Bij Alliance's derde lustrum De avonturen van Prof je en Struisje r 3) De Gemeentebegrooting van Bloemendaal PHILIPS Gemeenteraad van Velsen Handelaar zou speculeeren rj WIM WOltM 1922 - 25 NO - 1937 JAN v. d. PIGGEj HET BELEID VAN DEN BURGEMEESTER SHAWLS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 Lyceum-club wist zich door moei lijke perioden heen te slaan Gezonde spelopvatting Geschiedenis „De goalgetter" ASSORTIMENTSKISTEN SIGAREN 3 Tel. 12177 3 Gevestigd anno 1800 ■AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Groote Houtstr. 81 Maar hij gebruikte het geld voor zichzelf Algemeene beschouwingen J I I M I Géért /p beU SCHOTERWEG 1 - TELEF. 16659 Algemeene beschouwingen over de begrooting 1938 R.K. fractie en de kindertoeslag Algemeene beschouwingen Het college antwoordt Kunsthandel „PICTURA" Encadreeren, Restaureeren ANECANG 27 HAARLEM AL ONZE ARTIKELEN IN LUXE VERPAKKING STAD EIJWS Een keurig feestnummer van „De Goal- getter" herinnert ons er aan: het is van daag vijftien jaar geleden, dat de leerlingen van het toentertijd pas geopende R. K. lyceum efcn voetbalvereeniging oprichtten. Onder den naam „Alliance" heeft deze vereeniging in den loop der jaren vele successen mogen boeken, maar ook velen moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Toch is „Alliance" zichzelf gebleven: een club met een eigen cachet, een eigen sfeer; met een sportleven geest en een gezonde spelopvatting, eigenschappen, die de Ly ceumclub hebben gemaakt en thans nog maken tot een sieraad van onze katholieke sportbeweging en tot een graag gezienen tegenstander op alle velden. En nu spelende in de hoogste afdeeling van den D.H.V.B. maakt Alliance zich op om op luisterrijke wijze zijn derde lustrum te vieren. Een hartelijke gelukwensch is hier op zijn plaats, want het stemt ongetwijfeld iederen oprechten sportliefhebber tot verblijden, dat er juist in dezen tijd nog clubs zijn els Alli ance, die het spel spelen louter om het spel en niet om de puntenwinst a tout prix. Die er, gedachtig het „mens sana in corpore sano", naar streven, door middel van dat spel ook den geest te ontspannen en zoo een hechter, vriendschapsband te leggen tusschen de spe lers onderling en tusschen de partijen op het groene veld. Proficiat! En nog vele jaren! Wij wenschen het de jubileerende club niet alleen, wij zijn er zelfs zeker van, dat er na deze vijftien nog vele jaren voor Alliance zullen volgen. Want zoolang onze katholieke ouders de vrijheid zullen hebben, hun jongens naar het lyceum aan den Zylweg te zenden, zoolang zal Alliance over voldoende bronnen beschikken om „nooit verloren" te gaan! „De leerlingen" van het R. K. Lyceum, die den 25sten November 1922 met Pater Rector, Pater Esser en enkele leeraren bijeen kwamen in de „Jozefsgezellen'' in de Jansstraat, waren toen nog slechts een twintig-tal eerste-klassers, maar het aantal was toch voldoende voor de oprichting van een voetbalclub, die op voorstel van den heer Theunis „Alliance" werd gehee- ten. In het eerste seizoen werd slechts een aan tal vriendschappelijke wedstrijden gespeeld, doch het volgend jaar kwamen twee elftallen in de junioren-competitie van het district Haar lem uit en beide werden kampioen. In 19241925 speelde A. voor het eerst in den D.H.V.B., werd kampioen van de vierde klas en sloeg in de na-competitie zelfs alle tweede- en derde-klassers, op welke prestaties een promo tie-bij-keuze volgde naar de tweede klas. Toen liep het echter mis, A. bezette bijna de laatste plaats en het overgroote deel der leden wilde liever als schoolelftal voetballen. Dat Pater Esser en de heer P. Hokkeling dit konden be letten, nam niet weg, dat er van het ledental weinig overbleef en een degradatie-op-verzoek was het gevolg. De lyceïsten kennen allen dit jaartal: 1926, eerste „krach" van Alliance Twee jaar later kwam er echter weer ople ving in de gelederen: het eerste elftal promo veerde naar de derde klas en een tweede elftal werd in de vierde klas Ingedeeld. Beide teams veroverden de tweede plaats en promoveerden bij keuze resp. naar de tweede en derde klas. Vijf jaar heeft het geduurd, voor Alliance's pogingen om de eerste klas te veroveren succes hadden; dat was in 1934. Intusschen had Pater Esser in 1932 (tweede „krach"!) Alliance van den ondergang gered, toen het bestuur aanleiding vond om in zijn geheel af te treden en het grootste deel van de oudere leden den aftocht blies. Z. Eerw. gal A. een nieuw bestuur, dat na hard werken de club weer tot nieuwen bloei kon brengen. Ge makkelijk ging dit echter niet, want in 1932— 1933 werd op het nippertje de onderste plaats ontloopen. De groote ommekeer kwam eerst een jaar later. In de competitie was de toestand kritiek, nog twee thuiswedstrijden, tegen WSB en NVC, moesten gespeeld en om degradatie-wedstrij den te ontloopen gewonnen worden. De heer Kroese organiseerde toen een spoed-training en onder enorm enthousiasme werden de twee matches gewonnen. De belangstelling keerde geheel terug, het weekbericht „De Goalgetter" verscheen (Sept. 1934), een regelmatige training kwam tot stand onder leiding van den heer P. v d. Vlugt, er konden weer een tweede senio ren- en tevens twee junioren-elftallen worden ingedeeld enz. Het seizoen verliep buitengewoon gunstig: Al liance bezette de tweede plaats achter DEK en speelde tezamen met deze club promotie-wed strijden tegen India, van welke wedstrijden zij er drie won. Eindelijk was A. eerste-klasser! Een belangrijk feit in het bestaan van Al liance was ongetwijfeld in 1935 het heengaan van Pater Esser, toen deze benoemd werd tot pastoor te Amsterdam. Wat 2. Eerw. voor de club is geweest en heeft gedaan, laat zich moei lijk beschrijven. Hij heeft A. opgericht en „ge red". Gelukkig kan Pater Esser zich verheugen bii de gedachte, dat er zich na zijn vertrek geen moeilijkheden meer hebben voorgedaan, zij het dan ook, dat de animo voor het voetbal spel zooals t« begrijpen is van jaar tot jaar nogal eens varieert, ook bij Alliance. Bijna was Alliance kampioen van de eerste klas geworden, toen zij verleden jaar met slechts een punt achterstand op St. Martinus de twee de plaats bezette. Momenteel sukkelt het elftal nogal met zieke en geblesseerde spelers, doch is nog altijd een tegenstander, waarmede ieder rekening dient te houden. Een tweede senioren- en een junio ren-elftal nemen tevens aan de competitie deel. Sinds twee jaar speelt men op „Elswout" aan de Ramplaan, daar het lyceum-terrein niet meer zoo geschikt bleek. Onder het huidige bestuur: P. Gustenhoven, voorzitter; F. Seveke, secretaris en J. Stallinga, penningmeester, staat Alliance hecht gefun deerd. zoodat men de verdere ontwikkeling ook kwantitatief met vertrouwen tegemoet kan zien. De feestcommissie, die behalve uit de be stuursleden uit de heeren A. en J. Bosman,-H. Koster en P. v. d. Vlugt bestaat, heeft een programma in elkaar gezet, dat er zijn mag. Om te beginnen iets, dat men niet dikwijls bij een lustrum meemaakt: een tentoonstel ling, die een wetenswaardig allerlei te zien geeft en de geschiedenis van Alliance o.m. door een schat van foto's in beeld brengt. Zaterdag middag as om twee uur wordt deze tentoonstel ling in het lyceum geopend. Daarna vindt een gezellige bijeenkomst plaats voor de leden; er worden onderlinge wedstrijden met prijsuitrei king gehouden (geen voetbal, maar binnens- huisspelen 's Avonds komen de junioren, lyceïsten er. hun familieleden naar „Domi" te Overveen voor een vroolijken „Bonte Avond". Het pro gramma, ja, wat biedt het al niet! Bont en nog eens bont! Zondag 28 November heeft de officieele vie ring plaats. De dag wordt begonnen met een H. Mis en een algemeene H. Communie in de Lyceum-kapel, waarna gemeenschappelijk ont bijt. Van twaalf uur tot half een recipieert het bestuur voor alle belangstellenden in het Ly ceumgebouw. 's Middags om twee uur gaat op „Elswout" aan de Ramplaan de eere-wedstrijd „Oud-Alli- ance" tegen „Alliance I", terwijl het feestelijk besluit van de lustrumviering zal bestaan in een soirée in „Domi", Overveen, waarvan nog te vermelden valt, dat een bijzonder verzorgd ca baret-programma en twee uitstekende bands voor een klinkend slot zullen zorgen. Oud-vrienden en vrienden van „Alliance" wier adressen niet meer bekend zijn, kunnen zich wenden tot het secretariaat: F. Seveke, Baan 43, Haarlem. De tentoonstelling op het lyceum is Zaterdag middag en Zondag te bezichtigen. Het feestnummer van waaraan wij eenige gegevens hebben ontleend, ziet er zooals reeds gemeld keurig uit; een voudig, doch smaakvol. De eerste bijdrage is hoe kon het anders! van Pater Esser, die zeer terecht opmerkt, dat een volledige geschie denis van het lyceum zonder Alliance niet be staat. Het zou te ver voeren, den inhoud van do verschillende bijdragen uitvoerig te bespreken. Vermeldenswaard zijn de meeste echter wel, vooral een uitstekend artikel van den heer G. Kruyver, secretaris-penningmeester van den D.H.V.B.; een betere titel dan „Noblesse oblige" had de schrijver wel moeilijk kunnen vinden. Verder bijdragen van den geestelijken adviseur, pater T. Lijflander, van enkele oud-adviseurs, van „den rector" en van den voorzitter van den R. K. Haarlemschen Voetbalbond, den heer H. W. van Turnhout. VYYYYVVVVYVYYVYYYYYYYYYYYYYVYY - Vindt U bij ons in groote verschei- denheid. Voor een kenner is een V. D. PIGGE-ASSORTIMENT al- tijd een waardevol cadeau. Ook onze assortimenten zijn eigen merken, DUS PRIMA. Interessant zijn ook eenige regelen van het oud-lid J. Sauter uit Bonn-am-Rhein en een feestlied van den redacteur van „Tolle Lege", H. Prenen. Een goede „oude bekende" in dc Haarlemsche R. K. Sportorganisatie, tevens eere-lid van „Alliance", de heer- W. van Liemt Jr. is eveneens present, terwijl tenslotte de heer J. C. Kroese, leeraar Lich. Opv., die zulk een kiachtige steun voor de club is geweest, mede de aandacht vraagt. Voorzitter Gustenhoven geeft blijk van een gaaf optimisme, als hij omschrijft, hoe hij zich de toekomst van „Alliance" denkt, terwijl de secretaris de historie van de club voor zijn rekening neemt. Natuurlijk ontbreekt de vroo- lijke noot niet, zelfs is er een bijdrage in too- neelvorm. Al met al een zeer geslaagd nummer, een mijlpaal in de geschiedenis van .Alliance". Voor de Haarlemsche rechtbank heeft hedenmorgen een 44-jarige sigarenhande laar uit Haarlem terecht gestaan, die van verschillende personen in Haarlem geld had ontvangen, om daarmede op de beurs te speculeeren, doch het geld had gebruikt om zijn eigen schulden af te betalen, I Hy had vroeger ook al eens voor anderen speculaties gedaan, doch na den beurskracht was hij in 1931 failliet verklaard, welk faillissement nog steeds niet is geëindigd. Een kantoorbe diende van den curator in het faillissement had verdachte, die inmiddels geprobeerd had als si garenhandelaar zijn brood te verdienen, aange raden weer met speculaties te beginnen. De kantoorbediende heeft hem verschillende klan ten bezorgd. Zij gaven hem op allerlei tijdstip pen geld, tot bedragen van 600 toe. om \e speculeeren en kregen soms ook geld terug, zoo genaamd als gemaakte winst. Verdachte wekte vertrouwen, zoo deelde een der gedupeerden als getuige mede, omdat hij altijd nauwkeurige „af rekeningen" gaf. Helaas moesten de personen plotseling bemerken, dat ze beetgenomen waren. Een 20-jarige aardappelhandelaar vloog er zoo in voor 150, een 31-jarige winkelbediende voor 1870, een 69-jarige concierge voor 900, een 30-jarige slager voor ƒ2950, een werkster voor 325, enz., van welke bedragen moet worden afgetrokken het geld, dat zoogenaamd als winst werd uitgekeerd. De kantoorbediende, die de klanten wierf, had steeds winst gehad en is er dus niets bij inge schoten. De President en de Officier vonden zijn optreden in deze zaak een onverantwoordelijke manier van doen. Hij wist immers dat verdachte failliet was en groote schulden had. Totaal heeft verdachte ongeveer 6600 ont vangen en daarmede „nieuwe" schulden, dus niet die uit zijn faillissement waren overgeble ven betaald. De Officier van Justitie herinnerde eraan dat verdachte vroeger ook eens vervolgd is (na zijn faillissement), maar wegens gebrek aan bewijs is de vervolging gestaakt. Totaal heeft verdachte 5000 verduisterd. Hij heeft schandelUk misbruik van het in hem gestelde vertrouwen gemaakt. Spreker eischte 9 maanden gevangenisstraf. i De verdediger, mr. J. A. Bletz uit Amsterdam, pleitte op juridische gronden vrijspraak. Hij vond hier geen verduistering, maar oplichting aanwezig. Overigens beschreef spr. den op- en neergang, het succes en den daarop gevolgden krach in verdachte's leven en verzocht ten slotte een reclasseeringsrapport In te winnen. Uitspraak 9 December. Nu werden een paar matrozen terugge zonden naar het schip om laarzen te halen. Maar wat moesten ze nu met Struisje be ginnen? Een van de matrozen wist raad. Hij wist op het schip een lang eind gasslang en toen hij daarmee terug was wikkelde hij het als een zwachtel om Struisje's teenen en pooten. Struisje zette een benauwd ge zicht, het was geen prettig gevoel. Maar een beet van een slang was ook geen prettig ge voel en dat zou hij zelfs niet eens overle ven, en wie zou er dan voor het kleine Struisje moeten zorgen, dat hy op het schip had achtergelaten, omdat het nog te klein was om mee te nemen. Nu beter uitgerust, gingen ze met zijn allen het bosch in. Voorop liepen een paar matrozen, gewapend met byien en telkens was er wat te hakken. Hier en daar ver sperden lange slingerplanten het pad. Profje schoot niets op, want steeds zag hy iets byzonders. Langs een boom kronkelde zich een plant, waarvan de wortels in den boom zelf zaten. En aan die plant groeiden de prachtigste bloemen die hy ooit gezien had. Natuuriyk moest hij daarvan iets meene men in zijn trommel. Daa opeens waarschuwden de matrozen. Een slang kronkelde over het pad. Profje wilde er overheenbuigen maar nog net bij tijds hield de kapitein hem ervan terug. Hy sleepte hem mee en de slang kronkelde juist langs hen heen tusschen de boomen door. Dat is heel gevaariyk wat U wilde doen, zei de kapitein, het is een vergiftig beest en als hy U gebeten had, was U in een uur dood. De raad der gemeente Bloemendaal kwam hedenmorgen om 10 uur in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van Jhr. mr. C. J. den Tex. Aan de orde werd gesteld de gemeentebe grooting 1938. De heer BOUVY (R.K.) wees er op, dat de financieele toestand der gemeente goed is, door een goed financieel beleid. Bloemendaal is niet kÜ de pakken neer blijven zitten, maar heeft mooie werken uitgevoerd, als politie-bureau en gebouw publiek wekren. In de laatste vergade ring is een crediet toegestaan voor den bouw van 26 arbeiderswoningen, zoodat ook op dit terrein gedaan wordt, wat noodig' is. Voorzich tigheid blijft geboden, omdat de werkloozen- zorg biyft. Spr. achtte den post van f 80.000.— voor bydragen in het Middelbaar Onderwijs vrij hoog. Hij bracht hulde aan het college van B. en W. De heer OUWEHAND (C.H.) vroeg of het oogenblik tot belastingverlaging nog niet is aangebroken. Een forensengemeente als Maarn 4 I A 1 1 I T/oqri'>r- mm is er ook toe overgegaan. Laat men iets doen, om den goeden wil te toonen. Spr. beklaagde er zich over, dat in Bloemen daal op Zondag kerkdiensten gestoord kunnen worden door muzikale wandeltochten. De verlichting dient noodig herzien te wor den, dat behoeft zelfs niet méér geld te kosten. Spr. achtte het bedrijf van Publieke Werken te uitgebreid en te groot. Als het een particu liere onderneming was, zou er allang het mes dn gezet zyn. Spr. was niet geheel tevreden over toestan den op het strand. Zonnebaden mogen niet toegelaten worden op het geheele strand, maar alleen op de daartoe aangewezen gedeelten. Er zijn te Bloemendaal nog teveel Duitsche dienstboden. Laat de gemeente voor het schoonhouden van haar gebouwen mannehjk personeel nemen, dan kunnen de vrouwen, die daardoor vrijkomen, Duitsche dienstboden rem- placeeren. Is het niet mogelijk van de gemeen te Haarlem een korting te krygen op de gas levering? Dan is concurrentie met electriciteit doeltreffender te maken. De hr. SCHULZ (S.D.) achtte den financiee- len toestand der gem. beter dan in de begrooting tot uitdrukking is gebracht. Vele inkomsten- posten zijn te laag geraamd. De belastingop brengst zal hooger worden, er zijn belangrijke grondverkoopen tot stand gekomen, terwijl er nog op het program staan. Voor productieve werken moeten gewone loonen worden uitbe taald, al daalt daardoor het winstcijfer op een of andere exploitatie. Op het bureau van Pu- bleke werken verrichten intellectueele werk- loozen normaal werk, zoodat ze op arbeidscon tract in tijdelijken dienst behoorden te worden aangesteld. B. en W. dienen hun aandacht aan groote werkverschaffingsobjecten te schenken. Is er in de duinen niet wat te doen, zooals Noord- wijk met medewerking van de provincie gaat ondernemen? Hoe staat het met de oprichting van 'n M. O.-school met de gemeenten Heem- Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad büeen ter behandeling van de gemeentebe grooting voor 1938. By het begin der vergadering werd een oogen blik stilte in acht genomen ter herdenking van het overleden raadslid, wijlen den heer Sluiters. Hierna werden B. en W. gemachtigd om in 1938 kasgeld op te nemen tot een maximum van 1.500.000. Vervolgens werd besloten tot verlaging van het rentepercentage van een geldleening, per resto groot 142.800. Dan werd begonnen met de algemeene be schouwingen Over de begrooting voor 1938. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer ROELSE (S.D.A.P.), die consta teerde, dat er eenig licht daagt aan de kim. Er is nu weer een behoorlijk sluitende begrooting. De heer Roelse constateerde vervolgens, dat de medewerking van de soc.-dem. in het college haar goede gevolgen heeft gehad. Er is spr. alles aan gelegen deze goede sa menwerking te bestendigen en nog verder uit te bouwen. Wel is het volmaakte nog niet bereikt. Er is nog iets te wenschen overgebleven. Zoo achtte spr. bij onderwijs te weinig initiatief aanwezig. Het wordt stiefmoederiyk bedeeld. Meer contact tusschen het hoofd van het de partement en den dienst zou wenscheiyk zyn. Ditzelfde geldt voor financiën. De politie daarentegen biykt het troetelkind te zijn van den burgemeester. Toch zyn de in woners niet gediend van dit „soldaatje spelen zonder eind". Spr. wees hierna op de starre houding van het college, wanneer sommige rechtmatige ver langens van den raad naar voren worden ge bracht (Tinhol thuis, Nyverheidsschooi voor meisjes) De houding van den voorzitter had spr.'s ont stemming gewekt. In zyn Nieuwjaarsrede had de voorzitter zich aangediend als de paladijn voor zuiver verhoudingen. Het wekte den in druk, dat hier een Augiasstal te reinigen was, doch concrete zaken werden niet genoemd. De voorzitter biykt geen leering te hebben getrokken uit hetgeen by de vorige begrooting over zijn beleid is gezegd, o.m. ten aanzien van het als particulier gebruiken van „Velserbeek". De burgemeester, die in een glazen huis woont, dient zelfs den schijn van dergeiyke dingen te vermijden. De voorzitter ging echter „unver- frohren" door! De heer STARK (S.D.A.P.) besprak het be leid by de bedryven en wees o.a. op de goede gevolgen van de gasprysverlaging. Het verbruik is in 1937 met 61.000 M3. toegenomen. Spr. drong verder aan op bevordering in rang en verhooging der salarissen van het personeel der bedryven. Ook bepleitte hy vaste aanstelling van die arbeiders, die reeds zoo lang op ar beidscontract werkzaam zyn. De heer v. d. KERCKHOF (S.D.A.P.) besprak Openbare Werken en Sociale Zaken. Hy vond het een ongelukkige geste van Openbare Wer ken om wegenverbetering in werkverschaffing te doen uitvoeren. De post is zoo laag. dat de vrees voor uitvoering in werkverschaffing reden van bestaan heeft. Ook verzette spr. zich tegen het te veel uitbesteden van werken. Dat is tot schade van de werknemers, want de arbeids voorwaarden zijn dikwijls zeer slecht. Daarom moet er weer in eigen beheer gewerkt worden. Spr. betreurde het, dat zoo weinig spoed wordt betracht met de zaak van den slachthuisbouw. Bij de stichting van een nieuw politiebureau (natuurlijk ook urgent) wordt meer voortva rendheid toegepast. Voorts vroeg spr. of B. en W. sympathiseeren met de spaarregeling voor werkloozen. Hy pro testeerde tegen deze regeling en tegen de col lectes, die het waardigheidsgevoel der werk loozen kwetsen. Exploitatie van duingronden zou, volgens spr., zeker loonend zijn. Voorts noemde spi. stichting van een villapark in „Rooswijk". Van dit buiten komt toch niets terecht. Verder ex ploitatie van „Waterland", „Beekenstein", enz., doortrekking van wegen, aanleggen van een boulevard bij de Zuidpier, enz. Dr. DE GROOT (Lib.) meende, dat het in Velsen juist wel goed gaat. Er zyn toekomst mogelijkheden, vooral met betrekking tot de belastingopbrengst. Daarom spoorde spr. aan goede wegen aan te leggen. De heer MAAS (R.K.) bracht dank aan het college, dat, ondanks de benarde omstandig heden, toch vruchtbaren arbeid heeft verricht. De stichting van een hoofdbureau van po- liite achtte spr. dringend noodzakelyk. Zooals de situatie nu is kan er niet behoorlijk ge werkt worden. (De voorziter: Zelfs in onverwarmde gara ges!) Spr. vroeg zich vervolgens af, of het tyd- stip voor een herziening der salarissen en loo nen nog niet gekomen is. De laatste loonsver laging was ongemotiveerd. Gezien de loonsver- hooging in particuliere bedrijven, de duurte, enz., is het gewenscht, dat B. en W. den Mi nister polsten, of een verhooging die strikt noodzakelyk is kans van slagen heeft. De R.K. fractie is verder voornemens een initiatief-voorstel in te dienen, om ook aan de werklieden op arbeidscontract kin dertoeslag te geven. In tal van andere plaatsen is de kindertoe slag beter geregeld dan hier. In Amsterdam en Haarlem b.v. begint hij reeds by het eerste kind. Ook in dit opzicht is een initiatiefvoor stel van de R. K. fractie te verwachten. Hierna werd gepauzeerd. In de avondvergadering werden de algemee ne beschouwingen voortgezet door den heer VERMEULEN (A.R.), die een woord van hulde bracht aan den voorzitter, die in geen enkele raadsvergadering ontbreekt. Spr. drong er op aan, dat de burgemeester ook op ander terrein naar voren treedt, opdat de band tusschen het hoofd der gemeente en de bevolking wordt ver sterkt. De toekomst der gemeente zag spr. niet zoo optimistisch in als andere leden. In de vis- scherij b.v. kan nog niet van opleving gespro ken worden. Nog steeds liggen er trawlers stil. Er worden hoogere besommingen gemaakt, doch de exploitatiekosten zijn exhorbitant gestegen, soms met 50 pet. Voor sommige reederijen is de toekomst dan ook ongunstiger dan een jaar geleden. De devaluatie heeft voor de visschery geen voordeel gebracht. Integendeel. Spr. kan hierover oordeelen, want hy zit er midden in. Daarom moet spr. tot voorzichtigheid aan sporen. Tenslotte bepleitte spr. de inrichting van een visscherijmuseum. Mooie collecties scheepsmo dellen uit onze plaats zyn naar elders ver huisd. Dat is zeer jammer. Het gaat er niet om geld uit te geven. De bedoeling is slechts een fundatie te leggen. Zoolang men er niet aan begint komt er niets van terecht. En het is de overheid die zoo iets in handen moet hebben. De VOORZITTER zegde in zyn antwoord toe dat hulp voor het bewaarschoolonderwys het volgend jaar overwogen zal worden. Aan den „geheimen" post zit niet zooveel ge heimzinnigs. Over het doel dezer uitgaven kon spr. geen inlichtingen geveh. Alleen wilde spr. wel verklaren, dat het geen nieuwe uitgaven zijn. Zij werden tot dusver door de betrokken ambtenaren zelf gedaan en dat is natuuriyk ongewenscht. Spr. begreep de opmerking van den heer Roelse over het onderwys niet. Er is op het oogenblik b.v. geen aanleiding om nieuwe scho len te bouwen. Dat spr. veel belangstelling heeft voor de politie spreekt van zelf. Dat zy bevoordeeld zou worden is niet waar. Uitbreiding van het po litiecorps is niets anders dan uitvoering geven aan het vroeger genomen raadsbesluit. In ver- geiyking met andere soortgeiyke gemeenten staat de sterkte van het corps hier ver ten achter. Dat moet ingehaald worden. De veilig heid is niet voldoende gewaarborgd. Het corps is ook veel te zwaar belast. Er wordt nu veel verbeterd en daarvoor had spr. eerder waar deering verwacht. Dat de politie het troetel kind van spr. zou zyn is dan ook een fictie, waarvan men eindelijk eens af moet komen. Bewapening der politie met karabijnen is in een havenplaats als IJmuiden absoluut nood zakelijk. Wat de opmerkihgen betreft van den heer Roelse over de persoonlijke n gesties van den Voorzitter, spr. constateerde met voldoening, dat ditmaal niet gesproken is over gebrek aan samenwerking met den raad. Hy hoopte dat het volgend jaar ook niet meer gesproken zal worden over de verhouding met de wethou- erds. Spr. zou er verder niets meer van zeggen. Spr. maakt geen gebruik van de diensten van het gemeentepersoneel in diensttijd. De op merkingen, daarover door den heer Roelse ge maakt, vond spr. klein. Voor de restauratie van zyn woning heeft spr. het advies gevraagd van een opzichter omtrent de tewerkstelling van personeel De spaarregeling voor werkloozen moet men beschouwen als een vorm van steunverhooging. Bovendien zit er een opvoedend element in. Benoeming van inwoners by de politie bleef spr. onjuist achten. Wethouder DUNNEBIER sloot zich aan by de hulde, gebracht aan den directeur vanO.W. De werkverschaffing geeft hier reden tot te vredenheid. De regeering laat niet toe dat meer voor hét onderhoud van straten wordt uitgetrokken, B. en W. doen echter moeite om meer te krijgen. Overigens zün B. en W. weer bezig met het werkfonds, o.a. voor verhooging van het cre diet voor rioleering. Ten opzichte van „Meer werk" zijn B. en W. wel diligent. Ten opzichte van de stichting van een slacht huis is het wachten op Den Haag. Daar kunnen B. en W. niets aan doen. Wat de heer v. Heijst allemaal vroeg, leek spr. wel een beetje dwaas. Dat gaat lynrecht in tegen het uitbreidingsplan. Verschillende dingen zyn eenvoudig onuitvoerbaar (stichting van een inrichting op den kop van de Zuid- pier!) De heer Dunnebier hoopte eveneens dat het volgend jaar niet meer over de verhouding van den voorzitter tot de wethouders zou worden gesproken. Wethouder NIJSSËN (r.k.) zegde toe, dat B. en W. zullen overwegen, de rapporten van den verificateur ter inzage te geven. Wethouder VISSER (s.d.a.p.) deelde mede, dat van de 651 personen, die voor de spaar regeling in de termen vallen, er 345 zich voor deelname hebben opgegeven. Spr. wees er ver der op, dat, ofschoon de steunverleening voor 99 pet. door het volk wordt gedragen, de hulp aan de kleine zelfstandigen nog zwaar op de gemeente drukt. Er worden 160 van deze men- schen gesteund, hetgeen de gemeente weke- ïyks f1400 a f1500 kost. Verhooging van de loonen achtte spr. nog niet mogeiyk. Overigens kan het initiatief hier voor wel aan de organisaties overgelaten wor den. Wat den kindertoeslag betreft zyn B. en W. van oordeel, dat deze niet aan de arbeidscon tracten gegeven kan worden. Ten opzichte van het museum zyn B. en W. in overleg getreden met IJmuidens Bloei. Een ontwerp en begrooting zijn pas dezen morgen bij B. en W. binnengekomen. De vergadering werd hierna verdaagd tot Donderdagavond 7 uur. GIERSTRAAT 31 - HAARLEM schilderijen, grafieken, edelsmeedwerk als plastieken, sieraden. stede en Zandvoort? Wellicht zit er voordeel in. De heer v. RIESSEN (A.R.) betreurde het besluit van den raad om geen medewerking te verleenen aan het bestuur der Christ. School- vereeniging om te komen tot stichting van een school nabij Elswout. De aanvrage was op de wet gegrond. De heer POSTHUMUS MEYES (V.B.) achtte zuinigheid strikt noodig. De uitgaven zijn in verschillende gevallen te hoog en te gemakke- lyk geraamd. Onderhoud gebouwen is daarvan een sprekend voorbeed. De heer CASSéE (S.D.) wees op de goede verstandhouding tusschen bijzonder eh open baar onderwijs en hoopte, dat deze door zekere plannen van Christelijke zijde niet in gevaar zou worden gebracht. De huisvestingsmogeiyk- heid van de arbeiders voldoet niet aan de eischen, zoodat arbeiderswoningbouw in de toe komst iets uitgebreid dient te worden. Dit jaar is de bevolking belangryk toegenomen. Een vergeiyking met Maarn is ten eenenmale on juist. Spr. drong ook aan op betere verlichting van het Kimheimpark. ■vt De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) merkte op, dat er nog teveel weelde-uitgaven zijn, vooral op het hoofdstuk Publieke Werken. De uitgaven voor steun zijn op 173 werkloozen berekend, terwijl er veel minder zijn. Waarom doet men dat? De heer NOORMAN (S.D.) drong aan op meer speelterreinen voor de schoolgaande jeugd. Is er by Bleekenberg niet een stukje grond over? Daar hier geen industrie is, zal men moei- lyk van de werkloozen af komen. Spr. vroeg prae-advies op zijn voorstel om over te gaan tot de stichting van een afdeeling Maatschappelijk Hulpbetoon. De reserve van het waterleidingbedrijf is bijna 1 y. ton; is er uitbreiding of vernieuwing op til? Zoo niet, dan kunnen de tarieven ver laagd w'orden. Spr. uitte eenige wenschen ten opzichte van het verkeer en de verlichting (o.a. van het Stoopplein) De heer ENSCHEDé (V.B.) meende, dat een mooi werkverschaffingsobject is, de ophooging van spoorbanen, waardoor de overgangen aan de Kleverlaan en te Overveen zouden kunnen vervallen. Laat men er met Haarlem over pra ten. Hoe staat het met de exploitatie van den kop van den Zeeweg? De VOORZITTER zou ook gaarne de 'belas ting verlagen, maar wilde eerst verzwaarde af lossingen, vooral ten opzichte van den Zeeweg, die in 1938 weer 32.000 vraagt. De garantie-uitkeering vermindert geleidelijk tot 2.000, een niet te onderschatten factor. Belastingverlaging mag dan ook slechts een droom blijven. De politie heeft de volle sympathie van den raad noodig, omdat zij niet betaald wordt, zoo als eigenlijk noodzakelyk is, door eischen van hoogere instanties. Verstoring van kerkdiensten moet worden geweerd, de politie zal waakzaam zijn. Zyn er aanstootgevende tafreelen op het strand en in de duinen, dan moeten de bepa lingen, die voor het Zuideiyk deel van het strand gelden ook worden vastgesteld voor het Vrye strand. Indien de tijd daarvoor rijp is, zul len B. en W. met het voorstel komen. De financieele toestand van Haarlem laat geen reductie op de te betalen gassommen toe, maar het college blijft paraat. Op het onderwijs moet bezuinigd wtorden maar den bouw van gymnastieklokalen moet in de toekomst geschieden. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) besprak de straatverlichting. Indertyd heeft een inge nieur-deskundige proeven genomen en hij con cludeerde, dat de gebruikte reflectoren goed zijn. Spr. was nieuwsgierig naar de denkbeelden van den heer Ouwehand om zonder extra-kos ten een betere verlichting te krijgen. De tewerkstelling bezwaart Publieke Werken, maar er wordt bezuinigd, terwyl gewaakt wordt voor éen te groot apparaat. Wandelpaden door de duinen zullen moeilijk aan te leggen zijn, omdat de strook vrij smal is- Er wtorden' paden langs den Zeeweg gemaakt, laat men daar eerst mede tevreden zijn. Wethouder HOGENBIRK (C.H.) zeide, dat Bloemendaal wilde betalen voor jonge werkloo zen, die de Centrale Werkplaats te Haarlem wenschten te bezoeken.Geen enkele gaf dezen wensch echter tot nu toe te kennen, zoodat men zyn kennis biykbaar niet gaarne vermeerdert. Het onderwys is niet goedkooper te maken, de kweekeling met acte kon nog niet afgeschaft worden, daar de totale kosten dan nog weer hooger zouden worden. Om 1 uur werd gepauzeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2