De voorvallen te Heede Schriftkundige komt op zijn verklaring terug V ondelcongres Als koningen spreken PU ROL MIVA krachtig MISSIE machtig KINDEREN ZOUDEN DE MADONNA ZIEN CHEMICUS DUS TOCH SCHULDIG? VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 Ofschoon de mededeelingen tref' fend eensluidend zijn, is voor alsnog de grootste reserve geboden Relaas van ooggetuige De vlootvernieuwing bij de „Zeeland" Welke financieele regeling getroffen zal worden R. K. UNIVERSITEIT Eén lepel I M i I fi o en én Levertra a n Meestal worden de redevoeringen van staatshoofden, die elkaar bezoeken, zorgvuldig voorbereid Wat Edward VII eens overkwam (Ingezonden Mededeelingi KON HAAR BEEN NAUWELIJKS GEBRUIKEN Door rheumatische pijn in de knie Ruwe huid Ruwe handen verzacht en geneest VOORKOMING BLOEM- BOLLENZIEKTEN Het kostenverhaal op niet- aan gesloten telers SCHIP OMHOOG GEVAREN Tengevolge van den mist Vervaardigde Zwitser de valsche postwissels of was „Lamme Consul" er debet aan? Procureur eischt hand having vonnis De vraag, die aan het Hof werd voorgelegd was, of de Zwitsersche scheikundige G. L. H., die twee jaar geleden door de rechtbank te Den Haag tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens vervaardigen van valsche postwissels, onschuldig in de gevangenis zit. Vondel als dramadichter en het classicisme van den kunstenaar De dramaturg Het „verhaal" bij Vondel Dr. C. R. de Klerk Sluiting UNIE DER INTERNATIONALE KATHOLIEKE PERS Studiedagen op 17 en 18 December in Breda WELVAART IN ATJEH Omtrent de voorvallen te Heede, die in de omgeving van het kleine West-Duitsche dorp een groote sensatie teweeggebracht hebben, vernamen wij van een ooggetuige, aan wiens persoonlijke goede trouw wij niet twijfelen, eenige nadere bijzonderhe den. Het behoeft geen betoog, dat het zooveel mogelijk objectieve verhaal van dezen getuige nochtans geen bewijskracht heeft voor de echt heid en het bovennatuurlijke karakter van deze „verschijningen". Daaromtrent dient het oor deel der kerkelijke overheid te worden afge wacht, die steeds met de uiterste voorzichtig heid te werk gaat, om met te zeggen met een wijselijk wantrouwen, dat zijn grond heeft in de, ook recente ervaringen, dat vele van der gelijke gebeurtenissen den toets van een kri tisch onderzoek niet doorstaan en dat de ge wekte sensatie dan eerder tot ergernis dan tot stichting strekt. Wij geven dit relaas dan ook niet om aan een onbezonnen nieuwsgierigheid voedsel te geven, doch slechts ter informatie over de feiten, welker waarde en beteekenis wij op zijn minst in het midden laten. Allerheiligenavond, zoo verhaalt onze zegs man, tusschen 6 en 7 uur ging een meisje te Heede, zooals d,at daar gebruikelijk is, bidden op het graf van een harer familieleden en er bloemen neerleggen. Toen zij haar gebed be ëindigd en de bloemen nog eens beter gerang schikt had, stond zij op van het graf. Op dat oogenblik meende ze schuin voor zich uit. tus schen twee levensboomen, een soort cypressen, een verschijning te zien. Ontsteld knielde ze en begon opnieuw te bidden, en bevreesd ge worden verliet zij het kerkhof. Nabij het Kriegerdenkmal kwam het kind eenige andere kinderen tegen en vertelde hun haar wedervaren. De andere kinderen zeiden eerst, dat zij loog, waarop de kleine, vergezeld van de andere kinderen, weer naar het Fried- hof toog om de plaats aan te wijzen waar de verschijning zou hebben plaats gehad. Toen zij daar waren aangekomen, zou zich de verschij ning opnieuw en wel aan alle drie kinderen hebben vertoond. De kleinen hebben daarop een kwartier lang gezamenlijk gebeden, waarop 't De kinderen begaven zich daarop naar huis en vertelden hun wedervaren aan hun ouders. Dezen hechtten aan de verklaringen der kin deren geen geloof, maar achtten het raad zaam toch den pastoor van het dorp met het geval in kennis te stellen. Door dezen werden de kinderen elk afzonderlijk ondervraagd wat ze gezien hadden: de verklaringen van elk der kinderen waren eensluidend. De H. Maagd was hun verschenen in zwevende houding, ongeveer 1 Meter van den grond, in wit gewaad en met een witten sluier en om het middel een gordel. De moeder Gods was gekroond met een gou den kroon en droeg op den linkerarm het Kind Jezus. Het Jezuskind droeg- in de eene hand een gouden aardbol, waar bovenop een gouden kruis was bevestigd. Daarop rustte de rech terhand der H. Maagd. Toen de verschijning zich voordeed, zouden de kinderen vanuit den hemel eerst een gouden straal hebben gezien, Waarna de omgeving hel verlicht werd. In het midden van dit licht was een ovaal blauw Waas en daarvoor vertoonde zich dan de H. Maagd. Donderdags is de pastoor het eerst met de kinderen naar het kerkhof gegaan om zich van den toestand en van hetgeen ging ge beuren te overtuigen. Den dag daarop, toen de mare van het bijzondere gebeuren in de na bije omgeving was doorgedrongen, waren er reeds een 1000-tal toeschouwers, die getuigen Waren van de extase, waarin zich de kinde ren op het oogenblik der verschijning be vonden. Toen de verschijning zich aan de kleinen vertoonde, vielen ze allen tegelijk op de knieën en begonnen te bidden. Zij vroegen dan aan de verschijning wat zij wenschte. Deze antwoordde daar niet op, maar lachte vriende lijk. De kinderen vroegen dan de verschijning: ..Bid voor ons, bid voor onze parochie, bid voor ons allen en allen, die hier op 't kerkhof zijn en bid voor ons Vaderland". Onderwijl zongen de aanwezigen Maria-liederen. Maandagavond Was de ontroering der duizenden op het kerk hof zoo groot, dat men na het zingen van het eerste couplet van een der Maria-liederen door de ontstane emotie niet meer kon door gaan. Dien avond was onze zegsman van het Voorgevallene getuige. Hij stond ongeveer 6 a 7 meter van de kinderen verwijderd. Duidelijk Zag hij, naar hij ons mededeelde, dat zich nabij de kinderen een verschijning voordeed in een blauw ovaalvormig waas naar alle kanten in lichtend wit overloopend. Hij zeide daarvan echter niets aan de mede-aanwezigen, maar hoorde op hetzelfde oogenblik, waarop hij dit ..visioen" waarnam, roepen: „Ziet dan toch, ziet déé,r, ziet ge daar dan niets?" In het mid den van het blauwe waas vertoonde zich een figuur. Ook anderen dan de kinderen laten zich In dien zin over wat zij meenen gezien te heb ben uit. Woensdags zijn de kinderen opnieuw ver hoord o.a. door een hooggeplaatst geestelijke Uit Aschendorf, dat in de buurt van Heede ge legen is. Weer vertelden de kinderen ieder af zonderlijk hetzelfde over wat hun is wederva ren. Toen men den kinderen vroeg naar de kleur der oogen der verschijning antwoordden zij als uit één mond „blauw". Als de verschlj- hing verdween, liet zij de hand van den gou den bal los en zou de H. Maagd de kinderen gezegend hebben. Zaterdagavond, toen bij de gebeurtenissen op het Friedhof duizenden aan wezig waren, zou naar de kinderen verklaar den. de H. Maagd er zeer bedroefd hebben uit gezien. Als 't volk aan 't bidden is houdt ze haar blik, haar de kinderen verklaren, op de kinderen ge- ficht, maar wanneer gezamenlijk Marialiederen Worden gezongen, blikt zij glimlachend over de hienigte. Zaterdagavond was het verkeer naar 't dorpje weer vrijgegeven en dien dag is 't Fried hof door minstens 15000 menschen bezocht. Het ander zoo kleine dorp leek wel een groot- Steedsch autopark. Met alle mogelijke vervoer middelen stroomden de belangstellenden naar het tot voor enkele dagen nog onbekende Heede. Zaterdagnacht is er echter een Ueberfall-com- hiando uit Osnabriick gekomen en zijn de we- Ben, die naar het dorp leiden, afgezet. Zondag morgen zijn de kinderen naar Osnabriick ver voerd en vandaar naar de Universiteitskliniek in Göttingen. Zondagavond heeft de politie het kerkhof ontruimd en daarbij moeten rake klap pen zijn gevallen. De bevolking is over het optreden der autori teiten zeer verstoord. De kinderen zijn uit de familie Ganzefort, Heinze, en Scholten. Bij het vervoeren der kinderen van Ganze fort ging de moeder mee, van Heinze de moe der en van Scholten de vader. De moeders zijn in Göttingen bij de kinderen gebleven. Toen de vader van de familie Scholten terugkeerde en aan zijn vrouw mededeelde dat de kinderen moes ten achterblijven, bleek dit nagenoeg geen indruk op haar te maken. Zü verklaarde onder de be scherming der H. Maagd hebben we niets te vreezen. Wat er van zij, sinds Allerheiligen heb ben zich tot Zaterdagavond, op het Friedhof te Heede, deze tafereelen afgespeeld. We vermelden hier slechts de feiten zooals ze ons zijn verhaald door den mond van iemand, die zelf bij een dezer verschijningen is tegenwoordig geweest, en voor wiens betrouwbaarheid we kunnen in staan. Het volgende is ontleend aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Verkeers- fonds voor het dienstjaar 1937 (deelneming in preferent kapitaal der N.V. Stoomvaartmaat schappij „Zeeland") Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe schepen in Nederland zullen worden gebouwd. Dat het onjuist zou zijn, den steun aan de „Zeeland" ten laste van het Verkeersfonds te brengen, kan de Regeering niet toegeven. Hoewel, naar het den Minister voorkomt, de opmerking van sommige leden, dat de Regee ring in de jaren van groote inzinking in de zeescheepvaart niet in voldoende mate den bouw van nieuwe schepen heeft bevorderd, eenigszins buiten het wetsontwerp gaat, wordt ter voldoening aan het daartoe geuite verlangen als bijlage aan de Memorie toegevoegd een na overleg met den minister van Economische Za ken opgesteld overzicht van hetgeen ter zake van nieuwen aanbouw en vlootverbetering met steun van overheidswege werd bewerkstelligd. Het ligt in de bedoeling van de „Zeeland", na aanneming van de wetsontwerpen, in samenwer king met een bankiersgroep, een geldleenlng, groot 2 millioen, op de open markt te brengen. Deze leening, met een rentevoet van 4 pCt., ai- losbaar in 20 jaren op annuïteitsbasis, wordt ge dekt door een verband op de nieuw te bouwen schepen. Overwogen wordt om den ouden aan deelhouders der maatschappij een voorkeurs recht bij de inschrijving op deze hypothecaire geldleening toe te kennen. Mede wordt overwogen om de oude aandeel houders in de gelegenheid te stellen in een be paalde verhouding tot hun aandeelenbezlt pre ferente aandeelen te nemen. Voor zoover hiervan gebruik zal worden ge maakt, komt het door oude aandeelhouders ge nomen bedrag aan preferente aandeelen in min dering van de bij het wetsontwerp gevraagde 1,5 millioen door den Staat te nemen prefe rente aandeelen. Ten einde de financiering van de vlootver nieuwing mogelijk te maken, heeft de firma W. H. Muller Co. N.V. zich bereid verklaard het resteerend benoodigd bedrag van 500.000 te verstrekken tegen uitreiking aan haar van inkomstenobligaties. De op deze obligaties be dongen niet cumulatieve rente ad 4 pCt. zal echter door de maatschappij slechts behoeven te worden betaald, indien en voor zoover zij een bedrag van bruto 325.000 heeft verdiend. Deze inkomstenobligaties zijn niet jaarlijks af losbaar, doch eerst In haar geheel na 20 jaar Gedurende dezen tijd heeft W. H. Müller Co het récht deze inkomstenobligaties om te zetten in preferente aandeelen. De steun van het Rijk is gedacht in den vorm van deelneming in nieuw te vormen preferent kapitaal en niet in het nemen van inkomsten obligaties, ten einde de vaste lasten, welke voor de „Zeeland" door de vlootvernieuwing zullen ontstaan, zoo laag mogelijk te houden. NIJMEGEN. Geslaagd voor 't candidaats- examen klassieke taal en letteren de Weleerw. pater J. C. M. Fruytier S.J. te Nijmegen. bevat evenveel vitaminen als 3 lepels gewone levertraan. Millioenen Levertraan is geijkt op 1.200.000 Internationale eenheden vitamine A, de groeibevorderende en ziektewerende vitamine. 100.000 Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van krachtige beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Flesch 60 ct. Dubbele Flesch 90 cf. fVan onzen Londensc'nen correspondent) Koning Leopold sprak Dinsdag aan het galabanket in Buckingham Palace in het En- gelsch een taal, die hij volkomen beheerscht. daar hij gedurende de vier oorlogsjaren de „public school" van Eton bezocht heeft. Hij was zeer welsprekend, en in dit geval diende de welsprekendheid niet als een vergoe ding voor gebrek aan inhoud. De rede van Koning George was zorgvuldig voorbereid. Dergelijke toespraken trekken, zelfs wanneer zij op zichzelf niet belangrijk zijn, over heel de wereld zoozeer de aandacht, dat het gewaagd zou zijn ze voor de vuist uit te spreken. De koning kan een bezoekend staatshoofd toespreken, zonder den tekst van zijn rede eerst aan den Eersten Minister voorgelegd te heb ben. Het is een der zeer weinige gevallen, waar in hij zonder voorkennis van de Regeering ver klaringen kan afleggen. Toch is deze constitu tioneel verantwoordelijk voor wat de koning ook bij zulk een gelegenheid zegt, en doorgaans pleegt de Souverein dan ook van te voren over leg met den Eersten Minister. Het is de gewoonte dat de bezoekende Sou verein in kennis gesteM wordt van wat zijn gastheer zeggen zal, ofpat ook hij zijn ant woord voorbereiden en, zoo noodig, aan zijn verantwoordelijken minister onderwerpen kan. Dit is des te noodzakelijker wanneer de beide koningen of staatshoofden eikaars talen niet behoorlijk in hun macht hebben. Dat de koning van Engeland vreemde staats hoofden begroeten kan met redevoeringen, die niet de voorafgaande goedkeuring zijner minis ters behoeven, schijnt zijn oorsprong te vinden in een incident dat zich voordeed onder de re geering van Edward VII, den grootvader van den tegenwoordigen souverein. In Juli 1903 bracht 'Emile Loubet, de president van Frankrijk, een officieel bezoek aan Londen. Het had veel grooter beteekenis dan men toen zelfs vermoedde, want na jaren van vijand schap werden de grondslagen gelegd van de „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheu matische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. Op aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dagelljksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn gehad." Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urinezuur, alsmede alle andere schadelijke afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en volkomen wor den verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. „Entente Cordiale". De koning hield een tafel rede, waarin hij de (toen nog zeer versche) vriendschap van het Engelsche volk voor Frank rijk verheerlijkte in zoodanige bewoordingen, dat zij groote politieke sensatie verwekten in heel Europa. Die rede evenwel had nog een „geheime ge schiedenis". De koning had haar zorgvuldig opgesteld en punt voor punt met zijn ministers besproken; vervolgens had hij haar uit het hoofd geleerd, terwijl hij op-en-neer wandelde in den tuin van Buckingham palace. Vele menschen leeren iets gemakkelijker uit het hoofd, wanneer zij ook lichamelijk in bewe ging zijn, dan wanneer zij zich in- rust bevinden. Maar meestal worden dan ook de zinnen min der diep in het brein geprent. Toen koning Edward zich van zijn zetel verhief om president Loubet toe te spreken, bemerkte hij tot zijn schrik, dat de tekst van zijn rede hem ont schoten was. Hij kon bezwaarlijk langs den tafel gaan heen-en-weer loopen, in de hoop dat de woorden hem dan weder zouden invallen. Hij zag zich dus gedwongen voor de vuist weg te spreken, en ofschoon zijn ministers even schrokken en dachten dat hun souverein re- belsch geworden was, hield deze zich voortref felijk aan den „geest" van de zorgvuldig opge stelde rede. Sinds deze ervaring heeft Edward VII steeds geweigerd zulke redevoeringen op te schrijven en uit het hoofd te leeren. Hij sprak voor de vuist weg, maar pleegde overleg met zijn minis ters omtrent hetgeen hij zeggen zou. Men kwam dit te weten in 1908, toen Edward een bezoek bracht aan den Tsaar. Er heerschte ook toen groote internationale spanning, en men zag met eenige zenuwachtigheid de toe spraken der beide monarchen tegemoet. De pers had van te voren een afschrift ontvangen van de rede van den Tsaar, maar toen zij ook om die van den koning vroeg, liet deze mede- deelen, dat hij haar niet op schrift gezet had. Aan admiraal Lord Fisher, die hierover zijn verbazing te kennen gaf, vertrouwde de koning toe, wat hem vijf jaren daarvoor overkomen was. Doos 30-60 ct. Bij Apoth. en Drogisten BOHHHBHHBH MIJNHARDT De minister van Economische Zaken zegt in een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp, houdende bepalingen ter voorkoming en bestrijding van ziekten van bloembolgewassen en bloembollen het volgende over de grondgedachte van de in artikel 12 vervatte heffingsregeling: De instellingen heffen van de leden naar haar eigen inzicht met inachtneming van het daar toe in haar statuten bepaalde. De minister heft van degenen, die niet bij een instelling zijn aangesloten. Voor deze laatste heffing geeft dit artikel voorschriften. Hij zal nooit minder hef fen dan de betreffende teler zou moeten beta len, indien hij w*el bij een instelling ware aan gesloten. Is dit het hem voorgeschreven mini mum, anderzijds mag hij met zijn heffing niet het tweevoud overschrijden van wat een instel ling voor het overeenkomstige doel heft. Wordt door deze hem gegeven begrenzing-naar-twee- kanten voorkomen, dat het niet bij een instel ling aangesloten zijn een financieel voordeel zou zijn, tevens wordt verhoed, dat op de be langhebbenden een al te sterke druk tot aan sluiting zou worden uitgeoefend. Bovendien is er nog een andere marge, waardoor te zware belasting der belanghebbenden wordt tegenge gaan. Het is den minister namelijk niet toege staan, in totaal meer te heffen dan ter dekking van de werkelijk gemaakte onkosten noodza kelijk is. Met deze voorschriften meent de mi nister voldoende waarborgen te hebben vastge legd voor een zoo billijk mogelijk verloop van het kostenverhaal op de niet bij een instelling aangesltoen telers. Tengevolge van den mist is een tot nog toe onbekend stoomschip naby Bath omhoog ge varen. Naar wij nader vernemen, is het nabij Bath omhoog gevaren schip het Russische stoom schip „Sukhona". Sleepbooten uit Antwerpen zijn in de nabijheid. Verwacht wordt dat de „Sukhona", welke aan den zgn. steilen kant zit, vanmiddag bü hoog water vlot zal komen. Geruimen tijd geleden maakte het Gerechtshof in de hoofdstad, gepre sideerd door mr. Joh. M. Jolles, een aanvang met de behandeling van een geruchtmakende revisiezaak. Was het verdachte H. die de val sche stukken vervaardigde om daar mede den staat voor duizenden te benadeelen, of was het de bende van den „Lamme Consul", die verleden jaar is gearresteerd en die geruimen tijd de postkantoren onvei lig maakte met zijn. uitstekend nage maakte postwissels en die zijn „Cen trale ter vervaardiging van falsifi- caten" te Parijs had gevestigd. Rechtbank in de Residentie stijf en strak voi gehouden, dat hij aan de vervalsching onschul- De Zwitsersche scheikundige had voor de dig was. Het bewijs was voor een belangrijk deel gebaseerd op het rapport van een schriftkun dige-politieman, dat voor den Zwitser vernie tigend was. Hij en niemand anders aldus het rapport had de postwissels vervaardigd. Het- vreemde in deze zaak is, dat de verdach te, die tot de zeer zware straf van 5 jaar werd veroordeeld, niet in hooger beroep ging. Twee jaar had hij reeds in de gevangenis doorge bracht, toen er een wending in de zaak kwam. De Asmterdamsche politie sloeg een goeden slag. Zij arresteerde te Parijs den beruchten vervalscher A. de V., ook zijn medeplichtigen werden ingerekend. De Amsterdamsche Recht bank veroordeelde den hoofddader bij verstek tot vijf jaar en de mededaders resp. tot twee en een half en drie jaar gevangenisstraf. De „Lamme Consul" was niet verschenen, „verlamd" lag hij in een ziekenhuis. Hij wist daar echter te ontsnappen, vluchtte naar Brussel, werd weer door de Amsterdamsche politie ontdekt en gearresteerd en na al deze avonturen kon hij worden uitgeleverd, zoodat hij nu in de ziekenzaal van het Huis van Be waring vertoeft, waar hij extra wordt bewaakt. Intusschen hadden de schrift-deskuridigen dr. C. J. van Ledden Hulsebosch en B. W. Viëtor de werkwijze van den Lammen Consul nauwkeurig bestudeerd en zij kwa men tot de conclusie, dat de valsche post wissels, die indertijd voor den Zwitser nood lottig waren geworden, ook afkomstig wa ren van de Parijsche „Centrale", waarvan de Lamme Consul de leider was geweest. De deskundigen stelden een rapport op, waarna de procureiv-generaal bij den Hoogen Raad aanleiding vond te verzoeken een nieuwe behandeling van de zaak tegen den .scheikundige te gelasten. De Hooge Raad besliste conform dit verzoek, schorste de tenuitvoerlegging van het vonnis en ver wees de zaak naar het Hof in de hoofdstad. Ter zitting van het Hof van 24 Juni sprak de President er zijn bevreemding over uit, dat H. niet in hooger beroep was gegaan. Hedenmorgen is het congres in de aula der Amsterdamsche Universiteit voortgezet allereerst met een inleiding van den directeur der Too- neelschool, den heer Balthazar Verhagen, over „Vondel als dramatisch dichter". Het proces in den dramaturg is de conceptie van nvenschelijke wezens, die zich voedend aan de levenskrachten in zijn diepste ziel zich ont wikkelen en uitgroeien tot hij hen uitdraagt als complete individuen Wie zoo werkt, is geen objectief verteller van het leven, geen geschiedschrijver, geen epi- cus, maar een zeer direct uitbeelder, een too- neelschrjjver, die het episch element gebruikt als grondstof, waaruit hij den mensch boet seert, wien hij zijn eigen levensadem inblaast. Dit is de karakteristiek der waarlijk groote dramaturgen, en Vondel heeft zijn plaats in hun rang ingenomen. Voor zijn groote visie op het leven en zijn machtige concepties van psychische reacties op zware ondervindingen koos Vondel zich een adaequaten vorm, naar het voorbeeld van de klassieken. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het ontstaan van Vondels dramatische oeuvre en wees op het verschijnsel dat vooral in de eer ste helft van Vondels leven zijn drama's vaak met tusschenruimten van vele jaren zijn ont staan. Na aanvankelijk door Seneca te zijn ge ïnspireerd, heeft vooral Sophokles' „Elektra", dat hij vertaalde, hem op het spoor gebracht Van de principes der klassieke tragedie. Daarna volgen de treurspelen elkander in een steeds sneller tempo op. Uitvoerig stond spr. stil bij den „Lucifer", waarin Vondel een tooneel-figuur heeft ge schapen die behoort tot de allergrootste pro tagonisten uit de dramatische wereldliteratuur. In het tweede deel zijner rede ging spr. de kenmerkende dramatische eigenschappen van Vondels treurspelen na. Zijn onfeilbaar drama tisch instinct blijkt uit zijn keuze van mo menten, die bij uitstek de groote crisis in het leven zijner figuren belichten. Vondel bezat de gave een voortreffelijken dialoog te schrijven, die na de veelal zoo gevreesde „lange clausen" (waaronder echter de gepassionneerdheid van 't oogenblik gloeit) losbarst in een vonken schie tend dispuut, van gedachte op gedachte, op welling op opwelling. In zijn conflicten bewaart Vondel als groot dramaturg steeds een stricte onzijdigheid te genover zijn personages Alles is in een rijk geschakeerden natuurlijken spreektoon. En dit wonder heeft Vondel bereikt, door als vorm voor zijn teksten nooit anders te gebruiken, dan den alexandrijn. Na de structuur van Vondels dramatisch vers te hebben besproken, vestigde spr. de aandacht op Vondels tragische ironieën, als machtig dra matisch middel. Ook de katharsis geeft aan Vondels treurspelen de wijding, waardoor de worsteling der hartstochten en de aangrijpende ondergangen hun verzoenende beteekenis er langen. Het was zeker met uit slaafsche onderwor penheid aan de wet der vermijding van de „horreur tragique" en nog minder uit drama tisch onvermogen, dat hij den vorm der bode verhalen koos om katastrophale gebeurtenis sen aan zijn publiek te suggereeren. Met alle groote dramaturgen heeft Vondel ingezien, dat het geëmotionneerde verhaal een veel sterker indruk maakt op de verbeelding van den toe schouwer, dan welke theatertruc ook. In zulke verhalen is de epiek verheven tot een dra matiek van hoog gehalte, doordat zij gedrenkt zijn in de geëmotionneerdheid der zoo nauw bij de ramp betrekken verhalers. Indien alle daarin neergelegde schakeeringen van stem ming en gevoelsexpressie, beeldingskracht, rhythmische bewogenheid en tempo als waar achtige spreektaal van denkende en gevoelen de menschen tot uitdrukking worden gebracht, zullen die bodeverhalen Vondels treurspelen zeker niet onspeelbaar maken. Spr. hoopte, dat deze prachtige kunst, na den kortstondigen gelegenheidsijver van nu, niet weder onverschillig ter zijde ge schoven zal worden. Indien wij ons dan, bezield van geen an deren geest dan van den meesber-zelf, op nieuw aan de „practische" studie van Von dels dramatiek zouden zetten, dan zou het misschien mogelijk zijn, dat uit de huidige Vondelherdenking een levende, waardevolle Vondelcultuur zou ontstaan, tot verrijking van het kunstbesef bij het Nederlandsche volk en tot heil van het Nederlandsche too neel. Tweede spreker van den morgen was dr. C. R. de Klerk over „het classicisme en Vondel". Het Erasmiaansche classicisme van de Euro- peesch georiënteerde 17de-eeuwsche geleerden, die Vondel vereerden als zijn leermeester in de letterkundige theorie (Heinsius, Grotius, Vos- sius en Junius), is in de 18e eeuw gevolgd door het classicisme van de verlichting en heeft misschien tegenwoordig nog een crypto-classi- cistischen nabloeier in het humanisme van de „Kulturkritik". In het algemeen kan men echter taal- en geschiedkundig gesproken, met moderne klas sieke geleerden als Bolkestein en Sizoo het classicisme voorbij noemen, zij het dan dat nieuwe classicismes, waarbij de beoefening der oude literatuur en geschiedenis in dienst wordt gesteld van nieuwe ideologieën en tendenzen al tijd mogelijk blijven. Een voorbeeld van een nieuwe classionistische suggestie en wel met eigenaardig Erasmiaan sche strekking heeft Julien Benda geleverd in zijn geestige „discours a la Nation Euro- péenne". De humanist Vondel zou pleizier hebben ge had in de fantazie van dezen Franschman en met vermaak de litteraire schermutseling heb ben gevolgd tusschen de beide Européens Ben- da en Huizinga. Na de fraaie slotcoupletten van Vondels Eras mus gedachtenis te hebben voorgelezen, tee- kfende dr. De Klerk het ook* %i haar eenzij digheid ontzaglijke van Erasmus' Latijnsche we reldbeschouwing. Daartegenover overwinnen de Nederlandsche taalkunstenaars de Erasmiaansche theorie in de practljk van hun kunst. Junius met zijn boek de Pictura Veterum (over de schilderkunst der ouden) wordt uit voerig behandeld. We zien hem Vondels leven begeleiden tot het jaar 1671, dan zendt de 84- jarige dichter hem in Engeland een present exemplaar van zijn herschepping met een La tijnsche opdracht. Maar reeds tien jaren vroe ger schrijft Vondel in een gedicht op de mar meren Pallas van Quellinius verzen, die een kunst- en een cultuurbegrip toonen als nooit was opgekomen in een Erasmiaansch brein. In de middagvergadering hield dr. W. A. P. Smit het slotreferaat, dat tot titel droeg: „de waardeering van Vondel". Tot dien tijd der romantiek bleef de belang stelling voornamelijk gericht op Vondels „vorm", daarna sedert 1830 weer op den per soon. Wanneer men de Vondel-critici der 18e eeuw neemt zooals ze waren, dan moet men er kennen, dat zij voor Vondel baanbrekend werk hebben gedaan door te dwingen tot studie en bezinning. Na 1830 óók strijd: ditmaal was zijn geloof de inzet: „De ziel van zijn werk was zijn vroomheid", zei Verwey. De tegenstelling protestant-katholiek bleek echter voor de Vondelstudie op den duur eer een winst dan verlies, omdat zij tot meer studie prikkelde. De Vondelstudie der 20e eeuw kenmerkte zich door een uit gesproken hegemonie der katholieken. Ook nu nog wordt van onroomsche zijde vaak een eenzijdigheid gevoeld in de katholieke Vondelstudie. Dit is echter niet zoozeer te wijten aan de Roomsche activiteit als wel aan het ontbreken van voldoende tegenwicht. Als Vondel eens werkelijk zal leven in het hart der Nederlandsche natie, zal waar blijken dat „de rechtvaardige leeft uit het geloof", „Justus fide vivit" „Ik dacht zei verd. toen dat de waar heid wel aan het licht zou komen. Bij het verhoor waren de deskundigen het niet eens. Volgens inspecteur Waltman te Den Haag was de Zwitser wel degelijk schuldig, hij handhaafde zijn rapport waarop verd. indertijd tot vijf jaar werd veroordeeld. Dr. van Ledden Hulsebosch daarentegen is er zeker van, dat verd. onschuldig is. Deze meening deelen de rechercheurs de Boer en van Dijk, die de post wisselzaak van den Lammen Consul hebben ge liquideerd. De president concludeerde: ,,'t Is Den Haag contra Amsterdam" en nadat het uitvoerige getuigenverhoor ten einde was, was het Hof van meening, dat het onderzoek niet volledig was gêweest, zoodat de zaak naar de instructie werd teruggestuurd voor een nader onderzoek op vier punten. De resultaten van dit onderzoek zijn thans het onderwerp van bespreking voor het Hof. Verdachte wordt verdedigd door mr. H. G. Stibbe. Als eerste getuige-deskundige hoorde het Hof den heer dr. Van Ledden Hulsebosch. Deskun dige heeft nog enkele schrifturen onderzocht. Er is aldus zeide deskundige reden op mijn vorige conclusie terug te komen. Verd. H., die thans terecht staat, is een buitengewoon imitator, hij zou dus ook in staat zijn geweest deze postwissels na te maken in het schrift van de V. Het meest waarschijnlijke blijft ech ter, dat de Lamme Consul de vervalschingen heeft gepleegd, ofschoon dat niet meer zoo per tinent kan worden gezegd, als ik dat vroeger deed. Het is immers mogelijk, dat verd. het schrift van den Lammen Consul heeft nage maakt in de twee brieven, die hij in het Huis van Bewaring maakte na bestudeering van het dossier. Verdediger mr. Stibbe: Eenig contact tus schen verd. H. en den Lammen Consul de V. is nergens gebleken; is het dan waarschijnlijk dat de eerste 't schrift van den tweede nabootste? Erg waarschijnlijk acht desk. dit niet, maar de mogelijkheid bestaat omdat hij het schrift van de V. herhaaldelijk zag in het Hvis van Be waring. Het blijkt, dat verd. het dossier ter be schikking had gekregen toen hij in het Huis van Bewaring te Den Haag vertoefde. Hij had zoo zeide verd. afdrukken ge maakt door middel van overdrukpapier om zelf een studie van het schrift te maken en eventueel te bewijzen, dat hij de post wissels in het dossier niet vervalscht had. Pres.: We zullen eens onderzoeken, hoe het mogelijk is, dat u afdrukken kon maken. Het is een wonder, dat U geen foto's maakte. Des kundige Waltman, inspecteur van politie te Den Haag, handhaaft de conclusie, in zijn oorspron kelijk rapport. Volgens hem zijn de postwisels, indertijd tegen den Zwitser in het geding ge bracht, door dezen vervalscht. Volgens hem was verd. dus terecht veroordeeld. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, zei de in zijn requisitoir dat de Hooge Raad revi sie had bevolen op grond van de rapporten van dr. van Ledden Hulsebosch en den heer Viëtor. Deze Zwitsersche chemicus is echter een bui tengewoon goed namaker van schrift en hier mede rekening houdende is dr. Van Ledden Hulsebosch na een nader onderzoek op zijn oorspronkelijk rapport teruggekomen. De basis voor de revisie is hiermede weggevallen. Deze verd. heeft in de gevangenis geca moufleerde brieven vervaardigd, die z.g.n. door iemand buiten de gevangenis zouden zijn geschreven en waarin de werkelijke dader zich aanmeldt. In dien brief heeft verd. zijn handschrift zoo verdraaid en veranderd, dat zelfs schriftdeskundigen 't niet herkenden. In dien brief geeft verd. precies aan, welke valsche postwissels door den „eigenlijken dader" zijn verzonden. De adressen kon hij onmogelijk uit het dossier, waaruit hij geen aanteekeningen mocht ma ken, hebben onthouden. Hij wist ze omdat hij inderdaad zelf de val sche postwissels had gemaakt. Deze verdachte, zoo zeide spr., is indertijd t e- recht veroordeeld. Hij is zelfs niet in hooger beroep gegaan, omdat hij wist, dat hij schuldig was en weinig kans had op minder straf. Hjj heeft, na een paar jaar in de gevange nis te hebben doorgebracht, zijn imitatietalent toegepast, om op een waarlijk geniale methode te probeeren zijn vrijheid terug te krijgen. Spr. requireerde tenslotte handhaving van 't vonnis van de Rechtbank met aftrek van het voorarrest, ondergaan na het arrest van den Hoogen Raad. De verdediger, mr. H. G. Stibbe, vroeg zich af, welk materiaal wel bijeen moet worden gebracht om revisie te verkrijgen en een vonnis vernietigd te krijgen, wanneer het hier niet ge lukt. Er is in dit geval zooveel twijfel gere zen, dat pleiter vol vertrouwen het arrest tege moet ziet, waarin het veroordeelend vonnis der rechtbank zal worden vernietigd. Het Hof zal 2 December arrest wijzen. Naar wij vernemen zal de eerstvolgende bij eenkomst van de Union Internationale de la Presse Catholique gehouden worden te Breda, n.a.v. het tienjarig bestaan van de K. W. P. De vergaderingen staan onder leiding van Graaf dalla Torre, hoofdredacteur van de „Os- servatore Romano". Behandeld zullen worden het program van het Derde Wereldcongres der R. K. Pers, hetwelk van 2124 Mei 1938 zal ge houden worden te Weenen, alsmede ingekomen voorstellen tot verderen uitbouw van de inter- nationale samenwerking op R. K. Persgebied, waarvan het secretariaat sinds October 1936 te Breda gevestigd is. BATAVIA, 19 November. (Aneta). Met het m.s. „Sibajak" keerde de onderdirecteur van het departement van Economische Zaken, de heer F. H. W. Middelaer, terug van een dienstreis op Noorcl-Sumatra. Inzake de rijstsituatie in Atjeh verklaarde de heer Middelaer, dat momenteel er geen, uitvoer van rijst meer plaats vindt naar het Zuiden in verband met de toenemende welvaart van de bevolking van Atjeh, waardcor de rjjstvoeding dermate is toegenomen, dat voor export niets meer overblijft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9