Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" I s voor 80.000 gezinnen Sociale Zaken Wat de tonq streelt Gemeenteraad van Bloemendaal ,St. Nicolaas kapoentje Geef mij een lekkere ham PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 TON VOOR DEN ZEEWEG VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 HAARLEMS SALON-ORKEST H.O.V. Het feestconcert bij de burge meestersbenoeming IS EEN AUTOMATIEK EEN TAPPERIJ? Programma Radio-centrale St. Nicolaas en de Zusters van den Zijlsingel DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Clubcompetitie eerste klasse Filmactie van de Graal Competitie Ned. Dambond TWEEDE KAMER Minister Romme beantwoordt de sprekers Bedrijf sraden Motorrijder zwaar gewond Het ongeluk op den Rijksstraatweg voor de Haarlemsche rechtbank GROOTE HAMMEN EN KLEINE HAMMETJES KEUS IN OVERVLOED! Ons devies is: „Kwaliteit wint den strijd" Voor St. Nicolaas groote verscheidenheid van Conserven enz. Handelt het Jamboree-comité niet fijn tegenover Bloemendaal? Zwemonderwijs via de school Kindertoeslag Verlichting Gasmaskers Publieke Werken Wegen en plantsoenen Zwemonderwijs Jamboree Een ton voor den Zeeweg VIERVOUDIGE BOTSING BIJ MUIDEN Verschillende personen werden gewond Hiiiiimiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gillliiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiiillllillllliHlliiiiiiiHiiiiiiiiiiiMiHiiiiinitiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiuiiiiinimiiHiiiiuuwiiumiH^ STAD Dit amusements-orkest vierde Woensdagavond «n -nacht zijn tien-jarig bestaan in de geheel ge restaureerde zaal van den Haarlemschen Kegel bond aan de Tempeliersstraat. Het was voor het eerst dat wij in deze her nieuwde omgeving 't orkest zagen optreden en het moet gezegd, alles zag er keurig uit. In zijn inleiding wees de omroeper Emhagee, We veronderstellen ten minste dat hij het was, want den verderen avond bleef hij volkomen on zichtbaar en hoorde men alleen zijn geluid via een luidspreker, op het jubileum en spoorde de leden en donateurs aan, om hun ensemble trouw te blijven. Daarna trad het orkest op met een tweetal nummers, de ouverture „Zampa" van Herold u ziet, de courant doet nog niet mee aan de onzinnige, want alles vervlakkende methode om uitsluitend kleine letters en geen enkele hoofd letter te gebruiken en de Valse Romantique van Heinecke. Vervolgens hoorden we mej. Emmie van An- del een paar opera-aria's zingen, en wel een fragment uit Verdi's Troubadour en diens „Ri- goletto". Een ongetwijfeld goede, voor ont wikkeling en scholing vatbare natuurstem, met de donkerfluweelige tint van een mezzo-so praan. En het salon-orkest sloot zich weer aan met een drietal composities, meer te beschou wen als muzikale aardigheidjes dan als serieu ze composities. En toen voerde de onzichtbare omroeper die zijn altijd onzichtbaar, maar we vonden het nu toch wel heel vreemdsoortig, den man ach ter de coulissen te weten en hem, zoo dicht by, geen oogenblik te zien te krijgen ons binnen in het domein van het overigens uitstekend spelend allround-sextet, waarvan we een drie tal nummers hoorden. We zijn toen heengegaan, omdat nog elders plichten ons riepen. Maar na de pauze vermeldde het programma nog chansons van Edith Klaverweyden, tap dansen door „The Trampiers", mondaccordeon- muziek door Marinello en verschillende attrac ties, zooals onder meer ook een dirigeer-wed- strijd. Onder leiding van den heer Schroder is er toen nog gedanst tot de nachtpermissie 3 uur ten einde was en we twijfelen niet of de aanwezigen waren er niet minder dan an ders? hebben zich uitstekend geamuseerd. Maar door het absoluut gemis aan contact met de zaal was voor ons de onzichtbare con ferencier wiens geestigheden ons al heel wei nig konden bekoren een absolute mislukking en een experiment, dat men, zoo het de eerste maal werd ondernomen, maar nooit meer moet herhalen. een speelfilm: Het Driekoningenfeest en ver schillende kleurenfilms o.a. die van den intocht van het Prinseiyk Paar in Amsterdam. Kaarten zün alleen nog verkrijgbaar op het Spaame 29 en vanaf 7 uur aan de zaal. Zooals reeds eerder vermeld, organiseert de H.O.V. een Feestconcert, ter gelegenheid van de benoeming van dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk tot burgemeester van Haarlem. Dit concert zal op Vrüdag 10 December a.s. in het Gemeenteiyke Concertgebouw plaats vinden. De Burgemeester en mevrouw baronesse de Vos van Steenwykvan Royen hebben meege deeld dit concert gaarne te zullen by wonen. Ons Stedelijk orkest mag er zich niet alleen op beroemen een belangrijke plaats in het Haarlemsche muziekleven in te nemen, doch ook daaraan tientallen van jaren te hebben gearbeid, gesteund (hoewel niet altijd vol doende) door overheid en burgerij aldus een cultureel en artistiek belang vertegenwoor digend. Het lag daarom op den weg der H.O.V. het kunstzinnige Haarlem op te roepen en van daar het initiatief tot dit feesteiyk concert, waaraan een Nederlandsche soliste welwillend zal medewerken, n.l. de bekende pianiste Hen- riette Bosmans, en waarvan het programma nader zal worden bekend gemaakt. Het Bestuur van de Maatschappy van Toon kunst, afdeeling Haarlem en omstreken, en het bestuur der Haarlemsche Bachvereeniging waar- deeren dit initiatief van de H.O.V. en wekken hun leden tot deelname op. Als iemand des avonds een lekker croquetje of andere snoepery uit een automaat in een hal haalt, zal hü zich niet het hoofd breken over de vraag of hü zich misschien in een tap- pery bevindt. Maar de rechteriyke autoriteiten hebben zich daar wel over beraden. Dat was eigeniyk de schuld van eenige luidruchtige jongelieden, die nachteiyk rumoer verwekten in een automatenhal in de Anegang. De om wonenden konden daardoor niet slapen en klaagden hun leed by de politie. De politie brak zich het hoofd over de vraag, hoe zij den eigenaar van de automatenhal direct of in direct verantwoordeiyk kon stellen voor het nachtrumoer, zy of eigeniyk de Ambtenaar van het O. M. meenden er iets op gevonden te hebben door den eigenaar te vervolgen, om dat hy na des avonds 12 uur zyn hal, die men juridisch voor het gemak een tappery noemde, openhield. Maar de vlieger ging niet op. De kantonrechter vond een automatiek geen tap pery en sprak den eigenaar vry. De Ambtenaar ging in hooger beroep en gisteren hield de recht bank zich met de brandende kwestie bezig. De Officier van Justitie zei, dat de Haarlemsche politieverordening onder een tappery verstaat een voor het publiek toegankelyke plaats, „waar men gelagen zet". Een automatiek vond hij alzoo een soort van herberg, men kan er krijgen wat men wil. Hy verzocht den eigenaar schul dig te verklaren en hem f 6 boete op te leggen. De verdediger, Mr. B. W. Stomps, kon on- mogehjk een automatiek met een herberg ge lijkstellen. Men verkoopt er immers niet over de toonbank en bediening is ook uitgesloten. Dus vroeg spr. vrijspraak. Op 9 December zal de rechtbank vertellen hoe zy erover denkt. Vrydag 26 November Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio: 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Radio P.T.T.; 3.05 Parys Radio; 3.20 Deutschland; 4.20 Keulen; 5.20 Fr. Brussel; 5.40 Ned. Brussel; 6.20 Keulen; 8.20 Fr. Brussel; 9.20 London Regional; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Keulen; 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diver sen; 10.35 London Regional; 12.50 Droitwich; 1.35 London Regional;' 5.20 Droitwich; 6.40 London Regional; 7.05 Droitwich; 9.30 Diver- sen; 10.20 Droitwich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Round the world with Reg. Dixon; 2. Reinlander potpourri; 3. Hollandsche potpourri; 4. Le mur de ton Jar- din; 5. Bohèminenne aux gronds yeux noirs; 6. Accelerationen; 7a Russische potpourri; 8. Chinesische Strassenserenade; 9. In einem Chi- nesischen Tempelgarten; 10. Japanischer La- ternentanz; 11. An den blauen Wassern von Hawaii; 1,2. Auf einem Persischem Markt. 8.00 12.00 Diversen. Het staat vast, dat de goede heilige zijn ver jaardag weer in ons land zal doorbrengen. En natuurlijk heeft de Sint ook een bezoek aan het St. Josephkinderhuis aan den Zijlsingel op zijn programma staan. De zusters hebben reeds een brief ontvangen, waarin de kindervriend zyn bezoek aankondigt. Het is bepaald op 6 December des namiddags 6 uur. En de kinderen van het St. Josephhuis ho pen nu maar, dat de Sint dit jaar extra-goed aan hen denkt. Sinterklaas is een der hoogte punten in het leven van deze kindertjes, die, hoe goed de zusters ook voor hen zorgen, toch altijd de vreugde van een eigen huis, van het bezit van een eigen moeder immer of tydelijk moeten missen. Als Sinterklaas zijn goede ga ven onder hen uitdeelt op een heeriyken feest avond, is het moment aangebroken, waar ze een jaar op vlasten. Wie den Sint wil helpen, den kinderen zoo veel mogeiyk te kannen geven, kan gelden of cadeautjes bezorgen aan het St. Josephkinder huis. Ook kan hij no. 13647 opbellen. De Sint zorgt dan wel, dat de gaven van huis gehaald worden. Te Noordwykerhout werd gespeeld Amicitia— T.E.P., welke wedstryd een groote overwinning voor de Haarlemmers opleverde. De gedetailleerde uitslag luidt: Amicitia T.E.P. L. TöthH. Rump H. de ReusP. Hollenberg N. v. d. KlauwA. Klein L. PeetersA. Bronstring J. HillenaarB. v. d. Kroft Th. ZegersJ. v. d. Kroft A. StreepP. Klaver G. BruinesJac. v. d. Kroft H. RiegermanJ. Valk A. de KiynJ. Dijt 0—2 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 Totaal 1—19 Te Heemstede vond de ontmoeting St. Bavol —Ontwikkeling plaats. Beide clubs waren nog ongeslagen. Eerstgenoemde heeft ook dezen wed stryd gewonnen, ofschoon het zich niet liet aanzien, dat het hieronder vermeld resultaat zou worden bereikt. De gedetailleerde uitslag is als volgt: St. BavoOntwikkeling J. DrayerA. v. Dijk 1—1 J. WarmerdamJac. v. d. Poel 0—2 p. VeenA. Mooyekind 2—0 L. v. d. VoortW. v. Velzen 2—0 J. WeijersP. de Jeu 0—2 J. v. d. ZwanA. Leuven 2—0 A. MastelingP. v. d. Zwet 2—0 G. HesselmanG. Hort 2—0 F. BroekmanN. Dekker 1—1 J. WullemsL. v. Eyk 1—1 Totaal 13—7 Te Haarlem werd nog gespeeld T.E.P. H.R.K.D. Deze twee plaatseiyke clubs hebben een buitengewoon spannenden strijd gevoerd om de punten, welke tenslotte in een T.E.P.-over- winning is geëindigd. Met St. Bavo zyn zy nog ongeslagen. De uitslagen waren als volgt: T.E.P.—H.R.K.D. Van verschillende zyden werd ons gevraagd of het filmprogramma dat Vrijdagavond 26 November om kwart over 8 in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliersstraat 35 vertoond zal worden, hetzelfde is, als dat van de Graaltentoonstelling te Amsterdam ver leden jaar. Dit is niet het geval. Alle films, met uitzon dering van de Rorate, zyn in 1937 door den filmraad van de Graal opgenomen, Hierbij zyn H. RumpC. Heesakkers 2—0 P. HollenbergJac. Bosse 0—2 A. KleinG. Zeeuwe 1—1 A. BronstringM. Herben 2—0 B. v. d. KroftG. Boxelaar 2—0 J. v. d. KroftJ. Lucas 1—1 P. KlaverTh. Bandsma 1—1 J. Kramer—H. v. Gastel 0—2 J. OvertoomG. Kraak 1—1 J. Valk—P. IJzermans 2—0 Totaal 128 Voor de tweede klasse werd gespeeld S.D.O.— Gez. Samenzijn II, welke wedstryd door de Haarlemmers met niet minder dan 164 werd gewonnen. Te Zaandam speelde voor de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond de Damclub „Zaandam" I tegen de Haarlem sche Damclub I. Beide tientallen telden een invaller: de Haarlemmers voor Joh. Fabel en de Zaandammers voor D. K. Jupiin. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer is voortgezet de behan deling van hoofdstuk XI (dep. van Sociale Za ken) voor 1938. Br. VOS (Lib.) zegt, dat naar spr.'s meening verordenende bevoegdheid voor de bedryfsraden noodlottig zal zyn. Spr. zou een nauwgezet on derzoek willen naar de mogelijkheid eener 49- urige werkweek in bepaalde bedrijven. De heer LOERAKKER (R.K.) stelt Imo gen prijs op een regeling van den kinder bijslag. Spr. wil verder zien gegaan met het verbindend verklaren van collectieve ar beidsovereenkomsten. Spr. dringt aan op voortvarendheid met het in de Troonrede aangekondigde onderzoek naar de mogelijk heid eener wettelijke regeling van den ar beidstijd van landarbeiders. De heer JOEKES (V.D.) acht verordenende bevoegdheid b.v. inzake de arbeidstijden nuttig voor de bedryfsraden. Een wettelyke regeling der vacantie is zeer noodig. Mej. DE JONG (S.D.) bepleit de belangen van verplegend personeel, welks arbeid zeer zwaar en langdurig is. Spr. klaagt over de werking der Huisarbeids wet. Er bestaan nog tal van misstanden by den huisarbeid. Ook moeten er maatregelen tegen de lange arbeidstijden van het magazynpersoneel komen. Te lange werktijden bestaan er ook in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Vooral rege ling der rusttijden is daar noodig. De gedetailleerde uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: Nr. Damcl. „Zaandam" IHaarl. Darnel. I Bord 1. H. G. GiskesP. G. van Engelen xx 2. B. MaijJ. B. Sluiter Jr. 11 3. J. BosP. J. van Dartelen xx 4. J. KuytJ. J. van Kesteren 11 5. P. BeunderJ. W. van Dartelen 02 6. A. KogheeP. H. Meure 02 7. J. DekkerH. van Lunenburg Jr. xx 8. B. VissersC. Kool 11 9. A. J. MankorJ. Balk xx 10. F. v. d. MadeChr. Gerritsen xx Totaal 37 De met een x gemerkte partijen werden af gebroken en worden arbitrair beslist. Het eind resultaat wordt 137 of 146 voor de Haar lemsche Damclub I. Voor de eerste klasse competitie speelde te Zaandam de Damclub „Zaandam" II tegen de Haarlemsche Damclub II. De uitslag van dezen wedstryd luidde 812. Het wedstrydprogramma Voor de competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Hol land) luidt voor de week van 29 November t/m. 4 December a.s. als volgt: Maandagavond 29 November a.s. te Haarlem in „Het Hof van Holland": Hoofdklasse: Haarlemsche Damclub IDam club „Haarlem" I. Eerste klasse: Haarlemsche Damclub II Damclub „Oosterkwartier" I. Derde klasse: Haarlemsche Damclub V Damvereeniging „D.O.S." I. Te Santpoort: Tweede klasse: Damclub „Stabiel" IHaar lemsche Damclub III. Derde klasse: Damclub „Stabiel" IIDam club „T.O.P." I. Dinsdagavond 30 November a.s. te Zaandam: HoofdklasseDamclub „Zaandam" IDam club „Wormer" I. Tweede klasse: Damclub „Zaandam" III Damclub „Zaandam" IV. Te IJmuiden in „Kennemerhof": Eerste klasse: Damclub „IJmuiden" IBe- verwyksche Damclub I. Tweede klasse: Damclub „IJmuiden" IV Beverwyksche Damclub II. Woensdagavond 1 December a.s. te Hoofd dorp: Derde klasse: Hoofddorpsche Damclub I Haarlemsche Damclub IV. Te Bennebroek: Vierde klasse: Damclub „Onderling Genoe gen" 1Damclub „Stabiel" III. Donderdagavond 2 December a.s. te Castri- cum: Eerste klasse: CastricUmsche Damclub I Beverwyksche Damclub I. Te Haarlem: Vierde klasse: Damclub „Oosterkwartier" II Haarlemsche Damclub VI. De heer SERRARENS (R.K.) spreekt zyn vertrouwen in dezen minister uit. De minister blijkt mede te willen bouwen aan het groote sociale werk van Genève. Spr. dringt aan op ratificeering van verschillende interna tionale arbeidsconventies. Ook voor werkloos heidsbestrijding- is ratificatie aan te bevelen. Indien geen internationale regeling van de 40-urige werkweek mogelijk is, moet deze zaak bedryfsgewijze ter hand worden genomen. Het zelfde geldt voor de vacantieregeling. Uit alle hoeken der Kamer is de minister aangespoord het vraagstuk te onderzoeken. Spr. voegt zich hierbij, om nationale en internatio nale redenen. De heer WEITKAMP (C.H.) zal zijn steun aan de motie-Kupers onthouden. In elk geval moet t.a.v. de werktijden de landbouw een uit zonderingspositie innemen. De heer STUMPEL (R.K.) zegt, dat er in Nederland op sociaal gebied veel goeds is ver richt. Spr. wil daarbij wijzen op de behoeften van het kleinbedrijf, dat in Nederland zoo een voorname plaats inneemt; het behoort in ver tegenwoordigende colleges dan ook behoorlyk vertegenwoordigd te zijn. De heer DROP (S.D.) klaagt ook over onvol doende toepassing van de Arbeidswet. Spr. doelt hier inzonderheid op het kantoorpersoneel. De MINISTER van SOCIALE ZAKEN, prof. mr. C. ROMME dankt voor de ondervonden instemming en de opbouwende critiek. Wat betreft de beperking van den ar beid der gehuwde vrouw, de kinderverze kering en de wettelyke regeling der werk loosheidsverzekering, wetsontwerpen dien aangaande zyn spoedig te verwachten. Bevordering van het tot standkomen van collectieve arbeidsovereenkomsten heeft spr.'s aandacht. Verdere invoering van de Arbeids wet evenzeer. Spr. kan niet toezeggen, zich te houden aan het advies van den Hoogen Raad van Arbeid betreffende hotel-, café- en restaurantperso- neel, maar hij zal het wel zwaar laten wegen. Indien de toestanden in de huisindustrie daar aanleiding toe geven, zal ingrijpen op grond der wet op den huisarbeid, wat de loo- nen betreft, speciaal in het kleedingbedrijf, ge- wenscht zijn. De regeering wenscht, dat het bedrijfsleven zelf bedrijfsraden maakt, want positieve me dewerking van het bedrijfsleven is noodig, om de raden in het leven te houden. Aan de raden ware een taak te geven bij de uitvoering der sociale wetgeving, op den grondslag van vrij willigheid. Spr. stelt zich voor, zoolang noodig het dualisme in de bedrijfsorganen te behou den. Wanneer een bedryfsraad voldoende is geoutilleerd en ingeleefd, kan hij worden het orgaan van de "uitvoering. Van rijkswege dus via het dualisme naar het bedrijfsorgaan. Daarnaast vereischt de groei der bedrijfsraden, dat er in de Bedryfsradenwet een verbetering wordt aangebracht. Deze zal binnenkort ter hand worden genomen. De bedryfsraad zal zoodoende het economisch terrein kunnen betreden als adviesorgaan. De regeering wil het bedrijfsleven prikkelen om te komen tot levende bedryfsraden. Later zal dan kunnen worden gesproken over veror denende bevoegdheid, b.v. wat betreft de va cantie. Spr. zegt de vacantie-aangelegenheid ernstig te zullen overwegen, temeer daar er over het begeerenswaardige van vacantie-regeling met behoud van loon een communis opinie is. Wat werkverruiming door regeling van het gebied van den arbeid betreft, het vraagstuk is wel zeer gecompliceerd. Heeft de verplichte werkloósheidsverzekering doorgewerkt en zyn de omstandigheden op grond van gegevens be ter bekend, dan eerst zal een juister inzicht zijn verkregen. Op de regeering blijft er een verantwoordelijkheid rusten, doch primair ligt die toch by het bedrijfsleven zelf, om te zor gen dat zooveel mogelijk arbeidskrachten daar in worden opgenomen. Indien meerdere ar beidskrachten daarin mogelijk zyn, doch dit niet geschiedt, dan is er 'n taak voor de overheid. Thans moet gezorgd worden ook, dat niet het tegengestelde van het bedoelde wordt bereikt. Hierna werd gerepliceerd. Over de motie-Kupers zal Dinsdag worden gestemd. Bij afd. III (Arbeidsverzekering) dient de heer KUPERS een motie in, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken aan 65-jarigen en ouderen, die geenerlei uitkeering ontvangen krachtens ouderdomswet of invaliditeitswet, alsnog een uitkeering van staatswege te geven. De heer VAN DER PUTT (R.K.) wenscht, dat het prophylaxefonds gelden beschikbaar stelt ten behoeve van arbeiders in bepaalde be drijven, vooral voor tuberculosebestrijding. Spr. keurt de onderlinge concurrentie der bedryfs- vereenigingen ten aanzien van de premiebedra gen af. Spr. is het eens met de wenschen der motie-Kupers, doch hy is huiverig voor de uitvoering. De vergadering wordt om kwart over een verdaagd. Op 23 Juni is op den Rijksstraatweg te Haar lem-Noord (weer) een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, komende uit Haarlem, wilde links de Prof. v. d. Waalsstraat inrijden en had daartoe zyn linker-richtingaanwijzer uitge stoken, terwijl bovendien de chauffeur ook zijn linkerarm uitstak. Achter den vrachtauto kwam uit Haarlem een luxe-auto, die nog vóór den vrachtauto kon passeeren. Een volgende luxe auto uit Haarlem wilde eveneens nog den vrachtauto voorbijrijden, maar deze laatste wa gen reed reeds half over den weg naar links, waardoor de luxe-auto een groote bocht, even eens naar links, moest maken om toch vóór den vrachtauto nog te kunnen passeeren. Daardoor kwam deze luxe-auto geheel links op den weg. met het gevolg, dat een motorrijder, die uit Santpoort kwam, tegen den luxe-auto botste. De motorrijder, een 44-jarige monteur uit Haarlem, kreeg een schedelbreuk, een hersenschudding, een kaakbreuk, snij- en andere wonden in het gezicht en is tot 2 October in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" verpleegd. Thans is hij nog niet geheel hersteld. De bestuurder van den luxe-auto, die de aan rijding had veroorzaakt, een 61-jarige inwoner van Bergen, moest zich deswege voor de Haar lemsche rechtbank verantwoorden. De chauffeur van den vrachtauto kreeg van den president een reprimande, omdat ook hij gevaarlijk had gereden. Hij had alvorens den weg over te steken, eerst zich moeten vergewis sen, dat achter hem geen auto's naderden. De chauffeur had alleen rekening gehouden met het verkeer, dat voor hem van rechts uit Sant poort kwam, maar de president merkte op, dat dit niet voldoende was. Op zoo 'n gevaarlijken weg als de Rijksstraatweg moet men aan bei de kanten naar het aankomend verkeer kijken als men den weg wil oversteken. Verschillende ooggetuigen deelden rqede, hoe het ongeluk gebeurd is. Verdachte verklaarde, dat hij op 23 Juni deel nam aan een autotocht voor ouden van dagen uit Bergen. Hij en de auto voor hem waren den stoet kwyt geraakt. Op den Rijksstraatweg zag hij den vrachtauto den weg oversteken. Hij ver wachtte, dat de vrachtauto zou doorrijden en dat hij dus achter den vrachtauto om zou kun nen passeeren. De vrachtauto stopte echter en verdachte bemerkte, dat de voor hem rijdende auto nog vóór den vrachtauto passeerde. Van den anderen kant zag hij een motorrijder aan komen, maar die was nog een groot eind van hem verwijderd. Verdachte dacht óók nog vóór den vrachtauto te kunnen passeeren, maar de vrachtauto begon plotseling langzaam te rij den, zoodat hy zelf meer naar links moest uit wijken. De weg is breed genoeg en de motor rijder had ruimschoots plaats gehad om te kunnen uitwijken. De Officier van Justitie merkte op, dat de beste breister wel eens een steek laat vallen. Verdachte heeft teveel op zijn voorrijder ge let en achter dien aangereden. Hij wilde den kwijtgeraakten stoet auto's inhalen. Daardoor heeft hij te snel gereden en is hij bij het pas seeren van den vrachtauto de kluts kwijt ge raakt. Spr. eischte 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. H. Judell uit Alkmaar, sprak namens verdachte zijn verheugenis er over uit, dat het Slachtoffer nagenoeg hersteld is. Verdachte staat bekend als een zeer kalme rijder. Zijn vrouw heeft hem verboden meer dan 40 K.M. te rijden en dat heeft verdachte ook niet gedaan, want zijn vrouw zat naast hem. Bovendien zat de voorzitter van de feestcom missie en de echtgenoote van den burgemeestet in zyn auto. Spr. bestreed op juridische gron den, dat de schuld van verdachte vaststaat en pleitte vrijspraak. Uitspraak 9 December. Dat dit rijmt is niet waar. Maar dat wij lekkere ham verkoopen is wel waar. In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Bloemendaalschen gemeenteraad kwamen de posten voor de begrooting 1938 aan de orde. De posten „onderhoud, schoonhouden, verwar men van gebouwen etc." met een totaal van ruim 15.000 wenschte de heer POSTHUMUS MEYES (V.B.) met 15 pCt. te verminderen, ook al omdat Heemstede precies de helft van het bedrag voor hetzelfde doel noodig heeft. De heer OUWEHAND (C. H.) zou gaarne aanbesteding willen zien, om eens te kijken hoeveel bezuinigd kan worden. De heer CASSéE (V.B.)het is een groot gebaar, maar wordt er een bezuiniging mee bereikt? Een gedetailleerd antwoord is eerst noodig. De heer NOORMAN: (S.D.) de nieuwe ge bouwen eischen onderhoud. Daarop beknib belen is de klok terug zetten. De heer ROHLING (R.K.): Er zijn al vol doende vieze en verwaarloosde openbare ge bouwen; men moet het op prijs stellen, dat men in Bloemendaal alles doet om de gebou wen er keurig te doen uitzien. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) zeide, dat de bezuiniging gevonden moet worden in da- gelijksche schoonmaak en loonen werksters. Als het donker is moet het licht op en het wa terverbruik is ook noodig, etc. Bloemendaal heeft een zekere standing op te houden, laat men daaraan denken. Wat men met schoon maken uitspaart, moet men straks b.v. aan schilderwerk uitgeven. Het voorstel-Posthumus Meijes werd ver worpen met 96 stemmen. Een voorstel-Ouwehand om by wijze van proef het onderhoud van één gebouw aan te besteden werd eveneens verworpen. De heer v. RIESSEN (A.R.) wenschte den politie-agenten een toeslag te geven van ƒ1. per week voor elk kind (momenteel is 3e kind), waardoor verschillende salarissen weer beter op peil kunnen komen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.): Hoezeer ik de politie wil helpen, daar ben ik tegen, omdat kindertoeslag alleen gegeven moet worden als het noodig is. DE VOORZITTER achtte de kwestie belang rijk genoeg om rustig in B. en W. te bespre ken. Er komt dan prae-advies. Verschillende leden wenscnten de verlich ting van de winkelstraten te verbeteren. Er is een post van ƒ5000 uitgetrokken voor betere voorziening. Wethouder PRINSENBERG: Er is nog alle gelegenheid om aan te geven waar 't geld voor gebruikt moet worden. Spr. is van plan verbe tering te brengen in het Kinheimpark en in een gedeelte van Aerdenhout. De raad zal echter nog nader beslissen. Het subsidie voor „Pro Juventute" werd verhoogd van 100.— tot 200.— I Voor de kosten van bescherming tegen lucht aanvallen is uitgetrokken 1500. De voorzitter deelde mede, dat dit geld grootendeels noodig is voor het aanschaffen van gasmaskers voor de verschillende gemeente-diensten. Voor de burgerbevolking kan voor dit doel geen geld uitgetrokken worden. De heer SCHULZ (S.D.) meende, dat er bij P. W. plaats is voor eenige tijdelijke krach ten, die daar nu te werk zijn gesteld en ge woon werk doen. De heer HONDIUS (Nat. Herstel): Dat is onjuist, om menschen via werkverschaffing in gemeentedienst te brengen. Wethouder HOGENBIRK: Als er tijdelijke krachten noodig zijn, moet de keuze vrij zijn. Honderden begeeren er naar. Het voorstel-Schulz werd verworpen met 10— 5 stemmen. Bij den post onderhoud van wegen en voetpa den 58000) werd medegedeeld, dat daarin begrepen is de verbetering van de Iepenlaan. Hulde werd gebracht aan het hoofd van den plantsoendienst, voor de keurige wijze waarop de plantsoenen er in de gemeente uit zien. De post kosten van banken en papiermanden 'werd van 1000.— op 500.— gebracht. De heer ENSCHEDé (V.B.) verzette zich te gen den post ad ƒ300.voor kosten zwemon derwijs. De VOORZITTER hield een vlammend be toog voor dit onderwijs. Er verdrinken nog te veel kinderen en het is een taak van de over heid om de jeugd te beschermen tegen het ver drinkingsgevaar Spr zou den post 't volgend jaar zelfs nog willen verhoogen. De post werd daarop goedgekeurd. Verschillende leden verzochten inlichtingen over de financieele afwikkeling van de Jam boree De heer ROHLING (RK.) vond het zeer onbehoorlijk dat de kosten van loodsen en de 10 pCt. van de ontvangsten nog niet geheel voldaan zijn. De gemeente heeft zich correct ge dragen en o.a. deelgenomen voor ƒ20.000.in het garantiefonds. Het Jamboree-comité had dit ook moeten doen. De VOORZITTER deelde mede, dat er alleen een juridische kwestie is over het terugbetalen van 5000.deelname in het fonds voor het Voortrekkerskamp. De stichting zegt, dat dit een gift was, de gemeente niet. De 10 pCt. van de ontvangsten zouden niet hooger mogen gaan dan het garantiefonds plus de kosten, zoodat de gemeente geen winst zou maken. Maar de 5000 vallen wel degelijk ook onder die 10 pCt. Men sprak de hoop uit, dat het geen proces zou behoeven te worden. Een correspondentie is gaande. De kosten van de wegen zijn be taald. Op de begrooting staat een post van 100.000 voor verbetering van den Zeeweg. De bedoeling is, dat de helft in 1938 wordt uitgevoerd. Ver schillende raadsleden wilden den post daarom halveeren. Na eenige discussie werd hij gehandhaafd, met de verzekering van B. en W., dat de raad gehoord zal worden als de tweede halve ton zal worden aangesproken. Na wederzijdsche dankwoorden en dank ook aan de ambtenaren werd de begrooting goed gekeurd. Vastgesteld werden de bedragen voor de ex ploitatie van de verschillende soorten van open bare en bijzondere scholen. De vergadering werd daarna gesloten. Berichten feeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage In den nacht van Donderdag heeft op den rijks weg bij Muiden, ter hoogte van het Muider- bosch, ten gevolge van den zwaren mist, een viervoudige autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen ernstige verwondingen bekwa men. De heer P. N., wonende te Amsterdam, had zijn auto op het bovenbedoelde weggedeelte stopgezet, omdat hij wegens den, op dat oogen blik ondoordringbaren, mist, niet verder durfde te rijden. Even vóór hy zou uitstappen, werd zijn wagen van achteren aangereden door den heer M. S., wonende te Huizen (N.H.). Beide wagens werden beschadigd; de heer N. bekwam een verwonding aan een der handen. Toen bei de automobilisten waren uitgestapt en, staande tusschen de beide auto's, de schade in oogen- schouw namen, kwam van de richting Naarden een derde wagen, bestuurd door den heer K. uit Amsterdam. De heer N. kon nóg jui-st op tijd wegspringen, maar de heer S. raakte tusschen de beide wagens bekneld en liep in wendige kneuzingen en een gebroken been op- Tot overmaat van ramp naderde een vierde auto, bestuurd door dr. W. D. uit Amsterdam» die weer op den derden wagen liep. De heer S-> die nog steeds tusschen den eersten en tweeden wagen bekneld zat, bekwam nu bovendien noS een ernstige hoofdwonde. In den auto, bestuurd door den heer J. K., zat diens echtgenoote, d'e' toen de auto van dr. D. op den wagen liep, een zware hersenschudding opliep. Dr. W. D. verleende de eerste hulp, waarn^ later ook dt. N., van Muiden, de patiënten vef' bond. Per Roode Kruisauto van Weesp wet" de heer M. S. naar het Diaconessenhuis te BUS' sum overgebracht, gedurende welken tijd K. in het benzine-station bij de Vechtbrug vet' blijf hield. Later is zij per Roode Kruisamj. naar haar woning te Amsterdam vervoerd. rijksveldwachter van Muiden heeft van het 8e' beurde proces-verbaal opgemaakt. De auto va den heer M. S. werd yoorloopig in beslag ge' nomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4