Sociale Zaken in bespreking STARK's K De reizen van Koning Boris van Boelgarije Nederlanders bekroond WERKTIJDREGELINGEN lissone; lindeman; MILD m AMERICAN Cl CIGARETTES DIENSTBODE BIJ BUND OMGEKOMEN U I H l\ l\ O pasta EEN NIEUWE KIESWET Kerkelijk leven VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 TWEEDE KAMER Als het bedrijfsleven bij de plaat sing van werkloozen in verzuim is, dient in deze leemte te worden voorzien Bedrijfsraden en hun bevoegdheden Bedrijfsraden De werktijdbekorting Het geschrift van pastoor Leonards Ernstige waarschuwing van den Bisschop van Breda PORTRETTEN VAN LORD EN LADY BADEN POWELL De heer Van Agtmaal, uit Baarn, heeft ze geschilderd Onze MMnFM&M verrassing! Kerstreis naar Parijs Ds. van Duyl sticht een eigen beweging ONDERAARDSCHE GANGEN ONTDEKT TE HORST Wichelroede gaf aanwijzingen tot het onderzoek REGIMENT GENIETROEPEN Aanvulling van het beroepskader VOS GEDOOD TE NISPEN Rioolbuis werd Reintje noodlottig Puistjeopengekrabd POSTZEGELS VOOR KIND Aanbeveling van 't Hoogwaardig Episcopaat PROPAGANDA VOOR HET WIT-GELE KRUIS Vertooning van een tweetal films te Utrecht SCHIP OMHOOG GEVAREN Vrouw des huizes werd ernstig gewond bij sprong uit 't raam EEN LATE ARRESTATIE ZWARE AARDBEVING Academische éxamens Audiëntie -Hid -V&o\ qeSclwv&eto. BUITENLANDSCH OVERZICHT Gematigd parlementair systeem op komst Uitspraak van de internationale jury voor de Wereldtentoon stelling te Parijs DEN HAAG, 25 Nov. 1937. Onverdroten heeft de Tweede Kamer hedenavond de bespreking van Sociale Za ken voortgezet en als we goed telden, heb ben na de zes redevoerders van heden middag nog elf volksvertegenwoordigers, alléén al over de lie afdeeling der begroo ting vanavond het woord gevoerd, alvorens de minister de Kamer van antwoord kon dienen. De heeren VOS (V.B.) en JOEKES (V.D.) kon den wel accoord gaan met de voorgenomen plan nen ten aanzien van de bevoegdheid der Be drijfsraden; terwijl Dr. Vos echter geen ver ordenende bevoegdheid toegekend wenschte te zien, scheen de heer Joekes ook daarvoor wel te vinden te zijn. Gepleit werd voorts voor verkorting van den arbeidstijd voor werknemers in magazijnen, hotel-, café- en restaurantbedrijf, voor verple gend personeel en heel krachtig vooral door den heer LOERAKKER (R.K.) voor de tot standkoming eener Landbouwarbeidswet; in te genstelling met den heer Vos (V.B.), die nog weer eens een onderzoek wilde doen instellen, be toogde de heer Loerakker, dat er nu al genoeg lijvige rapporten uitgebracht waren sedert de op den dag af vijf en twintig jaar geleden be gonnen actie tot verbetering van de toestanden der Landbouwarbeiders. Onderzocht was er nu genoeg, tot daden moest worden overgegaan. Den arbeid der gehuwde vrouw heeft de heer Joekes (V.D.) in bescherming genomen en vóór de wettelijke vacantieregeling kwamen o.a. in het geweer de heeren Vos (V.B.), die echter weer vrij platonisch een onderzoek vroeg en Joekes (V.D.), die zich uitsprak voor een wettelijke re geling met behoud van loon. Het krachtigst pleit voor de vacantieregeling voerde echter onze heer SERRARENS, die deze zaak bezag in breed verband en betoogde, dat hierin een middel te méér gelegen is tot werkloosheids bestrijding. Met fierheid wees de heer Serrarens op het werk der Internationale Arbeidsconferenties te Genève, met ratificatie van welker conventies zoo veel te bereiken valt. In Nederland zal, na taxatie, een groep van 56.000 werkloozen om persoonlijke re denen wel voorgoed van arbeid verstoken blijven, en daarbij komt dan nog de ten deel vlottende groep, die lijdt aan het te kort aan arbeidsplaatsen. Als extra-maat regelen ter bestrijding van dit euvel noem de de heer Serrarens: verhooging van den toelatingsleeftijd en vervroegd ontslag met pensioen, alsook beperking van den arbeid der gehuwde vrouw. De heer' STUMPEL (R.K.) wenschte het kleinbedrijf ingeschakeld te zien in alle geval len, waarin van advies gediend moet worden m sociale aangelegenheden. MINISTER ROMME begon met dank te zeg gen voor de hier vernomen opbouwende cri tiek; hij zeide voorts, niet te zullen spreken over' de zaken, waarvoor binnenkort wettelijke maatregelen te wachten zijn (beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, de kindertoe- alagregeling en de werkloosheidsverzekering). Overgaande tot de andere aangeroerde za ken, verklaarde de minister allereerst, dat spoed betracht zal worden met invoering der veilig heidswet óók voor de landarbeiders. De afslui ting van collectieve arbeidsovereenkomsten zal hij bevorderen, evenals de verbindendverkla ring van daarvoor in aanmerking komende be drijven. Grooten spoed zal de minister be trachten met de behandeling Van het te ver wachten advies der commissie voor de binnen- schipperij. Wat betreft de werktijdregeling voor per soneel in het hotel-, café- en restaurant bedrijf: er ligt een eenstemmig advies daaromtrent van den Hoogen Raad van Arbeid. Tot zijn genoegen zal de heer Loer akker uit 's ministers mond vernomen heb ben, dat getracht zal worden ook voor de landarbeiders binnen afzienbaren tijd te komen tot een betere werktijdregeling. De heer Stumpel kreeg ook zijn zin; bij het Inwinnen van adviezen in sociale aangelegen heden zal de middenstand niet uitgeschakeld worden. Tegenover den heer Serrarens merkte de minister op, dat Nederland wat de ratifi catie van te Genève aangenomen arbeidscon- venties aangaat niet achterlijk is. Als het van dezen minister afhangt, gaan de Bedrijfsraden een mooie toekomst tegemoet; zooveel mogelijk wil de heer Romme deze tot ontwikkeling laten komen met positieve mede werking van het bedrijfsleven zelf: de Raden behooren te kunnen helpen bij de uitvoering van sociale wetgeving. Aan toekenning van verordenende be voegdheid kan thans nu er nog veel te weinig bedrijfsraden werken echter nog niet worden geacht. De wettelijke vacantieregeling is natuurlijk ook 's ministers wensch en ernstig zeide hij ook ■y», nog eens te overwegen, of er een „modus quo" gevonden zou kunnen worden; het liefst zag hij deze materie geregeld door de bedrijfs raden, indien deze verordenende bevoegdheid zullen bezitten. Van inschakeling langs normalen weg van alle thans valide werkloozen is het produc tieproces maakte de minister zich geen illusie. Wij weten momenteel nog niet eens, op hoeveel blijvend-werkloozen er in de toekomst te rekenen zal zijn, maar hiernaar wordt momenteel een diep gaand onderzoek ingesteld. Zoodra intusschen zou blijken, dat het bedrijfsleven méér werkloozen zou kunnen opnemen en hierbij in verzuim blijft, zal de Regeering hebben te over wegen, hoe in deze leemte te voorzien. Ten aanzien van de werktijdbekorting achtte de minister „oppassen!" de boodschap; we moeten er tegen waken, dat we met zekere maatregelen niet nog verder van huis raken. Na de rede van minister Romme kwam de heer KUPERS (S.D.A.P.) verklaren, dat hij door het antwoord op zijn vacantieregelings-deside- ratum te weinig bevredigd was, dan dat hij zijn motie, beoogende invoering van wettelijke va cantieregeling met behoud van vol loon, zou kunnen intrekken. Wat beteekent, dat Dinsdag door de Kamer weer eens een motie „de nek omgedraaid" zal moeten worden, om met Mgr. Nolens z.g. te spreken. Tot heel lang na het middernachtelijk uur duurden de debatten nog voort over de afdee ling „Arbeidersverzekering". Bij het antwoord van den minister komen wij hierop terug. ïn het jongste nummer van „Sancta Maria" lezen we het'volgende: Naar ons ter oore komt, wordt in ons Bis dom en met name in de stad Breda door de N.S.B. huis aan huis een brochure verspreid, ge titeld „Pastoor Leonards en de Nederlandsche R. K. Pers." Hoewel het allereerst op den weg van de Nederlandsche R. K. Dagbladpers ligt stelling te nemen tegen dit misleidend geschrijf 1) achten wij ons toch verplicht te kennen te geven, dat wij de uitgave van deze N. S. B.- propaganda-brochure van de hand van een R.K. Priester in functie diep betreuren, vanWege de verwarrende inzichten en onjuistheden, welke daarin veücondigd worden. Dit verderfelijke propagandageschrift blijve dus uit handen van onze katholieke bevolking, w. g. De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. 1) Ook wij hebben reeds meermalen ernstig gewaarschuwd tegen dit geschrift. Red. De besluiten van de internationale padvin- dersconf eren tie, te Den Haag gehouden, zijn on langs gepubliceerd en een dezer besluiten houdt een dankbetuiging aan het Nederlandsche pu bliek in voor den royalen steun aan de Jambo ree en de conferentie verleend. Ook wordt in dit besluit de erkentelijkheid uitgesproken je gens de pers en de radio, die zooveel hebben bijgedragen tot het welslagen van de Jamboree. De heer Van Agtmaal, te Baarn, die op de VERTREK 23 DECEMBER A.S. ƒ51.- 2« kloste ƒ38.50 3e klasse Programma verkrijgbaar bij onze kantoren Amsterdam. Arnhem, Den Hoog, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Utrecht, Zeist Jamboree welgeslaagde foto's van Lord en Lady Baden Powell heeft genomen, heeft op uitnoo- diging van den chief-scout eenigen tijd op „Pax Hill" de woning van Baden Powell te Bentley, vertoefd, ten einde de portretten der beide chiefs te schilderen. De beide zeer geslaagde schilde rijen bevinden zich op 't nationaal hoofdkwar tier van de padvinders. Overwogen wordt een reproductie er van te maken. Ds. van Duyl, die de N.S.B. op „eigen ver zoek" verliet, blijkt voor „zich zelf" te zijn be gonnen, meldt de „Opmarsch." Vorige week vond te Amsterdam de eerste vergadering van de nieuwe beweging plaats. Het bestuur zal voorloopig door een driemanschap worden waargenomen, t.w. ds. van Duyl, een vroegeren leider van de fascistenschool te Amsterdam en een ex-communist uit Rotterdam. Onder leiding van den heer Poels uit America (gem. Horst) is men op het oogen- blik bezig met het verrichten van oudheidkun dige opgravingen in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel Ter Horst, gelegen onder de gemeente Horst. Door middel van een onderzoek met de wi chelroede heeft men definitieve aanwijzingen gekregen over onderaardsche gangen en graf kelders. Met goedvinden van den rentmeester van het kasteel, burgemeester Everts van Sevenum en met toestemming van den pachter der ruïne, bij de hoeve gelegen, hebben deze opgravingen plaats op een perceel rogge, in de onmiddellijke nabijheid van de nog overgebleven bouwwer ken. De commandant van het regiment genietroe pen verzoekt ons opneming van het volgende: Nu in de couranten bekendheid is gegeven aan de aanstaande legeruitbreiding, worden her haaldelijk verzoeken tot mij gericht, in aan merking te komen voor vrijwilliger bij het regiment genietroepen, teneinde te worden op geleid tot beroepsonderofficier. Het meerendeel van deze verzoeken is niet voor inwilliging vatbaar aangezien gegadigden niet voldoen aan de daarvoor gestelde eischen. Teneinde belanghebbenden correspondentie te besparen, wordt medegedeeld, dat voor vrij willige dienstneming tot beroepsonderofficier bij het regiment genietroepen in aanmerking komen ongehuwde Nederlanders, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en dien van 24 niet heb ben overschreden en die voorts in het bezit zijn van een diploma M.U.L.O. A of B of van een gelijkwaardig diploma. Gegadigden, die aan deze eischen voldoen, kunnen rechtstreeks hunne verzoeken richten tot den kapitein, commandant van de regi- mentskaderschool van het regiment genietroe pen te Utrecht. Te Nispen heeft de heer P. Lodewijks Don derdag op zijn erf aan de Dennestraat aldaar een vos gevangen. Hij had het spoor gevolgd van het roofdierf, dat —in het nauw gedreven zich in een rioolbuis wilde verbergen. Van dit oogenblik maakte de heer L. gebruik om het dier te dooden. Het was een groot exemplaar met volgroei den, zwaren staart. Het elf-jarig dochtertje van den landbouwer v. R. op het gehucht Odiliapeel, onder de ge meente Uden, krabde een puistje aan den arm open, tengevolge waarvan bloedvergiftiging op trad. Geneeskundige hulp mocht niet meer ba ten. Het meisje is aan de gevolgen overleden. De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels VOOR HET KIND ver zoekt ons opname van onderstaande aanbeve ling, welke zij mocht ontvangen van het Hoog waardig Episcopaat: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Ne derland brengen door deze ter kennis, dat Zij Hun instemming betuigen met de jaarlijksehe actie der Weldadigheidspostzegels en Prentbrief kaarten VOOR HET KIND, waarvan de op brengst strekt ten bate van alle vereenigingen, welke zorgen voor het bescherming- en hulpbe hoevende kind. Zij wekken hun geloovigen op, om in den geest der christelijke liefde naar vermogen deze actie te steunen. Namens het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland, (w.g.) t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. November 1937. De Weldadigheidspostzegels en Prentbrief kaarten VOOR HET KIND zijn verkrijgbaar van 1 December tot en met 5 Januari a.s. Naar wij vernemen werd Donderdagmiddag te Utrecht voor genoodigden vertoond een tweetal films betreffende het werk van deWit- Gele Kruis-organisatie en wel de propaganda film voor het Kleuter-koloniehuis „De Krabbe- bosschen" en de film van de Tilburgsche af deeling van het Wit-Gele Kruis. Aanwezig waren bestuursleden van federa ties en bonden van hét Wit-Gele Kruis en ver scheidene besturen van katholiek-sociale or ganisaties. Een tot dusverre onbekend stoomschip is Donderdagavond bij hoog water tijdens dikken mist bij Walsoorden omhoog gevaren en blij ven zitten. Sleepbooten zijn uitgevaren voor het verlee- nen van assistentie, doch door dén mist worden de pogingen om het schip te bereiken zeer be lemmerd. Vannacht om half twee is te Heerlen op het Wilhelminaplein door onbekende oorzaak brand ontstaan in een manufacturenzaak, bewoond door het gezin van den heer Huyten. Toen het echtpaar, dat op de eerste verdie ping slaapt, den brand bemerkte, had deze reeds zoo'n grooten omvang aangenomen, dat mevrouw Huyten, die naar de tweede verdie ping was gesneld om de kinderen te halen, zich den weg langs het trappenhuis zag afgesneden, In haar angst is de vrouw van de tweede verdieping op straat gesprongen, waar zij met ernstige verwondingen bleef liggen. Inmiddels waren eenige agenten en burgers toegesneld. Zij slaagden er in den heer Huyten en de kinderen via het dak van een aangren zend huis in veiligheid te brengen. Mevrouw Huyten werd naar het St. Jo- sephziekenhuis vervoerd. Zij heeft bij den sprong een kniefractuur, een armbreuk en een kaakfractuur bekomen. Eerst later kwam men tot de ontdekking, dat de dienstbode van de familie, de 16-ja- rige mej. Bloem uit Schaesberg, niet was ge zien. Direct werd in het fel brandende per ceel een onderzoek ingesteld. Op de beneden verdieping heeft men het gedeeltelijk ver koolde lijk van het meisje, dat door het pla fond was gezakt, gevonden. De heer Huyten en de kinderen zijn tijdelijk bij buren ondergebracht. Het huis is vrijwel uit gebrand. De brandweer van Heerlen heeft den brand gebluscht. Aan de grens te Nispen heeft Donderdag de rijkspolitie aangehouden zekeren N. uit Ooster hout, die reeds sedert 1928 in het Algem. Poli tieblad staat gesignaleerd in verband met een in 1927 te Geleen (L.) gepleegden diefstal. De man was destijds naar België uitgeweken, doch had zich daar ook enkele malen aan andermans eigendommen vergrepen, met het gevolg, dat hij in België ongeveer S'/2 jaar in de gevan gennis had doorgebracht. Thans op vrije voeten gesteld, is hij in zijn vaderland teruggekeerd, doch nauwelijks over de grens viel hij in han den der rijkspolitie. Hij is gevankelijk naar Sittard overgebracht. BATAVIA, 26 Nov. (Aneta). Het observato rium alhier registreerde gisteren te 8.22 uur een zware aardbeving in de richting Zuid-Zuidwest De afstand bedroeg 320 K.M. GRONINGEN. Doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde de heer A. G. Westerbrink te Groningen. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zon dag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Koning Boris van Boelgarije heeft met zijn gemalin een reis gemaakt naar de hoofd steden dar groote democratieën van het Westen, naar Londen en Parijs. Hij is thans weer naar zijn land teruggekeerd. Het is na tuurlijk in de wereldpers opgevallen, dat hij uitsluitend Londen en Parijs heeft bezocht. Mer. meende te mogen veronderstellen, dat de Ko ning de voornaamste onderteekenaars der vre desverdragen van 1919 persoonlijk in kennis wilde stellen van zijn plan, bepaalde gedeelten van het Verdrag van Neuilly (aldaar werd Boel garije het harde „vredes'-dictaat opgelegd) op te zeggen. Een andere veronderstelling was, dar de Vorst informaties wilde inwinnen omtrent de gevolgen, die een stelling nemen voor de autoritaire idealogieën van Duitschland en Italië eventueel voor de internationale positie van zijn land zou kunnen hebben. Deze laatste veronder stelling lijkt ons onjuist. Zooals de zaken thans staan, schijnt er weinig kans te zijn, dat Boel garije zijn lotgeval aan dat der Europeesche dictaturen zal verbinden. Eerder is het tegendeel waar. Ongetwijfeld verkeert Boelgarije thans in een periode van overgang. Nadat méér dan drie jaren geleden te Sofia een staatsgreep had plaats gehad, die een half-dictatoriaal bewind ten gevolge had, is er thans alle reden te ver onderstellen dat Boelgarije weldra een veel democratischer regiem zal leeren kennen. Vóór Koning Boris zich op reis begaf, heeft hij zijn goedkeuring gehecht aan de bepalingen van een nieuwte kieswet, die zich wel-is-waar niet met een volkomen-democratische op één lijn stellen laat, maar die toch belangrijke concessies aan de parlementaire beginselen doet. De Boelgaar- sche wetgever is daarbij uitgegaan van de be ginselen, die aan de wet op de gemeentelijke verkiezingen ten grondslag liggen. Volgens de nieuwe kieswet zal de Boelgaarsche volksverte genwoordiging in de toekomst niet meer 274 afgevaardigden tellen te veel voor een klein land als Boelgarije doch slechts 160. Kiezers zijn alle Boelgaren, ouder dan 21 jaar, als zij hun belastingen hebben betaald en geen com munistische propaganda maken of gemaakt hebben. Ook gehuwde en gescheiden vrouwen en weduwen hebben stemrecht. Om verkiesbaar te zijn, moet de candidaat een zeker aantal jaren in zijn kieskring wonen, te goeder naam en faam bekend staan en voorgesteld worden door een zeker aantal kiesgerechtigde burgers. Dit aantal varieert naar gelang van de plaatselijke omstandigheden. De candidaten mogen zich niet van een bepaald politiek etiket voorzien, zoodat een verkiezingsstrijd, waarvan bepaalde partij politieke beginselen den inzet vormen, niet mo gelijk is, maar het is te voorzien, dat zich, als het parlement zijn werkzaamheden eenmaal aangevangen heeft, groepen zullen vormen, die dan wel niet met de politieke formaties van vroeger op één lijn te stellen zullen zijn, maar die toch een vrij getrouwe afspiegeling zullen zijn van de opvattingen, die in het volk leven. Het spreekt vanzelf dat de bepalingen van de nieuwe kiesWet, bepalingen, die voor wijziging trouwens nog vatbaar zijn, niet overal met onverdeelde instemming ontvangen zijn. De vertegenwoordigers der vroegere poli tieke partijen hebben een brief aan den Koning gericht, waarin de nieuwe wet „anti-constitu tioneel" genoemd wordt. Zij beklagen er zich, en waarschijnlijk niet ten onrechte, over dat het hun niet mogelijk is met de kiezers in zoo direct contact te treden als in de jaren der in tegrale democratie mogelijk was. Maar dat de» kieswet na de drie jaar half-dictatuur een voor uitgang mag genoemd worden, laat zich be zwaarlijk ontkennen. Toen in Mei 1934 een groep miliairen zich van de macht meester maakte, ontbond de nieuwe regeering op staanden voet het parle ment, stelde de bepalingen van de Grondwet buiten werking en maakte aan de vrijheid van de pers een einde. Het volk, dat het eeuwige krakeelen, der politici moe was, reageerde slechts zwak. Bloed behoefde niet vergoten te worden. De revolutie kreeg in vrede haar be slag. Koning Boris, die voor een voldongen feit gesteld werd, bevond zich in een moeilijke po sitie: hij stond voor de keus af te treden of wel de nieuwe regeering zijn sanctie te geven. Plichtsgevoel jegens zijn land hield den vorst op zijn post. De regeering van een groep offi cieren was uit nationaal oogpunt in ieder ge val te verkiezen boven een zekere anarchie. Drie jaar lang heeft de koning met groote voorzich tigheid en zonder persoonlijk aan populariteit in te boeten, weten te manoeuyreeren. Weldra bleek dat het nieuwe regiem tot waarlijk-con- structieven arbeid niet in staat was en dat het land het op den duur niet zou kunnen stellen buiten een regeering, die bekwamen leiders de plaats bood, die hun in iederen goed-georden- den staat van rechtswege toekomt. Terugkeer naar een bepaalden vorm van parlementaris me kon op den duur niet uitblijven, maar c'ie terugkeer werd door de omstandigheden lang vertraagd. Nu eens smeedden de communisten complotten en de regeerende officieren hadden dan niet veel moeite aan te toonen dat hun aanwezigheid op de verantwoordelijke posten volstrekt noodzakelijk was, dan weer toonden de vertegenwoordigers der vroegere politieke partijen een ontstellend gebrek aan inzicht. Beschuldigden zij er koning Boris, die een de mocratisch vorst is, niet van naar een per soonlijke dictatuur te streven? Maar langza merhand werden alle moeilijkheden overwon nen en de koning, vooral dank zij den bijstand van den minister van Oorlog, generaal Loe- koff, slaagde er in, ook burgerlijken elementen opnieuw eenige zeggenschap te geven. De nieuwe kieswet zal die zeggenschap in ieder geval aanzienlijk uitbreiden en in dezen zin kan zij als een gebeurtenis van groot belang beschouwd worden. De nieuwe ver kiezingen zouden, volgens een voorloopige me dedeeling van het ministerie van Binnenland- sche Zaken, nog dit jaar, in December, gehou den worden, maar het is waarschijnlijk dat de zaken zóó snel niet haar beslag zullen krijgen, Veel administratieve arbeid moet nog verricht worden voor de Boelgaren opnieuw tot de stem bussen kunnen worden toegelaten en het is dan ook waarschijnlijk dat de nieuwe Boelgaarsche volksvertegenwoordiging eerst in de lente van het volgende jaar gekozen worden zal. Vraag stukken van buitenlandsche politiek zullen tij dens de verkiezingscampagne weinig gewicht in de schaal leggen. Ten aanzien van de omliggen de Balkan-landen zal Boelgarije's positie voor loopig zeker geen groote veranderingen onder gaan. De verhoudingen op den Balkan stabili- seeren zich meer en meer, wat niet wegneemt dat er vraagstukken blijven, die te eeniger tijd dienen te worden opgelost. In economisch opzicht is er verbétering vast te stellen. De sta tistieken over de eerste acht maanden van dit jaar laten op de handelsbalans een batig slot zien van ongeveer 120 millioen levas. De don kerste dagen van de economische malaise zijn ook voor Boelgarije voorbij en een, zij 't ook maar gedeeltelijke, terugkeer naar het parle mentarisme kan het vertrouwen in de toekomst van dit land met zijn eenvoudige sobere boeren bevolking slechts vergroofcen. De onderscheidingen, die door de inter nationale jury tijdens de wereldtentoon stelling te Parijs konden worden uitgereikt, bestonden in rangvolgorde uit: een grand prix, een diplome d'honneur, een gouden, een zilveren en een bronzen medaille. Van de hoogste drie werden voor de Nederland sche inzending de volgende toegekend: Stedenbouw: grand prix: prof. ir. M. J. Gran- pré Molière, Publieke werken, Amsterdam; diplome d'honneur: Gemeentewerken, Rotter dam, ir. Th. Karsten (Bandoeng)gouden me daille: Wieger Bruin, ir. J. Klynen, A. Komter, ir. C. van Traa. Architectuur: grand prix: ir. J. A. Brink man en L. C. van der Vlugt, ir. J. H. van den Broek, W. M. Dudok, prof. ir. M. J. Granpré Molière, ir. P. Verhagen en A. J. Th. Kok, J. J. P. Oud, ir. A. van der Steur; diplome d'hon neur: J. P. Berghoef, ir. G. Friedhoff, ir. S. van Ravesteijn, Rijksgebouwendienst; A. P. Smits er C. van de Linde, ingenieursbureau voor Bouw» nijverheid; gouden medaille: ir. A. Boeken, ir. J. W. E. Buys en Joh. B. Liirsen, ir. J. Klijnen, B. Merkelbach en Ch. J. F. Karsten, ir. H. F. Mertens, ir. D. Roosenburg. ir. G. B. Stuyt, ir. W. van Tyen, G. Versteeg, P. Vorkink. Schilderkunst: grand prix: Charles Eyck, W. A. van Konijnenburg, Jan Sluyters; diplome d'honneur: D. Ket, H. Paulides, mej. Coba Ritsema, Matth. Wiegman; gouden medaille: mej. Lizzy Ansingh, M. Eekman. J. H. Jurres, Conrad Kickert, C. J. Maks, M. Monnicken- dam, mevr. E. WestendorpOsieck. Beeldhouwkunst: grand prix: Mari Andries- sen, Hildo Krop; diplome d'honneur: A. Ter- mote, Tj. Visser; gouden medaille: L. Bolle, F. J. van Hall. mej. Nel Klaassen, L. H. Son- daar, H. M. Wezelaar. Interieur- en meubelkunst: grand prix: F. A. Eschauzier; diplome d'honneur: Mart. Stam, H. Th. Wijdeveld; gouden medaille: W. H. Gispen, A. Komter, H. Mastenbroek, W. Penaat en B. van der Leek, Ned. Aann.mij. v/h H. F. Boersma. Glas in lood: grand prix: prof. H. Campen- donck. Ceramiek, email en mozaïek: grand prix: B. Nienhuis; diplome d'honneur: mej. Johanna Boom, Aardewerkfabriek Goedewagen, W. Mollin, Aardewerk „De Sphinx" (M. Wilden- hain); gouden medaille: Gerrit de Blanken, Nico Witteman, M. H. Zaalberg. Glas: grand prix: Glasfabriek Leerdam (A. D. Copier); diplome d'honneur: Kristalunie (W. J. Rozendaal), C. en A. Muller. Metaal, edelsmeedwerk en diamant: grand prix: Gebr. Brom (2 maal), mej. Johanna Brom, Beurs voor den Diamanthandel; diplome d'honneur: S. van den Hoonard, Kon. Ned. fa briek van Gouden en Zilveren Werken Gerrit sen en van Kempen (G. Béran), J. A. Jacobs, Nico Witteman; gouden medaille: J. Kriege, A. Kurvers. Textiel- en borduurwerk: grand prix: Weverij ,,'t Paapje", mej. Joanna Wichmann; diplo me d'honneur: mevr. H. Brom-Fischer, mej. K. van der Myll Dekker, Schellens en Marte (Chr. de Moor); Gouden medaille: mej. E. P. 't Hooft, Kon. Ver. Tapijtfabrieken. Poppen: diplome d'honneur: Harry van Tus senbroek. Leerbewerking: gouden medaille: mej. Cath. E. van der Wall Bake, Instituut voor Kunst nijverheidsonderwijs, mevr. B. Van Loghem Neumeyer, mej. Hilde Schroder. Grafische kunsten: grand prix: Lettergiete- rij Amsterdam, Joh. Enschede en Zn. Ontwer pers en Illustrators: Joh. Enschede en Zn., Charles Eyck, S. H. de Roos, Mr. J. F. van Royen, A. A. M. Stols. Pariergroothandel: Buhrmann's Papiergroothandel. Diplome d'hon neur: Drukkers: J. H. de Bussy, S. H. de Roos, mr. J. F. van Royen, A. A. M. Stols. Uitgevers: de Gemeenschap. Ontwerpers en illustrators: W. Brusse, M. C. Esscher, H. Levigne, Ch. Ny- pels, W. J. Rozendaal, S. Schlesinger, H. van der Vossen, Piet Worm, mej. R. Wijdeveld. Gouden medaille: Drukkerijen: Drukkerij van Amerongen, Stadsdrukkerij Amsterdam. Uitge vers: Uitgeverij De Boer, W. L. en J. Brusse's uitg. mij., Uitg. Maatschappij C. A. J. van Dis- hoeck, Wereldbibliotheek. Illustrators: mej. Tine Baanders, J. Bulder, Henny Cahn, Aert van Dobbenburgh, Dick Elffers, W. H. Gispen, A. Kurvers, J. B. Lambert Simon, F. Lensveld, Hajo Rose. Publiciteit, fotografie, cinematografie: grand prix: Holland-Amerika Lijn, Nederlandsche Jeugdherbergcentrale, Philipsfabrieken, ir. S. van Ravesteijn; diplome d'honneur: ir. H. J. Brusse en H. Molenaar, N. P. Enderberg jr., Paul Schuitema; gouden medaille: J. L. Eland, L. J. Th. Kamman, J. G. D. Vogelenzang, F. Werner. Affiches: Peter Alma, K. van der Laan, H. Nygh, Hajo Rose, J. Sjollema. Foto's: W. Brusse, Photex, mej. Claar Pronk. Muziekinstrumenten: grand prix: H. W. Flen- trop. Toerisme: grand prix: De Nederlandsche in zending op het gebied van toerisme; diplome d'honneur: inzendingen op het gebied van scheepvaart en luchtvaart naar en in Neder- landsch-Indië. Tuinbouw: grand prix: Nederlandsche Tuin- bouwraad, D. F. Tersteeg; gouden medaille: T. B. ter Weijden. Inzendingen op verschillend gebied: grand prix: Directie der- Zuiderzeewerken, inzending op het gebied van de bebouwing op het platte land, Rubberstichting; diplome d'honneur: Hei Groene Kruis, het Wit Gele Kruis, Rijksrubber- dienst, Waterstaat van Nederlandsch-Indië. Tevens werden verscheidene zilveren en bron zen medailles toegekend. Door Nederland waren in de jury's benoemd de commissaris-generaal, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, en de heeren Carel J. A. Begeer, prof. J. Bronner, D. Hannema, prof. N. Lansdorp, Joep Nicolas, mej. Erna van Osselen. prof. W. van der Pluym, J. C. Pollones, Jhr. W. J. H. B. Sandberg en prof. H. J. Wolter. Werk dat van hen en hunne medewerkers aan- wezig was, bleef daardoor buiten beoordeeling. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5