Oorlogsverklaring aan China? De a.s. reis van Delbos DIJJERS Spionnage-affaire in Frankrijk Opnieuw opdracht aan Janson Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Men spreekt over onze keuken mets dm goeds DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ D€ SPAARNESTAD,.HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20883 Japansche bladen verwachten dat Tokio binnenkort tot dezen stap zal overgaan Verklaring van Eden over Sjanghai Zes personen in het grensgebied bij den Rijn gearresteerd Symbolische betaling van oorlogsschuld Engeland zal in December deze erkenningsdaad verrichten Het Britsche accoord met Franco De hertog van Alva vertegenwoor diger van rechtsch Spanje te Londen y Na een weigering van Tschoft en en Brunet De V.S. peilen Europa Financieel waarnemer bij minister Morgenthau Opheldering van duistere punten om Tsjecho-Slowakije het doel Wat gebeurt er bij een aanval op dit land? De aanklacht van den hertog van Windsor Smaadschriftkwestie door schade vergoeding onderling ge regeld Zaligverklaringsproces van zuster Siedliska Stichteres van de Zusters der H. Familie van Nazareth Staking te Pontiac geëindigd ffisÉ r 1 Een manifest van den hertog de Guise Hij wil van Frankrijk een corpo ratieve monarchie maken Britsch vlootbezoek aan Egypte Engelsche Middellandsche Zee- vloot in December naar Cairo Het Hongaarsche bezoek aan Berlijn Toespraken van Von Neurath en Daranyi Het Weer||||||||||||l|lll,llllllllllll,lll,llllllll,,lllll,i Couceiro verbannen uit Portugal Wegens onbewezen beschuldiging van president Salazar Russisch protest te Tokio Tegen uitlatingen van generaal Araki Bruno Mussolini ver betert een record Gandhi's toestand is verbeterd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN o™™—T mayonnaise TACK* en5aladejau5 Wonderklok ontdekt Gemaakt door een eenvoudigen Franschen schrijnwerker Een goed vaderlander Het is niet zoo gemakkelijk dit te zijn TERUGKOMST VAN PRINS BERNHARD Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag: OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 28 Nov. (Domei.) „Dit jaar zal de Chineesche opperbevelhebber, generaal Tsjang Kai Sjek," zoo schrijven de Japan- sche bladen, „wellicht een Kerstgeschenk krijgen van Japan in den vorm van een oorlogsverklaring. De Japansche regeering heeft thans haar nauwkeurige aandacht ge wijd aan het feit, dat de Chineezen voorne mens zijn de vijandelijkheden voort te zet ten." t Voorts wordt te Tokio vernomen, dat admiraal Soetsoegoe, de vroegere vlootcommandant, een onderhoud gehad heeft met den eersten mi nister, prins Konoye, waarin hij er op aan drong, China den oorlog te verklaren, om den toestand krachtdadig ter hand te kunnen nemen. De correspondent van de Japansche „Nitsji- Nitsji" werpt eenig licht op omstandigheden, welke geleid hebben tot de verplaatsing der cen trale Chineesche regeering uit Nanking naar Tsjoengking. Op 14 November, zoo schrijft hij, kwamen 18 leiders der regeering van Nanking in conferentie bijeen, o. m. Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenoote, om te beraadslagen over de wenschelijkheid van oorlog of vrede met Japan. Tien der 18 leiders waren voor vrede, maar de overige acht, onder wie zich ook mevrouw Tsjang Kai Sjek bevond, bleven zich tegen vredeson derhandelingen verzetten en drongen aan op het voortzetten der vijandelijkheden tot het uiterste. Men besloot daarop den regeeringszetel te verplaatsen. Volgens den correspondent zou Tsjang Kai Sjek zelf tot de „vredespartij" be hoord hebben. Het Chineesche blad „Takoeng Pau" be richt, dat de Chineesche troepen gisteren uit Woesi naar het Westen zijn vertrokken. Zij organiseeren een nieuwe verdedigings linie. Reeds bestaan versterkingen bij Tsjingkiang en is daar een versperring in den Jangtse gelegd. t Het Chineesche agentschap „Central News" bericht, dat de Japansche troepen in de pro vincie Sjansi, na een rust van een tiental da gen, zich gereed maken op te rukken naar het Zuiden en het Westen. De persafdeeling van de Japansche marine tneldt, dat Japansche marine-vliegtuigen giste ren boven Nanking verschenen zijn en drie van de zes Chineesche vliegtuigen, welke de Sovjet- Unie onlangs heeft geleverd, hebben neerge haald. Voorts hebben marine-toestellen het vliegveld van Tsjoekiakau in de provincie Ho- nan intensief gebombardeerd. In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis heeft de minister van Buiten- landsche Zaken verklaard, dat de bepalingen, geldende voor het bestuur der internationale concessie te Sjanghai, niet gewijzigd kunnen worden zonder toestemming der Chineesche regeering. MULHOUSE, 23 Nov. (Havas.) De dienst der Pransche contra-spionnage en de spe ciale politie te St. Louis hebben een be langrijke sponnage-affaire ontdekt in het grensgebied van St. Louis Huningue. Ondanks de geheimhouding, welke in deze -,;aak in acht wordt genomen, wordt bevestigd, dat zes personen zijn gearresteerd, o. m. een Duitsch onderdaan, zekere Dengier, iemand van 33-jarigen leeftijd, die te Huningue woonachtig s en zich in het bezit had gesteld van een I alsch indentiteitsbewijs en een valsch paspoort. Het schijnt, dat deze man het hoofd der bende is geweest. Verscheidene beschuldigden hebben bekend aan een buitenlandschen spionnagedienst in lichtingen te hebben verschaft aangaande de effectieven der aan den Rijn gestationneerde Fransche eenheden en over de in de buurt ge vestigde militaire werken. Zij zelf hadden inlichtingen naar Preiburg im Breisgau overgebracht, waar men hun telken male 500 R.M. had ter hand gesteld. NEW YORK, 23 Nov. Naar bericht wordt, zou de Britsche gezant te Washington, Lindsay, aan de regeering der Ver. Staten, hebben mede gedeeld, dat Engeland een „symbolische betaling" zal doen van zijn oorlogsschulden op 15 Dec. e.k. als erkenning van deze schulden. De Britsche regeering zou hiertoe zijn overgegaan na de be sprekingen over een handelsverdrag met Amerika. SALAMANCA, 23 Nov. (Havas). Radio Nacio- hal deelt mede, dat als gevolg van een nota- wisseling, die onlangs is geschied tusschen het Engelsche Foreign Office en Salamanca, de hertog van Alva officieel aangewezen is alsver- tegenwoordigef van het rechtsche Spanje te Londen. Uit betrouwbare, hoewel niet officieele bron te Londen verluiden de volgende bijzonderheden omtrent het antwoord van Burgos op de Engel sche nota aangaande de uitzending naar Spanje eener commissie van onderzoek naar de vrij willigers: De regeering van Burgos legt den nadruk op he volgende punten: Zij wenscht, dat er geen verwarring bestaan zal over de functies der oommissie, die naar haar meening slechts be last kan zijn met het instellen van een onder zoek naar het aantal vrijwilligers en niet de omstandigheden, waaronder zij teruggetrokken hioeten worden, kan vaststellen. Zij wenscht derhalve nauwkeurig te weten, welke bevoegd heden de delegatie zal hebben. Zij behoudt zich het recht van controle op de persoonlijkheden v°or, die de delegatie zullen vormen, en op die Welke de delegatie zullen vormen, die naar Va lencia zal gaan, en vraagt derhalve, dat de na- bien der leden te voren aan haar zullèn worden voorgelegd. De toon van het antwoord is hoffe- hik, maar krachtig. De Hertog van Aosta, de nieuwe vice- koning van Ethiopië BRUSSEL, 23 Nov. (Belga) Volgens „Het Laatste Nieuws" zou Janson, die Za terdag heeft afgezien van de vorming van een nieuwe regeering, opnieuw met de sa menstelling eener regeering kunnen worden belast. Janson heeft Maandagavond besprekingen gevoerd met verscheidene politieke leiders, o.m. met De Man. Zekere kringen zijn van meening, dat Janson de samenstelling van het kabinet, zooals hij dat Zaterdag had gedacht, eenlgszins zou kunnen wijzigen, met name door de opneming van drie ministers zonder portefeuille. Hedenmorgen ontving Koning Leopold den christen-democraat Tschoffen en den socialist Brunet, die beiden weigerden de opdracht te aanvaarden. Daarop belastte de koning Janson op nieuw met de kabinetsformatie, welke taak Janson aannam. WASHINGTON, 23 Nov. (Havas). Cochran, de eerste secretaris ter ambassade der Ver- eenigde Staten te Parijs, en financieel deskun dige van het Amerikaansche ministerie van Financiën, heeft een bezoek gebracht aan Morgenthau. Het onderhoud heeft betrekking gehad op den financieelen toestand der Europeesche landen. Cochran heeft zich op verzoek van Morgen thau, die persoonlijk contact wenscht te hebben met de Amerikaansche financieele waarnemers in de Europeesche hoofdsteden, naar Washington taggepen. PARIJS, 23 Nov. (Havas.) In de „Agence économique et financière" behandelt de voorzitter van de Fransche senaatscommis sie voor Buitenlandsche Zaken, Henri Bé- renger, de aanstaande reis van minister Delbos. Behalve voor het brengen van tegen bezoeken zal deze reis dienen voor het bren gen van klaarheid in enkele duistere punten in de diplomatieke en militaire kwesties in Midden-Europa. Verder zet Bérenger uiteen, dat Frankrijk Tsjecho-Slowakije militair en diplomatiek moet bijstaan bij aanvallen op zijn gebied of zijn on afhankelijkheid. Deze zaak is des te ernstiger, aangezien Tsjecho-Slowakije het voorwerp van voortdurende bedreiging van Duitschland is. Schrijver vraagt zich af, of Frankrijk de eenige steun van Tsjecho-Slowakije is, en hij stelt vast, dat de verhouding tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije niet bijzonder vriendschap pelijk is. Polen zal Frankrijk bijstaan, wanneer dit land wordt aangevallen, doch wat behelst het Poolsch-Roemeensche verdrag? Joego-SIa- vië zal tegelijk met Frankrijk mobiliseeren in geval van een Duitschen aanval, doch wat zal dit land doen ingeval van een Duitsch-Tsje- chisch conflict? Wat zal het doen in geval van een conflict in de Middellandsche Zee? De voorzitter van (ie senaatscommissie zet vervolgens uiteen, dat Frankrijk wel afzonder lijke verdragen heeft gesloten met de leden van de Kleine Entente, doch' een collectieve over eenkomst bestaat niet. Hierbij merkt hij nog op, dat de verhouding tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie nauwelijks beter is dan die tus schen Polen en Tsjecho-Slowakije, terwijl Tsje cho-Slowakije en de Sovjet-Unie een verdrag van wederkeerigen bijstand hebben gesloten, gelijk aan het Fransch-Russische verdrag. Wat zullen dus Joego-Slavië en Roemenië doen in geval van een conflict in Europa inzake Tsje cho-Slowakije? De houding van Engeland ten aanzien van den Rijn en de Middellandsche Zee is wel duidelijk, doch men vraagt zich af, wel ke houding dit land ten aanzien van Mid den-Europa zal aannemen. Bérenger besluit zijn uiteenzetting als volgt: Wij zijn overtuigd, dat deze reis zal bijdragen tot het ophelderen van den toestand in Europa, welke door de verschillende verdragen meer in gewikkeld is geworden dan vereenvoudigd. LONDEN, 23 Nov. (Reuter). De Engelsche Lord chief-justice, Hewart, heeft bekend ge maakt, dat een regeling is tot stand gekomen in het proces wegens smaadschrift, dat de hertog van Windsor aanhangig heeft gemaakt tegen een Londensche uitgeversfirma fen den schrijver van het boek „Commentaar op* de kroning." Na betaling der kosten en schadevergoeding en het aanbieden van volledige verontschuldigingen is de aanklacht ingetrokken. De raadsman van den hertog heeft medege deeld, dat de hertog de schadevergoeding zal verdeelen onder de liefdadige instellingen, dien hij als prins van Wales en als koning steeds zijn bijzondere belangstelling heeft geschonken. .Hewart zeide, dat hij met tegenzin en aarze lend accoord ging met het intrekken van de aanklacht, daar de lasteringen gemeen en wreed waren. WARSCHAU, 22 Nov. (A.N.P.) De Congrega tie der Riten is overgegaan tot het onderzoek der werken van de Poolsche zuster Marianne Francisca Siedliska, stichteres van de Congre gatie der zusters van de H. Familie van Naza reth, als inleiding tot het proces van zaligver klaring. Zr. Siedliska is in 1842 bi) Warschau geboren. Zij ging in het klooster en stichtte in 1875 te Rome een congregatie, welke zich het onderwijs en de liefdadigheid ten doel stelde. Buiten het Moederhuis te Rome, heeft deze congregatie thans 80 kloosters in Polen, Italië, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, met in totaal ruim 1500 zusters. Zr. Siedliska is in November 1902 te Rome in geur van heiligheid gestorven. In 1922 wer den de eerste stappen voor haar zaligverklaring gedaan. PONTIAC (Michigan), 23 Nov. De sit-down- staking van zes dagen bij de Fisherfabriek te Pontiac is geëindigd. Alle maatregelen werden getroffen om het bedrijf weer zoo snel mogelijk op gang te krengen, Nu de strijd in Sjanghai is uitgewoed keeren vele Chineezen naar hun woningen terug, die vaak in puinhoopen zijn veranderd GENèVE, 23 Nov. (Havas.) De Graaf van Pa rijs heeft Maandag namens zijn vader, hertog de Guise, de pers mededeeling gedaan van een tot de Franschen gericht manifest, waarin het programma voor een corporatieve monarchie in Frankrijk uitvoerig wordt uiteengezet. Ge waarschuwd wordt voor de gevaren eener dic tatuur en verklaard wordt, dat de „Action Fran- ?aise", die op eigen verantwoordelijkheid han delt, het Fransche vorstenhuis niet zou kunnen binden. Des avonds echter, toen de graaf zich gereed maakte de vertegenwoordigers der internationale pers in zijn hotel te ontvangen om hun den tekst van het manifest mede te deelen, kwam de commissaris van de Geneefsche politie hem in kennis stellen van een besluit der Zwitsersche autoriteiten, waarbij den graaf verboden werd het manifest van zijn vader te verspreiden of te bespreken. De Zwitsersche autoriteiten staan op het standpunt, dat de verspreiding van een derge lijk document in een bijeenkomst, waarop de internationale pers genoodigd is, volkomen on- vereenigbaar met de Zwitsersche neutraliteit is. De graaf deelde mede, dat hij zich heden per vliegtuig naar België zou begeven. CAIRO, 23 Nov. (D. N. B.) Het bezoek van de Engelsche Middellandsche Zee-vloot aar. Egypte, dat oorspronkelijk in October gebracht zou worden, doch toen in verband met den toe stand in Spanje voor onbepaalden tijd werd uit gesteld, is thans voor December aangekondigd. BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.) In het huis van den Duitschen Rijkspresident heeft minister Von Neurath den Hongaarschen ministers DaTanyl en De Kanya een maaltijd aangeboden, waarbij verder onder meer aanzaten de diplomatieke vertegenwoordigers van Oostenrijk, Hongarijë en Italië en verschillende ministers. Von Neurath hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het in het Derde Rijk vereenigde Duitsche volk met sympathie de krachtige op leving van de Hongaarsche natie gadeslaat. Onze regeeringen, aldus Von Neurath, staan zij aan zii- Het wederzljdsche vertrouwen is een waarborg voor onze politieke toekomst. Onze blik blijft gericht op de onvervreemdbare rechten onzer landen, en daarmede tevens op het hooge doel van een redelijken vrede in Europa. Daranyi zeide in zijn antwoord, dat de vriend schap tusschen Duitschland en Hongarije door den wereldoorlog slechts versterkt is. Ofschoon beide volken veel onrecht hebben moeten lijden, zal hun vriendschap aan vreedzame doeleinden gewijd zijn. VERWACHTING: Zwakke tot matigen §j Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, ne- velig tot half bewolkt, weinig of geen regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. H Hoogste barometerstand 768.3 te Riga H Laagste barometerstand 751.3 te Janmayen Zon op 7.33 - onder 15.59 - lacht op 16.29 E H Maan op 22.11 onder 11.49 25 November L. K. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllll LISSABON, 23 Nov. (Havas.) Officieel wordt medegedeeld, dat kolonel Henrique Paiva Cou ceiro voor den tijd van twee jaar uit Portugal verbannen is. Hij werd beschuldigd president Salazar een brief te hebben geschreven, waarin hij de politiek ten aanzien van Angola criti- seerde. Dezen brief heeft hij aan verscheidene personen laten lezen. In de officieele mededeeling wordt nog ver klaard, dat Couceiro de beschuldigingen, welke hij in zijn brief heeft geuit, niet kon bewijzen. Kolonel Couceiro js de laatste adjudant van koning Manuel en voormalig administrateur van Angola. MOSKOU, 23 Nov. (Tass.) De Sovjet-Russi sche ambassadeur te Tokio, Slavoetski, heeft bij de Japansche regeering geprotesteerd tegen de sterk anti-Russische uitdrukkingen, welke ge neraal Araki, de raadsheer van de Japansche regeering, heeft gebruikt in een onderhoud met buitenlandsche journalisten. ROME, 22 Nov. (Stefani) Gisteren heeft een driemotorig vliegtuig van het type S 79. bestuurd door kolonel Biseo en luitenant Bruno Mussolini, het internationale snelheidsrecord voor vliegtuigen met een nuttigen last van 2000 Kg. verbeterd, door een afstand van 1000 K.M. af te leggen met een gemiddelde snelheid van 430,622 K.M. Het oude record stond met 423,618 K.M. per uur op naam van dezelfde piloten. BOMBAY, 23 Nov. (Reuter.) De gezondheids toestand van Gandhi is aanmerkelijk beter; zijn ■bloeddruk is aanzienlijk verminderd. Japansche bladen verwachten spoedig een oor logsverklaring van Japan aan China. Henri Bérenger over de bedoelingen van Delbos' a.s. reis naar Midden-Europa. In het Fransche grensgebied bij den Rijn k een militaire spionnage-affaire ontdekt. Janson is opnieuw met de vorming van een nieuwe Belgische regeering belast. Benoemingen in het Aartsbisdom. Prof. dr. A. van Rooy, rector-magnificus der Universiteit te Amsterdam, in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen ter observatie opge nomen. O Een eenvoudige schrijnwerker, Trilhe, uit Garderes, een dorpje in de Pyreneeën, heeft een klok vervaardigd van houtsnijwerk, baleinen van een oude paraplu en zaagbladen. De klok heeft den vorm van de grot van Lourdes, is 8 voet hoog en bijna 5 voet breed. Deze klok geeft niet alleen den juisten tijd aan, op de seconde af, maar ook den dag, de maand, het jaargetijde, het jaar en de eeuw waarin we leven, 's Morgens'en 's avonds wordt door deze klok het Angelus geluid, niet altijd op hetzelfde uur, maar ver anderlijk, naar gelang de dagen langer of kor ter worden, 's Zaterdags en 's Zondags wordt het Angelus met twee klokjes geluid. Boven de klok is een afbeelding van de beroemde basiliek afgebeeld, en iederen Zondag ziet men een priesterfiguur het kerkje binnengaan. Op 11 Februari verschijnt O. L. Vrouw aan Bernadet- te, die voor de grot geknield ligt. Op 15 Augus tus komt er een beeld van de H. Maagd te voor schijn, en op 25 December een kribbe met het Goddelijk Kindje. De schrijnwerker heeft 3 jaar noodig gehad om dit kunstwerk te voltooien. Mr. Lyons, de eerste minister van Australië, ontving kort geleden een brief van een va- derlandslievenden staatsburger, die hem één penny zond. In het begeleidende schrijven stond vermeld, dat deze penny diende om mee te helpen de staatsschuld van Australië te delgen. De man had namelijk kort te voren in de courant gelezen dat de staatsschuld precies 1.202.911.646 pond, 0 schilling en 1. penny be draagt. De patriot stuurde nu een penny, om de staatsschuld alvast af te ronden. Hij ontving een schrijven terug van den Premier, waarin hij hem dankte voor het geld, maar er het volgende aan toevoegde: "U hebt de staatsschuld echter niet verminderd, maar met twee Penny vermeerderd. Drie Penny kost namelijk het antwoord-schrijven, waarbij ik dan nog niet eens den arbeidstijd der be ambten, veroorzaakt door het zenden van Uw Penny bereken. Ofschoon U aldus een patriot wilt zijn, hebt U den staat feitelijk nog bena deeld". Het is werkelijk niet zoo gemakkelijk een goed vaderlander te zijn.... Prins Bernhard wordt hedenavond per auto uit fieckenwalde op het paleis Soestdijk ver wacht. 1. DE GRONDWET ZEGT: Het Onderwijs is een voorwerp van aan houdende zorg der Regering. Het aantal R. K. Scholen voor algemeen vormend La ger Onderwijs is van 1931 tot 1936 toe genomen met 218. Het aantal leerlingen nam toe met bijna 58000. Het aantal door het Rijk gesalarieerde leerkrachten VERMINDERDE MET 137. Kath. Onderw. Verbond Stand op Dinsdag 1 uur run.: 7(&3 Vorige stand: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1