Burgeroorlog in Frankrijk verijdeld China bereidt zich voor op langdurigen tegenstand Kerstgave aan de werkloozen I „PROTECTOR" I Het nieuws van heden SCHOTSCHE GEMEENTE POLITIEK De Tribuna niet Fransch gezind Anti-komintern- pact bestaat 1 jaar DE BAROMETER INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten TJVi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20884 Waartoe geheime wapen depots dienden Volledig complot tegen den repu- blikeinschen regeeringsvorm ontdekt Herstel der monarchie in voorbereiding Onderaardsche gangen 25 pCt. van de uitkeering Protestantsche raadsleden wilden een H. Mis bijwonen in een kath. Kathedraal De Italiaansche handel Besprekingen met Oostenrijk en Joego-Slavië Onrust aan Universiteit van Weenen De Binoux-prijs voor een Nederlander Het Weer,|||,llllllllll,,lllll,lll,,llllll,llll,lllll,l,l,|,I Redactie verdedigt zich tegen deze „verdenking" Zaligverklaringsproces van Charlo Giacinto Minister Koeng vertrekt naar Tsjonking Japan onderhandelt met de auto riteiten van de internationale nederzetting over de over dracht van het bestuur De neutralisatie van Nanking Schoolkinderen in de Japansche hoofdstad spreken een dankgebed uit naar aanleiding van de overwinningen der.Japansche troepen in Noord-China Inspectiereis naar Britsch-Oost-Afrika Verband met Hitler's koloniale eischen? GRAAF VAN PARIJS NAAR BELGIË Geduld Feestelijke herdenking van de sluiting te Tokio en Berlijn Rad io-uitzend ingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 23 Nov. (Havas)Hedenavond te kwart voor tienen publiceerde het Fran- sche ministerie van Binnenlandsche Zaken het volgende communiqué: Een volledig complot tegen den republi- keinschen regeeringsvorm is ontdekt. By hun nasporingen zijn de Süreté natio nale en de politieprefectuur, die in de afgeloopen Weken zeer verdienstelijk werk verricht hebben, er in geslaagd een groote hoeveelheid wapenen, Voor het meerendeel van buitenlandschen oor sprong, in beslag te nemen: geweren, mitrail leurs, revolvers, granaten, kogels, springstof fen enz. Bij een huiszoeking in het gebouw der Hypo theekbank, waarvan ingenieur De l'Oncle ad ministrateur was, kwam het vast te staan, dat men te doen had met een para-militaire orga nisatie, die geheel op militaire leest was ge schoeid: met een generalen staf, militaire bu reaux en een gezondheidsdienst. De verdeeling in divisies, brigaden, regimenten, bataljons etc. toont onmiskenbaar aan, dat deze organisatie een burgeroorlog op het oog had. Uit gevonden documenten blijkt dat de samen zweerders van plan waren den republikeinschen regeeringsvorm door een dictatuur te vervan gen, alvorens men tot het herstel der monarchie zou overgaan. Het plan voor den opstand was tot in finesses voorbereid. Zoo ontdekte men een installatie tot het maken van valsche identiteitsbewijzen, inlich tingen over de sterkte der gewapende macht in Seine-et-Oise en Seine-et-Marne, Officierslijs- ten, dienstorders, ontvreemd uit militaire bu reaux, lijsten van ministers en parlementsleden, die bij het eerste teeken voor den opstand moesten gearresteerd worden, etc. Dank zij de waakzaamheid der regeering, die het vertrouwen heeft in het land, heeft men deze plannen kunnen verijdelen. De republiek heeft niets meer te vreezen van opstands pogingen. De huiszoekingen, die reeds belangrijke resultaten hebben opge leverd, worden onverwijld voortge zet. De schuldigen zullen gestreng worden bestraft. Het is niet noodig met het oog hierop uitzon deringswetten uit te vaardigen. De republikeinsche wetten beschermen vol doende de veiligheid van den Staat. De regeering is volkomen meester van den toestand en is volledig in staat iedere misdadige handeling tegen de republiek te bedwingen en de Fransche democratie veilig te stellen. De rechter van instructie heeft tegen vier personen, die uitgenoodigd worden uitlegging te geven over de zaak der Cagoulards, bevel tot voorgeleiding uitgevaardigd. Behalve Le Maresquier betreft het drie per sonen, o.w. een vrouw. Het blad Ce Soir bericht, dat te Louvecien- nes een huiszoeking is verricht in een kasteel, dat heeft toebehoord aan Francois Coty, die eigenaar-directeur was van het blad Ami du Peuple. Deze huiszoeking maakt deel uit van het algemeene onderzoek inzake de Cagoulards. Het blad verklaart, dat op zestien meter onder den grond gepantserde ruimten zijn ontdekt, alsmede onderaardsche gangen ter lengte van honderden meters. De Paris Soir schrijft: In het begin van den middag werden pertinente mededeelingen ge daan omtrent vijf arrestaties, die de politie in het grootste geheim in de zaak Cagoulards heeft verricht. De namen der in hechtenis ge nomen personen zijn niet bekend gemaakt, doch men vraagt zich af, of onder hen niet de architecten en aannemers voorkomen, die de verdachte ondergrondsche werken onder een groot pand in de Vendóme-wijk zouden hebben uitgevoerd. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook dit jaar weer aan de steuntrekkende werk loozen een Kerstgave kan worden ver strekt. Deze gave kan bedragen 25 pCt. van het bedrag, dat de betrokkene ont vangt aan uitkeering over de week van 12 tot 18 December. 0 De Kerstgave kan ook worden toegekend aan de werkloozen, die uitkeering ontvangen Uit hun Werkloozenkas, wanneer de kasuit- keering plus kastoeslag minder bedragen dan de steun plus de Kerstgave zou bedragen hebben, indien ze niet kastrekkend waren. In The Universe vonden wij een belangwek kend bericht, waaruit eens te meer blijkt welke öierkwaardige stroomingen in de Anglicaan- sche Kerk bestaan. Uit Oban, in West-Schot land, wordt gemeld, dat de leden van den ge meenteraad die allen Protestant zijn on langs besloten hebben om een bezoek te bren gen aan de Katholieke Kathedraal. Hun be sluit om aldaar de H. Mis bij te wonen, is on getwijfeld zonder precedent sinds de Reforma tie. Bisschop Martin was van dit besluit op de hoogte gebracht, en men had voorbereidingen betroffen om de raadsleden te kunnen ontvan gen. Naderhand echter besloten dezen om van hun bezoek aan de Katholieke Kathedraal af te zien. Toen de zaak voor het eerst ter sprake kwam vroeg de burgemeester, John Mac Naugh- ton, aan den gemeentesecretaris of de raads leden bij het aanvaarden van hun ambt trouw hadden gezworen aan den koning en het pro testantsche geloof. De secretaris antwoordde °htkennend. Terwijl oud-burgemeester Stinner zich tegen het voorstel verzette, zeide oud-burgemeester A Mac Arthur, die het bezoek had voorgesteld: "Oban telt vele katholieke belastingbetalers. Onze beslissing zal misschien in sommige krin gen opzien baren, maar zeker ligt het geheel h} de lijn, dat wij een dienst in de Kathedraal oywonen. Bovendien: enkele jaren geleden be goten wij dat alle kerken in de stad beurte- Ihgs bezocht zoude* worden." Mr. Black, gemeentesecretaris, zei: „Er is hiets in de gemeènteverordeningen dat ons verhindërt om een H. Mis bij te wonen, zoomin *ls een dienst in een Boeddhistischen Tempel." Onder de tegenstanders van het inmiddels opgegeven bezoek bevond zich Reverend Mal colm, Mackeracher van de kerk van Bint Co- umba. Hij reisde naar Edinburgh om hoogere autoriteiten der Schotsche Kerk op te zoeken en de juridische deskundigen dezer Kerk over de zaak te raadplegen, Mr. Mackeracher meen de dat de gemeenteraad een noodeloos prece dent wilde scheppen Reverend A. M. Ross van de Free High Church handhaaft het standpunt, dat de han delwijze van den raad een vraag heeft opge worpen, die het noodig maakt te onderzoeken, in hoeverre de gemeenteverordeningen zooiets toelaten. Dit stukje gemeentepolitiek is in elk geval een interessant symptoom van de kerkelijke ontwikkeling in Groot Brittannië. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 23 November; In Romeinsche handelskringen verklaart men dat de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk wat den inhoud betreft, geëindigd zijn Slechts de tekst staat nog niet geheel en al vast. Men neemt aan dat de nieuwe overeenkomst de transport- en credietprivileges afschaft. In verband met het feit, d^t tenminste naar alle waarschijnlijkheid, midden December tus schen Italië en Joego Slavië handelsbesprekingen zullen plaats hebben, zou het preferentie-systeem minder ver doorgevoerd worden. De contingen ten blijven hetzelfde, wat-de algemeene kwan titeit betreft, maar daarbinnen vonden verschui vingen plaats. Men verzekert dat de verklaring van deze wijziging slechts gezocht moet worden in de veranderingen in den economischen toe stand der beide landen. WEENEN, 23 Nov. (Havas). Het decreet tot verlenging van den duur van de medische studie heeft niet de verwachte kalmeering gebracht. Vanochtend demonstreerden te Weenen de stu denten, voor de gesloten universiteit. De politie verrichtte een vijftig-tal arrestaties. Te Graz moest de politie de omgeving van de universiteit schoonvegen. PARIJS, 23 Nov. (ANP) De Academie voor Wetenschappen heeft den Binoux-prijs, groot 3000 fr., toegekend aan den heer C. de Waard, leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijks H.B.S. met 5-jarigen cursus te Vlissingen, voor zijn bijdrage voor het uitgeven van „Les corres pondences du père Marin Mersenne", H Verwachting: Zwakke Zuid-Oostelijke tot Oostelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, tempera- tuur om het vriespunt, in het Noord- Ëj Oosten des nachts, overdag weinig ver- H andering in temperatuur. |i Verdere vooruitzichten: Weinig ver- S andering. ^llllllllilllllllllUlllllllllllllllllllllllllllltllllllilllllllllllllllNIlllllNllli ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 I Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën. Kloosters ^n Kerkelijke Instellingen ïïiilliliillllllliiiiiiimiiiiliiiiiiiiiliiiiiilimiliwiHiiiliiiimiitiiiimiiinii ROME, 23 Nov. (Havas) Seardaoni, de schrijver van het onlangs in de Tribuna ver schenen artikel over de Fransch-Italiaansche betrekkingen, heeft het blad een brief gezon den, waarin hij1 om ontslag verzoekt. De brief wordt afgedrukt met een aanteeke- ning der redactie, waarin deze zich verdedigt tegen de verdenking, dat zij Fransch gezind is, en verklaart niet in het minst te rekenen op de minste loyaliteit en goede trouw van den kant der Fransche bladen, „die steeds meer toonen, de noodzakelijke medeplichtigen te zijn van de ontbindende krachten, die de nationale en sociale orde In Europa en in de geheele we reld bedreigen". Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 23 November: Heden heeft in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus de Congregatie der Riten gestemd over de heldhaftigheid der aeugden van den Eerbiedwaardigen Carlo Giacinto di Santa Maria die in 1721 is gestorven. Met groote plechtigheden heelt men dit jaar den nationalen feestdag van Brazilië te Rio de Janeiro gevierd. Men ziet hier president Vargas hij de ont hulling van een ruiterstandbeeld van maarschalk Teodoro da Fonseca, den stichter der republiek. Op den achter grond een delegatie integralisten, de eenige partij, die bij den jongsten staatsgreep niet werd opgeheven ■4 -- v .-.JOB» - Een gezicht op Tsjonking, den nieuwen zetel van de Chineesche regeering. Het corps diplomatique is eveneens uit Nankin g vertrokken en heeft zich naar Hankau begeven SJANGHAI, 23 Nov. Het Chineesche agentschap Central News bericht, dat de Chineesche minister van Financiën, die zich naar Tsjonking begeeft, bij zijn doorreis te Hankau heeft medegedeeld, dat de Chinee sche regeering alle financieele, monetaire en economische maatregelen heeft genomen om langdurigen tegenstand te bieden. De minister voegde hieraan toe, dat hij zijn zetel van Nanking naar Tsjonking heeft over gebracht, doch dit beteekent niet, dat de re geering Nanking prijsgeeft. Hfj herinnerde er aan, dat een dergelijke maatregel van Frankrijk in den grooten oorlog niet verhinderde, dat Frankrijk als overwinnaar uit den krijg trad. Sommigen zijn van meening, dat Koeng 't pre sidentschap van den uitvoerenden Joean op zich zal nemen in plaats van maarschalk Tsjang Kai Sjek, die zich geheel aan de militaire verdedi ging zal wijden. Omtrent den kr ij gs toes tand aan het Tai-meer zijn vandaag van den kant der officieele militaire overheid geen berichten ontvangen. Volgens Japansche mededeelingen bevindt zich een nieuw Chineesch leger uit het gebied ten Westen van het Tai-meer in opmarsch naar den Zuidelijken Japanschen vleugel. Tot dusverre nog niet be vestigde berichten maken melding van een ont scheping van Japansche afdeelingen aan den Westelijken oever van het Taimëer, tusschen Tsjangsing en Jising. Volgens Chineesche be richten zetten de Japanners het bombardement van het Kiangjinfort voort. Het Chineesche telegraafagentschap Central News meldt, dat dc Chineesche troepen ondanks de zware bombar dementen, weerstand hebben geboden aan alle Japansche aanvallen op Poejoean en Toeng- tsjian, op 25 K.M. ten Zuid-Westen van Kasjing. De Chineesche verliezen zijn talrijk. Voorts ver neemt het Chineesche telegraafagentschap, dat twee pogingen der Japanners om troepen te ontschepen in Haijen aan de baai van Hantsjau, achter de Chineesche stellingen, mislukt zijn. De correspondent van het Japansche blad Nisji Nisji Sjimboen meldt, dat thans onder handelingen gevoerd worden tusschen de Japan sche autoriteiten te Sjanghai en de autoriteiten der interantionale nederzetting voor de over dracht der bestuurs-machinerie In de interna- tionale nederzetting, met inbegrip van het douane- en postbeheer, aan Japan. De correspondent merkt op, dat de meening bjj den gemeenteraad veld wint, dat internatio nale verwarring moet worden voorkomen, nu Sjanghai bezet is door de Japansche troepen. Voorts schrijft de correspondent van de Nisji Nisji Sjimboen, dat de autoriteiten van de in ternationale nederzetting en de Fransche con cessie bereidheid aan den dag leggen de Ja pansche voorwaarden betreffende het toezicht op de Chineesche anti-Japansche organisaties te aanvaarden, hetgeen biykt uit de stopzetting van de publicatie der Tsjioewangjipau, het Chi neesche communistische dagblad, op 23 No vember. Tenslotte meldt de genoemde correspondent, dat de civiele en militaire leiders der Nanking- regeering, die nog een toevlucht hebben in de internationale nederzetting en de Fransche con cessie, thans stappen doen by de Britsche, Ame- rlkaansche en Fransche autoriteiten ten behoeve van hun eigen veiligheid. Zij verzoeken hun een toevlucht elders te verschaffen. De voorzitter en de secretaris van den ge meenteraad der internationale wyk hebben ver klaard, dat de Japansche eischen ten deele reeds zyn ingewilligd. De Chineesche pers maakt daaruit op, dat de raad bereid is alle eischen in te willigen. vyf der vooraanstaande Chineesche dagbla den te Sjanghai hebben thans, na een onoffici- eelen wenk van de politie der internationale concessie, de publicatie gestaakt, o.a. 't aan den minister van Financiën, Koeng, behoorende blad China Times, en het blad van de Kowmintang Min Pao. Ook het officieele Chineesche nieuwsbureau Central News staakt thans zyn werkzaamheden te Sjanghai. Een internationale commissie voor de neu tralisatie van Nanking, bestaande uit 15 Britsche, Amerikaansche, Duitsche en Deen- sche leden, is kortgeleden georganiseerd. Hedenavond heeft zij haar voorstellen ter hand gesteld van den Japanschen consul- generaal te Sjanghai. Zy wenscht een neutrale zone in Nanking te zien ingesteld, en wel in het Noord-Westelijke deel van de ommuurde stad, waar het den Chi- neezen verboden zou zyn militaire werken op te richten of verbindingsmiddelen te installeeren, terwyi het den Chineeschen troepen eveneens verboden zou zyn door de zone heen te trekken of zich daar op te stellen. Het voorstel, dat door den Amerikaanschen consul-generaal aan den Japanschen consul- generaal werd overhandigd, verzoekt Japan zich te onthouden van aanvallen op de genoemde zone. De laatste dagen wordt in berichten uit Chi neesche bron melding gemaakt van talrqke Chineesch-Japansche besprekingen over de vor ming eener nieuwe regeering in Noord-China. De leden van de oude regeering te Peiping en leden van de oude party van Tsjihli nemen aan deze besprekingen deel. LONDEN, 23 Nov. (Havas). De Londensche correspondent van de Yorkshire Post meent te weten, dat de onderstaatssecretaris van Kolo niën, de Markies van Dufferin en Ava de vol gende maand een inspectiereis zal maken naar de Britsche koloniën in Oost-Afrika. De cor respondent meent, dat dit in verband staat met de koloniale activiteit en de verlangens van Hitier. De Markies zal eerst naar Aden gaan en vervolgens naar Somaliland, Khartoem, Ke nya en Mauritius. Het is nog niet zeker of hy ook naar Tanganjika zal gaan. GENEVE, 23 Nov. (Havas). De graaf van Parys is heden met zyn gemalin en zyn adju dant, graaf Pierre de la Rocque, voorgoed uit Genève vertrokken om naar België te gaan, In een communiqué deelt het Fransche minis terie van Binnenlandsche Zaken mede, dat een complot tegen de republikeinsche regeering is verijdeld. China bereidt zich voor op een langdurigen te genstand. Tokio en Berlijn zullen het feit, dat het anti- kominternpact een jaar bestaat, feestelijk her denken. Verdere behandeling der Justitiebegrooting in de Tweede Kamer. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Kerstgave aan de werkloozen wordt ook dit jaar verstrekt. Schout-bij-nacht Fürstner, chef van den Ma rinestaf, bevorderd tot vice-admiraal. Spoorwegontvangsten tot en met October met f 3 millioen gestegen, vergeleken met 1936. Acht maanden geëischt tegen noodslachter in verband met het bekende vleeschvergiftigings- geval te Harenkarspel. Beurs van New York: Stemming verdeeld. Geduld is wel de schoonste zaak Die ooit is uitgevonden," zingt Jan Klaassen in de poppenkast zijn kijvend Cathrijntje toe. Geduld overwint alles, zelfs een booze vrouw is de les van den peppenkastwijs- geer. Geduld is intusschen geen pas sieloos toezien, geen werkeloos stil blijven zitten, geen actieloos niets doen. Geduld is niet de deugd van den flegmaticus maar de zelfoverwin ning van den actief-willende. Geduld overwint allesindien er wat over wonnen kan worden. En de grootste overwinning is de zelfoverwinning. Geduld moet den vrede bewaren of herstellen, moet den mensch tot het goede brengen, moet de ontwikkeling opvoeren, moet de maatschappij op heffenGeduld is de deugd smar ten te dragen, onrecht te verduren, moeite niet te vreezen, ten einde een hooger doel te bereiken. BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.). Ter gelegenheid van den verjaardag van het Duitsch-Japansche antl-kominternpact heeft de Japansche ambas sadeur te Beriy'n, graaf Moesjakoji, uitnoodi- gingen rondgezonden voor een diner, dat mor genavond in de Japansche ambassade zal wor den aangericht. Naar bekend wordt, zal Hitier aan de uit- noodiging gevolg geven, tenVyi de volgende per sonen de uitnoodiging hebben aanvaard: de Italiaansche ambassadeur, Attolico, ministerpre sident overste generaal Goering, de plaatsver vanger van Hitler, Rudolf Hess, de ryksminister van oorlog, generaal-veldmaarschalk von Blom berg, ambassadeur von Ribbentrop, de opper bevelhebber van de marine, generaal admiraal Raeder, de rijksleiders Himmler en Rodenberg, de staatssecretaris in het departement van Buitenlandsche Zaken Von Mackensen en de Italiaansche ambassaderaad, graaf Magistrati. Donderdag a.s. zal de Duitsche ambassadeur te Tokio een noenmaal geven, waaraan ook prins Tsjitsjiboe en prins Kan-in zullen aan zitten. Op den avond van denzelfden dag wordt te Tokio een groot volksbanket gegeven, waar in prins Kan-in eveneens deelneemt. Er zqn ook regelingen getroffen voor een uit wisseling van radio-uitzendingen op 25 Novem ber a.s. tusschen Duitschland en Japan, ter herdenking van de sluiting van het Japansch- Duitsche anti-kominternpact. Goebbels zal dien dag een radiorede uitspre ken, die uit Berlyn naar Japan zal worden ge zonden en de Japansche Minister van Verkeer zal een rede houden, die naar Duitschland zal worden uitgezonden. Voorts zullen muzieknum mers ten gehoore worden gebracht. Stand op Woensdag 1 uur van. 765 Vorige stand 763A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1