Heeren Dassen Uw oogen fé 6 R EE M E ctfi Haarlem, 25 Nov. V. £horme keus in Artistieke Kort en volledig ZAALBERG deken DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 Uit den Gemeenteraad IN'TVERVOLQ Muh BRAND STOFFEN TE BESTELLEN Bik Uitsluitend Natuurzijde onkreukbaar van/fëtot/5^ GR.H0UT5TR. hoek GR. MARKT. AGENDA j"4^-: Een echte ZAALBERG deken kost f TO.* GEM. CONCERTZAAL Bonte Avond - Abonnements programma van Theo Bouwmeester VAN ONZEN WINKELSTAND Een ultra-moderne automatiek „De Snelvlieger" zijn een goeden bril waard. WEBER is uw man hiervoor. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. JERUZALEM BURGERLIJKE STAND VONDELHERDENKING DOOR DE R.K. LEESZAAL VAN ONZE RECHTBANK Jamb oreediefstallen Diefstal te Aerdenhout Twee ongevallen Meineed Hazardspel Huren verduisterd Oplichting DR. FRANK-FONDS Beschaafde finfen. Bioscopen 26 November Bioscopen <&itjseen* Deken DOOR LO WILSDORF STAD De raadszitting van gisterenmiddag was niet belangrijk wat het gesprokene en behandelde be treft, maar interessant, omdat de Haarlemsche raadsleden voor de eerste maal onder leiding stonden van den heer Baron de Vos van Steen- wijk. Het was een tamme agenda met hier en daar juist genoeg discussie om den raadsleden gele genheid te geven aan de leiding van den nieuwen burgemeester te wennen en den burge meester kennis te laten maken met degenen, die op het Prinsenhof zoo gewoonlijk aan het woord zijn. De wederzijdsche verkenning hing merkbaar in de lucht. Wat den voorzitter aangaat liet zij aan duide lijkheid weinig te wenschen over. Eén raadslid had den zachten wenk te incas- seeren niet in herhalingen te treden; een ander werd bij de replieken het woord geweigerd, om dat hij in eersten termijn had gezwegen. De vorige burgemeester, de heer Maarschalk, maakte 'daar nimmer bezwaar tegen. De nieuwe burge meester schijnt de gewoonte te hebben alleen sprekers, die in eerste instantie spraken tot de replieken toe te laten. De heer Noordewier werd daar het eerste slachtoffer van. Hij beriep er zich echter op, dat aan den heer Bijvoet reeds was toegestaan wat hem geweigerd werd. De heer de Vos van Steenwijk verontschuldigde zich met te zeggen, dat dit dan aan zijn aan dacht ontgaan was. Niettemin bleef hij den heer Noordewier het woord weigeren. Deze, overigens onbelangrijke, incidentjes waren leerzaam voor alle raadsleden. Toch maakte de leiding geen onprettigen indruk en moeilijk om tusschen den raad en den heer de Vos van Steenwijk tot een modus vivendi te komen zal het wel niet zijn. Een bezwaarschrift van de melkslijters over de verstrekking van melk op scholen leverde de zekerheid op, dat over die nieuwigheid in Haar lem het laatste woord nog niet is gezegd. Vooral de rechtsche raadsleden wenschten daarover het hunne te kunnen zeggen in den raad. De wet houder van onderwijs, hoewel vaststellende, dat deze melkverstrekking eigenlijk geen zaak is, waarover de raad direct te beslissen heeft, had geen bezwaar tegen de toezegging, dat deze gelegenheid zal gegeven worden en dat zeker geei\ geld ,zal worden uitgegeven zonder dat en raad daarin zal zijn gekend. Wij hooren trou wens, dat op de bijzondere scholen het verzet tegen de verstrekking van melk op scholen groeiende is en inderdaad wordt het misschien Wel eens tijd in den Haarlemschen raad de vraag te bespreken waar de taak der ouders bij de opvoeding der kinderen ophoudt en waar die- Van de school van de overheid als men dat duidelijker vindt begint. De welwillendheid van den wethouder dient derhalve op prijs te Worden gesteld. De heer Van Kessel, die weer eens een oud stokpaardje bereed en opkwam voor meer ordening in het winkelbedrijf door zich te ver zetten tegen verbouwing van een woonhuis tot Winkelhuis, bracht daarbij ook het rapport over de in Haarlem gehouden Bedrijfstelling ter sprake. Wethouder Reinalda maakte van deze gelegenheid gebruik om hulde te brengenaan de samenstellers van het rapport en verzekerde tegelijkertijd „dat het een moeilijke kwestie is". Top! Maar daarmede is, hopen wij, dat rapport toch niet in den doofpot gestopt? Dat zou zonde zijn van de daaraan bestede moeite. Wij vragen dat met eenigen nadruk omdat er bij bevoegde menschen een zekere schroom schijnt te zijn de noodige conclusies uit het rapport te trekken. Dat te doen en die conclusie aan een discussie in den raad onderwerpen kan onmogelijk veel risico opleveren. De verbouwing van het woon huis tot winkelhuis werd toegestaan en eenzaam verweerde de heer Van Kessel zich door aan- teekening te verzoeken, dat hij tegenstemde. Het voorstel van B. en W. om èen vroeger ge nomen raadsbesluit ter toekenning van beloonin gen aan plaatsvervangende hoofden van scholen Weer in te trekken zulks op aandringen van Gedeputeerde Staten en van de Commissie van Overleg inzake de begrootingen leverde een motie op van den heer Posthumus, waarin weer eens getracht werd Gedeputeerde Staten van hun voornemen af te brengen. Zoo iemand, dan Weet deze oud-voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, hoe weinig kans op succes een dergelijke poging heeft en men Vraagt zich dan ook af, wat zijn bedoeling is met het indienen van dergelijke voorstellen. Wethou der Boes ontraadde de motie; de heer Bijvoet en EUWS de heer Weustink deden insgelijks; de heer Van Dam, wien niemand gebrek aan waardeering voor de openbare school zal kunen verwijten, zag er evenmin heil in en toch werd de motie aange nomen met 20 tegen 18 stemmen. Men zou kun nen huilen over een dergelijk onverstand van den raad als men niet wist, dat bij die 20 stem men het heele blok socialisten zit, dat immer als één kudde zijn stem uitbrengt. Met de commu nisten mee zijn dat al 16 stemmen, zoodat er nog maar vier andere meeloopers overbleven. Om by half vier stonden wy op straat! Jan van Riemsdyk, de leutige boerenzanger, is in staat om het meest bescheiden programma met zijn vrooiyk gekeuvel en geestige liedjes in één slag omhoog te brengen. En al willen we gaarne iedereen loon naar werken geven en een pluim van verdienste op den hoed steken, toch mag het gerust wel gezegd worden dat het programma, dat samengesteld was, heusch wel een beetje opmontering kon gebruiken. Zoodra was dan ook Jan niet op het podium losgelaten, of de heele zaal had evenveel schik als Jan zelf, wiens breeden lach bijna niemand weerstaan kan. Zou hij er alleen geweest zijn, we gelooven niet dat er ook maar een greintje minder gelachen was geworden. En dat terwijl er toch betrekkelijk weinig nieuws in al zijn babbeltjes was. Men kan het echter een keer, twee keer, ja zelfs tien keeren hooren en het biyft zijn smeuïgheid en gezelligheid behou™ den. Was het te verwonderen dat zijn optreden zooals steeds een daverend succes had? Trouwens, de anderen hebben evenmin over applaus te klagen gehad. Noch Ceesje Speenhof met haar lieve liedjes, noch Julia de Gruyter, met haar voordrachten, noch Johnny en John- nes, radio-zangers, (waarschijnlijk leerlingen van Fred. Fry, zy het vermoedelijk niet wat den zang betreft) noch de beide dansparodisten, wier parodieën zelfs parodisch waren. En dan hebben we Rien van Noppen nog vergeten, die eenige voordrachten deed en de nummers, wel ke komen gingen, aanzegde. En waar zij eveneens gul met geklap werden beloond, waar zullen wij dan den moed vandaan halen, van enkele hunner leerlijke dingen te zeggen? Zij zijn volop beloond door al degenen, die van hun enthousiasme blijk gaven. Wij voor ons echter hebben het meest geno ten van den Veluwschen zanger, Jan van Riems dijk, die zoo spontaan en hartelijk stormender hand de zaal veroverde met al die frisch ge- maaiden onzin van het platte land. En al was dat alles misschien niet bepaald groen gras, het bleef toch versch hooi, van beste kwaliteit. Gaat men echter hem beluisteren, dan krijgt men ook Ceesje te hooren in haar chansons, die altyd even aantrekkelijk zijn en verder ook al de anderen, die op het programma voorkomen. Om er een avondje tusschen uit te zijn, is het voor goedlachsche menschen genoegiyke kost. V-t. De heer J. van Hemsbergen opende gisteren middag een automatiek aan de Anegang naast de fa. Holt. En allerlei nieuwigheidjes op het gebied van deze door het publiek zeer gewaar deerde automatieken vonden hier toepassing. Zoo is er een geldwisselautomaat de eerste in Nederland waar men guldens en kwartjes inwerpt en een heeleboel dubbeltjes en centen terugkrijgt. De automatiekhal is van de straat gescheiden door een spiegelruit, waardoor de bezoekers beschermd zijn tegen guur weer en waardoor - tevens een vegetatie van doosjes, pa pieren en restjes croquet op den openbaren weg voorkomen wordt. Ten gerieve van het publiek zijn ook verschillende klapstoeltjes aange bracht. De automatiek is geheel in zilver-grijs roest vrij staal gehouden, terwijl de hal met tegel werk is versierd. Wij wenschen den heer van Hemsbergen veel succes met deze moderne eetgelegenheid, waar men zich kan vergasten aan all5 lekkernijen die der automatiek zijn. Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag a.s. 28 dezer haar jaarlijksche tentoonstelling in het gebouw „De Nijverheid" in de Jansstraat. Als byzondere attractie zullen dienen de klasse der Bordeaux-vliegers en de eere-klasse. Er is een groot aantal vogels ingeschreven, zoodat een bezoek alleszins aanbeveling ver dient. SCHOUWTJESLAAN 23 HAARLEM Voor een groot aantal leden van de R.K. Reis- vereeniging hield de weleerw. heer Lansbergen Woensdagavond een lezing met lichtbeelden, over het onderwerp „Jeruzalem". Na het gebruikelijke inleidende woord van den voorzitter, den heer P. Beyk, ving de wel eerw. heer zijn causerie aan met mede te deelen dat deze verhandeling 'n vervolg was op de verleden jaar gehouden voordracht over „Pa lestina". Twee jaar geleden had spr. een uiterst interes santen bedevaartstocht gemaakt naar het Heilig Land, en er alle plaatsen, die ons aan het leven en sterven van Christus herinneren, bezocht. Door een serie lichtbeelden, voorstellende de meest beroemde en wetenswaardige historische plaatsen, „deden" de aanwezigen Jeruzalem. De stad is in twee helften verdeeld, een oud en een nieuw deel. Het oude deel binnen de aan ge schiedenis schatrijke oude muren telt duizen den kleine straatjes en steegjes, en herbergt 40.000 menschen in zich. Het nieuwe deel bui ten deze muren gebouwd kenschetst 't mon daine leven van Jeruzalem met zijn bioscopen, cabarets, enz. Terecht merkte spr. op, dat wanneer Jeru zalem zijn oude muren niet zou bezitten, de stad van geen andere wereldplaats zou zijn te on derscheiden. Den hof van Olijven, het dal van Josephat, het paleis van Caïphas, Golgotha, 't paleis van Herodes, de zaal van 't laatste avondmaal, den kruisweg, dit alles vertoonde spr. met zijn licht beelden, en legde door middel van verschillende plattegronden op evidente wijze uit, hoe Chris tus Zijn lijdensweg heeft bewandeld, van den hof van Olijven af, tot aan den Calvarieberg toe. Spr. wees op de jammerlijke ruzies en twee drachten, die tusschen de verschillende religies in alle kerken van Jeruzalem heerschen. In de kerken, die ons aan de heilige plaatsen van Christus herinneren, wel te verstaan. Want de Franciscanen en Baptisten en verschillende Amerikaansche geestelijken bezitten de mooiste kerken, die men zich kan indenken, en men laat hen daar natuuriyk met vrede, als zy maar niet aan de heiligdommen komen. Typisch is, dat overal waar de Katholieken het waagden een kerk of klooster te bouwen, de mohammedanen kans zagen in de onmiddellijke nabijheid een moskee te bouwen, als het kon nóg mooier en met "een nóg hoogere minaret. Na de pauze gaf spr. door zijn foto's zeer mooie deelen uit de H. Grafkerk te zien, die op den Calvarieberg en over 't graf van Chris tus gebouwd is. Wel diep te betreuren is het, dat deze kerk, die de katholieken toch in hun bezit behouden hebben, wel de meest uiteen- loopende religies in zich vereenigt. Spr. besloot zijn lezing met den wensch uit te spreken, dat het mooie werk, dat de „Hereeni- ging" thans verricht, en dat al zoo veel succes heeft, er eens toe moge leiden, dat wy ons kun nen verheugen in het bezit van alle heiligdom men en heilige plaatsen, die ons toch rechtens toekomen. Ondertrouwd: 24 Nov. 1937. G. van Rees en M. van Schagen; 25 Nov. P. Wurkum en C. G. Binnerts. Getrouwd: 25 Nov. 1937. J. C. de Klerk en C. van Luijken. Geboren: d. van C. H. A. v. Maaswinkel— Koelemeijer; z. van A. Stoof—Draayer; z. van L. G. Reinink—Bosch; d. van W. G. Vooren— Roest; z. van A. Snelv. d. Weerthof; d. van J. DiependaalTimmerman; d. van H. v. Willi gen—Kusters; z. van A. J. Groenenberg—Visser; d. van A. C. Mentjox—Besseling; 9. van E. S. C. Hulseboschd'Hane. Overleden: E. ClousNiemöller, 73 j., Gast huislaan; H. Colvoort, 26 j„ Etalpaert v. d. Wie- lenstraat; J., 1 mnd., z. van M. H. Heinsbergen, Reigerstraat; L. G., 9 mnd., z. van L. G. Bleecke, Kamperlaan. Gisterenavond werd de Vondelherdenking, georganiseerd door de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem, voortgezet met een voordracht van den heer Jos. Vandervelde, ge titeld: Waarom Vondel zijn Constantijn ver nietigde. Na een welkomstwoord van den voor zitter van de R. K. Leeszaal, mr. J. de Vilder, die zich vooral richtte tot dr. J. F. M. Sterck, den bekenden Vondel-deskundige, zette de heer Vandervelde de beteekenis van den titel van zyn voordracht uiteen. Waarom heeft Vondel zijn Constantyn vernietigd? Er is geen verkla ring van den dichter zelf, terwijl ook litterair geen opheldering wordt gegeven. En biografisch zijn er slechts vermoedens. Heeft Vondel uit onmacht of uit hoogere motieven gehandeld? Heeft hy iets willen zeggen dat wij maar moe ten raden en toch van groote beteekenis is? Het is niet juist dat Vondel zijn Constantyn vernietigd heeft uit onmacht, volgens spr. Hij heeft de gedachte uitgezongen in een ander werk. Spr. wees erop dat politieke gebeurtenis sen grooten invloed hebben uitgeoefend op Von dels werk. Ook het staatkundig element heeft hierbij een groote rol gespeeld. Vondel is altijd Vlaming gebleven. In zyn jeugd vond de leer van de Wederdoopers er grooten ingang en hun droom van de Ideale Stad is ook altyd de droom van Vondel gebleven, getuige zijn wer ken. Vondel was middeleeuwer en hield vast aan de oude eenheid van geloofsovertuiging. En hy leefde in een tijd, waarin de nieuwe eenheid der Renaissance vele godsdiensten byeengehou- den door een staatseenheid terrein won. Spr. schetste de figuur van Vondel, den tijd, waarin hy leefde, zijn denken en doorgronden van de Grieksche wijsbegeerte der Kerkvaders, die in de kerkvergadering van 325 tot een an dere beteekenis van den dood van Christus kwamen, dien dood niet opvatten als het doel van Zijn komst op aarde, maar beschouwden in de groote heilseconomie. En ook Constantijn kreeg zyn plaats in die heilseconomie. Daarom bezong hy hem niet in 12 verzen, doch gaf hem een plaats in de talrijke verzen van zyn „Heer lijkheid der Kérke". Na de pauze besprak spr. Vondels „Faëton", waarin Vondels latere berustende Stoïcijnsche beschouwing van het leven en het lijden is neergelegd. Het vader- en zoonmotief. In dit verband noemde sjy. een schilderij van Jan da Bray, in het stadhuis te Haarlem aanwezig. Jan de Bray was waarschijnlijk een huisvriend van Vondel. Op het schilderij wordt een Koning uit gebeeld, die boete doet voor de zonden van zijn zoon. Jan de Bray zou in den Koning Vondel hebben vereeuwigd en een toespeling hebben gemaakt op het drama van Vondels zoon, waar voor de groote dichter boette. De vele aanwezigen hebben ongetwijfeld ge noten van de bloemrijke zinvorming en de fascineerende, zeer diepgaande en doorwrochte, zeer veel omvattende voordracht van den heer Vandervelde, die door den secretaris, den heer Roelant, voor zijn initiatief van deze Vondelherdenking samen met zijn echt- genoote en voor zyn lezing de waardeering kreeg toegemeten, die hy ruimschoots verdien de. Spr. deelde mede dat het nieuwe bestuur voornemens is meer van dergelijke lezingen te organiseeren. Een 48-jarige chauffeur uit Heemstede heeft zich voor de Haarlemsche rechtbank te verant woorden gehad omdat hy een zak met verpakte levensmiddelen op het Jamboreeterrein achter op zyn fiets zou hebben gestolen. De man be weerde dat hij van een Engelschsprekenden padvinder toestemming had gekregen om de le vensmiddelen mee te nemen, maar de veldwach ter, die hem aanhield, kon zoo'n padvinder niet ontdekken. De eisch tegen hem was drie maan den gevangenisstraf. De verdedjger, mr. B. W. Stomps, pleitte vrijspraak. De rechtbank legde hem een maand gevan genisstraf op. Een 47-jarige Amsterdamsche koopman, die al 15 keer veroordeeld is, was op 22 September j.l. op heeterdaad betrapt toen hij inbrak in een villa te Aerdenhout. De man werd achtervolgd, is toen nog in de Houtvaart gesprongen en heeft zijn achtervolgers met 'n revolver bedreigd, maar niettemin werd hij gearresteerd. De officier van Justitie eischte 3 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot 4 jaar met aftrek van voorarrest. Een auto, bestuurd door een 21-jarigen los- werkman uit Haarlem, had op 28 September j.l. een wielrijdster op de Kampervest aangereden doordat de bestuurder de dame te laat be merkte en haar geen voorrang verleende. De dame was ernstig gewond. Tegen den bestuurder werd 8 dagen hechtenis geëischt. De uitspraak was 2 weken hechtenis met zes maanden intrekking van het rijbewijs. Een 25-jarige wielrijder wilde op 7 Augustus den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord overste ken en hield voorloopig links omdat er eènige auto's aankwamen. Een 17-jarige dienstbode reed toen tegen hem op. Tegen den jongeman werd f 20 boete geëischt. Hij werd vrijgesproken. Een 22-jarige Zandvoortsche loswerkman had in een civiele procedure als getuige onder eede beweerd dat het eind September 1936 had gere gend. Eenige getuigen beweerden daarentegen dat het droog weer was geweest. De jongeman werd wegens meineed vervolgd maar de getui genverklaringen waren zoo tegenstrijdig, dat d Officier vrijspraak vroeg. De rechtbank legde den jongeman 4 maanden gevangenisstraf op. Een 39-jarige sigarenwinkelier uit IJmuiden had den verkoop van zyn sigaren willen stimu- leeren door een kaartclub gelegenheid te geven in zijn winkel te dobbelen. Ook andere klanten en hijzelf namen echter wel deel aan het spel. weshalve hij vervolgd werd wegens het gelegen heid geven tot hazardspel. De eisch was f 100 boete, de uitspraak: vrijgespraak. Een 29-jarige kantoorbediende uit Den Bosch had zich hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden wegens verduis tering. Hij was in 1935, 1936 en de eerste helft van 1937 beheerder van het bijkantoor Haar lem van de Huizenadministratiebank te Am sterdam en moest als zoodanig verschillende malen huren innen. Inplaats van die af te dragen aan het hoofdkantoor, heeft hij het geld totaal bijna 2000 ten eigen bate aange wend. Hy kocht er cadeaux voor zijn meisje voor en maakte er overigens goeden sier van. De verduisteringen waren ontdekt door ver- dachte's opvolger, die by het overnemen van het bijkantoor zag in de boeken dat sommige huurders nog achterstallige huren te betalen had den. Deze huurders konden echter een quitantie toonen, onderteekend door verdachte, voor de geheel te betalen huur. Eenige dagen later heeft verdachte zich zelf bij de politie aangegeven. Verdachte's opvolger had uit de boeken berekend, dat ongeveer 2900 was verduisterd. Verdachte zelf beweerde ruim 1900 te hebben achtergehouden. Van het verduisterd bedrag is slechts een bedrag van 450 terugbetaald door verdachte of zijn familie. Verdachte deelde mede, dat zyn broer voor de terugbetaling zou zorgen. President: „Maar u kunt zich niet achter uw broer verschuilen, u moet voor de terugbetaling zorgen". De Officier van Justitie wilde geen voorwaar delijke straf vragen omdat het gunstige reclas- seerïngsrapport gebaseerd was op de spoedige terugbetaling van het verduisterde geld, hetgeen in feite niet was gebeurd. Spr. eischte 9 maanden gevangenisstraf. Het feit is heel ernstig. Uitspraak 9 December. Een Haarlemsohe jonkheer stond terecht wegens oplichting. Een Haarlemsche uitgeverij had een beroeps- en handelsregister willen uit geven en de jonkheer werd als colporteur aan gesteld om advertenties te verzamelen voor dit register. Hij kwam op 14 Augustus bij den uit gever met een aantal formulieren met de namen van personen, die zich zouden hebben opgegeven voor advertenties in dit register. Het bleek ech- schelyk ingevulde en onderteekende formulieren stonden, zonder dat de bijbehoorende personen iets van wisten! Verdachte had door die val- schelijk ingevule en onderteekende formulieren ruim 5 te veel provisie gekregen. De Officier van Justitie wees er op, dab ver dachte reeds een keer veroordeeld is. Op grond van het gunstige reclasseeringsrapport eischte spr. 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Verdachte beriep zich op de slechte huiselijke omstandigheden, die hem tot zyn daad hebben gebracht. Uitspraak 9 December. Na het overlijden van den algemeen geachten kinderarts E. S. Frank werd een comité opge richt om zyn nagedachtenis te eeren door stichting van een fonds tot uitzending van on vermogende kinderen, die op een andere wijze niet geholpen kunnen worden. Op de stichtingsvergadering, J.l. Dinsdag ge houden ten overstaan van notaris Joh. Wild schut, deelde de penningmeester, mr. J. W. v. d. Vlugt mede, dat een' mooi bedrag, waarover het bestuur tevreden mag zijn, is binnengekomen. Aan de vriendelijke gevers zullen nog per cir culaire nadere mededeelingen worden gedaan. Het bestuur van het Dokter Frank-Fonds zal worden gevormd doorDr. W. B. Smit, Dir. Gem. Gen. Dienst, voorzitter; mevr. N. Posthumus Meyjes-Muysken, secretaresse; mr. J. W. v. d. Vlugt, penningmeester; mevr. A. C. Frank-Vis ser; mr. Th. A. Wesstra. Zij, die nog wenschen by te dragen, gelieven dit te doen door te gireeren op postrekening no. 2292 van de firma Guépin v. d. Vlugt te Haarlem. Gebouw St. Bavo: Zang en Vriendschap, 8 uur; Best. Spoorwegpers., 8 uur; Fed. Gr.- en Fruithandel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", kwart over 8. Raadhuis O verveen: Gemeenteraad Bloemen- daal, 10 uur. Raadhuis Heemstedf: Gemeenteraad Heem stede, 8 uur. Rembrandttheater: „Wee Willie Winkie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. Frans Halstheater: „De fatale Bruid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Grafin Maritza", 1.30 5.30, 7—11 uur. Luxortheater: „Shall we dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Haarl. Gem. Koor, leden vergadering Bloemisten Bevolkingsbureau, Vertr.mannen Metaalbewerkers, 8 uur. Stadsschouwburg Centraal Tooneel: Nee.... dochter.... nee, kwart over 8. Gem. Concertgebouw R.K. Oratoriumver- eeniging, kwart over 8 uur. Café Restaurant Gebrs. Brinkmann Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling Hanna Fieke. Rembrandt: De model-echtgenoot, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Raskolnikov, 7 en 9.15 uur. Luxor Paniek op Broadway, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals De ondergang van William Brown, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone De Zee roept, 1.305.30, 711 uur. noW- Ter gelegenheid van het 12 y2 -jarig bestaan van de postduivenvereeniging ,De Reisduif", Haarlem-N., wordt in het hotel 't Bolwerk aan het Kennemerplein op 27 November een jubi leumfeestavond gegeven met medewerking van het gezelschap Jack Funny en Dory Schrama. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum geeft de tooneelvereeniging „Guido-Gezelle". een onderafdeeling van de St. Joseph-Gezellen- vereeniging, Zondag28 November een uitvoe ring in de Leonarduszaal, ingang Leidsche Zijstraat. Woensdag 1 December houdt de Boerenvak- bond van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond een algemeene vergadering in het gebouw St. Bavo, aan de Smedestraat. Op de agenda staat o.m. vermeld verkiezing van be stuursleden en behandeling van ingekomen voorstellen. De viool- en pianoavond van Heman Silzer en Betsy Koopman, die wegens ziekte moest worden uitgesteld, zal thans op Zaterdagavond 27 dezer gehouden worden om kwart over acht in de Kerkuil, Nieuwe Gracht 23. Het pro gramma bevat werken van Mozart, Brahms, enz. De onderlinge tuinliedenvereeniglng „Aerden hout en Omgeving" hield Woensdag een pro- paganda-vergadering in het Hof van Heemstede, waar de heer Drent uit Wassenaar een gedegen voordracht hield over Fruitteelt. Een inzending van den heer B. Nieuwenhuis werd 10 punten toegekend. Ter opluistering waren nog andere stukken ingezonden. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft het Be schermheerschap van de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging aanvaard. Woensdag was het 12% jaar geleden, dat de heer H. J. Hoekstra als magazynchef bij de Perolin Company in dienst trad. Van de direc tie ontving hij een enveloppe met inhoud en van het personeel een salontafel. Verder vele fraaie bloemstukken. De dag is in huiselijken kring doorgebracht. S Doelloos had zy in den donkeren tuin rondgedwaald tot zij bij toeval dengene tegen het lyf liep, voor wien zy was wegge vlucht. En hij hy had eenvoudig zyn arm om haar heen geslagen en lachend gezegd: „Na zooveel moeite verdien ik toch wel een be looning en toen toen had hij haar ge kust; ondanks haar tegenstribbelen had hy haar trillende lippen gekust. t Den volgenden morgen was hy naar Engeland vertrokken; daarna naar Parijs. En toen hy na twee jaren terug kwam was het lot van Oliva inmiddels reeds beslist. Een volkomen vreemde ernstige vrouw was zij geworden; onder de heerschappij van haar moeder en grootmoe der, die met de buitenwereld niet de geringste gemeenschap onderhielden, werd zy' zeer spoedig zooals die twee waren. En zoo was zij gebleven. Pretorius trouwde niet en, converseerde weinig met de landeigenaren uit de omgeving. Alleen de vriendschap met Oliva bleef evenals zij vroe ger was. Nooit werd er op het liefdestooneeltje in den donkeren tuin gezinspeeld. Vermoedelijk was hij het reeds lang vergeten. En toen na den dood van haar moeder Oliva met haar zesjarig dochtertje achterbleef, verzocht zij Pretorius, toeziend voogd over het kind te worden. Sedert den dood van haar moeder was Oliva nog geslotener, nog bitser geworden en nie mand begreep, dat dit alles geen ander doel had dan haar eigen onzekerheid te verdoezelen. Eentonig en onbewogen verstreken de jaren, tot de tyd kwam, dat de voogd een moeilijke kwestie moest uitvechten: voor zyn pupil de toe stemming van Oliva te krijgen, om te mogen studeeren. Ja, Bella wilde studeeren. Oliva ging heftig tegen dit moderne idee te keer. Studeeren een meisje bovendien een meisje van stand, dat het niet noodig had! Oliva was zeer rijk. Maar zy had geen verstand van geld of geldswaarde, want haar persoonlijke behoeften waren uiterst bescheiden en al het zakelijke had Virgilius Pretorius in handen. Stelde hij haar iets voor over beleggingen van kapitaaloverschot, dan haastte zij zich te zeggen: „Doe jij maar zooals je 't best oordeelt." Met hem onderhandelden de kooplieden en veehandelaren, met hem rekende de rentmeester af. Toen Pretorius op dezen gedenkwaardigen dag het heerenhuis verliet, had hij eerst in 't geheim een lang onderhoud met de trouwe keukenprinses Resi gehad. Het was een formeel rendez-vous, dat Preto rius met de oude vrouw moest arrangeeren. Uit hoofde van haar hardhoorigheid was de vrees, dat Oliva hun gesprek toevallig kon be luisteren, niet ongegrond. By den vischvyver in het bosch kwam zij echter nooit en daarom be sloten de twee wonderlijke samenzweerders, daór hun bespreking te houden. Het onmiddellijk gevolg van deze conferentie was, dat Resi aan Oliva verlof vroeg om een zieke nicht te gaan bezoeken. Het tweede meisje, dat zeer handig was, dank zij de voortreffelijke opleiding welke zij bij Resi had genoten, zou gedurende haar afwezigheid de honneurs in de keuken waar nemen. Oliva kon niet anders dan dit zeer gemoti veerde verzoek inwilligen. Wel vond zij het vree- selijk jammer, dat het samenviel met haar eigen reis naar Weenen; doch zij zag in dat het tweede meisje ten slotte best voor de twee oude gezelschapsdames kon zorgen. Dus kreeg Resi vacantie. Merkwaardig was wel, dat het goede oudje dien dag met be traande oogen door het huis dwaalde, als wilde zij van alle vertrekken afscheid nemen. Dien avond keuvelde zy' nog wat met Groll, doch het ging niet van harte. Beide oude menschen waren zooveel jaren bij Oliva en haar moeder in dienst geweest, waren zoo aan eikaars ge zelschap gewend, dat zy tegen deze vacantie als tegen een berg opzagen. Den volgenden morgen trippelde Resi echter reeds vroeg, vóór Oliva wakker was, in haar allerbeste Zondagsche kleeren gestoken, over den straatweg. Naast haar torste GrpU een tame lijk zwaar valies. Hij scheen nu van het afscheid geen weet meer te hebben, want zijn gezicht rimpelde van vergenoegdheid. Resi ging zeer deftig op reis. Bij een krom ming van den weg stond een mooie zilvergrijze auto. Van het heerenhuis uit kon men hier niet gezien worden. Dit was eenerzijds goed, doch aan den anderen kant jammer. De deftigheid, die Resi bij het instappen ten toon spreidde, eindigde in een buitengewoon onceremonieelen smak, want de veerkrachtige lederen zittingen waren laag en Resi was allesbehalve licht. En toen zij zich wuivend naar Groll wendde om hem een laatsten afscheidsgroet toe te sturen, zette de auto zich zonder voorafgaande kennisge ving in beweging, hetgeen Resi bijna haar neus had gekost. HOOFDSTUK III Den volgenden Zondag zou de groote gebeur tenis, de reis van Oliva naar Weenen, werke lijkheid worden. „Neem me niet kwalijk, dat ik het vraag, maar ben je met de voorbereidingen voor je verblijf in Weenen klaar?" informeerde Pretorius. Hij wilde er blijkbaar nog iets bijvoegen en wreef over z'n voorhoofd, zooals iemand bij ingespannen geestesarbeid wel eens doet. „Ik bedoel, heb je ten opzichte van je garde robe de noodige maatregelen genomen?" bracht hij er eindelijk met pijnlijke beslistheid uit. Oliva liet haar borduurwerk zakken en keek hem met groote verraste oogen aan. „Vergeet niet." zei hij met kiem, „dat je, wat je kleeren betreft, bent blijven steken in het tijdperk van je moeder en grootmoeder en dat de mode zich heeft gewijzigd; dat kan je toch niet tegenspreken Oliva schudde haar hoofd en keek haar vriend met bijna bezorgden blik aan. „De mode? Wat heb ik met de mode te maken? Ik kleed my' volgens mijn stand. Ik begrijp niet, wat je je in je hoofd haalt. Mijn kleeren, die ik met mijn uitzet heb gekregen, zijn voor 't grootste gedeelte nog niet gedragen, omdat er geen gelegenheid voor was. Ik heb reeds bevolen, dat alles uitgepakt en gelucht moet worden, want de reuk van kamfer, naphtaline en peper, tegen de motten, moet er uittrekken. Mijn figuur is niet veranderd." Pretorius had een kleur van ergernis. Even goed had men kunnen trachten, een slapend kind een tafel van vermenigvuldiging te leeren, als deze vrouw de eenvoudigste begrippen van den hedendaagschen tijd aan het verstand te brengen. Zij spraken nog over een en ander, doch Preto rius was er met z'n gedachten niet bij. Oliva be merkte het wel, doch stoorde er zich niet aan. In haar brein had zich een idéé fixe genesteld, dat haar niet losliet. Virgilius had geheimen met haar dochter, dat stond als een paal boven water. Ja, werkelijk, hij had altijd haar partij gekozen. Reeds als klein kind had hij haar tegen haar moeder en grootmoeder opgezet. Arabella was geheel anders aangelegd dan zijzelf. Zy had geen greintje volgzaamheid in baar bloed. Zij zou zich niet. zooals haar moeder, een man laten opdringen, dien zij niet liefhad. Oliva zou haar dochter waarschuwen. Zij maakte zich wijs, dat 't haar plicht was. Want Virgilius Pretorius was per slot van reke ning toch veel te oud voor haar. Bovendien doorstroomde haar een gevoel, dat zij geen naam kon geven. Een priemende smart, wanneer zij er aan dacht, dat hij een vrouw zou kunnen kiezen. Wat was dat voor een eigen aardig, uit vrees en afgunst voortspruitend ge voel? Ontmoedigd raadpleegde zij haar geheu gen. Wanneer was dat begonnen? Oliva zou het niet hebben kunnen zeggen. Eén ding was zeker, dat haar besluit, om deze gewaagde, moeilijke taak, welke zy voornemens was te volbrengen, nauw met haar angstgevoel in verband stond. En nu was het zoo ver gekomen. Oliva had niet gezegd, hoelang zij weg zou blijven. Doch de antieke eiken reiskist, die nauwelijks door twee man te dragen was en nog dateerde uit den tijd van haar overgrootmoeder, rechtvaardigde het vermoeden, dat Oliva voor nemens was, voor langen tijd op reis te gaan. Toen Pretorius dien voorwereldlijken reiskof fer zag, liet hij zijn gezag gelden. Met moeite bedwong hij zijn lachlust en verklaarde, dat die mammouthkist in geen geval mee mocht. De bagage moest in den auto meegenomen worden en daarom zou hij zijn autokoffer hier laten brengen. Wat er niet in kon, moest hier blijven. (Wordt vervolgd) "V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5