chocolade VeT<aC Memorie van Antwoord inzake de Defensiebegrooting rnSCO G Ibwnxemdl f(E§lm EEN GELUKKIG ARREST 12.5 MILLIOEN WINST VOOR DEP.T.T. BEPERKING TOT STRIKT NOODZAKELIJKE Kerkelijk leven VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 De taak van het Staatsbedrijf als groot-werkgever op de arbeidsmarkt Personeel Bescherming van de arbeiders Uitvinder van stof masker verkrijgt gouden medaille van verdienste De „Krakatau" werkt weer Om de tien minuten worden erupties waargenomen W. H. VLIEGEN 75 JAAR i Jaarlijks f 17l/2 millioen voor het op peil houden van de geheele vlootf 13 millioen voor het nieuwe materieel der landmacht INBRAAK IN R. K. PASTORIE TE HEEMSTEDE GESTOLEN GELD TERUG GEBRACHT BELASTINGVERLAGING TE BUNNIK Voorgestelde uitgaven zijn onvermijdelijk Zeemacht Landmacht Aanmaak materieel Werkloosheid na'den diensttijd Dienstweigeraars Stationneering vloot echtwagens Militair vliegveld komt te Bergen Brandende treiler binnengebracht Te IJmuiden was men het vuur spoedig meester Grensbeveiliging RADIO-VRAAGSTUKKEN Mededeelingen in de Memorie van Antwoord MGR. A. PIAZZA O.C.D. Verschenen is de Memorie van Antwoord op Ge P.T.T.-begrooting. De meening, dat de verwachtingen van de bedrijfsresultaten over 1937 zoodanig zijn ver beterd, dat ondanks de uitkeering van een winst v'an f 8.500.000 de mogelijkheid is ontstaan ook voor 1937 de afschrijvingen alsnog op het ge- V'enschte peil te brengen, is juist. Deze verbe tering maakte het voorts mogelijk tot invoering van de belangrijke verlagingen van de inter- locale posttarieven, welke met ingang van 1 Sep tember j.l. tot stand zijn gekomen, over te gaan. Over de eerste 9 maanden van 1937 wordt een bedrijfswinst becijferd van rond f 10.000.000, voor het geheele jaar 1937 zal die winst, naar zich thans laat aanzien, ongeveer f 12.500.000 bedragen. Het spreekt vanzelf, dat de aandacht van den hiinister en van de bedrijfsleiding bij voortdu ring gericht blijft op de mogelijkheid van ver laging van tarieven. Het is waarschijnlijk, dat inzonderheid en kele internationale tarieven nog zullen kunnen borden verlaagd, waarbij in de eerste plaats ^ordt gedacht aan de telefoontarieven van Ne derland met Engeland en Nederland met België. Een tijdige postbezorging wordt ook ten plat- telande zooveel doenlijk bevorderd. Ter zake van den wensch van enkele leden, Gat tot verdere automatiseering zal worden over gegaan, moge de minister er aan herinneren, dat Ge automatiseering der telefonie hier te lande geschiedt naar een van te voren opgesteld plan, hetwelk het geheele gebied der rijkstelefoon- exploitatie omvat. Aan de uitvoering van dit Plan wordt regelmatig en in een zoo snel moge lijk tempo gewerkt De minister geeft toe, dat het personeel in ver schillende opzichten den weerslag der getroffen maatregelen als een druk heeft gevoeld. Bij een bedrijf, dat een bedrag van rond f 40.000.000 ver toont, is dit wel niet anders mogelijk. Waar verdergaande versobering noodig was, moest deze, wat het personeelbeleid aangaat, b.a. worden verkregen door rationaliseering, her groepeering en herwaardeering van werkzaam heden. Veel van wat hier is bereikt, moet gezien Worden als van blijvenden aard. Daarnaast zijn er echter maatregelen van personeelbeheer in de laatste jaren getroffen moeten worden, die in aanmerking komen voor tempering, zoodra en in de mate, waarin de fi- hancieele toestand van het staatsbedrijf zulks mogelijk maakt. Het Staatsbedrijf heeft'tevens als grootwerk gever een taak op de arbeidsmarkt te vervullen en er wordt nagegaan in hoeverre door een ge leidelijke werktijdverkorting voor sommige groe pen personeel het bedrijf iets tot verlichting van het aanbod op de arbeidsmarkt en daarmede van de werkloosheid kan bijdragen. Aan dezen eisch zal het P.T.T.-bedrjjf als publieke dienst zich tiiet onttrekken, niettegenstaande de onmisken bare nadeelen, die aan werktijdverkorting, uit sluitend met het doel om daardoor werkverrui ming te verkrijgen, in economisch opzicht zijn verbonden. In verband hiermede ligt het in de bedoeling de verkorting van den arbeidstijd van de be stellers in 1938 voort te zetten. Intusschen zal met het oog op de uitgaven, welke deze maat regel met zich brengt, met het oog op de be langen van de schatkist en van het publiek, ge leidelijkheid daarbij betracht moeten worden. He bedrijfsleiding stelt zich voor, dezen maat regel in een tijdverloop van 2 jaar ten volle door Ie voeren. Intusschen heeft de minister wel het gevoel, dat verschillende onderwerpen in overleg met de bijzondere commissie van Georganiseerd Overleg voor het Staatsbedrijf wat uitvoeriger zouden kunnen worden behandeld, waardoor een beter inzicht bij het personeel in de werking tan het bedrijf zou kunnen worden verkregen. Het opheffen van de Zondagsbestelling in de Zeer weinige plaatsen, waar deze nog wordt uit gevoerd, zou voorshands op zeer groote moei lijkheden stuite.n; deze beperkte bestelling zal daarom nog niet kunnen worden gemist. Ten onrechte wordt gemeend, dat ten Tele- Braafkantore te Amsterdam een chronisch te kort aan personeel bestaat. Aanneming en vak kundige opleiding van nieuw personeel ge schieden naar behoefte. Voor de bediening van de nieuwe telegraaftoestellen zullen vrouwelijke krachten worden aangenomen, omdat deze daarvoor meer geschiktheid bezitten dan man- Pen. De bedrijfsleiding heeft onlangs besloten, uit sluitend in het belang van de adspirant-bestel- lers (en de hulpbestellers), geleidelijk en op be scheiden schaal weder over te gaan tot benoe ming van bestellers zij het boven de formatie. In 1937 zullen er pl.m. 30 worden benoemd. 0. WIJ HANDHAVEN KWALITEIT De directeur van de bekende Chemische fa brieken van der Grinten te Venlo heeft een stofmasker uitgevonden ter bescherming van arbeiders. Naar wij .thans vernemen heeft de directeur-generaal van den Arbeid, dr. Hacke. namens het bestuur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, den uitvinder de gouden me daille verleend in verband met zijn verdiensten op het gebied der volksgezondheid. BANDOENG, 19 Nov. (Aneta). De leider van het vulcanologisch onderzoek telefoneerde van zijn waarnemingspost te Pasaoeran, dat de Krakatau weer in werking is. Op 17 November om 10.30 uur plaatselijken tijd was er een uitbarsting tot een hoogte van 500 meter, terwijl vandaag om de tien minuten erupties worden waargenomen. De bekende voorman der S.D.A.P., oud-lid der Tweede Kamer en oud-wethouder van Am sterdam, de heer W. H. Vliegen, viert morgen, 20 November, zijn 75sten verjaardag. In den nacht van 17 op 18 November hebben onbevoegden zich door het openschuiven van raam toegang verschaft tot de pastorie van Ge r.k. Kerk aan den Heerenweg te Heem- stede. Ontvreemd zijn een zwarte ratiné winterjas, e«n bedrag aan klein geld van ongeveer 20.— Wee kistjes sigaren en eenige kleine luxe- Voorwerpen. De politie stelt een onderzoek in. Ongeveer zes weken geleden werd de land bouwer D. te Geesteren in Twente overvallen, Wet messteken gewond en van een bedrag aan ®eld van ongeveer 28 gulden beroofd. Toen nu dezer dagen de alleenwonende man bezig J'as de deel „uit te keeren", zag hij nabij een "°op stroo liggen zijn gestolen portemonnaie etl op korten afstand een papier. Toen hij het Soed bekeek, zag hij tot zijn groote verbazing, Gat al het van hem gestolen geld (n.b. het- Wlfde geld) er nog inzat. Blijkbaar heeft het ®eWeten den dief in deze richting gedrongen 11 het geld weder terugbezorgt. Öank zij den gunstigen financieelen resultaten Ver de afgeloopen jaren, is het college van B. n W. van de gemeente Bunnik er thans toe over gaan bij de aanbieding van de gemeente- CRrooting van 1938 den raad voor te stellen, opcenten van de personeele belasting met 20 Verlagen. Aan de Memorie van Antwoord in zake de Defensiebegrooting is het volgende ontleend. Ten aanzien van de door een aantal leden gegeven vooropstelling by de beoordeeling van het defensievraagstuk teekent de minister aan: 1. dat de collectieve veiligheid, ook al moge zij als ideaal wenken, thans niet bestaat en dat uit dien hoofde de weermacht in staat moet zijn haar taak tot beveiliging des lands zoo goed mogelijk te vervullen; 2. dat de defensie-uitgaven uiteraard dienen te worden beperkt tot hetgeen financieel mo gelijk is, maar dat deze uitgaven zonder dat ook maar in eenig opzicht de beteekenis van cultureele en sociale volksbelangen wordt mis kend een primair volksbelang moeten die nen; 3. dat inderdaad de weermacht het vertrou wen van het geheele volk moet kunnen genie ten, maar dat nimmer is gebleken, dat de Ne derlandsche weermacht niet ten volle aan die voorwaarde zou voldoen. De regeering heeft er bij het ontwerpen van de maatregelen, welke in de naaste toe komst ter versterking van de weermacht zullen moeten worden genomen, naar ge streefd deze te beperken tot het strikt nood zakelijke. De voorgestelde maatregelen be oogen dan ook uitsluitend, om de weer macht in zoo kort mogelijken tijd op een zoodanig peil te brengen, dat een redelijke waarborg wordt verkregen voor het vervul len van de taak, welke haar in verband met de defensieve doelstelling kan worden opgedragen. Aan het inhalen van den bestaanden achter stand in de materieel-voorziening wordt alle aandacht gewijd. De voorgestelde uitgaven zijn onvermij delijk, wil het gemobiliseerde leger, doel treffend uitgerust, zijn taak kunnen vol brengen. Daarbij is niet gestreefd buiten- landsche krijgsmachten in haar uitrusting te evenaren, maar zoodanige voorzieningen te treffen als voor de defensieve taak van het Nederlandsche leger noodzakelijk is. Inderdaad zal het bedrag van f 20.500.000 ge heel besteed worden voor den bouw en de uit rusting van drie bewakingsvaartuigen en een tweeden flottieljeleider. Van de stijging van den gewonen dienst 1938 moet een bedrag van f 7.340.000 worden toe geschreven aan het overbrengen van de kQsten van aanbouw van nieuw materieel voor de staatsmarine van de Indische begrooting naar de defensiebegrooting en voorts een bedrag van rond f 6.000.000 aan prijsstijging mede als ge volg van de monetaire maatregelen. Wat de zeemacht betreft komen de bedragen noodig voor het inhalen van den achterstand hetwelk voorheen ten laste van het het De fensiefonds geschiedde ten deele voor op den gewonen dienst en ten deele op den kapi- taaldienst, en wel ten bedrage van respectieve lijk f 3.525.000 en f 5.500.000 voor het jaar 1938. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de zeemacht jn totaal worden aangevraagd een bedrag van f 20.500.000, waarvan de hier genoemde som van f 5.500.000 den eer sten termijn vormt. Dit bedrag is bestemd voor bouw en uitrus ting van drie bewakingsvaartuigen en een twee den flottieljeleider. Op den gewonen dienst zal over de jaren 1938 tot en met 1941 voor het inhalen van den achterstand f 15.525.000 wor den aangevraagd, welk bedrag begrepen is in de jaarlijksche aanbouwkosten van 17mil lioen. Voor het op peil houden van de geheele vloot, derhalve met inbegrip van de sche pen, waarmede de vloot thans wordt uitge breid, zal dus ook verder ieder jaar gemid deld het genoemd^ bedrag van f 17.5 mil lioen noodig zün. Van een reorganisatie der vloot kan slechts in zooverre gesproken worden, dat door het vo rige kabinet besloten werd in de toekomst de materieel-reserve, welke op het vlootplan-1930 voorkomt, grootendeels te bemannen. De kos ten, verbonden aan de hiertoe noodige perso neelsuitbreiding, benevens die, gevorderd door het inhalen van het reeds bestaande perso neelstekort werden geraamd op uiteindelijk f 3.3 millioen per jaar, waarvan f 0.9 millioen ten laste der defensiebegrooting komt. Wat de Landmacht betreft, zijn de uit gaven, welke voorheen uit het Defensiefonds werden bestreden, thans geheel ten laste van den kapitaaldienst gebracht en wel voor 1938 tot; f 13.950.000 voor aanschaffing van affuiten, geschut, munitie en ander materieel tot ver betering en completeering van de uitrusting van het leger: f 1.000.000 voor geniematerieel, f 9.125.000 voor vliegtuigen met toebehooren, f 2.600.000 voor vliegparken, f 2.815.200 voor magazijnen, f 1.700.000 voor gasbeschermings- materieel en verbindingsmaterieel, f 3.750.000 voor intendancegoederen en f 500.000 voor ma terieel voor den geneeskundigen, pharmaceuti- schen en veterinairen dienst. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de Landmacht ter voorziening in de behoef ten voor eens worden aangevraagd een totaal-bedrag van f 137.000.000, waarin de hierboven genoemde bedragen voor 1938 be grepen zyn. De jaarlijks terugkeerende kosten, die een gevolg zullen zijn van het gereed en in ex ploitatie komen van het nieuwe materieel, zullen voor de Landmacht uiteindelijk in to taal een bedrag van f 12.800.000 beloopcn. De aanschaffingen voor het materieel van de land- en de zeemacht zullen zooveel mogelijk aan de Nederlandsche industrie ten goede ko men. Ten aanzien van de aanschaffingen ten be hoeve van de luchtmacht geldt hetzelfde. Met de meening van eenige leden, dat aan schaffing in zoodanig langzaam tempo moet geschieden, dat deze uitsluitend bij de Neder landsche industrie kan plaats hebben, kan niet worden ingestemd. De internationale omstan digheden eischen zoo spoedig doenlijke aan schaffing, zoodat het tijdperk van vier jaren voor aanschaffing van het ontbrekende -Triet alleen niet te kort, doch veeleer nog rijkelijk lang genoemd moet worden- Een regeling betreffende een nauwe sa menwerking tusschen de departementen van Defensie en Economische Zaken op het gebied van de economische en industriee- le verdedigingsvoorbereiding is in vergevor derden staat van voorbereiding en komt bin nenkort definitief tot stand. Voor de voorziening in de behoeften van leger en vloot bij mobilisatie en in vredes tijd is het regeeringscommissariaat voor de economische en industrieele verdedigings voorbereiding als centraal coördineerend or gaan bij het departement van Defensie in gesteld. In verband met de vraag van enkele leden over de geruchten, als zou een algemeene proef- mobilisatie worden overwogen, kan de minister verklaren, dat een dergelijk! proef niet in het voornemen ligt. De betreffende commissie heeft met goed vinden van den minister haar oordeel omtrent te nemen maatregelen opgeschort, totdat een in te stellen onderzoek meer zekerheid zou ge ven ten aanzien van den omvang van het ver lies van een burger-betrekking als gevolg van opkomst voor herhalingsoefeningen. Van den minister zijn geen nieuwe voorzie ningen ter zake de oud-gepensionneerden te verwachten. Tosca Eau de Cologne Het is als een gedicht van geur, van romantiek en van geheimzinnige charme, vol van de opwekkende koelte van Eau de Cologne. Cologne. ologne 4711 Rheingold Eau dc Cologne Vol sprankelende levensvreugd vol jeugd, frischheid en lieflijkheid Passend bij dc Vrouw-van-Nu Met de opwekkende kracht van Eau de Cologne De regeling van de aanstaande te werk stel ling van de dienstweigeraars in het werkkamp te Hoek van Holland is nog niet geheel gereed, doch de bedoeling is, dat zij daar zullen worden gehuisvest in een voor hen in te richten kamp huis. Met inachtneming van de in een werk kamp onvermijdelijke eischen van orde en tucht zullen zij buiten de arbeidsuren persoon lijk vrijheid genieten op overeenkomstigen voet als de dienstplichtigen, die werkelijken mili tairen dienst verrichten. De kosten worden geraamd op ongeveer f 50 per man en per maand, terwijl zij tot dusver bedroegen f 60 a 65 per man en per maand. Semi-militaire werkzaamheden zullen van de te werk gestelden niet worden verlangd. De indruk van verscheidene leden, dat de mi nister de beschikbare en voor Indië bestemde vloot voortdurend daar wil stationneeren en zich voor Nederland wil bepalen tot een pas sieve kustverdediging, is niet juist. Ongetwij feld zal een paraat eskader voortdurend in In dië aanwezig zijn, doch de vaartuigen en vlieg tuigen, die voor eerste opleiding en voor voort gezette oefening in Nederland zullen zijn, vor men tegelijkertijd een actief element in de ver dediging van Nederland aan de zeezijde. De regeering betuigt haar instemming met de meening van die leden, die de aandacht er op vestigden, dat ook voor het behoorlijk uitoefe nen van de vredestaak uitbreiding der vloot noodig is Zij sluit zich aan bij het woord van hulde voor het nuttige werk bij het convoyee ren van handelsschepen in de Middellandsche Zee en merkt anderzijds ten aanzien van de on voldoendheid van het zenden van een torpedo- bootjager naar Sjanghai op, dat, gezien het aantal van slechts twee kruisers in Neder- landsch-Indië, van het zenden van een krui ser naar China moest worden afgezien. V De minister is inderdaad van meening, dat ook ons leger vechtwagens niet langer kan ontberen. Het ligt dan ook in het voor nemen zoo spoedig mogelijk naast pantser wagens ook vechtwagens aan te schaffen. Het voor de kazematten bestemde geschut is aanwezig, de voor deze vuurmonden be stemde munitie is gedeeltelijk gereed en over de kazematten verdeeld en moet in zijn geheel vóór 1 April 1938 worden opgele verd. Het onderzoek naar de vraag of de bij de K. L. M. in gebruik zijnde vliegtuigen bij mo bilisatie voor andere militaire doeleinden dan transportdiensten zouden zijn geschikt te ma ken, heeft uitgewezen, dat de eischen, welke in verband daarmede bij de aanvankelijke con structie dezer vliegtuigen uit militair oogpunt zouden dienen te worden gesteld, zoowel tot belangrijk hoogere aanschaffings- als exploita tiekosten dezer vliegtuigen zouden leiden, ter wijl nochtans de bedoelde inrichting zeer ge- ruimen tijd zou vorderen. In verband hiermede is van het stellen van bijzondere eischen afge zien. De keuze der voor de militaire luchtvaart ge schikte terreinen is uiteraard beperkt. Het hier voor in aanmerking komend terrein nabij Ber gen is tot het vorenvermelde doel zeer geschikt, terwijl de ligging ten opzichte van Bergen zoo danig is,'dat de naar voren gebrachte bezwaren als overdreven dienen te worden gekenschetst. Aangezien voorts de plannen voor het in richten van dit vliegveld reeds in een verge vorderd stadium verkeeren en het zoeken naar een ander geschikt terrein niet het ge- wenschte resultaat heeft opgeleverd, terwijl langer zoeken en het openen van nieuwe onderhandelingen de urgente verspreide op stelling der luchtstrijdkrachten op ontoelaat bare wijze zou vertragen, kan, in 's lands belang, van den aanleg van een militair vliegveld nabij Bergen niet worden afgezien. Donderdagavond is brand uitgebroken aan boord van den IJmuider stoomtreiler „Jacque line Clasina". De opvarenden stelden onmiddellijk pogingen in het werk om den brand, die in het magazijn onder het logies der matrozen in de voorpiek I was ontstaan, te blusschen door water in het magazijn te pompen. Men slaagde daarin niet, ook al omdat het gevaarlijk was veel water in te laten. Het voor schip zou daardoor te diep gaan liggen en dat zou in verband met den feilen tegenwind onge- wenscht zijn geweest. Het voorschip werd daarop afgesloten, waar- na de treiler snel koers zette naar IJmuiden. Vannacht te twee uur is het schip in de vis- I schershaven van IJmuiden gearriveerd. Daar heeft men gaten in het voorschip geboord, waar- j door het mogelijk was den brand van den wa: af te bestrijden. Na een paar uur was men het vuur, dat zich intusschen ook aan het logies had meegedeeld, meester. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. N ELK ONDERDEEL BETER Het ligt geenszins in de bedoeling bij een strategischen overval het land ten oosten en ten zuiden der groote rivieren zonder verdediging prijs te geven. Met betrekking tot de taak, die in het alge meen omroepbestel aan de radio-distributie kan worden toebedeeld, worden in de draad- omroep-commissil de besprekingen voortgezet, deelt de minister mede in de Memorie van Ant woord op de P. T. T.-begrooting. Verwacht mag worden, dat het de commissie zal gelukken een regeling voor te bereiden, waarmede zooveel de omroep-organisaties als de radio-distribuanten zich zullen kunnen vereeni gen. De draad-omroep-commissie heeft den minis ter in overweging gegeven, een kleine commis sie in het leven te roepen, die tot taak zou hebben na te gaan in hoeverre de krachtens verordening geheven bedragen de levensvat baarheid der radio-distributiebedrijven in ge vaar zouden kunnen brengen. De minister heeft zijn standpunt terzake nog niet bepaald. De vraag of de Radioraad in zijn huidigen vorm nog wel beantwoordt aan de aanvanke lijke bedoeling van uitsluitend adviseerend or gaan voor de regeering, meent de minister be vestigend te kunnen beantwoorden. Hij sluit zich aan bij de leden, welke opmerk ten, dat het auteursrecht der omroepvereeni- gingen op haar programma's blijkens de ge voerde procedure wel vaststaat en dat het mitsdien aan den rechthebbenden vrijstaat, ook met anderen dan de Nederlandsche dagbladpers overeenkomsten daaromtrent te sluiten. De minister acht het evenwel, zoolang daar voor geen bijzondere aanleiding is, niet te be- hooren tot zijn taak om in dezen bemiddelend op te treden. Tot de taak, die aan de contactcommissie voor de wereldprogramma's is opgedragen, behoort o.m. „Het ontwerpen van een jaarlijksche ra ming van kosten en het doen van voorstellen in zake de wijze, waarop die kosten naar billijk heid kunnen worden bestreden". De vraag, of het niet op den weg der regeering ligt, den om- roepvereenigingen bij de verzorging van deze voor het algemeene nationale belang zoo ge wichtige uitzendingen eenigermate tegemoet te komen, zal de minister in beschouwing nemen zoodra de desbetreffende voorstellen van do contactcommissie hem zullen hebben bereikt. Wat de televisie betreft, w'enscht de minister het definitief rapport der commissie af te wach ten. Het gaat den neringdoenden midden stand niet naar den vleeze. Doordat de openbare en particuliere aandacht zich langen tijd hoofdzakelijk op het massa- leger der werkloozen heeft geconcentreerd, werd de nood van den neringdoenden mid denstand wel een beetje te veel uit het oog verloren. Tenslotte is daarin toch eenige verandering en verbetering gekomen. De afschaffing van de heffingen op het vleesch ten behoeve van de slagers, de vestigingswet op het klein-bedrijf, en enkele andere symptomen bewijzen, dat de belangen van den neringdoenden middenstand geleidelijk uit hun stiefkinderlijke positie geraken. De nood moest wel heel hoog. stijgen, vóórdat er reddingspogingen werden ondernomen, maar nu er een begin is gemaakt, moet er ook krachtig en beleidvol worden doorge zet. De kruideniers wachten nog op een zelfde attentie als men aan de slagers heeft bewezen. Het cadeaustelsel oefent nog steeds zjjn publiek misleidende en den middenstand benadeelende werkzaamheid uit. De koop kracht van de werkloozen is te minimaal om voor den middenstand van noemenswaar dig belang te zijn. Bij de steunverleeningen in natura wordt de neringdoende midden stand nog te vaak voorbij geloopen, en de oneerlijke concurrentiezucht van enkelen tegen velen is nog niet voldoende gebrei deld. Geruimen tijd geleden hebben wjj ge schreven over een euvel, dat den bona- fiden winkelier veel schade berok kent, nJ. het door tal van zgn. vliegende winkels of valuta-winkels toegepaste systeem van het verkoopen van merkartikelen beneden den vastgestelden prijs. Dit euvel doet zijn onheilzamen invloed naar verschillende kanten gelden. Een merkartikel houdt voor het publiek een zekere garantie in betref fende aard en qualiteit. De fabrikant geeft er zijn merk aan, omdat hij het met zijn naam volkomen dekt en het publiek, den consument, waarborgt, dat het aan bepaal de eischen voldoet. De fabrikant kan zijn artikel alleen aan die bepaalde eischen laten voldoen, wanneer hij ook een bepaalden prijs voor zijn artikel maakt. Vandaar dat hij met grossiers en winkeliers een overeen komst treft aangaande den minimumprijs beneden welken zijn artikel niet mag worden verkocht. Zoolang zulk een prijsovereenkomst niet de bedoeling heeft den fabrikant of den grossier en den winkelier aan een onredelijke winst of een monopolie-positie te hel pen, maar uitsluitend dient om fabri kant, grossier en winkelier de voor hun bedrijf en de daaraan verbonden kosten noodzakelijke Winst te waarborgen, is zulk een prijs-regelende overeenkomst moreel en economisch en sociaal ten volle verantwoord. Vliegende winkels, valuta-winkels of mala fide, parasiteerende winkeliers, die het op koopjes beluste publiek trachten te vangen door merkartikelen beneden den vastgestel den prijs te verkoopen, ondermijnen zoo doende niet alleen de overeenkomst tusschen fabrikant en tusschenhandelaar, maar doen den bonafiden winkelier, die door de over eenkomst gebonden is, een oneerlijke con currentie aan, waartegen deze beschermd dient te worden. eruimen tijd geleden heeft een Phar- maceutische fabrikant te Amsterdam een met den prijs van zijn artikel knoeienden winkelier een proces aangedaan. In kort geding besliste de president der rechtbank ten gunste van den prijsbederver en ten nadeele van den fabrikant. Voor deze wonderlijke beslissing werd o.a. als ar gument aangevoerd, dat het publiek der consumenten het best gediend is met zoo laag mogelijke prijzen. Hoezeer ook wij van meening zijn, dat deugdelijke fabrikaten tegen zoo laag mogelijke prijzen ter beschik king van zooveel mogelijk consumenten moe ten worden gesteld, toch mogen wjj recht vaardigheidshalve de rechtmatige beharti ging der belangen van fabrikant en tus schenhandelaar niet uit het oog verliezen gelijk de president der rechtbank dat deed. Het publiek, dat merkartikelen wenscht, moet ook de redelijke meerkosten van een gegarandeerd en gerenommeerd merkarti kel betalen. Dit is een billijke eisch. In hooger beroep vernietigde het gerechtshof te Amsterdam het vonnis van de rechtbank. Tegen deze uitspraak werd cassatie aange- teekend, maar onlangs heeft de Hooge Raad in dit proces arrest gewezen en beslist, dat de met de prijzen knoeiende firma een on rechtmatige daad heeft gepleegd door be wust gebruik te maken van de omstandig heid, dat personen van de verkoopsorgani satie van den fabrikant zich wederrechtelijk onttrekken aan hun verplichtingen, en voor zich de gelegenheid schept om regelmatig handelingen te plegen, waartegenover de concurrenten, die hun verplichtingen na leven, machteloos staan en waardoor de producent in zijn bedrijf wordt benadeeld. Dit arrest van den Hoogen Raad is een ge lukkig en rechtvaardig arrest, omdat het de onmisbare stabiliteit en betrouwbaarheid in de handelsverhoudingen waarborgt door ieder het zijne te doen toekomen en den pas af te snijden aan hen, die niet den rechten weg maar slinksche kronkelpaden trachten te bewandelen. Van de zijde der Paters Carmelieten wordt er op gewezen,- dat Mgr. A. Piazza O. C. D„ de Patriarch van Venetië, die tot Kardinaal be noemd zal worden, behoort tot de Orde der Ongeschoeide Carmelieten en niet, zooals ge meld, tot de Geschoeide Carmelieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5