CENTRALE Tandheelkundige KLINIEK FIRMA VAN BASTEN fclBCHHjS Laatste Nieuws wasscherij 't KLEVERPARK Invoering van de Arbeidswet BRUINBROOD FRANKEN's Broodfabrieken HEDEN ETALEEREN Kort en volledig Joh. van W unnïk ZONDAG 21 NOVEMBER 1937 GEMEENTEZAKEN Mededeelingen aan den Raad d.d. 24 November 1937 GEMEENTERAAD ve>\ systeem Dr. Allinson HAARLEM EN WORMER DEELEN DE ZEGE KENAUPARK 26a TELEFOON12644 MAN DOOR AUTO AAN- GEREDEN Hoofd- en eerste klasse-competitie N.D.B. Damvereeniging „D.O.S.' Gem. Radio-distributie WERKTIJD IN DE KALKZAN1 STEENINDUSTRIE BLOEMEND AAL Gr. Houtstraat 155 Haarlem Tel. 11159 wij een BIJZONDERE COLLECTIE ST. AICOLAAS-GESCHEAKEX HEEMSTEDE Schoonheid of diploma? Tijdelijke aanbieding JAPONNEN KINDERKLEEDING •ihoL stoomen 1° Korting VELSEN puht uiteen Rectificatie MISDADIGHEID ONDER DE JEUGD BURGERLIJKE STAND Vergadering Steenhouwers patroons Lezing over Jeruzalem Voor de Stille Armen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De minister heeft verdere uitbrei- ding in overweging Voor elke gelegenheid, voor elk festijn, het Heerenfijngoed ter verzorging naar HET OUDE SANTPOORT Lezing van den heer Visser voor „Santpoorts Bloei" Drie oude kasteelen De bewoners De kasteelen Felle brand te Utrecht Fabrieksgebouw een prooi der vlammen Toenemende typhus te Croydon HET AUTO-ONGELUK BIJ HIERDEN Een der gewonden overleden BILJARTEN OOK VAN VLIET VERLIEST VAN DOMMERING De Leeuw wint van Gehrels STAD a. Ingekomen zijn: Een schrijven van den heer C. M. J. Baas, houdende mededeeling, dat hij bedankt als lid £an de Commissie van plaatselijk toezicht op "et lager onderwijs en van die tot wering van tchoolverzuim. Een verzoekschrift van de leden der Haarlem se Orkest Vereeniging om verhooging van de aan deze vereeniging toe te kennen subsidie, ®jet adhaesie-betuiging van het Dagelijksch hoofdbestuur van den Nederlandschen Toon- hunstenaarsbond. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarbij de vergoeding voor de feden van den Gemeenteraad voor het bijwonen van de vergaderingen der commissiën en sub- Simissiën van bijstand is vastgesteld op f 2.50 per lid voor elke vergadering, welke "oor hem ten volle is bijgewoond. Een besluit van dezelfden, waarbij goedkeu- Nng wordt onthouden aan het raadsbesluit van 44 April 1937, no. 7, gewijzigd bij besluit van Juli 1937, no. 37, tot het waarborgen van de rente en aflossing van een door de Stichting "Centraal Woningbeheer" gesloten leening. b- Voorgesteld wordt te stellen in handen van 6 en W. om prae-advies: Een verzoekschrift van het bestuur der ver eniging „Groen van Prinsterer" om beschik baarstelling van gelden voor het aanbrengen 4'an verbeteringen in de scholen aan de Zomer- •aart 170 en Rozenhagenstraat 15. Een verzoekschrift van Gebrs. Van Schuppen bli in koop te ontvangen een perceel bouw terrein, gelegen aan de Marsstraat, c. B. en W. stellen voor: te besluiten om in de onteigeningsprocedure °t het verkrijgen van de gronden voor de be graafplaats aan den Vergierdeweg de gemeen- zoo noodig te verbinden tot het be llen eener schadevergoeding indien bouw op binnen den afstand van 50 M. van de begraaf plaats gelegen gronden uitsluitend zou afstui ten op het weigeren van het verlof, bedoeld b art. 16, 3e lid der Wet, betrekkelijk het be gaven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafenisrechten aan den eigenaar van het perceel aan de Van Oosten de Bruijnstraat 207 vergunning te 'erieenen tot het veranderen van de bestem ming van dat perceel in die van winkelwoning; 't raadsbesluit van 8 Mei 1935 no. 12 I, inzake Aanvaarding om niet van voor straat bestem den grond aan het Wijde Geldeloozepad te "Üzigen, voor wat betreft de oppervlakte en de kadastrale aanduiding. die door onvoorziene oorzaken nu in ernstige moeilijkheden zijn, een droeve tijd. Er komt voor hen zoo weinig zon door de wolken. De nijpendste zorgen dragen zij in alle stilte, bij niemand bekend, steeds hopende hun gezin voor verderen achteruitgang te kunnen bewaren. Wie zoo gelukkig is te kunnen helpen, doe het toch! Denkt aan armen, ouden en kinderen, En laat nu uw steun toch niet minderen. De winter komt; maakt ons nu machtiger En door uw gift onze kas krachtiger. Bijdragen worden gaarne in ontvangst ge nomen aan het bureau dezer courant en bij onze commissieleden. Adres: Penningmeester Gast huissingel 64, Postgiro nr. 13543. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 24 No vember 1937, des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig xaort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof) vermeldt o.a.: Verzoekschrift van mej. S. Buda om eervol ontslag als onderwijzeres school V.L.O. No. 6 (Ternatestraat) Verzoekschrift van J. D. Heijkoop te IJmui- den om ontslag als ambtenaar bij den Keu ringsdienst van Waren. Aangaan geldleening. Opneming kasgeld in 1938. Verleenen voorschot art. 101, le lid L. O.- Wet 1920 bijzondere school voor L. O., Velser- straat 15. Beschikbaarstelling gelden aanschaffing pla ten Vondelherdenking. Verleenen medewerking uitbreiding bijzon dere school Dreef 20. Slooping perceelen Kokstraat 16—18. Aankoop perceelen Brouwersvaart hoek Oran j eboomstraat. Verkoop grond. Aanleg Emmakade tusschen Leeghwater- straat en Koorstraat. Wijziging verordening heffing Straatbelas ting. Benoemingen: a. onbezoldigde ambtenaren Burgerlijken Stand; b. drie ambtenaren Keu ringsdienst van Waren; c. vijf leeraren Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Als de dokter U het ge bruiken van bruinbrood voorschrijft, handelt U precies in zijn geest, wan neer U het beste en lekker ste bruinbrood kiest, dat er te Haarlem gebakken wordt, namelijk Dit brood wordt door FRAN KEN op bijzondere wijze be reid van de allerbeste, extra gezuiverde Zeeuwsche tarwe en van den geheelen tarwe korrel. Daardoor bevat Allin- son-Brood alles wat de dokter bedoelt te doen gebruiken, wanneer hij U bruinbrood voorschrijft. Haarlem, Heemstede, Bl'daal Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 dig ijke dit Dikt gen de ien ran an ge ling tgd, het ing, DOS- ver- roor der Soek Zaterdagavond kwam een auto bestuurd door eh heer C. G. uit Heemstede de Kerklaan al- aar afrijden en draaide den Heerenweg op, aar juist zekere K. liep, die een kruiwagen °ot'tduwde. E>e autobestuurder zag den voetganger niet h reed hem van achteren aan, waardoor deze het hoofd op den kruiwagen terecht kwam. s,6' een lichte hersenschudding en een hoofd- ^hde werd hij naar de Maria-Stichting gevoerd. L>e auto liep een lichte beschadiging op. Voor de hoofd- en eerste-klassecompetitie van den Ned. Dambond speelden te Wormerveer de Damclub Haarlem 1 en 2 resp. tegen Wormer 1 en 2. De Haarlemmers kwamen in deze wed strijden zeer onvoltallig uit en moesten met 17 spelers ten strijde trekken. In de hoofdklasse werd met negen en in de eerste klasse met acht spelers aangevangen. Ondanks den voorsprong dien Wormer reglemen tair verkreeg, kregen zij toch een nederlaag te slikken en wel met 137. Zelfs het eersteklasse tiental van Haarlem ging nog bijna met de zege naar huis. Hier luidt de uitslag 119 voor Wor mer, doch dit had evengoed andersom kunnen zijn, want Russ van Haarlem verloor zijn partij in een gewonnen positie. De resultaten van de ontmoeting Wormer 1— Haarlem 1 luiden als volgt: B. J. de BoerH. W. Zitman J. Fritz—G. P. Roet (n.o.) F. v. Hattum—F. Mollema C. P. Mooijboer—F. A. Berkemeier J. DemmendaalC. F. Visse H. C. Busch—G. P. Heek R. VelTh. van Wamel P. WezelP. Mollema Jr. P. WaalP. van Wamel J. v. 't KaarH. A. van Abs 2—0 2—0 0—2 0—2 1—1 1—1 1—1 0—2 0—2 0—2 Totaal 713 an alle commissarissen vbor hun Deid aan de organisatie van de vijfde Were Jamboree. Mr. P. van Kleffens, districtscommissaris i het district Zwolle, sprak hierna namens corps van commissarissen en dankte hoofdverkenner voor hetgeen hij voor de bei ging heeft gedaan. In dezen dank betrok i ook mevrouw Rambonnet, zonder wier steun medeleven de volle toewijding van den hoo Voor de jubileumcompetitie, georganiseerd ter verkenner niet denkbaar lijkt. gelegenheid van het vijf-jarig bestaan der Darn- Ten slotte sprak nog, als oudste commissf vereeniging D.O.S., vond te Haarlem in het clu.P" in dienstjaren, Ph. baron van Pallandt i lokaal der jubileerende vereeniging de wedstrijd Eerde, die met eenige hartelijke woorden hb.O.S. 1 tegen Lisse-Vooruit 2 plaats, innerde aan het verschil tusschen de pert De uitslag was 6 10. van voor, en die van na het optreden van hoofdverkenner als leider van de Nederlai sche padvindersbeweging. MAANDAG 22 NOVEMBER 7. I'd rather lead a band; 8. Madonna Brunna; 9. Carolina; 10. Harlem hokum blues; 11.1 wish ed on the moon; 12. Simepre; 13. I can't dance; 14. Ride red ride; 15. Roll along prairie moon; 16. Plegaria. 8.0012.00 Diversen. (tramhalte Proveniershuis) Gemeenteraad. Er wordt een openbare ver gadering van den Raad der gemeente Bloemen- daal gehouden in het raadhuis te Overveen, op Donderdag 25 November 1937, te 10 ure, voort te zetten des namiddags 2 uur en c.q. den vol genden dag des voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt: 1. Wijziging Algemeene Politieverordening; 2. Vaststelling 7e suppletoire begrooting dienstjaar 1937; 3. Behandeling ge- meentebegrooting c.a. dienstjaar 1938. Gemeenteraad. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Don derdag 25 November 1937, des avonds om 8 uur, vermeldt o.a.: Verkoop van grond van terrein Valkenburg; Kasgeldleening 1938; Uitbreiding rijwielstalling Bronsteeschool; Bebouwingsver ordening gedeelte van Merlenlaan; Onderhand - sche verpachting van weiland nabij de Molen- werfslaan; Voorloopige vaststelling gemeente rekening en bedrijfsrekeningen over 1936; Be noemingen. Oplichting Door de Politie te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt ter zake oplich- I voor verschillende attracties, waardoor onge twijfeld een aantrekkelijke avond wordt verze- I kerd. In aansluiting aan het vorenstaande volgt hier nog de eerste verantwoording van de reeds ontvangen gelden voor het comité: Mevr. E. K.-H., IJmuiden (O.) 100; N. N. 10; M. v. 't H., Velsen 1.50; mevr. P. v. D. IJmuiden ƒ2; A. A. v. P., IJmuiden 2; Zusters I v.h. A. K. J., Velsen (N.) 10; P. v. d. P., Velsen 2.50; K. B„ IJmuiden 1; J. H. U., Velsen 2.50; L. T. O., IJmuiden 1; G. H., IJmuiden 2.50; R. W. F., Velsen (N.) 10; mevr. F. K., Santpoort 20; J. B. O., Santpoort 10; J. H. A. M. A., Velsen 5; J. S., IJmuiden 3; mr. A. v. d. F., IJmuiden (O.) 5; A. de G., Sant poort 2.50; dr. J. de G., Velsen 5; G. D. S., ting, verduistering en valsheid in geschrifte 5;F. B 2.50; D. B. 2^50; dnJ F contra R. D. v. d. D„ koopman te Heemstede. f JJ5' M' 5; dr' A' S' L' M' f 2'50' Totaal De man is overgebracht naar den Officier van Justitie te Haarlem. 238. De rijwielen zijn weer in trek. Ten nadeele van een bewoner van IJmuiden-Oost is Pluimveevereeniging „De Eendracht De een rijwiel ontvreemdi dat hij aan de vergadering, dezer dagen gehouden in het R.K. Visschershaven onbeheerd had laten staan. Vereenigingsgebouw, stond wel bijzonder in het m inwoner Van IJmuiden-Oost werd teeken der a.s. Nationale tentoonstelling, op 4 en lngifte gedaan-van diefstal van zijn rijwiel, 5 December a.s. Nog slechts enkel® dagen schei- hetwelk eenigten tijd onbeheerd stond voor zijn den ons van de opening der 31ste tentoonstel- wonin„ ling, aldus de voorzitter in zijn openingswoord. Hierna volgde de verdeeling der werkzaam heden, o.a. benoeming van de verschillende commissies. Voor de spontane toezegging dankte de voor- I zitter. Spr. was er van overtuigd, dat ook deze 31ste tentoonstelling een vlot verloop zal heb ben en een succes zal worden. Bij de rondvraag kwam ter sprake het gevaar I van besmet stroo wegens de epidemie van mond- en klauwzeer. Het bestuur zegde toe, dat gevaar zoo klein mogelijk te maken, eerstens door het betrekken van stroo van speciale bouw- boeren, maar ook doordat de N.V. Superol te Beverwijk ontsmettingspreparaten had toe gezegd om het stroo eventueel te ontsmetten. Ook werden nog enkele wenken gegeven om voor de toekomst het vraagprogram nog meer te doen animeeren, terwijl ook nog werden besproken de excursie en het daaraan verbonden uitstapje, waarvoor veel animo bleek te zijn. Geldig voor goederen, die wij ontvangen van 17 t.m. 30 Nov. Tijdelijk stoomen TARIEF A JAPONNEN 1.50 MANTELS 2.25 Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 12.05 Minister Romme zet zijn stand-^oitwich, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Diversen, 5 O n De reffn o*ru* w 4 - De fancy-fair in het Graalhuis, Emmastraat 24, is niet heden, maar Zaterdag 27 en Zondag 28 November. ,jSet ingezonden stuk onder dezen titel in het 6htendblad van Zaterdagmorgen is tot onze o aan een zorgvuldige revisie van de redactie 'snapt, zoodat de plaatsing, zooals die nu is schied, aanleiding geeft en heeft gegeven tot tJ'^gtrekkingen, die allerminst juist zijn. Wij 'euren daarom de opname. J^borcn: 19 Nov.: A, HarkmansTurk, d. I^ov. M. JansenDecker, z. w ^Verleden: 18 Nov. M. C. Lurz, 38 j., Juliana- jg G. de Heij-Scheunhage, 38 j., Kamperl. °v. C. Fortgens, 88 j., Vooruitgangstraat. afdeeling Haarlem van den Nederlandschen L ehhouwerspatroon$bond heeft in overleg met *aar raadsman, mr. J. G. Bettink, bepaald, dat ieder vakbekwaam lid een legitimatiebewijs borden uitgereikt. etl hoopt zoodoende een einde te maken aan tien wantoestand, dat families bij een voorko- 1^ sterfgeval worden overrompeld door niet- flde steenhouwers. De cliënt kan nu om tiv, legitimatie-bewijs verzoeken. Aan verschil lij 6 begraafplaatsbesturen en gemeenten is Vefzoek gericht op de te leveren grafwerken erk reclame van leveranciers toe te staan. Het ontsierend en begraafplaatsen dienen niet üikt te worden als reclame-object. bijj. Qr nsdag 24 November, des avonds te 8.15 Vetln hotel „De Leeuwerik", zal de weleerw Lansbergen voor de afd. Haarlem van BeisvereeniSinë voor Katholieken een ^ar Tniel' lichtbeelden houden over zijn reis jjtl Jeruzalem en het H. Land. Ongetwijfeld v'ichf' voor allen 200 interessante onderwerp, door een deskundig en sympathiek spre ek ?e belangstelling trekken van vele leden. Vi die'geen lid der vereeniging zijn, zullen arte welkom zijn. gekomen: O. S. van A. V. f 8; Emka fl. veh<.?ommissie v- d- stllle Armen schrijft bij 'staande opgave: zeer dankbaar voor de gezonden bij- en houden ons dringend voor verdere Verking aanbevolen. Het blijft voor hen, Maandag 29 November wordt in het St. Eli sabeth's Gasthuis ed jaarlijksche Bazar, ten bate van de Arbeidstherapie in deze inrichting gehouden. Een deel van de opbrengst zal te vens ten goede komen aan het werk van Zus ter Schouten. Er zijn, evenals vorige jaren, weer vele fraaie handwerken, die door de patiënten vervaar digd zijn. Om de patiënten ook verder in de digd zijn. Om de patiënten ook verder in de gelegenheid te stellen tijdens hun ziekte te kunnen handwerken, wordt een beroep op u allen gedaan. Voor nieuwe handwerken moet steeds nieuw materiaal aangeschaft worden en daarvoor is geld noodig. Door een bezoek aan deze Bazar te brengen, steunt men niet alleen de Arbeidstherapie, maar tevens Maatschappe lijke Zorg voor Zieken. Als extra-attractie zal er een sprei verloot worden, die ook geheel door patiënten' van het St. Elisabeth's Gasthuis ver vaardigd is. De Bazar zal geopend zijn op Maandag 29 November a.s. van 11 uur v.m. tot 21.30 uur n.m. en zal gehouden worden in de Gehoorzaal van bovengenoemd Gasthuis, in gang Polikliniek, Groot Heiligland No. 47. Aan den aannemer B. J. M. Jonckbloedt te Haarlem is bij onderhandsche aanbesteding op gedragen: het bouwen van 3 woonhuizen aan 't Raadhuisplein te Heemstede, tegenover het Raadhuis, onder architectuur van L. H. Wester, op te Hattum. Voor de kinderen der leden van de vereeni ging „Geloof en Wetenschap" wordt Zondag 28 November in den Stadsschouwburg een matinee voorstelling gegeven van het spel voor de jeugd „Robinson mag niet sterven" door tooneelgezel- schap ,,'t Kompas" te Amsterdam. Onder leiding van nfevr. PetersKalff begint de volgende week, een cursus ziekenverpleging in samenwerking met den R. K. Vrouwenbond en Wit-Gele Kruis. De cursus wordt gehouden in het gebouw Parklaan 75, alwaar ook inlich tingen te verkrijgen zijn. Men haastte zich om zich op te geven voor deze Interessante lessen. De Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze houdt op Dinsdagavond 23 Nov., 8 uur, in hotel Vreeburg, 'n openbare bijeenkomst tegen entrée, waarin dr. IJ. Hettema uit Rotterdam het een en ander zal mededeelen over Natuurgeneeswijze. De Winkeliersvereeniging „Flores", Flores- straat, houdt, in verband met het succes van het vorig jaar, wederom vanaf 26 Nov. t/m 6 Dec. a.s. 'n winkelweek. Voor elke 25 ct., welke men bij de deelnemende winkeliers besteedt, ont vangt men een bon. Er zijn verschillende pre zen beschikbaar gesteld. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 i,20 Droitwich, 3.55 Deutschlandsender, 4.20 'arijs Radio, 5.20 Parijs Radio, 6.20 London Re gional, 7.20 Kèulen, 8.20 Rome, 9.25 Boedapest, 10.05 Berlijn, 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 Droitwich, 11.35 London Regional, 12.45 Droitwich, 1.20 London Regional, 4.20 Droit wich, 8.05 London Regional, 8.50 Droitwich, 9.40 Weenen, 10.25 Droitwich. Progr. 5; 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. So meone stole Gabriel's Horn; 2. Blue turning grey over you; 3. Let yourself go; 4. Quatro be- sos; 5. OI' man River; 6. I want to be happy; Comité voor kleeding en. dekking Ten bate van het comité voor kleeding en dekking zal op 13 December a.s. een liefdadigheidsavond geor ganiseerd worden. De directie van de Koninklijke Papierfabriek heeft daartoe de zaal „Concordia" welwillend ter beschikking gesteld. Verschillende dames heb ben hunne medewerking toegezegd, waardoor een afwisselend programma kan worden samen gesteld. Mevrouw Rambonnet zal met haar kinder- en meisjeskoor verschillende liedjes en zangspel letjes uitvoeren. Er zal worden voorgedragen door mevrouw S. Brandsvan der Linde. Een dameskoor zal te zamen met 'n meisjeskoor een cantate van Catharina van Rennes uitvoeren onder leiding van mevrouw Rambonnet. Na' de pauze zullen eenige jonge meisjes onder leiding van mevrouw A. Suring-Groen o.m. ver Ter voldoening aan den wensch, geuit in de nota van den heer Drop, ingelicht te worden iciuuig van mevjLuuw n. ouiiug-uiucu v.m. vei- i schillende gecostumeerde Beiersche volksdansen d® ko uitvoeren, waarmede in de gemeente Beverwijk reeds veel succes werd geoogst. Tijdens de pauze zullen de comitéleden zorgen Op den eersten ontspanningsavond van de vereeniging „Santpoorts Bloei" heeft de heer Visser een door talrijke lichtbeelden geïllustreer de causerie gehouden over het oude Santpoort, aangeboden door de pas opgerichte „Stichting: De Vrienden van Santpoort". Na het welkomswóord door den voorzitter, den heer Hempel, begon de heer Visser een omschrijving te geven over den toestand van Santpoort en omgeving ten tijde van de Ro meinen. De Rijn verdeelde zich bij Haarlem in het Spaarne en in een tak, die door Haarlem langs Overveen, Bloemendaal, het Prov. Zie kenhuis, de Schipbroeken, zich bij het IJ weer vereenigde met het Spaarne, aldus een eiland vormende waarop aan de eene zijde Haarlem lag en aan de Noordzijde Santpoort. Van Noord naar Zuid bestond de bodem uit achtereenvol gende golvingen. De verbindingsweg van Zuid naar Noord was ten eerste de Romeinsche heir- weg van Haarlem over het Schoter Vlieland, Beverwijk, Castrichem, enz. naar de Wieringer- waard. De tweede weg ging over de Westelijker hoo- gere gronden. Later, omstreeks 1150, kwam de verbindingsweg over den Spaarndammerdijk en nog weer later langs den Slaperdijk. In 1286 gaf graaf Floris V opdracht tot het leggen van een dam in het Spaarne te Spaarndam. Eerst in 1627 werd te Santpoort achter den Velserdijk, die feitelijk geen dijk was, een slaperdijk ge legd, waarvoor de gronden tusschen den Velser dijk en den Slaperdijk uitgedolven werden en sindsdien den naam van De Verdolven Landen dragen. Oorspronkelijk liep de weg van Haar lem naar Santpoort over Schoten en daarna langs den Vergierden weg. Halverwege was een aftakking langs de tegenwoordig nog in het vrije veld staande boerenwoningen, dwarsaf naar het begin van Santpoort. De straatweg Schoten Santpoort bestond nog niet en is eerst in Napoleon's tijd als verkorte militaire weg aan gelegd. De waterwegen naar Santpoort waren uit den aard der zaak aanvankelijk de twee rivier armen, later het IJ en belangrijk later de Delft. De Delft had toen geen aansluiting, zooals nu aan den Rijksweg, doch liep met een paar Werktijdenbesluit, heeft de minister van Sociale Zaken in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over zijn begropting het vol gende medegedeeld: Het is inderdaad voorgekomen, dat ten on rechte personen aan de beschermende bepaliiv gen werden onttrokken. Zoodra dit echter ter kennis van de Arbeidsinspectie kwam, heeft deze dienst maatregelen getroffen, om hieraan een einde te maken. Het ligt intusschen in de bedoeling een voorstel te bevorderen, om ver schillende artikelen van de Arbeidswet 1919 te wijzigen. Bij die gelegenheid kan tevens de vraag onder het oog worden gezien, of in ar tikel 91 dier wet, waarop artikel 7 van het on derhavige Werktijdenbesluit gebaseerd is, niet bochten langs de Oude Delft tot aan het begin I scherpere, minder ruimte aan subjectief inzicht van Santpoort I latende grenzen getrokken kunnen worden, Verdere invoering van de arbeidswet wordt overwogen. De minister stelt zich voor, om, nadat de thans in voorbereiding zijnde bepalingen voor het hotel- en koffie- huispersoneel zullen zijn ingevoerd, aller eerst den werktijd van de magazijnbedien den en de handelsreizigers aan regelen te binden. Voorts is de minister voornemens een com- In de tijden van de Noormannen en de volks verhuizingen kreeg ook Santpoort en omgeving j zijn Saksische nederzettingen. Grafurnen en Saksische scherven werden gevonden op het Hanenveld bij station Velsen, op het buiten Schooneberg bij Driehuis te Santpoort, in het dorp en in het bosch dat den naam van Het Terras draagt. Vermoedelijk is aldaar een Sak sische Gravenburcht geweest dienende, even als in latere tijden het kasteel Brederode, als missie in het leven te roepen, ten einde den uiterste veste op het eiland om de hofstad Haar- toestand in het binnenscheepvaartbedrijf te lem tegen aanvallen der West-Friezen en Ken- bestudeeren, opdat kan worden overwogen, of nemers te verdedigen. Een groote massa scher- en, zoo ja, hoe voor de arbeiders in dezen be ven door werkloozen op het Terras voor spr. drijfstak de arbeidstijd geregeld zou kunnen verzameld, toonen duidelijk, dat reeds begin 600 worden, of 700 hier 'n Saksische nederzetting was. Spr. De minister is voorts bereid te onderzoeken, ontkende de mogelijkheid dat Graaf Arnoud of de werktijd van het verplegend personeel het kasteel Brederode aan zijn zoon gaf en dat verminderd zou kunnen worden, Graaf van Loon in 1221 het kasteel Brederode Bij de herziening der Arbeidswet, waarover kan hebben verwoest. De geheele bouw van Bre- hierboven werd gesproken, zal tevens de ar- derode geeft Immers aan, dat het kasteel na beid in het zand- en grindbaggerbedrijf, als- 1200 en vermoedelijk eerst omstreeks 1250 is op- mede de arbeid in bloembollenschuren en -pak getrokken. Tufsteen, de gebruikelijke steen van kerijen nader onder het oog worden gezien, vóór 1200, komt in den bouw niet voor. Spr. De mededeeling in de Troonrede betreffende was voorts in het bezit van een groot aantal den arbeidstijd van landarbeiders slaat in de scherven in de directe omgeving van het kas- eerste plaats op een onderzoek naar den meest teel gevonden. Ook hier dateeren de scherven gewenschten vorm, waarin, met name wat de eerst van na 1200, terwijl ook in de kast met volwassen mannen betreft, een wettelijke rege- gevonden kannetjes en verdere oudheden geen jjng van den arbeidstijd in den landbouw ware enkel stuk van voor 1200 is aan te wijzen. En: te gie^en geen scherven, geen bewoners. De hemel zij je genadig als je tegenwoordig èn geen baan èn een leelijk gezicht hebt. Dan is er haast geen beginnen aan om een betrek king te krijgen. Vroeger kwam het alleen er op aan wat je kende, wat je wist, dat een an der niet wist en op welke wijze je je talenten zooal wist te benutten. Maar nu? Holala! Leest u de advertenties eens na in de bla den. Tien tegen één dat je voor de vervulling van het ambt van laten we zeggen klerk op een poetsdoekenkantoor een portret moet in sturen. Vind je physionomie genade in de oogen van de poetsdoekendirectie, dan maak je een goede kans die baan te krijgen. O wee, wanneer moeder natuur je met een iet of wat gekreukeld aangezicht bedeeld heeft of, zooals ik het eens karakteristiek hoorde uitdrukken, wanneer je gelaat den indruk maakt van een ongepoetsten schoen. Dan zijn je kansen zoo goed als nihil. Is het te verwonderen, dat de schoonheids salons thans als paddenstoelen uit den grond rijzen? Is het te verwonderen ook, dat men hoe lan ger hoe meer gaat spreken van onzen oppervlak- kigen tijd? Zijn dat eigenlijk geen symptomen van decadentie? En zit er in dergelijke advertenties niet een bepaald gevaar, vooral wanneer het vrouwe lijk personeel betreft? De mooiste vrouwen zijn meestal niet de schranderste. Een filosoof heeft eens sarcastisch opgemerkt, dat schoonheid en wijsheid verstokte vijanden zijn. Een meisje, dat dus haar baan gekregen heeft voornamelijk en uitsluitend door haar uiterjijk, moet zich er dan ook terdege van bewust zijn, dat zij voor de helft haar uiterlijk heeft verhuurd „aan een patroon om naar te kijken." Een soort veraangenamingsfactor dus. of een zakelijke gezelschapsjuffrouw. Wat zullen onze meisjes onder deze om standigheden nog studeeren of diploma's halen? Zij zullen haar geld liever besteden aan een gedegen schoonheidskuur. Dat brengt dubbel en dwars haar geld op. En wat de mannen betreft we kunnen ons voorstellen, dat iemand niet den geheelen dag tegen een onverzorgd gezicht wil aankijken, maar wat zegt dan een portret? Als de mensch zich in een ijdele bui laat fotografeeren, maakt hij zich meestal zoo mooi mogelijk op. En voor het geval hij zelf daarvoor nog niet het benul heeft, zal de fotograaf hem heusch wel ver tellen, dat zijn dasje scheef zit, of dat zijn haren om een kam smeeken. Zou zoo'n sloddervos dus op zijn eonterfeit- sel zijn betrekking hebben gekregen en komt na eenige dagen zijn ware aard voor den dag, dan is hij practisch dus nog strafbaar ook „we gens valsche voorspiegeling van zaken". En dat alles om the struggle for life. Dat ook portretten geld kosten, wordt blijk baar niet geteld. Die portrettenmanie wordt langzamerhand een extra belasting voor de toch al leege beurs van werklooze sollicitanten en van hen, die een beetje onfortuinlijk solliciteeren. Het is dan ook een methode, die geen zaak, die zich zelf respecteert, zou moeten toepassen en menschen, die iets presteeren, zullen aar zelen op dergelijke advertenties te reageeren. De kans van slagen, zelfs al gelukt het zoo'n betrekking te krijgen, is daar toch niet erg groot! Achilles Speciaal Ires voor MATRASSEN en BEDDEN: SCHAGCHELSTRAAT 13 TEL. 10286 Repareeren en Bijvullen van Bedden en Matrassen In één dag retour Wij maken veerenbedden 3 - d e e 11 g Spr. wees vervolgens op het Velserslot. Hoe wel algemeen wordt aangenomen dat het kas teel tot aan den grond is gelijk gemaakt door de aanhangers van Graaf Floris na 1296, blijkt I uit een penteekening van omstreeks 1670, dat een groot gedeelte van de Donjon toen nog be stond. Dat deel is bij den bouw van het Huls j te Velsen begin 1700 als muren blijven bestaan, terwijl ook nu nog diepe kelders ter plaatse zijn I aan te wijzen. Het derde oude kasteel is ver- Zaterdagavond heeft in de koekfabriek en moedel(jk Auspiciis et Telis geweest. Zware graanmaalderij van de coöperatie „Ons Belang" kloostermoppen zijn op het terrein gevonden, aah de Keulsche kade te Utrecht een felle brand waarvan een muur van de tegenwoordige boer- gewoed. derij is opgemetseld. Omstreeks kwart over negen werd de brand- Hierna besprak spr. de kerk van Velsen, een weer gewaarschuwd voor een grooten uitslaan- zoogenaamde Rijnlandsche kerk, omdat bij den den brand. De brandweer verscheen met groot bouw gebruik is gemaakt van tufsteen uit Rijn- materiaal ter plaatse, doch kon niet verhinde- land. Het kerkje zelf is nog van de Romaansche ren, dat het grootste gedeelte van het fabrieks- bouworde. De gevelplaat is eveneens van tuf- complex een prooi der vlammen werd. Een steen, dateerend van vermoedelijk 1175, aan- groote voorraad opgeslagen goederen leed boven- gevende een afbeelding van Christus met de I dien belangrijke waterschade. Omtrent de oor kruisvaan, zaak van den brand tast men in het duister. LONDEN, 20 Nov. (Havas). Er zijn dertien nieuwe gevallen van typhus in Croydon waar genomen, waarmede het totale aantal gevallen gekomen is op 126. Inzake het auto-ongeluk, dat Zaterdagmid dag op den Rijksweg UtrechtZwolle onder Hlerden geschiedde, vernemen wij nader, dat de heer H. van Zwartekoot aan de gevolgen van zijn kwetsuren is overleden. De verdere resultaten van de Zaterdag te Den Haag voortgezette biljartwedstrijden om het Nederlandsche kampioenschap ancre-cadre 45— 2 luiden: Dommering 400 13 192 30.77 Van Vliet 300 13 168 23.08 De Leeuw Gehrels 400 241 22 22- 97 61 18.18 10.95

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3