Gemeente en volksgezondheid mm mm ïïmMMi wf'wm Toreneindspel, dat waarschijnlijk in remise eindigt MEER SYSTEEM GEWENSCHT mm DE NEGENTIENDE PARTIJ AFGEBROKEN A ipf p||p ipp ZONDAG 21 NOVEMBER 1937 Een belangrijke rede van dr. L. Veeger voor het congres van R.K. Gemeenteraadsleden De ondervoedings kwestie Bergen en het dreigend vliegergerucht Comité van Actie geeft de hoop nog niet op f/ t' Ug||p WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Aljechin, die aanvankelijk zwak speelde, wist zich later mees terlijk te herstellen Wereldkampioen liet de kansen onbenut mm a? mm mm x -g ^Éll mm. X ff Nabeschouwing IJSHOCKEY OM DEN LIPPENS-BEKER Woensdagavond a.s. Den Haag Amsterdam VOETBAL IN ENGELAND Brentford vergroot den voorsprong Eerste nederlaag van Coventry City in de tweede divisie BILJARTEN ARIE BOS VERLIEST VAN DOMMERING Nederlandsch kampioenschap ancre-cadre 45/2 MEISJE DOODGEREDEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE (Van onzen eigen redacteur) DEN HAAG, 20 November. Beseffen de gemeentebesturen in het algemeen en de katholietke ge meenteraadsleden in het bijzonder voldoende welke groote beteekenis een doelmatig georganiseerde gezond heidszorg toekomt en welke plicht te dien aanzien op de overheid rust? Dr. Veeger meent, dat er nog wel een en an der aan dit inzicht te kort komt. Niet, dat Ne derland met de resultaten van de volksgezond heidszorg geen eervolle plaats inneemt onder de andere landen sterfte en zuigelingen sterfte staan hier lager dan in eenig ander deel van Europa doch aan de organisatie van die zorg, voor zoover zij van de gemeente uit gaat, mag nog wel een en ander verbeteren. Zoo sprak dus dr. Veeger voor het congres van R. K. Gemeenteraadsleden, dat onder prae- sidium van den heer IJsselmuiden bijeenkwam in de Residentie, over de „Gemeente en de Ge zondheidszorg". Bemoedigend leidde de voor zitter hem in met de opmerking, dat zich den laatsten tijd een streven baanbreekt naar een ruimere erkenning van de gemeentelijke auto nomie, zoodat de aandacht der gemeentebestu ren nog in meerdere mate op de bevordering der volksgezondheid van gemeentewege kan worden gericht. Dr. Veeger ving zijn betoog aan met een algemeen overzicht van de eischen voor een goede volksgezondheidspolitiek, die een bepaald evenwicht moet bewaren tusschen voorzorg, zorg en nazorg en tusschen zuiver lichamelijke en geestelijke gezondheidszorg. Daarnaast schetste hij hoe in Nederland de dienst van de volksgezondheid functionneert, waarbij hij met nadruk erop wees, dat de overheid hier te lan de door een zeer krachtig, in Kruisverenigin gen en Centrale Organisaties aaneengesloten particulier initiatief wordt terzijde gestaan. Daardoor worden de openbare groote uitgaven bespaard in een land als Italië bijvoorbeeld geeft de Staat véél meer uit aan gezondheids zorg, zonder dat het resultaat van Nederland wordt bereikt. Het particulier initiatief dat van de belang hebbenden zelf uitgaat geeft bovendien uiter aard grooter toewijding aan zijn doel. In ddit geheel heeft de gemeente haar plaats nog niet gevonden. Op haar volksgezondheids beleid valt nog veel aan te merken. Een onderzoek in het Noorden des lands wees uit, dat de gemeentelijke budgetten in den regel weinig systeem in hun in komsten en uitgaven voor de volksgezond heid toonen. Soms in 38 verschillende hoofdstukken moesten de uitgaven aan dezen tak van dienst worden bijeen ge gaard om er een overzicht van te krijgen. Daarbij Week iedere verhouding tusschen voorzorg, zorg en nazorg zoek, terwijl in den regel verreweg het meeste geld werd uitgegeven aan de krankzinnigenverple ging. Om dat te verbeteren, moeten de katholieke gemeenteraadsleden zich realiseeren. dat de taak van de overheid tegenover de volksge zondheid als een algemeen belang ligt in: aan vullen, 'stimuleeren en controleeren, dit laat ste in dier mate, dat niet het werk der parti culiere vereenigingen wordt bemoeilijkt. Zij moeten ach ook een goed inzicht verwerven in de wijze, waarop de volksgezondheid moet wor den behartigd, in de socjale gevolgen van de ziekte en de sociale beteekenis van een goede geneeskundige behandeling. Wanneer men ook maar éénmaal een kind heeft gevolgd van zijn jeugd, tot zijn mannelijk leven, een kind, dat niet met een kleine, weinig kostbare medische behande ling op het juiste spoor werd gebracht en daardoor later derailleerde, zijn plaats niet wist te vinden in de maatschappij, dan beseft men hoeveel rijksdaalders bezuini ging men aan gevangenissen, krankzinni gengestichten en kostbare verzorging kan uitsparen met het uitgeven van enkele dubbeltjes od het juiste oogenblik in de voorzorg, in de consultatie-bureaux enz. De gemeenteraadsleden kennen ook nog on voldoende de taak van de kruisverenigingen, die géén bedelaars zijn, doch weldoeners van de gemeenschap, die de overheid van veel fi- nancieele zorg ontlasten. Zij beseffen nog niet altijd het belang van sommige medische mogelijkheden. Hoeveel gemeentebesturen op het platteland meenen niet, dat de dorpskinderen niet hoe ven te worden uitgezonden naar sanatoria. Zij hebben toch de lucht uit de eerste hand. Zij leven toch zoo gezond! Een ervaring van 22 jaar als plattelandsdokter heeft dr. Veeger ge leerd, dat stadskinderen in den regel in hygië nischer omstandigheden leven dan de kinderen van het dorp! Zoo is het ook velen niet bekend wleke finan cieel belangrijke voordeelen een goed-georgam- seerde nazorg kan bieden. Wanneer de gestich ten weten, dat zwakzinnigen in hun eigen woon plaats een goed consultatiebureau hebben, zijn zü veel éérder bereid hun patiënten weer in het maatschappelijk leven te laten terugkeeren. In één gesticht kon dr. Veeger nagaan, dat door het bestaan van consultatie-bureaux 90 patiën ten in de samenleving konden worden terug gebracht dat beteekende voor de betrokken gemeenten een besparing van 36.C00 gulden! De gemeente beseffe ook van welk belang voor de volksgezondheid een goed toezicht op de baden en zwembasis is. Zij erkenne de vrije keuze van ziekenhuis, sanatorium en zwakzin nigengesticht. Zij bevordere, in het belang voor al van de geestelijke volksgezondheid, de drank bestrijding en den strijd tegen dancings en de verkeerde film. Dankbaar zal het particulier initiatief een efficiente hulp van het gemeentebestuur te gemoet zien. Een groot aantal aanwezige raadsleden uit de meest uiteengelegen gemeenten van het land stelden in de middagbijeenkomst van het con gres vragen naar aanleiding van het gespro kene. Vele van deze vragen, merkte dr. Veeger in zijn antwoord op, betroffen zuiver plaatse lijke aangelegenheden, die in het algemeen niet kunnen worden beoordeeld. Algemeene deside rata vrije keuze van het ziekenhuis bijvoor beeld kunnen door zooveel locale bijzonder heden worden gekruist, dat zij geen onverdeel de toepassing kunnen vinden. Het kan ook zijn, dat niet de juiste personen de beginselen toe passen. Het is de taak van de gemeenteraads leden zelf om daarover te oordeelen. Door een der debaters was de aandacht gevestigd op de voedingskwestie. Deze is inderdaad van groot belang *in de volksge zondheid, verklaarde dr. Veeger. Doch men oordeele voorzichtig over de ondervoeding. Nog dezen morgen heeft hij een rapport van een schoolarts ontvangen, waaruit bleek dat ondervoeding het minst werd ge constateerd bij de kinderen der werkloozen, Een ministerieele commissie heeft een on derzoek daaromtrent ingesteld. Dit onder zoek werd zóó degelijk gedaan als er nog geen in Nederland of daarbuiten bekend is en werd over het heele land uitgestrekt. Men wachte eer men over' den voedingstoe stand oordeelt, het rapport van deze com missie af, dat waarschijnlijk binnen niet te langen tijd publiek wordt gemaakt. Na de gedachtenwisseling bleven de deelne mers aan het congres nog geruimen tijd tot het voeren van velerlei besprekingen bijeen. Het comité van actie uit inwoners van de gemeente Bergen (N.-H.), dat onder leiding van de raadsleden, de heeren E. J. Voute en dr. J. Hemelrijk, al het mogelijke beproeft om het Rijk terug te brengen van zijn voor nemen tot het vestigen van een militair vliegveld in dit zoo geachte vacantieoord, heeft zich nog niet laten ontmoedigen door het feit, dat de aankoop van het terrein door Defensie, behoudens goedkeuring van Financiën, reeds tot stand gekomen is. Den 9en November hebben de eigenaars van den grond bericht gekregen, dat Defensie den aankoop definitief beschouwt, ofschoon deze beslissing nog tot December had kunnen wach ten. De bezwaren van het gemeentebestuur van Bergen, dat in den loop der jaren zich groote geldelijke offers getroostte, om de omgeving ook haar, bij het natuurschoon passende rust te doen behouden o.m. door het aankoopen van een groot complex bosch, waardoor de breede ver keersweg ontworpen was en het bestemmen hiervan tot natuur-reservaat, hebben by De fensie geen doorslag kunnen geven. Wel werd toegegeven, dat op zichzelf de keuze van een ander terrein in Noord-Holland geen bezwaar ontmoette, maar het militair belang eischte een zoo spoedig mogelijk gereed komen van het vliegveld, zoodat men de voorkeur aan den Ber germeerpolder meende te moeten handhaven. Nochtans heeft het comité zyn verzet nog niet opgegeven en een stap gedaan, welke een nieuw element in deze kwestie heeft gebracht. Naast de afbreuk van Bergens aantrekkelijkheid als vacantie-oord heeft men nu ook de schade aan de omliggende cultuurgronden ter sprake ge bracht, welke van de noodzakelijke bemaling van het vliegterrein in den Bergermeerpolder 't gevolg zal zijn. Immers een ophooging van het terrein komt, vanwege de hooge kosten, niet in aanmerking. Aan de Nederlandsche Heidemaatschappij is een onderzoek opgedragen, waarvan het resultaat in een uitvoerig rapport is neer gelegd. Hierin wordt de schade aan den om- liggenden cultuurgrond bevestigd. Verder heeft de Ned. Heidemaatschappy, op aan- wijzing van het comité, enkele andere terrei nen onderzocht met als resultaat, dat 'n ter rein in den Boekelermeerpolder ten Oosten van Heiloo, als het meest gunstig werd aan gewezen. By dit terrein kan men eenvoudig volstaan met bemaling en treedt geen schade op aan belendende gronden, een factor, waarmee naar het comité ons mededeelde, by de keuze van Bergen geen rekening is gehouden. Evenmin is dit het geval met de omstandig heid, dat de aanleg van het vliegveld in den Bergermeerpolder ingrijpt in de bestaande uit breidingsplannen van Bergen en aangrenzende gemeenten, daar de Luchtvaartwet de bevoegd heid geeft tot het leggen van een bouwverbod op gronden tot op 5.000 Meter afstand van het vliegveld. Het comité meent aanwyzingen te hebben, dat Defensie de zaak nog niet geheel als uit gemaakt beschouwt en belangstelling toont voor een aan te wyzen gunstiger terrein. Het voor behoud der goedkeuring door Financiën zou het nog mogeiyk maken op den grondaankoop te Bergen terug te komen, al brengt dit schade loosstelling mee aan de tegenparty, wat echter, naar de meening van het comité, niet opweegt tegen de bezwaren, óók financieel, aan de keuze van Bergen verbonden. WmzmPIP §p3§^t r< V 'y>. 8 NIET VERWACHT, j/akir: „U slaapt vast heel vast. U be vindt zich in het oerwoud. Zeg me wat U ziet Medium: „Ik zie een aap 1" Fakir: „Hoe ziet hy er uit Medium: „Hy heeft een tulband op zijn hoofd...." -X' 'V Een afbeelding, naar een teekening, van het nieuwe schip dat de U.S. Maritime Commission laat bouwen voor de United States Lines. Dit schip, dat 3.150.000, kost en het grootste en snelste schip zal zijn dat onder Amerikaansche vlag vaart, wordt gebouipd door de Newport News Shipbuilding Dry Dock Company. Het zal de eens zoo beroemde Leviathan vervangen en met de „Manhattan" en de „Washington" dienst doen voor de verbin dingen over den Atlantischen Oceaan. Het zal iets grooter zijn dan de beide laatstgenoemde schepen, met een inhoud van 34.000 ton en plaats bieden aan 1.219 passagiers en 639 leden der bemanning. Het wordt ongeveer 241 M. lang, bij een breedte van 30 M. en een diepte, van de kiel tot het promenadedek, van 25 M., terwijl een snelheid van 22 knoopen per uur gega randeerd wordt. De negentiende partij van de match om het wereldkampioenschap schaken, waarmee Zaterdagmiddag te Eindho ven een aanvang werd gemaakt, is na veertig zetten afgebroken. Hoewel Euwe, die met wit speelt, in de afgebroken stelling een pion minder heeft, zal het toreneindspel naar alle waarschyn- lykheid tot remise leiden. De party had het volgende verloop: Wit: Dr. M. Euwe Zwart: Dr. A. Aljechin Nimzo-Indisch 1. d2d4 Het heeft den wereldkampioen misschien nooit grooter moeite gekost, dezen zet te doen, dan thans: immers, hy moest van niemand minder dan burgemeester A-. Verdyk, die de party op zijn aanwyzing opende, gedaan zien te krygen, dat de pion niet naar d3 werd ge speeld, een zet, waaraan de burgervader blij kens zyn hardnekkige pogingen, om hem uit te voeren, de voorkeur zou hebben gegeven. Zoo als vanzelf spreekt, was dit misverstand spoe dig opgelost. 1Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 Lf8b4 „Nimzowitch is dood, maar leve Nimzowitch", zegt nu ook de uitdager, die deze veelonder- zochte opening echter wijselijk niet eerder toe past, dan nadat Euwe hem door meer dan één partij in de jongste geheimen ervan heeft in gewijd het is best mogelijk, dat de aan- vankelyk zoo frequent toegepaste Slavische ver dediging voorloopig van het programma zal worden afgevoerd, want gemiddeld heeft zwart er ten slotte vry ongunstige ervaringen mede opgedaan. 4. Pgl—f3 Van de andere hier in aanmerking komende zetten (4. Dc2, Db3, a3 en e3) onderscheidt de tekstzet zich als het meest iri overeenstemming met Euwe's stijl, al heeft de wereldkampioen vroeger ook 4. a3 aanbevolen en toegepast. De gekozen voortzetting immers streeft in de eer ste plaats naar een gezonde ontwikkeling en schijnt 's tegenstanders plannen ten eenenmale te negeeren. Aljechin, fel als steeds, bedenkt zich geen seconde en grypt de gelegenheid met beide handen aan. 4Pf6e4 5. Ddlc2 d7d5 6. e2e3 c7c5 Waarom? Indien het in het algemeen mo- gelyk was, met zwart reeds op den 6den zet het initiatief te nemen, zou er in deze match wel meer dan één party voor wit verloren zyn gegaan. Het eenige heil, dat van de door zwart gekozen speelwijze kan worden verwacht, be staat in een soort stone-wall opstelling, met f7f5 en c7c6 (byv. 600, 7. Ld3, f5), welke echter na den tekstzet niet goed meer mogeiyk is, zooals aanstonds blijkt. 7. Lfld3 Pe4f6 En ziedaar het resultaat: een jammerlijke terugtocht. De bedoelde stone-wall opstelling zou thans n.l. weinig vooruitzichten openen in verband met (7f5) 8. 00, gevolgd door Db3 met voor zwart hoogst onaangenamen druk tegen d5, en 7cd4:, 8. ed4: zou slechts de activiteit der witte stukken vergrooten Lel!, terwyi ten slotte 7Da4, 8. 00, Pc3: (of: 8Lc3:, 9. bc3:, Dc3:, 10. Le4:!, Dal:, 11. Ld3 met damewinst), 9. bc3:, Lc3:, 10. Tbl, cd4: (Lb4, a3!), 11. ed4:, Lb4, 12. cd5" eerst recht dubieus moet worden geacht. 8. c4xd5 e6xd5 De poging, door 8cd4: het isoleeren van den d-pion te vermyden, faalt op 9. Da4t, enz. en 8Pd5:, 9. 0—0 stelt zwart het zelfde probleem, want dan wordt 9cd4' met 10. Pd5 beantwoord, waarna tóch de pion terug moet slaan (Dd:? Dc8:t). 9. d4xc5 Lb4xc5 10. 0—0 Pb8c6 Reeds moet zwart zyn toevlucht nemen to: gekunstelde methoden: de voor de hand lig gende rochade zou hem na 11. e4 in ernstige moeilijkheden brengen, mede in verband met de onfortuinlyke positie van Lc5. byv. 10 00, 11. e4, (dreigt zoowel Pd5: en Dc5: als e5 en Lh7:t), 11De4:, Pe4:, 12. Le4, met pionwinst. 11. e3c4 Lb5e7 Naar omstandigheden het beste, want noch 11. De4:, 12. Pe4:, Le7, 13. Tel, noch (11De4:, 12. Pe4:) Pe4:, 13. Le4:, Dh6. 14. Lg5! maakt een beteren indruk. Intusschen verschynt thans op e5 een hinderlyke pion. 12. e4—e5 Pf6—g4 En niet 12Pd7, 13. e6, fe6:, 14. Lh7:, enz, 13. Tfl—el Men zou thans misschien geneigd zijn, w i t te vragen: waarom was de voor de hand lig gende en logische ontwikkelingszet 13. Lf4 niet goed genoeg? Doch het antwoord zou luiden: inderdaad, deze zet heeft nadeelen, welke door den torenzet worden vermeden, al moet wit thans dan eens extra op veld f2 letten. Im mers 13. Lf4, g5!, 14. Lg3, h5 geeft zwart een kans en wie weet zelfs een considerabele kans, welke door den tekstzet wordt geëlimi neerd. En de zorg voor f2 kan ten slotte niet onoverkomelyk zijn. 13Pc6b4! Zwart benut iedere mogelijkheid om zich te verdedigen. Een nieuwe onbesuisdheid, zooals dadelyk 13Lc5, 14. Pdl, Pb4 kan zijn stelling niet meer verdragen: 15. Dc5:, Pd3:, 16. Db5t en Dd3: en de dreiging h2 h3 dwingt wel tot maatregelen. 14. Ld3—b5t Ke8—f8 De consequentie van den vorigen zet. Im mers op 14Ld7 volgt 15. Df5!, Lb5:, 16. Dg4:, Pc2, 17. Pb5:, Pal:, 18. Dg7:, Tf8. 19. Pd6t, enz. De verwikkelingen nemen een aanvang. 15. Dc2e2 Le7c5 16. Pc3—dl Lc8—f5 Iets in den styl van ieder der twee groot meesters schynt op den ander dezelfde uit werking te hebben als de storm op een smeu lend vuur. Hoewel geen van beiden, Aljechin op het oogenblik eerst recht niet, er belang Dij heeft, veel in de waagschaal te stellen, vlie gen zy elkaar in bijkans iedere party naar de keel, als lag het in hun macht, de honderden door hen opgeroepen varianten alle tot in bij zonderheden te door- en overzien. Gedurende een enkele zitting wordt de spanning van een geheele match ontwikkeld en er zijn 30 van zulke zittingen in totaal! De tekstzet schijnt wits dreiging h2h3 te negeeren en dreigt zelf in ieder geval Pc2. In aanmerking zou ook het minder pretentieuze 16h5 zijn gekomen. 17. h2h3 h7h5 Onder de omstandigheden van het oogenblik is deze zet maar al te pretentieus, zij het ook, dat zwart weinig keus had, daar 17 Pc2, 18. hg4:, Lg6, 19. Ld3, Pal:, 20. Le3, enz. weinig kans van slagen biedt. Zooals be kend uit tallooze voorbeelden, faalt thans 18. Lg4: op hg4 en, zoodra Pf3 speelt, Dh4. of: 18. La4? Pd3, enz. De aardbeving begint! 18. Lel—g5! Dd8b6! Nu de diagonaal d8—h4 versperd is en hg4: dus voor de deur staat, blyft den uitdager niet anders over dan naar grooter geweld te grij pen. Op 19. hg4:, hg4:, 20. Ph4 heeft hij nu de schitterende parade 20g4g3! in petto, waarna niet alleen Lf5 c2xdl óf, on der omstandigheden f7f6 dreigt, maar bo vendien 21. Ff5: zou worden beantwoord met Kf2:t, 22. Pf2:, Lf2:t, 23. Df2:, Thlt!, enz. Intusschen blyft Pc2 dreigen. Ook de uitdager is dus op zyn post. 19. Pf3h4! Wit zorgt een zet voor te blijven, zoodat na Pc2 met Pf5: en Lc2 met Lg4: kan worden be antwoord. Eindelyk is het paard ten doode, op geschreven. Doch de stelling van Aljechin nog allerminst. 19/ Lf5—e4 20. h3xg4 Pb4xc2! Op het juiste oogenblik valt dit paard de witte vesting binnen. Er dreigt, behalve Pal: ook Pd4. 21. Pdl—c3 Pc2d4! 22. De2—fl? Stelling na 22. De2—fl Zwart: Dr. Aljechin y//m v///////y. abcdefgh Wit: Dr. Euwe Dr. Euwe neemt slechts genoegen met het onderste uit een kan en loopt daardoor wil lens en wetens het risico, het lid op den neus te krygen. De weg om zijn voordeel in een veilige haven binnen te loodsen, bestond o. i. in 22. Dd2, Pb5:, 23. Pe4:, De4:, 24. Te4:, waar na wit by een voortreffelyke stelling een pion meer behoudt, terwyl de verwikkelingen van de baan zijn. 22h5xg4 Nu zou 23. Pe4: De4:, 24. Te4: falen, we gens 24g3!. Wit moet de afschuwelijke batterij b6—<gl dus wel voor alles onschadelyk maken, doch geraakt daardoor op zywegen. 23. Pc3—a4 Db6c7 En thans is er slechts één parade tegen het vernietigende De5:, want 24. Pc5:, Dc5:, 25. Ld3 faalt op Pe6, 26. Le4:, Pg5:, 27. Tacl, Db6, 28. Ld5:, Th4, zoo mogelyk gevolgd door Dh6 24. Telxe4 d5xe4 25. Dflc4 25. Tel leidt na b6 tot dezelfde stelling als in de party, want 26. b4 zou dan falen op De5:. 25Ta8c8 26. Tal—cl b7—b6 Niet 26Lb6, wegens 27. Pb6:, Dc4:, 28. Tc4:Tc4:, 29. Pc4:, enz., evenmin 26 Fe6, wegens 27. Pg6t!. Intusschen blijft De5: dreigen. 27. Pa4xc5 b6xc5 27Dc5:? dan 28. Dfl!. Nog slechter is 27De5:, wegens 28. Pd7t. 28. Lb5a6 Dc7xe5! Op 28Te8? volgt 29. Dd4:! 29. La6xc8 De5xg5 30. Dc4 x c5t Gedwongen, want 30. g3 wordt weerlegd door 30Dcl:t en 31Pe2t. 30Dg5xc5 31. Tel X c5 Th8xh4 Eindelijk is de aardbeving uitgewoed. Doch wie zou meenen, dat dr. Euwe gewonnen staat, komt bedrogen uit. Vermoedelyk heeft de we reldkampioen by de berekening over het hoofd gezien, dat zwart over de ressource Pd4 e2t f4 met matdreiging beschikt. Doch daar gaat het juist om. Onze landgenoot is gewoon den eenvoudigen weg te bewandelen en moet thans van de ontrouw aan zyn principes de gevolgen ondervinden in den vorm van een hatelijke finesse, die alle hoop op winst in rook doet vervliegen. Zoo is de stryd op leven en dood, ook op de 64 velden. Voor het overige: Aljechin heeft zich schit terend geweerd. 32. Tc5c4 Of: 32. Ta5,' Pe2t, 33. Kfl, Pf4, 34. Kcl, Pg2t, enz. 32Fd4e2f 33. Kgl—fl Pe2—f4 34. Kfl—gl Bittere noodzaak, want 34. f3 faalt op g3 en 35. Kei, Pg2:t, 36. Ke2, Pf4t, 37. Ke3, g3, 38. fg3: Pd5t, gevolgd door Th2t ziet er evenmin gunstig uit. 3 4g4g3 Dreigt Th2 en op 35. fg3: volgt Pe2t, 36. Kfl (Kf2? e3t!), Pg3:t, 37. Kei, f5, enz. op 35. Te4:?, ten slotte, volgt Ph3t. 35. Pc8a6! Nu vindt de wereldkampioen althans een re delijke manier om het veege lyf te redden: de toren is gedekt, dus er dreigt fg3:. 3 5g3 X f2f 36. Kglxf2 Th4h6 Na 36f7—f5, 37. Tc8j-, Kf7, 38. Tc7t, Kf6, 39. Ta7: g5 ontstaat een uiterst moeilijk te beoordeelen stelling, welke echter niet in zwart's nadeel schynt te zijn. Men had deze voortzetting dus mogen verwachten. Indien wit niet gedwongen is, laat hij zich op de bewuste wending natuurlijk niet in. 37. Tc4xe4 Th6xa6 38. Te4xf4 Ta6xa2 39. Tf4b4 g7—g6 40. Tb4b7 Kf8g7 Afgebroken stelling Zwart: Dr. Aljechin ab edel gh Wit: Dr. Euwe Hedenmiddag om half twee wordt de party eventueel voortgezet in Philips' Ontspannings gebouw te Eindhoven. Eindelijk heeft de pers dan eens gelegenheid, de spelers van een galery gade te slaan. Aljechin was zenuwachtig als altyd, Euwe beheerscht als altijd, doch men zou byna willen zeggen: de eerste met, de ander zonder reden. Dat de uit dager zich niet op zyn gemak voelde in de bacheiyke situatie, waarin hy door zyn weifel moedigheid omstreeks den zesden zet was ge raakt, laat zich hooren. Doch dat de wereld kampioen niet voldoende op zijn hoede scheen te zijn voor een tegenstander, die weliswaar slecht stond, maar toch voor zyn leven vocht met een élan, dat wel onuitputtelyk moet we zen, dat lykt ons verwonderlijk. Hier was de kans, te profiteeren van een inzinking, zooals ook Euwe die in den loop der match heeft ge had. Waarom liet Euwe's spreekwoordelijke nuchterheid hem in den steek? De verklaring moet wel zyn, dat ook hy zich ten slotte niet heeft weten te onttrekken aan de beklemmende spanning, welke op het tooneel van den stryd rondwaart, of de vloeren nu met geluiddempend vilt zijn bedekt, zooals hier, of dat er met stoe len wordt geschoven en met aschbakjes gesme ten, zooals elders. Het was een kans het werd een gemiste kans. Verliezen zal de kampioen echter vermoede lyk niet. Naar alle waarschynlykheid wordt het toreneindspel remise. LOD. PRINS Daar zoowel de ploeg van de Amsterdamsche als van de Haagsche yshockeyclub deelneemt aan het tournooi voor West-Europeesche ploe gen om den Lippens-beker, zullen de beide clubs elkaar ook in dit verband ontmoeten. De eerste wedstrijd tusschen Amsterdam en Den Haag wordt Woensdagavond 24 Nov. a.s. op de overdekte kunstysbaan te 'sGravenhage gespeeld. De uitslagen van de Zaterdag voor de eerste divisie van de Engelsche League gespeelde wed- stryden luiden: BirminghamWolverhampton Wanderers 22 Charlton AthleticArsenal 03 ChelseaManchester City 22 Grimsby TownBrentford 01 Leeds UnitedBolton Wanderers 11 LiverpoolHuddersfield Town 01 MiddlesbroughLeicester City 42 PortsmouthDerby County 4o Preston North EndBlackpool 20 Stoke CitySunderland 00 West Bromwich AlbionEverton 31. De stand is nu- Brentford 17 10 3 4 23 34—24 Wolverh. Wanderers 16 7 6 3 20 25—17 Chelsea 16 8 4 4 20 36—29 Preston North End 16 7 5 4 19 30—18 Bolton Wanderers 16 7 5 4 19 31—23 Leeds United 16 6 7 3 19 *24—19 Sunderland 16 7 4 5 18 26—23 Stoke City 16 6 5 5 17 26—16 Arsenal 16 6 5 5 17 30—19 Middlesbrough 16- 7 3 6 17 30—25 Huddersfield Town 16 7 3 6 17 22—21 Charlton Athletic 16 5 7 4 17 21—21 Birmingham 16 4 7 5 16 24—22 Manchester City 16 6 4 6 16 29—29 W. Bromw. Albion 16 f 2 7 16 30—35 Leicester City 16 5 4 7 14 2430 Grimsby Town 16 4 6 6 14 18—24 Derby County 16 4 6 6 14 23—37 Everton 16 6 1 8 13 23—28 Liverpool 16 5 2 9 12 23—32 Blackpool 17 3 4 9 12 17—31 Portsmouth 16 1 5 10 7 21—37 In de tweede divisie waren de uitslagen: BarnsleySwansea Town 20 BurnleySouthampton 40 BuryBlackburn Rovers 21 Coventry CitySheffield Wednesday 01 Luton TownChesterfield 11 Manchester UnitedAston Villa 31 Newcastle UnitedPlymouth Argyle 31 Nottingham ForestFulham 01 Sheffield UnitedBradford 31 Stockport CountyNorwich City 1—1 Tottenham HotspurWest Ham United 20 De kopgroep ziet er thans aldus uit: Coventry City 16 7 8 1 22 20—11 Sheffield United 17 10 2 5 22 24—23 Aston Villa 16 8 4 4 20 24—14 Chesterfield 16 8 4 4 20 29—23 West Ham United 16 6 7 3 19 22—13 Burnley 17 7 5 5 19 25—21 Bradford 16 5 8 3 18 21—18 De wedstryden om het nationale kampioen schap ancre-cadre 45/2 werden Zaterdag te Den Haag voortgezet. De resultaten der middagpartijen waren: Dommering 400 24 88 16.67 Bos 344 I 24 103 14.33 Sweering 400 21 127 19.05 Van Vliet 330 21 94 15.71 Gehrels 400 26 83 15.38 Wiemers 348 26 60 13.38 Te Heerde is Zaterdag een ernstig verkeers ongeluk voorgevallen, dat aan een 21-jarig meisje het leven heeft gekost. Ter hoogte van het woonwagenpark aan den Zwolschenweg haalde de heer E. R., uit Zwolle, die met zijn personenauto huiswaarts reed, een anderen personenauto, bestuurd door den heer D. uit Heerde, in. Op hetzelfde oogenblik na derden uit de richting Wapenveld een tweetal meisjes, de gezusters Van O., op de fiets, die tegen den stroomenden regen de paraplu had den opgestoken. Het oudste der beide meisjes kwam met den auto van den heer R. in aan raking en werd tegen den weg gesmakt. Zy liep een zware schedelbasisfractuur en andere ver wondingen op, waaraan zy korten tyd later overleed. De spoedig ingeroepen geneeskundige hulp van dr. B. uit Heerde kon niet meer ba ten. Het slachtoffer was 21 jaar oud. Het andere meisje kwam met den schrik vry. Beide fietsen werden vernield, terwijl van den auto o.m. de voorruit brak. Het stoffelijk overschot van mej. Van O. en de auto van den heer R. zijn in beslag genomen. De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend! Het gedeelte van het prysverschil per 100 kg- voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akker bouwbesluit 1934) alsbedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring Inklaring v. 22 Nov. af v. 1 Jan. af t/m 31 Dec. t/m 30 April 1937: 1938: ƒ1.35 ƒ.150 voor soyaschroot 0.25 0.25 voor soyakoeken „0.35 0.35 voor grondnootjeoeken 0.35 0.35 voor grondnootschilfers 0.85 0.85 voor grondnootmeel 0.85 „0.85 voor cocoskoekeri 1.15 1.15 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.95 „0.95 voor maisveekoeken e.d. 0.65 „0.65 voor sesamkoeken „0.60 „0.60 voor alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bijpro ducten en/of afvall.) „0.10 0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat Ö1 deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8» b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prysverschil. Indien men zyn import op verderen termij11 nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, geliéve men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 8