Minister van Boeyen houdt zijn maidenspeech ONZE MAIL" De Rijksmiddelen in October We luisteren naar %*Cf' FINANCIEN „GRAZIGE WEIDEN" IN HET GEDING LAGER DAN VORIG JAAR ad. De weerstoestand Dagfilm VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 BENEDICTUS-LABRE-HUIS TE UTRECHT Van onze adverteerders Getuigschrift spreekonderwijs TWEEDE KAMER Instelling van een staatscommissie ter bestudeering van het vraag' stuk der gemeentelijke autonomie Benoemingen van burgemeesters Geen N.S.B.-burgemeesters 99 Vraagt gratis proefnummers van KATHOLIEK INDISCH BUREAU SCHENKKADE 226 DEN HAAG Gemeentelijke autonomie ARTILLERIE-INRICHTINGEN De rechtspositie van de arbeiders CRICKET Nieuw-Zeelanders verliezen te Melbourne Zaterdag 20 November Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin VOORLOOPIG GEEN GOED WEER TE VERWACHTEN Dat het voor Zondag zal opknap pen, is niét aan te nemen DE TESTMATCHES BLIJVEN VIER DAGEN DUREN EngelandAustralië in 1938 Lord Tennyson's team wint te Lahore Men schrijft ons: Menigeen zal reeds bekend zün met het christelijke liefdewerk van het Benedictds-La- bre-Huis. Gedurende meer dan een jaar neemt deze Utrechtsche Instelling bijna zeventig mannen gastvrij op binnen haar muren, mannen, die anders de prooi zouden zijn van honger, ellende en dakloosheid. De Kruisvaarders van Sint Jan, die de dage- lijksche leiding van dit nieuwe tehuis op zich namen, verzorgen deze mannen op lichamelijk en geestelijk gebied en zetten hen op allerlei wijzen aan den arbeid door ophalen van oud papier, houtjes-hakkerij, reparatie van meube len, handel in metalen, dienstverrichting, cyclo- Etvleerwerk en wat al meer. Wie meer wil weten omtrent dezen socialen arbeid, sla eens de Katholieke Illustratie van 18 November open. Een serie foto's en een arti kel zijn daarin gewijd aan dit in ons land unieke werk, dat wel eens het Katholieke Leger des Heils is genoemd. Wie deze Illustratie niet bezit, vrage het nummer zonder kosten aan bij den heer D. Bals, Duifstraat 7bis, Utrecht. Wie dit nieuwe initiatief wil steunen en dat is o zoo noodig, want het bestuur ziet steeds den bodem van de schatkist vergete toch vooral niet de girorekening no. 29660 ten name van den penningmeester van het Benedictus-Labre- Huis, of zende een postwisseltje aan het adres van dr. J. Reith, Mr. Trip.kade 2, Utrecht. Binnenkort hoopt het bestuur een grooter huis te gaan betrekken, daar vele honderden mannen reeds moesten worden afgewezen, doch dit is slechts mogelijk, indien de katholieken dit werk voor de armsten der armen willen blijven gedenken. 1 De directie der Zwitsalfabrieken te Apeldoorn biedt aan alle luiermanden-comité's hier te lande, voor iedere uit te deelen luiermand een strooibus babypoeder en een tube Zwitsalzalf ten geschenke aan. Voor het getuigschrift logopaedie en phonia- trie slaagden var. de opleiding der R. K. Leer gangen te Tilburg de volgende cursisten: Mej. P. M. Ploegmakers, te Oss; br. Berrarius. Tilburg; br. Theophilus, Breda; br. Quirinus, Breda; br. Otto, Breda en br. Sebastianus. Breda. De nieuwe cursus vangt aan in de tweede helft van November. DEN HAAG, 18 November, 1937 Wéér een ministerleele maidenspeech, cn wél van den heer Van Boeyen, die na zijn ziekte gelukkig weer uitstekend op kracht gekomen blijkt te zijn. Zorgvuldig voorbereid, vlot cn graag spreker als hij Is, liet hij geen der redevoerders in eer sten termijn, zelfs op onderdeelen, onbeant woord en zeide hij, het nog te betreuren, niet breedvoeriger te kun nen reageeren op al les, wat hier ten aanzien van het Binnenlandsch be leid ter sprake was gebracht. Na de debatten van Dinsdagavond gingen den minis ter vanavond nog niet minder dan acht sprekers voor af. Weer vernamen wü, dat de huidi ge Zondagswet ver- Min. VAN BOEYEN ouderd is en dat er een herziene of een nieuwe dito moet komen, dat de gemeentelijke autonomie niet verder aangetast, integendeel hersteld behoort te worden. Weer werden stemmen vernomen voor en te gen een Rijksfilmtcezicht naast en na de Cen trale keuring (de heer Drop beriep zich ten aanzien van „Grazige Weiden" op de recensie in „De Tijd"). Voorts werden wederom de be zwaren tegen de lijkverbranding uiteengezet, om van de overige minder belangrijke opmer kingen te zwijgen. De MINISTER begon met een persoon lijk woord: met een hartelijke dankzegging voor de vele gelukwenschen, hem gewor den bij zijn herstel. „Der langen Rede kurzer Sinn" van 's Mi nisters uitvoerig antwoord-betoog was, dat hij tegenover de samenvoeging van gemeenten niet enthousiast staat. Spr. voelde meer voor onderlinge samenwerking van gemeenten, die daar op aangewezen zijn, b. v. op het gebied van het verkeer, de drinkwatervoorziening, het onderwijs. Zoo lang er geen duidelijk aanwijsbare be langen om vragen, mogen z. i. historisch-ge- groeide verhoudingen niet aangetast worden. Blijkens de jongste burgemeestersbenoeming te Hoogezand kon de Minister zich in bepaal de omstandigheden wel vereenigen met be noeming van sociaal-democraten tot burge meester, maar er zou nog heel wat moeten ge beuren, voor en aleer de Minister tot benoe ming van N. S. B.-burgemeesters zou kunnen besluiten. Veertiendaagseh Indisch Nieuws- en Corres pondentieblad, tevens officieel orgaan van het Katholiek Indisch Bureau Besteladres: Telefoon 770567 Het K.IB. stelt zich o.m. ten doel het ver strekken van Inlichtingen aan hen, die gaan naar en komen van Nederlandsch-Indlë Den burgemeester van Bussum was geen en kele toezegging gedaan in dezen geest, dat hij op 65-jarigen leeftijd niet zou behoeven af te treden: wèl achtte de bewindsman het in het algemeen gewenscht, dat bij het al dan niet vaarwel zeggen van burgemeesters met veler lei omstandigheden rekening werd gehouden. Ook deze Minister is de meening toege daan, dat allereerst op de gemeenten de taak rust, de publieke eerbaarheid te be schermen. Sommige gemeentebesturen zouden op dit punt nog wei wat actiever werkzaam kunnen zijn, en waar het noodzakelijk blijkt, zal Z. Ex cellentie dan ook stuwen in de goede richting. In eerbied en waardeering voor het koste lijk goed, dat gemeentelijke autonomie heet, bleek, de Minister voor. de vele sprekers over dit onderwerp in de Kamer niet te willen onder doen, maar waar de gemeenten financieel af hankelijk worden van het Rijk, daar moet zulks voor deze gemeenten onvermijdelijk leiden tot beperking van de autonomie. Gaarne wilde de Minister echter bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk tot de normale ver houdingen zou worden teruggekeerd. De Ministertoonde al direct zijn goe den wil, door in te stemmen met de be noeming van een door den heer van den Tempel, e.a. gevraagde Staatscommissie ter bestudeering van het vraagstuk der ge meentelijke autonomie, ook en juist in ver band met een herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Het zal echter nog wel even duren, voordat er practisch resultaat bereikt zal zijn. De tijden zijn nog sterk aan wisseling onderhevig, aldus de Minister en vele dingen, die op de financieele verhouding van invloed kunnen en moeten zijn, wachten nog op afdoening. Hier bij dacht de bewindsman b.v. aan de door den Minister van Sociale Zaken in uitzicht gestel de wettelijke regeling der werkloosheidsverzeke ring. Voorts stippen wij nog aan, dat Z. Ex cellentie sprekende naar aanleiding van de protesten tegen de vertooning van „Grazige Weiden" erkende, dat deze vertooning me nigeen pijnlijk kan hebben getroffen, doch dat de Centrale keuringscommissie toch waar lijk niet over één nacht ijs gegaan was, toen zij haar beslissing nam. De overheid moet toch het recht hebben, de toelaatbaarheidsbeoordee- ling aan" niet bij de Overheid betrokken be voegde instanties over te laten; mochten er zich echter gebreken vertoonen, dan zal de Minister stellig ingrijpen. Ten slotte: er waren, zooveel met het oog op de zedelijkheid als op de volksgezondheid ge gronde redenen geweest om den Surinaamschen Negers het optreden In cabarets, e.d., te ver bieden. Inmiddels was het bijna middernacht ge worden en op een wenk van den voorzitter een goed verstaander heeft maar een half woord noodig brak de Minister zijn rede af. Tot Dinsdagavond dus. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag over de begrooting van het Staats bedrijf der artillerie-inrichtingen voor het dienst jaar 1938 zegt de minister van Defensie, dat hij de meening van sommige leden, dat de rechts positie van de arbeiders bij het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen te wenschen laat, niet deelen kan. Men vergete niet, aldus de Minister, dat het bij het bedrijf met- zijn sterk wisselende opdrach ten, waarvan sterke schommelingen in de per soneelssterkte het gevolg zijn, niet doenlijk is voor het geheele personeel dezelfde rechtspositie te doen gelden. De noodige omzichtigheid is in dit opzicht geboden. Ten aanzien van de loonen meent de Minister te kunnen zeggen, dat,, ook al omdat nog ge bruik' wordt gemaakt van bijzondere loonsver- hoogingen, de arbeiders bij het Staatsbedrijf in geen geval worden „onderbetaald". Er is in de laatste maanden veel overwerk moeten worden verricht. Intusschen zijn reeds maatregelen genomen om het overwerk te doen vervallen door uitbreiding van de nachtploeg. Tot de Invoering van een drie ploegenstelsel kan, met het oog op de vervoermogelijkheid per trein, niet worden overgegaan. Voor het eerst sinds 12 maanden ge ven de ontvangsten een lager bedrag dan de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar. Nu is dit minder erg, dan het op 't eerste gezicht wel schijnt. Immers October 1936 was de eerste deva- Iuatiemaand, toen de middelen, die speciaal door de veranderde muntpolitiek beïnvloed werden, uitermate ruim vloeiden. Terwijl bovendien het nadeelig verschil van 1.200.000 eigenlijk geheel wordt veroor zaakt door de lagere opbrengst van de im mer wisselvallige successierechten. Toch is deze October-opbrengst, welke vrijwel de laagste is van dit jaar, een aan wijzing, dat het met de conjunctuur in ons land niet loopt, zooals wij zoo gaarne ge wenscht en gehoopt hadden. Nauwelijks drie millioen zijn méér ontvangen dan het evenredig deel der raming bedraagt. Hier door is het accres na 10 maanden gestegen tot 49Vi millioen. Er zal echter in November en December nog heel wat moeten gebeu ren, voor het vrijwel algemeen aangenomen accres per saldo van 60 millioen is bereikt. De Dividend en Tantièmebelasting: kwam deze maand tot bijna een millioen. Dit re sultaat is voor een maand in het laatste kwartaal nog zoo slecht niet. In totaal bracht de heffing in 10 maanden ruim 19.7 millioen op. Wat 814 millioen boven 10/12 der begrooting is. Men moet wel erg optimistisch zijn, om voor volgend jaar nog belangrijk meerdere opbrengst te verwach ten. Wel is waar zijn de resultaten van vele ondernemingen in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk beter dan in dezelfde periode van 1936, maar de stilstand in de verwachte verhooging der koopkracht gebracht heeft. De Omzetbelasting is na eenige maanden van extra hooge opbrengsten tot meer normale proporties teruggekeerd. October gaf op dit middel 5-2 millioen, wat onge veer precies de raming is. In de afgeloopen drie kwartalen heeft deze nu niet bepaald geliefde heffing zich overigens goed gehou den. De opbrengst was 60 millioen, tegen een raming van 52 millioen (vorig jaar 50 millioen). Als naar gewoonte, zouden wij bijna zeg gen, deden de Zegelrechten het weer uit stekend. De ruim 26 millioen zijn, gezien de beursmalaise der laatste weken, een meevaller. De 10 maanden opbrengst van bijna 29 millioen is meer dan het dubbele van de raming en overtreft 1936 ook met 13 'A millioen. Zóó mooi is het met de Registratierech ten nog niet, al is ook hier een accres per saldo van 4.2 millioen niet te versma den. Het middel, dat de laatste maanden het minst aan de verwachtingen voldoet is de Successierechten. Met 3.5 millioen is de ra ming maar nauwelijks gehaald. De totaal opbrengst van 10 maanden is nog maar een millioen boven- de raming, waarbij in het oog moet gehouden worden, dat die raming was gemaakt, vóór de devaluatie een groot aantal vermogens zoo gunstig be - invloedde. Het zuiver bedrag der directe belastin gen, dat tot en met 31 October op kohier is gebracht, bedraagt 10314 millioen, tegen 95 millioen op denzelfden datum van vorig jaar. Het meest heeft hieraan meegewerkt de Inkomstenbelasting, welke met 4X> mil lioen het bedrag van vorig jaar overschrijdt. Van de Fondsbelastingen met bijzondere bestemming vermelden wij nog, dat de Rijwielbelasting na 10 maanden reeds twee ton boven de totale raming kwam, terwijl de Motorrijtuigenbelasting met 19.2 mil lioen maar nauwelijks 10/12 der begroote opbrengst kon halen. sommige gevallen helaas achteruitgang van het laatste kwartaal kon de winsten wel eens ongunstig beïnvloeden. De Invoerrechten bleven in October nor maal vloeien. Er werd ongeveer 8 ton meer ontvangen dan in October 1936. Over 10 maanden is het accrès ten opzichte van de raming nu ruim 5 millioen eft tsa.v. vorig jaar ruim 10 millioen. Een vergelijking tusschen de opbrengst der Accijnzen nu en vorig jaar valt niet on verdeeld gunstig voor het loopende jaar uit Zout, gedistilleerd, suiker en tabak brach ten minder op de laatste zelfs niet on belangrijk terwijl geslacht, wijn en bier iets meer in het laatje brachten. Het blijkt wel, dat het volle jaar devaluatie nog niet De Nieuw-Zeelanders verloren ook den 2den wedstrijd tegen Victoria te Melbourne, na een leiding met 69 runs op de eerste innings. Nieuw-Zeeland 210 (W. A-. Hadlee 51) en 223 (H. G. Vivian 66, M. W. Wallace 61) tegen Vic toria 141 en 2935 (A. L. Hassett 128 not out). v t V fH fl? I* I? 3 'b HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Ultzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4,00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Zorg voor moeder en kind", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzendlng) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 N.V.V.-Uitzending (opnamen), gra mofoonmuziek. „Fantasia" en VARA- Maandrevue (opnamen). 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Ontreden van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 VARA-Orkcst en solist. 4.30 Uitzending voor het Onthouders-Ra dio-Comité (causerie en gramofoon platen). 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 „Filmland". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 C. Steyn's accordeon-orkest, reporta ge, VARA-Tooneel en kamerkoor „Pro Musica". 9.15 De Ramblers, „The Vocal Kings" er. solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten. 11.20 Weensch programma. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Welsch orkest en solist. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.). 1.20 Het Commodore Grand Orkest. 2.25 Gramofoonmuziek. 2.50 Sportreportages. 4.25 BBC-Schotsch orkest en soliste. 5.00 Declamatie. 5.20 Brian Lawrance en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Northern-orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 Pianovoordracht. 10.20 BBC-Theaterorkest en soliste. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. ,8.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Conservatoriumorkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Bailiy-orkest. I.50 en 3.20 Zang. 4.05 Cellovoordracht. 6.C5 Zang. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Operette-uitzending. 10.50 Gramofoonmuziek. 11-201.20 J. Bouillon-dansorkest, KEULEN, 456 M. 8.50 Pianovoordracht. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Herbert Fröllch's orkest. 2.20 Cembalovoordracht. 3.20 Omroeporkest, orkest van de Staats- muziekacademic en Omroepkoor. 9.5011,20 Walter Noack's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 822 M. 12.20 A. Pelleman's orkest. 2.20 Salonorkest. 3.20 Muzikale causerie (met gr.pl.). 4.20 Omroeporkest. 5.20 Cellovoordracht. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Viool en piano. 7.20 en 8.2o Gramofoonmuziek. 8.50 Omroepdansorkest. 10.30 Cabaretprogramma. II.3012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Voor de vrouw. 3.20 AccordeonmuZiek. 3.35 Salonorkest. 4.20 Kleinorkest. 5.35 Cabaretprogramma. 6.35 Kamermuziek. 7.35 Pianovoordracht. 8.20 Waalsch muziekfeest. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.3512.2o Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Straussconcert uit Weenen (gr.pl.). 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10,20—11.20 Walter Noack's dansorkest. is een »9.ayc*«-product. Oranjebanden-9aye*«-kruis 1 waarborgen de werkzaam-1 heid en onschadelijkheid 1 miiniiniiititiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiHsiiimimiiiiiiiiiiiiiitnmuuiniimiim Met den weerstoestand staan wij deze week voor een eigenaardig en moeilijk geval. Wan neer wij nl. den algemeenen weerstoestand in geheel Europa bekijken, zien wij het volgende: Het geheele gebied is als het ware in twee stukken te verdeelen, het eene aan de Zuid westzijde van een lijn, die over Midden-Duitsch- land en de Noordzee naar Y.sland loopt, het andere aan de Noordoostzijde van die lijn. Over het eerste gedeelte ligt een samengesteld depressie-gebied. Onder normale omstandighe- *den zouden de depressiekernen in dit gebied in Noordoostelijke richting optrekken en wij zou den dan met groote zekerheid zacht, regenach tig en nogal onstuimig tot stormachtig weer kunnen voorspellen. De omstandigheden zijn echter niet normaal. Het in de genoemde richting optrekken van dien onstuimigen weerstoestand wordt blijkbaar verhinderd door den hoogen druk in het verre Noordoosten boven Rusland, want ook een oude depressie over de Oostzee, die eerst Oost waarts wegtrok, beweegt zich naar het Westen terug. Hoe dit vreemde .spel zal afloopen, is ge heel en al onzeker. Nu waaien ten Noordoosten van de genoemde lijn meest Oostelijke winden bij matige vorst en algemeen betrokken lucht. In het Zuidwesten en het Zuiden waaien daarentegen Zuidooste lijke winden en is het vooral in Frankrijk on gemeen zacht. Die winden komen voort uit een warme ZW-strooming. Indien nu de depressies weer gewoon gaan loopen, krijgen wü zacht en regenachtig weer maar blijven zij hun opgewpng^beweging yoortf zetten, dan komen. wij. ónder, den in vloed van een zeer..,-kQU6len luchtstroom uit het. NO en zullen wij koud weer, dat later buiig wordt, met Noordelijken wind krijgen. Wij kunnen in dit moeilijke geval slechts de kansen tegen elkaar wegen. Het meest waar schijnlijk is wel, dat het eerstgenoemde verloop overwint, maar het is niet zeker. Het zou dan veel zachter worden. In beide gevallen ontwikkelt zich voorloopig een zeer verwarde weerstoestand in Europa, waarbij wij in elk geval slecht, onvriendelijk weer zullen krijgen. Dat het voor Zondag zal op knappen, is niet aan te nemen. W'ü moeten daarom voorloopig geen goed weer verwachten. (Nadruk verboden). In de op Lord's door de Engelsche Board of Control gehouden vergadering is besloten dat de duur der testmatches Engeland—Australië in 1938 op vier dagen gehandhaafd blijft. Alleen de laatste testmatch aal zoo noodig langer du ren en geheel uitgespeeld worden indien in de 4 voorafgaande geene beslissing verkregen is. De eerste testmatch EngelandAustralië wordt in 1938 van 1015 Juni te Nottingham gespeeld; de 2de van 2429 Juni op Lord's; de derde van 813 Juli te Manchester; de 4de van 22—27 Juli te Leeds en de 5de begint op 20 Augustus op de Oval. De eerste onofficieele testwedstrijd tusschen Indië en Lord Tennyson's XI te Lahore ge speeld eindigde in een gemakkelüke 9-wickets overwinning voor de Engelschen. De Indiërs, onder aanvoering van den Yuvraj of Fatiala spelend, faalden op de Engelsche fastbowlers Gover, Wellard en Smith. Gover nam 640 in de eerste en 466 in de 2de innings. Smith 3—24, Wellard 3—39. De Indische bowlers Amar Singh (569) en Amar Nath (335) deden eveneens goed werk, althans in de eerste in nings, door het sterke Engelsche battingteam voor 207 aan den kant te zetten. N. W. D. Yard- ley scoorde een fraaie 92 en ving Hindlekar die 24 en 23 bijeen sloeg op een wonderbaarlüke wüze. Van den jongen Middlesex-batsman 'E'drich kan Engeland nog pleizier beleven. Hü scoor de wederom 54 en 50 not out en bracht daar mede zün totaal in 4 wedstrijden op 374, ge middelde 74. De totalen waren: Indië 121 en 199 tegen Lord Tennyson's XI 201 en 114—1 (James Parks 23, Edrich 50x en Hardstaff 38x), De invoer van Java en Madoera bedroeg in October 28.700.000 tegen 27.000.000 in September en 14.300.000 in October van 7936. In de eerste 10 maanden f 265.700.000 tegen f 141.200.000 in de overeenkomstige periode van het. vorig jaar. De Cultuur Mij. Kali Bakar" keerteen interim-dividend uit van 4 pCt. Het totaal dividend over 1936 bedroeg 8 pCt. Ter Londensche beurse loopen geruchten omtrent een spoedig te verwachten daling der benzineprijzen in Engeland. Volgens Financial Times" heeft de Bra- züiaansche minister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de verplichtingen van den dienst der buitenlandsche Braziliaan- sche schulden zal worden gehandhaafd tot dat een nieuwe overeenkomst hieromtrent zal worden gesloten. De invoer van Frankrijk bedroeg in Oc tober fr. 3720 millioen tegen fr. 3485 mill, in September en fr. 2247 mill, in October 1936. De uitvoercijfers waren respectievelijk fr. 2365 mill., fr. 2074 mill, en fr. 1460 mill. Het invoeroverschot bedroeg in October fr. 1355 mill, tegen fr. 1411 mill, in Septem ber en fr. 788 mill, in October 1936. In de eerste tien maanden bedroeg de invoer fr. 33846 mill, tegen fr. 19676 mill, in de zelfde periode van het vórig jaar; de uit voer beliep fr. 19208 mill, tegen fr. 12096 mill. Het invoeroverschot bedroeg in de eerste tien maanden fr. 14638 mill, tegen fr. 7554 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Ford Motor of Canada keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van 0.25 per aandeel, waarmede het totaal-dividend op 1 per aandeel onveranderd blijft. De productie van clectrischen stroom in de Vereen. Staten is in de week per 13 No vember 0.3 pCt. grooter geweest, dan in de overeenkomstige week van 1936. Zij geeft een toeneming aan van 1.2 pCt. ten op zichte van de voorafgaande week. De leiding van de National Steel Corpo ration koestert de verwachtingdat tegen het einde van het eerste kwartaal in 1938 een betere gang van zaken in de Ameri- kaansche staal-industrie zal intreden. De staal-industrie werkt thans op 35 pCt. der capaciteit, maar de productie van de Na tional Steel bedraagt nog circa 60 pCt. De besprekingen tusschen Roosevelt en de leiders van de openbare nutsbedrijven, die deze week zouden aanvangen, zijn tot de volgende iveek uitgesteld. Roosevelt zal afzonderlijke besprekingen voeren met de belanghebbenden. De staalproductie in het Pittsburg-dis trict vertoont thans een stijging van 4 pCt. der capaciteit. De productie is hooger dan het gemiddelde der vorige maand. De Amerikaansche Kunstzijde-industrie zal gedurende ds rest van het jaar de pro ductie beperken, aangezien de loopende be stellingen circa 50 pCt, van de productie De meeste automobielproducenten in Amerika zijn voornemens, na Thanksgi- ving-day op 25 November a.s. de fabrieken tot December gesloten te houden en in December slechts drie dagen per week te produceeren. Dit in verband met de onbe vredigende vraag naar de nieuwe model len en met de onzekere vooruitzichten. Tusschen de General Motors en de Uni ted Automobile Workers Association wor den besprekingen gevoerd; de bedrijfslei ding weigert nieuwe concessies te verlee- nen en eischt schorsing van de blijkbaar door de vakvereeniging opgestookte sta kers. De Great Northern boekte in September aan netto-bedrijfsontvangsten 4.41 milt- tegen 3.59 mill, in September 1936. In de eerste negen maanden g 18.95 mill, tegen 16.24 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. „Agence Econ. et Financière" bevat een bericht uit Rio de Janeiro inzake den bui- tenlandschen schuldendienst van Brazilië, dat de op 1 December vervallende rente op de leeningen zal ivorden betaald, ondanks het besluit van president Vargas, tot het opschorten der betalingen op de buiten landsche schulden. Een nieuwe regeling, welke moet worden gegrond op de beta lingsbalans, wordt voorbereid. De Eric Rrd. boekte in October aan netto's g 1.59 mill, tegen 1.98 mill, in Oc tober 1936. In de eerste tien maanden 13.32 mill. tv. j. 13.51 mill De Southern Pacific boekte in October aan netto's 2.29 mill, tegen 4.56 mill, in October 1936. In de eerste tien maanden 20.67 mill, (vorig jaar 23.38 mill.). De Baltimore and Ohio boekte in dit jO-OJ een stijging van 3.5 mill, aan ontvanO' sten. De uitgaven beliepen g 5.4 mill. Naar raming bedroeg de winst in het eerste haU jaar $1.5 mill, tegen 4.5 mill, het vonD half jaar. De tariefsverhooging zal ongeveer 2.5 millioen grootere inkomsten per jdO-r opleveren, de uitgaven echter zullen wel millioen stijgen. De Chicago Rock Island boekte in Sep tember aan netto's 349.000 tegen g 41-00 in September 1936. In de eerste nege11 maanden 2.85 mill. (v. j. 1.05 mill De Texas and Pacific Rrd boekte in Sep tember aan netto's 390.000, tegen 47V.OOJ in September 1936. In de eerste negej' maanden g 4.38 mill, (vorig jaar 3-' mill.) Het Pond Sterling bewoog zich hedeft' ochtend te Amsterdam op 9.01%9.02V:z slot 9.01%), de Dollar op 1.80%—l-80f (1.80%), de Frank op 6.11—6.13 (6.13), Belga op 30.66—30.71 (30.70) en de Zwitser sche Frank op 41.71—41.76 141.75).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6