v. d. Veldt en F. v. Galen. Na de rondvraag sloot de voorzitter op gebruikelijke wijze. Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 Indien een auto bezig Is een voor hem rijdende andere auto In te halen mag men dit voertuigen paar niet voorbijrijden, du*: nooit drie auto's naast elkaar. De Haarlemsche hockey-elftallen komen Zondag as. in het veld voor het spelen van een serie competitiewedstrijden, waarvan meerdere een beslissenden invloed kunnen uitoefenen op het al of niet bezetten van een eerste of laatste plaats. B. M. H. C.Amsterdam is alreeds de laat ste wedstrijd van een compleet afgewerkte eerste helft van het competitie-programma en wel de voornaamste van de vier 1ste klasse- ontmoetingen in het Westen. Het nog steeds ongeslagen B. M. H. C. heeft thans niet alleen het beste doelgemiddelde (147), doch ook 2 punten voorsprong op Hilversum verkregen. Amsterdam met Rein de Waal in de achter hoede, is moeilijk te slaan, het doelgemiddelde <85) wijst wel op een sterke verdediging en een min of meer zwakke voorhoede. Waar het spel van Amsterdam B. M. H. C. minder goed ligt, voorts Gunning ontbreekt, zoo valt er van den uitslag niets te zeggen. Max Oli bezet de rechtsbuitenplaats in het B. M. H. C.-elftal. H. B. S—Alliance gaat om de 2e plaats m de 2de klasse B. Het winnende elftal behoudt nog een kleine kampioenskans, omdat het on geslagen Zandvoort nog niet van H. D. M. 3 gewonnen heeft. In dezelfde afdeeling zal B. M. H. C. IV van Leiden II moeten winnen, om van de laatste plaats af te komen. In de 3de klasse C is het alweer B. M. H. C. V, dat, om zich veilig te stellen, van Kieviten II moet winnen, dat met een merkwaardig doelgemid delde van 1—50 in 5 wedstrijden toen een ge willig slachtoffer moet zijn. B. M. H. C. VII Strawberries IV voor de 4de klasse E, is ook al een wedstrijd tusschen 2 hekkensluiters. De punten tellen ook hier dubbel. De lagere elftallen van B. M. H. C., meerendeels uit zeer jonge spelers samengesteld, doen het minder goed, dan de juniores. De drie jeugd-elftallen van de combinatie, verloren nog geen wed strijd en gaan, zoowel in de afdeeling A als B met stevige cijfers aan het hoofd. Rood Wit en B. D. H. C. zijn voor den hoogsten titel uitgeschakeld, B. D. H. C. moet van 't Gooi kunnen winnen, om zich volkomen veilig te stellen. Van de overige Haarlemsche dames-elftallen, die reeds aan de afwerking van de 2de heltt van het competitieprogramma beginnen, staan Rood Wit II (in de 2de klasse A) en B. D. H. C. VI (in de 4de klasse E) aan den top De wedstrijd Rood Wit II—Victoria tusschen no. 1 en 2, is van belang. Rood Wit III moet van het leidende Zandvoort winnen, om in puntenaantal gelijk te komen en ook Rood Wit IV behoudt de kampioenskansen, indien van Strawberries II gewonnen wordt. B. H. C. III zit in de gevaarlijke zone, evenals B. D. H. C. IV en H. B. S. II, dat een kans op de eerste punten krijgt tegen B. D. H. C. V. Rood Wit V kan van de laatste plaats af komen door te Heemstede van B. D. H. C. VII te winnen. Het is as. Zondag derhalve een dag van spannende ontmoetingen. St. Bavo I—Gez. Samenzijn I B. Stevens—G. Meyssen 1—1 j, DrayerP. van Buuren 2—0 j. WarmerdamL Haver 2—0 p. Veen—p. Balm 1—1 j. WeyersJ. Jasperse 20 j. Stevens—S. Nanne 2—0 J. v. d. ZwanB. Gjertsen 2—0 A Mastellngc Bakker 1—1 G HesselmanG Haver 0—i F. BroekmanJ. Mors 2—8 D.C.IJ. heeft in den wedstrijd tegen Zaan dam opnieuw zijn superioriteit bewezen. Van de vier tientallen, die tegen vier Zaandamsche tientallen uitkwamen, verloor alleen het vierde, De eerste drie behaalden een klinkende over winning. D.C.IJ. 1 won met 164 van Zaan dam 1. D.C.IJ. 2 won van Zaandam 2 met 137 en D.C.IJ. 3 won met 164 van Zaandam, ter wijl D.C.IJ. 4 verloor met 12—8 van Zaandam IEL De uitslagen der eerste tientallen waren; D.C.IJ. 1Zaandam I A. LigthartH. Giskes B. Dukel—B. May H. de BoerJ Bos P. LeijteJ. Kuijt C. Suijk—P. Beunder H. LarosH. Haukes H. BuisJ. Demmers F, Basstra—B. Vossers J. MertensA. Langereis G. PostmaM. v. Krieken 2—0 1—1 1—1 1—1 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 2—0 16—4 Voor de eerste klasse speelde te Heemstede St. Bavo I tegen Gez. Samenzijn I (IJmuiden). Eerstgenoemde bleek over de geheele linie- de sterkste en won met sprekende cijfers. De Heemstedenaren blijken wederom over een zeer goed geoefend tiental te beschikken. De gede tailleerde uitslag luidt; Totaal 155 Voor de tweede klasse werd te Haarlem gespeeld S.D.O.—O.D.I., welke wedstrijd door Hillegom zonder veel moeite werd gewonnen. O.D.I. is ook dit jaar sterk favoriet voor het kampioenschap. De uitslagen luiden als volgt; S.D.O.O.D.I, F. v. d. BurgtFr. Out W. HubbersA. de Haan M. Homburg—A. Reeuwijk A. van SoestJ. Weyers S. van Bakel—H Schreurs J. NijhuisT. Langelaan H. OrthH. Keyzers L. LandwehrJ. Warmerdam M MarchandP. v. d. Berg p MichielsenH. van Looy 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 1—1 0—2 1—1 1—1 Totaal 416 Voor de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: lste klasse L. Schreurs—C. Bottelier H. HeuserK. Koedooder F. FictoorM. Goedemans T. A. PutsB. van Kessel 2e klasse 0—1 1—0 0—1 afgebr. J. MeijerN. Bottelier 01 P. DamaveC. Weber Th. de LoozeJ. Jonkman 10 G. EisingA. Tendeloo 10 C. André WiltensW. Bosland 10 Th. Schroote—N. Balk 0—1 W. NoyP. Castenmiller 10 L. van KesselA. Tendeloo 10 G. EisingP. Damave 1 L. v. d. Voort v. d. Kley—W. de Boer afgebr. Clubavond iederen Woensdagavond in Ge bouw „St. Bavo", Smedestraat, Haarlem. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 813 November geno men 627 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 48 kinderen werd een gratis schoolbad ver-strekt op Woensdagmiddag van 2—4 uur. Van de gelegenheid tot kasteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 78 volwassenen gebruik gemaakt. Ernstig verkeersongeval. Donderdagavond wilde de wielrijder Westerink het pad van zijn patroon afrijden en den rijksweg oversteken. Op eenigen afstand kwam een personenauto uit de richting Haarlem en eveneens een uit de richting Leiden. Westerink, die begon te weifelen en daarna toch nog overstak, werd door den personenauto uit de richting Haar lem gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij bekwam ernstige wonden en heeft vermoedelijk een schedelbasisfractuur opgeloopen. Dokter Haase verleende de eerste geneeskun dige hulp. Naar wij vernemen heeft de bestuurder geen schuld en is het Ingeval aan onvoorzichtigheid te wijten. Oranjevereeniging. Door de Oranjevereeni- ging Velsen Noord was gisterenavond een ver gadering belegd in de gymnastiekzaal der Z>x school. De aftredende bestuursleden, de heeren Meijer van Amersfoort en Kooien, werden herkozen. Ter gelegenheid van het a.s. heuglijk gebeuren bij het prinselijk paar besloot men dit, door twee herauten te paard, den volke kond te doen. Bovendien zullen alle schoolkinderen ge- tracteerd worden en zal medewerking verzocht worden van alle organisaties om, zoo dit slaagt eenige bonte avonden te organiseeren. Rijwiel ontvreemd. Door den weleerw. heer kapelaan Roosenburg werd bij de politie aan gifte gedaan dat zijn rijwiel, dat hij even on beheerd had laten staan om een jong echtpaar te gaan feliciteeren, door een ander was mede genomen. De politie stelt een onderzoek in. Door wielrijder aangereden. Toen de ze ventigjarige M. Houtwipper des avonds naar de kerk zou gaan, werd hij door een wielrijder aangereden. Hij smakte tegen den grond. Iemand uit Haarlem, die daar juist passeerde en lid was van E. H. B. O., heeft den ouden man, die bijna niet meer loopen kon, naar zijn woning gebracht aan den Vijfhuizerdijk. De ontboden geneesheer constateerde, dat hij een been ernstig gekneusd had. Tentoonstelling. Zondag 28 Nov. a.s. wordt in de R.K. School een tentoonstelling gehou den van de kerkparamenten, die door de dames vervaardigd zijn voor Pater v. d. Raadt. De tentoonstelling zal geopend zijn na de Hoog mis tot 12.30 uur voor de grooten en van 12.30 tot 1 uur voor schoolgaande kinderen, des mid dags van 3—4 uur wederom voor de grooten. De toegang is gratis. Fancy-fair. Zaterdagavond te acht uur zal in het patronaatsgebouw een fancy-fair ge opend worden, waarvoor de katholieken van Zandvoort zeker veel interesse zullen hebben wegens het sympathieke doel van de vereeni ging, welke deze fancy-fair organiseert. De St. Elisabethvereeniging, welker charitatief werk aller achting geniet en tot doel heeft de ver strekking van versterkende middelen aan arme zieken en kraamvrouwen, hoopt door deze fan cy-fair in staat gesteld te worden haar liefda dig werk op dezelfde wijze voort te zetten, zooals zij dat in al de jaren harer bestaan heeft kunnen doen. Brand Donderdagavond te omstreeks half negen ontdekte men brand in den winkel van het sigarenmagazijn aan de Zeestraat no. 1, De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer was zeer spoedig met groot materiaal aanwezig en daar de bewoners afwezig waren, werd de ruit van de winkeldeur ingeslagen; zoodoende kon de brandweer zich toegang verschaffen tot het perceel. De groote winkelruiten sprongen van de geweldige hitte. Het zeer snelle optreden van de brandweer kon niet verhinderen, dat een ge deelte van den inventaris aan de vlammen ten prooi viel. Met een straal van de motorspuit wist men echter spoedig het vuur meester te worden en de schade bleef beperkt tot de win kelruimte. Het bleek, dat de brandende kachel de oorzaak moet zijn geweest van dit onheil, waardoor de zich in de nabijheid bevindende toonbank vlam vatte. Van de zijde van het publiek was er een geweldige belangstelling. Verzeke ring dekt de schade, welke tengevolge van band en water nog aanzienlijk is geworden. Poging tot oplichting De politie vestigt de aandacht op een ongeveer 35-jarige vrouw van klein doch flink postuur met een schraal bleek gelaat, die een poging tot oplichting heeft ge pleegd, daarbij gebruik makende van een gefin geerd adres alhier. Het is niet uitgesloten, dat zij bijv. bij winkeliers bestellingen zal opgeven om deze wellicht later, gebruik makende van een onbewoond huis, in ontvangst te nemen onder valschen naam en zonder betaling. Bij de Woensdag gepleegde mislukte poging was zij gekleed in een donkergrijzen mantel en droeg zij een witte gehaakte wollen muts. Winkeliers, let op uw saeck! De nieuwe telefoonnummers De geabon- neerden op den telefoondienst alhier hebben thans reeds hun nieuwe nummers ontvangen, welke zullen ingaan bij het totstandkomen van de automatiseering van het plaatselijk net. Sint Nicolaasfeest Het Sint Nicolaasfeest voor alle R. K. kinderen in de parochie St. Agatha zal dit jaar worden georganiseerd door de beide standsorganisaties: den R. K. Volks bond en De Hanze. Teneinde de grpote kosten aan het organiseeren hiervan verbonden, te kunnen bestrijden, zal a.s. Zondag 21 November na alle H.H. Missen achter in de kerk gelegen heid bestaan een geldelijk offer te deponeeren in de busjes der voor dit doel collecteerende be stuursleden dier vereenigingen. Wil dit kinder feest in alle opzichten slagen, dan wordt hier voor de financieele steun van alle parochianen ten zeerste aanbevolen. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 De Nederlandsche Visscherijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan vraagformulieren ter verkrijging van een ver gunning tot het gebruik van zout ter verduur zaming van haring op aanvrage verkrijgbaar zijn bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Jul. van Stolbergplein 34 te 's-Gravenhage, bij het Uitvoercertificatenbureau, Rijksvischhal te IJmuiden en voorts bij de volgende adressen: Da Costastraat 18 te Vlaardingen; Ten Brit- tenstraat 60 te Katwijk aan Zee en Schokker- weg 62 te Scheveningen. 's-Gravenhage, 18 November 1937. ©het afdoende middel tegen HOEST INFLUENZA - Alleen in aluminium kokertjes - Er bestond een groote belangstelling voor het concert van Joodsche liederen, dat met mede werking van de altzangeres Riek de Vries en tenor Giacomo Aletrino, begeleid door Willem Rettich, in het gebouw „Caecilia" gegeven werd. En die belangstelling was zeker gerechtvaardigd want vele der 22 Joodsche gezangen waren van een groote schoonheid, terwijl de' vertolkers over een schitterende stemcapaciteit beschikten. De Joodsche liederen zfjn doorgaans in een weemoedigen toon gehouden en gegrondvest op oude liturgische thema's. Hoewel de weinige af wisseling in den aard der melodieën misschien op den duur wat monotoon had kunnen worden, zorgden de beide vertolkers voor een zoo zeer kunstzinnige en gewoonlijk ook muzikaal-ver- antwoordde uitbeelding, dat men den geheelen avond in de bekoring bleef van deze Joodsche droefgeestige liedkunst. De zangeres Riek de Vries vroeg het publiek clementie voor haar stem, daar zij eenigszins verkouden was. En ondanks het feit, dat wij haar niet in de beste conditie mochten beluis teren, hebben wij genoeg gehoord om haar stem als een goed stuk boven de middelmaat te kun nen beoordeelen. Zij bracht warmte in haar liederen en heeft een prachtig uitbeeldingsver mogen. De eerste nummers zong ze met een zekere reserve, die zij echter allengs liet varen en bij „Eili, eili" en „Aw Horachamim" bereikte zij haar hoogtepunt. De tenor Giacomo Aletrino heeft een stem van een mooie kwaliteit. Zijn zangtechniek ech ter verschilt in zeer vele punten van de Wes- tersche. Aletrino's voordracht is subliem. In „Der alte Gazzen" bracht hij een geheel eigen sfeer, hoewel juist hierin niet alle tonen even zuiver waren. Zijn stem kwam vooral in „A Gazzend '1 oif Schabbos" tot haar recht. Dit was vrijwel het eenige lied met een humoristischen inslag. De andere gaven hem de gelegenheid zijn kunstvol dramatisch talent te ontplooien. Som bere en droefgeestige liederen, die hij met veel gevoel vertokte. Willem Rettlcht had een moeilijke taak. HU had de begeleiding der liederen zeer sober te houden, om aan haar karakter geen afbreuk te doen. En verder had hU te kampen met een onvolwaardigen vleugel. Dat hij toch voldeed pleit voor zijn muzikale kwaliteiten. Nadat op de ledenbijeenkomst van Donder dag de voorzitter enkele preparaten had laten zien van o.a. runderlintwor.m, blaasworm, zee muis, eendenmosselen en heel jonge exemplaar tjes van zeenaald, kreeg de heer Gerbrands ge legenheid er op te wijzen hoe men nu, al is de winter ingetreden, er op uit moet gaan om te zien hoe in de natuur de hoornen en hees ters zich reeds weer klaarmaken voor den vol genden bloei. Trouwens, ook van de kleur van het hout kan men genieten, als men zijn oogen den kost geeft. Spr. had heel wat takken mee gebracht, o.a. van els, kornoelje, kardinaals hoed, wilgen, den esch met zün zwarte knopjes, kurkvorming zagen wij aan den kurkiep en In de kurklijsten van veldeschdoorn. Een verrassing vormden de hierna door den heer Dijkstra getoonde lantaarnplaatjes van prachtige opnamen van zwarten specht, kool mees, pimpelmees, boomklever, kievit, jonge kieviten, enz. Na de pauze vertelde de heer Sipkes een en ander over den invloed van den grooten regen val op duinflora. In de wintermaanden, als de planten het regenwater niet tot zich nemen, komt dit geheel ten goede aan het grondwater, dat dan stijgt; zoo kon het gebeuren dat in den afgeloopen zomer op de uitgedroogde dui nen knoopvatmuur, pirola en andere groeiden. Niet alle verandering in den plantengroei kan echter aan het grondwater worden toegeschre ven. De flora op de hellingen, dus meer aan i meter boven het grondwater, ondervinden slechts den invloed van den regenval op deze hellingen en de planten, die hoog op de hellin gen groeien, en speciaal op de Noorderhellingen, laten zich dan ook door de waterleiding niet verdringen. Lichtbeelden verduidelUkten spre kers woorden. Pirola groeide dit jaar in onge- kenden overvloed als gevolg van den natten zomer van vorig jaar. De Muggenorchies houdt het nog lang uit bij de uitdroging van de dui nen, doch zaait zich dan niet uit. Echter be staat er in de vegetatie wel degelijk een ttjd van komen en van gaan, die geheel onafhan- kelUk Is van invloeden door den mensch. Met nog enkele gekleurde plaatjes en kleu renfoto's, o.a. van de erica cinera, den toover- hazelaar, besloot de heer Sipkes zün voordracht- IJMUIDEN, 19 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot 74 _98 cent. Tone 0.881.22 per kg. Groote Schol 17.00—22. middel Schol 17 00—20, Zetschol 17.00 —28, kleine Schol 8.00—18, Bot 14.00, Schar 3.1° 13, Tongschar 20.00—27, per 50 kg. Roe 16.50 31 per 20 stuks. Vleet 0.90—1 50 per stuk. Ple' terman en Poon 6.506.80, groote SchelvisC» 24.00—28, middel Schelvisch 19—21.50 kl. mldo- Schelvisch 11.00—17, kleine Schelvisch 4.60—1° per 50 kg. Kabel lauw 30.50—52 per 125 kg. Gul len 3.80—13 per 50 kg. Leng 1.10—1.80 per stUK- Heilbot 0.94—1 per kg. Wilting 3.40—3.60 P®{ 50 kg. Koolvlsch 15—90 cent per stu*. Makree' 6.509.50 per 50 kg. Versche Haring 2.804 P®1 kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10