Eu we verliest de 21e partij 1 m BESLISSING VALT NA 32 ZETTEN VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 WEREL DKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Voor den tweeden keer behaalt de uitdager in deze match een overwinning met zwart Aljechin is weer drie punten voor alleem deze vluchtheuvels NIEUWE STICHTING IN NOORD-BRABANT %Êw mM. iɧl mw.t el EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Aangedrongen op intrekking der wet DE IT ALIA AN SCHE GEZANT Zou ons land binnen afzienbaren tijd verlaten? DE STEARMAN HAMMOND OP SOESTERBERG Demonstraties voor de militaire autoriteiten Voor werkverschaffing en ont ginning KAMER VAN KOOPHANDEL TE ROTTERDAM EFFICIENCY-DAGEN TE ROTTERDAM GELDKISTAFFAIRE DER R.T.M. De helers veroordeeld Kunstveiling te Den Haag Amateursbepalingen overtreden Kokende koffie over het lichaam Zesjarig jongetje overreden en gedood BOEK EN BLAD Een Japansch schip vergaan Bij benzine-ontploffing werden vier opvarenden ernstig gewond Belasting-hervorming in de V.S. Ontwerp op zijn vroegst in Januari in het Congres De studentenrelletjes in Oostenrijk Bedreiging met uitsluiting mist haar uitwerking niet De typhus-epidemie te Croydon Wederom twee slachtoffers gevallen Autobuschauffeurs te Cleveland staken Bezoek van Goering aan Oostenrijk? Voor een jachtpartij met Guido Schmidt Brand in steenberg gehluscht Het vuur heeft meer dan tien dagen gewoed BOTERHEFFING Taxegedeelte consumptiemelk Boternoteering Clearingkoersen Academische examens Examen Apothekersassistent SCHAATSENRIJDEN Megan Taylor beroepsrijdster FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS New-Yorksche beurs gesloten AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 25 November STOOMVAARTLIJNEN De Donderdag in „Krasnapolsky" te Amsterdam gespeelde een-en- twintigste partij van de revanche match om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin is door den wereldkam pioen na 32 zetten gewonnen gege ven. De stand van de match is thans: 1 29 ten gunste van dr. Aljechin. Het verloop dezer partij was als volgt: Wit: dr. M. Euwe Zwart: dr. A. Aljechin West Indische verdediging 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pgl—f3 Het schijnt wel, alsof dr. Euwe zich wil haas ten, althans eenige der stellig talrijke pijlen, welke hij op zijn boog heeft, nog vóór het einde van de match toe te passen. Immers met den tekstzet wordt de Nimzowitsch-verdediging uit geschakeld, waarmede hij tot dusverre toch uitstekende ervaringen had opgedaan. Of be oogt de wereldkampioen uitsluitend den tegen stander te verrassen? 3b7b6 Nieuws van het Westelijk front. Hoewel vlij tig toegepast in alle mogelijke meestertour- nooien en ook in de match Euwe-Capablanca in 1930, maakt deze opening bij deze match thans haar debuut. Wat de psychologische beteekenis betreft, men zou geneigd zijn aan te nemen, dat de uitdager in dit uiterst critieke stadium der match geen hoogere aspiraties koestert dan ge lijk spel door middel van een dergelijke opstel ling. Anderzijds speelt hij Euwe, wien deze soort stellingen bijzonder goed liggen, in zeke ren zin in de kaart. 4. g2g3 Lc8b7 5. Lflg2 Lf8b4t 6. Leld2 Lb4e7 Het denkbeeld den witten looper cl op deze wijze naar een betrekkelijk onfortuinlijke stand plaats te lokken, is verre van nieuw en in de vorige match o.a. door Aljechin zelf meermalen in toepassing gebracht, zü het ook met een andere opening, de Hollandsche. Gebruikelijker is ongetwijfeld 6Ld2:t of 6De7. 7. Pblc3 Pf6e4 Eveneens een beproefde methode, hoewel weei niet speciaal in deze stelling. Tenzij wit op e$ slaat (een tamelijk remiseachtige voortzetting) of bereid is, zich een tempoverlies met Ld2 te getroosten, verschaft zwart zich het kleine voordeel der beide loopers door ruil op d2. Toch laadt de tekstzet veel verantwoordelijkheid op zich (in zooverre hij invloed in het centrum prijsgeeft), maar is anderzijds natuurlijk de consequentie van zwart's vorige zetten. 8. 0—0 0—0 9. d4—d5 Consequentie no. 1: het vrije verkeer langs de diagonaal hla8 wordt gestremd en Lg2 eischt het grootste gedeelte ervan voor zich zelf op. Bovendien oefent de indringer op d5 een zekeren druk op de zwarte stelling uit. 13 men dus na oppervlakkige beschouwing reeds geneigd den tekstzet als een succes voor wit te beschouwen, spoedig blijkt, dat het overschrij den van de vierde lijn door een centrumpion (een der stokpaardjes van wijlen dr. Tarrasch) zekere, niet te onderschatten troeven uit han den geeft. In aanmerking kwam derhalve 9. Lel, ten einde Pd2 te laten volgen. 9Pe4xd2 10. Ddlxd2 Le7—f6 Met het oogmerk Pc3 te slaan, omdat wit daarop met den pion terug zou moeten nemen (d5!) 11. Tal—dl d7—d6 En nu staat wit voor de moeilijke keuze öf te liquideeren, ófwel zwart gelegenheid te geven tot een soort van Oost Indische opstelling, in den geest van e6—e5, g7—g6, Lf6—g7, enz., waarna hij de zaken over een geheel anderen boeg zou moeten gooien. Hij besluit tot eerst genoemde mogelijkheid, doch doemt daarmede het resultaat van zijn 9den zet tot practisch nihil. Wel behoudt hij een vrij spel. 12. d5xe6 f7xe6 13. Pf3—d4 Terecht gaat de wereldkampioen over tot het onschadelijk maken van Lb7, die na 13. Lh3, De7, 14. De3, Te8, 15. Pd4, Ld4:, 16. Td4:, Pc6! een belangrijke rol zou spelen. Doch daarmede worden, zooals vanzelf spreekt, de spanningen verminderd. Overweging verdiende misschien ook 13. Tfel en e4. 13Lb7xg2 14. Kglxg2 Dd8c8 Een pseudo-provocatie! Met Ld4:, 15. Dd4:, Pc6 kan zwart alle klippen omzeilen, daar dan komt van een aanval tegen e6 niet veel. Doch de uitdager zou geen uitdager zijn, als hij niet bereid was het gevaar onder de oogen te zien en te trachten, den tegenstander tot onvoor zichtigheid te verlokken. Overigens wil zwart waarschijnlijk Pb8—c6, Pc6: Db7 spelen en 15. e4 met Db7! eventueel gevolgd door c5, beant woorden (Pe6:, Lc3: en De4:t). 15. Dd2e3 Lf6xd4 Op 15Te8 zou 16. Df3 kunnen volgen, 16. Tdlxd4 Pb8c6 17. Td4e4 Tf8—fQ» Stelling na 17.Tf8—f6 Zwart: Aljechin Afgemeten verdedigt de uitdager zijn stel lingen en behoudt zich intusschen de mogelijk heid voor, zelf een uitval te doen. De tekstzet verhindert n.l. niet alleen toren e4xe6, Pe5, Te5:, De5:, De5:, maar is ook de inleiding tot verdubbeling op de f-lijn, even tueel zelfs Tf6h6. Na 17e5? zou wit het belangrijke steunpunt d5 tot zijn beschikking krijgen. 18. f2—f4 Veelbelovend ziet de door dezen zet gehand haafde belegering er stellig uit, doch er is in wit's opzet een lacune, die ten duidelijkste wordt getypeerd door de vraag: „hoe gaat het verder?" De aanval kan ternauwernood worden gevoed en Te4 en Dc3 nemen wel agressieve posities in, maar beschikken ongelukkigerwijze niet over ruimte. 1 8Dc8d7 19. g3g4 Met de verzenen tegen de prikkels slaan, zou men dit kunnen noemen en de zet zou dan ook gevoeglijk van een vraagteeken kunnen wor den voorzien, ware het niet, dat de stand der match nu eenmaal geen terug gedoogt en Euwe ten koste van alles verwikkelingen in het leven moest zien te roepen. Natuurlijk had hij nog altijd kunnen trach ten met Pc3 - b5 - d4 op remise te spelen. 1 9Ta8—f8 19d5, dan 20. Tdl. 20. g4g5 Als zet 19! Het offensief is feitelijk reeds nu geheel doodgeloopen. 2 0Tf6—f5 21. h2h4 Dd7—f7 21d5, 22. cd5:, ed5:, 23. Te6, d4, 24. De4, Dc3:, 25. Tc6: laat wit nog remisekansen. Er dreigt thans 22e5. 22. Tfl—f3 Kg8h8 Dreigt opnieuw e5, dat na wit's 22sten zet minder sterk was wegens 23. Pd5, Pd4, 24. Pe7t! De7:, 25. Td4:, enz. En thans, in de zekerheid volstrekt niets te hebben bereikt, kan de wereldkampioen zich niet langer bedwingen en maakt amok. On- noodig te zeggen, dat Te6: steeds faalt op Pe5! 23. De3—d3 d6—d5! Beslissend. Op 24. cd5: volgt n.l. ed5:, 25. Ta4, d4, enz. 24. Te4xe6 Wanhoop. 24Pc6b4! Veel sterker dan 24De6:, 25. cd5:, Dg6, 26. Dc6:, Dc6:, 27. e4 en zwart kan niet op f4 slaan, wegens mat op de onderste lijn. 25. Dd3—e3 Pb4—c2 Of ook: 25d5—d4. 26. De4, Dc3:, enz. 26. De3—d2 Df7xe6 27. c4xd5 De6f7 En voor het overige commentaar overbodig. Wit: Euwa Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- 'groen rijtuigb<*tmmders Hnk, 0f l rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige PH-roen weggebruikers moeten er MP steeds rechts langs.) LIHKS OPRECHTS PASSEEREM^ 28. Dd2xc2 29. Dc2d3 30. Tf3xf4 31. Dd3h3 3?. Kg2—f2 Wit geeft op. Tf5xf4 Df7h5 Tf8xf4 Tf4g4 h7h6! Eindstand: Zwart: Aljechin Wit: Euwe LOD. PRINS De volgende partij wordt Zaterdagavond a.s, te Delft gespeeld. Dezer dagen is een delegatie uit de leden der Vereeniging van directeuren van scheepshypo- theekbanken door den minister van Waterstaat in audiëntie ontvangen, ten einde haar stand punt uiteen te zetten ten aanzien van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Bedoelde delegatie heeft ernstig aangedron gen op intrekking van deze wet. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, zal de Italiaansche gezant in ons land, de heer P. M. Taliani, binnen afzienbaren tijd ons land ver. laten wegens een benoeming elders. Deze be noeming zou, naar verluidt, wellicht die van ambassadeur van Italië te Tokio zijn. Donderdagmiddag Is op het vliegveld te Soes- terberg het door de KLM. aangekochte neus- wielvliegtuig Stearman Hammond voor de mi litaire luchtvaartautoriteiten gedemonstreerd. Het toestel werd gevlogen door den K.L.M. piloot Schrey, die was vergezeld door den heer Slot, chef-constructeur der vliegtuigafdeeling van de Maatschappij De Schelde te Vlissingen. Na afloop der demonstratie hééft de heer Slot voor de militaire autoriteiten een lezing gehou den over het neuswiel aan vliegtuigen. De verschillende onderdeelen van het vliegtuig trokken zeer de aandacht van de autoriteiten. Verschillende vluchten werden met het toe stel gemaakt, waarbij vooral de goede hoedanig heden van de neuswielconstructie aan den dag traden. Op initiatief van het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant is in dit gewest een stichting opgericht genaamd „Werkverschaffing en ont ginning Noord-Brabant". Deze stichting stelt zich ten doel de bevor dering van het verkrijgen van meer bestaans- en vestigingsmogelijkheden ten plattelande in de provincie Noord-Brabant mede door werk zaam te zijn in het belang van de verhooging der opbrengst van gronden in den zin van ar tikel 123d der Onteigeningswet. De stichting is Woensdag tot stand gekomen in een bijeenkomst van het Provinciaal Bestuur met de groote organisaties en vakcentrales. Voor de verkiezing van zeven leden van de afdeeling kleinbedrijf voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam zijn uitgebracht 2655 stemmen, waarvan ongeldig 438, zoodat uitgebracht zijn 2217 geldige stem men. De kiesdeeler bedroeg 278. Bij de eerste verdeeling werden verkozen ver klaard de heeren J. H. Donner, L. van Gelder- malsen en A. C. G. Schuiten, allen aftredend. Bij de eerste overdracht kreeg ook de heer J. A. Dessing het volle kiesquotiënt, zoodat ook hij als aftredende werd herkozen. Het hoofdstembureau heeft voorts tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam gekozen verklaard de heeren P. van der Linde en M. van der Veen, beiden aftredend en J. A. Engels. Donderdag zijn in de Doelenzaal te Rotter dam de tiende Officiency-dagen gehouden, van wege het Nederlandsche Instituut voor effi ciency. In de morgenzitting, welke onder leiding stond van mr. J. L. C. van Meerwijk, voorzitter van het instituut, hebben de heer C. J. Ph. Zaalberg, voorzitter van den Nijverheidsraad, J. Roeloffs Valk, directeur van het Amsterdam- sche Instituut voor Efficiency, en ir. A. Barge- boer, directeur van de N.V. Dikkers en Barge- boer te 's Gravenhage het woord gevoerd. In de middagzitting heeft ir. E. van Dieren een rede gehouden. Daarna is een excursie ge maakt naar de N.V. van den Bergh's fabrieken. De heer C. J. Ph. Zaalberg heeft een prae- advies uitgebracht over: de efficiency en de rationalisatie steeds dringender noodzakelijk in bedrijf en bestuur. Aangezien prof. Th. Limperg, die een inlei ding zoq houden over „wetenschappelijke be- bedrijfsorganisatie", verhinderd was aanwezig te zijn, werd zijn referaat voorgelezen door den heer J. Roeloffs Valk. Vervolgens heeft ir. A. Bargeboer gesproken over: research in samenwerking met rationali satie. Vandaag wordt het congres voortgezet. De Rotterdamsche Rechtbank deed Donder dagochtend uitspraak in de R. T. M.-geldkist- affaire. Wegens heling werden veroordeeld de 23-jarige J. L. V., lijnwerker en de 28-jarige P. C. H., chauffeur, die de kist hadden ver voerd en daarvoor een belooning hadden aan genomen, tot ieder een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De 32-jarige J. H., huisvrouw van A. v. d. E„ (den hoofddader), werd eveneens wegens heling tot acht maanderi gevangenisstraf veroordeeld. De 25-jarige J. V., chauffeur, die f 100 van H. had aangenomen, kreeg zes maanden met aftrek. De kunsthandel Van Marle en Bignel te Den Haag zal 30 November, 1 en 2 December eenige kunstcollecties veilen, waarbij schilderijen door Akkeringa, De Bock, Breitner, J. Breughel, J. Israëls, Palamedes, Mancini, Mauve, Mesdag, I. van Ostade, Poelenburg, W. Roelofs, Schelfhout, Schweickhardt, Teniers Verboeckboven, S. de Vlieger, Voerman, J. H. Weissenbruch, J. de Wit enz., benevens antiquiteiten, 'waarbij fraaie meubelen, staande klokken enz., verzameling Chineesch porcelein, Delftsch aardewerk, Chi- neesche en Japansche kunstvoorwerpen, Perzi sche, Chineesche en Deventer tapijten, zilver werken en juweelen en gobelin. Naar wij vernemen, is de P.E.C.-speler K. Jansen wegens overtreding der amateursbepa lingen door de strafcommissie van den K.N.V. B. voor een jaar geschorst, terwijl de voorzitter van de Zwolsche Boys, B. Koning, door den bond is geroyeerd. Toen het achtjarig dochtertje van de familie V. te Boxmeer in de keuken aan het spelen was, trok zij een ketel kokende koffie om. De arme kleine kreeg de kokende vloeistof over borst en onderlichaam en werd met zware brandwonden overdekt. In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Donderdag Is een zes-jarig jongetje te Beu- sichem, in de bocht van den weg in de nabij heid van de school, onder een zeswieligen vrachtauto gekomen en gedood. NIEUWE UITGAVEN Verschenen zijn: Supplement bjj eenvoudig handelsrekenen voor het MULO-examen door I. Nauta en A. Mertens. Uitgave: P. Noordhoff N.V. Groningen. Werktuigkunde II (Onze technische serie) door G. H. Koudijs en dr. J. WoltersMarx. Uitgave: P. Noordhoff N.V. Groningen. Vragen betreffende Staathuishoudkunde, ont worpen door mr. P. Molenaar, uitgave P. Noord hoff N.V., Groningen. Syllabus of English Syntax door E. Kruisinga, uitgave P. Noordhoff N.V., Groningen. Taalboek, zesde en zevende leerjaar, voor de lagere school door A. Nijgh en F. Roggen, uitgave W. Versluys N.V., Amsterdam. Logarithmen en Rentetafels (uitgave G) door P. Wijdenes en dr. P. G. van de Vliet, uitgave P. Noordhoff N.V., Groningen. Die Ratsel von Kathsch door Adolf Hechel- mann, uitgave Sammlung deutscher Schrift steller, Meulenhoff, Amsterdam. Hand aan hand, deel A en B, lees- en taalboek voor de lagere school door T. van den Blink, uitgave W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Frans Leesboek, door P. B. Benjert en dr. J. J. B. Elzinga, uitgave J. B. Wolters, Groningen. Pages Faciles par dr. J. B. Besancon en dr. J. Fransen, uitgave J. B. Wolters, Groningen. Practisch boekhouden, handleiding bij het onderwijs door dr. W. Kreukniet (vijfde deel), uitgave N.V. Uitgeversmij. v.h. G. Delwel, Was senaar. Logaritumische en Goniometrische Tafels in vier decimalen door M. L. Kobus en J. G. H. Dommisse, uitgave J. B. Wolters, Groningen. Vestigingswet en Middenstandsdiploma door i TOKIO, 25 Nov. (Domei) Het 1249 ton me tende Japansche vrachtschip „Taian Maroe" is buiten de Loetsjoe-eilanden vanmorgen om acht uur vergaan, tengevolge van een benzine ontploffing. Vier leden der uit 28 koppen be staande bemanning werden ernstig gewond. De „Taian Maroe" was 20 November uit Itozaki naar Formosa vertrokken, met een lading van ruim 1000 ton benzine. WASHINGTON, 25 Nov. (Reuter). De leiders van de Amerikaansche regeering in het Con gres hebben geweigerd de hervorming van de belasting op het programma van de buitenge wone zitting van het Congres te plaatsen, hoe wel de sub-commissie van het Huis van Afge vaardigden een vervanging voor de belasting wet voor maatschappijen heeft aangenomen. De leiders verklaren, dat het onderwerp op zijn vroegst in Januari behandeld zal worden. WEENEN, 25 Nov. (Havas) De Weensche politie heeft vanmorgen belangrijke ordemaat regelen genomen, ten einde betoogingen van studenten, waaraan nationaal-socialistische ele menten een politiek karakter willen geven, te gen te gaan. In de omgeving van de hoogeschool, de opera en de regeeringsgebouwen patrouilleert politie te paard en te voet. Iedere samenscho ling wordt direct uiteengedreven. Het dreige ment tot uitsluiting van het onderwijs op 'alle Oostenrijksche universiteiten heeft zijn uitwer king niet gemist. Op de meeste hoogescholen zijn de studenten weder aan den arbeid gegaan en het schijnt, dat de beweging aan het ver- loopen is. Toch hebben vandaag, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, ondanks alle maatregelen nog betoogingen plaats gevonden, in verband waar mede tot nu toe twintig arrestaties zijn ver richt. LONDEN, 25 Nov. (Havas) Het totaal aantal slachtoffers van de te Croydon heer- schende typhusepidemie is tot negen gestegen, doordat vanmorgen wederom twee lijders aan deze ziekte zijn overleden. CLEVELAND, 25 Nov. (Havas). Drieduizend man van het personeel van de „Greyhound Lines" een belangrijke maatschappij, welke autobussen voor passagiersvervoer exploiteerd, zijn in staking gegaan. Zij eischen hooger loon. De chauffeurs kregen van hun bond opdracht de passagiers te brengen tot een punt, waar zij hun reis met een ander verkeersmiddel konden voortzetten. PARIJS, 25 Nov. (Havas) De correspon dent van de „Jour" te Weenen bericht, dat het nardnekkige gerucht gaat, dat Goering einde dezer week of begin volgende week naar Oos tenrijk zal gaan, om met den Oostenrijkschen staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Guido Schmidt, in ITirool te gaan jagen. J. J. Hoogewerff, uitgave N.V. Uitgeversmij. v.h. G. Delwel, Wassenaar. Lezen en Leren (Veldmuizenparadijs) door Jan Vercammen, uitgave Jeugdbibliotheek Boekcen trale, Amsterdam, trale, Amsterdam. Algebra voor Mulo, deel 1 en 2 (resp. volledige stof voor het A-diploma en B-diploma) door A. Boomsma en B. W. Vriezen, uitgave W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Meetkunde voor Mulo (deel II) door A. Boomsma en B. W. Vriezen, uitgave W. J. Thie me en Cie, Zutphen. HET GRAF VAN DEN AMON- PRIESTER, door A. den Hertog. Uitgave A. W. Sijthoff's Uit geversmij. N.V. Leiden. De schrijver van „Een schoenpoetser naar Hollywood", heeft de in hem gestelde verwach tingen ook ditmaal niet beschaamd. Zijn ver- volgboek op deze vlotte historie voor oudere jongelui is er eveneens een van de beste soort. Een uitstekend gevonden intrigue doet hem zijn lezers de ouderen even goed meesleepen op een speurtocht in Parijs, zoowel als naar het Egyptische koningsgraf in de woestijn, waar de verwikkelingen tenslotte op kundige wijze worden uitgewerkt en opgelost. Vóórdien ge beurt er teveel dan wij in deze weinige regels uiteen kunnen zetten. Overigens heeft dit voor treffelijke boek waarlijk geen aanbeveling noodig. Het is een van de exemplaren die zich zelf een grooten oplaag verschaffen! Na een hardnekkigen strijd is men er thans in geslaagd het vuur in den steenberg der staatsmijn Maurits te Lutterade, dat gedurende meer dan tien dagen heeft gewoed, te be dwingen. Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen tij dsche wijziging, voor de week van 25 November tot 2 December vastgesteld op 60 cent per Kg. Nederlandsche Zuivelcentrale, 28 November tot en met 4 December. Consumptiemelk re- geeringscontraet, taxegedeelte 7.25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings-mini- mumprijs 6.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2.50 cent. De commissienoteering voor Nederlandsche b®ter is vastgesteld op 79 cent per kg. De officieele Deensche boternoteering is vast gesteld op 259 kronen is f 1.04. Koersen voor stortingen op 26 November 1937 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken f 72.65, lires f 9.50 en peseta's f 11.60. ROTTERDAM. Ned. Hoogeschool. Doctoraal examen economische wetenschappen de heer W. F. J. Steenkamp. Cand.ex. de heeren J. W. Jan sen, L. Yntema, Jhr. E. L. M. W. van Lintelo de Geer en A. D. de Blaauw. UTRECHT. Doctoraal Ind. Recht: J. G. v. d. Steur en C. M. Donleben. Doctoraal examen rechtswetenschap: E. M. H. J. Bueckmann. AMSTERDAM. Geslaagd de dames C. J. A van Heulen te Almelo; M. T. L. Dolhain te Maastricht en de heer A. L. Verwilst te Maas tricht, De Engelsche kunstrijdster Megan Taylor zal tot de beroepssport overgaan. Bij de laatste wereldkampioenschappen werd Megan Taylor tweede achter Cecilia Colledge. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 24 Nov.: J. G. Sligt, Enschede Oldenzaalsche- straat. P. van der Kloet fotograaf, Sliedreeht, Wijk B. 419. P. H. Hendriks, winkelier, Mill, Hoogstr. A. 143 M. Bulkens, bakker en winkelier, Gassel 42. Cornells, Johannes Henrica en Wilhelmus Putmans, Liempde, Kerkstraat A. 83. W. Beekmans, klompenmaker, Best. AMSTERDAM, 25 Nov. Bloemenveiling, 24 Nov.: Rozen: Hadley 6—10, Edith Helen 712, Briarcliff 3.506, Roselandia 35.50, Butterfly 46, Gol den Ophelia 24 per 100 St. Seringen 612 per 100 stuks. Chrysanthen: Puiling 710, Germen 8—12, Monument 813, Miss Ca-vel 7—12, Kelly 1014, Turner 911 per 100 stuks. Am. anjers 69 per 100 stuks. Plumoza 1022, Sprengerie 1318, Fresia 1011, Troschrysanthen 820 per bos. Potplanten: Cyclamen 2075, Primula's 8 16, Coleus 6—9, div. varens 1022, Tradescantia's 814, Sprengerie 1018, Nephrolepis 2040, Be gonia's 2055, Chrysanthen 1015, Azalea's 50 1.50 per stuk. Kleine potten: Plumoza 34, Varens 46, Adianthen 6—9, Cyclamen 1028, Cocospalmen 1525, Begonia's 1025 per stuk. Groenten, 25 Nov.: Bloemkool le soort 616, idem 2e soort 35, sla 0.801.80, knolselderij 2—3.50, andijvie 0.802 per 100 stuks. Bospeen 410, selderij 25, peterselie 1.503, radijs 35, kervel 12.50 per 100 bos. Snijbiet 69, spinazie 1014, waschpeen 26, prei 35.50, roode kool 1.50—3.20, idem groene 1.402.40, idem gele 1 1.90, spruiten 713, lof le soort 913, idem 2e soort 68 per 100 kg. Uien 1.652.40, winter peen 0.500.70 per kg. Rapen 0.500.55 per 30 kg. Fruit, 25 Nov. Peren: Beurré Clairgeau 1418, Nouveau Polteau 1522, Williams 1417, Gieser Wildeman 79, Wipterjannen 58. Bredero's 57, Comtesse de Paris 1522, St. Germain 810 per kg. Appelen: Goudreinetten 1016, Sterappelen 1014, Bellefleuren 811, Campagne zoet 46, Gtroninger Kroon 69, Present of England 1015, Benderzoet 46, zoete reinetten 46, Jasa'ppelen 46, Koningszurrr 69, Jac. Lebel 69 per kg. pruiven 0.200.28 per kg. In verband met Thakgivings Day waren de effectenbeurs van New-York en alle (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda H.V.A. Rep. Steel 315—316l/2 273'/j—275 39l/2—40i/4 19 385—386 12 Va BINNENLAM)SCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 24 Nov.: Vechtstroom. s„ Fowey; Foristan, s„ Middlesbro; Usedom, Glasgow (VQor Velsen). 25 Nov.: Borthwick, s., Leith; Queen worth, a, Newcastle: Simon Bolivar, s., W.-Indië; Hake- fjord, s., Gent; Sfint, s., Honfleur; Gateshead, s„ Newcastle; Rambon, s„ Bness. Vertrokken 24 Nov.: Hilda, s., R'dam; LJustero. s„ Lulea. 25 Nov.: Henca, ms., R'dam; Norman en. Englishman, sleepbooten, Hull; Nereus, s., Ko penhagen; Aurora, s„ Hamburg. Aangekomen 25 Nov.: Att S„ m.s., Brltonferry; Hontestroom, s., Londen; Regina s., Boston (L.). Vertrokken 25 Nov.: Theano, s., Belfast via Rotterdam. AMSTERDAM. Aangekomen 24 Nov.: Vecht stroom, Fowey, klei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij. 25 Nov.: Floristan, Middlesbro, stukgoed. Hout haven, Ruys Co.; Borthwick, Leith, stukgoed en steenkolen, Zpeburgerkade, Verg. Cargadoorskan toor; Queenworth, Newcastle, steenkolen. Erts kade, Ruys Co.; Kuwi, Danzig, hout, Hout- haien, Wagenborg; Simon Bolivar, W.-Indië, stukgoed. Surinamekade. Vrachtmail; Hakefjord, Gent, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoors- kantoor; Sfint, Honfleur, ledig, Rietlanden, Ha venbedrijf De Rietlanden; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, Reitlanden, Verg. Car gadoorskantoor; Rambon, Boness.repareeren, Amst. Dok, Ned. Bevr.kantoor. Aangekomen 25 Nov.: Att S„ Swansea, steen kolen, Hoofdkanaal West, Pegem; Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Regina. Boston (L.), ledig, Fosfaatfkbriek, 'd Amaud Co. MIJ. NEDERLAND SEMBXLAN, thuisreis, 25 Nov. van Aden. SINGKBP, uitreis, 25 Nov. van Suez. POELAU BRAS, uitreis, 25 Nov. te Sabang. SOEMBA, uitreis, pass. 24 Nov. Ouessant. HALCYON LIJN MAASBURG, 24 Nov. v. Narvxlk te Vlaardlngen. 'STAD DORDRECHT, 24 Nov. van Gtenua ta Bcnisaf. STAD HAARLEM, naar Falmouth v.o., was 24 Nov. 1 u. 50 n.m. 80 mijlen' W. van Nlton. STAD ZWOLLE, 25 Nov. van R'dam n. Sfax. KON. NED. STOOMB. MIJ. SIMON BOLIVAR, 25 Nov. van W-Indië ta Amsterdam. BERENICE, Middl. Zee naar Amst., pass. 24 Nov. n.m. 4 uur 30 Ouesant. BREDA, uitreis, 24 Nov. te Callao. SATURNUS, 24 Nov. van Gibraltar n. Sun derland. TITUS, 24 Nov. van Civlta Vecchia te Livomo. TRAJANUS, 24 Nov. van Genua n. Thessalo niki. TRITON, 24 Nov. van Trapani te Catania. ULYSSES, 24 Nov. van Savona naar Llvorno. VULCANUS, 24 Nov. van Pyll n. Calamata, NEREUS, Amst. naar Kopenhagen, 25 Nov. van IJmuiden. AURORA. Amst. naar Hamburg, 25 Nov. van UmUiden. ULYSSES 25 Nov. van Savona te Llvorno. GANYMEDES, R'dam naar Napels, pass. 25 Nov. Gibraltar. STELLA, 24 Nov. van Thessaloniki te Izmir. HELDER, thuisreis, 23 Nov. van Valparaiso. COLOMBIA, uitreis, 23 Nov. te Kingston (J.). ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, 25 Nov. n.m. 9 uur van Ham burg te R'dam verwacht. ALCOR, 24 Nov. van R'dam te B.-Aires. AT.DABI, uitreis, 24 Nov. te Montevideo. ROTT. LLOYD KOTA BAROE, thuisreis, pass. 24 Nov. Kaap del Armi. KOTA GEDE, thuisreis, pass. 25 Nov. VJn. 3 uur Sagres. JAVA-NEW-YORK LIJN PALEMBANG, 24 Nov. van Belawan n. New-* York. KOTA TJANDI, 24 Nov. van Singapore n. Bat, H OLL AND - AMERIKA LIJN DAMSTERDIJK, 23 Nov. van Vanootuver te Seattle. MAASDAM, 24 Nov. van R'dam na New-York. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 24 Nov. van Durban n. Tulear. RANTAUPANDJANG, 23 Nov. van Durban ta Singapore. ROGGEVEEN, 23 Nov. van Kohslchang naaf Kaapstad. NIEUW ZEELAND, 24 Nov. van Brisbane naaf Singapore. JAVA-CHINA-JAPAN LDN TJIMANOEK, 24 Nov. van Suez, te Aden. T JIBE SAR, 23 Nov. van Macassas te Batavia. TJISADANE, 23 Nov, van Hongkong n. Manilla. TJISALAK, arr. 24 Nov. te Shanghae. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 23 Nov. van de Clyde te Penang- SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TOSARI, 23 Nov. van Pacific Kust te Batavia- VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIK A LIJN RANDFONTEIN, uitreis, 25 Nov. van Suez. ALGORAB, 24 Nov. n.m. 6 uur 30 yan Antwer pen te Hamburg. MELISKERK, thuisreis, 24 Nov. te Mombasaa. DIVERSE SCIIEPEN RIJN, 22 Nov. van Gefle te Hernosand. DOBESA, 21 Nov. van Odense te Klaipeda. KERKPLEIN, naar R'dam, was 24 Nov. 8 uuf 40 v.m. 35 mijlen Z.W. van Lands End. SCHIELAND, 25 Nov. van Gdynia n. R'dam. TRITO, 24 Nov. van Belfast n. Fowey. WESTLAND, 25 Nov. van R'dam te Leith. Amsterdam, 25 Nov. Het sa. „Venezuela", val* de Kon. Ned. Stoomb. Mij., dat gedurende vel® jaren In de Colon Lijn heeft gevaren, zal 1 ApD1 volgend jaar de laatste reis In dezen dienst aan vaarden, waarna het schip wordt verVangen doof het momenteel nog in aanbouw zijnde m®- „Pericles", dat 10 Juni 1938 voor het eerst van- Amsterdam naar W.-Indië vertrekt. De „Vene zuela", groot bruto 6355 ton, gebouwd in 1906» zal vermoedelijk worden gesloopt. Scheepsbouw. Het m.s. „Actinia", gebouwd bij de N.V. Scheed- bouwwerf v.h. de Groot van Vliet te Slikker- veer, voor rekening van de firma F. A. Volgt Co. te Rotterdam, heeft een goed geslaagd®** proeftocht gehouden. Het schip heeft een d-Wj van 440 ton en is voorzien van 6 cylinder vie* tact Deutz Dieselmotor, met een capaciteit f®** 300 P.K, goederenmarkten in de Ver. Staten Donder dag gesloten. WINNIPEG, 25 Nov. 25 Nov. 24 Nov. 25 Nov. 24 Nov. Tarwe Gerst Dec 1076/8 Hoy*Oct. Mei 1071/8-- 1091/4Dec. 55%- 563/g Juli 103i/s- - 1051/4-— Mel 553/4-- 56 ti Rogge Lijnzaatl Dec. 711/4 - 733/g-- Oct. Mei 731/4 - - 753/8Dec 1683/g-- 171 Juli 723/4- 743/4Mel 169 -- 171 Ilr.ver Dec 441/2 457/8-- Juli 411/8 42 Mei 43%- - 443/g-- gedaan en laten t bieden nominaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2