PHILIPS' Hevd+'s Van een recensie exemplaar Haarlem, 19 Nov. fact Kort en volledig KoöA XLw tegait de koude V'O&K êoio&hotl ftcuaK HeyxLt Broeken VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 Werkloosheid en emigratie R K. M1DDENSTANDS- VEREEN1G1NG Oprichting ontwikkelings cursussen Dr. Maria Montessori CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Handei's Jephta Tram op Langebrug defect geraakt IS UW LEVEN 63 CENT WAARD? ELECTR. ACHTERLICHT HERWONNEN LEVENS KRACHT Een intiem avondje RECEPTIE BURGEMEESTER Zaterdag 27 November voor particulieren STEUNACTIE H.O.V. Belangrijke opdracht VERKOOPINGEN PLUSFOURS RIJBROEKEN „ALBERDINGK THIJM" SPEELT VONDEL Burgerlijke Stand Giften voor Pater de Rooy Voor het kerkje van pater Martens 2 pakken voor een kwartje ...en tijdelijk bij 4 pakken fraaie dames^ zakdoek cadeau. AGENDA Bioscopen 20 November Bioscopen GRAVIN MARITZA EEN GESLAAGDE JAMBOREE FILM Programma Radio-centrale STAD Natuurlijk heeft het vraagstuk der Werkloos heid ook bij de behandeling van de Provinciale Begrooting van Noord-Holland in de afdeelin- gen, wederom een punt van bespreking uitge maakt, want hoe men de zaak draait of keert het jaar 1937 heeft op dit punt bij lange na niet gebracht wat er van gehoopt werd en de werkloozensteun blijft ook in 1938 de begroo tingen van gemeenten en provincies beheer- schen. Enkele leden constateerden, dat de werkloos heid in ons land niet is verminderd en waren van oordeel, dat ten aanzien van de werkloos heid langzamerhand van een normalen toestand kan worden gesproken. Deze leden verwachtten, dat een groot deel onzer arbeidersklasse nooit meer aan het werk zal komen; als oorzaak werd aangewezen, dat de vroegere handenarbeid thans door machines wordt verricht. Hetgeen thans wordt gedaan voor werkverschaffing en werkverruiming werd „lapwerk" genoemd, waar van slechts betrekkelijk weinigen profiteeren. Het groote leger der werkloozen kan alleen in het productieleven worden ingeschakeld, wan neer in overleg met de Regeering maatregelen worden getroffen om een einde aan de werkloos heid te maken. Als uiteindelijke oplossing zagen deze leden eene emigratie op groote schaal naar de groote gebieden die in de wereld nog braak liggen. In dit verband noemden zij Brazilië. Hoewel het ook door hen een paardenmiddel werd geacht, vroegen zij toch of Gedeputeerde Staten in deze richting suggestie aan de Lands- regeering kunnen geven. Van andere zijde kwa men hiertegen ernstige bedenkingen en zou men Gedeputeerden Staten veeleer in overweging willen geven tot verkorting van den arbeidsduur van het provinciaal personeel over te gaan met behoud en eventueel verhooging van de sala rissen en loonen en tevens daarnaast meer per soneel aan te stellen. Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij- die „be denkingen" tegen emigratie niet begrijpen. Welke reden is er toch om landverhuizing een paardenmiddel te noemen? Wij spreken niet van gedwongen landverhuizing, wat op verbanning zou lijken, maar over vrijwillig vertrek naar an dere landen en plaatsen op de wereld, waar be ter toekomst wacht dan hier in Holland by moe ders pappot. Waarom zijn er toch altijd men- schen, die van emigratie een schrikbeeld ma ken? Zijn dat lui, die zelf de energie missen, om tegen de moeilijkheden van het leven te vech ten of hebben zij er belang bij, het aantal werk loozen in Nederland, het aantal ontevreden menschen dus, zoo groot mogelijk te houden? Zeker, het is niet gemakkelijk zich een bestaan op te bouwen in een vreemd land, maar de voorbeelden, dat emigranten op schitterende wijze slaagden, zijn talrijk en de voldoening van het succes is groot. Emigratie vraagt onge twijfeld meer dagelijksche opofferingen dan in Holland zonder werk langs 'sHeeren straten te slenteren, maar het zijn dan ook zeker de slechtste elementen onder ons volk niet; die zich aan landverhuizing wagen. Wie hier blijft, omdat hij het hier gemakkelijker heeft, zal ook hier in den regel niet slagen en vroeg of laat in het riet terecht komen. Emigreeren heeft bij de Hollanders immer in hooge gunst gestaan en de Hollandsche kolo nisten zijn altijd overal op de wereld gewaar deerd als het neusje van den zalm. Vóór den oorlog van 1914 gingen er jaarlijks eenige dui zenden de grenzen over en dat was KI eeuwen lang zoo gegaan. Bijna 25 jaar staat de emigratie nu practisch stop. Waren de grenzen van andere landen niet gesloten geworden, wij zouden momenteel heel wat duizenden werkloozen minder in Nederland hebben. Dat dit niet het geval is, is jammer, maar laten wij vooral zorgen onzen menschen door verkeerde propaganda den moed om. hun vaderland te verlaten niet te ontnemen. Wat door sommige leden van de Provinciale Staten in de afdeelingen over emigratie is ge zegd, verdient afkeuring. Mr. F. Vorstman zal voor de leden der R.K Middenstandsvereeniging komen spreken op Maandag 22 November des avonds om 8.30 uur bij Brinkmann, Groote Markt, over: „Midden stander, beseft gij voldoende wat het zeggen wil katholiek staatsburger te zijn?" Voorts ligt het in de bedoeling, dat onder leiding van Mr. Vorstman, op een populaire •wijze, de bestudeering van het maatschappelijk vraagstuk wordt voortgezet in een cursus, (bijv. één avond in de veerten dagen). Dezen cursus wil men ook benutten om den deelnemers het spreken in het openbaar meer eigen te maken. Immers vergaarde kennis is zeer veel waard, maar dubbele waarde krijgt zij, wanneer het op goede, welsprekende wijze wordt voorgedragen aan anderen. De kosten aan dezen cursus verbonden, zullen gering zijn. Men schrijft ons: De Montessorischolen, die zich langzamer hand in Haarlem en omgeving een goeden naam hebben verworven, zijn vele. In Haarlem zijn drie particuliere voorbereidende scholen en één openbare voorbereidende; in Aerden- hout en in Bloemendaal twee, waarnaast een openbare L. O.-school in Haarlem en een par ticuliere L. O.-school in Bloemendaal. Het Middelbare Onderwijs, als aparte afdee- 'ing van het Kennemer Lyceum telt reeds drie jaargangen en verheugt zich in het bezit van een groot aantal leerlingen, die alle in eigen tempo de leerstof bewerken, die zelfstandig hun werk mogen maken, die met elkaar overleg mo gen plegen over hun werk, die eigen initiatief mogen hebben; kort gezegd: zij vormen in klei ne groepjes een werkgemeenschap, waar leid ster of leider ongemerkt individueele hulp ver- leenen. Wie de lagere Montessori-school in de Loui se de Colignilaan binnentreedt wordt voor alles getroffen door de harmonische omgeving, waarin de kinderen hun dag doorbrengen. Ieder heeft zijn eigen bureautje, waarin hij zijn schatten mag bewaren en waar hij zijn lievelings-plantje mag verzorgen. In een hoek van het ruime en lichte lokaal staat meestal met een bank er omheen het goed verzorgde aquarium, waarin het leven der visschen kan worden gadegeslagen en waar een boekenkastje met lectuur op ieder gebied de leerlingen uitnoodigt eens rustig te gaan zitten lezen. Het dagelijksche dagboek hangt aan den muur in den vorm van teekeningen. Niet in woorden wordt iederen dag opgeschreven wat de kinderen het meest trof, maar in teekenin gen. Het is zefs voor een buitenstaander goed te begrijpen. Te lang zou dit stuk worden wan neer wij alle bijzonderheden van de Montes sorischolen zouden willen vertellen. De har monische ontwikkeling die elk kind daar in alle richtingen ontvangt en de opvoeding van het karakter, die dit meebrengt zijn een vooruit gang in het schoolleven der kinderen, waarvoor wij Dr. Montessori niet dankbaar genoeg kun nen zijn. Deze geniale vrouw komt op 23 November in het Kennemer Lyceum nog meer vertellen over haar opvoedingsplannen voor de toekomst. Nadat Handel als opera-componist door de Engelsche hofpartij tot val was gebracht, schreef hij uitsluitend Oratoriumwerken, met, op de Messias na, een Bijbelsch, dramatisch onderwerp. Het eerste werk in dien nieuwen vorm, een compromis tusschen wereldlijke en geestelijke kunst, was getiteld „Esther" en werd nog ten tooneele gebracht als een soort geestelijk ope- rawerk. Of dit de bedoeling van den compo nist, dan wel louter een concessie aan het opera-bezoekend publiek was, is moeilijk te ach terhalen. Zeker is het, dat de Engelsche gees telijkheid daarna het ten tooneele brengen van gewijde onderwerpen verbood. Dit verbod bracht Handel geenszins in moei lijkheden, bood hem zelfs nog voordeelen. Bij de uitvoeringen in concertvorm verkreeg de componist de medewerking van de groote, goed- ontwikkelde Engelsche amateurs-koren en kon hij vrijer zijn in de schrijfwijze, ook polyphone koorgedeelten aanwendeil. Bovendien schreef Handel wegens gemis aan tooneelhandeling innerlijk sterker. Dit was noodzakelijk, wilde de hoorder zich de hande ling voor den geest kunnen roepen. Handel's laatste oratorium-werk is „Jephta" en het is interessant ook dit (zeer weinig uit gevoerde) werk eens te hoor^n. Het is een ora torium met een aantrekkelijk onderwerp; ver drukking, strijd en zege van het Israëlietische volk. Jephta trekt ten strijde tegen de overheer- schers: de Ammonieten, keert roemrijk terug, doch door zijn gelofte; het hem het eerst te gemoet komende familielid te offeren, veran dert de overwinningsstemming in eene van die pe neerslachtigheid. Het was namelijk Jephta's dochter Iphis, die hem tegemoet snelde. De dichter van den tekst laat echter het of fer niet voltrekken, vindt het blijkbaar te wreed en daardoor ongeschikt om het werk er mede te besluiten. Hij laat een engel verschijnen, die op Gods bevel verkondigt, dat het offer niet voltrokken mag worden en Iphis voorbestemd is tot priesteres. De uitbeelding van het onderwerp is in zijn geheel niet zoo sterk realistisch als die van een .Judas Maccabeus". Zoowel de verklanking van de verdrukking als die van het ten strijde trek ken, maakte geen diepen indruk, ondanks de overtuiging, waarmede gezongen werd door solisten en koor. Eerst na den intocht, wanneer Jephta zijn gelofte bekend maakt, wordt de muziek inner lijk sterker. Vanaf dit moment tot aan het slot wordt men waarlijk geboeid, al verslapt de spanning een enkele maal, zooals bij het wel mooie, maar toch iets te gerekte koor: „Wie hart, wie dunkel". De koren zijn trouwens hier niet van zulk groot belang als in Handel's andere werken. Zeer zeker zijn ze ook hier onmisbaar, doch een overheerschende rol vervullen ze geenszins. Hoogst belangrijk was in de laatste deelen de zang van Jephta: dieptreffende recitatieven en kleine, doch fraaie aria's, die met bezieling en volle overgave vertolkt werden door den meesterzanger: Louis van Tulder. Daarnevens de zang van Hanna, Jephta's vrouw, voortdu rend met intens gevoel weergegeven door Ans Stroink, van Iphis, Jephta's dochter -<Di Moorlag), van Hamar, Iphis' verloofde (Laurens Bogtman) van den engel en van 'n Israëlietische vrouw (beide door de jonge, veelbelovende alt zangeres Annie Hermus). Al was hier het zegekoor niet zoo glansrijk geschreven als voor „Josua", toch voldeed het, niet het minst door den fraaien klank en door het welbewuste voordragen er van door het kinderkoor. De H. O. V. verzorgde het niet altijd even belangrijke instrumentale gedeelte, Janny van Wering bespeelde voortreffelijk de cembalo en dirigent George Robert leidde met vaste hand, accuratesse en veel smaak. De zaal, uitstekend bezet, was desondanks niet bepaald warm. De aanwezigen betoonden zich aan het slot hoogst voldaan en stemden op enthousiaste wijze in met de woorden van hulde, gesproken door den voorzitter van de Chr. O. V. tot den jubileerenden tenor-zanger. Spreker wees er o.a. op, dat .het bestuur meen de in het openbaar te moeten getuigen van zijn groote waardeering voor den jubilaris, die door zijn herhaalde medewerking aan de uitvoerin gen der Chr. O. V. zoo'n groote voldoening schonk. Vervolgens overhandigde spreker aan Louis van Tulder een fraaien krans als 'n sym bool van de> vele lauweren, bij de Chr. O V geoogst. O. K. De N.Z.H.-tram, die hedenmorgen om 6 uui* in richting Amsterda mreed, heeft haar doel niet bereikt. Door een defect in de bovenleiding raakte de beugel in het ongereede en zoo moest deze tram op de Langebrug haar arbeid staken. De vroege reizigers zijn in de volgende tram, die een kwartier later ter plaatse arri veerde, overgestapt. Heel spoedig kwam de bovenleidingploeg, die het defect herstelde, terwijl om kwart voor ze ven de tram met een motorwagen naar de re mise werd gesleept. Tot half negen is het tramverkeer van de Kampervest tot de Hee- renvest over één spoor geleid, zoodat men wei nig stagnatie ondervond.' Ja? Waarom fietst U dan zonder heider brandend achterlicht? Waarom loopt U het risico van gebroken beenen en armen, om van erger maar niet te spre ken? Koopt voor 63 cent een Philips' achterlicht. U beveiligt Uw leven. Op ieder achterlicht vindt U de Rijkskeur! 'Een achterlicht, dat U nooit in den steek laatl Na 1 Januari is een electriscli rood achterlicht verplicht. Zorgt NU voor een Philips' achterlicht! Het ideale achterlicht Speldjesverkoopsters, leden van de Kruisvaart verdere medewerkers en vrienden van Her wonnen Levenskracht hebben gisteren feest ge vierd in gebouw St. Bavo. De groote zaal was zoo goed als geheel gevuld toen de voorzitter, de heer P. Dijt, deze bijeenkomst opende en allen een woord van dank bracht voor de verleende medewerking op den speldjesdag van 11 Juli. Dat de op brengst iets minder was, is veroorzaakt door het niet bijzonder goede weer en de tijdsom standigheden. De voorzitter deelde mede, dat de trekking der loterij zal plaats hebben op 29 December a.s., dus koopt loten, of verkoopt loten. Tusschen de pauze kwam de voorzitter ten tweeden male op het podium, om de medewer king te vragen van de dames voor het stuivers fonds of de 5 cents-actie. Het vroolijke gedeelte werd verzorgd door het gezelschap Duo Busch, voordrachtkunstenaars te Amsterdam. Men genoot volop, vooral van de operette in een bedrijf: „De baas in huis". De heer G. Elsenerus zorgde voor de muziek. Door dit intiem avondje, dat zich kenmerkte door vlotte afwerking van het programma en het op tijd eindigen, heeft het plaatselijk comité velen aan zich verbonden voor den speldjesdag 1938- De burgemeester van Haarlem en Baro nesse de Vos van Steenwijkvan Royen stellen zich voor op Zaterdag 27 November a.s., des namiddags van 34.30 uur weder om een receptie ten Stadhuize te houden, thans uitsluitend voor particulieren. Men schrijft ons: Evenals het vorige seizoen organiseert het Comité van Actie tot steun aan de H. O. V. een uitgebreide steunactie ten behoeve van het Haarlemsche Orkest. In ons blad is reeds eerder uiteengezet, dat in ons land een orkest niet kan bestaan zonder overheidssteun en dat zonder verhooging van de Gemeentelijke subsidie, welke subsidie met uitzondering van Maastricht het laagste is van geheel ons land, nooit een bevredigende financieele toestand en een normale salariee- ring van orkestleden mogelijk zullen zijn. Het feit dat de concerten van de H.O.V. de laatste twee jaren regelmatig beter bezocht worden en ook de inkomsten door het organi- seeren van bijzondere concerten zijn opge voerd, mag dus zonder meer geen aanleiding zijn, verderen steun aan het orkest te onthou den. In tegendeel, het is dringend gewenscht, dat allen die in muziek belangstellen en de noodzakelijkheid gevoelen, in dezen tijd een instelling van cultureele waarde té behouden, samenwerken, niet alleen om het Haarlemsche orkest op een beter financieel peil te brengen, doch tevens en vooral om in breedere kringen belangstelling en waardeering te wekken voor de prestaties van het orkest en zijn dirigent. De serie van 4 concerten, welke dit jaar door het Comité in samenwerking met het Bestuur van de H. O. V. in den Stadsschouwburg wor den georganiseerd, beoogt dus niet alleen een financieelen steun. Het is gebleken, dat voor velen deze kleine abonnementen een welkome aanvulling zijn van Schouwburg- en andere abonnementen, terwijl bovendien velen, die oorspronkelijk uit altruïstische neigingen een diploma voor deze serie namen, verrast zijn door de uitstekende kwaliteiten van het orkest en tot regelmatige bezoekers van de concer ten zijn gaan behooren. Evenals vorige jaren heeft zich een uitge breid werkcomité gevormd, waarvan de leden diploma's voor deze concerten ten verkoop voorradig hebben. Buitendien zijn diploma's verkrijgbaar bij de verschillende concertbu- reaux, waarvoor wij verwijzen naar de adver tentie in dit blad. Het sloopen van diverse perceelen aan de Raaks en de Korte Zijlstraat en het aanbouwen van een vleugel aan het hoofdpostkantoor te Haarlem, onder directie van den Rijksgebou wendienst te Den Haag, is opgedragen aan de fa. Gebr. van der Putten te Heemstede voor 62.369. Uitslag van de verkoopingen in het Notaris huis Bilderdijkstr. 1 van Donderdagavond: Café met bovenwoning en erf te Haarlem, Bakenessergracht 105, voor ƒ5900 aan F. Slot qq. Huis en erf te Bloemendaal, Kinheimweg 43, voor 3900 aan D. Simons. De hypothecaire vordering ten behoeve van H. J. Bakker en ten laste van W. Akersloot, beiden te Haarlem, groot ƒ2000 6 pet. 'sjaars, gevestigd als eerste hypotheek op perceel Lan ge Begijnestraat 16 te Haarlem, voor 1850 aan J. Scholte q.q. Halve villa's te Bentveld, Zandvoorterweg 17, 21 en 23, voor 17.700 totaal aan E. E. Stoel. W« hebben in en een geweldige sorteering ANEGANG De Speciaalzaak in Broeken 2. Den volgenden morgen onder een gezellig kopje koffie bracht mijn eerste vraag: „Wat wordt er nu eigenlijk gedaan?" de leidster al direct in vuur en kreeg ik een uitvoerigen uit leg te hooren over de methode van het Kruis- kinderwerk. De bedoeling is, om de meisjes al van te voren systematisch voor te bereiden op de moei lijkheden, waar zij later voor zullen komen te staan. Natuurlijk geschiedt dat grootendeels zonder dat de kinderen het zichzelf bewust zijn. Welke moeilijkheden bedoelt U?" Ik zal U een paar voorbeelden noemen. Op de lagere school leert het kind als waarheid aannemen, wat de opvoedster haar zegt. Het leert nog weinig zelfstandig denken, en dat kan ook moeilijk anders. Juist in den tijd, dat het zelfstandig denken zich krachtiger kan gaan ontwikkelen, verlaten zij de school. Op school leefden zij in een be schutte omgeving. Iedereen dacht er hetzelfde. Maar nu komen ze in aanraking met allerlei tegenstrijdige meeningen; en niet weinig daar van hullen zich in een veel aantrekkelijker, ro mantischer sfeer dan de zoo lang en zoo vaak gehoorde Catechismusvragen. Voegt men daar nog bij, dat het kind zich nu al gauw „volwas sen" voelt, en een beetje uit de hoogte neer ziet op „dat kindergedoe" van de school, dan begrijpt men dat men hier staat voor een se rieuze moeielijkheid. Een ander punt. Op school worden de ge woonten en praktijken van den godsdienst als vanzelf nageleefd. Geregeld biechten en com- nyn iceeren, samen bidden, schoolmis enz. Heel vaak gebeurt het, ook by meisjes uit goed Ka tholieke gezinnen, dat zij na school „er een voudig niet toe komen", tot ze zonder het zelf te willen of zelfs zich bewust te zijn, een groot deel van de Katholieke levenspraktyk „hebben laten loopen". Nu overdraft U toch. U vergeet den steun van het Katholieke huisgezin. Dien vergeet ik niet. Wanneer die steun er niet was, zou het heele Kruiskinderwerk volko men onvoldoende zyn. Maar de invloeden die in dezen tijd op de meisjes aanstormen van alle Kanten, óók by die meisjes, die byv. een Mid delbare school bezoeken, zyn zóó geweldig sterk, dat een aanvulling noodig is. En de Jeugdbeweging? Heeft die eigen- ïyk niet tot taak aanvullend op te treden by deze moeilijkheden? Zeker, en zij tracht die taak zoo goed mo gelijk te vervullen. Maar de ervaring heeft geleerd, hoe noodzakelijk het is, dat meisjes reeds in haar schooltijd als het ware een tegen gif ingeënt krijgen, zoodat zy niet onvoorbe reid in den stryd komen. U zult nu wel begrijpen, waarom de heele Kruiskindermethode vooral gebaseerd is op 'de ontwikkeling van de zelfstandigheid. Zelfstan digheid in denken en in doen, voor zoover dat bij hun leeftijd mogelijk is. Wanneer U de „Jaarprogramma's" leest, zult U dit telkens weer tegenkomen. Hoe vreemd het ook lijkt, het dragen van het Kruisje is hierbij ook een prac tisch hulpmiddel. Want het vraagt wel degelijk een overwinning van het menscheiyk opzicht En wie het menschelijk opzicht overwint, leert de eigen overtuiging handhaven tegenover de afwijkende meening van anderen.» De Kruiskindermethode acht het ook van het grootste belang dat de kinderen de echt Ka tholieke, gezonde levensvreugde leeren kennen en by ondervinding weten, dat ons H. Geloof ook gelukkig maakt Dan zullen zij minder gemakkeiyk het oor leenen aan degenen, die het Katholicisme als „duf", „oersaai", „niet meer van onzen tijd" uitmaken. Maar U moet de boekjes eigenlijk allemaal maar eens doorlezen. Ik kan U hier in dit kort bestek natuurlijk alleen maar enkele voorbeel den noemen. Hoe functionneert het Departement in de praktijk? Om te beginnen hebben wij een hand- leidinkje uitgegeven, dat een leergang bevat voor de zes eerste klassen van de lagere school. Dit boekje wordt door onderwijzeressen inge vlochten in het gewone schoolonderwijs. Een supplement voor het zevende leerjaar is juist in druk. Daarenboven verschynt elk jaar een „Jaarprogramma", dat stof geeft voor weke- lijksche clubs voor een geheel jaar. Deze jaar programma's worden bij het begin van elk jaar uitvoerig met de onderwijzeressen van elke school besproken. Verder wordt er door het De partement geregeld contact met de scholen ge houden. Op het oogenblik doet zich de be hoefte gevoelen van meer contact tusschen de scholen onderling. Daarom zal nu binnenkort voor het eerst een recollectiedag voor Kruis- kinderleidsters-onderwijzeressen plaats hebben in het Centrale Graalhuis voor de K. A. te Scheveningen. Hiermede namen wij afscheid, en ik verliet het Departementenhuis, beladen met den „leer gang" „Wat elk voor zyn kruis heeft gedaan", en met de reeds verschenen jaarprogramma's En ik moet bekennen het is boeiende lectuur. Ze zijn van harte ter lezing aanbevolen aan alle paedagogen, vooral ook aan de ouders. De boekjes zyn niet duur en te verkrygen bij de Inkoopcentrale van de Graal, Singel 427, Am sterdam, Tot districtscommissaris der Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" voor Haarlem is benoemd de Hoogeer waarde heer F. Filbry, plebaan der Kathedrale Kerk. Tot geestelyk adviseur der R. K. Sportver- eeniging „D.S.S." te Haarlem is benoemd de Weleerwaarde heer M. H. Kuipers; tot geeste' lyk adviseur van de R. K. Sportvereeniging „T.Y.B.B." de Weleerw. heer A. S. van Rijn. De heer Uitzinger heeft bedankt als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem. In zijn plaats zal waarschijnlijk can- didaat worden gesteld de heer C. Koster, se cretaris van de IJmuider Vischhandelvereeni- ging. De Haarlemsche gemeentebegrooting zal, naar wy vernemen,niet vóór het einde van deze maand verschijnen. De afd. Haarlem van den R. K. Grafischen Bond houdt Dinsdag 23 November in het ge bouw St. Bavo des avonds om 8 uur een bui tengewone ledenvergadering. De agenda ver meldt o. m. een bestuursverkiezing en behan deling van ingekomen voorstellen van de nieuw af te sluiten C. A. O. Men verwacht een groote opkomst. Een tentoonstelling van schilderyen en pas tels door Henk de Vries zal van Vrijdag 19 No vember tot en met Zondag 5 December te zijnen huize worden gehouden: Huize „Sinneveld", Bloemendaalschestraatweg 8, Santpoort-Station. De expositie is dagelijks van 10 tot 4 uur ge opend. Op den aanvangsdag van half twee tot 4 uur. Op uitnoodiging van de vereeniging „Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld" hield de heer J. C. Boere, administrateur van de Ned. Zeemans centrale, Donderdagavond in hotel Roeken- rode" een voordracht over het werk dier Cen trale. De heer Roelf Gerbrands zal van 20 November tot en met 4 December in het Waaggebouw aan het Spaarne een tentoonstelling houden van zijn werk. Dagelijks geopend van 105 uur. Op de Algemeene Begraafplaats is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. H. Teunis. Daarbij waren aanwezig het bestuur van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde, de heer J. Men- sing uit Aalsmeer, secretaris van het hoofd bestuur, en talrijke vrienden. Meer dan 25 kran sen dekten de baar. Het woord werd o. a. ge voerd door den heer J. L. Bouer, directeur van den Dienst van Hout en Plantsoenen. In hotel „De Leeuwerik" houdt kapelaan Lansbergen op 24 November om kwart over 8 een lezing met lichtbeelden over Jeruzalem voor de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, afd. Haarlem. Donderdag 25 November, 1 December en 11 December worden interessante excursies gehouden resp. naar de suikerfabriek te Half weg, Werkspoor Amsterdam en Zeissplanetarium Den Haag. Het bestuur van „Alberdingk Thijm" ver zoekt ons er aan te herinneren, dat er morgen, Zaterdagmiddag, van 3 tot 6 uur gelegenheid is tot plaatsbespreken in de studio, Lange Wijn gaardstraat 17, en wel van 3 tot 4 uur voor diploma's A, van 4 tot 5 uur voor diploma's B en van 5 tot 6 uur voor diploma's C. Voor elk dezer drie groepen wordt een gelijkwaardig gedeelte van de zaal beschikbaar gehouden. Bij het bespreken moet diploma 1937 of tweede halfjaar 1937 worden getoond. Voorts is er op den speeldag, Donderdag 25 November, nog gelegenheid tot plaatsbespreken aan den Stadsschouwburg van 10 tot 3 uur. De uitvoe ring begint te 8 uur; zonder diploma is toe gang niet mogelijk. Den bezoekers wordt drin gend verzocht van de garderobe gebruik te ma ken. Tot een beperkt aantal zijn morgenmiddag tijdens het plaatsbespreken nog toegangskaar ten verkrijgbaar. Er is een verheugende be langstelling voor deze bijzondere uitvoering waarvan de repetities een zeer bevredigend ver loop hebben. Geboren: J. W. DoorneboschGroos d.; K. HuytinkKeplinger d.; T. HahlenWillemsen d.; P. A. Burggraafde Vogel d.; S. Antonisse Dijkstra z.; C. S. Die vendalHoenderbos z. Overleden I. M. Boeting—van Schie 49 j„ Kamperlaan; A. R. J. van Amstelle Sage ten Broek, 73 j., Kleverparkweg; J. P. Schyffelen, 51 j„ Gasthuisvest. Vorig bedrag 133.62 Zeereerw. heer pastoor R10 Hio.— J. C. uit dankbaarheid 10. Familie v. R1.50 Wed. W2.50 Fam. S. voor geestel. en tijd. welzijn 3.50 Onder uw H. Mis een gebedje om spoedig uitkomst; wij zijn in angst 5. C. L1.— Tot lafenis der geloovige zielen voor de bekeering van 'n afgedw. broeder 2.50 N.N. met aanbeveling in uw gebed 5. R.K. Meisjessch., Koningstr. 3e kl. a 4.10% Gebed voor herstel, ziekte en zaligen dood J. B. R2. Mevr. K5. N.N. om altyd braaf te blijven1. 196.72% Giften kunnen worden gezonden aan Pater de Rooy, Eendrachtstraat 12 (Giro 316546) of aan de administratie van de Nieuwe Haarl. Crt. (giro 5970). Vorig bedrag 40. Tot lafenis der geloovige zielen voor de bekeering van 'n afgdw. broeder 2.50 Totaal 42.62 Gebouw St. Bavo: Haarl. Gem. Koor, 8 uur; Ledenverg. Metaalbew., 8 uur; R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Ver. „Geloof en Weten schap", Het Nieuw Schouwtooneel, kw. over 8. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-concert, kwart over 8. Kunstzaal Reeker, Wagenweg;; expositie 10 5 uur. Rembrandt-theater: „Wee Willie Winkie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; Luxor-theater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De fatale Bruid", 2A0, 7 en 9 uur. Cineone-theater: „Grafin Maritza", 1.305.30, 7—11 uur. Gebouw St Bavo: Geel Wit, 6 uur; Ned. Ver. Spoor- en Tramwegpersoneel, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ver. tot Bevordering der gezondheid in de Grafische Vakken, 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg, expositie 10 tot 5 uur. Rembrandt-theater: „Wee Willie Winkie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. Luxor-theater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De fatale Bruid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Grafin Maritza", 1.30, 5.30, 7—11 uur. (NEDERLANDSCHE TEKSTEN) Het gaat met de Jamboree-films als met de meeste statistische gegevens: ze komen pas als we de periode waarover ze handelen al weer bijna zijn vergeten. En mag dat nu bij de sta tistieken doorgaans minder aangenaam zyn, met vreugde begroeten we de Jamboree-films, die ons weer voor een korten tijd verplaatsen in den heuglijken tijd van internationale gezel ligheid, van den zomer en van Haarlem in het brandpunt der belangstelling. Gisteravond ging in het gebouw Domi te Overveen de première van de door den voor trekker Theo Bosse vervaardigde en gemon teerde film, waarin enkele stukjes van de of- ficieele Jamboreefilm zyn opgenomen. Het is in hem te prijzen, dat hij zich niet slechts heeft bepaald tot de officieel gebeurte nissen, de ontvangsten van koninklijke hoog heden, de bezichtiging van het terrein door ministers of wat dies meer zy. En ook geeft hy niet enkel opnamen van la chende neger-padvinders met witte tanden en bananen, baardige majesteitelijke Arabieren en tengere Japannertjes. Hij geeft ons het leven van eiken dag, zooals de verkenners gedurende de Jamboree dien vulden. We zien fantastisch dikke pannekoeken bakken boven het hout vuurtje, gezellige tafereeltjes bij het verorberen daarvan en origineele flitsen rond het kamp vuur. Verschillende momenten uit het défilé waren zeer goed getroffen en ook de installatie van een voortrekker door den aalmoezenier pater Verhagen O.E.S.A., die tydens de Jamboree plaats had, was opmerkelyk goed opgenomen. De lange film is boeiend. De belichting is doorgaans goed, terwijl door een keurige mon tage een smakelyk geheel wordt gevormd. Een film, v/aar de maker eer mee inlegt. De belangstelling voor deze première was groot. Commissaris Mr. J. T. H. M. v. d. Vaart opende den avond, waarna vooraf een cultuur- filmpje werd gedraaid, die ons de pyramiden van Gizeh in him volle eeuwenoude glorie toonde. De avond werd tegen middernacht be sloten met het gemeenschappelyk zingen van ons volkslied. Zaterdag 20 November Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parys Radio- 12.05 Londen Reg., 12.35 Keulen, 1.20 Brusse1 Ned., 3.20 Keulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Pauz®' 7.55 Weenen, 9.15 Pauze, 9.20 Londen Reg., 10.0" Berlijn, 11.20 Parys Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned„ 9.20 Diver' sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 2-2" Londerf Reg., 3.20 Brussel Fr., 4.05 Pauze, 4.1" Londen Reg., 5.20 Droitwich. 10.20 Brusssel ff-» 10.30 Boedapest, 11.20 Droitwich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen, 7.008™ Verzoekprogramma, 8.00—12.00 Diversen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2